Strijd tegen het rode potlood is uitgebroken Universiteit: 1982 wordt breukjaar Yijftie cel voor n maanden inbreker Leidse stadsrubriek R 1981 WOENSDAG 30 DECEMBER 1981 Plant] tel. tel. Gemeente-ambtenaren in de herdressuur. Er waait een frisse wind door het muffe ambtenarenappa raat. Het stoffige taalge bruik van de 'dienaren van de burgerij' staat op de helling. Jongere amb tenaren zijn er van door drongen dat het zo niet langer kan. Dat de van de burgerij vervreemde ambtenaar weer de taal van het gewone volk moet gaan spreken en vooral schrijven. Opdat 'Jan met de pet' niet langer schroomt om met zijn problemen naar het stadhuis te stappen. En opdat de bewoners in een 'achterstandsgebied' be grijpen wat het ontwerp- bestemmingsplan met hun eigen straat van plan is. Basis voor verdere bezuinigingen Jan Lelieveldt en Ineke Harren: "Gemeente Leiden is met cursussen taalgebruik op de goede weg om afstand tussen ambtenaar en burger te verkleinen". (foto Holvast) ?n; do gram- LEIDEN Bij de gemeente Leiden is de belangstel ling van (jonge) ambtena ren voor taalcursussen groot. Onlangs zijn er ver schillende cursussen afge rond terwijl er al weer en kele tientallen ambtena ren in de wachtkamer zit ten voor een volgende cur sus. De veredelde taalles sen blijken duidelijk in een behoefte te voorzien. Het besef dat het anders kan en moet is bij de 'stad- huis-jeugd' aanwezig. He laas houdt het 'rooie pot lood' van de chef in veel gevallen de vernieuwing nog tegen. "Maar dat is een kwestie van tijd", is de stellige overtuiging van Ine ke Harren van de afdeling perso neelszaken. Volgens deze studie- begeleidster zullen de chefs die zich hardnekkig blijven bedie nen van ellenlange volzinnen, ge drapeerd met woorden als mits gaders,zulks, laatstelijk en voorshands, vanzelf de moed op geven. "Hoe meer ambtenaren er simpeler gaan schrijven des te meer tijd kost het de chefs om de zaak te corrigeren. Tot er op het laatst geen beginnen meer aan is", Motie-Hes Het toenmalige PvdA-raadslUf Joyce Hes lanceerde tijdens de behandeling van de gemeentebe groting voor 1980 een motie waarin zij aandrong op het instel len van een werkgroep taalge bruik ambtenaren naar Haags voorbeeld. Die werkgroep kwam er en de motie-Hes, door partij genote Henriëtte van Dongen en PSP-raadslid Annelies Ponsen mede ondertekend, resulteerde uiteindelijk in een proefcursus 'Beter taalgebruik'. Daar deden vijftien ambtenaren uit alle gele dingen van het gemeentelijke ap paraat aan mee. De cursus liep van begin oktober tot half december (tien lessen) en werd geleid door een docent van de Bestuursschool Zuid-Hol land. Tijdens de cursus bleek dat de wensen van de cursisten nog al uiteenliepen. De een bleek 2ich te willen bekwamen in het schrijven van heldere verslagen van vergaderingen terwijl een ander behoefte had aan het leren schrijven van een brief. Met andere woorden: het bleek niet zo verstandig om de tuin man van plantsoenendienst en de meester in de rechten van de afdeling juridische zaken in één en dezelfde klas te stoppen. Er werd een enquete gehouden on der het stadhuispersoneel. Op grond van de uitslag van die en quete werden dit najaar vier cur sussen opgezet door het Neder lands Centrum voor Advies Trai ning en Begeleiding. Zo'n zestig ambtenaren konden een'plaatsje krijgen op de cursussen: correct Nederlands, notuleren, corres pondentie en schriftelijk rappor teren. De duur van de cursussen is drie dagen (schriftelijk rapporteren vier dagen) die 's ochtends om half tien beginnen en tot 's mid dags half vijf duren. Plaats van handeling is het instructielokaal van de nieuwe brandweerkazer ne aan de Gooimeerlaan. Het 'studeren' gebeurt in de 'baas z'n tijd' en op kosten van de ge meente (per cursist ongeveer driehonderd gulden). Herschrij fbureau Behalve de burger profiteert de ambtenaar natuurlijk ook zelf van het simpeler geschrijf van zijn of haar collega's. Vooral op het Buro(l) Voorlichting is men blij met de nieuwe tendens. Chef Jan Lelieveldt: "Jarenlang heeft Voorlichting dienst gedaan als een soort herschrijfbureau