"Ze zuigen zich vol met kennis Interview Universitaire band tussen Leiden en Peking wordt steeds sterker WOENSDAG 30 DECEMBER 1981 VARIA PAGINA 11 Door Bert Paauw Sinds in 1976 een nieuw regime in China cje la kens uitdeelt, is dat één miljard inwoners tel lende land veel toegan kelijker geworden voor westerse invloeden. Sterker nog, vanuit China wordt bewust gestreefd naar het leg gen en verstevigen van contacten met westerse regeringen, instellin gen en bedrijven waar van men enig heil ver wacht. In het geheel van die contacten bestaat er ook een duidelijke band tussen de universiteiten van Leiden en Peking. Die nog tamelijk prille relatie is tot stand gekomen op initia tief van de Chinezen. In '79 bracht de Chinese minister van buitenlandse zaken een bezoek aan Nederland en deed daarbij ook het Sinolo gisch Instituut van de Leidse universiteit aan. In dit insti tuut worden de taal- en letter kunde, de cultuur en geschie denis alsmede de hedendaag se aspecten van China bestu deerd. De Chinese bewinds man verklaarde tijdens zijn bezoek graag een hechte band Leiden-Peking te zien ontstaan. Vorig jaar ondertekende oud minister Pais in het Verre Oosten een samenwerkings overeenkomst tussen Neder land en_China waarbij een apart plaatsje werd inge ruimd voor de universiteiten van Leiden en Peking. In september van dit jaar toog een viermansdelegatie van de Leidse universiteit naar Chi na om te praten hoe de we tenschappelijke samenwer king gestalte moet gaan krij gen. Onder hen bevond zich prof. dr. E. Zürcher, hoogleraar-di recteur van het Sinologisch Instituut. Zürcher, die al eens eerder een reis naar China maakte, vertelt dat er eigen lijk al zo'n acht jaar op be scheiden schaal een uitwisse ling van studenten en mate riaal tussen China en Nedef- land plaatsheeft. Ertussen "Aanvankelijk was er een mo gelijkheid voor twee Neder landse studenten om een jaar in China te studeren, later werden het er vier, nu zijn het er tien. De Chinezen verzor gen zelf het plaatsingsbeleid, zij bekijken op welke univer siteiten de Nederlanders wor den geplaatst. Wij sturen nu gevorderde studenten met kennis van de Chinese taal, zodat ze de colleges kunnen volgen. In de eerste jaren stuurden we tweedejaars stu denten. Die kregen dan een intensieve taaltraining in een instituut voor vreemdelingen maar we vinden het beter dat men midden tussen de Chi nezen kan verkeren. Overi- In het geheel van de toegenomen contacten tussen China en de Westerse wereld neemt de band tassen de universiteiten van Peking en Leiden een aparte plaats in. Volgens professor Zfircher, China-kenner bij uitstek, levert de relatie tussen Leiden en Pe king wederzijdse partijen voordelen op. Niet alleen is het nu veel gemakkeiyker om aan informatie over China te komen, ook zijn de studie-mogelijk heden voor Westerlingen in dat immense land uit gebreid. En ondanks de technologische achterstand van China zyn er nog wel degelijk gebieden (bota nie, archeologie, geologie) waar Westerse weten schappers hun licht over kunnen opsteken. Professor Zürcher: "Qp Chinezen zijn goed op de hoogte van de sterke Leidse punten". gens werden de contacten in het verleden verzorgd door het ministerie van onderwijs en wetenschappen, het was geen exclusieve samenwer king Peking-Leiden. Die sa menwerking is er nu wel. Lei den is voor die speciale rela tie uitgekozen omdat Leiden de enige plaats in Nederland is waar Chinese studiën wor den bedreven". Vólgens Zürcher zijn de Chine zen 'happig' op de contacten met Leiden en zijn zij gretig ingegaan op de aanbieding van twee beurzen. Zürcher: "De Chinezen zullen niet twee studenten sturen maar twee" ouderen die hier hun kennis komen bijspijkeren. De ene beursman sturen ze naar de lage temperatuur-fy- sica op het Kamerlingh On nes, de