Resultaten DSM aardig Uitverkoop verliest functie Gasverbruik bedrijven en particulieren daalt Nauwelijks werk voor HTS'ers II- i Basispremies WIR verlaagd Beurs Amsterdam ETT kort zakelijk Optimisme voor 1982 Mes in top Van Nelle Renault 9 auto van het jaar Duur 1982 voor Zweden li?" e II p as Beursovefzicht 'OENSDAG 30 DECEMBER 1981 Poolse betaling Polen heeft de betaling van aan banken in het Westen verschul digde rente deze week op be perkte schaal hervat, zo is giste ren in bankkringen in Frankfort vernomen. Volgens de zegslie den duidt dit erop dat het land probeert zijn financiële verplich tingen na te komen. De bedragen die deze week zijn overgemaakt vormen de eerste rentebetalin gen sinds de uitroeping van de staat van beleg in Polen op 13 de cember. De zegslieden in Frankfort konden uit de grootte van de ontvangen bedragen niet opmaken of Polen zich in staat acht te voldoen aan de eis van de banken in het Wes ten dat het vóór het einde van het jaar een kleine 500 miljoen dollar aan achterstallige rente betaalt. Bij de onderhandelingen tussen de Westerse banken en de Poolse autoriteiten over een nieuwe af lossingsregeling voor. schulden tot een bedrag van 2,4 miljard dollar die dit jaar zijn vervallen is dat als voorwaarde gesteld. Britse smelterii Britisch Aluminium Company (BAC) zal haar aluminiumsmel- terij in Invergordon in Noord- Schotland sluiten, zo heeft de on derneming gisteren bekendge maakt. Als gevolg van de sluiting zal het toch al bijzonder hoge aantal werklozen in het betref fende deel van Schotland met 890 stijgen. Het besluit van BAC houdt verband met de sterke ver mindering van de vraag naar alu minium op de wereldmarkt als gevolg van de economische re cessie in de industrielanden. Zo is bijvoorbeeld de vraag op de Britse markt dit jaar met 27 pro cent verminderd. Wavin Door omzetvergroting in enkele bestaande en in nieuwe markten is de kunststof verwerkende in dustrie Wavin Nederland BV in Hardenberg (1518 werknemers) er in 1981 in geslaagd een volu megroei van zes procent ten op zichte van vorig jaar te realise ren. De omzet beliep 347 miljoen gulden by een volume van 80.500 ton. Dit heeft de directeur van Wavin, drs. Mengelberg, gisteren in zijn jaarrede gezegd. De om zetgroei is behaald op zowel na tionaal als internationaal dalen de afzetmarkten. Daarbij was er sprake van een toenemende overcapaciteit in de kunststof verwerkende industrie. Het ge volg hiervan was een scherpere concurrentie en krappere mar ges. Tezamen met stijgende kos ten vormde dit de oorzaak van een weliswaar positief, maar af nemend rendement. Geldactief Nijgh Periodieken heeft nuari de uitgave van de se nieuwsbrief Geldactief Samson Uitgeverij men. In het uitgavenpakket van Nijgh past Geldactief beter dan in het pakket van Samson, zo heeft Nijgh Periodieken bekend gemaakt. Nijgh geeft o.m. het Fi nancieel Economisch Weekblad Beleggers Belangen en de Geld- gids uit. Werkloosheid In de vier grote landen van de Eu ropese Gemeenschappen, Groot- Brittannië, Frankrijk, West- Duitsland en Italië zal de werk loosheid tot 1985 alleen maar toe nemen. Ook in 1991 .zullen er meer werklozen zijn clan op het ogenblik, zo schrijft het onafhan kelijke Britse onderzoekbureau Data Resources International (DRI). De vier landen tellen nu ongeveer 7,5 miljoen werklozen; in 1985 zijn dat er 9,3 miljoen. Daarna zal de werkloosheid lang zaam kleiner worden, maari