Mediteren om Polen te helpen "Zeg Vis dag tegen oma, Daan". NDP zegt contract met NOS op Reportage Uitbreiding gegevens omroepprogramma Laat eens wat van je Zo'n 800 maharishi's nemen wekenlang Haags hotel in beslag WOENSDAG 23 DECEMBER 1981 DEN HAAG Buiten het Haagse Bel Air—ho tel sneeuwt het, rijden auto's met een slakke- gangetje over de gladde ringweg. Het is spits uur en het stoplicht springt op groen, maar de witte Fiat staat op tilt en wil niet optrek ken. Twee seconden la ter klinken al de cla xons, gaat een raampje open, vallen woorden van onbegrip en wijst zowaar iemand naar z'n voorhoofd. Tekens van stress. Stress, die men dezer da gen binnen het Bel Ai r-hotel juist bezig is weg te nemen. Tot en met 3 januari is het gro te hotel geheel ver huurd aan ongeveer 800 volgelingen van de maharishi Mahesh Yo gi (leermeester in de transcendente medita tie). Al pratende en me diterende houden zij er hun Wereldvrede Win terfestival. De TM-mensen koken zelf hun eten, maken zelf hun bedden op en houden zelf de kamers schoon. Daardoor is, zolang het TM-festival duurt, een groot deel van het 125 man tellende hotelperso neel overbodig geworden, én in het nieuws gekomen, om dat het volgens de Horeca- bond FNV door z'n directie verplicht is gesteld zes dagen vakantie op te nemen. Volgens de laatste berichten is de kwestie tussen directie en personeel in der minne ge schikt, maar districtsbestuur der Dreijer van de Horeca- bond FNV houdt zijn twij fels. „De klachten zullen straks met de zomervakantie wel komen, als dat personeel vakantie wil opnemen, die 't wellicht dan opeens niet meer blijkt te hebben." Diepe rust Wat voor staartje dit muisje ook nog krijgen mocht: het is niet de zaak van de aanhangers van de maharishi. Zij hebben gewoon het hotel gehuurd en hun eigen personeel meege nomen, teneinde omringd te zijn met zoveel mogelijk TM—ers. „Want", zegt TM-- leraar Rik Jung (35), „met hoe meer mensen je medi teert, des te groter het effect voor de samenleving is. Want dat doen wij. Met TM zijn wij bezig onszelf en de samenle ving te zuiveren van spannin gen en andere onzuiverhe den. Ik zeg wel eens: TM is een wasmachine voor het col lectief bewustzijn." ,TM is een techniek", licht Jung toe, „die de totaliteit van ons leven ontplooit en dus ook je bewustzijn ruimer maakt. Daardoor leer je alles binnen z'n proporties zien. Twee Leidse maharishïs scheuren positief nieuws uit foto'sPe ter Senteur) Als je TM beoefent, kom je tot een hele diepe rust. Een rust, die dieper is dan slaap, en die de spanningen en on zuiverheden in je geest en li chaam oplost. Wanneer je geest eenmaal tot rust is, komt ook je lichaam tot rust en kunnen de diepgewortel de onzuiverheden eruit. TM haalt zogezegd de knopen uit het touw." Die zuiverende werking, al thans de uitstraling daarvan, reikt volgens Jung heel ver. Tot in Polen en wat heet Po len? Die uitstraling reikt, als we de leer van de maharishi Mahesh Yogi mogen geloven, tot over de hele wereld. „Wij doen onze ogen dicht en heel spontaan zal die waarde over het hele universum worden verspreid", aldus Jung, die hoopt op een permanente in vloed van die uitstraling, op dat ieder land vredig en veilig zal zijn. Een volgeling uit Zeeland ver haalt in dit kader over een on derzoek, gedaan door TM-le- raren in het toenmalige, roe rige Rhodesië. Sedert zij in dat land neerstreken, daalde het aantal oorlogsslachtoffers met de helft. Eenvoudig mens De verwachtingen van de vre dige uitstraling, die de 800 TM-ers vanuit het Bel Air-- hotel op de Haagse