ander komt kennis opdoen op het gebied van de heterogene katalyse, dat is een studie op chemisch ter rein. Uit die keuzes blijkt wel dat de Chinezen goed op de hoogte zijn van de sterke Leidse punten. Ze oriënteren zich goed. Als ze mensen naar een ander land sturen dan doen ze dat op gebieden waarop dat land uitblinkt. Voor de Chinezen is het van groot belang Westerse kennis en technologie te vergaren. Over het algemeen hebben ze een grote achterstand, al doen ze wat ze kunnen om kennis in te halen". Tussen '50 en '58 heeft China met Rusland samengewerkt maar na het verbreken van die band zijn de Chinezen in een vacuüm terechtgeko men. Dat heeft een groeiende achterstand tot gevolg gehad. Daar kwam in '66 de Culture le Revolutie overheen en dat betekende chaos, desorgani satie, vernielingen. Zeg maar dat het bedrijf tien jaar heeft plat gelegen. Het hele onder wijs lag stil, docenten werden naar het platteland gestuurd. Chinezen kwamen bijna niet meer in het buitenland, bui tenlanders kwamen mond jesmaat China binnen. Een totaal isolement. Verarming en steeds grotere achterstan den op velerlei terrein waren het gevolg". "Dat is in '76 volkomen anders geworden. Het nieuwe regi me dat toen aan de macht kwam, wilde meteen alles veranderen. De eerste fase was er één van hyper-enthou- siasme. Er werden buitenge woon ambitieuze plannen ge maakt. Dat heeft in kringen van het Westerse zakenleven weer tot een extreem enthou siasme geleid. China leek een el dorado waar het geld voor het opscheppen lag. In '78 kwamen de Chinezen tot bezinning. Plannen kosten nou eenmaal geld en dat geld moet er komen via de ver koop van grondstoffen, maar die moeten wel uit de grond worden gehaald. Er waren geen machines, mankracht en kennis om dat te realise ren. Vervolgens is er dras tisch gesnoeid in de plannen. Het Westerse zakenleven raakte teleurgesteld en er is in sommige kringen een beetje de houding ontstaan van. China wordt toch ook niks. Op de lange termijn be zien is dat geen verstandige reactie. Je hebt uiteindelijk meer aan een stabiel China dan aan een chaotisch, insta biel Derde Wereldland dat zijn schulden niet meer kan betalen". "Voor het Nederlandse be drijfsleven liggen er heus wel kansen in China. Dat heeft de miljoenenorder voor Philips, die vorige week naar buiten kwam, opnieuw aangetoond. De duikbotenaffaire met Tai wan heeft wel een terugslag gegeven. Het zakenleven on dervindt nog problemen, ook al omdat het diplomatieke verkeer op een laag pitje is gezet. Maar dat is een voorbij gaande zaak, dat komt wel weer in orde". Ongedwongen Als wetenschappelijke delega tie hebben wij in september geen problemen ondervon den. Dat was in '64 wel an ders. Ik ben toen ook in Chi na geweest in een tijd die gold als een 'ontspannen' pe riode. Maar bepaalde dingen waren toen absoluut niet mo gelijk die in september van dit jaar wel mogelijk bleken, zoals het opzoeken van men sen thuis, het hebben van on gedwongen contacten op straat. In de grote steden loop je nu vrij op straat, zeker als ze weten dat je de Chinese taal beheerst en je jezelf kunt redden. Vroeger kreeg je een soort bewaker mee. Als je met iemand in een bedrijf wilde spreken kostte het ma ken van een afspraak erg veel moeite en kreeg je die per soon nooit alleen te spreken. Mensen voelden zich dan be grijpelijk niet op hun gemak en gaven geprogrammeerde antwoorden". "Het was en is een Chinese tra ditie om vreemdelingen op een kluitje te houden, het af zonderen in groepjes werkt nog steeds door, maar toch is de bewegingsvrijheid groter geworden. Al is het niet zo dat een vreemdeling zoals bij ons een kaartje bij een station kan kopen en dan kan reizen waar hij naartoe wil. Maar ook dat wordt beter, je kunt al grotere gebieden berei- "Je snuift nu een heel