AUTO Nieuwe modellen samengesteld door Koos Post Allegaar DRIE AUTOBOEREN LEZERS SCHRIJVEN Dure krant Vredes— onderwijs Regionale omroep Marcus Bakker Rijksweg 11 WOENSDAG 23 DECEMBER 1981 i-A I fV ^-iot-J—I ■o" Fiat begint aan de derde generatie van de 127. Hij wordt Fiat 127 Mark III genoemd en heeft als meest kenmerkende verande ring een vijf-bak en 1300 cc motor in de sportversie. In- en exte rieur zijn veranderd waarbij vooral spoiler, grille en dashboard opvallen. Deze Mark III komt volgende maand op de Nederland se markt en zal iets duurder zijn dan zijn voorgangers. De Fiat Ritmo Abarth 125 TC is een echte GT wagen met hoge prestaties. Verdere ontwikkeling zal de wagen geschikt maken voor diverse takken van autosport. Voorlopig zullen er 5.000 per jaar worden gebouwd. Deze Ritmo Abarth is binnen 9 seconden op 100 km snelheid en heeft een top van 190 km per uur. Het is de twaalfde versie van de Ritmo. Over de prijs is nog niets bekend. Wie via de Maasbrug Raamsdonksveer bin nenrijdt ziet aan de rechterhand in het in dustriegebied het gou den dak van de koepel van Louwman en Par- qui schitteren. Daarin zal volgend jaar het Na tionaal Museum wor den gehuisvest. Nu kon de monumentale mar meren hal nog worden benut om de nieuwe modellen van Toyota te introduceren. Want al draaien de zaken niet zoals de meesten in de branche zouden willen: het autoleven gaat gewoon door. De fabrieken vernieu wen de modellen van tijd tot tijd om niet achter te raken bij de concurrentie. Dat in vele gevallen vandaag de dag de voorkeur wordt gege ven aan het verbeteren van de bestaande modellen in- plaats van iets compleet nieuws uit te brengen laat zich gemakkelijk raden. Zo als al meer betoogd kost het ontwikkelen van een werkelijk nieuw model enorm veel geld, moeite en tijd. Niet alle autofabrieken kunnen of willen dat nu op brengen. Ze kijken liever even de kat uit de boom in af wachting van betere tijden. Maar de modernisering moet doorgaan. Daarom worden de bestaande modellen aan gepast aan de eisen des tijds. Waarbij natuurlijk de zuinig heid steeds hoger in het vaan del komt te staan. Geen enke le fabrikant kan het zich meer veroorloven auto's uit te brengen die via de benzi nepomp een te nadrukkelijk beroep op de portemonnee doen. Bovendien zijn de technieken voorhanden om tot grotere zuinigheid te komen. Het gaat er alleen maar om om die technieken in de bestaan de produkties in te voegen De vernieuwde Toyota Carina. Met minder lucht weerstand en zuiniger motor. Besturing preciezer en directer. Meer ruimte voor de achterpassagiers. Twee sedans, twee vijfdeurs-stations- wagens en een sierlijke coupe. Vanaf 18'/! mille. De bijna vierenhalve meter lange Celica hoort in de sportieve sector thuis. De wigvorm is gebleven maar de luchtweerstand is ook bij deze Toyota flink verlaagd. Dus is het benzineverbruik stevig gedrukt. De top ligt bij 170 km per uur. En de prijs begint bij 22 mille. Na vijfjaar heeft Honda het nodig geoordeeld de Accord door de mangel te halen. Hij is iets langer geworden: 4.21 meter voor de driedeurs en 4.41 meter voor de sedan. Daardoor kon de bageg- ruimte iets groter worden. De motor is dezelfde gebleven maar kijknn wel met minder benzine toe. De prijzen beginnen bij 21'/2 zonder al te veel kleerscheu ren op te lopen. Niet alleen Toyota liet weten daarin te zijn geslaagd. Ook Fiat kwam met twee gewij zigde modellen op de prop pen. De 127 is nog zuiniger geworden vooral door een vijfde versnelling en van de Ritmo is nu ook een sportie ve versie op de markt. Honda heeft zijn Accord een stevige beurt gegeven. HO is er wat groter uitgekomen. Zeker drie autoboeken hebben in de laatste tijd het levenslicht