Mijnbezetting in Polen ten einde Atlanta-proces rijt wonden open Begin hoopt op komst Moebarak Angsten na 23 moorden nog volop aanwezig Chaos blijft in Polen Verzet El Salvador meldt moord op honderden burgers Bejaarde kamikazes99 in Iran Welke 'Kekkonen' is opvolger Kekkonen? Weer anoniem telefoontje over ontvoerde NAVO-generaal Japan: meer geld voor defensie DINSDAG 29 DECEMBER 1981 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - In Atlanta, Geor gia, is gisteren het proces begon nen tegen de 23-jarige Wayne B. Williams, een scharrelaar in mu ziek en elektronica, die ervan wordt beschuldigd tenminste twee van de 23 moorden te heb ben gepleegd, die de stad van 1979 tot 1981 in panische angst hebben gebracht. De terreur heeft diepe sporen nagelaten, on der de blanke bevolking zogoed als onder de zwarte inwoners waar Williams zijn slachtoffers vond. Kinderen merendeels, zwart als hijzelf - het jongste ze ven jaar. Nathaniel Carter, 27, was de oudste die het leven lied. Zijn lichaam werd gevonden in de Chattahoochee rivier, net als dat van de 21-jarige Jimmy Ray Payne. Mannen, klein van gestal te. wat terzijde van de samenle ving - hun dood wordt Williams ten laste gelegd. De speciale politiemacht, die uit al le delen van de VS naar Atlanta werd geroepen, heeft stukken overgelegd waaruit moet blijken dat zij Williams ook in verband kunnen brengen met nog acht tien van de andere moorden. Se dert Williams op 21 juni werd gearresteerd, zegt de politie zijn er geen moorden meer gepleegd, die onopgelost bleven. Zodoen de overheerst in Atlanta dan ook de gedachte, dat het Williams wel moet zijn geweest - maar is dat wel zo? Zijn advocaten wil len betogen dat de aanklacht be rust op vooral bijkomstig bewijs. De conclusie: de echte moorde naars) nog op vrije voeten. Twijfel Het is - hoewel de bevolking vol gens psychologen de moorden krampachtig naar de achter grond van de gedachten drukt - dan ook niet zonder reden dat de gedragspatronen van de gemeen schap nog steeds worden be paald door het regime van een af grijselijke ervaring. Op het oog is alles in Atlanta weer normaal en de speciale politiemacht, waarbij Amerika's beste detectives wa ren ingedeeld, is van 110 tot 45 man teruggebracht. Doch van ze ven uur 's avonds tot zes uur 's morgens mogen kinderen bene den zestien jaar nog steeds niet op straat. De kinderen blijven in groepjes van drie of meer bijeen en de ouders laten hen nog nau welijks zonder toezicht Kinde ren worden er dan ook niet meer vermist voor lange tijd. En toch... De twijfel blijft, maar niemand kan die de baas. Gisteren is het in de Amerikaanse rechtspraak gebruikelijke selec teren van juryleden begonnen. Dat kan twee weken duren, voor dat uit de 800 kandidaten men sen zijn uitgezocht, die in staat worden geacht zonder vooroor deel of vooringenomenheid te kiezen tussen aanklacht en ver dediging. Het bewijsmateriaal te gen Williams bestaat vooral uit hondeharen, tapijtvezels en dra den van een beddesprei, die zo wel op de slachtoffers of in hun omgeving, werden aangetroffen als in de kamer, die Williams bij zijn ouders in West-Atlanta be woonde. Er zijn studies gemaakt van de stroom en de waterver plaatsing in de Chattahoochee-ri- vier en van de watertempera tuur. Hoofdaanklager Lewis Slayton heeft de arrestatie van Williams enkele dagen ver traagd, opdat meer direct bewijs materiaal tegen hem zou kunnen worden verzameld. Verby sterend In de naar schatting zes weken van het eigenlijke proces zullen reekJ sen getuigen-deskundigen op draven, op dagvaarding van aan klager of verdediging om elkaar met wetenschappelijke conclu sies om de oren te slaan. Voor een niet-deskundige jury moet dat verbijsterend zijn. De verde diging heeft niet gevraagd om verplaatsing van het proces naar een andere stad - een mogelijk heid die de Amerikaanse wetge ving biedt om eerlijke jury-recht spraak te