"Bijna niemand zou op den duur nog gekeken hebben" Plan gemeente: elk jaar bouw duizend woningwetwoningen TV-piraten worden uitgeschakeld (1) Leidse stadsrubriek WOENSDAG 23 DECEMBER 1981 LEIDEN <4 Twee jaar geleden hield de Piraten Televisie Leiden (PTV) met ge waagde pornobeelden een deel van de Leidse bevolking uit haar slaap. Een landelijke primeur. Het PTV-voorbeeld deed goed volgen want overal in het land stak de tv-piraterij de kop op. steeds massaler. Opsporings ambtenaren van de Radio Con trole Dienst moesten de piraterij de kop indrukken. Er was geen beginnen aan. Het gevecht tegen de bierkaai werd al snel opgege ven. En zo leerden we vanzelf le ven met de piraten. Totdat de Nederlandse Bioscoop bond in het geweer kwam. Naar verluidt, met financiële steun van Amerikaanse filmmagnaten. De Bioscoopbond sleepte de KTA, de exploitant van de Am sterdamse kabel, voor de rechter. De bond voelde zich door de tv- piraten bedreigd Speelfilms, nog maar nauwelijks in omloop, werden via de piraten op de ka belbuis gebracht. Het bezoek aan de hoofdstedelijke bioscopen holde achteruit. Nachtvoorstel lingen werden afgelast omdat he lemaal niemand meer de kassa passeerde. Namens de Bioscoopbond eiste raadsman Peperkoorn dat de KTA maatregelen zou nemen zo dat piraten niet meer illegaal speelfilms konden uitzenden. De eisende partij werd in het gelijk gesteld. De Amsterdamse kabel moest op slot voor piraten die speelfilms uitzonden. Aangemoedigd door het Amster damse succes overspoelde de Bioscoopbond het land met dreigbrieven. Maar de club van op kabelgebied samenwerkende gemeenten in de Leidse regio en de bollenstreek, de Gemeen schappelijke Regeling Antenne- en Energievoorziening, legde de sommatie van mr. Peperkoorn naast zich neer. Gevolg: de Ge meenschappelijke Regeling kreeg als tweede kabelexploi tant. na de KTA, met een kort ge ding te maken. Ook de 'Leidse club' trok aan het kortste eind. Met ingang van 27 december moet de#Oegstgeester mast met apparatuur zijn uitge rust. die voorkomt dat tv-piraten illegaal met speelfims de ether kunnen binnendringen In tegenstelling tot de KTA heeft het dagelijks bestuur van de Ge meenschappelijke Regeling be sloten om de kabel voor elke pi- ratenactiviteit af te sluiten. 'Pure censuur' roepen de verontwaar digde piraten m koor. 'Onzin' is het antwoord van de Gemeen schappelijke Regeling. De afslui ting van de Leidse kabel, die on middellijk na de kerst een feit zal zijn, houdt in elk geval de ge moederen sterk bezig Reden om eens wat zaken op een rijtje te zetten. In twee etappes gaan we nader in op het verschijnsel piraterij, de perikelen rond het centrale af sluiten van de kabel en de roep om een lokale omroep. Vandaag komt de Gemeenschappelijke Regeling aan het woord bij mon de van haar technisch-directeur J L Riezebosch. in het dagelijks leven directeur van de Katwijkse Gemeentebedrijven, en secreta ris G. Noordermecr. hoofd Alge mene en Juridische Zaken van de gemeente OegSl M I Morgen is het de beurt aan de pira ten. De mast in Oegstgeest. Hier is de apparatuur aangebracht, waarmee de piraten van de televisie kunnen worden geweerd, zodra de legale uitzen dingen zijn afgelopen. (Foto Holvast). KATWIJK/OEGSTGEEST LEIDEN - Onmiddellijk nadat de president van de Haagse rechtbank tot de conclusie was gekomen dat speelfilms niet meer il legaal via de Leidse kabel op de buis mogen worden gebracht, nam het dage lijks bestuur van de Ge meenschappelijke Rege ling een dochter van de PIT in de armen: de CA- SEMA (Centraal Antenne Systeem Exploitatie Maatschappij). Het aanbrengen van de 'veilig heidspal' op de mast in Oegst geest heeft de Gemeenschappe lijk Regeling uitbesteed aan de Casema. Deze 'poot' van de PTT verricht de onderhouds- en sto ringswerkzaamheden aan de Oegstgeester mast. Den Haag, Utrecht en Rijswijk gingen de 'Leidse kabelclub' al voor in het 'aantrekken' van de Casema. Vorige week woensdag is appa ratuur die door de Casema kan worden bestuurd op de mast in Oegstgeest aangebracht. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft een plan voor de bestrij ding van de woningnood. Wet houder Tesselaar van volkshuis vesting heeft dat plan gisteren gepresenteerd. Het streeft naar de bouw van duizend woning wetwoningen per jaar, naar ver betering van de woonruimtever deling vooral door het bevorde ren van de doorstroming en r betere kansen vo groepen. Het plan, dat de titel Volkshuisves tingsplan 1982-1985 - kortweg VOP draagt, onderkent de noodzaak van een grote, regel matige woningbouwproductie. De woningbehoefte zou een pro- duktie van meer dan duizend woningen per jaar wettigen. Een oplevering van die omvang zal echter eerst in 1983 kunnen wor den benaderd. Dat betekent dat in de voor de planperiode (tot en met 1985) berekende behoefte van 5700 woningen niet zal kun nen worden voorzien. Dit jaar werden 390 woningen opgele verd. Volgend jaar zullen dat er naar verwachting 570 zijn, terwijl in 1983 het aantal op ongeveer duizend kan worden gebracht. "Wanneer ook na de planperiode gedurende een aantal jaren de continuïteit op dat niveau kan worden gehandhaafd, dan zal in de tweede helft van de jaren tachtig een evenwicht ontstaan tussen woningbehoefte en wo ningvoorraad", aldus het plan. De wethouder zei evenwel niet te verwachten, dat de woningnood nu ineens kan worden opgelost. "Zo onverstandig ben ik niet", zei Tesselaar. Hij wees erop dat de gemeente met dit plan in de hand bij het rijk kan aankloppen om geld en om hierover 'harde' afspraken te maken. Maar ook bij de hardheid van dergelijke af spraken zette de wethouder vraagtekens. "Krijg je de finan ciering voor de gevraagde con tingenten woningen niet. dan stort het als een plumpudding in elkaar". De nieuwbouw zal vooral plaats moeten hebben in de zogeheten uitbreidingsgebieden. In de eer ste plaats wordt hierbij gedoeld op de Stevenshofpolder, maar daarnaast zal tegelijkertijd nog Urg6nti6 een andere lokatie worden ont wikkeld: achtereenvolgens Schuttersveld, Leeuwenhoek en Roomburg. Accent In de bestaande gebieden, waaron der de binnenstad, wordt ge streefd naar een jaarlijkse nieuw bouw van driehonderd woning wetwoningen. Tesselaar erkent dat hier van een accentverleg ging sprake is van bouwen in 'de gaten' naar bouwen in 'de pol der'. Hij verklaart dat de grote gaten na genoeg zijn volgebouwd en dat de uitbreidingsgebieden voor een flinke produktie onmisbaar zijn. "Het zal nog best veel moei te kosten om de driehonderd in de bestaande bebouwing te ha len. Het komt op steeds kleinere gaatjes aan", aldus Tesselaar. De nieuwbouw zal vooral bestaan uit middelgrote huizen. Dat wil zeggen huizen met drie of vier kamers. De grootste geregi streerde behoefte is echter aan kleine woningen. De gedachte hierachter is dat de doorstro ming van bijvoorbeeld gezinnen die nu in een flat wonen actief wordt bevorderd. Uit een onderzoek is gebleken dat er in Leiden een grote behoefte bestaat bij hen die al lange tijd in een flat wonen om naar een een gezinswoning te verhuizen. Men bleek ook best bereid en vaak in staat om hiervoor extra huur te betalen, dan wel hiervoor subsi die te vragen. Het enige probleem was. dat men zich niet bij de gemeente kon la ten inschrijven, omdat men niet beroerd genoeg woonde. Daarin gaat volgens het plan nu veran dering komen. Er komt een spe- - ciale lijst voor doorstromers. De woonruimteverdeling wordt ook op andere punten op de hel ling gezet. De woningzoekenden zullen via de computer in kaart worden gebracht. Voor deze au tomatisering is een investering van bijna zeven ton nodig en jaarlijks kost deze werkwijze nog eens ongeveer twee ton. B en W hebben gisteren besloten om tot deze automatisering over te gaan. Hiermee is het voor naamste obstakel uit de weg