'n Retourtje Europese treingeschiedenis voor f24,50l Schaakteam Iisse verslaat Philidor Binenbaum bedwingt sterke Rus Dybman Snackbar Timor Rijnsburgers in slotfase onderuit Podborski en Hess snelste beneden DIV. SALADES Kersttoernooi LFC Beslissing in Spanje? „Daar komt de trein" is het nieuwe Boek van de Maand.T/m 10 januari f24,50 daarna Finnen winnen vierlanden-toernooi PAGINA 10 LEIDEN - Zonder dat het nog tot uitspelen kwam, heeft Lisse 1 de stand in de promotieklasse van de Leidse schaakbond aardig rechtgetrokken. Philidor 3 gaf namelijk de beide hangpartijen uit het treffen met Lisse zonder verder spelen op, waarmee Lisse dit belangrijke duel met 4'A-5lA won. In deze vierde ronde liep Philidr 3 daardoor de eerste ver- liespunten op. Op bordpunten bleef de ploeg nog koploper, maar in matchpunten moet Phi lidor nu Lisse naast zich dulden. LSG 3 en Alphen 1 veroverden belangrijke matchpunten ten koste van Philidor 4 en Leider dorp. Samen met LSG 2 vormen zü met één punt achterstand de subtop. Leiderdorp 1-Alphen 1 3V*-6lA. Al phen behaalde in een koel Lei derdorps Dorspuis een geruislo ze zege. De enige die voor Lei derdorp een winstpunt binnen wist te brengen was Piet Selier, al beschikte opponent Mechelse wel geruime tijd over een riante positie. Een foutief stukoffer deed de Alphenaar echter de das om. Op het kopbord wikkelden De Goede en Van der Tol een 8pektaculair duel af. Na secuur verdedigen was het Van der Tol die de winnende aanval had. Pool en Geertsema waren erg snel klaar omdat Pool pardoes materiaal weggaf. Postma was tegen De Wit nog de Leiderdor per met de beste kansen, maar hij berustte bij een voorlopige 2Vfc-4V& in remise: de totaalneder laag was toch al onafwendbaar. Van Ketel-Moon werd vervol gens in iets betere positie voor Moon eveneens remise gegeven, terwijl Van Osnabrugge opgaf te gen De Jong: 3Vi-6Vfe. De gede tailleerde uitslag: De Goede- V.d.Tol 0-1; Selier-Mechelse 1-0; Goeman-De Kleynen 0-1; Pool- Geertsema 0-1; Goedhart-De Boer %-*4; Postma-De Wit Vi-Vi; Van Osnabrugge-De Jong 0-1; Van Ketel-Moon Vi-Vfe; Van Sant- voord-Rauman V4-V4; V.d. Kamp- Joziasse 'A-Vfe. LSG 3-Philidor 4 eindigde in een regelrecht debêcle voor Philidor 4. Lange tijd had deze ploeg alle troeven in handen, maar in de tijdnolodfase ging het volledig mis. Sipos, Van Pelt en Pacjin waren de Philidor-spelers die in het middenspel overtuigend overwicht kregen en vlotjes het winstpunt incasseerden. Hagen- dijk kon daar als enige wat te genover stellen, terwijl Nieuw- land remiseerde: lVfe-3Vfc. Wage naar en Van Putten zorgden voor DINSDAG 22 DECEMBER 1981 de kentering door vlak voor het afbreken gelijke stelling in win nend voordeel om te zetten: 3Vi- 3'A. Omdat Avis en De Ru hun uitstekende posities in de tijd nood vergooid hadden kon LSG 3 tijdens de tweede zitting toe slaan. Noordijk en Kuiper won nen, Otten remiseerde: 6-4. De gedetailleerde uitslag: Nieuw- land-Peters x/i-Vs\ Hagendijk- V.d. Wijngaard 1-0; V.Tooren- Pacjin 0-1; Kuiper-De Ru 1-0; V.Putten-Paardekoper 1-0; Noordijk-Avis 1-0; Frielink-Si- pos 0-1; V.Zijp-V.Pelt 0-1; Otten- Lubberhuizen 1A-1A; Wagenaar- Kanbier 1-0. Voor de aankomende feestdagen verzorgen wij voor U o.a. Huzaren salade Zalm salade Garnalen salade Redelijke prijzen bel nu 071-130266 Timorstraat 26 Bij inlevering van deze advertentie 10 bitterballenvoor ƒ1,- 5 crokettenvoor 3,- 5 frikandellenvoor 4,- Wij wensen onze cliëntèle prettige kerstdagen en een voorspoedig 