in 1991 zullen het ef in elk geval meer zijn dan 7,5 miljoen. Stuntaanbiedingen hele jaar door DEN HAAG (GPD) De halfjaarlijkse uitver koop verliest zijn functie. Speciale aanbie dingen worden het hele jaar door gegeven en voor het opruimen van oude voorraden wachten steeds minder bedrijven de eigen lijk daarvoor bestemde uitverkoopweken af. Op het ogenblik wordt, onder tal van meer of minder verhullende aanduidingen, op grote schaal al 'uitverkoop* gehouden, terwijl de 'echte' opruiming pas op 15 januari mag be ginnen. Er is, vooral in de textielbranche, hier en daar trouwens sprake van een zekere mate van paniekverkopen: winkeliers die sterk te lij den hebben onder de drastisch teruggelopen bestedingen en dringend verlegen zitten om contant geld. De verkopen zijn dit jaar in hoeveelheden artikelen met tussen de 10 en 20 procent afgenomen; in geld gerekend is de daling ten opzichte van een jaar geleden iets minder als gevolg van de inflatie. Winke liers neigen ertoe de ingezakte verkopen iets op te krikken door hun waar extra voordelig aan te bieden. Tegen het einde van het jaar mag de neiging daartoe wat groter worden, het hele jaar door echter wordt geprobeerd door speciale aanbiedingen klanten binnen te lokken. Daar heeft men geen uitverkoopperiode voor nodig. Het past, vooral in de grotere be drijven en in de warenhuizen, geheel in het beleid op het vlak van het voorraadbeheer om voortdurend door speciale aanbiedingen van minder snel verkopende artikelen af te komen en ruimte te maken voor nieuwe. In de loop van de Ujd is trouwens allengs meer de gewoonte ontstaan om voor de uitver koop-periode speciale partijen in te kopen die tegen lage prijzen kunnen worden aange boden. Dat heeft dan volstrekt niets meer met 'balans-opruiming' of 'seizoen-oprui ming' te maken. In de Tweede-Kamercommissie voor het Mid den- en Kleinbedrijf is onlangs de vraag op geworpen of het niet Ujd wordt de Uitverko- penwet, zoals die sinds 1956 van kracht is, zelf ook maar op te ruimen. Staatssecretaris van economische zaken Van Zeil liet toen weten dat ook naar zijn oordeel de wet niet meer in de praktijk voldoet Aan de centrale ondernemersorganisaties KNOV en NCOV is al gevraagd hun ideeën over de Uitverkopenwet op papier te zetten. Bij de beoordeling daarvan zal de bewinds man ook de adviesaanvrage aan de SER over misleidende prijsaanduiding betrekken. HEERLEN (GPD) - Het eindresultaat van DSM over 1981 valt nog mee. Nauwkeurige jaarresultaten zijn nu nog niet beschikbaar maar globaal zullen ze, vooral door een betere eerste jaarhelft, aanzienlijk hoger uitkomen dan verleden jaar toen een winst werd behaald van slechts 25 min. (in de eerste zes maanden van dit jaar bedroeg de nettowinst - voor inflatiecorrectie - 91,2 min.). Hoewel het op zich verheugend is dat in deze moeilijke situatie geen verlies behoeft te worden gemeld is het teleurstellend dat het netto-overschot ver onder een redelijk rendement blijft ste ken en dat vooralsnog niet meer vruchten kunnen worden ge plukt van de zeer grote investe ringen in de afgelopen decennia. Aldus blijkt uit een boodschap van de Raad van Bestuur aan het DSM-personeel. Het jaar 1982 zal waarschijnlijk niet gemakkelijker worden dan zijn voorganger. "Maar wij heb ben ons in de voorgaande jaren zo weten te vernieuwen en aan te passen dat de onderneming tij dens de slepende recessie tot nu toe niet in de rode cijfers is be land. En met de goede uitgangs punten die we hebben moet dat ook in 1982 mogelijk zijn", aldus de Raad van Bestuur. Bij de verschillende onderdelen van het concern was de gang van Grote order voor Philips ïffï£=«E3 225-280, boerenkool14-4 groente- en fruitvei- pels 205, andijvie 14-41, rode kool 14- 41, groene kool 59-60, prei 175-255, stoofsla 57, spruiten A 65-72, B 82-88, C 61, D 35-111, witlof 145-300, knolselderij 52-72, sla 32-73, peterselie 42-93. