Begin band met VS Scheepsramp eist 16 levens Rode Brigades verklaren "NAVO-bezetters" oorlog VS bereiden reactie voor 'Wij zijn geen vazalstaat' VELKOWH Vermoeide "truckers" terug van barre reis MAANDAG 21 DECEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 ROME (GPD) - Met de ontvoering van de Amerikaanse NAVO-ge- neraal James Lee Dozier in Vero na (Noord-Italiè) willen de Rode Brigades zich, samen met de RAF (de Westduitse Rote Armee Fraktion), opwerpen als „de speerpunt van de Europese vre desbeweging". Dit blijkt uit het „communiqué nr. 1", dat zij za terdag in Rome, zoals gebruike lijk in een vuilnisbak, hebben la ten vinden. De Rode Brigades beroemen zich erop „een Yankeezwijn van het Amerikaanse bezettingsleger" te hebben gevangen en in een volkskerker te hebben opgeslo ten, maar verder gaat het docu ment grotendeels over de op bouw van „een anti-imperialis tisch front in het hele gebied van Europa en de Middellandse Zee". Zij nodigen de „andere re volutionaire bewegingen in Eu ropa, zoals ETA en IRA" uit, af te stappen van hun enge nationalis tische doelstellingen en „zich te scharen in de wijdere beweging van de oorlog tegen het imperia lisme". In het anonieme telefoontje waar mee de aanwijzingen werden ge geven om het communiqué te vinden, werd ook gezegd dat de „strategische resolutie" van 300 bladzijden, die kort geleden in Rome was gevonden, niet het werk was van de ware Rode Bri gades, maar van „scheurma kers". De echte strategische re solutie zal binnekort samen met communiqué nr. 2 bekend wor den gemaakt. Het is een aanwij zing van de felle discussies die binnen de linkse terreurorgani satie worden gevoerd. Achter de schermen van de clan destiniteit speelt zich allang een heftige machtsstrijd af, met voortdurende afscheidingen en wederzijds verraad. Volgens de politie is de organisatie hierdoor aanzienlijk verzwakt en moet ook het uitblijven van het aange kondigde herfstoffensief hier door verklaard worden. Niette min is de harde kern van de groep nog steeds in staat tot een grootscheepse actie zoals de ont voering van generaal Dozier, waarbij vermoedelijk minstens tien personen waren betrokken. De jacht op de ontvoerders, die vier uur na de verdwijning van de generaal werd ingezet, gaat onafgebroken door. met blok- posten en huiszoekingen in de wijde omgeving van Verona en in andere delen van het land. Tot nu toe is er geen spoor van de daders of hun gijzelaar ontdekt. Uit Washington zijn zes CIA-agen- ten naar Verona gekomen. Zij zouden de enige directe oogge tuige, mevrouw Judith Dozier. hebben verhoord, maar geen contact met de Italiaanse politie hebben opgenomen In alle NA- VO-bases van Italië (de voor naamste zijn in Napels, Vicenza en Livorno) zijn buitengewone veiligheidsmaatregelen in wer king getreden en de traditionele Christmas-party's afgelast. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Israël heeft de strategische en militaire samenwerkingsovereenkomst met Amerika opgezegd, nauwelijks twee weken nadat zij gesloten is. In een on gekend felle verklaring heeft premier Begin te kennen gegeven dat Israël geen gijzelaar wenst te zijn van deze overeenkomst. Amerika had eerder de overeenkomst voor onbepaalde tijd opgeschort, als reactie op de Is raëlische annexatie van de Golan-hoogvlakte. Washington heeft een hervatting Vier maanden voor de definitieve de strategische besprekin- ontruiming van de Sinai heeft de gen afhankelijk gesteld i deringen bij de Palestijnse auto- nomiebesprekingen, de situatie in Libanon, en de algemene si tuatie in het Midden-Oosten. Op deze strafmaatregel heeft pre mier Begin buitengewoon fel ge reageerd. „Zijn wij een vazal staat, zijn wij een bananenrepu bliek, of jongens van 14 die een tik op de vingers krijgen als ze zich onbehoorlijk gedragen? Amerika tracht Israël een gijze laar te maken van het strategi sche akkoord. Er zal geen zwaard van Damocles boven ons hoofd hangen. Wij hebben 3700 jaar zonder strategisch samenwer kingsakkoord geleefd, wij zullen nog 3700 jaar zonder strategische