bevolking denken te hebben, zijn dan ook hooggespannen. Men re kent dezer dagen op minder criminaliteit in de residentie. „Zoiets is alleen moelijk te bewijzen", zegt de volgeling uit Zeeland. En hij vertelt van een bikkel hard onderzoek, waarmee een mede-volgeling in het kader van diens studie socio logie op de proppen hoopt te komen. Deze heeft de Haagse politie gevraagd de misdaad cijfers vóór, tijdens en né het Wereldvrede Winterfestival nauwkeurig bij te houden. „We verwachten een signifi cant verschil", aldus de Zeeuw. Hij is slechts één van de 50.000 volgelingen, die de maharishi Mahesh Yogi in Nederland heeft. Over de hele wereld heeft hij er ruim 2V4 miljoen, van wie dik 1 miljoen in de Verenigde Staten van Ameri ka. Zelf leeft de Indiase goe- pens gebruiken. Neem je die spanningen echter weg, dan wordt de atmosfeer kalm en rustig, en doen de mensen veeleer verstandige dingen." TM-lerares Hanneke Remond uit Leiden zegt ..Met TM groei je op alle vlakken van je leven, bereik je de fijnere sta dia van je gedachten en kun je heel helder denken. We hebben allemaal wel dagen dat we minder functioneren, maar met TM haal je het ma ximale uitje activiteit. Je rea geert sneller, je blijft langer fris en je weerstand tegen al lerlei infectieziekten wordt groter." ,Dat klopt", zegt Geertjan de Tangelder uit Maastricht Hu is arts en beoefent TM. „Doordat je je spanningen wegneemt, loop je minder kans op een hartinfarct en psycho-somatische ziekten, zoals een maagzweer." Het gelukzalige Intussen luistert het publiek aandachtig naar hetgeen Rik Jung op bedeesde toon ver telt over de in- en uitwaartse gang van de geest, en de na tuurlijke neiging van die geest om naar het gelukzalige te zoeken. Af en toe sluiten de overige heren van het Ve- dischatoom, die in stemmig beige zijn gekleed, minuten lang de ogen. Iedereen staat elkaar uitermate vriendelijk te woord De aanwezigen lij ken zoveel warmte uit te stra len. datje het er zo nu en dan benauwd van krijgt. Rik Jung, landmeetkundige van beroep, kwam tien jaar geleden met TM in aanra king. „Mijn broer deed het en ik zag hem zo veranderen; in alle opzichten zag ik hem zo veel gezonder worden, dat mijn besluit gauw vast stond." Niet veel later volgde Rik bij de maharishi in Zwitserland een opleiding tot leraar en nu brengt hij die leer over op mensen uit alle lagen van de bevolking en kinderen vanaf vijfjaar. Iedereen betaalt een bepaald percentage van zijn inkomen aan de organisatie, die zetelt in het voormalige badhuis van Laag Soeren op de Veluwe. Daarnaast be schikt men over een in de bossen verscholen villa in Wassenaar. .Maar die huren we", aldus Jung. Verliefd Een vrouw uit de zaal zegt dat ze wel eens twijfelt over het mediteren. En ze vraagt Jung of die twijfel misschien ook een vorm van mediteren is. „Dat ook ja, dat ook", ant woordt Rik met zachte stem. Dan zit de bijeenkomst erop. De maaltijd zit eraan te ko men en de matrassen worden alvast uitgelegd. Wu vragen Rik nog of je. wan neer je louter oog hebt voor het positieve in alles en ieder een, niet erg gauw verliefd wordt „Jazeker", knikt Rik. „Als je mediteert verruim je je geest maar het vermogen van je hart verruim je ook. Je stelt je hart veel dieper open. En dan worden heel gemak kelijk vaak zeer diepgaande contacten mogelijk." Het Vedischatoom, ofwel bestuur van de TM-conferenti- e spreekt en het publiek luisters aandachtig toe. roe in Zwitserland, maar niet als God in Frankrijk zoals sommige verhalen omtrent deze baardige en langharige man willen doen