Bezuinigen tast kwaliteit aan van kinderspeelzalen'r ,/llZCf/th. eidse agenda Gemeentekantoor nog eens half miljoen duurder Halvering van aantal leidsters? LEIDERDORP - Eén van de instellingen, waar in de toekomst op bezuinigd gaat worden, is de Stich ting Kinderspeelzaal Leiderdorp (SKL). De ge meente Leiderdorp wil het aantal beroepskrach ten bij de SKL terugbrengen. Er wordt zelfs ge sproken over een halvering van het aantal leid sters in de toekomst. Onder de stichting vallen op dit moment zeven kin derspeelzalen, waar zo'n 325 peuters per maand een aantal middagen of ochtenden doorbrengen. Er werken 17 leidsters, de meesten alleen 's och tends. Vooruitlopend op eventuele bezuinigingen heeft de SKL een informatiepakket uitgebracht. Daar staat in waarom er absoluut niet gekort mag worden op de subsidie voor de SKL. Het informatiepakket is de eerste stap om de bezuinigingsplannen een halt toe te roepen. Een gesprek met voorzitster Cazemier en algemeen hoofdleidster Van der Linde. Cazemier en Van der Linde: "We zuilen vechten". LEIDERDORP - "Peuters zitten in een kwetsbare leeftijd (twee en drie jaar). Als er iets gebeurt, wat niet opgevangen wordt, blijven kinderen dat in hun hele verdere leven met zich meedra gen. Elke bezuiniging op de kinderspeelzalen gaat onmiddellijk ten koste van de kwaliteit en bete kent dat er leidsters ont slagen moeten worden". Voorzitster Cazemier is tegen elke vorm van bezuiniging op de kin derspeelzalen. Ze begrijpt best dat iedereen in moet leveren, "maar wij hebben al veel bezui nigd. Al drie jaar zitten wij op dezelfde subsidie (zo'n 100.000 gulden per jaar), maar de sala rissen zijn wel doorgestegen. We hebben zelf een heleboel Instuif in De Zijl: 250 deelnemers LEIDEN - Grote belangstelling bestond, er gisteren voor de zweminstuif in het zwembad de Zijl aan de Paramaribo- 8traat. Ruim 250 mensen na men een duik in het zwembad dat voor de gelegenheid on der meer was uitgebreid met een grote glijbaan. De zwe minstuif maakte deel uit van de kerstactiviteiten die de sportstichting de afgelopen weken organiseerde. Zo was er vandaag in de sporthal aan het Broekplein tafelten nis en basketbal. Expositie (1) Het verpleegtehuis 'Leythenrode' in Leiderdorp biedt belangstel lenden de mogelijkheid werk stukken te exposeren in de be nedengangen van het tehuis aan de Hoogmadeseweg 55. Het is de bedoeling dat in het verpleeg huis regelmatig exposities wor den gehouden. Men kan zich aanmelden bij mevrouw M. May, hoofd van de huishoudelij ke dienst in 'Leythenrode'. Mevrouw Lydia Brons zal met een tentoonstelling in het verpleeg huis de spits afbijten. Tot eind maart van het komende jaar posten al gehalveerd of ge schrapt. Zo stoppen we volgend jaar met het geven van fruit en melk aan de peuters". De ouderbijdragen kunnen ook niet omhoog. "Die is al bijna het hoogste in heel Zuid-Holland". De enig overgebleven mogelijke bezuiniging is op de salarissen. Dat stuit echter ook op grote be zwaren. "De leidsters werken al grotendeels voor een minimum loon. Met de salarissen kun je niets doen", aldus Cazemier. Moet er toch worden ingeleverd dan betekent dat onmiddellijk ontslag voor een aantal leid sters. "In deze tijd mag de ge meente eigenlijk geen mensen ontslaan. De leidsters die hier werkzaam zijn zullen erg moei lijk nieuw werk vinden". Want de bezuinigingen op de kinder speelzalen zijn niet alleen in Leiderdorp onderwerp van ge sprek. De gemeente Leiderdorp wil graag dat het aantal leidsters minder wordt. In plaats van de leidsters zouden vrijwilligers (lees: moeders) bij het werk in de kinderspeelzalen moeten worden ingeschakeld. Dat heeft een aantal praktische bezwa ren, zo vindt hoofdleidster Van der Linde: "Ze doen allebei het zelfde werk. Ze vangen de kin deren op. Alleen de eindverant woordelijkheid ligt bij de leid ster. Maar de vrijwilliger krijgt er geen geld voor". Ook kunnen aan vrijwillige krachten, juist omdat ze niet betaald