Extra geld voor woningwetsector Rode Kruis bundelt hulpacties Oliesjeiks liepen smeergeld mis CPN houdt stalinisme voor gezien In bouw 3500 manjaren werk Kinderdagverblijf op universiteit moeilijk d t - 2 hl 1 if Uitstel btw bij verhuur koopwoning Landelijk werkcomité voor Polen opgericht AMSTERDAM (GPD) - In haar vanochtend gepubliceerde ont- werp-beginselprogramma schudt de Communistische Par tij van Nederland haar stalinis tisch verleden definitief van zich af. Het programma breekt on dubbelzinnig met het pricipe van het democratisch centralisme, het geeft toe dat de party in het verleden verkrampt dogmatisch was en het kiest voor een demo cratisch socialisme, gebaseerd op de Nederlandse grondwet. Partijvoorzitter Henk Hoekstra presenteerde het nieuwe begin selprogramma, dat in de plaats komt van een programma dat uit 1946 stamt, vanochtend in Am sterdam. Het stuk gaat uitvoerig in op de ontwikkeling van de partij, en de fouten die in het verleden zijn gemaakt Een ver nieuwing van de party is vereist, aldus het program dat door een commissie onder leiding van Hoekstra is opgesteld. Veelvormigheid wordt een verrij king van de communistische be weging genoemd. De CPN zet een punt achter verstarde, leer stellige opvattingen, die geen werkelijke, maar een kunstmatig opgelegde eenheid in stand hiel den. Het programma maakt mel ding van ontplooiing van de de mocratie in de party. Socialisme en democratie zijn onafscheide lijk, aldus de partij. "Te veel vijanden" De CPN geeft openlijk toe, dat dat in het verleden anders was. Tij dens de koude oorlog heeft de party zich bij herhaling afgeslo ten en te vaak begeven in „uit drijvingsprocessen". zo staat in het programma. „In die situatie werden te veel vyanden en te weinig vrienden gemaakt". Ook in de jaren zestig en zeventig „werd nog niet ingezien, dat het voor een brede uitbouw van de CPN noodzakelijk is te breken met stalinistische patronen". In plaats daarvan signaleren de schrijvers van het programma „een voor de massa onduidelijke, verbitterde partijstrijd, met be schuldigingen over en weer en met als uitkomst scheuringen en uitdrijvingen". De CPN kiest in het nieuwe begin selprogramma voor de vorming van progressieve bondgenoot schappen, zowel met andere po litieke partijen als met actiegroe- worden vergeten, aldus de com munisten. Ze spreken zich ook uit tegen het „kanaliseren, diri geren of manipuleren" van naat- schappelijke bewegingen. Doel van de coalitievorming is een strijd tegen de bewapening en te gen de economische monopolies. De verlangde socialisering van de samenleving zal stap voor stap moeten worden bereikt, niet door middel van een omwente ling, aldus de CPN. Een progres sieve meerderheid is nodig voor de verwezenlijking van de doel stellingen. Non-valeur Ongezouten kritiek levert de CPN op de internationale communis tische beweging. Ze vindt een drastische verandering nodig. Daarbij moet worden uitgegaan van diversiteit van de commu nistische partijen in verschillen de landen. Wanneer krampachtig wordt gepoogd eenheid te bewa ren, vervreemden de partyen zich van de bevolking, takelen ze af en worden ze als non-valeur terzijde geschoven, zo waar schuwt de CPN. In het beginselprogram bepleiten de communisten doorbreking van de militaire blokken. Elk land moet vry zijn zijn eigen maatschappelijke stelsel te kie zen en veranderingen door te voeren. Herstel van de onafhan kelijkheid van