Prijzenslag voor benzine Milj oenenorder >s in China Philip! OESO verwacht beperkt herstel industrielanden Beurs Amsterdam LLSL ort zakelijk marktberichten Geen belemmeringen arbeiderszelfbestuur Esso, Shell en Mobil geven een dubbeltje prijs Beurs dicht Bloemist in de kou OENSDAG 23 DECEMBER 1981 TOT het red de stad gulden, en "De va- zig met aalslag rd veel as had 'discus- of de den ge- God of i 1929 de or- pin ts één gd: de de fir- met daar- eidene zzeten, de in- ethou- ze- even hut- ver- bij orme i die 4 op- op l eer- Ie ge- krij- erk- amp nent 3ritse werklozen let Britse ministerie van werkge legenheid is er voor de derde achtereenvolgende maand in ge slaagd lagere werkloosheidscij fers te presenteren dan de maand daarvoor. Volgens de dinsdag ge presenteerde cijfers heeft het Verenigd Koninkrijk thans 2.940.000 mensen zonder werk. )at waren er in september nog .000, en de vorige maand 2.963.000. Maar de daling in het aantal werklozen is schijn, en heeft te maken met seizoenin vloeden en aangepaste bereke ningsmethoden. Zo zijn in de jongste cijfers 20.000 werkne- boven 60 jaar, die met ver vroegd pensioen zijn gestuurd, niet inbegrepen. Fokker Ghana Airways heeft bij Fokker een vliegtuig besteld van het tpe F-28 mk 4000 voor levering in juli volgend jaar. Het toestel, met een capaciteit van 85 zitplaatsen, zal worden toegevoegd aan de F-18, die al sinds 1974 in Ghana in ge bruik is, zo heeft Fokker bekend gemaakt. Ghana Airways over weegt verder om nog een aantal F-27's aan te schaffen vanwege de uitbreiding van het binnen landse lijnennet. Fokker heeft thans 191 F-28-vliegtuigen ver kocht aan 46 gebruikers in 31 landen. 31 elen. een - 1.65-1.71, boerenkool 0.73-0.' de kool 0.16-0.55, prei 1.65-2.25, sprui- A 2.27-2.50, spruiten B 2.67-2 86. spruiten C 2.50, spruiten D 1.55-3.40. 0.18-0.55, witlof 2 50-4.25, knol selderij 0.26-1.04, sla 0.36-0.73, peterse lie 0.96-0.99. selderij 0.87-1.49. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling. Boerekool 48-55, waspeen Al per kist 24,-28,-, All 8,50-26,-, BI 23,- -28,50, Bil 5,70-7,70. Cl 6,70-9,80, CII 2,40-7,50. Aanvoer 197.000. Breekpeen BI 2,50—2,60. Cl 4,60-5,50, prei A per kg 1,46, prei B per kg 2,04. schorseneren Al 1,95-2.14, B 73-96, C 0,14-0,17, uien per kg 38-53. ïeux vieux zit een verontrustend aan tal kleurstoffen. Tot deze conclu sie komt Konsumenten Kontakt na een onderzoek bij vijftien soorten vieux. Verschillenden merken gebruiken vier of vijf verschillenden stoffen. Dit heeft Konsumenten Kontakt dinsdag meegedeeld. Volgens de consu mentenorganisatie zijn ook de omstreden kleurstoffen amarant en tartrazine gevonden. Deze stoffen moeten volgens KK wor den verboden, omdat ze schade lijk zijn. Kleurstoffen die niet schadelijk zijn, moeten op zijn minst op de etiketten worden vermeld, aldus de organisatie. itamppot )e telers van kool en andere be- waargroenten in de omgeving de veiling Langedijk in Noord-Holland hebben bijna 13,7 mijoen kilo meer aan pro ducten in hun koelhuizen liggen dan in december vorig jaar. Een teeltuitbreiding dit jaar, gevolg de gunstige gang van zaken vorig jaar, is daar de hoofd oorzaak van. In wagons van tien duizend kilo gerekend, zo heeft de veiling meegedeeld, liggen er 1.309 wagons rode kool opge slagen tegen 1.076 vorig jaar. Deense witte kool 4.922 wagons (4.101), gele kool 35 (30), uien 786 (582), peen 123 (62), kroten 95 (52). De totale voorraad is dus 7.270 wagons tegen 5.903 een jaar geleden. nergiediscssie )e werkgroep energiediscussie - verband van 53 landelijke maatschappelijke organisaties - heeft vandaag in een brief aan minister Terlouw geprotesteerd