Rakettenoverleg in gevaar Sinaï enige troef Begin Ontslagdreiging moet Pools verzet breken Doodstraf dreigt voor Turkse vakbondsleiders VS willen sancties tegen Polen en Rusland Pokerspel met risico's Eén uur werk per dag PAGINA 6 ISTANBOEL (GPD) - De eerste zitting van de krijgsraad tegen 53 kopstukken van de Turkse, mar xistisch georiënteerde vakbond DISK begint donderdagochtend in een sporthal in Istanboel. Al in juni van dit jaar heeft de militaire aanklager aangekondigd dat hij de doodstraf zal eisen tegen alle beklaagden, die al sinds de staatsgreep van zestien maanden geleden vastzitten in een kazer ne. Dit op grond van pogingen het Turkse constitutionele bestel omver te werpen en een marxis- tisch-leninistische staat te stich ten. Een andere zaak tegen 256 lagere kaderleden en 2000 leden van de DISK, van wie er 118 zijn gedetineerd, is nog in voorberei ding. De DISK was voor de staatsgreep de op een na grootste vakbond van Turkije maar groeide sneller dan de oudere, a-politieke Turk Isj en had toen ze werd verboden ongeveer 700.000 leden. In zeke- re zin kan men van een omge keerd Polen spreken. De door haar georganiseerde stakingen en demonstraties behoorden tot de grootste van Turkije. Maar de 1 mei-betoging van 1977 op het Taksim-plein in Istanboel leidde tot een bloedbad met 34 doden onder nog onopgehelderde om standigheden. Het speelt nu een belangrijke rol in de aanklacht die 817 pagina's bestrijkt. De lei ders worden ervan beschuldigd conflicten te hebben opgeroepen door niet-Moskougezinde groe pen buiten de organisatie van de ze betoging te hebben gehouden. De Sowjet-Unie wordt samen „met andere Oosteuropese landen" bij name genoemd als krachtscen trum van waaruit de DISK-kop- stukken zich lieten leiden, het geen opvallend is tegen de ach tergrond van de goede betrek kingen die het Turkse regime nog altijd met deze landen on derhoudt De voornaamste ver dachte, de 52-jarige Abdullah Basturk, laatste president van de DISK, is zelf niet van communis- tischen huize, maar was twee maal afgevaardigde voor de so ciaal-democratische Republi keinse Volkspartij van oud-pre mier Ecevit Hij gold binnen de DISK als een tegenwicht tegen zijn voorganger, de pro-commu nistische Turkier, die er tot eind 1977 president van was en die la ter werd vermoord. Mishandeld De internationale federatie van vrije vakbonden (ICFTU) heeft gisteren aaangekondigd dat het waarnemers zal sturen naar het proces in Istanboel. De ICFTU voegde er aan toe dat het merendeel van de beklaag den sinds september vorig jaar in de gevangenis zit en dat uiteenlo pende informatie erop wijst dat de gevangenen zijn mishandeld. De ICFTU liet verder weten dat nog eens 2000 vakbondsleden in de komende maanden voor de rechter moeten verschijnen. Intussen heeft het Canadese vak bondscongres haar regering ver zocht eveneens een waarnemer te sturen naar het proces. De Ca nadese bond hoopt dat een lid van de Canadese ambassade in Turkije als waarnemer zal wor den afgevaardigd. WOENSDAG 23 DECEMBER 198 Blad in YS zoekt "gifpiloot" BOULDER (AFP) - Een Amerikaans blad biedt een beloning van 250.000 gulden aan een communistische piloot uit Afghanistan, Laos of Cam bodja die naar het Westen vlucht met meenemen van chemische of bacteriologische wapens. Soldier of Fortune, een blad gericht op avonturiers en potentiële huurlin gen, doet het aanbod in zijn januari-nummer en vermeldt erbij dat de beloning naar wens uitgekeerd kan worden in goud of geld. "Het is onze manier de Verenigde Naties ertoe te brengen toe te geven dat de communistische legers in Afghanistan en in Zuidoost-Azië chemische en biologische wapens gebruiken", zegt Robert Brown, directeur van het blad. Deze oud-militair, bekend om zijn wilde anti-communisme, bood twee jaar geleden nog 25.000 gulden voor de gevangenneming van de op de vlucht zijnde ex-dictatór