worden, niet dezelfde eisen worden ge steld. Een vrijwilliger in een speelzaal betekent bovendien een taakverzwaring voor de leidster. Zij moet de vrijwilli ger begeleiden. Verder heeft de stichting een zwaarwegend inhoudelijk be zwaar: de kwaliteit van de kin- derspeelzalen zou door elke be zuiniging worden aangetast. "De gemeente wil wel dezelfde kwaliteit behouden. Waar blijf je dan als je gaat kappen in de Erkend De SKL zou graag zien dat kinder speelzalen erkend worden als een algemene welzijnsvoorzie ning, die door een van de over heden gesubsidieerd zou moe ten worden. "Er is een behoefte aan kinderspeelzalen. De ten dens is dat er steeds meer kinde ren naar toe gaan. De kinderop vang wordt ook steeds meer geaccepteerd, behalve door de overheden", aldus de hoofdleid ster. Eén van de redenen dat veel ouders hun kinderen graag op een kinderspeelzaal willen hebben is de grootte van de ge zinnen. Tegenwoordig worden die steeds kleiner zodat de peu ters ook geen broertje of zusje hebben waarmee ze kunnen spe len. Overigens bestaat er voor de kinderspeelzalen in Leider dorp-Oost een wachtlijst. Peu ters moeten daar soms een jaar Over het nut van kinderspeelza len zijn Cazemier en Van der Linde het alletwee eens. Caze mier: "Een speelzaal is er voor het sociale contact. Er zijn kin deren die de hele dag niet bui ten komen. Ze wonen in een piepklein flatje. Er zijn heel weinig ouders die voor hun kin deren dat contact zoeken". Van der Linde vult aan: "Bij ons mo gen de peuters alles. Zo wordt de band tussen de moeder en het kind anders, waardoor de over gang naar de kleuterschool be ter wordt. De kinderen worden ook minder kwetsbaar, omdat ze in andere situaties zitten. Ze leren dingen samen te delen. Dat is goed voor de emotionele ontwikkeling". Vechten Het nu uitgebrachte informatie pakket is de eerste stap naar er- Holvast) kenning. Cazemier: "We hebben nu dat informatiepakket aan de politieke partijen gegeven zo dat ze het in hun programma's voor de volgende vier jaar kun nen opnemen". Dat is overigens pas het begin. In het nieuwe jaar komen er ouderavonden over deze problematiek en ook de politieke partijen worden in februari uitgenodigd om eens te komen kijken in een speelzaal. Verder staan er gesprekken op het programma met verschil lende raadsleden, waarin de noodzaak van het hebben van kinderspeelzalen nog eens mon deling zal worden toegelicht. Het is duidelijk dat een korting op de subsidie niet zonder slag of stoot zal worden aanvaard door de SKL. Of zoals hoofdleid ster Van der Linde het zegt: "We zullen wel vechten". HENNY VAN EGMOND In Wassenaar zijn haar olieverfschilderijen in de gangen te bewonderen. Lydia Brons gaf na haar opleiding aan de Rietveld Academie tien jaar teken- en handenarbeidonder- wijs in Rijswijk. Haar realisti sche werken maakt zij momen teel vooral in olieverf en ei-tem pera. Expositie (2) deze amateur-schilder valt da gelijks tussen tien uur 's och tends en elf uur 's avonds te be wonderen. Zondag is de 'Muzen- hof open tussen twee uur 's middags en tien uur 's avonds. Theater In het Leiderdorpse sociaal-cultu rele centrum 'Muzenhof aan de Engelendaal hangt tot en met 11 januari werk van de Leidse schilder Wim Boer. Hij is vijf jaar geleden met schildercur sussen begonnen. Het werk van Het kindertheater Ben van Kem pen treedt morgenmiddag op in de 'Muzenhof aan de Engelen- daal in Leiderdorp. Uitgevoerd wordt een oudejaarsprogram- ma. Aanvang twee uur. WASSENAAR - Voor het nieuwe gemeentekantoor in Wassenaar is bovenop het bedrag van 10.100.000 gulden nog eens zo'n 516.000 gulden nodig voor werk zaamheden en inrichtingen die voor het eigenlijke begin van de bouw moeten worden gereali seerd. Het gaat hierbij om oprui- mings-, sloop- en grondwerk, we genaanleg, riolering, groenvoor zieningen, de parkeeraccommo datie en de fietsenstalling. Het is noodzakelijk dat tijdens de bouw in de naaste omgeving par keervoorzieningen aanwezig