aanschouwd. Lannoo's autoboek Oostenrijk In de rij autoboeken van de uitgevery Lannoo in Bussum is dit maal Oostenrijk aan de beurt. Een boek volgens het bekende, beproefde en gewaardeerde patroon. Veel kaarten en stedelykc plattegronden omgeven door tal van bijzonderheden van plaat sen. plaatsjes en plekken in het aantrekkelijke toeristische land Een uiterst handige gids voor de talryke toeristen die elk jaar weer naar het land van de eeuwige sneeuw, van het overweldigende natuurschoon, van het wulpse Wenen en van het kunstzinnige Salzburg trekken. Voor zomer- of wintervakanties: zo n gids is handig. Maar wel prijzig 49.50). Autoboek '82 Ton Thies Productions in Den Haag heeft ook de catalogusuitgave "Auto '82" verzorgd. Een uitgave die voor de vierde maal is ver schenen en waarvan de KNAC weer ieder lid een exemplaar heeft laten toezenden. Samensteller was opnieuw Fred van der Vlugt. Voor 14.50 krygt men in woord en beeld een vnj volledige opgave van wat er zoal op de Nederlandse automarkt te koop is. Foto's van meer dan 270 personenauto's met daaronder tal van technische bijzonder heden. Één auto per pagina. Wie de voorgaande uitgaven heeft gezien weet dat Fred van der Vlugt er geen persoonlijk oordeel aan toevoegt. Het is een hand zame en goed verzorgde staalkaart voor hen. die nog een auto keus moeten maken. En natuurlijk een leuk bezit voor de vele "autofielen. Autovisie jaarboek '82 Wie niet tevreden is met de bovengenoemde onpersoonlijke op somming van technische gegevens maar bever de mening van een ander dber al die auto's leert kennen kan beter te rade gaan bij het jaarboek van Autovisie, dat door Foliogroep voor 27.50 in de winkels is neergelegd. Een opnieuw imponerend werk met meer dan vijfhonderd pagi na's auto-informatie. Niet alleen alle gegevens over alle in Ne derland leverbare modellen maar ook veertig uitgebreide tests en allerhande andere bijzonderheden. Zoals over klassieke au to's. over autocoureurs, over leasing en andere leuke onderwer pen. Natuurlijk is er ook een hoofdstuk over nóg zuiniger rijden. Best aardig maar ik waag het te betwijfelen over zulke algemeenhe den hun nut nog afwerpen. Voor het overige: knap werk van hoofdredacteur Nico de Jong en zijn mensen. De één zijn dood is de ander zijn brood... Het gaat beroerd in de autowe reld maar Gremi in Gronin gen verkoopt goed. Beter dan ooit Een tijdlang heeft men de goedkope Lada's en Zasta- va's zelfs niet voldoende kun nen aanslepen. Maar inmiddels zijn de Russi sche en Joegoslavische leve ranciers ingespeeld op de cri sis in het Westen. En dus is er nu geen gebrek aan die auto's meer. Natuurlijk is dat alles geen wonder. Zeker waar het de Lada betreft. Een ruime, re delijk comfortabele quto voor nog geen twaalfduizend gul den. Voor zo'n prijs is er bij de concurrentie niet zo bij ster veel meer te koop. Er is zelfs al een Lada te koop voor even meer dan 9.000 gul den. Maar daar heb ik het nu niet over. Ik praat over de laatste Lada die hier is uitge bracht, de Lada 2105. Die heb ik een week ter beschikking gehad. Er zijn wel andere modellen op komst maar wanneer die pre cies Nederland zullen berei ken hangt nog in de lucht. Je weet maar nooit met die Oosteuropese landen. Voorlopig zal men het hier nog moeten doen met de huidige Lada's, nog altijd variaties op de oude Fiat 124. Een model dat na een succesvolle Ita- baanse carrière een jaar of tien geleden werd overgeno men door de Russen die er met behulp van de Italianen in Togliattigrad een self-sup porting autoconcern omheen bouwden. Sindsdien hebben ze heel wat gedokterd aan dat model maar het is en blijft de oude Fiat. Moderne vormgeving, verfijnde techniek en avant- gardistische