garanderen - hoewel de twee advocaten van Williams hun twijfel hebben geuit aan de mogelijkheid om in Atlanta een geschikte jury te vinden. Atlanta ziet het proces niet zonder bezorgdheid tegemoet. Het zal allerlei nog niet genezen wonden weer openhalen en sommigen vrezen zelfs dat de psychische schok nu nog harder zal aanko men, dan tijdens de twee jaar van geleidelijk tot ondraaglijk ge groeide angst. WARSCHAU (AFP/Reuter/UPI/GPD) - Volgens officiële berichten van de Poolse radio en televisie zou de bezetting van de Piast-kolenmijn in Silezië gisteren zijn beëindigd. Radio Warschau meldde dat de mijnwerkers in groepjes naar de oppervlakte terugkeer den en zich bij hun familieleden voegden. Volgens andere bronnen hadden Poolse veiligheidstroepen opdracht kregen da mijn onder water te zetten, wat volgens deze bronnen tot een bloedbad zou hebben geleid. Meer dan duizend mijnwerkers za ten al vijftien dagen in de Piast- mijn op een diepte van 800 tot 1000 meter. Artsen in dienst van de staatsmijnen die naar bene den werden gestuurd, verklaar den dat de mijnwerkers zich in een uiterst slechte conditie be vonden. De Poolse industrie-arbeiders wer den gisteren na het officieel vrye kerstweekeinde verondersteld op hun werk terug te keren. Maar over de Poolse radio werd geen enkele melding gedaan of de ar beiders inderdaad aan het werk waren gegaan of niet De leider van de Poolse militaire junta, generaal Jaruzelski, had in zijn kersttoespraak voor de Pool se televisie gezegd dat de komen de dagen, als de arbeiders weer normaal naar hun werk moesten, beslissend zouden zijn. Niette min werd het onderwerp in de nieuwsberichten in de loop van de dag door Radio Warschau ge negeerd. Het feit dat geen mel ding werd gemaakt over hervat ting van de normale arbeid, wordt door westerse waarne mers uitgelegd als een teken dat het Poolse militaire regime geen overzicht heeft van wat er pre cies in het land gebeurt. De Engelse kranten hebben giste ren gemeld, dat een Poolse sol daat is doodgeschoten toen hij weigerde tegen landgenoten op te treden. Aan zijn ouders zou of ficieel zijn meegedeeld dat hij wegens 'het verzaken van zijn plicht' is gefusilleerd. Al dagen doen in Warschau geruchten de ronde dat soldaten weigeren be velen op te volgen die optreden tegen de burgerij inhouden. SAN SALVADOR (UPI) - Een clandestien radiostation van het Salvado- naans verzet heeft zondag regeringsmilitairen beschuldigd van het doodschieten van "honderden burgers" in een mislukte poging het ra diostation het zwijgen op te leggen. "Gewapende troepen voerden in het departement Morazan een miljoe nen verslindende operatie uit met het doel radio Venceremos te vernie tigen, maar zij konden dat niet. Wat zij wel deden was het vermoorden van honderden burgers, die in het gebied woonden", aldus het radiosta tion. De radio verstrekte geen verdere bijzonderheden, maar volgens guerrillero's beschouwen regeringstroepen iedereen in een bepaald doelgebied als een opstandeling en schieten daarom veel onschuldige burgers dood. Radio Venceremos kwam afgelopen weekeinde weer in de lucht, nadat het station op 4 december uit de ether was verdwenen om "technische redenen". In de eerste week van december opende het Salvadoriaanse leger een grootscheeps offensief in Morazan om de zender het zwijgen op te leggen. Meer dan 1400 soldaten, gesteund door Amerikaanse heli kopters en jachtvliegtuigen, werden naar het gebied gestuurd. Volgens de Salvadoriaanse minister van defensie, Jose Guillermo Garcia, heb ben soldaten alleen een zender gevonden, maar niet het radiostation. RMio Venceremos kondigde zondag aan, dat de guerrilla-activiteiten voor, tijdens en na de verkiezingen in maart 1982 zullen worden voort gezet. Dan moet in El Salvador een grondwetgevende vergadering wor den gekozen. Het plan wordt gesteund door de Verenigde Staten. Het Salvadoriaans verzet weigert aan