samenwerkingsovereenkomst leven. De opschorting zie ik als een annulering", aldus Begin. Begin viel fel uit tegen de economi sche strafmaatregelen, die vol gens de premier een antisemiti sche bijsmaak hebben. „De jo den luisteren alleen als je ze in hun portemonnee aantast", heeft een Britse generaal tijdens het mandaat in Palestina gezegd. „Nu begrijp ik waarom de po ging om een meerderheid te krij gen voor de Awacs voor Saoedi- Arabië in de senaat vergezeld ging van een smerige antisemiti sche campagne" Succesvolle lancering van "Ariane' KOUROU (DPA) - De Europese ra ket 'Ariane' heeft in de nacht van zaterdag op zondag vanaf de lan- ceerplaats Kourou in Frans- Guayana een geslaagde vierde en laatste proeflancering gemaakt. Van de eerdere drie proeflance- ringen mislukte er een in mei 1980. De nu geslaagde proeflan cering moet het mogelijk maken volgend jaar de 'Ariane' commer cieel te exploiteren. Tot nu toe liggen er al 25 opdrachten met een waarde van meer dan een miljard gulden voor de 'Ariane' op tafel. De Europese raket gaat met name communicatie-satellieten in de ruimte brengen. Met de vierde lancering bracht de 'Ariane' een satelliet voor radio-communica tie op zee in een baan om de aar de. ADVERTENTIE BROWN SU6AR BROADWAYS NOl HIT SHOW bespreek tijdig uw plaatsen! KERSTBAL Golan-wet tot een ongekend dieptepunt geleid in de Ameri kaans-Israëlische betrekkingen die grote vraagtekens plaatsen achter de nabije toekomst, inclu sief de ontruiming van de Sinai. De politieke oorlogsverklaring van Begin aan de Amerikaanse regering vindt doelbewust nu plaats, voor april '82, om de spel regels in de Amerikaans-Israëli sche betrekkingen te verande ren. Immers, de confrontatie zal na april alleen maar ernstiger worden, als Israël de Sinai-kaart niet meer kan uitspelen. Vandaar dat Begin het „onaan vaardbaar" uitspreekt over de Amerikaanse straffen-politiek, die het laatste halfjaar driemaal is toegepast. Eerst na de aanval op de Iraakse kernreactor, daar na na het bombardement op Bei roet. In beide gevallen werden wapenleveranties opgeschort Het gaat er Begin om onder de voor Israël nu gunstige omstan digheden de spelregels in de be trekkingen met Amerika radi caal te veranderen. Daarbij gaat Begin ervan uit dat Amerika juist in verband met de fatale datum van 25 april 1982 de betrekkingen met Israël niet ver der op de spits zal willen drijven. De discussie wordt in de eerste plaats gevoerd rond het strategi sche samenwerkingsverband. Veel ingrijpender voor de Israëli sche economie op langere ter mijn zijn echter de economische strafmaatregelen, zoals het annu leren van besprekingen over Amerikaanse orders bij de Israë lische militaire industrie voor 200 miljoen dollar en de verkoop van wapens die Amerikaanse on derdelen hebben, zoals Israëli sche Kfir-gevechtsvliegtuigen naar Zuidamerikaanse landen. Een dergelijk gevoelige klap voor de militaire industrie kan funeste gevolgen hebben voor de werkgelegenheid in Israël. Mitterrand Begins politiek van „Brinkmans hip", het manoeuvreren langs de afgrond, komt paradoxaal ge noeg op een moment dat Israëls betrekkingen met een aantal lan den juist aan het verbeteren was, met Frankrijk op de eerste plaats. Het geplande bezoek van president Mitterrand nu niet door, en het is de vraag of het herstel van de betrekkingen met zwart Afrika, dat ook ophanden leek te zijn, nu plaats zal vinden. 'Spijkerbom treft soldaat LONDONDERRY (AP) - In het Noordierse Londonderry is gis teren een Britse soldaat gewond geraakt toen een zogenaamde spijkerbom midden in een groep soldaten ontplofte. Dat heeft de politie bekend gemaakt. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist, maar de politie vermoedt dat de bom afkomstig is van de IRA of van de splintergroepering Inla. De soldaten waren bezig met het repareren van de stadsmuur i bij een eerdere bomaan- it was geslagen. Familieleden Bergh-autoweg. sympathisanten bezorgden de Polen-chauffeurs onthaal bij de grensovergang Alexejewa in VS aangekomen BOSTON - "Ik ben naar de Ver enigde Staten gekomen om er te blijven". Dit zei Lisa Aleksejewa gisteren bij aan komst in Boston. Daar zag zij haar man, Alexei Semionov, na een scheiding van drie jaar. Lisa verklaarde op een korte persconferentie, bang te zijn dat de Sowjet-autoriteiten Andrei Sahcarov en diens vrouw Jelena Bonner zullen straffen voor hun hongersta king, waarmee ze een uitreis visum bewerkten voor de vrouw van Jelena's zoon. "Mijn vertrek uit de Sowjet- Unie betekent een overwin ning voor Andrei Sahcarov, één van de weinigen in de strijd voor mensenrechten in de Sowjet-Unie", zei Lisa. Ze wees erop dat er "duizenden zijn, die hun verwanten niet kunnen bereiken, en er zijn honderden mensen die om hun geweten gevangen zit ten. Sacharov is nog in zijn il legale banningsoord Gorki, en wij weten niet wat hem nog te wachten staat". Sacharov en Jelena Bonner weigerden gedurende 17 da gen voedsel tot zich te nemen om de autoriteiten te dwin gen Lisa toestemming te ge ven zich in de Verenigde Sta ten bij haar man te voegen. Lisa Alexejewa met echtgenoot UTRECHT (GPD) - Zes vrachtwagens van het Polen-konvooi zijn nog niet terug in Nederland. Een truck is na een ongeluk, waarbij niemand werd gewond, vernield achtergebleven in Katowice in het zuiden van Polen. Vijf anderen staan met pech in Poznan, niet ver van de grens met Oost-Duitsland. De schade die in totaal werd opgelopen wordt geschat op 100.000 gulden. Van de ANWB, die het transport heeft begeleid, zijn er nog zes monteurs in het Oostblokland om de defecte wagens de repareren. Welke trucks kapot zijn weet de ANWB niet omdat er geen contact met de achterblij vers kan worden gemaakt. Het is ook onbekend hoeveel chauffeurs en bijrijders er nog in Polen zijn. Gistermiddag om kwart voor vijf arriveerden 42 trucks op het industrie terrein Lage Weide bij Utrecht. Zij werden tijdens de rit van de West duitse grens naar de Domstad op een wijze onthaald die leek op de manier waarop ze waren uitgezwaaid: langs de snelweg Arnhem- Utrecht begroetten enige duizenden enthousiaste mensen de PoLen- gangers. In de sporthal op het industrieterrein werden de chauffeurs en de medewerkers door honderden familieleden opgewacht. Chauffeur Piet Zaan uit Diemen blijkt een van de weinige Polengangers te zijn die geweld heeft gezien. Dat was in Warschau. Tientallen mensen werden voor zijn ogen in elkaar gemept door zeker 150 politiemannen De reden daarvoor kent Zaan niet. Wat hij wel weet is dat hij moest i de klappen te ontlopen. De jongste bijrijder van het konvooi was Hans Slager (17) uit Woerden. Hij is leerling op een haven- en vervoerschool en het transport naar Polen was zijn eerste grote rit. „Het reed niet fijn", vindt hy. „Ja, eerlijk gezegd ben ik wel heel bang geweest". Vrijwel alle trucks zijn bij het verlaten van Polen grondig uitgekamd. De douanebeambten hadden het vooral voorzien op brieven en fotorol letjes. Er zijn spullen in beslag genomen maar veel chauffeurs vertel den toch met enige trots de brieven, die ze voor Polen hebben meege nomen, in Nederland op de bus te zullen doen. Veel onervaren chauffeurs reden er mee in het konvooi. Een van hen was Cock van Herk uit Tiel, nog nooit met zijn wagen in het buitenland geweest. Het viel dan ook zwaar tegen. Een paar nachten sliep hij met zijn bijrijder Fred Guit gewoon op de stoelen van een onverwarmde truck. Bij de grens is hun wagen nog overhoop gehaald. Cock: „Maar dat was wel te verwachten. Ik heb de Amerikaanse vlag op de wagen geschil derd". Hij en zijn maat zijn meegegaan om te kijken hoe het werkelijk is in Polen en ze vinden de situatie erger dan ze ooit hadden gedacht. „Ik ben blij dat we nu bijna thuis zijn", aldus Fred. „Maar we zouden zo weer mee gaan", zegt Cock. Asiel Poolse ambassadeur WASHINGTON - De Poolse ambassadeur in Washington heeft zaterdagmiddag voor zichzelf, zijn vrouw, zijn dochter en schoonzoon poli tiek asiel gevraagd in de Ver enigde Staten. Minister van buitenlandse zaken Alexan der Haig onthulde tijdens een televisie-interview dat presi