tegen de wijze waarop de stuur groep onder leiding van jonk heer De Brauw de discussie voorbereidt. Volgens de werk groep speelt de stuurgroep de ge vestigde belangen van kernener gie en steenkolen in de kaart. EINDHOVEN/HONGKONG (ANP) - Philips maakt een goe de kans te worden betrokken bij de bouw van een compleet nieu we stad in de volksrepubliek China. Dat heeft een woordvoer der van het concern in Eindho ven desgevraagd bevestigd. Onlangs is in Hongkong een voor lopige overeenkomst getekend tussen de Philipsvestiging aldaar en Gordon WU Associates, een dochteronderneming van Hope well Holding Limited met be trekking tot de oprichting van United Contracts Limited. Daar bij was aanwezig dr. W. Dekker, nu nog lid van de raad van be stuur en vanaf januari president van Philips. Het definitieve con- tract wordt naar alle waarschijn lijkheid begin volgend jaar gete kend. Die nieuwe onderneming gaat in principe alle elektromechani- sche en elektronische systemen voor de nieuwe stad ontwerpen, leveren en installeren. Het is voorts de bedoeling dat United Contracts Limited ook de ont werpen levert vor de utiliteitsge bouwen zoals ziekenhuizen, om- roepkwartier, theaters en derge lijke. Eerste prioriteit krijgen echter voorzieningen van infrastructu rele aard, zoals een telefoonnet werk, kabeltelevisiesystemen, kracht- en watervoorzieningen enzovoorts. De bouw van de stad vergt twintig jaar. Wanneer er mee begonnen kan worden is nog niet helemaal duidelijk. Hoe veel geld er met de order is ge moeid wil Philips in dit stadium niet kwijt. Uit doorgaans be trouwbare bronnen wordt ge meld dat het gaat om vijf miljard gulden waarvan de helft be stemd is voor Philips. De woord voerder van het concern noemde dit bedrag "zuiver speculatief'. De nieuwe stad die gebouwd wordt voor meer dan één miljoen inwoners, komt te zijner tijd te liggen in een belastingvrije ex- portzöne De volksrepubliek China wil verspreid over het land vier van dergelijke zónes aanleg gen. DEN HAAG (ANP) - Het is niet nodig om naast de bestaande rechtspersonen een nieuwe rechtsvorm in het leven te roe pen die speciaal is toegesneden op werknemerszelfbestuur. Het geldende recht biedt voldoende keuzemogelijkheden voor onder nemingen om de bedrijfsvoering duurzaam te grondvesten op zelfbestuur van de werknemers. Tot die conclusie is een werkgroep DEN HAAG (GPD) - De benzineprijs duikt omlaag als ge volg van de prijzenoorlog die door Esso is ingezet. In één klap wordt de benzine vandaag op een groot aantal tank stations, verspreid over heel Nederland, een dubbeltje per liter goedkoper. 'Normaal' kost daar vanaf nu 1,582 gulden per liter, 'super' 1,648 gul den. Aan zelfbedieningspompen ligt de prijs nog eens 4 cent per liter lager. Het is allerminst uitgesloten dat de verlaging voor het hele land gaat gelden. De Bond van Garagebe drijven (Bovag) heeft al een be roep op de minister van econo mische zaken gedaan om een al gemene prijsverlaging te be werkstelligen. Het is ook niet on denkbaar dat er nog grotere prijsverlagingen dan 10 cent uit de bus komen. De prijzenoorlog werd gisteren in gezet, toen Esso liet weten dat zij bij zo'n 40 tankstations haar ben zine met ingang van vandaag in prijs zou gaan verlagen. Afhan kelijk van de concurrentie zou de prijsdaling tot 10 cent per liter kunnen oplopen. Al enkele uren later kwam Shell met de reactie dat zij hetzelfde zou doen, en liet Mobil weten dat zij op punten waar dat uit con- currentie-overwegingen wense lijk is, zal volgen. Overigens bood Shell aan pompstations in Hoogeveen en IJmuiden al se dert enige tijd benzine aan tegen prijzen die ongeveer op het ni