Piraten gevaar in de lucht HUTSPOT Karin) en Wittebrnnd BVD: Nederland kent ruim honderd spionnen "Voeling van PvdA met kiezers is te klein geworden" Conflict in gevangenis Woordvoerder PTT na test zendapparatuur Minima in inkomen toch nog achteruit Redactie van Limburgs Dagblad gispt directie NU TEKOOP Tien eeuwen Leiden, Leienaars en hun RAMPEN Partij-ideoloog Bram Peper: DEN HAAG (GPD) - Meer dan honderd spionnen opereren in Nederland. Dat cijfer noemde het hoofd van de Binnenlandse Veiligheids Dienst, de heer De Haan, gisteravond in een televi sie-interview met Sonja Barend. Onder spion verstaat De Haan „vertegenwoordigers van buiten landse mogendheden die al hun tijd besteden aan het geheim ver zamelen van gegevens in Neder land". Het hoofd van de BVD, een soort geheim agent 001, zoals Sonja Barend hem noemde, poogde het beeld dat lezers van spionagero mans hebben van een veilig heidsdienst te ontzenuwen. Vol gens De Haan is het de taak van de 750 ambtenaren van de Bin nenlandse Veiligheids Dienst zo veel mogelijk en zo vroeg moge lijk gegevens te verzamelen over „groepen die de veiligheid van de staat in gevaar kunnen bren gen of de democratie willen om verwerpen". Die groepen wor den volgens hem zowel links als rechts gezocht: „Duizenden mensen worden doQr ons om in lichtingen gevraagd", aldus De Haan. Onlangs verklaarde een Amster damse student voor de VPRO-ra- dio dat hii door een agent van de BVD was gevraagd voor 150 gul den per maand gegevens door te spelen over de studentenbewe ging waarin hij verkeert Volgens De Haan is een dergelijke han delwijze zeer gangbaar in zijn dienst. „Het zou u verbazen hoe veel mensen ons de inlichtingen ook gratis willen geven. Het zou u ook verbazen hoeveel i door de tegenpartij betaald w den en naar ons toekomen i dat te vertellen. Dat zijn dubbel spionnen, ja". Het afluisteren van mensen van wie de BVD het angstig vermoe den heeft dat deze de veiligheid van Nederland in gevaar bren gen, komt volgens De Haan wei nig voor. Als ik dat wil, heb ik de handtekening nodig van vier ministers en dat elke drie maan den opnieuw. Ik moet bovendien aannemelijk maken dat ik op geen enkele andere manier aan inlichtingen kan komen". De BVD doet met verzamelde ge gevens volgens De Haan niets anders dan ze doorgeven aan de regering. „Die kan dan bijvoor beeld besluiten een bepaalde or ganisatie te verbieden". Hij gaf toe dat verenigde communisten als potentieel staatsgevaarlijk te boek staan. „Wij houden elke groep in de gaten waarvan je kunt zeggen dat ze de eigen den krichting of zeg maar hun geloof als de enig juiste zien". De BVD bewaart dossiers over mo gelijke spionnen tientallen jaren lang. De Haan: „Het kan gebeu ren dat iemand heel lang niet werkzaam is. als een soort „mol", die pas later actief wordt. Wij moeten daarom dossiers lang be waren om gegevens te hebben als die mol aan het werk gaat". DEN HAAG (GPD) Het testen door PTT-technici van onlangs in beslag genomen apparatuur van twee Haagse tv-piraten, die vanuit Pijnacker naar Rijswijk zeer krach tige signalen uitzonden, heeft aangetoond dat het lucht verkeer boven de vliegbasis Ypenburg levensgevaarlijk had kunnen worden gestoord. „De bewering dat het een onschuldig spelletje is dat door de heren wordt gespeeld, berust dus op een misvatting", aldus woordvoerder J. J. de Voogd van de PTT. Het ministerie van defensie heeft geschrokken gereageerd op de constatering van de PTT. Beide piraten werden vorige week woensdag door de Radio Contro le Dienst (RCD) in samenwer king met de betrokken politie korpsen gepakt. Na klachten over eerdere storingen op het Haagse kabelnet was de dienst overgegaan tot actie, die voor een aantal sympathisanten van de piraten tijdens de kerstdagen weer aanleiding was om de beel den van de twee officiële Neder landse netten, Nederland I en II, op verschillende tijdstippen en manieren te storen. De mede standers van de piraten verniel den in Haagse wijken ook kabels en aansluitkastjes. De vanuit Pijnacker opererende