Plannen voor "supermarktje zijn al gereed Vijftien maanden geëist tegen Voorschotenaar In Warmondse Dorpsstraat Honderdjarige krijgt cadeau van honderdjarige Verdacht van verduistering op ministerie jils&m 1 eids agenda Weinig animo voor huizen Buitenhof WARMOND - De aap is uit de mouw. De supermarkt die met name de Warmondse middenstand slapeloze nachten bezorgde blijkt "niet meer te zijn dan een grote zelfbe dieningswinkel die bij voorkeur gedreven moet gaan worden door een Warmondse ondernemer". Aldus C. M. van Stijn, die samen met zijn broer een dames- en herenkap salon plus tabakswinkel runt. De winkels van de gebroeders Van Stijn, die volgende week dicht gaan. Er moet e komen. Als de gemeente Warmond daar tenminste toestemming voor geeft. Volgende week donderdag sluit Van Stijn voor de laatste maal de deuren van zijn drie winkels aan de Dorpsstraat 50. Op het gemeentehuis van Warmond ligt sinds half december een bouwaanvraag van een Amers- foortse bv die de door Van Stijn achtergelaten woon- en winkel ruimte wil benutten voor ge noemde bouw van een zelfbe dieningswinkel. Van Stijn wil openheid van zaken geven on der de voorwaarde dat aan de naam van de bv (nog) geen be kendheid wordt gegeven. Allereerst wil Van Stijn het begrip 'supermarkt' uit de wereld hel pen: "Het wordt, als het allemaal dóórgaat, géén supermarkt maar een zelfbedieningswinkel. De bv wil daarvoor zowel mijn winkel ruimte als de twee woonhuizen (van zichzelf en van zijn broer - red.) benutten. Dat komt in to taal neer op een vloeroppervlak te van iets minder dan driehon derd vierkante meter". Van Stijn vertelt erbij dat de bouw aanvraag voorts de aanleg van een parkeerplaats voor 27 auto's behelst. Deze parkeerruimte zou dan moeten komen op het lage gedeelte van het braakliggende terrein achter het vroegere ver enigingsgebouw De Burcht en op het aangrenzende speelter- reintje. De zelfbedieningszaak wil zich richten op de zeventig procent Warmonders die blijkens een door haar zelf verricht markton derzoek zijn boodschappen el ders doet. Stoppen "Of de bouwaanvraag gehonoreerd wordt of niet, we stoppen met al les. De hele boel gaat aan de kant want van de zes kinderen die ik heb wil er geen één de zaak over nemen", vertelt Van Stijn, die zich evenals Arie van der Drift, eigenaar van een snackbar schuin tegenover de winkels van Van Styn, een fel voorstander van de zelfbedieningswinkel toont. Het echtpaar Van Stijn en Van der Drift zijn ervan over tuigd "dat er nu eens eindelijk le ven in de brouwerij moet ko- Van Stijn: "Er zijn twee soorten klanten. De ene soort koopt lou ter op grond van argumenten die met de prijs te maken hebben. Dat is nu precies die zeventig procent die zijn boodschappen in Leiden en Sassenheim doet. De prijzen liggen in Warmond namelijk veel te hoog. De overige dertig procent gaan af op kwali teit, klantenservice en persoon lijke behandeling. Die zeventig procent zijn we toch al kwijt. Wat is er nu voor bezwaar tegen dat iemand probeert al die mensen weer naar Warmond te halen. Daar heeft toch iedereen alleen Van der Drift gaat in op de eerder in deze krant geuite vrees van de plaatselijke groenteman Van Dam: "De klant zal ons voorbij lopen". "Iedereen praat hier in zijn eigen straatje", zegt Van der Drift. "Maar al die groenteman nen en bakkers hoeven helemaal niet bang te zijn. De zelfbedie ningszaak heeft lang niet alle ar tikelen die zij wél hebben. Ie mand die een vers en warm brood of een taart wil hebben gaat die toch niet bij een zelfbe dieningszaak halen?". Hij ver volgt: "Warmond wil maar zo no dig een echt dorpje blijven. Met een ooievaarsnest hier, een boompje daar, oude lantaarnpa len en talloze paaltjes waardoor er geen vrachtwagen meer door kan. Ik kan