veau liggen waar nu Esso op is gaan zitten. De verlaging is mogelijk doordat zowel de benzinemaatschappijen als de pomphouders iets van hun winstmarge laten vallen. Welis waar meldt de Bovag dat de eige naren van de tankstations zich dat eigenlijk niet kunnen permit teren, maar van de zijde van Esso wordt gezegd, dat de door haar benaderde pomphouders en thousiast reageerden op het voorstel. Daarbij wordt boven dien opgemerkt dat in de Bovag ook 'witte-pomphouders' zijn georganiseerd tegen wie de prij- AMSTERDAM - De Amsterdamse effectenbeurs zal morgen al na de eerste periode sluiten. In ver band hiermee zal in deze krant het gebruikelijke overzicht van koersen vervallen en worden volstaan met een korte schets van de belangrijkste verschui vingen. Op donderdag 31 december is de beurs de gehele dag gesloten en wordt er niet gehandeld. Woens dag 30 december is daardoor de laatste beursdag. Dan ver schijnt ook het traditionele jaaroverzicht van de effecten beurs. Met de prijsverlaging willen de benzinemaatschappijen zich te weer stellen tegen de concurren tie die ze met name te verduren hebben van de 'witte pompen', die niet aan bepaalde maatschap pijen zijn gebonden en hun ben zine op de vrije markt kopen. Zij kunnen aanzienlijke kortingen geven doordat in Nederland, maar ook in de rest van Europa, grote overschotten aan benzine zijn ontstaan. Die overschotten vloeien voor een groot deel voor steeds lagere prijzen naar groeiend aantal 'witte pompen'. „Zo'n situatie", zo zegt Esso, „kan op de lange termijn een bedrei ging vormen voor de grote inves teringen die zijn gedaan in ons zorgvuldig opgebouwde netwerk van tankstations, en voor het voortbestaan van een aantal ver kooppunten en dealerbedrijven. „Door op de meest bedreigde plaatsen ook zelf een scherpe prijsconcurrentie als wapen te kiezen beoogt Esso meer klanten te trekken en haar marktaandeel vast te houden en zo mogelijk te vergroten. Esso-benzine wordt in Nederland op 850 punten verkocht. De maatschappij neemt in het totaal van de benzine-verkopen in ons land de tweede plaats in; ze ver koopt 12 procent van de benzine die in Nederland wordt omgezet. De benzine van de grote oliemaat schappijen is de laatste jaren steeds verkocht tegen de prijs die als maximum goldt. De hoog ste prijs die voor 'super' heeft ge golden is (van 1 tot en met 15 sep tember dit jaar) 1,86 gulden ge weest. In principe was men ove rigens vrij om een lagere prijs te vragen, maar daarvan werd geen gebruik gemaakt. Esso was nu de eerste die daarvan afwijkt. Bij het prijzenoverleg dat vandaag op het ministerie van economi sche zaken wordt gevoerd zal de Consumentenbond het prijzen systeem voor benzine zeker aan de orde stellen. Met name zal de bond bepleiten dat bij het bepa len van de maximumprijzen voortaan de situatie op de benzi- nemarkt zal worden meegewo gen. Volgens Konsumenten Kontakt is met de aangekondigde verlagin gen van de benzineprijzen het prijssysteem van de overheid volledig door de mand gevallen. De consumentenorganisatie pleit daarom voor een door haar al eerder voorstelde vaste prijs verlaging en afschaffing van het vaste benzineprijssysteem. - Amsterdam een kerstdiner voor bejaar eenzamen. Gastvrouw was Majoor Boshardt, zelf de 65 al gepasseerd, maar nog steeds actief. PARIJS (Reuter) - Het ziet ernaar uit dat de voor naamste industrielanden in het Westen zich vol gend jaar geleidelijk zul len weten te herstellen van de economische inzin king waar ze nu in zitten maar dat dat geen verbete ring van de werkgelegen heid zal opleveren. Integendeel, volgens de Organisa tie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OE