Meer toerisme in eigen land Justitie vervolgt ruim 100 Zeeuwen uiarnecke Recessie remt kerstbomenverkoop niet Reeks impulsen op komst Oude gebouwen voor huisvesting jongeren Op Waddenzee geboren kind tijdelijk ontheemd Elektrische ontlading zet tanker in brand In verband met zwarte vishandel SCHAARSBERGEN (ANP) - Ook dit jaar zal de kerstboom massaal in huis worden gehaald. On danks de sombere economische situatie besteedt de Nederlander toch het nodige aan dit kerstge beuren. "De verwachting is dat ook in 1981 ruim twee miljoen fijnsparren in de huiskamers zullen staan. Dat zijn er ongeveer evenveel als vo rig jaar. De consument geeft lie ver een gulden extra uit voor de aanschaf van een kerstboom, hij zal waarschijnlijk wel minder uit eten gaan", zo meent de heer G. Pelgrum, inkoper van de Heide maatschappij in Schaarsbergen, die met ruim 300.000 afgeleverde kerstbomen in Nederland veruit de grootste leverancier is. Vorig jaar werd de aanvoer van kerstbomen uit de ons omrin gende landen (West-Duitsland, Luxemburg, België en Frank rijk) als gevolg van sneeuwval vertraagd, waardoor de verkoop laat op gang kwam. Dit jaar is de situatie een stuk ernstiger van wege de extreem lage temperatu ren gedurende bijna twee weken. Nog altijd moet tachtig procent van alle kerstbomen uit het bui tenland komen. Sneeuw en vorst hebben de transporten evenwel ernstig vertraagd en ook een stuk duurder gemaakt. De ko mende dagen zullen de meeste bomen op de markt, in waren huizen en in winkelcentra wor den verkocht", verwacht Pel grum. De kwaliteit van de kerstboom zal dit jaar een stuk minder zijn. "De bomen hebben erg veel van de vorst te lijden gehad. Het vocht is er volledig uit en ze zijn nu zo dood als een pier. Het gevolg is dat ze snel gaan uitvallen", zo zegt de deskundige van de Hei demaatschappij. Hij heeft berekend dat de door snee-boom dit jaar hooguit een week zal meegaan en adviseert dan ook de kerstboom zo lang mogelijk buiten de huisdeur te houden. Pelgrum: "om teleur stelling te voorkomen, is het be ter de boom pas vlak voor de kerstdagen in de warme huiska mer op te tuigen. Op die manier kan de boom in redelijke condi tie de jaarwisseling halen". De prijs van de fijnspar ligt hoger dan het afgelopen jaar, ook al vanwege het dure transport uit de met sneeuw bedekte gebie den. "De prijzen variëren van 15 tot 25 gulden. Het gaat daarbij om bomen van anderhalf tot twee meter lengte. Vor de wat lu xueuzere en grotere bomen wor den prijzen van rond de 30 gul den gevraagd", aldus Pelgrum. Hii heeft berekend dat dit jaar naar schatting 45 mihoen gulden aan bomen zal worden uitgegeven. De Heidemaatschappy heeft in de afgelopen week enkele hon derdduizenden bomen via de handel verkocht. Geconstateerd is dat de vraag naar de zogenaamde boom-met-kluit is gestegen. De prijzen liggen iets hoger, daar staat een minder snel naaldenverlies tegenover. Ruim drie procent van alle verkochte bomen wordt afgeleverd met kluit. De meest gevraagde lengte voor een kerstboom is nog steeds anderhalve meter. De consu ment is echter ook kritischer ge worden. Men gaat zich eerst eens oriënteren", zo is de indruk van Pelgrum. DEN HAAG (GPD) - Nederland moet als vakantieland aantrekkelijker worden. Vanuit die opvatting heeft staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) aan bestaande rege lingen voor de toeristische sector een aantal nieuwe toegevoegd om het buitenlandse toerisme naar Nederland te bevorderen en om meer Nederlanders binnenslands te houden. Voor de nieuwe regelingen, garanties en initiatieven is ongeveer 29 