11,51% Een lucratieve spaar- of beleggingsvorm NMB Socialist tussen barricade en conferentietafel WOENSDAG 23 DECEMBER 1981 Door Hans Geleijnse en Ruud Kreutzer DEN HAAG - „Het simpel weg herhalen van idealen levert nog geen buiten lands beleid op. Je kunt je niet mopperend van de werkelijkheid afwenden en ondertussen maar blij ven zeggen: kijk, dat is ons ideaal. Juist socialis ten, die de wereld naar hun idealen willen her vormen, hebben de taak en de plicht zich ook te verdiepen in de harde werkelijkheid. Zij kun nen niet zeggen: stop de wereld, ik wil er van af'. Het u maandagmorgen, kort na negenen. Neer lands tot nog toe eerste en enige socialistische mi nister van buitenlandse zaken Max van der Stoel, 57, heeft er reeds een dik uur noeste leesar- beid opzitten. Ambtenaren drup pelen nog verkleumd het ministe rie aan het besneeuwde Haagse Plein binnen als de bewindsman ons welgemoed ontvangt. Hij maakt een zeer ontspannen in druk. Opvallend, want de vrij dag ervoor heeft de PvdA-partij- raad Van der Stoel duchtig de oren gewassen. De nuloptie, Spanje in de NAVO, partijgenoot Max heeft het allemaal niet goed aangepakt. Is de socialistische idealen vergeten. Luistert niet naar zijn achterban. Van der Stoel, ironisch glimla chend: „Partijraad, ja. Nou ik kreeg ook niet de indruk dat men mij daar jubelend op de schou ders wilde plaatsen. Ik kan niet zeggen dat ik dat plezierig vind". Maar erg ontdaan Ujkt hij ook niet. Hij kwalificeert een deel van de kritiek als „doodgewoon misverstanden". Een „stukje kortsluiting met de achterban" waarvan hij hoopt dat het spoe dig kan worden opgeheven door meer en betere uitleg van zijn be leid. Weerbarstig Het geeft allemaal een beetje het gevoel van déja vu. Ongeduldige partijgenoten die Van der Stoel laksheid verwijten, en Van der Stoel die op zijn beurt, minzaam en met een voor tegenstanders ongetwijfeld irriterend geduld, nog eens gaat uiteen zetten, hoe „weerbarstig de werkelijkheid" En hoe weerbarstig is de achter ban, die jaar in jaar uit weer op nieuw met de neus op de feiten schijnt te moeten worden ge drukt? Dan heel even die ontwa penende glimlach, een seconde maar, en terug in de plooi: „Je zult zeggen, dat heb je al zo vaak gezegd, wat doe je er nu aan. Ik ben toen ook wel de PvdA- gewesten af geweest, in mijn vo rige ministersperiode. Ik moet zeggen, ik heb me daar vaak be moedigd door gevoeld". Het is ook niet de eerste keer dat hij zijn toevlucht zoekt tot „de PvdA-kiezers". Hebben die niet in opiniepeilingen meermalen la ten blijken dat hy als PvdA-mi- nister „op de juiste koers zit"? Dat was nog in zijn eerste perio de als verantwoordelijk man voor het Nederlands buitenlands beleid. In het door vriend Joop den Uyl geleide kabinet. En on der christen democraat Van Agt zijn de marges natuurlijk alleen maar smaller geworden. Feit „Ja dat is nou typisch iets waarvan ik zeg, dat is inderdaad een stuk je realiteit dat hier wordt be schreven". Hier, dat is: het door de partijraad gehekelde besluit Van der Stoel: "Of ik van het kabinet om het NAVO- dubbelbesluit als 'gegeven feit' te beschouwen. „Wat er ook in Nederland ook over gedacht wordt, veertien landen van het bondgenootschap (elke letter- greep wordt beklemtoond door 'een vingerklop op de tafel) zeg gen ja tegen dat besluit. Dan kan men hoog of laag springen, nie mand kan deze realiteit verande- Maar de minister gaat nog een stapje verder: hij vindt dat het dubbelbesluit nodig is om de Sowjet-Unie tot concessies te dwingen: „Als je tegenmaatrege len van het bondgenootschap bij voorbaat onder alle omstandig heden uitsluit, dan is er geen prikkel voor de Russen om van hun kant te matigen in de bewa pening. Mijn ervaring met de Sowjet-Unie doet geloven dat de ze redenering juist is". Eventuele plaatsing in Nederland van de kruisraketten blijkt het enige thema waar Van der Stoel - toch al voortdurend behoed- ADVERTENTIE NMB Spaarbrief met beursnotering b.fftttuf rendement dJ 18 dtcrmbtr 1981 Een waardepapier dat op de Effecten beurs verhandelbaar is. De NMB Spaarbriefis te verkrijgen in coupures van duizend en vijfdui zend gulden. Gemakkelijk over draagbaar, ook als