ge ruimd om te komen tot een ur gentie-waardering voor woning zoekenden, het zogenaamde puntenstelsel. Bij de woonruimteverdeling wordt volgens het plan in elk geval meer voorrang gegeven aan de woningzoekenden op medische indicatie. Aan de vrijwel absolu te voorrang die stadsvernieu- wingsurgenten kregen, komt een einde. De eisen die sommige be woners van stadsvernieuwings gebieden stelden op het gebied van de herhuisvesting waren vol gens Tesselaar te hoog. "Des noods gaan we bij renovatie om zo'n bewoner heen". De regels omtrent een passende woning worden ook veranderd. Als het gaat om de grootte van de woonruimte zal voortaan niet meer alleen naar het aantal ka mers worden gekeken, maar ook naar de oppervlakte. Zo zal een woning met een oppervlakte van meer dan zeventig vierkante me ter voortaan gelden als 'zeer gro te woning'. Dat predicaat kreeg tot nu toe een huis met zes of meer kamers, on geacht de grootte. In de praktijk betekent deze verandering dat er meer woningen beschikbaar ko men voor grote gezinnen. Met name buitenlanders zijn voor hun gezinshereniging van dit aanbod afhankelijk. Bureau Huisvesting krijgt ook een claim recht voor de zeer grote wonin gen. Ook andere groepen krijgen meer aandacht. Volgend jaar zullen ze ven rolstoelwoningen worden gebouwd. Voortaan wordt van elke honderd nieuwbouwwonin gen er één bestemd voor een rol stoelgebruiker. De huisvesting van woongroepen zal mogelijk gemaakt worden. Hiertoe zullen nog de nodige problemen moeten worden op gelost. Met name de toe- en uit treding bij dergelijke groepen moet bevredigend geregeld wor den via een samenlevingscon tract. Riezebosch: "Na het "Goeie nacht en welterusten" van de mevrouw op de buis schakelt iemand van de Casema, ergens in het land, de kanalen af. Zodra de legale pro gramma's op welk net dan ook zijn afgelopen, zal het signaal worden verbroken. Zodra een le gale zender zich weer meldt, zal het signaal worden hersteld.". In Amsterdam worden de kanalen selectief afgesloten. Alleen wan neer een piraat illegaal een speel film uitzendt, wordt het signaal verbroken. Eigen programma's van tv-piraten worden voorlopig ongemoeid gelaten. De Gemeen schappelijke Regeling gaat met de centrale afsluiting een stap verder. Verder ook dan het von nis van de rechtbank. Waarom? Noordermeer: "Uit kostenoverwe gingen en uit veiligheidsoverwe gingen. Bij selectieve afsluiting zouden we dag en nacht iemand achter de buis moeten zetten. Dat kost kapitalen. Bovendien neem je dan een heleboel verant woordelijkheid op je schouders. Want op grond van het plaatje dat je krijgt voorgeschoteld, moet je bepalen of voor die uit zending wel of niet bepaalde rechten moeten worden afgedra gen. Dat lijkt me haast onmoge lijk. En elke misser die we ma ken kost ons een halve ton. De rechter heeft namelijk bepaald dat we voor elke keer dat we in gebreke blijven een bedrag van 50.000 gulden moeten betalen. Vandaar dus dat we geen risico's wilden nemen en voor centrale afsluiting hebben gekozen". Maar de piraten roepen dat dit in strijd is met wat er in het Ver drag van Rome is bepaald met Noordermeer: "Dat is niet waar. Het Verdrag van Rome biedt de aangesloten staten namelijk de mogelijkheid om beperkingen te stellen aan de vrijheid van me ningsuiting. Het vergunningen stelsel dat hier in Nederland wordt gehanteerd voor het ma ken van radio en televisie is niet in strijd met het verdrag. Zolang piraten geen zendvergunning hebben kunnen ze zich daarom ook niet beroepen op het Ver drag van Rome". Volgens de piraten zou het centraal afsluiten een schending beteke nen van de machtigingsvoor waarden en het contract met de abonnees. Die voorwaarden en het contract zouden de kabelex ploitant dwingen om alle binnen komende signalen versterkt aan de kijkers door te geven. Riezebosch: "Ook dat is niet waar. In het 'spelregelboekje' van de Gemeenschappelijke