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn Andijvie per kg 1,38, boerekool per kg 18-56, waspeen Al-per kist 7-9, All 5- 8,90, BI 10*0-15. Bil 3,20-5,10, Cl 4,70- 7.20, CII 1,90-5,20. Aanvoer: BI 3,20-3,60, Cl 4,30, CII 3,10-3,90. Prei A per kg 1,42, schorseneren A 1,81-2,11, B 36-40, C 19. Uien per kg 41-57, peterselie (krul) 55, selderij bos 79. HILVERSUM (ANP) - Philips* Te lecommunicatie Industrie BV in Hilversum heeft van het Para- guayaanse ministerie van open bare werken opdracht gekregen voor de levering en installatie van communicatie-apparatuur ter waarde van vijftig miljoen gulden. Philips heeft dit gisteren meegedeeld. Daarnaast zal Philips' telecommu nicatie een eerder geleverde straalzenderverbinding in Para guay uitbreiden en telefonie-ap- paratuur leveren voor vaste tele foonverbindingen van noord-Pa- raguay met de hoofdstad Asun cion en het zuiden. Bij de uitvoering van het project, dat in twee jaar klaar moet zijn, zijn de Philips dochteronderne mingen Tekade uit Neurenberg en TRT uit Parijs betrokken. zaken in 1981 zeer gevarieerd. Zo heeft de divisie Meststoffen rede lijk succes geboekt en hetzelfde geldt voor de divisie Industriële Chemicaliën. Bevredigend was ook de gang van zaken bij de aardgasdeelnemingen. Bij de produktie van garen- en vezel- grondstoffen van de divisie Che mische Produkten was van een bescheiden verbetering sprake en lijkt geleidelijk een eind te zijn gekomen aan de inkrimping van de markt. Het dunner worden van de consu mentenportemonnee werd dui delijk voelbaar in de divisie Kunststofverwerking. En het zal volgens het bestuur niemand verbazen dat de slechte gang van zaken in de bouwwereld onver mijdelijk een terugslag heeft ge had op de afzet van bouwmate rialen door de bouwdivisie. Zeer ernstig bleven de verliezen van de grote divisie Kunststoffen. Indien een herstel van de econo mie intreedt zal de markt nooit meer in het oude tempo groeien. Dit betekent nog lange tijd over capaciteit en te lage opbrengst- prijzen, zeker op het gebied van de kunststoffen. In het streven naar een rationele produktie is DSM nog steeds be reid grote investeringen te doen. Voorbeeld is de bouw van een grote nieuwe ammoniakfabriek in Geleen. De plannen voor een derde methanolfabriek in Gro ningen passen in het scenario van nieuwe levensvatbare activi teiten. Bij alle vernieuwingsprocessen zal in beginsel niet meer geld wor den geïnvesteerd of anderszins in de bedrijven worden gestoken dan zelf wordt verdiend. Met an dere woorden, geen verdere gro te toeneming van schulden waar voor hoge rente moet worden be taald. Ook de komende jaren zal uit eigen inkomsten nog altijd 600 min per jaar worden geïn vesteerd, waarvan circa twee derde in Nederland. TOKIO - Naast motoren, auto's en consumenten elektronica bindt Japan nu ook de concurrentiestrijd aan metde westerse vliegtuigindustrie. Met dit straalvliegtuig van het type MU 300 hoopt de Japanse regering zich een