schenking en cadeau. Fiscaal voordelig voor hen die straks voor pen sionering in een lager belastingtarief vallen: de rente is pas na de datum van uitkering belastbaar. Verkrijgbaar op alle NMB-kantoren. U kunt daar tevens, geheel vrij blijvend uiteraard, de huidige koers en het effectieve rendement opvragen. Viditel pagina 484. MKXXNSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. Cminon J«. «k wil graag meer weten over de NMB q spaarbnefmet I Stuurt u I De heer/mevrouw I Straat I Postcode I Woonplaats i In een gesloten envelop zonder postzegel opsturen aan de NMB I Afdeling Spaarbncvcn, Antwoordnummer 131,1000 PA Amsterdam J zaam formulerend - liever het zwijgen toe doet: „Ik doe liever geen uitspraak over een van de meest heikele kwesties in de Ne derlandse politiek". Maar toch dringt zich de indruk op dat hij een zekere afstand bewaart tot de partijlijn ('onder geen enkele omstandigheid plaatsing van kruisraketten in Nederland'). Crisis By doorvragen over dit netelige punt stapt Van der Stoel plotse ling over van „ik vind dat..." naar „de PvdA is van mening...", waarna een getrouwe voordracht van de bekende socialistische standpunten volgt. Geen won der, Van der Stoel heeft net als de andere socialistische be windslieden in het kabinet-Van Agt II zijn politieke lot - onder druk van de partij - verbonden met onvoorwaardelijke afwijzing van plaatsing. Een kabinetscrisis loert daar om de hoek, en voor zichtigheid is de moeder van de porseleinkast. Van der Stoel: „Ik heb dus het PvdA-standpunt uitdrukkelijk weergegeven. Voor de rest zal een belangrijk element zijn de analyse van het verloop van de onderhandelingen die momen teel plaatsvinden in Genève". Dus dat verloop kan de PvdA- ministers in theorie nog tot een ander besluit brengen? „Dat zeg ik niet. Ik zeg alleen dat party en fractie zich hebben uitgesproken voor een absoluut nee. Mijn taak als minister zal zijn te enigerlei tijd een analyse te geven van hoe de onderhandelingen zijn verlo pen. In het licht daarvan zal ik met het kabinet van gedachten wisselen en tot een conclusie trachten te komen". Keuze Klopt het rode hart wel in de borst van deze pragmaticus? Als 21-ja- rige wordt hij meteen bij de op richting var. de PvdA in februari 1946 lieVan der Stoel, zoon van een huisarts in het landelijke Voorschoten onder de rook van Den Haag, een wat deftige stu dent aan de universiteit van Lei den, heeft als jongen de crisis tijd, de opkomst van het Hitler- fascisme en de oorlog bewust meegemaakt. „Ik ging ook vaak met myn vader mee op visites, en dan zag je daar de armoede. Dat heeft nogal indruk op mij ge maakt". Hij kiest voor het socülisme, en anno 1981 formuleert hy dat zo: „In en vlak na de oorlog las ik Vrij Nederland, Je Maintiendrai. Dat waren de bladen die je spel de, dat hele vernieuwingsdenken met een sterk socialistisch stem pel dat je daarin vond, dat heeft me sterk geïnspireerd en ertoe geleid dat ik in '46 tot de PvdA ben toegetreden". Toch zien we u niet gemakkelijk met gebalde vuist de Internatio nale zingen. Glimlachend, kijkt naar zijn han den, alsof hij iets nieuws ont dekt: „Of ik nou de vuist zou bal- len...... Ik heb wel enorm veel in ternationale socialistische con tacten gehad". Deze secialist mag dan weinig volks overkomek, een dikke huid heeft hy in de loop der jaren wel gekregen. Van der Stoel overleefde als een van de weini gen van de oude socialistische garde de „culturele revolutie" van Nieuw Links. Als buiten landwoordvoerder werd hy in '79 by de belangrijke Kamerdebat ten over het NAVO-modemise- ringsbesluit opzij gezet door „nieuwkomers" als Stemerdink en Ter Beek. Dat bracht hem er, zwaar teleurgesteld, bijna toe de politiek vaarwel te zeggen. Volgens Haagse ingewijden was het zijn vriend Den Uyl die er bij de kabinetsformatie op stond dat Van der Stoel zijn come back kon vieren op het geliefde depar tement aan het Plein. Het gevoel van nooit te zijn weggeweest is nog veisterkt doordat hij het ou de meubilair van '73-'77 weer heeft laten aanrukken na de door velen als byna ongepast be schouwde f anwezigheid van WD-voorganger Van der Klaauw. De meubeltjes van Max zijn natuurlijk