Regeling staat namelijk dat het algemeen bestuur, gehoord de verschillen de deelnemende gemeenten, een minimumpakket heeft vastge steld. Alleen wanneer er minder wordt doorgegeven dan waaruit dat pakket bestaat, is er sprake van schending van het contract met de abonnees. Op dit moment bestaat dat pakket uit de beide Nederlanden, de drie Duitsers en de Belg. Binnenkort komen daar dus twee Engelse en drie Belgi sche zenders bij. Lokale omroep 'Serieuze' TV-piraten, zoals Neder land 3 in de Leidse regio, noe men zichzelf pioniers die strijden voor lokale (commerciële) televi sie. Uit de woorden van de dage lijkse bestuurders van de Leidse kabelclub kan worden opge maakt dat de weg naar lokale te levisie (en radio) in elk geval nog zeer lang is. Bovendien loopt men op de minis teries van CRM en Verkeer en Waterstaat nauwelijks warm voor het fenomeen lokale om roep; hooguit voor lokale omroe pen die worden bestuurd en ge stuurd door lokale overheden. Noordermeer: "Het zou een goede zaak zijn wanneer de piraten in de Leidse regio eens de handen ineen slaan en met z'n allen de minister om een zendvergunning vragen. Zodra zij namelijk een le gale status hebben, zijn wij be reid om uitvoerig met hen van gedachten te wisselen. In dat ge val zouden zij best van onze faci liteiten gebruik kunnen maken Lokaal nieuws op de buis lijkt ook mij namelijk erg interessant. Maar dan niet elke avond maar eens in de week. Bijvoorbeeld op zondagmiddag wanneer Duits land 3 zo'n beetje de hele middag niet in de lucht is". Zendvergunning Maar de kans dat de piraten een zendvergunning krijgen is vrij wel uitgesloten. Groter is de kans dat de Gemeenschappelijke Rege ling daarvoor in aanmerking komt. Noordermeer: "De Gemeenschap pelijke Regeling zou het maken van programma's dan kunnen uitbesteden aan de huidige pira ten. Dat is een mogelijkheid. Maar dan moeten er natuurlijk strenge richtlijnen en afspraken worden gemaaakt". Afaar de piraten laten zich nooit ringeloren door de overheid. Dus die kans is eveneens vrijwel uit gesloten. Noordermeer: "Ja, dan wordt het wel erg moeilijk". Riezebosch: "Dat lokale omroepen er in de toekomst zullen komen, staat voor mij vast Maar op wel ke manier en wanneer dat gaat gebeuren, daar heb ik nog geen idee van. De overheid heeft al aangekondigd op dit moment vrij weinig voor lokale tv en ra dio op grote schaal te voelen. En buiten de vraag of het wettelijk haalbaar is dat piraten een legale status krijgen, geloof ik niet dat ze als regionale omroepen suc cesvol zouden zijn wanneer ze op dezelfde manier zouden werken als ze nu doen". "In 1975 zijn wij in Katwijk als eer ste gemeente in de regio met ka beltelevisie begonnen Toen liep 99 procent van de kijkers elke avond alle zes kanalen af. Nu kijkt 80 procent bijna alleen nog maar naar Ncderl.md 1 m 2 Hsi nieuwe, het spannende is er af. Datzelfde geldt voor de piraten. De piraten hebben hun populari teit te danken aan het spannings- element. Maar na verloop van tijd gaat de spanning er af. Niet voor niets heeft vadertje Cats eens de gevleugelde woorden ge sproken: "Het bezit van de saeck is het einde van het vermaeck". Op den duur zou bijna niemand meer naar de piraten hebben ge keken. Vooral niet wanneer de zaak gelegaliseerd zou zijn". JAAP VISSER door René van der Velden Jaap Visser Zeven smaken (1) Werkelijk prachtig vinden wij de gele boog over het fiets pad tussen de scholen aan het Valkenpad en het buurt centrum "Op Eigen Wieken" (Merenwijk). Dik een week staat het luchtige beeld van 3600 kilo er. Niet iedereen blijkt even enthousiast als wij. Smaken verschillen. La ten we het er tot nader be richt op houden dat wij meer smaak hebben. Beeldhouwer Frans de Wit (39) is blij met de stalen boog die er na bijna tien jaar dan toch is gekomen. Blijer met de boog dan met de speeltoe stellen die hij aanvankelijk had ontworpen voor