1982 LEIDEN - Zondag 27 december organiseert de v.v. LFC weder om een groot zaalvoetbaltoer nooi in de Leidse Groenoordhal- len. 18 verenigingen strijden met twee teams om de Wisseltrofee van de Sportstichting. In het toernooi dat om 10.00 uur aan vangt worden wedstrijden ge speeld van 20 minuten. Tevens wordt er gestreden om een door de Groenoordhallen beschikbaar gestelde Fair Play Cup. Opval lend is het niet deelnemen van Lugdunum. Die club had reeds afspraken met DIOK voor het houden van een rugbywedstrijd. De poule-indeling is alsvolgt: Poule I - UVS, Blauw Zwart, VNA, Stompwijkse Boys, UDO en Leiden. Poule 2 - LFC, Teylingen, Unitas Leiden, VNL, VTL en Randstad Sport Poule 3 - SJC, LDWS, Leidse Boys, ZLC, Meerburg en Docos De finales worden om 16.15 uur ge speeld. WELLINGTON (ANP) - De Nieuwzeelandse voetbalbond heeft de wereldvoetbalfederatie (FIFA) het voorstel gedaan de beslissingswedstrijd tegen Chi na, om de bezetting van de 24ste plaats in het wereldkampioen- schapstoernooi, in WK-gastland Spapje te Spelen. Nieuw-Zeeland, dat dit weekeinde met 5-0 van Saoedi-Arabië won, eindigde in de groep Azië/Ocea- niè gelijk met China op de twee de plaats. Winnaar van de kwali ficatieronde werd Koeweit. De beslissingswedstrijd tussen Nieuw-Zeeland en China moet voor 31 december gespeeld wor den. De loting voor het eindtoer- nooi van het wereldkampioen schap voetbal in Spanje vindt op 16 januari in Madrid plaats. Zaalvoetbal KATWIJK - Het team van Glasbergen heeft gisteravond in Sporthal Cleyn Duin de punten onnodig weggegeven. Niet dat de Rijnsburgers beter waren dan tegenstander, de Rotterdamse Studenten, maar de manier waarop zij tot tweemaal toe een grote achterstand wisten wegte- werken was knap te noemen. In de laatste minuten gaf Ouwersloot c.s. de puntenverdeling toch nog uit handen. Een Rotterdamse zege die zeker verdiend te noemen was. De Studenten speelden weer een aantrekkelijke wedstrijd, waarin vooral Arhur van Schaik en Hans Gardeniers een hoofdrol vertolkten. Eerst genoemde zette in de twaalfde minuut verschillende blauwhemden op het verkeerde been en schoot hard achter Henk Postma. Drie minuten later was het weer raak Robert Hendriks rondde een knappe Rotter damse combinatie goed af: 0-2. Spoedig maakte Hans Gardeniers er 0-3 van. Toen ging doelman Chris van Gennep in de fout, een sliding werd bestraft met 2 minuten, en nog voor de pauze was de spanning terug: 2-3. Anne Ouwersloot (van zeven meter) en Piet Haasnoot ver schalkten 'gelegenheidsdoelman Gardeniers. In de achtste minuut na rust was het Rob de Jonge die de stand op 2-4 bracht. Toch kwam Glasbergen knap terug. Een vrije trap werd door Wil Groenendijk hard ingeschoten: 3-4. En twee minuten later werd een actie van Nico Zwaan door Piet Haasnoot wat gelukkig beantwoord: 4-4. Drie minu ten voor het einde pakt de Rotterdamse ploeg toch de zege. Hans Gar deniers verlengde een voorzet van Arthur van Schaik: 4-5. In de laatste minuut schoot Piet Haasnoot nog tegen de paal. Uitslagen Inter-regionaal: Ceverbo .040 FV Snoekie 7-5; Neptunus - VI5-9; Rucanor - FC Torna» 0-5. KNVB Beker: Cleyn Duin - EKL Boys 3-5 WIM VAN DUTVENBODE Schaatsen - Jan Kooiman heeft gisteren in Warmenhuizen een marathon op natuurijs gewon nen. Co Gilling werd tweede, Jos Pronk derde. Voetbal - Het bestuur amateur voetbal heeft besloten in te schrijven voor het Olympische voetbaltoernooi van Los Ange les. Volleybal - Het Nederlands jeugd- team heeft gisteren in