Haagse piraten hadden vóór hun aanhouding hun zendsignalen gericht op de ontvangstparabo len van de Casema-toren van het Haagse kabelnet in Rijswijk. De rechte lijn tussen de adressen in Pijnacker en de toren in Rijswijk bleek over de luchtmachtbasis te lopen. „Als er tijdens deze illega- Bij "plofkraak" in banken halve ton ontvreemd GRONINGEN (ANP) - Bij een 'plofkraak' op de Amrobank in het Groninger winkelcentrum Paddepoel, gisterochtend, heb ben de daders kans gezien 50.000 gulden te ontvreemden. Dat geld lag voor het grijpen toen de da ders van buitenaf de kluisdeur van de nachtkluis hadden laten springen. Ze lieten ook springstof zakken in een nachtkluis van de nabij gele gen vestiging van de Nederland se Middenstandsbank. Daar mis lukte de plofkraak, omdat de kluis te groot was en er te weinig springstof was gebruikt. In die laatste nachtkluis lag volgens de politie aanzienlijk meer geld, dat door de verschillende cliënten van de bank, daar in de voor gaande dagen was gedeponeerd. De schade die door de beide aan slagen aan de bankfilialen is aan gericht, is zeer aanzienlijk. De Woordvoerder De Voogd schade bij de Amrobank wordt voorlopig geraamd om ongeveer 100.000 gulden. Bij het filiaal van de NMB zal de schade in dezelf de orde van grootte zijn. De da ders zijn spoorloos. Ie uitzendingen machines boven of in de nabijheid van Ypenburg zouden hebben gevlogen, zou dit tot levensgevaarlijke situaties hebben kunnen leiden. Niet al leen doordat er met uitermate krachtige signalen maar ook pre cies in de luchtmacht-band werd gezonden". Aldus De Voogd. Experiment Ondanks het ongerief dat de Haag se kabelkijkers afgelopen kerst- weekeinde is aangedaan, heeft de gemeente Den Haag besloten het experiment om kanaal IV (Ned. I) na het officiële program ma drie uur open te houden ten behoeve van de kabelpiraten, voort te zetten. B en W willen de illegale zendamateurs deze mo gelijkheid bieden, omdat vol gens een woordvoerder van Den Haag een deel van de inwoners de piratenprogramma's op prijs zou stellen. Voorwaarde is dat er geen films worden uitgezonden, waarop auteursrechten rusten. Aanhangers van de piratenstations gingen tot storingen en vernie lingen over, omdat zij veront waardigd waren over de inbe slagneming van de zendappara tuur in Pijnacker op een moment dat er tussen piraten en de ge meente Den Haag een overeen komst over het experiment (ove rigens in navolging van Amster dam) tot stand was gekomen. Maar de PTT, waaronder de Ra dio Controle Dienst ressorteert, wijst erop dat zij niets met deze afspraak te maken heeft en het opsporen gewoon doorgaat. Aanstaande zaterdag loopt de proef af. Volgende week vindt er een gesprek plaats tussen de ge meente en de hoofdofficier van justitie in Den Haag, mr. R. J. C. graaf van Randwijck. Ook deze heeft vorige week laten weten dat de proef met tv-piraterij in strijd is met de Telegraaf- en Te- lefoonwet. In het kader van deze wet hoort iedere legale zendorga- nisatie een zendvergunning in bezit te hebben. De traditionele verkoop van oliebollen op de Dam in Amsterdam is w begonnen. Ook dit jaar komt de opbrengst van de lekkernij ten goede o het Rheumafonds. DEN HAAG (GPD) - De eenmali ge uitkering aan mensen met een minimuminkomen "echte" mini ma heeft niet kunnen voorko men dat de koopkracht van deze groep enkele percentages is ge daald. Berekeningen van het mi nisterie van CRM geven een da ling te zien van 3,2 procent voor alleenstaanden tot 1,4 procent voor gezinnen van vier personen. Volgens de regering zou de koop kracht dit jaar voor mensen met een minimuminkomen maxi maal 1 procent mogen dalen. Om dat te bereiken is in september besloten eenmalig een uitkering te geven die voor gezinnen 450 gulden bedroeg, voor één-ouder gezinnen 350 gulden en voor al leenstaanden 150 gulden. De berekeningen van CRM, ge maakt op verzoek van het dag blad Parool aan de hand van het bijstandsinkomen van een be paald gezin, laten zien dat de eenmalige uitkering voor alleen staanden (150 gulden) het