de verkiezingen mee te doen. Volgens het verzet zou zijn kandidatenlijst slechts fUngeren als dodenlijst voor rechtse terroristen. zijn ontslagen nadat zij hadden geweigerd zich te distantiëren van de vakbond Solidariteit. In niet-gecensureerde berichten is melding gemaakt van ontslagen op grote schaal na een 'verifica tie-campagne', die ten doel zou hebben Solidariteit te ontmante len. Tijdens zijn kersttoespraak vorige week zegde generaal Jaru zelski toe dat het communisti sche bewind 'echt onafhankelij ke' vakbonden' zal toestaan op voorwaarde dat die vrij zijn van 'politieke manipulatie'. Berichten over een mogelijke hon gerstaking van Solidariteitslei- der Lech Walesa, die in het Wes ten de ronde doen, komen niet overeen met de betrouwbare in formatie die onze correspondent tot vlak voor de kerstdagen heeft gehad. De mogeUjkheid dat Wa lesa de laatste drie dagen in hon gerstaking is, is niet uit te slui ten, maar westerse bronnen die over deze hongerstaking mel ding maken, beweren ook dat hij deze staking inmiddels zou heb ben beëindigd na door kerkelijke autoriteiten van de zinloosheid van een dergelijke actie te zijn overtuigd en van zijn plicht ge zien zijn autoriteit als vakbonds leider tegenover het Poolse volk. Walesa is overigens door de luiste raars van het Franse radiostation France Inter uitgeroepen tot man van het jaar. Het Ameri kaanse blad Time verleende Wa lesa eveneens deze eretitel. Rem skilift weigert: twee doden: BOLZANO (DPA) - Bij een ski liftongeluk in het nieuwe wintersportcentrum Latsch in het Italiaanse Zuid-Tirol zijn gisteren twee dode en 20 gewonden gevallen. Doordat de automatische rem weigerde, vielen de tientallen gebruikers van de 1,3 km lan ge dubbele stoeltjeslift naar de Tarscher Alm op 2.000 me ter met grote snelheid terug naar het dal. Velen van hen smakten tegen de muur van de liftinstallatie, terwijl ande ren in de sneeuw terechtkwa- De twee doden waren een 23- jarig meisje en een 14-jarige jongen, beiden uit de Bonds republiek. Alle gewonden kwamen uit West-Duitsland of uit België. Aan het reddingswerk namen ambulances van het Rode Kruis en helikopters deel. De gewonden werden overge bracht naar ziekenhuizen in Bolzano, Merano en Silandro. De lift was sinds twee jaar in gebruik. Volgens de bedrijfs leiding was de installatie re gelmatig gecontroleerd. Afrika-boycot Israël CAIRO (Reuter)'AFP/UPI) - De Egyptische president Hosni Moebarak zal in februari een offi cieel bezoek brengen aan Israël. Dit is gisteren meegedeeld door de Israëlische ambassadeur in Cai ro, Moshe Sasson. Een datum voor het bezoek is nog niet vast gesteld, aldus Sasson, die giste ren een zeven pagina's omvatten de, met de hand geschreven brief van premier Begin overhandigde aan de Egyptische president. Volgens Sasson ging het om een boodschap van 'vriend tot vriend' in antwoord op een brief van Moebarak aan Begin eerder deze maand. Volgens Egyptische functionarissen had Moebarak in zyn schrijven de Israëlische inlij ving van de hoogvlakte van Go lan krachtig veroordeeld. Israëlische nieuwsmedia meldden zondag dat premier Begin in zijn antwoord zijn redenen voor de TEHERAN (DPA) - Iraniërs op leeftijd hebben zich bij de autori teiten in Teheran gemeld met de mededeling, dat zij als kamika zes willen optreden in de grens- oorlog met Irak, die al sinds sep tember vorig jaar woedt. Aan het front bij Peshmerga willen ze door een mijnenveld trekken, zo dat de operaties van de Iraanse soldaten worden vergemakke lijkt. Volgens het persbureau Pars meld den de mannen, die in leeftijd va riëren van 60 tot 68 jaar en in de heilige stad Qom wonen, aan de hoeders van de revolutie onder meer: "Omdat wij aan het eind van ons leven zijn gekomen, past het ons, het leven te offeren voor het welzijn en het overleven van onze dapperezonen, die tegen de afvallige Baath-aahangers uit Irak vechten". Bij een succesvolle