snufjes zal men er vergeefs in zoeken. Waarom ook? De leeftijd van het bejaarde model kan toch niet worden verloochend. Ook al zijn de lijnen wat strakker geworden, al gaat er onder de kap een 1294 cc viercilinder motor met bo venliggende nokkenas schuil, al zitten er radiaalban- den onder en al zijn de bui tenspiegels van binnen uit verstelbaar. En al kan men nog meer van zulke pluspun ten ontdekken. Maar al die zaken maken dat oude model niet nieuw. Want men kan daar dan tegenovei stellen dat niet alleen de ing stug is, maar ook de stoe len en - dat is nog vervelen der - ook de versnellings bak. Het kost soms zelfs Daarentegen is de uitrusting weer opvallend compleet voor een auto in die prijsklas se. Zelfs een interval-schake- laar op de ruitenwisser ont breekt niet. Er zijn heel wat duurderde auto's waarin men het zonder moet stellen. Een lampje om te waarschu wen dat men de open staande choke heeft vergeten ont breekt achter weer. "Ach", zegt dan een fervente Lada- rijder: "Die fs niet nodig, je hoort het echt wel..." Zo'n opmerking is overigens tekenend voor het gemak waarmee door sommigen on gemak in de auto wordt geac cepteerd. Zo is deze Lada uit gesproken rumoerig. Vooral bij wat hogere snelheden hoort men flink wat kabaal. Voor mijn dochter geen punt: "Dan zet je de radio gewoon wat harder...". Maar ja, als men voor nog geen twaalf mille een auto van meer dan vier meter lengte (413 cm) met royale ruimte voor inzittenden en hun ba gage en een aardig complete uitrusting wil hebben, dan moet men het een en ander voor bef r Zoals die stugheid. Zoals dat rumoer. Zoals de vrij zware en weinig exacte besturing. Zoals het vage wegcontact vooral bij wat hogere snelhe den. Zoals de gennge trek kracht. Maar bijna 20 seconden van 0 tot 100 kilometer per uur is natuurlijk niet zo vreemd voor een wagen van bijna duizend kilo die door een 1300 cc motor van 65 pk moet worden "voortgeduwd" (ach terwielaandrijving). De top snelheid ligt dan ook niet hoog: in de buurt van de 140 krijgt men de naald van de snelheidsmeter maar met moeite. En het benzinever bruik varieert - afhankelijk van route en rijstijl - tussen de 1 op 9 en 1 op 11. Gemid deld dik één op tien, wat na tuurlijk niet opvallend zuinig Dat er nog een slinger in de au to aanwezig is is een aardige bijzonderheid maar verder ei genlijk van geen belang. Want ondanks diverse min-( punten maakt deze Lada 2105 een duidelijk moderner in druk dan zijn voorgangers Goed, de meeste hedendaagse auto's hebben wel meer raffi nement en meer comfort te bieden. Vooral motorgeluid, bandenrumoer en de gennge verstelbaarheid van de stoe len doen aan dat laatste nogal afbreuk. Zeker als men een langere afstand moet over bruggen. Maar die andere merken heb ben meestal toch niet zoveel auto voor zo'n prijs te bieden. DaAr ligt de grote kracht van deze Lada. Daaraan zun die gunstige verkoopcijfers te danken. Heel begrijpelijk! Het plaatsen van redactie dc daai Brieven kunnen briev in wei van k •n van levers betekent niet dat do •rgegevcn mening onderschrijft, dactiewvue worden ingekort Als trouw lezer van uW (mijn) krant moet mij toch iets van het hart. De abonnementsprijzen stijgen weer drastisch, mede als gevolg van de teruglopende advertentie omzet. Als ik zie dat verschillende plaatse lijke winkeliers reclame gaan maken via piraten-televisie moet dat ook gaan ten koste van de dagbladen. Des te meer be vreemdt het mij dan ook dat de directie van het Leidsch Dagblad toestaat dat haar medewerker de heer Beemer zijn medewer king kan (mag) verlenen aan zo'n piraat. Uiteindelijk zorgt de directie van het Leidsch Dagblad dan zelf voor een teruglopende adverten tie-omzet, wat