SO) moet er op worden gerekend dat het aantal werklozen zal toe nemen van 25,75 miljoen nu tot 28,25 miljoen in de zomer van 1982 en tot 28,5 miljoen medio 1983. De organisatie van 24 Westerse in dustrielanden in Parijs heeft vandaag haar halfjaarlijkse eco nomische vooruitzichten gepu bliceerd op basis van de ontwik kelingen van de afgelopen zes maanden. Zij concludeert dat er in de vooruitzichten voor Europa en Japan niet veel verandering is gekomen maar dat de van de Verenigde Staten zich nu in een dieper dal bevindt dan bij de opstelling van de vorige ra mingen, een half jaar geleden, werd verwacht. De verwachte toeneming van het aantal werk lozen tot medio 1982 zal zich voor ongeveer de helft in de Verenig de Staten voordoen. Parijs verwachten dat het bruo "nationaal" produkt van de OESO. de marktwaarde van alle geproduceerde goederen en diensten, volgend jaar reeel met 1,25 procent zal toenemen en in de eerste helft van 1983 met drie procent op jaarbasis. Dit jaar was er in de aangesloten landen sprake van stagnatie van de eco nomische groei. Voor de VS, die een derde van de produktie van alle OESO-landen voor hun reke ning nemen, wordt voor 1982 op een afneming van het b n p. met een half procent gerekend na een toeneming van 1,75 procent dit jaar. In 1983 zal zich waarschijn lijk een herstel voordoen. Uit het verloop van het Ameri kaanse indexcijfer voor de eco nomische bedrijvigheid kan vol gens de OESO worden opge maakt dat er nog geen kijk is op een blijvend herstel van de eco nomische bedrijvigheid in Noord-Amerika. Daarentegen lijkt het aannemelijk dat de eco nomische inzinking in West- duitsland, Japan en Frankrijk haar dieptepunt heeft bereikt. In Italië is het nog niet zo ver. De OESO schrijft de lange duur van de huidige recessie vooral toe aan de maatregelen die in 1979 na de olieprijsverhogingen en 1980 zijn genomen om de bedrij vigheid af te remmen. Dat ge beurde vooral door de geldom- loop krap te houden. Datzelfde krapgeldbeleid zal vol gens de OESO de komende acht tien maanden een afneming van de inflatie tot gemiddeld 8,5 pro cent opleveren. Voor dit jaar wordt de waardevermindering van het geld op 9,5 procent ge raamd vergeleken met elf pro cent in 1980. Het terugdringen van de inflatie gaat echter vol gens de economische deskundi gen in Parijs duidelijk ten koste van produktie en werkgelegen heid. De kardinale vraag is, zo stelt men in Parijs, of er eisen voor loons verhogingen zullen worden ge steld als de economische bedrij vigheid volgend jaar een duide lijke opleving te zien geeft. uit de ministeries van sociale z_ ken en werkgelegenheid, econo mische zaken, justitie en finan ciën gekomen in het rapport "werknemerszelfbestuur: moge lijkheden en beperkingen". De werkgroep ziet vooral iets in een zogenaamde "dubbelcon- structie" waarbij een door de werknemers opgenchte vereni ging of stichting de aandelen houdt van een besloten vennoot schap die als werkmaatschappij fungeert Daarnaast is een coöpe ratieve vereniging geschikt als rechtsvorm voor een bedrijf met werknemerszelfbestuur Een probleem daarbij is wel dat de bestuurders van zo'n vereniging niet zonder meer voor de sociale verzekering als werknemer gel den. Dat moet veranderen, vindt de werkgroep. Ook zijn er wat problemen op fiscaal terrein uit de weg te ruimen, omdat er ge twist kan worden over de vraag of de uitkering aan de werkne mers/bestuurders een arbeidsbe- loning is of een vergoeding voor versterkt kapitaal. Nieuw akkoord textielimport GENÈVE (Reuter) - Onderhande laars van textielexporterende ontwikkelingslanden en van in dustrielanden. te zamen 51. ver enigd