geloven. Rik Jung moet er een beetje om lachen. „De maharishi is zo'n eenvoudig mens, daar heb je geen voorstelling van. Een journalist vroeg hem eens: waar hebt u nou al dat geld voor nodig? Waarop hij antwoordde: ik heb niet eens zakken om het in te stoppen. Dat is 'm ten voeten uit. Zo eenvoudig." Positief denken Het zijn een en al positieve ge luiden, die de aanhangers van de maharishi laten klin ken. Positief denken staat voorop. Schelden en moppe ren is er dan ook niet bü. Ook die maandagmiddag niet, wanneer fotograaf Peter Sen teur en ik volgens afspraak met Rik Jung onopvallend wat sfeer komen proeven in het Bel Air hotel. Beneden worden we onthaald met een pot verse zoethoutthee. TM-ers houden hun voeding zo zuiver mogelijk. Roken en drinken zijn taboe, „maar ie mand die mediteert, die dus bezig is zijn lichaam en geest te zuiveren, taalt daar niet naar; vergeet die kwalijke ge woonten vanzelf', aldus Rik Jung. Als lid van het Vedischatoom (bestuur) leidt Rik die mid dag ten overstaan van een paar honderd mede-volge lingen een gesprek, waarin wat dieper wordt ingegaan op transcendente meditatie. Onopvallend hadden wij daartussen willen plaatsne men, maar nauwelijks zijn we de congresruimte binnen of Rik slaat ons al gade en roept door de microfoon: „En mag ik u allen nu even voorstellen aan de journalist Sjak Jansen van het Leidsch Dagblad en de fotograaf Peter Senteur." Luid applaus volgt en blo zend worden we naar een ere plaats bij het podium geleid. Achterin liggen de matrassen waarop men straks gaat me diteren, maar eerst krijgt ie dereen een willekeurige krant. Men wordt verzocht („er wordt vandaag de dag al zoveel doemgedacht") daar het positieve nieuws uit te scheuren en in te leveren bij het Vedischatoom: gespreks stof voor later. Maagzweer Dat mediteren geschiedt overi gens zoals een TM-ster het uitdrukt „in een gezamenlij ke sfeer van positiviteit", én in algehele stilte. „Maar het gebeurt ook wel dat iemand, omdat-ie het in z'n meditatie zo fijn heeft, een kreetje slaakt", aldus de jongen uit Zeeland. En hij vertelt nog eens over het maharishi-ef- fect, hetgeen wil zeggen dat wanneer 1% van de wereldbe volking zou mediteren - wat genoeg zou zijn om alle stress te neutraliseren - er sprake zou zijn van minder ongeval len en andere positieve ten densen. Rik Jung zegt daarover: „Dat bedoelde ik nou met Polen. Kijk, alles is afhankelijk van de atmosfeer. Die atmosfeer wordt gemaakt door de men sen die erin leven. Zun die mensen gespannen, zoals in Polen, dan is de atmosfeer turbulent en kunnen mensen gekke dingen doen, zoals wa- ADVERTENTIE ptt telecommunicatie DEN HAAG AMSTERDAM HILVERSUM (GPD/ANP) - De Nederlandse Dagbladpers, de or ganisatie van krantenuitgevers, wil dat haar leden in de gelegen heid zijn om de publikatie van gëgevens over omroepprogram ma's beter af te stemmen op de wensen van de lezers. Tot nu toe wordt dit verhinderd door een verouderde overeenkomst met de NOS. Het bestuur van de NDP heeft daarom besloten dit contract op te zeggen. Het NOS-bestuur is daarvan schrif telijk op de hoogte gesteld. De overeenkomst wordt door de dagbladuitgevers als uitermate knellend beschouwd. „De in houd past niet meer in deze tijd", aldus de NDP. Een woordvoerder van de NOS, ge vraagd om commentaar, ver klaarde dat de NOS door de NDP nog niet officieel op de hoogte is gesteld van het opzeggen van het contract. Overigens geldt de opzegging vol gens de woordvoerder pas per 31 december 1982. Tot die tijd is er gelegenheid voor overleg. Het is echter aan