miljoen gulden gereserveerd op de begroting van economische zaken, die in februari wordt onderworpen aan het oordeel van de Tweede Kamer. De toeristische handelsbalans ver toont een negatief saldo (5,9 mil jard in 1980, 5 miljard in 1981) en dit zal volgens Van Zeil altijd wel zo blijven. Maar dit jaar is een kentering opgetreden. Voor naamste oorzaak daarvan is de geringere bestedingsruimte van de Nederlandse gezinnen dooi4 werkloosheid en te hoge belas tingen. Ook heeft de vorige staatssecretaris van economi sche zaken, Hazekamp, initiatie ven genomen om Nederlanders meer binnenslands te houden. Dat initiatief is door Van Zeil op gepakt en verbreed. In vergelijking met omringende landen moet Nederland aantrek kelijker worden door uitbreiding van het aantal toeristische attrac ties, door verbetering van de ac commodatie voor slecht weer. door verbetering van het dienst verleningsniveau en door invoe ring door een landelijk informa tie- en reserveringssysteem. Op dit systeem, dat volgens Van Zeil op vergelijkbare wijze moet functioneren als de wereldom vattende reservering van de KLM, moeten alle VVV's, hotels, motels, appartementsoorden, campings, jachthavens e.d. wor den aangesloten. De plannen zijn nog in voorbereiding en zullen in januari of februari nader worden toegelicht. Promotie De promotie van Nederland zowel binnen- als buitenslands zal wor den geïntensiveerd. Ten dele neemt de overheid hier zelf ini tiatieven, ten dele zullen die van anderen „een handreiking gebo den worden". In dit kader is be- Rijk komt met subsidies APELDOORN (ANP) - Het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke or dening bekijkt op het ogenblik de mogelijkhe den voor een financiële re geling voor de huisvesting van jongeren in oude ge bouwen en grote woon huizen. Staatssecretaris S. Langedijk-De Jong zei za terdag in Apeldoorn dat er zo'n regeling moet komen. De bewindsvrouw sprak in de Gel derse stad tijdens een bijeen komst van Amerikaanse, Britse, Belgische en Nederlandse archi tecten, stedebouwkundigen en beeldend kunstenaars. De bij- eenkomst was belegd ter gele- genheid van de tentoonstelling WEERRAPPORTEN Amsterdam geheel bew. -1 -4 De Bilt geheel bew. -1 -4 Deelen geheel bew. -2 -6 Eelde licht bew. -4 -11 Eindhoven geheel bew. Rotterdam zwaar bew, Twente zwaar bew. Vlissingen geheel bew. Zd. Limburg w -1 Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort gehe Helsinki Innsbruck zwaar bew. Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen half bew. Lissabon motregen Locamo geheel bew. Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca w. 17 12 02 Las Palm as half bew. Beiroet half bew. Tel Aviv zwaar bew. Tunis half bew. De zorg voor de omgeving in het Apeldoornse Van Reekummu- seum. Mevr. Langedijk denkt aan een re geling waarmee oude, grote pan den, die leeg staan, kunnen wor den opgeknapt. Een opknap beurt moet volgens haar beperkt blijven tot het aanbrengen van de minimaal vereiste voorzienin gen voor bewoning. "De rest kunnen jongeren zelf wel doen", zei de staatssecretaris. Minister Van Dam heeft enkele we ken geleden gezegd dat het huis vestingsprobleem van jongeren voor een deel kan worden opge lost door wooneenheden te scheppen in oude fabrieks- en kantoorgebouwen. De verbou- wingskosten kunnen tot een mi nimum beperkt blijven, meende hij toen ook al. Het is soms ver bazingwekkend, aldus Van Dam, wat bijvoorbeeld krakers met ka le, verpauperde ruimten weten te doen. Tot nu toe hebben alleen lagere overheden als gemeenten spora disch het verbouwen van grote panden tot wooneenheden