voor de rest van het gemeentelijk ap paraat. Ingewikkelde bestem mingsplannen en concept-be stemmingsplannen moesten door ons worden omgezet in be grijpelijke taal voor de bewo- nerskrantjes. Daar begonnen we goed van te balen want het is na tuurlijk niet de wezenlijke taak van een voorlichter om onbegrij pelijk geschrijf van collega's te gaan zitten vertalen. Door al die cursussen gaan ambtenaren nu opeens zelf begrijpelijker schrij ven. Blijken ze ineens in plaats van twintig pagina's maar vier pagina's nodig te hebben om het zelfde te zeggen". Groenteboer Maar het belangrijkste van de taal cursussen vindt Lelieveldt dat de gewone burger er van profi teert. "Die krijgt eindelijk eens begrijpelijke taal onder ogen. En dat werd tijd ook. We nebben hier ik weet niet hoe vaak bur gers over de vloer of aan de lijn gehad die een brief van burge meester en wethouders niet be grepen. Je moet een groenteboer die met z'n karretje langs de deu ren wil en daar een vergunning voor vraagt een duidelijk ant woord geven. Zo van: "Hebbes en veel succes ermee". Zo'n man moetje geen brief boordevol for mele taal en 87 wetsbepalingen geven". Want dan komt hij de volgende dag bij ons vragen: "Meneer, krijg ik nou m'n ver gunning, ja of nee?" Daar koopje natuurlijk niets voor. Zonde van die man z'n tijd en onze tijd". De afstand tussen ambtenaar en burger moet kleiner worden. Om elkaar te kunnen begrijpen zal de ambtenaar zich in het taalge bruik moeten aanpassen. Ineke Harren vindt dat de gemeente Leiden met z'n taalcursussen de goeie weg is ingeslagen. "De wil is er en het begin is gemaakt. De sneeuwbal is aan het rollen ge bracht". JAAP VISSER LEIDEN - Opnieuw staat de Leid se universiteit voor een 'breuk jaar', zoals dat inmiddels al in jar gon-taal is gaan heten. Net als in 1981 moeten langs incidentele weg een strikt personeelsbe leid dat min of meer neer komt op een vacaturestop en uitstel van betalingen - extra bezuini gingen worden gerealiseerd. Fi nanciële aderlatingen die nodig zijn na de brief van minister Van Kemenade aan de universiteiten vorige maand en die voor Leiden neerkomen op een bedrag van ongeveer 3,5 miljoen. Behalve een breukjaar heet 1982 ook een 'overbruggingsjaar' te zijn. Een jaar waarin de basis moet worden gelegd voor ver dere bezuinigingen, die - vol gens het bestuur van de universi teit - om gerichte maatregelen vragen. Dat moet dan oplopen tot een bedrag van 9,2 miljoen in 1986. Het worden dus jaren van snoeien en dat zal voornamelijk op het terrein van de personeelslasten gebeuren. Want de overige lasten (samen te vatten onder de noe mer 'onderhoud en exploitatie') kunnen wat de minister betreft gelijk blijven. "Tenminste, op het eerste oog lijkt dat zo", zegt prof C.M.J. Sicking die in het college van bestuur van de Leid se universiteit de portefeuille planning beheert. "In werkelijk heid is het anders en eigenlijk is het vrij dramatisch. De prijscom pensatie is namelijk op 'nul' ge steld. Reëel gesproken moet je dus toch inleveren. Denk alleen maar aan de energiekosten die. almaar stijgen". Net als bij de huidige bezuinigings ronde op de universiteit zullen de 'toverwoorden' ook dit keer weer doelmatigheidsverhoging, taakaanpassing dan wel taakaf- stoting zijn. Dat betekent dus dat minder mensen moeten probe ren evenveel werk te doen en dat bijvoorbeeld sommige studie richtingen worden gekortwiekt of anders beëindigd (dat laatste gebeurde dit jaar met geologie). Van dit soort radicale maatregelen komt het komend jaar nog niet. Sicking: "Dat is onmogelijk. Daarvoor zijn de beslissingen te laat gevallen. Feitelijk was dat op dertig november na het overleg tussen minister en universitei ten". Verwijt hij dat Van Keme nade? "Ach. ik geloof niet dat hü anders kon. Als bestuurder zeg ik inderdaad: hier zijn we te laat mee geconfronteerd. Maar als ge woon krantenlezer besef ik dat het kabinet er niet eerder mee kon komen. In elk geval is Van Kemenade wel zo zorgvuldig ge weest om direct aan te geven waar de universiteiten voor staan. Dat moet je waarderen. Wat zijn voorganger