minste effect heeft gehad. Zonder de uit kering zou de koopkracht van deze groep 3.8 procent gedaald zijn. Het eenmalig uitgekeerde bedrag heeft die terugval tot 3,2 procent beperkt. Over publicaties in blad bewaarders "Onbegrijpelijk" i de WEERRAPPORTEN lil I if Amsterdam regen 2 1 2 De Bilt regen 2 1 2 Deelen regen 3 0 2 Eelde regen 0 -5 01 Eindhoven regen 3 2 3 Den Helder ijzel 1 •1 02 Twente regen 1 -1 01 Vlissingen regen 3 2 4 Zd. Limburg geheel bew. 5 1 01 Aberdeen sneeuwbui 3 0 02 Aberdeen sneeuwbui 3 0 02 Athene zwaar bew. 14 7 0 Barcelona half bew. - 10 Berlijn licht bew. -3 -7 0 Bordeaux licht bew. 10 6 16 Brussel regen 5 2 1 Frankfort zwaar bew. 10 6 16 Genève ijzel 1 •1 2 Helsinki sneeuw 0 •2 4 Innsbruck licht bew. 5 -3 0 Klagenfurt zwaar bew. -1 -7 0 Kopenhagen geheel bew. -1 -3 0 Lissabon regenbui 15 7 13 Locarno sneeuw -1 -1 18 Londen regen 5 4 4 Luxemburg geheel bew. 1 0 18 Madrid zwaar bew. 10 5 29 Malaga geheel bew. 17 10 11 Mallorca onbewolkt Hikt 0 München zwaar bew. 0 -10 0 Nice onweer 9 7 55 Oslo sneeuw -5 02 Parijs regen 8 5 9 Split regen - 9 Stockholm geheel bew. -7 -16 02 Wenen zwaar bew. -2 -3 0 Zürich half bew. 2 -3 0 Casa Blanca half bew. -- 15 Istanbul mist 7 5 01 Las Palmas zwaar bew. 24 16 0 Tel-Aviv geheel bew. 19 13 0 Tunis onbewolkt - 11 - PTT vindt het een onbegrijpelij ke zaak dat Den Haag toestem ming geeft aan de piraten om te zenden, zij het dan voorlopig ge durende een experimenteerpe riode. Het bevreemdt hem bo vendien dat er tijdens de kerst dagen geen klachten bij de RCD zijn binnengekomen op grond waarvan de dienst zeker in het geweer zou zijn gekomen. Ook de Casema, de exploitant van het Haagse kabelnet, heeft nog steeds geen klacht gedeponeerd. Piraat „Kees" van TV-Den Haag, die zegt te spreken namens alle Haagse piraten, ontkent dat het vliegverkeer rond Ypenburg ge stoord zou kunnen worden. „Ik heb het zelf gepeild, en het is ab soluut niet waar, maar er moet nu eenmaal een stok worden ge vonden om de hond te slaan. Verder vind ik het heel naar wat met de kerst gebeurd is. Maar ja, het zijn acties van mensen die het niet hebben kunnen verkrop pen dat de twee zenders zijn op gerold. Ik heb een gesprek met deze mensen, en ik vertrouw er op dat z\j dit niet meer zullen doen". ROTTERDAM (ANP) - In het Rot terdamse huis van bewaring is een conflict ontstaan tussen be waarders en directie over het personeelsblad vande bewaar ders. Daarin worden volgens de directie zaken aan de orde ge steld die in het werkoverleg dan wel in het overleg met de dienst commissies en vakbonden thuis horen. Op grond daarvan heeft de directie besloten faciliteiten voor de redactie (apparatuur, werken in diensttijd en versprei ding binnen de gevangenis) in te trekken, aldus directeur P.F.J. Koehorst. De redactiecommissie beschouwt de maatregelen als een aantas ting van de vrijheid van me ningsuiting. Ze ervaart de maat regelen als een publicatie-ver bod. Het blad bestaat ruim een jaar en heeft volgens de redactie commissie als doelstellingen o.m. 'een positieve bijdrage te le- UTRECHT (ANP) - Volgens de spoorwegpolitie is het hoogst twijfelachtig of de intercity-trein tussen Utrecht en Den Haag waarop zondag een "aanslag" is getroffen. Het kan net zo goed een handjevol steentjes zijn geweest die naar de trein zijn gegooid, aldus veren aan de samenleving in de gevangenis en het signaleren van punten ter verbetering'. De directie is met name gevallen over kritiek op te grote versoepe ling van het beleid voor gedeti neerden, standjes die aan het personeel zijn uitgedeeld en ge brek aan informatie van de direc tie uit. Over uittreding GPD HEERLEN (GPD) - De directie van het Limburgs Dagblad in Heerlen heeft het lidmaatschap van de Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD), een samenwerkingsverband tussen veertien regionale bladen met een gezamenlijke oplage van een miljoen abonnees (waarbij ook onze krant is aangesloten), opgezegd. Dit besluit, dat ingaat op 1 januari 1983, heeft de directie in conflict gebracht met de redactieraad van het Limburgs Dagblad. De redactieraad, een namens de journalisten optredend in spraakorgaan, is van mening dat uittreding uit de GPD in strijd is met de belangen van het Limburgs Dagblad. In een gisteren uitgegeven verklaring dreigt de redactieraad met juridi sche stappen als niet vóór 31 december de opzegging wordt ingetrok ken. De redactieraad meent dat de directie in strijd met het redactiesta tuut heeft gehandeld door het besluit het GPD-lidmaatschap op te zeg- o gen niet vooraf schriftelijk aan de raad bekend te maken. werd gepleegd!