een plek op het schoolplein. De Wit kreeg in augustus '72 zijn eerste opdracht om de gebouwen rond het Valken pad op te fleuren met 'kunst objecten'. "Je bent afhanke lijk van het ambtenarenappa raat en dat loopt niet zo hard voor de kunst", verklaart De Wit de voornaamste vertra ging. De mensen die de boog passe ren lopen er niet allemaal warm voor. "De eerste stel- lingname van de meeste mensen is bij voorbaat: "Het is niks". Over een aantal ja ren stoort het beeld die men sen niet meer. Dan is het van zelfsprekend geworden". Toch vindt De Wit de negatie ve reacties een beetje teleur stellend, nu het beeld er dan eindelijk staat. "Ze begrijpen er geen jota van. Het is daar een afschuwelijke omgeving. Afschuwelijke flats. Over het beeld wordt gezeurd, maar niet over de flats of het kale schoolplein. Het beeld is in de inspraak geweest. Een fo tomontage en tekeningen van de boog hebben in het buurthuis gehangen. Het blijkt wel weer: een kunst werk is altijd een probleem- ding. Over het asfalt vóór het buurthuis is geen enkele in spraak geweest. Daar hoor je de mensen niet over. Maar dat is wel bijna even duur als het beeld". De gele boog heeft biina 77.000 Beeldhouwer Frans de Wit (met lange baarden zijn leerling Harrie Roeleven graven een kuil voor de boog "Als je het Valken pad oprijdt, val je niet meer in een gat". (Foto Holvast) gulden gekost. Het geld komt uit de percentageregeling voor kunstopdrachten. Op de bouwsom van de scholen aan het Valkenpad is een percen tage gereserveerd voor het kunstwerk van De Wit. De Merenwyk en het Morskwar- tier kunnen overigens nog 'vergeven' worden van kunst werken want al jaren staan miljoenen op de bank voor kunst in deze wijken. Zeven smaken (2) Beeldhouwer De Wit vindt zijn gele boog harmonisch en zui ver passen in de omgeving van het Valkenpad "Als beeldhouwer heb ik ruimte lijke verantwoording De boog is groot van maat zoals alles daar is. De scholen staan in een slechte omgeving, die afschuwelijke flats. Daar heb ik mee geworsteld. Ik heb de elementen zoals de scholen en de flats bij elkaar opgeteld en me afgevraagd kun je daar een ingreep op doen om het geheel helderder te ma ken? Ik heb steeds beweerd dat het beeld de school en de flats zou koppelen. Nu staat de boog er en het is ook zo. Als je het Valkenpad op rijdt, val je niet meer in een gat. De boog past daar". Frans de Wit heeft meer beel den gemaakt in Leiden; al in '65 een bronzen beeld aan de Churchilllaan/Vijf Meilaan, een reliëf in '74 bij" de vak school voor meisjes aan de Sumatrastraat en een beton nen beeld in '77 bij de be- drijfstechnische school aan de Vondellaan Zijn werk staat verder onder andere in Rotterdam, New York en Ter Aar De Wit geeft les aan de academie voor beeldende kunst in Rotterdam Hu heeft een prachtige werkplaats aan de Oude Rijn in de voormali ge weverij van Van 't Hoofd Sc Co Het gele gevaarte aan het Val kenpad is zijn eerste gekleur de beeld. "Het uitzoeken van de juiste kleur is een heel probleem geweest De kleur moet luchtigheid of losheid uitdrukkenSamen met zijn leerling Harrie Roeleven heeft De Wit de stalen boog- delen gebouwd en in elkaar gezet. Aannemer Zitman plaatste anderhalve week ge leden de boog, onder het ge joel van de plaatselijke jeugd. Tien stalen segmenten in el kaar gelast, zeven-en-een-hal ve meter hoog, vijftien meter breed en 25 centimeter dik. Met een verzwaarde ftinde- nng van 10 000 gulden Volgende maand houdt De Wit een 'borrel' voor iedereen die wat met de boog van doen heeft gehad; voor Roeleven, voor de toenmalige percenta gecommissie. voor ambtena ren die de boog hebben over leefd en voor cultuurwethou der Schoute. Als de boog er tenminste nog staat... "Bin nen een half jaar hebben we 'm om", gilden twee brom fietsers tegen elkaar die deze week onder de boog door cross ten

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3