de Russische en Amerikaanse bondgenoten is volgens de CPN een eis van vre de. By het doorbreken van de blokken moet Nederland het ini tiatief nemen en zich geleidelyk los maken van de NAVO. Voor koming van -een atoomoorlog knjgt m het programma absolute prioriteit. Binnenslands wil de CPN „demo cratische machtsvorming" stel len tegenover de toegenomen macht van „kapitalistische mo nopolies". De laats ten hebben gezorgd voor een verzieking van de maatschappij, stelt zij. De ver dediging van de belangen van werknemers moet gepaard gaan aan een strijd voor democratise ring van de bedrijven, vindt de partij. Zij streeft naar een Neder landse vorm van arbeiderszelfbe stuur. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dam (volkshuisvesting) zal in 1982 ruim 100 miljoen gulden extra uittrekken voor het verbeteren van woningwetwoningen. Dit bedrag maakt deel uit van de 250 miljoen gulden die Van Dam volgend jaar méér mag uitgeven ter stimulering van de werkgelegenheid in de bouw. Het gaat daarbij om in totaal 3500 manjaren werk. De bewindsman heeft het meeste geld voor de woningverbetering uitgetrokken omdat de volks huisvesting en de stadsvernieu wing voorrang hebben. In dat ka der passen volgens Van Dam ook de 5 miljoen gulden die extra worden besteed aan het opknap pen van woonhuizen die op de monumentenlijst staan. Beide projecten samen leveren 1050 manjaren werk op. Een bedrag van 65 miljoen gulden wordt uitgetrokken voor het (ver)bouwen van gevangenissen Kaart van Den Haag voor blinde DEN HAAG (ANP) - De Haag se wethouder van maat schappelijk welzijn, volksge zondheid en wijkaangelegen- heden, F.B.H. Roebroek, heeft gisteren het eerste ex emplaar van een overzichts kaart van Den Haag voor blinden en slechtzienden overhandigd aan de heer H.W. Bliek van de Neder landse Vereniging van Blin den en Slechtzienden. De kaart, die een schaal van 1 op 2.000 heeft, is ontwikkeld door de dienst volkshuisves ting van de gemeente. Er is globaal op aangegeven waar wat ligt in Den Haag, de grote straten, de parken en de wa terpartijen. Het ligt in de bedoeling ook een blindenatlas voor Den Haag samen te stellen. Op onge veer 100 kaarten moet hierin het gehele stratenpatroon worden weergegeven. Ook wordt er gewerkt aan een dienstregeling van de HTM, de Haagsche Tramwegmaat- schappij, in braille. Die dienstregeling moet in fe bruari in de winkels liggen. De overzichtskaart is in eerste instantie gemaakt in een op lage van 200 exemplaren. Hij is verkrijgbaar bij de dienst volkshuisvesting voor 7,50 gulden. en politiebureaus voor njks- en gemeentepolitie in het hele land (510 manjaren). Vijfenvijftig mil joen is beschikbaar voor de we genbouw en voor riolerings werkzaamheden (530 manjaren). Voorts wordt 15 miljoen gulden uitgetrokken voor de scholen bouw (120 maryaren werk) en 10 miljoen voor de bouw van de Twentse Schouwburg in Ensche de (140 manjaren). Opgeteld be tekent dat 2350 manjaren werk, maar daarvan zal een gunstig ef fect uitgaan op de toeleverings industrie van nog eens 1150 man jaren, schrijft Van Dam in een brief aan de Tweede Kamer. Financiering Er zal zo snel mogelijk met de di verse werkzaamheden worden begonnen, zodat het werkgele genheidseffect al in de eerste maanden van 1982 merkbaar zal zijn. Van Dam heeft een wijzi ging moeten aanbrengen in de fi nanciering van dit werkgelegen heidsprogramma. In het regeer akkoord van de informateurs Halberstadt