voor een- en tweepersoonshuishou dingen gesubsidieerd. Voorbeel den hiervan zijn te vinden in on der meer Den Haag, Rotterdam, Gouda en Enschede. sloten alsnog 3,5 miljoen uit te trekken voor stimulansen in het kader van de 200-jarige herden king der Nederlands-Amerikaan se betrekkingen, waarvoor van het bedrijfsleven een even grote investering wordt verwacht. Omvangrijk zijn de plannen met betrekking tot investeringen om de toeristische accommodatie te vergroten of te verbeteren. Met name wordt hierbij gedacht aan de middenklashotels, waaraan in Nederland groot tekort is. Naast de bestaande WIR-premie wordt ook de investeringspre mieregeling voor structureel zwakke gebieden van toepassing gemaakt. Dit betekent dat in de gemeenten Almelo, Enschede, Hengelo, Oldenzaal, Nijmegen, Den Bosch en Helmond 25 pro cent premie wordt gegeven voor investeringen in vaste activa. Rente Voor investeerders in de toeristi sche sector die worden gecon fronteerd met al te terughouden de banken wordt een beroep mo gelijk op de Nationale Investe ringsbank. De rente wordt de zelfde als de banken zouden be- rekënen, maar de staat stelt zich garant. Gedacht wordt hierbij aan vestiging, uitbreiding of in vestering in hotels, motels, ap partementsoorden, jachthavens of toeristische objecten waar voor tenmiste 50.000 gulden wordt geinvesteerd. In het eerste jaar hoeft niet te wor den afgelost. Voorts komt er een rentesubsidie van 50 procent ge durende de eerste drie jaar, naast de reeds bestaande fiscale aftrek mogelijkheden. Via de bestaan de kredietbeschikking voor het midden- en kleinbedrijf (bedrij ven met maximaal 100 werkne mers) kunnen verder bedrijfs- kredieten worden gegeven voor de investeringen, maar ook om liquiditeitsproblemen te verhel pen, een zogenaamd vermogens- versterkingskediet. Voorts zullen bijzondere hypothe caire leningen mogelijk worden voor beginners in de toeristische sector, zodat een hypotheek ge nomen kan worden van maxi maal 85 procent van de stich- tingskosten. Normaal is dat 60 tot 70 procent. Er komt verder een subsidieregeling voor toeris tische infrastructuur, zoals de aanleg van wegen en riolering, de bouw van waterzuiveringsin stallaties of voorzieningen voor gehandicapten van ten hoogste 150.000 gulden of 50 procent. JnftfcJL' Slawomir Czarlewski, secretaris van het nationale comité van de Poolse vrije vakbond Solidariteit, geeft het V-teken ten overstaan van de duizenden demonstranten die gisteren samenstroomden op het Waterlooplein voor de Moses en Aaron Kerk. Demonstratie tegen ingreep in Polen AMSTERDAM (ANP) - "In Polen wordt momenteel een verzetsbe weging georganiseerd. Een ver zetsbeweging van alle Polen. En heel Europa en de gehele wereld staan achter ons." Dit zei Slawo mir Czarlewski, secretaris van het nationale comité van de Poolse vakbeweging Solidariteit zaterdagmiddag aan het slot van een demonstratie tegen de mili taire ingreep in Polen door de Amsterdamse binnenstad, waar aan enige duizenden mensen hadden deelgenomen. Aan dat verzet nemen ook de leden en lei ders van Solidariteit deel die thans in het buitenland verblij- In Parijs heeft een zojuist opge richt comité van leden van Soli dariteit in het buitenland zich met een oproep gericht lot alle mensen van goede wil, alle orga nisaties, politieke partijen en re geringen om de Polen te helpen in hun strijd voor fundamentele mensenrechten in hun land. De regeringen van staten hebben middelen om het Poolse militai re bewind onder druk te zetten: politieke, economische en more le middelen, aldus Czarlewski die stelde dat