dent Reagan opdracht had gegeven de asielprocedure met spoed toe te passen en zorg te dragen voor de per soonlijke veiligheid van am bassadeur Romuald Spa- sowski. Hij zal vermoedelijk voorlopig op een geheim adres wordem onderge bracht, onder strenge bewa king. Komuald Spasowski is in de voorbije week van politieke opschudding rond de crisis in zijn vaderland vrijwel ie dere dag op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken geroepen om uitleg te geven en boodschappen aan te horen. Na afloop van de ge sprekken met Haig gaf hij on veranderlijk uitdrukking aan zijn diepe zorg omtrent het lot van de Poolse bevolking. De Amerikaanse regering in tussen is bezig de NAVO- bondgenoten te mobiliseren voor een ferme en gezamen lijke westelijke houding te genover de militaire mach thebbers in Polen en de Sow jet-Unie. In het schaarse nieuws dat uit Polen doorsij pelt, is nu sprake van Russi sche troepen die hun garni zoenen hebben verlaten en hun tanks onder meer nabij Gdansk hebben geposteerd. Uit kringen van de Ameri kaanse inlichtingendiensten komt het overigens niet te be vestigen gegeven dat de Rus sen in Polen een eigen com mandocentrum hebben inge richt, dat het land m zes mili taire districten heeft ver deeld. In de komende week reist de onderminister van buiten landse zaken voor Europese zaken, Lawrence Eagle bur ger, naar Brussel om daar op hoog niveau te overleggen omtrent de middelen die de NAVO ter beschikking staan als reactie op een eventueel nadrukkelijker Russische be moeienis. Haig verklaarde dat de VS erop uit zijn de her vormingen die in Polen tij dens de afgelopen 18 maan den tot stand zijn gekomen, veilig te stellen. Daartoe moet het Westen alle midde len toepassen waarover het beschikt, politieke, economi sche en wat hij noemde „mid delen die met de veiligheid te maken hebben". Maar over de vraag of de NAVO dan ook denkt aan een militair ant woord liet hij zich niet uit Volgens Haig heeft het Westen al geruime tijd geweten dat de eerste daden door de Po len zelf zouden worden ge steld, ook al is het zo langza merhand duidelijk dat de Amerikaanse regering en de NAVO door de ontwikkelin gen zijn verrast Haig zei dat de Poolse regering hem heeft verzekerd dat de hervormin gen niet ongedaan zouden worden gemaakt ..Maar", voegde hij daar scherp aan toe, „hun daden tot nu toe zijn daarmee in strijd. Hij noemde de ontwikkelingen in Polen voor het militair in grijpen „een uitdaging van het marxistisch-lenimstisch systeem van controle, die een bedreiging vormt voor de vi tale belangen van de Sowjet- Unie". „Er staan nog dingen te gebeu ren". kondigde Haig aan. „Wy moeten de hefbomen die wij kunnen hanteren, achter de hand houden. Tot nu toe is er sprake van een ideologisch conflict daarna komt de economische nood. Wij hebben de middelen om daarop invloed uit te oefe nen". Wordt Polen „een laai end armageddon?". Haig: „De situatie loopt over van gevaar voor de vrede en het machtsevenwicht in de we reld. Wy hopen dat de ver plichting die te handhaven door de Poolse regering en de Sojet-Unie wordt erkend bij het streven naar een oplos sing". Minister van defensie Caspar Weinberger was minder te rughoudend: hij hoopt dat het Westen, het Europese Westen, zal afzien van de bouw van een pijpleiding voor aardgas, dat uit Rusland wordt aangevoerd. Hij is er ook tegen dat de VS aan de Sowjet-Unie de machines verkoopt om de pijplijn te bouwen, is tegen graanle- veranties en tegen de ver koop van oogstmachines. Dat alles is binnen de Amerikaan se regering opnieuw in over weging. Weinberger: „Ik vind persoonlijk dat wij zeer voor zichtig moeten zijn met de overdracht van technologie en bekwaamheid aan de sow- jet-Unie, want zij destilleert daaruit onmiddellijk militair voordeel". Brandhaarden De VS vrezen dat de Sowjet- Unie, om de aandacht af te leiden van de situatie in Po len, elders voor nieuwe brandhaarden zullen zorgen. Amerikaanse inlichtingen diensten houden rekening met de mogelijkheid dat over drie weken in El Salvador een nieuw guerrilla-offensief