en De Galan was af gesproken dat de 250 miljoen ge heel op de kapitaalmarkt ge leend zouden worden. Nu blijkt dat echter niet te kunnen. Lenen is slechts mogelijk voor de ruim 100 miljoen gulden voor de verbetering van woningwetwo ningen. Om toch, zonder te hoe ven bezuinigen, aan geld te ko men, gaat Van Dam nog eens 150 miljoen voor al bestaande wo ningverbeteringsprojecten via de kapitaalmarkt lenen, zodat de vrijkomende ruimte gebruikt kan worden voor de overige nieuwe werkgelegenheidsplan nen. Het grootste gedeelte van die 150 miljoen zal overigens pas in 1983 beschikbaar komen. LECH - De jaarlijkse ski-vakantie van de koninklijke familie in het Oostenrijkse Lech had ook de jaarlijkse pUiatjesschieterij tot gevolg. Koningin Beatrix, prins Claus en hun kinderen poseerden hiertoe geduldig op de lange latten. Jaar cel geëist voor oplichting bedrijven ARNHEM (GPD) - Voor de Arn hemse rechtbank is gisteren een jaar cel geëist tegen een 57-jarige Kabelnet werkt aan richtlijnen man uit Amersfoort, die twee jaar geleden op grote schaal Ara bisch smeergeld in eigen zak zou hebben gestoken. De steekpen ningen, afkomstig van enkele Nederlandse ondernemingen, waren bestemd voor oliesjeiks in Saoedi-Arabië. Het ging om vele tienduizenden guldens en Ame rikaanse dollars. Met het smeer geld hoopten de Nederlandse be drijven vette orders in de wacht te slepen. De De WEERRAPPORTEN d o 99 Amsterdam sneeuw -5 -5 3 De Bilt motsneeuw -5 -5 2 Eelde mist —6 -6 2 Eindhoven mist 3 -2 04 Den Helder motsneeuw —3 -3 05 Rotterdam sneeuw -5 Twente motregen - 3 Vlissingen geheel bew. —2 -2 2 Zd. Limburg mist 4 1 04 Aberdeen licht bew. 3 -5 2 Athene regen - 13 Barcelona zwaar bew. 14 10 0 Berlijn geheel bew. -3 -7 2 Bordeaux motregen 10 5 5 Brussel mist 4 -1 02 Frankfort sneeuw 1 -3 1 Genève -4 03 Helsinki regen -7 -12 2 Innsbrück -5 01 Klagenfurt sneeuw —6 -7 8 Kopenhagen geheel be- w. - -2 Lissabon zwaar bew. 17 15 1 Locarno mist 1 -7 5 Londen geheel bew. 1 -3 1 Luxemburg mist 2 -1 10 Madrid zwaar bew - 11 Malaga licht bew. 22 16 0 Mallorca zwaar bew. 16 9 7 München sneeuw -7 -7 01 Nice onbewolkt 9 4 0 Parijs mist 6 2 3 Rome onbewolkt 10 3 55 Split regen - 8 - Stockholm zwaar bew. 0 -3 02 Wenen sneeuw -4 -4 03 Zürich sneeuw -1 -2 1 Istanbul zwaar bew. - 10 - Las Palm as half bew. 22 18 0 Td-Aviv onbewolkt 21 14 0 AMSTERDAM (GPD) - Er kunnen pas kinderdagverblijven aan uni versiteiten worden opgezet, als er binnen het kabinet overeen stemming is bereikt over de richtlijnen waaraan ze moeten voldoen. Op het ogenblik heeft er overleg plaats tussen de ver schillende departementen die te maken hebben met de kinder dagverblijven. De resultaten van de experimenten met kinderdag verblijven op de ministeries van onderwijs en wetenschappen en CRM zullen een belangrijke rol spelen bij het vaststellen van die richtlijnen. Minister Van Kemenade (onder wijs en wetenschappen) heeft de Universiteit van Amsterdam dan ook laten weten waarschijnlijk pas in september van het vol gend jaar eventueel toestem ming te kunnen geven voor het opzetten van een kinderdagver blijf. De minister zegt overigens wel positief te staan tegenover het opzetten van kinderdagver blijven aan universiteiten. Aangezien de plannen voor een kinderdagverblijf in Amsterdam al in een vergevorderd stadium zyn, vanaf 1979 is er namelijk jaarlijks een bedrag van 300.000 gulden gereserveerd voor dat doel, is de mededeling