het Poolse volk in deze dagen een diepe tragedie AMSTERDAM (ANP) - Leden doormaakt. De demonstratie ging van het Beursplein naar het Waterloop lein. Aanvankelijk zou daar in de Mozes en Aaronkerk een slotbij eenkomst worden gehouden. Aangezien het aantal demon stranten te groot was om in de kerk te herbergen werden de be togers op het plein voor de kerk toegesproken door vertegen woordigers van PvdA, CPN, PPR, D'66, CDA, WD, FNV/ CNV en van de WDM en Bond van Dienstplichtigen. Alle sprekers keerden zich fel te gen de militaire ingreep, het ar resteren van vakbondsleden en leiders, het onderdrukken van stakingen en het ontbreken van burger- en vakbondsrechten. Zij spraken zich uit voor vernieu wing en democratie in Polen. Dok in Den Haag en elders in Euro pa werd gedemonstreerd. LEEUWARDEN (ANP) - Mist en het feit dat de Waddenzee nog niet gemeentelijk is inge deeld, zijn er de oorzaak van dat de ouders van Tjitske Bos uit Formerum op Terschel ling naar de burgerlijke stand in Den Haag moeten om daar de geboorte van hun dochter tje aan te geven. De moeder van Tjitske moest vrijdagavond met spoed naar het ziekenhuis in Harlingen, maar de helikopter van de vliegbasis Leeuwarden kon vanwege de mist niet naar Terschelling. Daarop werd de vrouw met de veerboot Mids- land naar Harlingen ver voerd. Het kind werd echter onderweg, in het Khuitegat in de Waddenzee, geboren. "Als ik had geweten dat we de ze ellende de ouders zouden aandoen, dan had ik in de ge boorteakte gezet dat het kind in Harlingen was geboren", aldus de arts P. Smit, die me vrouw Bos op de veerboot heeft geholpen. Helemaal niet te spreken was hij over de vervoersmogelijk heden in tijden van nood van af de eilanden. In Nederland is namelijk nog geen helikop ter met blindvlieg-appara- tuur, waar volgens de arts al jaren zonder resultaat op wordt gehamderd. Het reddingscoördinatiecen trum is nu gevestigd op het marinevliegkamp Valken burg, waar vandaan de red dingsheli's tijdens mist niet kunnen vliegen. Bedoeling is dat het reddingscentrum in 1985 in Den Helder zal wor den gevestigd. Volgens een woordvoerder van de gemeente Den Haag komt het maar zelden voor dat ou ders, in het geval als dat bij de familie Bos, de geboorte van hun kind in Den Haag moeten aangeven. Als er geen gemeente in de directe omgeving van een geboorte is aan te wijzen dan is Den Haag voor aangifte de aange wezen plaats. Dat gebeurt bij voorbeeld ook met bevallin gen op Nederlandse schepen buiten Nederland, aldus de Haagse gemeentevoorlichter. het comité dat zich 'solidarnosc overal' noemt, hebben in de nacht van zaterdag op zondag alle ruiten van het Russisch verkeersbureau in de Honthorststraat in Amster dam ingegooid. 'De huidige onderdrukking van de verworven vrijhe den van de accoorden van Gdansk in Polen wordt niet getolereerd', aldus het comité in een telefonische verklaring aan het ANP. 'De onderdrukking gebeurt op bevel van de Russen, door de Russen en door in Rusland opgeleide Poolse volksverraders. Solidarnosc heeft duidelijk aangetoond dat het Poolse bureaucratische systeem failliet is. De communistische partij van Polen kan er geen aanspraak op maken vertegenwoordiger te zijn van het Poolse volk. De Russen uit Polen, Polen voor de Polen', aldus de verklaring. VLISSINGEN (GPD) - Een zich niet sluitende veiligheidsklep en vermoedelijk een elektrostati sche ontlading zijn de oorzaak geweest van de brand in de nacht van vrijdag op zaterdag aan boord van een gastanker in de Sloehaven by Vlissingen. Ernsti ge problemen hebben zich by de brand en de bestrijding