de dagbladuitgevers om duidelijk te maken wat zij voor de huidige regeling in de plaats willen hebben, aldus de NOS. De consequentie van het opzeggen van het contract tussen de NDP (Nederlandse dagbladuitgevers) en de NOS over de publikatie van omroepprogrammagegevens kan wel eens „een zeer gevoelige klap" voor de omroepbladen en dus voor de omroeporganisaties zelf betekenen. Dit is het oordeel van de omroepdeskundige dr. Ad Kooyman, medesamensteller van het begin dit jaar verschenen rapport over een nieuwe om- roepstructuur van de commissie- Van Doorn. In de overeenkomst ligt vast dat de dagbladen slechts in zeer be perkte mate programmagege vens mogen publiceren en dan nog volgens uiterst gedetailleer de voorschriften ten aanzien van model, lettertype en vormge ving. Bovendien mogen de gege vens niet worden voorzien van verklarende teksten, e.d. Voor de NDP is het contract echter ver ouderd, waardoor niet meer aan de wensen van de lezers tege moet kan worden gekomen. Dr. Koovman verwachtdat met na me de grote omroeporganisaties een harde juridische strijd met de dagbladen zullen aanbinden, die echter voor de dagbladpers positief zou kunnen uitvallen, aangezien 'de omroep juridisch geen been heeft om op te staan'. „Er staan voor de omroep aan zienlijke financiële en personele belangen op het spel, die worden aangetast zodra de dagbladen in tegraal programmagegevens gaan publiceren, waardoor de bindende functie van de pro grammabladen wordt ondergra ven", aldus dr. Kooyman. In de huidige situatie is het lid maatschap van een omroeporga nisatie gekoppeld aan het abon nement van een omroepblad. Als het auteursrecht van de omroep op de programmagegevens zou vervallen, waardoor elke andere krant of tijdschrift zou kunnen overgaan tot publikatie van deze gegevens, is de kans aanwezig dat mensen hun omroepblad zul len gaan opzeggen. „Velen weten niet eens dat zij daarmee gelijk tijdig hun lidmaatschap op de desbetreffende omroepvereni ging beëindigen", aldus Kooy- Een enquête onder lezers van de GPD-bladen, waartoe ook het Leidsch Dagblad behoort, heeft aangetoond dat bij opneming in hun krant van de volledige bin nen- en buitenlandse program magegevens 68 procent van hen overweegt het abonnement op een omroepblad op te zeggen en dat 26 procent van deze groep dit zelfs onmiddellijk zal doen. Protest cineasten arrestatie Wajda AMSTERDAM (ANP) - Zes Ne derlandse organisaties van ci neasten hebben in een telegram aan het Poolse ministerie van cultuur krachtig geprotesteerd tegen de arrestatie van hun Pool se vakbroeder Andrzej Wajda. Deze Poolse cineast zou volgens geruchten één van de duizenden arrestanten zijn, die sedert de af kondiging van de noodtoestand zijn opgepakt. Wajda regisseerde onder meer „De man van ijzer", een film die de stakingen in Po len en de daaruit voortvloeiende oprichting van Solidariteit tot onderwerp heeft. Buiten ie eigen regio bel je 's avonds na zessen en m het weekend voor hall geld Ongeveer 800 volgelingen van de maharishi Mahesh Yogi heb ben tot en met 3 januari het gehele Bel Air-hotel in Den Haag afgehuurd. Ze houden er een conferentie over transcendente me ditatie: „de techniek die de totaliteit van ons leven ontplooit" Het afgelopen weekeinde xijn de aanhangers van de maharishi in het grote hotel neergestreken. Men heeft c*n eigen personeel meegebracht. Wij namen een kijkje op de TM-conferentie, waar rust en vrede heersen, en stress als sneeuw voor de con verdwijnt. Een hele belevenis.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11