niet van een dorp le ven, ik moet van mijn klanten le ven". Einde En: "Je moet niet naar al die afzon derlijke kruideniertjes kijken, je moet aan het algemeen belang denken. Uit Warmond zijn al tien winkels verdwenen en tot woon huizen verbouwd doordat de winkeliers niet werden opge volgd door hun kinderen. Dat is beangstigend". Het echtpaar Van Stijn stelt vervol gens dat de Warmondse winke liers zelf onbewust aantonen dat er behoefte is aan een kruidenier op grotere schaal: "Bij de groen teman kun je behalve voor groente en fruit ook terecht voor je afwasborstel en je chloor en zo zouden we nog wel uren door kunnen gaan. Er is sprake van een grote branchevervaging". OEGSTGEEST - In het kader van het honderdjarig be staan van de Rijksjwstspaar- bank krijgen alle mensen die dit jaar honderd zijn gewor den een kleine attentie van dat bedrijf. Mevrouw Dom burg-de Wit, die op drie no vember honderd werd. was gistermiddag de gelukkige. Uit handen van R. Brand kreeg zij een fruitmand aan geboden in het Oegstgeester tehuis Wijckersloot, waar zij woont. In totaal zullen er in het district Amsterdam, dat loopt van Volendam tot en met Voor schoten, twaalf mensen een fruitmand krijgen. Opval lend is dat van de twaalf er elf vrouwen zijn. De man van de Rijkspostspaar bank verbaasde zich over de kwiekheid van mevrouw Domburg-De Wit. Toen hij dat opmerkte, reageerde zij meteen: "Je had zeker ge dacht een oud wijffxe te vin den". Dat bleek dus niet het geval. Van Stijn: "Die zelfbedienings zaak kan daar mooi een einde aan maken". Gedrieën wijzen ze op de inder daad uitgestorven Dorpsstraat. "En zo is het op elke koop avond". Van Sgjn toont alle brie ven die de uitgebreide corres pondentie tussen hem, de bv en het gemeentebestuur omvat. In een brief van B en W daterend uit april '81, gericht aan de Amers- foortse bv, staat dat het college geen medewerking zal verlenen aan de vestiging van een zelfbe dieningszaak in Warmond. Als reden hiervoor noemen B en W dat de doelstellingen van be stemmingsplan Bebouwde Kom spreken over "handhaving van de bestaande winkels met uit zondering van nieuwe bran ches". Van Stijn: "Geen medewerking in derdaad. Maar B en W hebben geen machtsmiddelen het tegen te gaan. De moeilijkheid zit hem in de woorden 'bestaande win kels'. De zelfbedieningszaak wil namelijk niet alleen mijn win kels maar ook de woonruimte ge- i grote zelfbedieningszaak (foto Jan Holvast) bruiken. Dat wordt het belang rijkste punt van discussie". Over zijn contacten met de Amers- foortse bv zegt hij: "In november van het vorige jaar kwam hier ie mand over de vloer met alle teke ningen van mijn pand. Ik heb hem verteld dat ik alles wilde verkopen, behalve mijn vrouw en kinderen. En dat geldt nog steeds". Van Stijn weet zeker dat als de bv geen toestemming krijgt zijn woonruimte en het erachter gele gen tuintje te mogen gebruiken "het feest niet doorgaat". "Dan doet-ie het niet", aldus Van Styn. Op de vraag of hij niet bang is dat hij met de verkoop van zijn win kels en woonruimte aan een uit de kluiten gewassen kruidenier de woede van de Warmondse middenstand op zijn hals haalt, antwoordt van Stijn ontken nend. "Het is toch logisch dat ik bly ben dat er een groothandels bedrijf is dat met me wil schui ven. Nee, daar heeft iedereen be grip voor. Ze zouden het zelf ook doen", aldus Van Stijn. WIM KOEVOET VOORSCHOTEN, DEN HAAG - De officier van justitie mr. R.A. Schimmel heeft gistermiddag voor de Haagse rechtbank vijf tien maanden gevangenisstraf geéist tegen een 58-jarige ambte naar uit Voorschoten. De man wordt er van verdacht ruim 25.000 gulden te hebben verduis terd bij het ministerie van bui tenlandse zaken. Het geld was bestemd voor studen ten uit derde-wereld-landen, die in