Pais betreft: die heeft te lang beweerd dat het via andere sporen kon. Dat ge dwongen ontslagen voorkomen konden worden". Met Van Kemenade meent Sicking dat dat laatste onvermijdelijk is. Al kan hij nog met geen moge lijkheid aangeven in welke getal len we dan moeten denken. "Daarvoor is het nog te vroeg". Is Sicking het dus wel eens met de strekking van Van Kemenade's brief, met de inhoud heeft hij meer moeite. Zo schrijft Van Ke menade dat het onderzoek aan de universiteiten niet het slacht offer mag worden van de extra bezuinigingen. "Natuurlijk wordt het onderzoek wel slacht offer", zegt hij met grote stellig heid. "Op onderwijs (de andere poot) kan. althans op de Leidse universiteit, echt niet verder worden bezuinigd. Zeker niet in de mate waann de minister het zich voorstelt. Dus moet het ook van onderzoek komen". Om zoveel mogelijk arbeidsplaat sen aan de Leidse universiteit te behouden, zijn hier en daar al ge luiden gehoord over 'solidari- teitsheffingen'. Een deel van je salaris inleveren om banen te redden. Sicking ziet daar weinig brood in. "Er wordt serieus aan gewerkt om te snoeien in de lo nen van vooral de beter betaalde ambtenaren. Ik denk daarom dat de bereidheid én ook de moge lijkheid om in te leveren vrij ge ring wordt. Bovendien treed je met zoiets toch in het beleid dat minister en parlement hebben vastgesteld. Ik vraag me af of be trokkenen daar nu tegen moeten ageren". Maatregelen Concrete maatregelen heeft het universiteitsbestuur nog niet in gedachte, "maar het is verstan dig om nog enige maatregelen van het type-geologie' te ne men". aldus Sicking. "Je kunt beter betrekkelijk vergaande stappen nemen dan een haps- nap-beleid Met dat eerste be waar je een klimaat waann se- neuze garanties zyn te geven". Structurele bezuinigingen noemt het bestuur van de univer siteit dat. Het zoeken naar mogelijkheden om het financiële kapmes te be zuinigingen zal in nauw overleg met de verschillende faculteiten gebeuren. De wet schryft dat voor (de faculteiten zijn tamelijk zelfstandig) en bovendien weet men op dat niveau het best waar bezuinigd kan worden. Niette min is de gang van zaken bij de dit jaar gehouden bezuinigings ronde geen succes op alle fron ten geworden. Niet by alle facul teiten leefde het besef dat er krachtig moest worden ingegre pen, aldus het universiteitsbe stuur. "Nee", beaamt Sicking, "en misschien moeten we daar om van onze kant wel wat meer initiatieven ontplooien. Dat kan op een aantal manieren. We kun nen bijvoorbeeld concreet stu dierichtingen aanwyzen die vol gens ons afgestoten kunnen wor den. Dat gaat tamelyk ver en het lijkt me ook met zo verstandig. Trouwens, ik heb de hoop dat nu wel op alle faculteiten wordt be seft dat het menens is". Theepot door porseleinkast LEIDEN Bij de winkel in huis- houdelyke artikelen 'Pierrot' in de Maarsmansteeg vloog giste ren een theepot door de porse leinkast met als gevolg honder den gulden schade. Een jong stel kwam klagen over een thee- en suikerpot die het drie jaar geleden in de winkel had gekocht. Zonder dat deze ar tikelen waren gebruikt, vielen er stukjes af. Vandaar dat het stel ze wilde inruilen maar dat werd ge weigerd. De man en vrouw on- staken in grote woede en smeten de thee en suikerpot door de porseleinkast. LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser Beatles tot the Sex Pistols. Om tien uur worden de gita ren te voorschijn gehaald Popmuziek (2) Shoes-zanger Theo van Es ver zorgt 1 januari een optreden in café Scarabee (Pieters- kerkchoorsteeg). Met onge twijfeld een zweem van zelf spot wordt dit concert Gala of the year genoemd. Om negen uur is de aanvang. Strandloop Popmuziek (1) In het café Napoleon (Steen straat) treedt vanavond de formatie Number Four op. Deze nog niet zo bekende groep brengt nummers ten ge hore die variëren van The A.V. Holland organiseert zon dag 3 januari een strandloop. De start is om elf uur 's mor gens aan de Wassenaarse Slag. Te lopen afstanden: twee, vier, acht of twaalf kilo meter. Iedere deelnemer ont vangt een herinneringsme daille. DEN