van Oeganda, Idi Amin. „Ik wil geen kanonnevlees zijn vanwege de buien van Be gin". Etty woont in de kib boets Snier, aan de voet van de Golanhoogten, een van de weinige kibboetsiem waar geen algemene vreugde heerst over de Golanwet. Ze heeft na de annexatie de afge lopen week veel tanks en am munitie voorbij zien rijden en dat heeft haar gemoedsrust niet verhoogd. „Wij zitten hier in de eerste vuurlinie van de Syriërs", zegt zij. De schuilkelders worden inge richt. Premier Begin heeft aan zijn generaals gevraagd hoe de za ken er militair voorstaan. Het antwoord is niet geheel ge ruststellend geweest. De Sy riërs beschikken over meer dan 2000 tanks met een over macht aan vuurkracht. Als zij een statische oorlog begin nen met artilleriebeschietin gen op Israëlische Golan-ne- derzettingen, dan zijn zij in het voordeel. Zolang tenmin ste Israël niet besluit tot een escalatie die leidt tot een vol ledige oorlog. Als gevolg van dat nadeel heeft minister van defensie Sharon direct aan gekondigd dat Israël het spel van een uitputtingsslag met artilleriebombardementen niet mee zal spelen. Etty spreekt over de grillen van Begin. Geoela Cohen, het knessetlid van de extremisti sche Techia-partij (Renais sance) en de vrouw die na de Jeruzalemwet de strijd voor de Sinai leidt, roept jubelend dat Begin weer de oude is. „Dit is de eerste stap die uit eindelijk tot de stopzetting van de terugtrekking uit de Sinai zal leiden. Want wat Be gin de laatste week doet, is toch duidelijk in strijd met de letter en geest van Camp Da vid"? Verloren zaak Is Begin op zijn ziekbed tot de conclusie gekomen dat Camp David een verloren zaak is, dat de vrede met Egypte geen echte vrede is en dat het dus beter is een proces in wer king te zetten dat uiteindelijk de ontruiming van de Sinai zal blokkeren? Of wil Begin juist door het doelbewust ne men van grote risico's een voortzetting van het Camp- Davidproces afdwingen, vol gens zijn interpretatie dan, ook na de ontruiming van de Sinai in april 1982? Dat Begin van de vrede af zou willen, lijkt niet erg waar schijnlijk. Het past niet bij de man, zijn historisch besef en de vril de geschiedenisboek jes in te gaan als een vredes tichter. Het past ook niet bij zijn legalistische aard om een geschreven verdrag te schen den. Een ontmanteling van Camp David, een opbreken van de vrede met Egypte zou voor Begin een toegeven van eigen falen zijn. Daarom ligt het meer voor de hand dat Begin met zijn monsterdiplo- matie juist Camp David wil redden. Zoals oud premier Rabin te recht opmerkt, zullen na april 1982 de kaarten in het Mid den-Oosten opnieuw ge schud worden. Volgens Ra bin wijst alles er op dat Ame rika met de terugtrekking uit de Sinai het Camp-Davidpro- ces als beëindigd ziet. Voor een oplossing van het Pale stijnse vraagstuk moet naar een andere, 'aanvullende' for mule gezocht worden; iets in de richting van het plan van de Saoedische kroonprins Fahd. Reden voor Rabin om er bij Be gin op aan te dringen via de Palestijnse autonomiebe- sprekingen Camp David te redden. Maar om tot een aan vaardbare autonomie te ko men, moeten de inwoners van Jeruzalem volgens Rabin mee kunnen stemmen zon der zelf verkiesbaar te zijn, terwijl Israël wat royaler zou moeten zijn met autonome bevoegdheden zonder zijn ei gen belangen in gevaar te brengen. Alleen via conces sies op het gebied van de au tonomie biedt volgens Rabin Camp David toekomst. Kaarten geschud Maar bij de laatste ronde van besprekingen, begin novem ber, is gebleken dat Begin geen enkele concessie van betekenis wil doen om op die manier Camp David te red den. Niettemin zegt zijn naas te nedewerker Ben Elissar - oud-ambassadeur in Cairo - dat Camp David het enige vredesproces is en blijft. „Is raël zal aan Camp David en niets anders vasthouden. En iedereen zal, of ze het leuk vinden of niet, weer naar Camp