goede positie op de vliegtuigmarkt te verschaffen. ROTTERDAM (ANP) - Drs. R. Metzelaar, lid van de raad van bestuur van Van Nelle, zal met ingang van 3 december zijn functies bij het Rotter damse bedrijf en de daarmee verbonden ondernemingen, alsmede bij de Standard Brands-Nabisco bedrijven, neerleggen. Door de ftisie in april van dit jaar tussen de Amerikaanse levensmidde lenconcerns Nabisco en Standard Brands, die eige naar is van Van Nelle, zijn er in de toppen van de bedrij ven doublures ontstaan. De heer Metzelaar werkte voor al voor Van Nelle-Standard Nederland stookt bewust APELDOORN (GPD) - Het gas verbruik van particulieren en on dernemingen in ons land is dit jaar minder dan vorig jaar. De gasdistributiebed rijven hebben volgens hun overkoepelende vereniging, de VEGIN, 16,6 mil jard kubieke meter aan kleinver bruikers geleverd. Dat is 2 pro cent lager dan in 1980 toen 16,9 miljard kuub werd afgezet. Daar mee zette de daling in deze sec tor zich al drie jaar achtereen door. Het verbruik per aansluiting daal de nog meer, namelijk 4 procent. De oorzaak is dat het aantal aan sluitingen nog steeds groeit. Ge corrigeerd voor temperatuursin vloeden komt de daling per aan sluiting op bijna 3 procent neer. Het gemiddeld verbruik per aan sluiting was in 1979, na correctie voor temperatuur, 3690 kuub en in 1981 3460 kuub. De sector kleinverbruik bestaat uit huis houdelijke kleine zakelijke af nemers. Voor de huishoudens op zich daal- Volgens de VEGIN zafde totaleaf- de het verbruik met 1 procent. De VEGIN schrijft die daling voornamelijk toe aan stijging van het aantal geïsoleerde huizen en aan kostenbewust stookge- drag. Bij de kleine zakelijke afne mers was de daling veel groter. Daar, zo schat men, daalde het gemiddelde vebruik per aanslui ting, met ongeveer 8 procent. DEN HAAG (GPD) - De werkloosheid onder schoolverlaters van hogere technische (HTS) en hogere agrarische scholen (HAS) is van mei tot november 1981 aanzienlek toegenomen. De werk loosheid onder pas afgestudeerden by HTS'en nam in die perio de toe van 317 tot 937 en onder de pas afgestudeerden bij de HAS'en van 124 tot 238. In november van het vorig jaar bedroe- gen deze cijfers voor de HTS'en 457 en voor de HAS'en 141. De totale werkloosheid onder de HBO-ingenieurs is in de periode augustus tot november 1981 betrekkelijk stabiel gebleven. Voor de HTS-ingenieurs trad, inclusief de schoolverlaters een stijging op tot 3141 Een toename met 2,5 procent Voor de HAS-inge nieurs was de toename te verwaarlozen, namelijk van 232 tot 238. De totale landelijke werkloosheid steeg daarentegen in de zelfde periode met 7,5 procent tot 440.000. (Van één onzer verslaggevers) De Renault 9 is "Auto van het jaar 1982" geworden. Een jury van meer dan vijftig auto journalisten uit 16 Europese lan den gaf aan deze Renault de voorkeur boven de Opel Ascona, die tweede werd. Het verschil was echter niet groot De Re nault 9 scoorde 335 punten, de Ascona 304 punten. Verder volgden op de lijst: Volks wagen Polo (252 pt), BMW-5-se- rie (153), Talbot Tagora (103), Volkswagen Passat (86). Talbot Murena (29), Volkswagen Sciroc- co (16), Datsun Laurel (15) en Toyota Cressida (7). STOCKHOLM (ANP) - De Zweden worden op 1 januari geconfron teerd met een aantal prijsverho gingen. Levensmiddelen als melk. vlees, kaas, meel en brood worden negen tien procent duurder en de huren gaan om hoog met tien 4 elf procent. De