in het textielcomité van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT) zijn het eens geworden over een nieuw Multivezclakkoord. Het wordt 1 januari van kracht en geldt voor vier jaar en zeven maanden. Bijzonderheden over de nieuwe overeenkomst zijn niet bekendgemaakt. Er zijn al twee multivezelakkoor- den geweest, die elk voor vier jaar van kracht waren De huidi ge overeenkomst loopt 31 de cember af Dat het nieuwe ak koord een looptijd van vier jaar en zeven maanden heeft gekre gen, vloeit voort uit de gedach- tengang dat het beter is de over eenkomst in het zomerseizoen te laten aflopen, zo heeft de woord voerder van de ontwikkelings landen, Felipe Jaramillo, ver klaard Terwijl de nieuwe overeenkomst werd aangenomen, deelde de vertegenwoordiger van de Euro pese Economische Gemeen schap, Horst Krenzler, het comi té mee, dat de komende onder handelingen tussen de EG en de afzonderlijke exportlanden over beperkingen op de textieluitvoer het komende jaar tenminste even belangrijk zijn als het nieu we multi vezelakkoord. Er zijn weken heen gegaan met het overbruggen van de kloof tussen de derde-wereldlanden en de EG, die probeert haar inzakken de textielindustrie te bescher men tegen de steeds groter wor dende mededinging uit het bui tenland. DEN HAAG (ANP) - De klant laat. nu het zo ouderwets wintert, de bloemist in de kou staan. De om zet op de twaalf bloemenveilin gen, aangesloten bij de Vereni ging van Bloemenveilingen in Nederland VBN. was vorige week 23,3 procent minder dan in de overeenkomstige week vorig jaar: toen 70 miljoen, nu maar 53,7 miljoen gulden. Volgens de VBN komt dat doordat veel klanten niet zo graag door kou en sneeuw gaan om een bloemetje te halen. Veel potplan tentelers houden, gezien de ver minderde belangstelling, hun planten maar op het bedrijf. De omzetgroei van het begin van het jaar af tot en met voor vonge week was 13,7 procent: tot en met vorige week is het nog maar 12,4 procent. WOENSDAG 23 DECEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN 213.50 217,00 210,00 213,50 132,50 133.00 BINNENLANDSE AANDELEN 73,20 73.50 2,15 2.15 108,00 108.50 102,00b 102.00b l Schccpshyp 192.0 NIJv. Tm C«le 32.00 18,20e 18.50c 338.00 338.00 86.00 86.00 44,50 44,50 304,00 305,00 235.00 235,00 108.00 110.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 139.20 138.20 139,00 137.50 136.30 136.50 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Amerikunw dollar 2.44 2 Eo*el* pond 4.54 4 B«lrt»rh< Ir <IMi 5.71 6 Du llw Mark lIMi 108.00 111 llal. lire I OOC i 19 50 22 174.00 152,30 124.00 1320,00 1320.00 Beursoverzlcht AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs ble ven vandaag veel aandelenkoer sen goed liggen Zo konden de internationals zelfs iets aantrek ken me'. Kon Otte voorop. Op de obligatiemarkt bleef het erg rus tig, waarbij de staatsfondsen fractioneel konden aantrekken De belangstelling voor de 11.75 pet. obligatielening van 150 min. ten laste van de Nationale Investenngs Bank werd redelik genoemd. Vandaag kon op deze lening tegen een koers van 99.70 worden ingeschreven Op de lo kale markt zorgde de medede ling dat Holcc volgend jaar met verlies rekening houdt voor een forse koersdaling Geadviseerd werd rond de 46 voor Holec tegen een vorige pnjs van 49 De internationals be leefden vandaag een opleving. Vooral Kon. Olie was in trek en f(Mg 1,10 op 85.30. ondanks het bekend worden van de prgs- slag bu de benzineverkoop Akzo won 30 cent op 22.40 en Unile ver 80 cent op 149 De andere internationals veranderden wei nig. Ook de banken waren nage noeg onveranderd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17