* wel door kogels 1° de verklaring zegt de redactieraad dat het beleid van de directie van het LD al jarenlang voert in de richting van volledige uitholling. „Het Limburgs Dagblad is nu op een punt aangekomen dat er verder echt niets meer af kan. Het opzeggen van de GPD is echter al een zeer grote stap te ver", aldus de verklaring. woordvoerder van de politie Uit De directie van het Limburgs Dagblad (een onderdeel van de holding- onderzoek trein op zi schadied. gebleken dat de plaatsen licht is be- maatschappij De Telegraaf) vindt het GPD-abonnement te duur, i de redactie en de twee hoofdredacteuren achten het abonnement on misbaar voor een goed functioneren van de krant ADVERTENTIE Leiden in last. Over rampzalige tijden waarin pestepidemieën en uitslaande branden aan de orde van de dag waren. En natuurlijk over het beleg en de verschrikkelijke kruitramp. Sommige partijgenoten spre ken over de maatschappij als of zij er zelf geen deel van uit maken, schreef prof. dr. A. (Bram) Peper onlangs. En: „Idealisme kan al gauw lei den tot illusionisme wanneer het gesprek met de feiten en de ervaringswereld van de mensen die op de PvdA stemmen, ontweken wordt" In zijn kamer hoog in het hoofdgebouw van de Eras mus Universiteit m Rotter dam zegt hij nu: „De spraak makende groep in de Partij van de Arbeid is weinig re presentatief voor de PvdA- kiezers, en zelfs voor de 110.000 partijleden." Hij wil daarmee niet dadelijk naar de leden van de partij raad wijzen, die onlangs zo ver ging dat het opzeggen van de regeringscoalitie werd verlangd. Maar ze horen wel bij die spraakmakende groep, zoals ook mensen in andere organen van de partij. Veel idealistische voorstellen en ideale voorstellingen, maar weinig gevoel voor de praktische haalbaarheid of begrip voor de vraag of ande ren er ook wel zo'n behoefte aan hebben. Bram Peper, socioloog, is vice- voorzitter van de PvdA; wordt soms aangeduid als de ideoloog van de groep partij leden die zich concenteert rondom André van der Louw, de huidige minister van CRM. Wim Meijer (nu fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer) hoort daarbij, alsook Jan Nagel en Hans Kombrink (thans staatssecretaris van finan ciën) Een vriendenclubje, nog voortkomend uit Nieuw Links binnen de Partij van de Arbeid, dat met enige regel maat bij elkaar zit en discus sieert over de politiek. En in middels geldt Peper ook als belangrijke kandidaat voor het burgemeesterschap van Rotterdam, als opvolger van Van der Louw. Wantrouwen Peper toont enige zorg over de ontwikkeling binnen zijn partij. ..We stralen niet iets uit de i worden, eerder iets van een voortdurend onderling wantrouwen en elkaar con troleren. Dat stoot de mensen eerder af dan dat ze erop af komen. De partij heeft zich zo geweldig opgedraaid, dat de politiek ondergeschikt lijkt te zijn geworden aan het systeem." Het komt bij me nigeen over als een voortdu rend onderling geruzie en maakt het er voor die mensen niet aanlokkelijker op de stem aan de PvdA te geven. „Je hoort ze het zeggen: een beetje leiding moet er toch zijn.' D'66 heeft daarvan geprofi teerd. Waar mensen m de lijn van Duisenberg (indertijd PvdA's minister van finan ciën en thans president van de Nederlandsche Bank) en van Van der Stoel (nu weer minister van buitenlandse za ken) naar opgeschoven zijn. „Duisenberg heeft het er on langs ook over gehad. Hij zal het D'66 volstrekt niet kwa- Ujk nemen. Hg is. integen deel. boos