andere atmosfeer op, de mensen lij ken gelukkiger, de stoom is van de ketel, ze leven niet meer zo onder druk. Het nieuwe regime is meer een regime van planners en poli tici dan van geinspireerde lei ders. Je ziet ook lang niet meer zoveel leuzen en por tretten op straat. Vroeger wa ren alle muren met Mao be pleisterd maar die extreme persoonsverheerlijking is "De Chinezen in het buitenland hebben nu ook meer vrijheid. Er zijn bij onze universiteit op het ogenblik drie Chinese geleerden werkzaam. Ze rei zen veel, dat geeft geen pro blemen. Er wordt niet voort durend gezegd wat ze wel en wat ze niet mogen. Dat was vroeger ook anders, toen was er veel meer controle vanuit de Chinese ambassade. Maar nu, met het toenemende aan tal Chinezen dat naar het bui tenland gaat. is controle na tuurlijk veel moeilijker". Happy "De geleerden die wy hier heb ben voelen zich op hun werk terrein happy door het gewel dige aanbod aan literatuur. Ze zuigen zich als het ware vol met kennis. Overigens is Nederland bepaald niet het belangrijkste land voor de Chinezen. Dat is onmisken baar Amerika. Amenka wordt niet alleen als het machtigste land ter wereld beschouwd, maar ook als de nummer één qua kennis en wetenschap. Daarna volgen Canada en Engeland, dan Ja pan en pas daarna Europa met West-Duitsland en Frankrijk voorop. Die rang orde wordt mede bepaald door taalproblemrn" "Aan de Peking-universiteit wordt trouwens nu ook het vak Nederlands geïntrodu ceerd. Er wordt op die uni versiteit veel goeds gedaan. Het is een uitstekende part ner voor ons. Peking heeft de oudste universiteit van China en staat als nummer één in dat land bekend. Bepaalde onderdelen daar lenen zich prima voor westerlingen om te bestuderen. Er zijn on danks de achterstand van de Chinezen wel degelijk gebie den waar Westerse weten schappers hun licht in China over kunnen opsteken. Je moet er de interessante on derwerpen uitpikken zoals botanie, geologie, archeolo gie, neurobiologie". "Een voordeel van de goede contacten met Peking is dat we nu veel gemakkelijker aan informatie kunnen ko men. Vroeger was het voor ons nog wel eens moeilijk om aan materiaal uit China te ko men. Peking helpt ons nu en omgekeerd helpen wy Pe king met het verknjgm van westerse geschriften, rappor ten en andere materialen. Om een voorbeeld te geven: stel de Chinezen willen een stuk land droogleggen, dan kun nen ze ons vragen om rappor ten en boeken over de Delta werken. Ander voorbeeld: als bij ons de mijnbouw weer in zwang raakt - en de Chine zen verkeren in dat opzicht op een hoger niveau dan wy dan kunnen wij daarover bij Peking rapporten en der gelijke opvragen. De contac ten bieden wederzijds grote voordelen en het Sinologisch Instituut wordt daarby een knooppunt van correspon dentie en communicatie". gen in Nederland wordt opgege ven, maar daar wordt niet een be tere rechtspositie, bijvoorbeeld op het gebied van sociale zeker heid, aan gekoppeld. De in spraak van de buitenlanders zelf in het minderhedenbeleid blijft onduidelijk, meent de werk groep. Bovendien wordt over het hoofd gezien, dat inspraak van jongeren en vrouwen, cultureel gezien, erg moeilijk ligt. Door de cultuurkloof zullen dan veel pro blemen onbesproken blijven, met name die van buitenlandse vrouwen. De werkgroep 'Samenleven met Surinamers' bestempelt de min- derhedennota van de regering als onvoldoende, waar het gaat om de bestrijding van discrimi natie en aandacht voor religieus- culturele belevingsmogelijkhe- den. Discriminatie bestrijdt men niet alleen met een rechtvaardi ger verdeling van huizen en werk. Ook gaat de nota voorbij aan de illegale Surinamers in Ne derland. De werkgroep 'Pluriforme samen leving' tenslotte doet een beroep op de overheid om bij haar be leid organisaties van minderhe den te