operatie kwa men volgens Pars eind novem ber enkele Iraniërs tijdens de doortocht van een mijnenveld om het leven, omdat ze zich geen tijd hadden gegund, de ontplof bare voorwerpen onschadelijk te maken. De afgevaardigde van de Iraanse provincie Semiran, Mohammed Taghi Becharat, is gisteren bij een aanslag in Teheran gedood. Naar het Iraanse persbureau Pars meedeelde is hij door "agenten van de Verenigde Sta ten" vermoord. Becharat werd vanuit een auto on der vuur genomen. Een revolu tionaire gardist raakte bij de aan slag gewond. HELSINKI (AP) - De presi dentiële campagne in Fin land voor de functie die in oktober vrijkwam toen Urho Kekkonen wegens een slech te gezondheid aftrad, is giste ren in volle hevigheid losge barsten. Langs de straten ver schenen vele aanplakbiljet ten en alle acht presidents kandidaten stelden zich be schikbaar voor vraagge sprekken. Gisteren was ook de eerste dag waarop voorverkiezingnen werden gehouden. De alge mene verkiezingen vinden 17 en 18 januari plaats, wanneer meer dan 39 miljoen Finnen - van wie 290.000 in het bui tenland, voornamelijk in Zweden, wonen - naar de stembus gaan. Vanuit de presidentiële forums kon zondag al worden opge maakt dat de kandidaten nauwgezet het spoor zullen volgen van Kekkonen. Alle acht kandidaten, die moeite bleken te hebben een kwestie te vinden waarover zij het niet eens waren, verklaarden dat zij wat het buitenlandse beleid betrof de "Paasikivi- Kekkonen lijn" voorstonden. Deze "lijn", genoemd naar Paasikivi en Kekkonen, die voor de 2de wereldoorlog aan de macht kwamen, is geba seerd op goede betrekkingen met d machtige buurman in het Oosten, de Sowjet-Unie en op een "beleid van vrede en actieve neutraliteit". De kandidaten waren het er ver der over eens dat de tijd rijp leek voor een beperking van de presidentiële ambtsperio de tot maximaal twee maal zes jaar. Drie van de acht kandidaten. V.ln.r. Mauno Koivisto (so ciaal-democraten), Harri HoU keri conservatievenen Johan nes Virolainen (centrumpartij). annexatie heeft uiteengezet. Ook heeft hij de Egyptische leider verzekerd dat de Israëlische troe pen de terugtrekking uit de Sinaï zullen voltooien. Volgens het vredesverdrag tussen beide lan den tussen beide landen moet de Sinaï op 26 april geheel zijn ont ruimd en door Israël overgedra gen aan Egypte. Israëlische politieke leiders heb ben gisteren besloten een wet op te stellen, waarin richtlijnen staan voor de evacuaüe van Joodse kolonialisten uit de Sinaï. De partijen van de regeringscoa litie zullen een wetsontwerp in dienen, waarin compensatie voor de kolonialisten zal zijn geregeld. Kolonialisten in Yamit in de noor delijke Sinaï dreigden vorige week met een gewelddadige campagne. Sommigen eisen gro te schadevergoedingen, anderen weigeren weg te gaan uit het ge bied, dat zij beschouwen als het bijbelse land van Israël. In ant- word op plannen voor de ontrui- mingswet hebben enkele kolo nialisten huizen in brand gesto ken. Golan Een aantal Afrikaanse landen dat van plan was betrekkingen aan te knopen met Israël heeft van dit voornemen afgezien vanwege de annexatie van de Golan-hoog- te, die Israël in 1976 op Syrië ver overde. De Israëlische radio zei dit vanmorgen zonder een bron te noemen. Regeringsfunctiona rissen zeiden hieromtrent van niets te weten. Vorige maand lie ten woordvoerders van de Israë lische regering weten dat ver scheidene Afrikaanselanden van plan waren opnieuw betrekkin gen met Jeruzalem aan te kno pen na de terugtrekking van Is raël uit de Sina. Deze betrekkin gen waren verbroken sinds de Jom Kippoer-oorlog in 1973 toen Israël de Sina bezette. De Israëlische minister van defen sie Ariël Sharon bracht afgelo pen maand in het geheim bezoe ken aan een aantal Afrikaanse landen om gezamenlijke projec ten voor te stellen. President Mo- boetoe Sese Seko van Zaire be vestigde de plannen om de be trekkingen met Israël