HAAG, LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft een twintigjari ge Leidenaar veroordeeld tot vijftien maanden gevangenis straf. De officier had twee weken eerder vijftien maanden geëist, plus het ten uitvoer brengen van een voorwaardelijke straf van drie maanden. „Weinig kieskeu rig", noemde de officier de acti viteiten van de Leidenaar. In totaal heeft de man bij ruim der tig inbraken voor minstens hon derdduizend gulden aan schade veroorzaakt. Een van de ernstig ste noemde de officier de in braak in het gebouw van de Ge meentelijke Sociale Dienst in Leiden. Daar werd onder andere een groot aantal videobanden ontvreemd. „Het geld van de ge meenschap is op deze manier ui termate slecht besteed", zei de officier. De rechtbank legde de knaap te vens een proeftijd op van twee jaar en wilde de aan verdovende middelen verslaafde Leidenaar ook laten opnemen in een afkick centrum. Tevens werd de jongen onder toezicht geplaatst van de reclassering. Schoon op Neel de Graaf-Jong uit de Os- en Paardenlaan en Netty Ligtvoet uit de Sophiastraat leggen vanavond de bezem neer bij het Leidsch Dagblad. Jaren hebben zij in dienst van het schoonmaakbedrijf "Mary" uit Sassenheim 'de krant' geboend, gedweild en gestofzuigd. Met veel plezier. "Héél jammer, dat we weg- moeten". Samen met Janie Bakker en de moeder en man van Neel zijn zij ontslagen bij het Sassen- "heimse poetsbedrijf. "Mary" is de schoonmaakorder van het Leidsch Dagblad kwijtge raakt aan "Roemo Total Ca re" uit Diemen. Vanaf 1 ja nuari onderhoudt Roemo de kantoren van het Leidsch Dagblad. Roemo (een onder deel van het Bijenkorfcon cern) belooft méér schoon te maken voor minder dan de helft van de prijs die Mary vroeg. In 7V4 uur schoonma ken per dag belooft Roemo met drie mensen méér ruim tes onder handen te nemen dan de vijf mensen van Mary elke dag in elf uur deden. "Dat redden ze nooit. Of mis schien vliegen ze wel", zegt Neel de Graaf. "Misschien zijn het robotten", zegt Netty Ligtvoet. "Wij hebben altijd hard moeten pezen om het werk af te krijgen". Directeur De Zwart van schoonmaakbedrijf Mary vindt het uitermate jammer dat hij zijn order kwijt is. Hij vermoedt dat Roemo met 'dumpprijzen' werkt. "Als klein bedrijf met dertig men sen in dienst kunnen wij niet tegen die prijzen opboksen. Dat kunnen alleen de grote bedrijven, zoals Roemo of Cemsto (Vroom Drees- man-concern). Zouden het geen dumpprijzen zijn, dan zouden de dames tijdens het schoonmaken uit hun neus hebben zitten te eten. Dat hebben ze niet". "Maar De Zwart heeft veel aan ons verdiend, hoor". Neel de Graaf en Netty Ligtvoet op peren nog een andere moge lijkheid waarom Roemo zo goedkoop kan zijn. "Daarom vinden we het niet zo sportief dat hij op onze ontslagbnef- jes heeft gezet dat we niet er gens anders voor hem wilden werken", zegt 'voorjuffrouw' De Graaf. "Hij wilde ons in Sassenheim neerzetten. Elke dag met de bus op en neer naar Sassenheim. Dan zijn we bekant vier uur onderweg voor twee uurtjes werken. Kom nou". Neel en Net zeggen altijd met veel plezier naar de krant te zijn gegaan. Nou ja, altijd... De laatste tijd werd het 'wat minder'. De dames kregen een bloedhekel aan de nieu we bedrijfsleidster van Mary. De vloeken vlogen over de pas geboende tafels van het Leidse Dagblad. "Die suikerspin", scheldt Neel de Graaf, "die suikerspin hield ons voortdurend in de gaten. Aan het Noordeinde stond ze ons af te loeren; te kijken of we misschien niet vijf minuten eerder naar huis gingen. Nou dat deden we ook; als het werk maar klaar was. Met de drie oktober op tocht gingen we zelfs een uur eerder naar huis om de kin deren in de optocht te zien. Daar komt dan heibel van. Maar mooi dat we toen een uur eerder begonnen waren; het werk was af. En die sui kerspin maar op de tyd letten en ons afluisteren. Zo'n mens komt pas kyken en wil met een de dienst uitmaken. Ja, kom". "Gelukkig is het schoonmaken voor ons maar een bijver dienste. Wy hoeven er met van te eten. En we hoeven ook niet voor onze baas te kruipen". Neelie de Graaf en Netty Ligt voet hebben al weer een nieu