David terugkomen". Dat is Begins uitgangspunt: Camp David volgens zijn en ge interpretatie van autono mie is het enig aanvaardbare politieke platform. En dat platform dreigt in te storten na april 1982. Hoe kan Camp David gered worden? Daar heeft Begin in het ziekenhuis veel over na kunnen denken. En als Camp David reddeloos is, hoe kan Israël dan zo sterk mogelijk uit het Camp-Da- vidproces tevoorschijn ko men? Begin is tot de conclu sie gekomen dat de kaarten opnieuw geschud moeten worden; niet na april 1982, maar voor april 1982. Om dat te bereiken heeft Begin doel bewust op een crisis aange stuurd. De annexatie van de Golan was de eerste stap om president Mubarak te testen. Door de Amerikaanse regering voor rotte vis uit te schelden, wil hij Reagan vastpinnen voor april 1982. Dit in de verwach ting dat de Amerikanen uit angst voor het annuleren van de terugtrekking bereid zul len zijn om Begin een eind te gemoet te komen. Het is ook niet uitgesloten dat Begin via een crisis met Syrië dat land wil aansporen tot onderhan delingen over de zo juist geannexeerde Golan; een ge bied dat tot aan de annexatie nimmer tot het voor Begin heilige 'Eretz Eisraël' heeft behoord. Onberekenbaar Het is niet uitgesloten dat Be gin de Golan uiteindelijk wil opgeven als hij daarmee Ju- dea en Samaria veilig kan stellen. Toch geen onbere kenbare idioot dus? Waar schijnlijk niet. Waarschijnlijk een koel berekend spel. Be gin hoopt dat het element van zijn 'onberekenbaarheid' de Amerikanen uit angst voor erger tot concessies aan zijn Camp David zal brengen. Een spel dat dat echter wel ele menten heeft van de kat die het nauw zit en gekke spron gen maakt. Want Begin weet dat hij in feite geen kaarten heeft om het spel te winnen. Dat het blufpoker is. Zijn eni ge aas, de Sinai, moet in april op tafel. En pas daarna hoe ven de andere hun kaarten te laten zien. Vandaar dat Syrië, Egypte en ook Amerika alles doen om de crisis te bezwe ren. Die wetenschap maakt Begins reacties zo extreem. Het red den van zijn Camp David lijkt op de kwadratuur van de cirkel. En omdat Begin uit eindelijk ook geen oplossing heeft behalve in het retori sche vlak, kunnen er nog best meer verrassingen volgen. Het riskante van zijn spel is dat in het Midden-Oosten de zaken zo gemakkelijk uit de hand lopen. Oorlogen begin nen meestal door 'misver standen'. Crisis Begin wil Camp David redden. Maar, zegt Rabin, wat hij doet is juist het tegenovergestel de. Hij maakt het Midden- Oostenvraagstuk voor Ame rika een zaak van top-priori- teit. En via een crisis in de Amerikaans-Israëlische be trekkingen is het voor de re- gering-Reagan alleen maar gemakkelijker en wenselij ker om onder druk van de cri sis naar andere alternatieven te zoeken. Na april wel te ver staan. JAAP VAN WESEL WASHINGTON/ZÜRICH (GPD/Reuter) - De Verenigde Staten willen hun NAVO-partners verenigen achter een opschorting van de vervolgconferentie over veiligheid en samenwerking in Europa in Madrid. Daarnaast overwe gen de VS volgens Eugene Rostow, leider van het Ameri kaanse bureau voor ontwapening, de onderhandelingen over kernraketten voor middellange afstand in Genève te onderbreken. De bedoeling van dergelijke maat regelen is het zoveel mogelijk redden van de hervormingen die in Polen zijn bevochten door de vakbond Solidariteit voordat de noodtoestand werd afgekondigd. President Reagan heeft zijn onder minister van buitenlandse zaken voor Europese kwesties, Law rence Eagleburger, op reis ge zonden langs Europese hoofdste den om maatregelen voor te be reiden die het Westen moet ne men, omdat het een gezamenlijk Pools-Russisch ingrijpen in Po len niet had voorzien. De weste lijke inlichtingendiensten heb ben kennelijk gefaald - de NAVO had slechts een lange lijst van opties ter beschikking voor het geval de Russen zich op eigen houtje over de Poolse grens zou