te herstel len. Naar aanleiding van de Golan-an- nexatie hebben de onafhankelij ke landen in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, die de inlijving van de Golan heeft ver oordeeld, aangedrongen op straf maatregelen tegen Israël. Een woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren evenwel de vrees uitgesproken dat de Verenigde Staten een veto zullen uitspre ken tegen voorstellen tot sanc ties. Deze woordvoerder, Chaled al Hassan, is van mening dat de VS Israël hebben geholpen by het annexeren van de Golan, "net zoals dat gebeurde bij het annexeren van Oost-Jeruzalem". Hassan riep de Arabische landen op tot economische druk op de VS. ROME (AFP/UPI) - In een ano niem telefoongesprek aan het kantoor van het Italiaanse pers bureau Ansa in de Libanese hoofdstad Beiroet zijn twee voor waarden gesteld voor de vrijla tingvan de ontvoerde Ameri kaanse NAVO-generaal James j Dozier. Volgens Ansa leek het erop dat het telefoontje afkomstig was van dezelfde man die vorige week opbelde met de mededeling dat Dozier om het leven was ge bracht. Evenals vorige week ver klaarde de man namens "de Ro de Brigades van Baader-Mein- hofte spreken. De politie be schouwde het eerste telefoontje als een grap en vermoedt dat het tweede evenmin serieus was. De Arabisch sprekende man eiste de vrijlating van "onze kamera den" Betti, Amico en Chiari. De ze Rode-Brigadesleden werden vorige week maandag in Milaan in verband met de kidnapping gearresteerd. Tweede voorwaar de is de publikatie van het origi nele rapport van de Italiaanse rechtelijke macht over de zaak Moessa Sadr. Deze Libanese sji'i- tische moslimleider verdween in 1978 tijdens een bezoek aan Li bië. In Italië werd deze zaak on derzocht omdat Moessa Sadr op de dag van zyn verdwijning naar Rome zou vliegen. Over het verband tussen de zaak van de verdwehen imam en de ontvoering van de Amerikaanse generaal zei de man: "De aan hangers van Moessa Sadr heb ben een van onze kameraden in Beiroet ontvoerd en maken nu van onze actie gebruik om de pu blikatie van het Italiaanse rap port af te dwingen". De foto van de ontvoerde generaal die zondag in een vuilnisbak in Milaan werd gevonden kan zyn vervalst, zo is uit bronnen by de Italiaanse veiligheidspolitie ver nomen. Op de foto is het hoofd van Dozier ichtbaar terwijl de rest van zijn lichaam schuil gaat achter een bord met leuzen van de Rode Brigades. De politie is nog niet in staat vast te stellen of het om een montagefoto gaat, al dus de bronnen. Volgens een officiële woordvoer der op de NAVO-basis in Verona waar Dozier werkte werd opge lucht gereageerd op het zien van de foto omdat men aannam dat de generaal nog in leven is. Dozier werd 11 dagen geleden ont voerd. De Italiaanse stadsguerril- labeweging Rode Brigades eiste de verantwoordelijkheid op. De kidnappers lieten vorige week vrijdag weten dat de generaal in een "volksgevangenis wordt vastgehouden en dat hy zal wor den onderworpen aan "het oor deel van het proletariaat". TOKIO (UPI) - Gevolggevend aan de Amerikaanse aandrang, meer aandacht te wijden aan eigen de fensie, heeft Japan gisteren de militaire uitgaven voor het be grotingsjaar 1982 met 7,7 procent verhoogd. Regeringsfunctiona rissen zeiden te verwachten dat daarmee de Verenigde Staten en hun Europese bondgenoten te vredengesteld zullen zyn. Het kabinet Zenko Suzuki keurde gisteren op een buitengewone vergadering een begroting van in totaal 49680,8 miljard yen 554,55 miljard) voor het op 1 april ingaande begrotingsjaar goed. Suzuki zei al herhaaldelijk ver klaard te hebben dat het Japanse volk zelf voor zijn bescherming moet zorgen. Voor defensie is 2586,1 miljard yen 29,375 mil jard) uitgetrokken, 7,754 procent meer dan voor dit jaar. Suzuki heeft daarvoor een besnoei ing van 31 miljard yen door het ministerie van financiën onge daan gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6