wel gebruikt, en zichtbaar ook. Van der Stoel, gui tige lach: „Buitenlandse zaken is nu eenmaal zuinig". Pendelaar Een raspoliticus, dat mag duidelijk zyn. Maar dar wel een, die liever verantwoordelijkheid draagt dar vanuit de o^positiege.ederen met vlijmscherp sarcasme vijan delijke bewindslieden onderuit moet halen. En ook wel zoveel politicus dat hij na al c ie ervarin gen nu nog zegt: „Een terugkeer als Kamerlid? Daar zeg ik op dit moment niet zonder meer nee te gen". - Dat voortdurende pendelen tus sen Kamerzetel en bureaustoel op het ministerie, levert dat geen problemen op? Word je als minis ter niet gedwongen vaak anders tegen dezelfde kwesties aan te kijken dan als volksvertegen woordiger? „Ik kijk voortdurend anders tegen dingen aan, maar dat is omdat de situatie zich ontwikkelt. Het zou onzinnig zijn om de sterk bewe gende internationale wereld steeds met precies dezelfde me thoden en opvattingen tegemoet te treden.... Ik blijf een aantal constantes houden. Het is van mij bekend in de partij dat ik al tijd, zij het kritisch, aan de NA VO heb vastgehouden als nood zakelijkheid. Ik heb me ook al tijd gekeerd tegen de gedachte van eenzijdige ontwapening". „Ik bedoel dit: als wy Nederland kernwapenvry maken, dan is daarmee de veiligheid van Ne derland nog niet verzekerd. Dat is pas zo, als de risico's van kern wapens op beslissende wijze zyn teruggedrongen. Ik geloof dat het belangrijker is dat de NAVO tien, twintig procent opschuift in de richting van onze gedachten, dan dat Nederland in zijn eentje honderd procent in de richting van de vredesbeweging zou op schuiven. Nederland moet niet denken dat, door het zichzelf vol ledig aan de nucleaire verant woordelijkheden te onttrekken, dat dan die ellende van de atoomwapens niet even reëel om ons heen blijft staan. Dat is het probleem dat ik heb met leuzes als bij voorbeeld 'kernwapens Nederland uit'. Atlanticus Van der Stoel staat ook bekend om zijn bij voortduring hameren op het aambeeld van de Ameri- kaans-Europese vriendschap. Een eigenschap die hem in linkse kringen niet populairder maakt. „Ja, ik geloof dat het erg belangrijk is dat de band tussen West-Europa en Amerika in stand blijft Dat is van belang voor de stabiliteit in de hele we reld. Dat betekent niet dat wy maar slaafs ja moeten zeggen op alles wat vanuit Washington wordt verklaard". Kykt de inter viewers ferm aan, zucht: „Als je kijkt naar het aantal democrati sche landen in de wereld, dat is niet erg groot En met alle tekort komingen die ook de Ameri kaanse democratie kenmerken, het is zeker het belangrijkste de mocratische land". Atlanticus Van der Stoel geeft di rect toe dat de schrik hem om het hart slaat bij sommige uitspra ken die na de komst van Reagan vanuit het Witte Huis het Euro pese vasteland bereiken. „Zo'n (lovende) uitspraak van defensie minister Weinberger over Tur kije, die waardeer ik allerminst". Kijkt veelbetekenend: „Ik spreek zoals u weet altijd in di plomatieke termen". Geldt dat ook voor in Washington opborrelende stratego-filoso- fieën over het gebruik van atoomwapens op (Europese) slagvelden? Van der Stoel, fel, gedecideerd: „Ik verwerp elk denken over beperkte kernoor log, omdat het ervan uitgaat dat kernwapens wapens zyn om mee te vechten. Terwijl naar mijn ge voel de centrale functie juist uit sluitend en alleen is: de afschrik king. Daarnaast zie ik niet wel hoe de kernoorlog tot Europa be perkt zou kunnen blijven. Dat dit soort Amerikaanse uit spraken hier in Nederland anti- Amerikanisme aanwakkeren re gistreer ik wel. Maar myn voor naamste zorg is dat het foute uit spraken zyn, een niet aanvaard bare benadering". Mensen als Alexander Haig en Lawrence Eagleburger, respec tievelijk minister en onderminis ter van buitenlandse zaken on der Reagan, krijgen van Van der Stoel een ruime voldoende, waar het gaat om begrip voor de speci fiek Europese benadering. Ook i - - Van der Stoel in gesprek met de boeddhistische aartsbisschop Yushun Amino, tijdens een bezoek aan de Sensojitempel in Tokio. ziet de bewindsman een aantal ontwikkelingen ten goede in het beleid van de Reagan-admini- stratie, met name het weer opne men van de