verhoging van de tarieven in de gezondheidssector en het open baar vervoer, gekoppeld aan de prijsverhogingen, zullen de kos ten van het levensonderhoud al leen al in januari drie procent ho ger maken, zo heeft het Zweedse prijs- en kartelbureau berekend. De prijsverhogingen zijn een ge volg van de vermir subsidie op leven van het aflopen van de prijsstop die op 14 september van kracht werd. De kans bestaat dat door de verhogingen het centrale loonakkoord tussen werkgeves en bonden in gevaar komt Hier in ligt vast dat er over een extra loonsverhoging moet worden ge praat als de inflatie in 1982 hoger uitkomt dan 6,99 procent, met uitzondering van de prijsstijgin gen van benzine en stookolie. Het genoemde percentage wordt vermoedelijk al in september volgend jaar bereikt Brands in Londen. Hij heeft als het ware het onderspit ge dolven bij de organisatori sche wijzigingen, zo zei des gevraagd een woordvoerder van Van Nelle. Overigens zullen de wijzigin gen geen gevolgen hebben voor de produktie-afdelingen van Van Nelle. De reorgani satie speelt zich hoofdzake lijk af op topniveau, aldus de woordvoerder. grote verbruikers in 1981 op 6,5 miljard kubieke meter ko men. Ook in die sector daalde de gemiddelde afzet per aansluiting met ongeveer 8 procent Aan de ene kant speelt hier de energie besparing een rol, aan de andere kant ook de verslechterde econo mische situatie, waardoor de be drijvigheid lager is geworden. DEN HAAG (ANP) - Een aantal basispremies in de wet op de investeringsrekening (WIR) wordt met in gang van 1 januari verlaagd. De premie op investeringen m nieuwe gebouwen gaat dan volgens een mededeling van het ministerie van financien omlaag van achttien naar veertien pro cent Voor investeringen in bestaande gebouwen gaat een premie gelden van acht procent (nu elf), voor installaties twaalf procent (nu dertien) en voor zeeschepen twaalf procent (nu vijftien). Voor inves teringen in overige bedrijfsmiddelen en in vliegtui gen die in het internationale luchtverkeer worden gebruikt blijft een wir-basispremie gelden van twaalf procent De verlaging van dese premies dient ondermeer ter financiering van een tijdelijke verhoging van de energietoeslag in de WIR en van een aantal maatre gelen voor het bevorderen van deeltijdarbeid en ex port. 1981 binnenlandse actieve aandelen aandelen ADM R,h«r 2&S 1,h:_ BAM s3sv 11.40e ürl s? 181.00 181.00 810,00 312.00 22.00 beleggings instituten 17J0 23.90 26.40 43» 42 SO 41.00 20 2M0 13.50 13» goud en zilver buitenlands geld AMSTERDAM (ANP) Hel Damrak heell deze laatste beundag van het jaar - op Oudejaarsdag is er traditiegetrouw geen beurs - een wat landerige stemming te zien gegeven. De koenen kwa men het eerste uur van de handel nagenoeg helemaal niet van hun plaats. Daarna bleven de verachuivingen erg beperkt, hoewel de neiging bestond een wat lager niveau op te zoeken. Een uitzondering vormde Kon. Olie die rond het middaguur 1,60 duurder was geworden op 67.10. Unilever had toen een halve gulden 149 en KLM Van de banken zakte ABN 3 naar 281, maar NMB was 1.50 voor uit naar 117,30, maar Nationale Nederlanden en AMEV lagen m genoeg onveranderd in de markt De uitgevers konden zich net met handhaven De verschuivin gen bij de aannemers bleven ie verwaarlozen De scheepvaart waarden moesten licht terrein prusgeven. De staatsfondsen- markt lag er onveranderd bij.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13