van Van Kemenade in universitaire kring in het verkeerde keelgat gescho ten. Aan de Universiteit van Amster dam zijn al vijf peuterspeelzalen verbonden, waarvoor overvolle wachtlijsten bestaan. Volgens de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam (ASVA) toont dat overduidelijk aan dat er grote be hoefte bestaat aan kinderop- vangmogelijkheden bij de uni versiteit. De ASVA probeert al jaren de kin- deropvangmogelijkheden aan de Universiteit van Amsterdam te laten functioneren als een vol waardige universitaire voorzie ning. Om de grootste nood aan kinderdagverblijven te lenigen, werden dan ook plannen ontwik keld om met twee van dergelijke voorzieningen in maart 1982 te beginnen. Ten behoeve van de bestaansze kerheid van de peuterspeelzalen en om het geheel van kinderop vangvoorzieningen aan de uni versiteit een bredere basis te ge ven, wil men nog dit jaar een stichting oprichten. Als bijdrage aan de exploitatiekosten van de ze stichting heeft de Universiteit van Amsterdam al sinds 1979 een jaarlijkse bedrag van 300.000 gul den gereserveerd op haar begro ting. Tegen deze reserveringen zijn door het ministerie nooit bezwaren gemaakt. Sterker nog, het huis vestingsplan van de Universiteit van Amsterdam, waarin de twee kinderdagverblijven waren op genomen, werd door de toenma lige minister als voorbeeld ge steld voor de andere instellingen van hoger onderwijs. In juli van dit jaar kwam minister Pais echter met de mededeling dat, vooruitlopend op het vast stellen van de richtlijnen voor kinderdagverblijven door de overheid, geen gelden meer voor dit doel op de begrotingen gere serveerd mochten worden. Maar ondanks deze mededeling zijn de begrotingen van de Universiteit van Amsterdam, inclusief de re serveringen voor de kinderdag verblijven, nooit afgekeurd. werkte destijds voor een bedrijf in Dokkum. Hij was spe ciaal in dienst genomen omdat hij een beetje de weg wist in het Verre Oosten. Maar volgens de officier van justitie wist hij met allerlei listige plannetjes de Ne derlandse ondernemingen her haaldelijk een loer te draaien. Hij zou de bedrijven enkele keren hebben lekker gemaakt door ze miljoenenprojecten in het voor uitzicht te stellen. In de meeste gevallen moesten de onderne mers dan wel eerst aanzienlijke bedragen voor bemiddeling overmaken. >u o.m. 150.000 dollar hebben verdonkeremaand van de Dokkumse fabriek. Hy had de directie verteld dat enkele grote oliemaatschappijen honderd wo ningen wilde gaan bouwen in Sa oedi-Arabië. Met deze order was HAARLEM - In Haarlem is een nieuw verkeersbord ingevoerd, dat bij kruisingen van wegen met een doorgetrokken stoep wordt geplaatst. Weg gebruikers wordt erop gewezen dat óók voetgangers daar voorrang heb- een bedrag gemoeid van 30 mil joen gulden. Later bleek, volgens de officier, dat het bouwplan he lemaal niet bestond. Officier mr. G. Corstens ging uit voerig in op de bewijsmiddelen tegen L. Omdat vrijwel alle straf bare feiten zich in het buitenland hebben afgespeeld, moest het openbaar ministerie eerst uitzoe ken of de delicten in die landen wel strafbaar zijn. Vooral bij de naspeuringen naar de Arabische strafwetgeving stuitte het open baar ministerie op grote proble- De man zelf ontkende gisteren in alle toonaarden. In een bitter en emotioneel laatste woord klaag de de man politie en sensatiepers aan. Ook hekelde hij het onder zoek van justitie. Nadat in Ne derland aangifte tegen