den begeven. Eagleburger komt Europa mede delen, dat de Russen deel heb ben gehad aan de voorbereiding van de militaire machtsgreep in Polen en dat daarom niet alleen maar tegen de Poolse overheid, maar ook tegenover de Sowjet- Unie stappen moeten worden ondernomen. De VS gaan ervan uit dat het niet gemakkelijk zal zijn de Europese bondgenoten tot een gezamenlijke actie over te halen. Zij menen tevens dat een falen van de Atlantische alliantie onder deze omstandigheden de ondergang van dit bondgenoot schap kan betekenen. De VS zouden zodoende bereid zijn hun handel met de Sowjet- Unie, en met name de leverantie van graan aan de Russen, stil te leggen, voordat tot het afbreken van de onderhandelingen in Ge nève als laatste stap op de escala tie-ladder wordt besloten. De Amerikaanse president Ronald Reagan vergadert dezer dagen Executie van NAVO-topman "loos alarm" ROME (AP/ÜPI) - De Italiaanse po litie heeft gisteravond laten we ten het bericht als zou de ont voerde NAVO-generaal James Dozier door de Rode Brigade ter dood zijn gebracht, niet serieus te nemen. Dit bericht was via lefoontje uit Beiroet bij het Ita liaanse persbureau Ansa binnen gekomen. De politie was echter na enkele uren afwachten tot de slotsom gekomen dat het hier loos alarm betrof. Volgens het Italiaanse persbureau begon de onbekende het tele foongesprek met de woorden "De rode Brigades van Baader Meinhof geven de volgende ver klaring af'. Op de vraag van een Ansa-medewerker waarom de boodschap in Beiroet was afge geven en niet in Italië zei de man "Wij hebben instructies het com munique aan Ansa in Beiroet te geven uit veiligheidsoverwegin gen". Volgens de onbekende opbeller zou het lichaam van Dozier gis teravond na 20.00 uur kunnen worden gevonden in een dorpje. Dit is tot nu toe niet gebeurd. De politie heeft bovendien een man gearresteerd, "een geeste lijk gestoorde", die ervan wordt verdacht een anoniem telefoon gesprek met het kantoor van An sa in Trento te hebben gevoerd, waarin eveneens, nu in het Duits, een boodschap over de ontvoe ring werd gegeven. voortdurend met zijn nationale veiligheidsraad: onaangekon digd en intensief, in weerwil van de terughouding die de naderen de kerstdagen het Amerikaanse staatshoofd op andere terreinen reeds heeft opgelegd. De VS hebben de banken die be trokken zijn bij leningen aan Po len, gevraagd geen verdere kre dieten meer te verstrekken: niet aan Polen, maar ook niet aan de Sowjet-Unie. Het is nog niet dui delijk of dit de verkoop zal ver hinderen van voor Rusland be langrijke landbouwwerktuigen en van machines die de bouw van een aardgasleiding naar Eu ropa moeten mogelijk maken. Poolse schulden Het merendeel van de Poolse schulden werd echter in Europa gemaakt. Wanneer de Polen zich onmachtig verklaren hun schul den te voldoen, zijn het Europese en niet Amerikaanse banken die in moeilijkheden raken. Dit maakt het de VS gemakkelijk een radicaler standpunt in te ne men dan waartoe hun Europese partners vooralsnog geneigd zijn. Wel heeft inmiddels de werkgroep van acht Europese en Ameri kaanse banken, die de afgelopen dagen in Zurich hebben verga derd, een Pools verzoek afgewe zen om een overbruggingskre diet van 350 miljoen dollar ter be schikking te stellen. Polen vroeg om deze extra lening om de rente te kunnen betalen over leningen die dit jaar moesten worden te rugbetaald. Die rente wordt ge schat op 450 miljoen dollar, ter wijl de totale Poolse schuld aan het buitenland wordt geschat op 27 miljard dollar. WASHINGTON - Er vloeiden tranen toen Wanda Spasowski, echtgenote van de voormalige Poolse ambassa deur in de VS, na een bezoek aan het Witte Huis afscheid nam van president Reagan. De Spasowski's hebben asiel aangevraagd in de VS. Polen heeft daarop om hun uitlevering verzocht. STOCKHOLM (GPD) - Berichten die onafhankelijk van elkaar Zweden bereikten