Enschede een studie volgden bij het ITC, een internationale school voor luchtcartering. De Voorschotenaar begeleidde die studenten. Deze kregen gemid deld een uitkering van 1200 gul den. In sommige gevallen waren de studenten echter al vertrok ken toen het geld werd opgeno- Volgens de officier van justitie ver dween het geld in minstens 21 gevallen in de zakken van de zo genaamde Fellow-officier. De zaak kwam aan het rollen toen in de zomer van '79 de kas by het departement niet klopte. Er ont brak circa twaalfhonderd gul den. Een nader onderzoek bin nen het ministerie wees toen uit dat er handtekeningen waren vervalst. Van het een kwam toen het ander en in totaal kwamen er 21 kwitanties boven water die waren getekend met een valse handtekening. De vraag die gisteren voor de Haagse rechtbank centraal stond was of de man dat heeft gedaan of dat anderen hier de hand in hadden. Vast staat volgens de of ficier van justitie dat in één geval de valse handtekening van de hand van de verdachte is. Over de andere bestond geen zeker heid. Dat ze vals waren stond voor mr. Schimmel als een paal boven water. Het geld was vol gens hem verdwenen toen de be trokken studenten al lang thuis Volgens de verdachte moet er een complot achter hebben gezeten. Er waren volgens hem mensen op de hoogte van het feit dat de buitenlandse studenten waren vertrokken nog voor zy hun sub sidie volledig hadden opgeno men. Zy hebben die handteke ningen vervalst Rechtbankpre sident mr. S F. Kootte fronste daarbij *yn wenkbrauwen. "Dat betekent dat er 21 verschillende buitenlandse lieden zijn geweest die zich voor 21 andere buiten landse lieden hebben uitgege- "Ja", zei de ambtenaar volmondig. Mr. Kootte vond het maar merk waardig dat er by het departe ment helemaal geen controle was op de uitkeringen aan de buitenlandse studenten. Volgens de begeleider van de studenten behoefden ze zich niet te legiti meren. "Dat is uitermate dwaas", meende de president van de rechtbank. "Het is stom", zei de verdachte. De officier van justitie mr. Schim mel achtte bewezen dat de man het geld had verduisterd. Boven dien, zo bleek tijdens de zitting, viel de ambtenaar in 1966 ook al op bij zijn bazen, toen er 1300 gulden zoek bleek te zyn. Er is toen geen aangifte gedaan en de man kon in zijn functie blijven. 'Toevallig hebben we deze 21 kunnen vaststellen. Ongetwij feld zijn er veel meer gevallen ge weest", aldus de officier van jus titie. Hij noemde de handelwijze van de man "misbruik maken van een vertrouwenspositie, 't Is geen fraaie zaak". De advocaat van de ambtenaar, mr. Ch.M. van Beuningen, vond de bewijslast van de officier maar dunnetjes. "Er is geen bewijs dat hij iets heeft geïnd". Hij vroeg dan ook vrijspraak. In zijn laatste woord zei de man dat hij wel wat lang op zijn proces had moeten wachten; bijna twee jaar. Hij wilde daarop kennelijk aan een lang betoog gaan begin nen toen mr. Kootte hem in de rede viel. "Geen uitvoerige her halingen", zei hij, krachtiger ter men inslikkend: "Wat dat betreft bent u een echte ambtenaar". Hij kreeg van de president toch nog gelegenheid kritiek te spuien op de gang van zaken rond zyn pro- 'Zeker", zei hij over zijn eigen win keltje, "er zijn beoordelingsfou ten gemaakt in de werksituatie". Maar over het proces was hij he lemaal niet te spreken. "Ik ben van mening dat het onderzoek te lang heeft geduurd, van te wei nig kwaliteit is geweest en te subjectief is om het onderzoek succes te geven". Het materiaal is volgens hem zodanig dat er geen bewijs uit is te putten. Uit spraak over twee weken. Kerstconcert (1) De Christelijke Oratorium vereni ging Exultate DeO en het Rijn lands Christelijk Mannenkoor geven vanavond een kerstcon cert in de Voorschotense sport hal 'De Vliethorst'. Medewer king wordt verder verleend door de alt Reinata Heemskerk, de panfluitist Fred Mann en de Voorschotense beiaardier Ad- die de Jong. Het concert begint om kwart over acht. Kerstconcert (2) Het jongerenkoor de Menswor ding geeft de komende dagen een aantal kerstconcerten. Van avond in het verpleegtehuis Lcythenrode in Leiderdorp en in de Menswordingkerk morgen (half negen) en op eerste kerst dag om halfeen 's nachts. Kerst In de Lindehoeve is op eerste kerstdag al vroeg open: van twee tot vijf. 