Hooge- zand met 3-0 gewonnen van Bei- Gewichtheffen - Tijdens interna tionale wedstrijden in Donetzk heeft de Rus Ségidoelkyev het wereldrecord trekken in het half- zwaar verbeterd en gebracht op 186 kilogram. Het oude record stond met 185 kilo op naam van de Bulgaar Blagojev. Ski - Hanni Wenzel heeft gisteren een knie-operatie ondergaan. De winnares van de Wereldbeker in 1980 zal dit seizoen niet kunnen deelnemen aan het WK. Het Franse tijdschrift „l'Illustration" bracht in zijn nummer van 7 juni 1884 deze voorstelling van de toen nieuwste restauratie-rijtuigen. Losstaande, met leer beklede stoelen, sierlijke platonddecoraties en fraaie lichtornamenten. Men zou zich in een luxe restaurant wanen. Alleen de bagage-netten en het uniform van de Wagons-Lits-employé laten zien dat de gasten zich in een trein bevinden. Richard Trevithick (1771-1833) was voor zover bekend de eerste bouwer van stoomlocomotieven. Hij begon met het maken van kleine modellen. Dit model van een Trevithick-locomotief uit 1803-04 werd gebouwd naar een bewaard gebleven tekening. We schrijven 1830. Het toen nog zo statische wereldgebeuren komt onder stoom te staan. De trein komt 't Begin van een revolutie op wielen. Maar de invloed van „Het Uzeren Paard" beperkt zich niet alleen tot 't razen en rollen op de rails. Landen en volken gaan anders leven. De Europese mens leert reizen. Het privilege van de gegoede burgerij wordt algemeen bezit. Kunstenaars hebben een De aanbieding geldt t/m 10 januari. Echter zolang de voorraad strekt. WK-dammen voor jeugd BRUSSEL (ANP) - Door in de vierde ronde de punten te delen met Aleksander Dybman heeft Eran Binenbaum zich eveneens kandidaat gesteld voor de wereldtitel dammen bij de junioren. Door dit resultaat is de spanning in dit negende wereldkampioen schap te Brussel tot aan het einde verzekerd. Een bijzonder fraaie prestatie van Binenbaum, die tegen een scherp op winst spelende Dyb man uiterst waakzaam moest zijn. In het middenspel kwam de man uit Leningrad dreigend op zetten door een omsingeling van Binenbaums centrum. De Ne derlander hield echter het hoofd koel en vond de juiste verdedi ging. De Rus kwam zelfs nog in tijdnood op een moment dat de Amsterdammer zich aan de greep van zijn tegenstander had onttrokken. Dybman koos toen combinatie die een re- nndspel inleidde en de Rus aanvaardde dan ook het remise- voorstel bij de 45ste zet van Bi nenbaum. Gerard Jansen zag zijn geweldig opgezette aanvalspartij wonder boven wonder niet met winst be kroond tegen Milani. De Italiaan bereikte door een goede verdedi ging nog een gelijkwaardig vier- tegen-vier-eindspel. De nationale juniorenkampioen Ron Heus- dens had een interessant duel te- CRANS-MONTANA (ANP) - De Canadees Steve Podborski heeft giste ren de afdaling in Crans-Montana, de derde voor de wereldbeker, ge wonnen. In het Zwitserse wintersportplaatsje was Podborski vijftien- honderdste seconde sneller dan de Zwitser Peter Müller. De in Neder land geboren Brit Konrad Bartelski, die vorige week zondag zeer ver rassend op de tweede plaats eindigde in een wereldbekerafdaling kwam in Crans-Montana niet verder dan de vijftiende plaats. De uitslag van de afdaling te Crans-Montana is: 1. Steve Podborski (Can) 2.09.22 2. Peter Müller (Zwi) 2.09.37 3. Ken Read (Can) 2.09.83 4. Peter Wirnsberger (Oos) 2.10.16 5. Harti Weirather (Oos) 2.10.48 15. Konrad Bartelski (Eng) 2.11.29 De Zwitserse Erika Hess heeft in Chamonix de derde slalom voor de wereldbeker dames