bevestigden dat vandaag een poging gedaan zal worden de stakingen en be zettingen van de grote scheeps werven in Noord-Polen te beëin digen. In officiële pamfletten die gistermiddag in de steden Gdanks, Stettin en Gdynia wer den verspreid stond werd een oproep aan de naar schatting 15.000 scheepswerfarbeiders ge daan weer aan het werk te gaan. Deze oproep was een sommering van de leidingen van de verschil lende scheepswerven aan alle werknemers om hun werkver gunningen te komen vernieuwen op woensdagmorgen. De men sen die dit niet zouden doen kon den zichzelf als ontslagen be schouwen, zo stond in het com muniqué. Bovendien, zo stond er, krijgen mensen zonder geldi ge werkkaarten ook geen rant- soeneringskaarten voor zichzelf en hun familie. Dat betekent dus geen eten, kolen, kleding etcete ra en is een duidelijke poging de staking zo te breken. De Leninwerf in Gdanks wordt nog steeds bezet gehouden door 250 arbeiders die zich daar heb ben verschanst. Zij hebben ge dreigd de zaak in de lucht te la ten vliegen als de politie een be storming zou uitvoeren. Opvallend is de in Stockholm op gevangen berichtgeving van Ra dio Moskou over de Poolse peri kelen. In de uitzending van 17.00 uur Moskou-tijd gistermiddag zei de omroeper letterlijk het vol gende: „Poolse extremistische subversieve groepen blijven zich verzetten in vijf van de 48 Poolse provincies. Het gaat hier om So lidariteit, KOR en de confedera tie voor een onafhankelijk Polen. Deze groepen beschikken over voorraden wapens die bedoeld zijn om leden van de nationale Poolse vakbeweging te doden" (gedoeld wordt op de officiële vakbeweging die niet bij Solida riteit is aangesloten - red.). De omroeper herhaalde daarna nog eens: „Eerder werd reeds ge meld dat de Poolse contra-revo lutionairen plannen hadden om 80.000 Poolse communisten uit te roeien". Verder werd dit com mentaar niet van aantekeningen voorzien maar is in zoverre uniek dat de Sowjet-radio een voor waarde begint te geven voor een mogelijke invasie. De door Soli dariteit in Stockholm voorspelde „hulpactie" door Sowjet en Tgje- choslowaakse troepen op 26 de cember aanstaande zou hiermee verklaard kunnen worden. Men kan er dan naar verwijzen deze 80.000 Poolse communisten voor hun uitroeiing te hebben willen behoeden. Waakhonden Het heft in Polen is volgens ver schillende berichten uit verschil lende bronnen in handen van de militaire inlichtingendienst die tevens het bevel voert over de speciale Zomo-stoottroepen. By- na 100 procent van alle geweld dadigheden de afgelopen tien da gen komt namelijk voor reke ning van de 56.000 man tellende Zomo-troepen die altyd al als speciale bloed- en waakhonden van party en regering hebben ge functioneerd in Polen. Deze vei ligheidspolitie knapt al het vuile werk op en werkt nauw samen met de militaire inlichtingen dienst en de Poolse geheime dienst SB. Deze laatste zyn de mensen die 's nachts Polen van hun bed lichten en razzia's hou den. Ze worden door de Polen net zoals de Zomo's gevreesd en verafschuwd. LONDEN - Elfduizend gulden bracht dit pak van John Lennon op. Gisteren werd bij Sotheby in Londen een veiling gehouden van allerlei attributen van de voormalige Beatles. CAIRO (AFP/Reuter) - Egyp- tenaren brengen byna de helft van de dag slapend door, terwyl ze nog geen uur aan hun werk besteden. Dit is deze week bekend geworden op een congres van over- heidsdeskundigen in Cairo. Uit onderzoek van de experts bleek dat de inwoners van Egypte 44 procent van de dag slapen, een bezigheid die bij na even populair is als televi siekijken (36 procent). In de overblijvende tyd wordt ge reisd (16 procent) en gewerkt (4 procent). De arbeid houdt de Egyptenaren iets meer dan 57 minuten per dag be zig, hetgeen vier keer zo wei nig is als de tijd die Amerika nen aan hun werk besteden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6