dan weer inhoudt dat mijn abonnementsprijs weer verhoogd zal moeten worden. P.J.C. Verhoef Toorenveltstraat 5 Oegstgeest. De ingezonden brief'Vredesonder- wijs' in het LD van 9 december j.l. viel mij op door de duidelijke en niet alleen afbrekende kritiek op het artikel 'Hoe gekleurd mag vredesonderwijs zijn''' van Miep Hoenson. Ik vind het terecht dat hier de vinger werd gelegd op éénzijdige journalistiek en het over één kam scheren van 'de' scholen in de Leidse regio. Uit het bekritiseerde artikel zelf blijkt n.l. mijns inziens hoe moei lijk het is (ook voor het Leidsch Dagblad) om over 'een heet han gijzer binnen de Leidse regio' als het vredesonderwijs een objec tief stuk te schrijven. Ik viel echter over het vetgedrukte onderschrift van het LD. Er wordt in het antwoord verdekt kleinerend gereageerd op funda mentele kritiek op de manier waarop Miep Hoenson dit stuk geschreven heeft. Waarom niet ruitelijk toegegeven dat het moeilijk is om over een gevoelig onderwerp ongekleurd verslag te doen? Uw reactie geeft geen echt ant woord op de ingezonden brief van Jan Goossens, maar klei neert door woordgebruik als 'na tuurlijk' snap je dat dan niet, domoor!), 'dat maakt er een ver haal niet leesbaarder op' van journalistiek weet jij ook niets, suffie!) en 'het zou ook ondoen lijk zijn' heb jij dan geen ge voel voor realiteit en wat haal baar is, jij wilt zeker ook openba re scholen aan het woord la ten??). Niet alleen 'leerlingen', maar ook lezers 'verzetten zich tegen het ontbreken van echt journalistie ke voorlichting' én journalistiek. Guus Bos docent maatschappijleer Lekstraat 48 Leiden. Naar aanleiding van uw artikel over een Regionale omroep Den Haag-Leiden, in uw krant van za terdag 12 december, willen wij het volgende opmerken. Wij verzorgen al een jaar gratis lo kale omroep in Katwijk met lo kale informatie. Onze ervaring is dat er op onze uitzendingen voornamelijk mensen reageren uit Katwijk, Valkenburg, Rijns burg, Oegstgeest, Noordwijk. Warmond en Leiden. Hieruit volgt dat er geen mensen reage ren uit bijvoorbeeld Wassenaar te ontvangen zijn. Omgekeerd is het ook zo dat bijna nbiemand uit Katwijk, Valken burg, Rijnsburg, Oegstgeest, Noordwijk, Warmond en Leiden reageert van uitzendingen uit Den Haag, terwijl die in boven genoemde platsen wel te ontvan gen zijn. Hieruit valt op te maken dat de dis cussie of de regio 'De bollen streek' wel of niet hoort bij de re gio groot-Den Haag ietwat ach terhaald is. Want uit het boven staande blijkt dat - uit omroep- oogpunt gezien - in de bollen streek weinig belangstelling be staat voor de regio Den Haag en omgekeerd. Verder is het zo dat de bollenstreek - qua inwoners - veel kleiner is dat de regio groot-Den Haag. Dus een verdeelsleutel voor een regionale omroep 'Groot Den Haag' valt voor de bollenstreek slecht uit met ongeveer 10 pro cent zendtijd voor de bollen streek. Dus men betaalt 100% voor 10% informatie. Hiermede onderstrepen wij dus de mening van CDA-fractieleider Joop Walenkamp (Leiden). Valkenburg. Volgens Marcus Bakker (interview in het Leidsch Dagblad van 12 december 1981) is de Sowjet-Unie er niet in geïnteresseerd om ons land te bezetten omdat ze dat al in 1945 hadden kunnen doen. Zó redenerend ken ik er nog wel een paar: het is niet waar, dat wij in 1940 door Duitsland werden be zet, want dat hadden ze in 1870 en 1914 ook niet gedaam Afgezien daarvan dat Bakkers con clusie niet geldig is, berusten de vooronderstellingen van zijn ge- dachtengang op onwaarheden. Zijn voorstelling van zaken luidt de Sowjet-Unie had mpt haar of fensief aan het oostfront kunnen wachten tot de Duitsers met het Ardennenoffensief de Westerse geallieerden in zee hadden