L. waren gedaan, reisden twee recher cheurs af naar Saoedi-Arabië voor het verhoor van de betrok kenen. Beide rechercheurs de den later tot in details verslag van hun Arabische avontuur in het Algemeen Politieblad, een vakblad voor agenten. Het ver haal werd gedeeltelijk overgeno men door enkele kranten. De verdediger van L., mr. G. Cante, uitte felle kritiek op het gedrag van de rechercheurs. „Mijn cliënt is in zijn woonplaats door iedereen herkend. Hy is kapot gemaakt door twee stomme, ijde- le politiemensen. Hij is nu een psychiatrisch patiënt. Dit is een schandalige zaak. L. wordt ver volgd, maar deze rechercheurs gaan vrijuit". Mr. Cante vond dat het bewijs tegen zijn cliënt aan alle kanten rammelde, de advo caat vroeg vrijspraak. De rechtbank doet dinsdag 5 ja nuari uitspraak. DEN HAAG (ANP) - Eigenaren van woningen (particulier of handelaar) krygen maximaal drie jaar uitstel van betaling van omzetbelasting als zij hun moei lijk te verkopen onroerend goed tydelyk willen verhuren. Het mi nisterie van financiën heeft dit gisteren meegedeeld Hiermee wil minister Van Dam (volkshuisvesting) bouwers meer lucht geven in hun penibe le financiële positie. Van Dam kondigde begin november al aan dat hy met financiën aan het sleutelen was aan zo'n fiscale re geling. Staatssecretaris Kom brink (financiën) heeft gisteren ingestemd met de uitstel-maatre gel. Op basis van de Leegstandswet mogen huiseigenaren hun wo ningten) op contract verhuren voor een periode van hooguit drie jaar. In de praktijk maken vooral grote bouwers en project ontwikkelaars hiervan gebruik. Zij doen dit om met te veel rente verlies op hun onverkoopbare complexen te lijden. Bij verhuur moeten zij wel achttien procent btw over de stichtings- kostcn betalen. Op een woning van drie ton is dat 54.000 gulden. Nu hoeven zij die btw pas af te dragen wanneer de woningen worden verkocht. Wordt een wo ning eerder verkocht, dan betaalt de eigenaar een lager percentage dan achttien procent, aldus een woordvoerder van financiën. Kwijtschelding rentebetaling arme landen DEN HAAG (ANP) - Minister Vin Dijk (ontwikkelingssamenwer king) heeft besloten de schulden last van negen ontwikkelingslan den te verlichten. Dat gebeurt door deze landen vry te stellen van betaling van de over 1982 verschuldigde rente op bilaterale hulpleningen, die normaal 2,5 procent bedraagt. De concentratielanden die voor de ze kwijtschelding van aan Neder land te betalen rente in aanmer king komen zijn Kenya. Noord- Yemen, Pakistan, Sn Lanka en Zambia. Ook heeft de kwijtschel ding nog betrekking op Guinea, Guinee-Bissau, Malawi en Mo zambique. Het totale rentevoordeel voor de begunstigde landen bedraagt on geveer 15,6 miljoen By de keuze van de landen is gelet op de eco nomische situatie en de schul den- en betalingsbalanspositie waarin zij verkeren. 'Thuiswerkkoning' opgepakt wegens oplichting AMSTERDAM (ANP) - In l(jn kantoor in de Spuistraat in Am sterdam is een 54-jange man die bekend staat als 'de thuiswerk koning'. aangehouden. De man is al vele malen met de politie in aanraking gekomen wegens op lichting. Zo bood hy in advertenties thuis werk aan, waarvoor de geïnteres seerden eerst een bepaald be drag moesten storten Na ont vangst van het geld liet hij echter niets meer van zich horen. Behal ve in Nederland opereerde hy ook in Engeland en België. De 'thuiswerkkoning' is nu aange houden na aangifte van de Ne derlandse