betrekken, "gezien de spe cifieke deskundigheid van hen die dagelijks aan den lijve onder vinden, wat het betekent een vreemde te zijn". Ook deze werk groep meent, dat de 'wet buiten landse werknemers' moet wor den verbeterd. De regering re kent dat echter niet tot haar toe komstige beleid. De werkgroep Regeringsnota vreemdelingen onvoldoende Drie werkgroepen van de Raad van Kerken in Nederland vinden het ontwerp 'minderhedennota' van de regering op het punt van rechtspositie, huisvesting en on derwijs van vreemdelingen in ons land mager. De drie com mentaren, die de werkgroepen afzonderlijk hebben geschreven, zijn staatssecretaris G. van Leyenhorst van binnenlandse za ken gisteren aangeboden. In de nota zet de regering uiteen, hoe in de komende tijd het vreemdelingenbeleid gevoerd zou kunnen worden. De werkgroep 'Samenleven met buitenlandse werknemers' merkt op, dat de nota niet ingaat op de discriminerende trekken van de wet 'arbeid buitenlandse werknemers'. Zolang er illegale arbeidsplaatsen zijn, zullen er il legaal mensen naar ons land blij ven komen. Ook wordt voorbijgegaan aan het feit dat er steeds meer illegale economische vluchtelingen van steeds verder weg naar West-Eu ropa komen. "Enerzijds voeren we een beperkend toelatingsbe leid. Anderzijds steunen we een westerse expansiepolitiek die ve len in andere landen doet verar men, waardoor zij wel gedwon gen zijn, elders werk te zoeken. Bijvoorbeeld in Westeuropese landen, waar ze vervolgens niet worden geaccepteerd. De werkgroep vindt net terecht, dat het idee van de tijdelijkheid van het verblijf van vreemdelin- Zaalselectie wint oefenduel WADDINXVEEN - De zaalvoet bal—selectie van West II heeft de eerste oefenwedstrijd tegen het Goudse Rucanor met 6-2 ge wonnen. De selectie, die maar liefst vijf Leidse spelers in haar gelederen telt, speelde een goede wedstrijd. Voor het selectieteam scoorde: Martin Klomp (De Ro zet), Martin Overbeke (Neptu- nus), Chris Mattehseweh (FC To rna), Ron Bekooy (FC Grovo) en Hans van Leeuwen (UVS). Het zesde doelpunt werd in eigen doel geschoten. Op maandag 4 januari speelt West II een tweede oefenwedstrijd, te gen het Voorhoutse Bax. De wedstrijd wordt in Sporthal Cleyn Duin om 21.00 uur ge speeld. 'De laatste vriend", roman van Pe ter ten Hoopen, uitgeverij Con tact, prijs 29.50. 'Goden van het oude Egypte", Alan W.Shorter, uitgeverij De Driehoek, prijs 27.50. 'Indonesische geneeskrachtige kruiden", dr.A.P.Dharma, uitge verij De Dnehoek, prijs 34 90. 'Proost", korte verhalen van Ben Borgart, De Bezige By, prijs 25.-. 'De ark van Gregor", dierenver haaltjes voor kinderen tot 80 door Gregor Frenkel Frank, uit geverij Tiebosch, prijs 16.50. 'Pluriforme samenleving' be treurt dat. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen naar Bun ruk (deelwerk) E. K. den Breejen Duivendrecht, naar Leusden N. J. Flink Kethel, naar Schoonhoven, deelgemeente Ad vent, kandidaat D. J. van Bart Rotterdam; bedankt voor Rijk- Rijssenhout S. Janse Nigtevecht, voor Voorburg H. J. Bos Wog- num, voor Enschede L. Westland Hellendoorn. Gereformeerde Kerken: aangeno men de benoeming tot pastoraal werker te Middelstum-Kantens (Gr.) A. J. Fraarye Paesens-Mod- dergat (Fr.). Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Vineland (Ca nada), bij de Free Reformed Church of North America, J. Westerink Urt. Gereformeerde Gemeenten: be- "Kijk eens, mama", levenswandel van een vijfjarige door Willy Breinholst, uitgeverij Tiebosch, Prijs 14.90. "Nooifmeer slank", harte kreet van Marjan Berk, uitgevery Tie bosch, prijs 16.50. "Schrijvers prentenboek 21" door Gerrit Achterberg, De Bezige Bij, prijs 14,-. "Genoodzaakt goed te wezen" door Bob Goudzwaard, uitgeve rij J.H.Kok, prys 12.50. "Hoofden", gedichten Wiel Kus- dankt voor Oostkapelle J. Baaij- ens