we baas en hoeven dus niet dagelijks op en neer naar Sas senheim. Binnenkort begin nen zij schoon te maken op de "Boshuizen"school aan de Toussaintkade. De andere drie hebben nog geen nieuwe bijverdienste gevonden. Alle vijf zetten echter het nieuwe jaar goed in: 'massaal' heb ben zij op oudejaarsdag vrij- genomen. We zullen ze missen. Kleurenblind De kabel is op slot. Op de kleu- renbuizen hebben de kleu- renbalken sinds zaterdag avond 12 uur de tv-piraten vervangen. De piraten zyn woedend. Achter de scher men wordt hard gewerkt aan sabotage van de kabel-tv-ont- vangst in de regio. Ook de bioscoopbond is boos. Die vindt dat de kabel te laat op slot is gegaan en wil dat de Leidse kabelclub een door de rechter vastgestelde boete van 50.000 gulden betaalt. De gemoederen raken verhit ter wijl in menig Leidse huiska mer de beeldbuis elke avond, of liever nacht, aanmerkelyk eerder is afgekoeld. Op donderdag 26 november be paalde de president van de e wegmoeten bij het Leidsch (Foto Holvast) Haagse rechtbank dat de Ge meenschappelijke Regeling Antenne- en Energievoorzie ning voortaan piraten moet weren die speelfilms uitzen den waarvoor geen auteurs rechten worden betaald. De Gemeenschappelijke Rege ling, kabeltelevisie-exploi tant voor de Leidse regio en de bollenstreek, kreeg een maand de tijd om maatrege len te nemen. Het dagelijks bestuur van de Leidse kabelclub besloot om de kanalen na de legale uit zendingen op slot te gooien voor Alle piraten. Dus ook voor de piraten die eigen pro gramma's maken. Centrale afsluiting is namelyk veel goedkoper. Dan hoeft er im mers niet dag en nacht een wachtpost voor een battery tv's te worden gezet die in grijpt zodra een piraat met een speelfilm de ether bin nendringt. Op woensdag 16 december is voor zo'n 15.000 gulden aan apparatuur aan de zendmast in Oegstgeest aangebracht Apparatuur die door de PTT- dochter CASEMA wordt be stuurd. De Gemeenschappelijke Rege ling heeft dus beslist geen halve maatregelen genomen. Toch wil de Bioscoopbond de kabelclub opnieuw voor de rechter slepen. Het vonnis van de Haagse rechtbank is volgens de bond op 25 de cember betekend. Secretaris Noordermeer van de Ge meenschappelijke Regeling beweert dat dit een dag later in zyn werkkamer is ge beurd. De Bioscoopbond vindt nu dat de Gemeen schappelijke Regeling de film 'Soldaat van Oranje', die de piraat Rainbow in de nacht van eerste op tweede kersdag uitzond, had moeten weren. De Gemeenschappe lijke Regeling vindt van niet De regionale infogroep van de Vara is inmiddels begonnen om een werkgroep van de grond te krijgen die moet gaan stryden voor een lokale omroep, bestuurd en ge stuurd door de lokale over heid. Daan Sloos van de Va- ra-afdeling 'groot Leiden' vindt dat er een breed plat vorm moet komen waarop links en rechts samenwer ken. Om dit links, rechtse één-tweetje op te zetten, kan Sloos contact zoeken met se cretaris Giesen van de ultra rechtse Centrumparty. Gie sen, die zyn party "niet rechts en niet links" noemt, heeft een brief aan de Stich ting Lokale Omroep geschre ven. In deze brief schrijft hij achter het streven van de stichting te staan, te weten: commerciële lokale omroe pen in het hele land Giesen nodigt de stichting uit "voor een wederzijdse informatie uitwisseling". Stichting- voorzitter Lion Keczer heeft de brief naast zich neerge legd. Terwyl het dus knap rumoerig is aan het kabelfront houden de piraten zich opvallend rus tig. Alleen Nederland 3 en Paradiso zyn even in de ether geweest om hun verontwaar diging te tonen over de alge hele afsluiting van de kabel. Massaal storen van de legale uitzendingen, wat zy hadden aangekondigd, is voorlopig uitgebleven. Maar volgens een woordvoerder van de pi raten gaat na 1 januari de beuk cnn. Inmiddels heeft Rainbow Network als enige piraat aangekondigd beslist met mee te rullen storen. "Dat soort praktyken vinden wy te ver gaan" De overige piraten zouden druk bezig zyn met het aan schaffen van zwaar geschut waarmee op Nederland 1 en 2 kan worden gestoord

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3