's Avonds wordt de bekende vrijdag-swing avond gehouden. Zaal open vanaf negen uur. Op tweede kerstdag is de zaal van de Lindehoeve al om twaalf uur open. Jan van Reenen zorgt dan voor sfeervolle muziek tijdens een thé dansant. Kerst-instuif De stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest houdt op twee de kerstdag een kerst-instuif voor jongeren van twaalf jaar en ouder. Er worden allerlei spelletjes georganiseerd, 's Avonds kan er ook gegeten wor den (informatie: 154773). De jon geren van zestien jaar en ouder kunnen 's avonds terecht in Ta- berna aan de Julianalaan. Er is een speciale televisiekamer. Pop (1) De Vlaardingse popgroep 'The Long John's' treedt de tweede kerstdag op in de Warmondse jeugdsociëteit Ut Sloepie. De avond begint om half negen. Disco Kommunikatie Warmond heeft voor de tweede kerstdag een disco ingehuurd. Vanaf half drie 's middags tot en met zes uur kan er door jongeren van vijf tien jaar en ouder gedanst wor den in het Meerpunt aan de He renweg. Een dag later is het de beurt aan de jeugd tot vijftien jaar. Er is dan een disco-spelmiddag. Deze middag begint ook om half drie maar duurt tot half zes. Pop (2) De Belgische popgroepen De Brassers en Siglo XX treden de tweede kerstdag op in de Linde hoeve. De zaal gaat open om ne gen uur. Film (1) Wederom in de Lindehoeve is er zondagmiddag vanaf twee uur gelegenheid om te dansen op discomuziek. En 's avonds is in het videocafé de film 'Last tan go in Paris' (met Marlon Brando en Maria Schneider) te zien. Een dag later treden de Chevy Rockers op. Zaal open vanaf ne gen uur. Film (2) In het Oegstgeester Gemeentecen- trum aan de Lijtweg houdt SJJO voor de jeugd aanstaande maandag een fïlmmiddag. Van af half drie worden er teken films vertoond. Pastorie De Oude Pastorie in de Wasse- naarse Schoolstraat krijgt mo menteel een grote opknapbeurt. In de kersttijd bestaat de moge lijkheid om in de Oude Pastorie te komen kijken naar de tot nu toe verrichte werkzaamheden. De openingstijden zijn: zater dag 26 en zondag 27 december vanaf twee uur, zaterdag 2 ja nuari vanaf elf uur en zondag 3 januari vanaf twee uur. Expositie (1) In de Warmondse galerie de Pomp zijn tot en met 2 januari allerlei dingen te zien die met kerstmis te maken hebben. Zo zijn er brooddeegfiguren van de War mondse hobbyclub en van Etty Hendrikse-Posthuma, kerstfigu ren van stof gemaakt door Rina Wildeman en kerstkaarten van Arjan Binnenkade. De eerste kerstdag is de galerie in de Dorpsstraat gesloten. Expositie (2) In het Oude Raadhuis in War mond zijn tot en met zeven ja nuari knipsilhouetten van Lau- rien Koek en stro figuraties van Margarethe Kruithof te zien. Het Oude Raadhuis is gesloten op eerste kerstdag. Kerstcross De Zoeterwoudse voetbalvereni ging Meerburg houdt voor de tiende keer op de tweede kerst dag een kerstcross. De start is om twee uur vanaf het Meer burgterrein aan de Laan de Goe de Herder in Zoeterwoude-Rijn- dijk. De afstanden zijn vijf en tien kilometer. WOENSDAG 23 DECEMBER 1981 WOENSDAG Leiden - The Jam, 2e Binnenvestgracht: optreden groep The Happening, 20.30 Stats jongerencentrum - Haarlemmer, straat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67. meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie cultuur. 