zijn. Door ruimtegebrek kunnen de benodigde parkeerplaatsen niet worden aangelegd op het bouwterrein zelf. Daarom ook al heeft de gemeente inmiddels veertien parkeerhavens voor zo'n 28.000 gulden aan de zuid oostzijde van de Johan de Witt- straat tegenover het bouwterrein aangelegd. De kosten hiervan zijn doorberekend in de halve ton extra. De aanleg heeft al plaatsgevonden omdat er enige tijd geleden grondwerkzaamhe den moesten worden verricht voor het gasleidingnet. Om kos ten te sparen heeft men gelijk bij het uitvoeren van de verharding de aanleg van de parkeerhavens meegenomen. De toegangswegen die met dit ex tra bedrag worden aangelegd lei den naar de hoofdingang van het nieuwe gebouw die op een bor des drie meter boven de grond aan de Johan de Wittstraat komt te liggen. Naar dit bordes komt een trap en een hellingbaan voor rolstoelgebruikers. De ingang aan de achterzijde van het ge meentekantoor wordt direct be reikbaar gemaakt vanaf het par keerterrein. De aanbouw bij het kantoor voor de gemeentelijke geneeskundige gezondheids dienst krijgt een aparte ingang die weer toegankelijk is vanaf de Johan de Wittstraat. Voor het personeel en de bezoe kers zijn 57 parkeerplaatsen ont worpen. De ontsluiting van dit terrein komt tegenover de Ha venkade. Voor fietsers komt er een grote niet afsluitbare stalling en een kleine die wel op slot kan. In beide stallingen kunnen 110 fietsen. WASSENAAR - De bouw van een vijftal woningen boven een be drijfspand aan de Hofcampweg behoort weer tot de mogelijkhe den wanneer de gemeente Was senaar het betreffende stuk grond terugkoopt. Met een eerste koopprijs van 200.000 gulden ging de gemeente niet akkoord. Na nieuwe onderhandelingen met de huidige eigenaar is de vraagprijs gezakt naar 120.000 gulden. Hiervoor kan de gemeente de grond, inclusief heiwerk en een bouwplan krijgen. Drie jaar geleden verkocht de ge meente aan de firma wasserij Heidinga (nu Beheersmaat- schappij Hofcamp BV) de 400 vierkante meter grond. De was serij wilde de grond gebruiken voor uitbreiding van haar daar naast gelegen bedrijf Hofcamp weg 105. De prijs van de grond bedroeg 150 gulden per vierkan te meter. Overeengekomen werd Mogelijk toch nieuwbouw aan Hofcampweg dat bij een eventuele verkoop de gemeente weer als eerste gega digde in aanmerking zou komen. Na de aankoop ontwierp Hofcamp BV een bouwplan en begin 1981 werd de vergunning verleend voor de bouw van een bedrijfs pand plus een vijftal bovenwo ningen. Vier daarvan zouden in de premiekoopsfeer vallen. Daarop volgde het heiwerk voor de bouw. Onlangs heeft de eige naar echter meegedeeld dat hij in verband met de slechte economi sche situatie afziet van de bouw en de grond zelfs weer wil verko pen. De grond is daarop, zoals overeengekomen, het eerst aan de gemeente aangeboden (de grond met heiwerk en bouw plan). De leden van de raadscommissies voor financiën en technische diensten vonden echter de ge vraagde 200.000 gulden teveel. Nieuwe onderhandelingen tus sen de gemeente en de eigenaar leidden uiteindelijk tot de nieu we vraagprijs van 120.000 gul den, wat neerkomt op 300 gulden per vierkante meter. De raads commissies moeten zich hier vol gende week nog over uitspreken. De gemeente noemt de aankoop een voordeel omdat met doorver koop of verhuur zelf bepaald kan worden wie voor de be drijfsruimte in aanmerking komt. Bovendien heeft de ge meente de realisering van vijf bo venwoningen in eigen hand. Zij kan er dus op toezien dat deze er ook werkelijk komen en ze even tueel toewijzen. APOTHEKEN Leiden - tot za, 8 uur. Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7. tel. 123553; Apo theek Boehmer, Florijn 19, Winkelhof Leiderdorp, tel. 894400; van za 8 uur tot 31 dec. Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; apotheek! Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: vr, za, F. Muurling, Plant-1 soen 23. t«»l. 125057; zo. A.W. Helder. Hermelijnvlinder 36, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel J 764058. Oegstgeest - Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260. tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten! zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd - gezond-1 heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lütweg 7, tel.! 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum,, v.d. Waalslaan. tel. 4641. DINSDAG Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000 NVSH bibliotheek - Rapenburg 48. NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440. Bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conlict zijn of dreigen te komen met po- litie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736, Werklozen Belangen Vereni ging Leiden adviesbureau, woe van 10- 12 uur. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum - Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie program ma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Leiderdorp - Muzenhof, kindertheater, 14 uur. VRIJDAG ZATERDAG Leiden - Nieuwe Mare/hoek Oude Sin gel, antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, zaterdag een film over Groenland, over de jaarfeesten; zondag een film over de Zonnedans, 15 uur. Wassenaar - Van Polanenpark, kerst boomverbranding, 18 uur. ZONDAG tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. MAANDAG Leiden - Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14.30 uur. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73: klachtenspreekuur voor bui- tenlandse jongeren, 19-21 uur; tevens een speelfilm. Ver. Ouders van Drugsverslaafden Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Voorschoten - gemeentehuis, nieuw jaarsreceptie, 20 uur. Inbraak in Warmond WARMOND - In Warmond is twee de kerstdag in een woning aan de Sweilandstraat ingebroken. De bewoners zijn met vakantie. Het is dus nog niet duidelijk wat ont vreemd is. De dader(s) verschaf te^) zich toegang tot het huis door de deur te forceren. De in braak werd ontdekt door kennis sen die de huissleutel van de fa milie tijdens de vakantie hebben. Talenten In Zoeterwoude wordt 8 januari opnieuw een talentenjacht ge houden, die wordt georgani seerd door de KPJ. Vorig jaar is het een groot succes geweest. Toen kwam een aantal bezoe kers door de geweldige drukte 'Ons Huis' niet meer in. Ieder een uit Zoeterwoude kan mee doen aan het avondje imiteren, toneelspelen en voordragen van eigen werk. Inschrijven is mo gelijk tot 3 januari bij Peter van Leeuwen, Zuidbuurtseweg 67 a (01715-1460) in Zoeterwoude. Aanvang van het gebeuren is om acht uur in 'Ons Huis' aan het Kosterspad. LEIDSCH DAGBLAD Brand in Leidse Van der Duinstraat LEIDEN - Bij een brand in een woning aan de Van der Duin straat in Leiden-noord is van nacht een behoorlijke schade aangericht. De zolderkamer van de woning brandde geheel uit De terwijl de rest van de woning wa terschade opliep. De oorzaak van de brand is nog niet bekend e vrouw des huizes ontdekte de brand vannacht nadat zij het vuur had horen knetteren op zol der. De gealarmeerde brandweer moest twintig minuten blussen voordat het sein "brand mees ter" kon worden gegeven. Ook de woning van de buren liep wa terschade op. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uiig*»: Uitgeversmaatschappij Uidach Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 16 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bi) automatische Overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden Adjunct-hoofdredacteur: uitsluitend giro 3203571 R. D. Paauw v n Damiate Holding BV 9 Haarlem. Alg redactiechef: i Leeuwen Kwartaalabonnement f 57.35 Per post I 79.70 Jaarabonnement D 1217,90 Rubnekchefs per post 1307,30 Losse nummers 1 0.80 Ptv. Alg. redactiechef: J M. J Post Rubriekchefs J. Kroon (stad) J P M. van der Meer Directie: G. Koopman (r#oio) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Panjs, Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2