draad van de wapen beheersing. Maar verschillen blijven er genoeg over: hy noemt naast Turkije ook El Salvador, en niet in de laatste plaats de Ameri kaanse beslissing de voedsel-le- veranties aan Polen stop te zet ten. Koelikov „Wij zeggen, die voedselhulp is een humanitaire zaak. Het gaat erom hongerige Poolse magen te vul len. Zolang wij zeker weten dat het voedsel daar ook terecht komt gaat onze hulp door. Ame rika volgt een andere lyn. Maar we zijn het verder volledig eens over de ernst van de situatie in Polen, en het afwijzen van elke interventie van buitenaf'. Voor Van der Stoel zijn de gebeur tenissen in Polen niet als een to tale verrassing gekomen. „Ik heb wel sterk het gevoel dat wat nu is gebeurd ook is gebeurd onder zware Russische druk. Het is op vallend dat de oppperbevelheb- ber van het Warschaupact, Sow- jet-maarschalk Koelikov, vlak voor het-uitroepen van de staat van oorlog in Warschau arriveer de en daar bij mijn weten nog verblijft. Ik heb het sterke ver moeden dat dat geen toeval is; meestal is zijn standplaats el ders". „Wat nu Polen plaatsvindt, dat is harde repressie, geen beperkte actie ter veiligstelling van bij voorbeeld de voedselvoorzie ning". Voor de meermalen als mensenrechtkampioen betitelde Van der Stoel moet het een fru strerende ervaring zijn dat de Westerse reactie zich beperkte tot (aanvankelijk terughouden de) verbale protesten. De be windsman zelf vindt dat die te rughoudendheid wel meevalt, zeker sinds het afgelopen week einde. Economische of politieke (strafmaatregelen tegen de Sow jet-Unie komen pas aan de orde wanneer Moskou daadwerkelijk ingrijpt, meent hy. Opschorten of stopzetten van de ontwape ningsonderhandelingen, een suggestie van oud-minister Kis singer, wijst Van der Stoel be slist van de hand, zelfs voor het ergste geval: een Sowjet-invasie in Polen. Doorgaan - In welke situatie zegt U: onder handelen met de Sowjets heeft nu geen zin meer? „Je kimt by een Russische inval natuurlijk niet zeggen dat de Oost-Westverhouding onaange tast blijft, dat het business as usual zou zijn. Mijn stelling is, juist omdat een duidelijk Weste lijk belang in het geding is, dat stopzetten van het wapenbeheer- singsoverleg niet ^bepaald het eerste middel is waaraan je denkt. Integendeel, dat moet je als je enigszins kan gaande hou den. Het kan als gevolg van ver slechtering van het klimaat tot een tijdelijke onderbreking ko men. Maar ik zou in elk geval een volledig kappen uitermate be denkelijk vinden". Naleving van de mensenrechten waar ook ter wereld, bijna bij tra ditie de hoeksteen van het Ne derlandse buitenlandse beleid, lijkt hier te hebben plaatsge maakt voor zorg om de veilig heid, angst voor een Oost-west conflict. Van der Stoel: „Wapen- beheersingsoverleg is niet een puur Russisch belang. Het is net zo goed in ons eigen belang dat er vermindering van het atoom gevaar in de wereld optreedt. Er zijn, ik zou bijna zeggen autono me processen die even los staan van wat in Polen gebeurt. Die zyn zo bedreigend voor de we reldsituatie later in de tachtiger en in de negentiger jaren, dat wa- penbeheersingsoverleg ondanks alles moet worden voortgezet". Van der Stoel wijst daarbij niet al leen op de kernwapenproblema- tiek in Europa. „Waar op het ogenblik in Nederland niet zo gek veel over wordt gesproken, maar wat ik misschien wel als het grootste kernwapenrisico be schouw, is het gevaar van ver spreiding van kernwapens. Er bestaat een reëel gevaar dat we binnen vijf tot tien jaar met acht tot tien ke-nwapenstaten zitten. Nu zijn het er vijf, als ik de zoge naamde vreedzame kernexplosie van India even buiten beschou wing laat". „Tot dusver heb je een zekere sta biliteit, hoe afschuwelijk die „ba lance of terror" ook is. De kans dat er in de toekomst kernwa pens zullen worden gebruikt neemt wel beangstigend toe als steeds meer landen over die wa pens beschikken en zelfstandig over inzet ervan beslissen. Dat vind ik persoonlijk het allerbe- nauwendste. Dat is voor mij, voor buitenlandse zaken, de taak: om waar wij maar kunnen de risico's van verspreiding van kernwapens tegen te gaan".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12