op de Partij van de Arbeid dat die het zo ver heeft laten komen." Zelf heeft Bram Peper ook zo'n geval in huis. Zgn vrouw - „Ze schiet me af en toe links nog voorbij" - is naar D'66 overgestapt „Ze kon niet meer tegen de PvdA-cult uur" waarin met grote regelmaat gekrakeel opklinkt Het is een van de opgaven voor de partij om het maatschappelg- ke midden aan zich te bin den. Doorgeschoten Peper wil best toegeven „dat je niet om een systeem van (in terne) democratie en controle heen kunt". Maar in zgn op vatting is de partg op die punten te ver doorgeschoten in de laatste tien jaar waarin ze erg naar binnen toe. en met de eigen structuur, bezig is geweest „De voeling met de electorale basis (het kie zersvolk) is te klein gewor den." „Er zgn wel degelijk mensen die dat heel goed zien en ge loofwaardig over komen. Troelstra was er een. En Den Uyl was ook een succes in de tijd dat hij premier was. Het Ome-Joop-effect Maar hij zat toen in het centrum van het machtsgebouw. De gewone man zag ZIJN mensen in het Catshuis." Het spraakmakende deel van de PvdA'ers zal zich er na drukkelijker van bewust moeten zgn dat het met zgn ideeën en idealen niet in de lucht big ft hangen. Zoals Pe per het onlangs schreef en het nu herhaalt: „Het demo cratisch socialisme stelt zich nadrukkelgk op het stand punt ook een wetenschappe lijk socialisme te zgn. Dat houdt de opdracht in ernstig en - waar mogelijk - proefon dervindelijk vast te stellen wat de aard en de ontwikke ling van de maatschappelijke verhoudingen zijn." „Het kan niet worden ontkend dat in de jaren '70 deze kant van het socialisme te weinig aan bod is gekomen. Juist de confrontatie tussen ideaal en werkelijkheid is noodzake lijk om op een actieve en creatieve wijze het maat schappelijke hervormings werk ter hand te nemen." Feiten kennen en erkennen. Goede kennis van de prak tijk, zo voegt hij eraan toe, kan tot goede oplossingen leiden. "Niemand weet het" Wat het grote probleem van dit moment aangaat, de econo mische crisis en de daarmee gepaard gaande groeiende werkloosheid, is men er daar mee bij de PvdA overigens ook nog niet Peper: .Als we het over de werkgelegenheid hebben, onderscheidt de par tij zich in het geheel niet van andere. Maar NIEMAND weet het." Wel zal de partij volgens Peper een grote bezetenheid op het punt van de werkloosheids bestrijding moeten uitstralen om iedereen te mobiliseren. „Een werkgelegenheidsplan kan niet een hobby zijn van één partij. Een eenduidig concept is niet te geven, maar de centrale opdracht zal moe ten zgn: hoe houd je de ver zorgingsstaat in zgn ftinda- mentent in stand." Lastenverlichting voor het be drijfsleven is ook in de opinie van Peper nodig, maar hij meent dat datzelfde bedrijfs leven wat al te dogmatische stellingen betrekt Er zal een grote mate van samenwer king tussen overheid en be drijfsleven moeten groeien, zoals die eigenlijk al lang in de land- en tuinbouw bestaat. Hoe groot is niet de bgdrage van een Landbouwhoge school aan vernieuwingen in die sector." Kennis Er zal volgens Peper veel ge durfder moeten worden om gesprongen met het uitwisse len van kennis tussen over heidsinstellingen) en het be drijfsleven. Er komen steeds meer zogenoemde transfer bureaus van de grond, waar bedrgven en organisaües te recht k urmen voor assistentie vanuit de wetenschap. Peper vindt dat daaraan drastische uitbreiding moet worden ge geven. In het belang van een rigoureuze vernieuwing die van wezcrtlgk belang is voor het weer op poten zetten van onze economie. Wat dat betreft zit hg helemaal op de Ign van Van der Louw „Kunnen we iets voor elkaar betekenen", zei die „Contact tussen universiteit en regio versterken", zegt Peper „Know how moet je bg de overheid kunnen huren", vindt hg, zowel technische kennis als theoretische Wat dat betreft is de universitaire wereld 180 graden omge draaid sedert de jaren waarin er schande van werd ges pro ken wanneer wetenschap pers zich daartoe leenden JAN HARREN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7