20 uur. DONDERDAG Leiden - Augustinus, Rapenburg 24. Kerst-in, 20-1 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optreden Hugo van Haasteren, vanaf 21 uur. Warmond - Ut Sloepie. Kaas- en Wijn avond, 20.30 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 18 tot 24 dec. door Doeza Apotheek, Doeza- straat 31tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6. tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van de Ryn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade. Leider dorp. tel. 410131. spreekuur ma tlm vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Schapen op de weg LEIDEN - De Leidse politi moest gistermiddag even na twaalf uur een aantal schapen, die op de Europaweg liepen, te rugdrijven naar de wei. Ongeluk ken gebeurden er niet, omdat de automobilisten voorzichtig om het vee heen manoeuvreerden. Vier uur 's middags liepen de schapen echter weer op de weg. Ditmaal was het de eigenaar die ongelukken voorkwam. Munten gestolen LEIDEN - Uit een studentenflat aan de Oude Singel werd een muntenverzameling ter waarde van enkele duizenden guldens gestolen. De dader, die o.a. zilve ren guldens en zinken centen meenam, kon makkelijk binnen komen, omdat de deur open stond. LEIDERDORP - Er zijn tot nu toe pas 57 mensen die zich hebben ingeschreven bij de gemeente Leiderdorp voor een premie- koopwoning in Buiten. iof. In to taal zijn er 272 premW koopwo ningen te verdelen. De gemeente verwacht dat de meesten zich pas de volgende week of vlak na nieuwjaarsdag inschrijven. Tijdens de voorlich tingsavonden twee weken gele den waren er naar schatting zo'n 750 belangstellenden voor de wo ningen. Burgerlijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: F*P. H. Cre- mers en A. W. A. Aben, A. M. Heems kerk en J. L. Vettewinkel, E. Minken en A. Romeijn, R. L. van Es en C. J. V. van Egmond, E. Dubbeldeman en L. Schouls, M. Duvivier en C. W. J. Ren- sen, A. Hoogerdijk en J. J. Otgaar, J. van Eijk en J. M. Crama, J. A. M. Neute boom en H. C. Krook. Geboren: Henrickus Johannes, zv. P. C. J. van der Krogt en C. A. van Winsen, Philip, zv. J. L. E. M. van der Drilt en P. J. Peil, Klaas Hendrik Berend, zv. A. van der Lingen en I. J. C. M. Neijens, Maritsa Noèlle, dv. G. Gravekamp en E. J. Koelewijn, Handan, dv. S. Can en F. Aydin, Judith Maria Elisabeth, dv. H. Hogendorf en M. E. H. J. Burgers, Arjan Cornells Maria, zv. P. M. M. Turenhout en C. D. J. Broekhof, Martijn, zv. K. G. van Duijn en A. Verdoes, Khalid, zv. M. Jermoumi en M. El-Bouchaouni, Maria Jozina, dv. A. J. Vermet en A. Hermsen, Floris Fransiscus Maria, zv. J. M. van Ryn en P. M. van der Salm, Eva Grietje Dorothea, dv. L. E. Timmermans en A. Kuiken, Rabah, zv. Z. Farhane en K. Madhi, Wilhelm Frederik, zv. N. D. A. van Eeden en E. A. J. Engelbarts, Cindy, dv. C. J. Stouten en M. C. van Ees. Jaco bus Hendrik, zv. J. H. Boom en A. Kruyshaar, Lodewijk Martinus Adria- nus, zv. M. H. M. WUson en M. E. Schrij vers, Hilbert Benjamin, zv. A. van Ma rion en E. de Mooij, Rutger Maurice, zv. A. M. Bos en A. van Harten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen, tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabazorglng <1« 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden dij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden Adjunct-hoofdredacteur: uitsluitendgiro 3203571 R- D. Paauw t.v.n Damiate Holding BV te Haarlem *0 rsdacMclwt: Kwartaalabonnement f 57.35 Per post79.70 Jaarabonnement 1217,90 per post i307,30 Losse nummers 1 o.80 Directie: G. Koopman Ptv AJg redactiechef: J. Ruygrok-Hi (buitenland) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madrid, Stockholm en Djakarta.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2