Rotterdam, voor Krabbendij- ke A. Moerkerken Nieuw-Beyer- land. Begin 1982 wordt onder hervorm den en gereformeerden in Lei- den-Zuidwest een enquele gehou den over de vraag of volgend ja ar een gemeenschappelijke her- vormd-gereformeerde dienst op iedere zondag in de Bevrijdings kerk kan worden ingevoerd. Nü worden nog steeds twee afzonder lijke diensten gehouden, om 9 uur en half 11. De ene gemeenschap pelijke dienst zou om 10 uur be ginnen. De Morswijk in Leiden (Maranathakerk) heeft al enige jaren zo'n regeling. Ruim 16.000 jongeren doen mee aan een 'pelgrimage van vrede en verzoening' die de Taizé-bewe ging van maandag tot en met vrydag in Londen houdt. De jon geren komen uit vele kerken in West-Europa. "De schaar van het vergeten", ge dichten C.O.Jcllema, uitgevery Quendo, prys 18.50. 'Onder ijsbergen", roman van J.Bemlcf, uitgevery Quendo, prijs 28.50. 'De groten der aarde", Bentinck tegen Bentinck door Hclla S.Haase, uitgeverij Querido, prys 39.50 'Het landleven", gedichten Willem van Toorn, uitgevery Quendo, prijs 18.50. 'Baren en oud-gasten", fotografi sche documenten uit Indiè, Rob Nieuwenhuys, uitgeverij Queri do, prijs 64.50. 'Kapasi", misdaadroman uit Sun- name door Bella Toorn, uitgeve rij Spectrum, prys 12.50. McEnroe beste tennisser van het jaar NEW YORK John McEnroe is door het Amerikaanse sportblad 'Tennis Magazine" gekozen tot de beste tennisser van het jaar 1981. De Amerikaanse Wimble- don-winnaar streefde met die uitverkiezing de Zweed Björn Borg, jaren achtereen tot *s we relds beste betiteld, voorbij. Bij de dames werd Chris Lloyd- Evert tot de nummer één van 1981 gekozen Voor rle Am. ri kaanse speelster betekende dat voor de achtste keer in negen jaar de hoogste eer in <i- htt verkiezing door een internatio nale jury. Brian Clough herstelt snel DERBY Volgens een verklaring van de medische staf van het zie kenhuis van Derby verloopt het herstel van Brian Clough, de ma nager van Nottingham Forest, opmerkelijk snel. Clough werd maandag, na een lichte hartaan val, in het ziekenhuis opgeno- De 45-jange voetbalmanager, die Nottingham Forest naar twee overwinningen in het Europa Cuptoernooi voor landskampioe nen leidde, is volgens de dokto ren het slachtoffer geworden van "spanning en vermoeidheid". Als de laatste onderzoeken posi tief uitvallen, mag Clough nog deze week het ziekenhuis weer verlaten. Casema: bewakingssysteem RIJSWIJK (GPD) - De Case- ma, de grootste kabelmaat schappij in ons land, heeft een plan gelanceerd om alle kabelnetten in ons land van uit een centraal punt te bewa ken op ongeoorloofde actie van teievisiepiraten. Aan het project zullen in elk geval de ongeveer 50 kabelnetten die bij Casema zijn aangesloten meedoen, maar ook onafhan kelijke cai's kunnen zich bij de bewakingsdienst aanslui ten. De Casema heeft het plan opge vat om de hoge kosten van bewaking per kabelnet te drukken. Het is evenwel wel nodig om per stad een rap porteur te hebben. Hoofd netbeheef van de Case ma, ir. H. de Goede over het plan: ,,Het is gewoon een kos- tenspreidend voorstel. Het is dus niet de bedoeling van de Casema om op deze manier controle te krijgen over alle kabelnetten in ons land". De bewaking van de aangeslo ten kabelnetten is volgens De Goede technisch gezien vrij moeilijk. „Er zijn twee ma nieren om te bewaken. Ten eerste via de ether en ten tweede door middel van bij voorbeeld een telefoonlijn. In principe kiest de Casema voor de telefoonlijn omdat uitschakeling via de ether ge stoord kan worden. Maar hoe het precies zal worden kan ik nog niet zeggen omdat de ka belnetten in ons land onder ling nogal eens willen ver schillen. Maar hoe we het ook doen, het hele systeem draait via die ene man in dat contro lecentrum".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11