Bank. Hij had zich de afgelopen tyd beziggehouden met de afgifte van coupons aan toonder van het internationale coupon roulatiesysteem. Hy maakte daarby gebruik van ver schillende namen, zoals Alge meen Financieringsinstituut (AFI) en Algemeine Finanz. An- stalt (ALFA) De coupons hadden een looptijd van tien jaar en de eerste betalin gen hadden al vorig jaar gedaan moeten worden. Mensen die daarover contact probeerden op te nemen kregen echter geen ge hoor. Volgens de Nederlandsche bank voldoet de man niet aan de voorwaarden zoals die zijn ge steld in de wet toezicht op het credietwezen. DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse Ro de Kruis wil de ongeveer 200 hulpakties voor Polen in Nederland gaan coördine ren. Gistermiddag is in Utrecht met ver tegenwoordigers van de grootste aktieco- mité's, (politieke partijen, vakbonden en de grootste regionale aktiecomité's) over eengekomen dat er een landelijk werkco mité moet komen. Het Rode Kruis wil nadrukkelijk alleen maar coördineren en geen leiding geven. In de beoogde samenwerking moet ieder zijn eigen identiteit kunnen behouden. Dit heeft de algemeen directeur van het Nederlandse Rode Kruis gisteren meege deeld in Den Haag. De nood in Polen is bijzonder groot Er is een schrijnend tekort aan zaken als baby- en kindervoeding, spijsolie, boter en mar garine, vlees en kaas, havermout, melk poeder, zeep en wasmiddelen, kaarsen, damesverband, shampoo, citroenen, voorbehoedsmiddelen en vitaminetablet ten. Ook zyn er erg veel gewone zieken huisbenodigdheden nodig, zoals injec tiespuiten, verbandwatten, ontsmettings middelen, etc. Het Rode Kruis staat klaar om met de hulp verlening door te gaan, maar heeft op het ogenblik alle hulp opgeschort. Het hoofd public relations van het Rode Kruis, de heer Anema, zei gisteren dat dit is ge beurd omdat het contact met de Poolse zusterorgasnisatie was verbroken. Het Rode Kruis wil de zekerheid hebben dat de hulp terecht komt by de mensen voor wie het bestemd is. De Poolse ambassade stelde gisteren radiofaciliteiten beschik baar zodat het Rode Kruis in Nederland Baby's Anema was net teruggekeerd van een in spectiereis door Polen. De gebeurtenis sen van 13 december heeft hij met eigen ogen kunnen waarnemen. Er zyn volgens hem ongeveer 150.000 oude en zieke men sen in Polen van wie er op het ogenblik maar zo'n 50.000 geholpen kunnen wor den door het Rode Kruis. Verder vallen er ongeveer 70.000 baby's en kleine kinde ren in verpleeghuizen en pleeggezinnen onder de zorgen van het Rode Kruis. Anema wees erop dat de voed se Ikr aan steeds verder wordt dichtgedraaid. Voor de winkels staan vaak honderden men sen vyf tot zes uur in de rij om wat voed sel te bemachtigen. Voor sommige artike len zullen de prezen per 1 januari boven dien met 200 tot 300 procent omhoog- Officieel is er geen sprake van een oorlogs toestand, maar van een staat van beleg. Dat betekent onder meer dat het Rode Kruis niet de voorrechten geniet die het in oorlogstyd wel zou gemeten Noodplan Volgens directeur Van Dyk zullen er voor tientallen miljoenen aan hulpgoederen nodig zyn. Voor een gedeelte daarvan wil hy een beroep doen op de Nederlandse farmaceutische industrie. De liga van Ro de Kruisverenigingen in Genëve heeft een noodplan voor vier maanden opge steld. Voor dit noodplan is 20 mihoen Zwitserse frank (ongeveer 27 miljoen gul den) nodig.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7