ge dreven en dan daarna over de overwinnende Duitsers kunnen heenlopen naar de Atlantische oceaan, blijkbaar hebben ze dat niet gewild Daartegenover de belangrijkste feiten de gevechtshandelingen in de Ardennen duurden in hoofdzaak van 16 november 1944 tot 16 januari 1945. Vanuit Duits perspectief kan dit tot 3 januari als een offensief worden be schouwd (het lukte om de Ame rikanen in Bastogne te omsinge len en bij Dinant - niet bij de ge plande plaatsen Luik en Namen - lukte bijna de oversteek over de Maas). Sinds 3 januari lag het initiatief by de geallieerden en dreigden de Duitsers tussen Bastogne en de Maas op hun beurt te worden in gesloten (uiteindelijke verliezen: Amerikanen 77.000 man tegen Duitsers 120.000). Op 6 januari stuurde Churchill een telegram aan Stalin wanneer het offensief aan het oostfront zou beginnen, ongetwijfeld - gezien de zijns in ziens geringe vorderingen - ho pend op verlichting van de druk Ook van Duitse kant verwachtte men een spoedig offensief van de Russen, maar ondanks de wens van stafchef Guderian weigerde Hitier troepen van de Ardennen naar het oosten te verplaatsen (stafconferentie van 9 januari). Bakkers bewering dat de Duit sers door het Russische offensief troepen uit de Ardennen moes ten terugtrekken, is in ieder ge val wegens Hitiers verzet daarte gen niet uitgevoerd. Op 12 januari 1945 begon het Russi sche offensief aan de Welchsel (want daar stonden ze - al sinds september 1944 - en niet aan de Oder, zoals Bakker denkt) Op 17 januari kregen de Russen War schau in handen Wat er daarna is gebeurd valt niet helemaal binnen dit kader, al vloeit het er wel uit voort. Slechts dit: het eerste contact tussen Amerikaanse en Russi sche legers werd gemaakt in Tor- gan. Wie dat opzoekt, zal zien hoe diep dat in de tegenwoordige DDR ligt. Het achterliggende ge bied werd later door de Amerika nen tot de tevoren overeengeko men demarcatielijn ontruimd om plaats te maken voor het Russische bezettingsleger. Men zou hier een Bakker-redene ring aan kunnen vastknopen Maar Bakker is geen 'objectivist', zoals het Russische scheldwoord luidt, hij is communist Henk Smout Elanorpad 6c Leiden Naar aanleiding van de berichten over een spoedig begin ("over ruim een jaar") met de aanleg van Rijksweg 11 tussen Leiden en Bodegraven het volgende: Er staan gelden voor de aanleg op de begroting voor 1982. Rijksweg 11 is een nieuw projekt, waar voor na het opheffen van het Rykswegcnfonds een nieuwe fi- nancienngsvorm gevonden zou moeten worden De weg kén pas worden aangelegd, nadat de betreffende bestem mtngsplannen (na eventuele be roepsprocedures, tot de Kroon aan toe) definitief zijn vastge steld Momenteel is er pas één bestemmingsplan vastgesteld. Daar tegen zal beroep by Gede puteerde Staten worden aangete kend. Een tweede (ontwerp)-be stemmingsplan ligt ter visie Onteigeningsprocedures kunnen eerst worden aangevangen nédat het bestemmingsplan definitief is vastgesteld. Hetzelfde geldt voor de regelingen die getroffen zullen moeten worden met de boeren langs de Hoge Ryndyk van wie het land door de weg in twee delen zou worden geknipt Alleen al de afwikkeling van alle procedures zal nog vele jaren vergen. Jaren die ook gebruikt zouden kunnen worden om alter natieven voor deze nog steeds papieren ryksweg tot ontwikke ling te brengen, zoals de aanleg van een beperkte omleidingsweg rond Alphen. Daar is eens te meer reden voor, nu het autoverkeer over de bestaan de route in anderhalf jaar tyd met zeven procent is afgenomen en het aantal passagiers van de trein met vyf procent per jaar atygt E MEELIS Werkgroep Milieubeheer Witte Singel 54 Leiden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13