zal losbarsten. Cubaanse troepen zouden zich in staat van verhoogde paraatheid bevinden. Arafat ontsnapt aan kogeV LONDEN'BEIROET (AFP/Rcuter/ UPI) - De voorzitter van de Pa lestijnse bevrijdingsbeweging, Jasser Arafat, is de afgelopen week in Beiroet aan een aanslag ontsnapt Dit heeft het Engelse zondagsblad 'The Observer" ge meld Volgens het blad zouden Arabie ren Arafat hebben achtervolgd tot in een van de schuilplaatsen van de PLO en in zijn richting hebben geschoten met automati sche pistolen. Het bericht van het Engelse blad is gistermiddag door het Palestijnse persbureau Wafa tegengesproken. "Arafat is in uitstekende vorm en doet ge woon zijn werk", aldus Wafa. In een wijk van Beiroet, waar ver scheidene Palestijnse en linkse Libanese organisaties kantoren hebben is gisteren in een auto een bom geëxplodeerd. De twee inzittenden van de auto zijn hier bij omgekomen, aldus de politie De auto explodeerde niet ver van het hoofdkantoor van de Pale stijnsc bevrijdingsbeweging en vlak bij het benzinestation waar zaterdag bij een bomaanslag ne gen mensen omkwamen. De aanslag was de derde in vyf da gen tijd in Beiroet Daarbij rijn in totaal meer dan 60 mensen ge- Kapitein weigerde Nederlandse hulp Zelfmoord premier Albanië LONDEN (AP) - De BBC heeft za terdag gemeld dat de premier van Albanië, Mehmet Shehu, zelfmoord heeft gepleegd. De BBC had het bericht opgevan gen van de Albanese radio. Volgens de BBC had radio Tirana gemeld dat Shehu zich van het leven beroofde "tijdens een ze nuwcrisis". Shehu is 68 jaar geworden. Hij was sinds 1954 minister-president van Albanië. De BBC noemde hem één van de grondleggers van de politiek die Albanië tot een breuk met dc Sowjet-Unie en een kortstondig bondgenoot schap met China heeft geleid. Er wonen in Albanië 2,29 miljoen mensen. Het land bestaat prak tisch uitsluitend van de land bouw. Het land is al tientallen ja ren ontoegankelijk voor Wester se bezoekers. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De scheepsramp in de buurt van het zuidwestelijke puntje van Engeland, Land's End, die 16 mensen het leven kostte, had wellicht voorkomen kunnen worden als de kapitein van het schip in nood niet de hulp had geweigerd van een Nederlandse sleepboot. Het schip, de 'Union Star', kwam in een vliegende storm zaterdagavond in moeilijk heden toen de motoren het begaven. Een reddingsactie kostte uiteindelijk niet alleen de achtkoppige bemanning van de 'Union Star' het leven, maar ook de acht inzittenden van de reddingboot. Al direct nadat de 'Union Star' in problemen kwam werd hulp aangeboden door een in de buurt verblijvende sleepboot, de 'Noord- Holland' van de firma Weismuller. De kapi tein van 'Union Star' wees dc/e hulp echter van de hand, en zei eerst toestemming van zijn maatschappij te willen hebben. Weismuller nam vervolgens contact op met dc eigenaars van het schip dat inmiddels in een hopeloze situatie was terechtgekomen. Toe stemming werd alsnog verkregen om de 'Union Star' te hulp te korn. n, maar toen was het al te laat. Inmiddels was namelijk de reddingboot Solo mon Browne' uitgevaren vanuit het nietige vissersdorpje Mouse Hole. Dc bemanning van deze boot slaagde erin vier bemannings leden van de 'Union Star' aan boord te ne men. Kort daarna werd het radiocontact ver broken Uren later werden de wrakstukken van dc red dingboot langs de kust gevonden. Geen van de opvarenden bleek de ramp te hebben overleefd. Onbekend is nog door welke oor zaak de reddingboot in stukken is geslagen Ook de bemanningsleden van de 'Union Star' die nog aan boord waren, kwamen om in de huizenhoge golven. Het schip kapseisde en sloeg op de lOtlUI De VlÜOfl S:.ir m—lrtt zijn eerste reis Anderhalve weck geleden verliet het schip dc werf in Denemarken De ramp heeft het vissersdorpje Mouse Hole. waaruit alle bemanningsleden van de red dingboot afkomstig waren, in diepe rouw ge dompeld. Alle inwoners van het dorp heb ben door de ramp wel een familielid of vriend verloren.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9