gewonnen. Hess was in beide manches het snelst. Door dit resultaat verdrong ze de Westduitse Irene Epple van de eerste plaats in het klassement om de wereldbeker. De uitslag van de slalom in Chamonix is: 1. Erika Hess (Zwi) 1.40.40 (52.40 en 47.91) 2. Anni Kronbichler (Oos) 1.41.22 (52.69 en 48.53) 3. Ursula Konzett (Lie) 1.41.51 (52.96 en 48.53) 4. Perrine Pelen (Fra) 1.41.80 (53.41 en 48.39) 5. Mana-Rosa Quario (Ita) 1.42.07 (53.55 en 48.52). gen Peyrelongue. Meer dan remi se viel er niet te bereiken tegen deze sterke speler uit Bordeaux. In Groningen is gisteren het Eu ropees schaakkampioenschap voor de jeugd begonnen. De uit slagen van de eerste ronde zijn: John Delaney (Ier) - Antonio Frois (Por) 0-1 Valeri Salov (Sov) Dan Barbules- cu (Roe) 1-0 Curt Hansen (Den) - Fred Feiste- nauer (Oos) 1-0 Simon James (Wal) - Georg Fiegel (Wdl) 0-1 Dirk Michiels (Bel) - Hans Kuyf (Ned) afgebroken Nenad Sulava (Joe) - Mark Condie (Schot) afgebroken Eser Ipekyilmaz (Tur) - Joran Jan- son (Noo) 1-0 Alon Greenseld (Isr) - Fernand Go- bet (Zwi) 1-0 Mikko Kivisto (Fin) - Frank Cuy- pers (Ned) 0-1 Juan Corrablanco (Spa) - Mario Lansani (Ita) 1-0 Panavos Panayotis (Grie) - Thieny Brionne (Fra) 1-0 Michael WiedenkeUer (Zwe) - Fre- dy Berend (Lux) afgebroken Johann Hjardarsson (IJs) - Andrei Sokolov (Sov) 0,5-0,5 Tibor Karoli (Hon) - Geoffry Borg (Malt) 1-0 Julian Hodgson (Eng) - Igor Stohl (Tsj) 0-1 ZAANSTAD (GPD) - De besturen van AZ'67 en Cercle Brugge zijn tot een akkoord gekomen inzake spits Rick Talan, wisselspeler van AZ, die in de tweede helft van dit seizoen voor de Belgen zal uitkomen. Cercle Brugge betaalt voor Talan een bedrag op huurbasis. Secretaris Gerrit Peters van AZ: "De overeenkomst geldt tot en met 30 juni 1982. Vóór die tijd praten we over een transfer bedrag, indien Talan in de smaak mocht vallen bij de Belgen. Op 3 januari maakt Rick Talan zijn debuut in Cercle Brugge tijdens de thuiswedstrijd voor de beker tegen Lierse Sportkring." ASSEN (ANP) - Finland is gisteren winnaar geworden van het vier- landen-ijshockeytoernooi. Ook vorig jaar zegevierde de Finse ploeg. Het laatste duel tegen Oostenrijk dat in Assen werd af gewerkt, eindigde in een gelijk spel: 5-5. De periodestanden wa ren 2-2, 2-1, 1-2. Scoreverloop: 5.00 Cijan 0-1, 6.55 Hapaniemi 1-1, 17.00 Jyrkkio: 2- 1,19.43 Sivec 2-2, 20.36 Tuomisto 3-2, 21.28 Tuochimaa 4-2, 23.56 Pöck 4-3, 41.23 König 4-4, 44.08 Malkia 5-4, 48.55 Cijan 5-5. De eindstand is: Ï.Finland 3 2 1 0 5 18-12 2. Oostenrijk 3 1 2 0 4 15-12 3. Italië 3 1 0 2 2 9-13 4. Nederland 3 0 12 1 10-15 •De üshockeyploeg van de Sowjet- Unie heeft gisteren in Moskou ge heel volgens de verwachting het Izvestia-toernooi gewonnen. In de finale versloeg de Sowjet- llnie met 4-3 Tsjechoslo wakije, de aartsrivaal. De periodestan den waren 2-2, 0-1 en 2-0. In de wedstrijd om de derde plaats ze gevierde Zweden met 4-2 (1-1, 1- 0. 2-1) over Finland. De Nederlandse Spoorwegen waren tijdens de TWeede Wereldoorlog een belangrijk onderduikadres. Het aantal personeelsleden in 28.561. In 1944 was dit aan- nieuw onderwerp, en een nieuwe, dyna mische industrie ontstaat. Marie-Anne Asselberghs, directeur van het Spoorweg Museum, vertelt over deze ontwikkelingen in het nieuwe Boek van de Maand „Daar komt de trein? 'n 240 Pagina's dik, rijk geïllus treerd boek dat in woord en beeld de gevolgen behandelt van de op komst van het railvervoer in Europa

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10