daarvan niet voorgedaan. Toen het vuur was gedoofd is de gastanker van uit de haven buitengaats ge sleept. Nadat de met goed fünc- tionerende klep vervolgens was uitgeschakeld en deskundigen de zaak hadden gecontroleerd is het schip zaterdagmiddag weer naar de Sloehaven gebracht. De tanker, de uit Noorwegen af komstige Nyhavn, lag vrijdag avond by Eurogas Terminals propaan te lossen. Via een veilig heidsklep van een van de acht tanks aan boord van het schip ontsnapte gas naar de afblaasin- nchting die ruim tien meter bo ven het dek is aangebracht. Dat op zich is niets bijzonders. Al leen bleef de veiligheidsklep open staan en op een gegeven moment begon het wegstromen de gas te branden. Bovenop de afblaasinrichting ontstond toen een vlam van ongeveer hander- halve meter hoog. De Vlissingse brandweer rukte met twee eenheden uit. Omdat er geen onmiddellyk gevaar aanwe zig was liet de brandweer het vuur in eerste aanleg ongecon troleerd branden. De omgeving van de plaats van de brand werd koel gehouden. Door stikstof m de leidingen te brengen ging het vuur tegen dne uur zaterdagmor gen uit Volgens de Vlissingse brandweer commandant is er geen moment sprake geweest van gevaar voor de omgeving. Het vuur bevond zich op een tamelyk veilige af stand van de gastanks aan boord van het schip „Door alles koel te houden en onbrandbaar stikstof in de leidingen te voeren kon er eigenlyk met veel mis gaan", al dus de brandweercommandant van Vlissingen. Vorst noopt minister tot jacht- verbod DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (landbouw en vissery) heeft de jacht op gevogelte en an der klein wild, alsmede watei» wild, met ingang van morgen verboden. De reden hiervoor is de aanhoudende vorst, aldus het departement vanochtend, die het deze in het wild levende dieren steeds moeilijker maakt aan voedsel te komen. Het gaat om fazanten, patrijzen, ha zen, houtsnippen, goudplevie- ren, ganzen, eenden, koeten en watersnippen. De jacht op groter wild (herten, reeën, wilde zwy- nen) is nog open: voor deze die ren is nog geen sprake van een noodtoestand, aldus het ministe- Erwtensoep in een bungalowtent en een drukte van belang op de dichtgevroren sloten, vaarten en meren. Een stukje Nederland in het weekeinde. VLISSINGEN (GPD) - Het open baar ministerie heeft in nauwe samenwerking met de belasting diensten in Zeeland en Noord- Brabant het vervolgingsbeleid vastgesteld in de Zeeuwse vis- fraudezaak. Er zullen ruim 100 verdachten strafrechtelijk wor den vervolgd. Onder hen bevin den zich vishandelaren, mede firmanten van de visbedrijven en hun werknemers, de zogenaam de deelvissers. Ook is de datum bepaald waarop de visfraudeza- ken worden behandeld door de rechtbank in Middelburg, name lijk op 11 en 12 maart 1982 Van de ruim 100 verdachten wor den er 20 gedagvaard, werkzaam by of eigenaar van zeven bedrij ven die zich bezighouden met vishandel of vissery. Tydens het onderzoek naar de fraude, dat eind juli werd afgesloten, is ge bleken dat er voor ongeveer zes mifjoen aan vis is verhandeld zonder dat daarover belasting werd betaald. Volgens de Mid delburgse officier van justitie mr. R. Daverschot, is het vervol gingsbeleid in deze zaak erop ge richt om met name de deelvis sers en de „niet leidinggeven den" in eerste instantie de gang naar de strafzitting te besparen. Schikkingsbedrag Het schikkingsbedrag dat aan de genen wordt opgelegd die een transactie kunnen aangaan (dus niet voor de rechter hoeven te verschijnen), zal worden vastge steld door de officier van justitie samen met de belastingdienst Het houdt direct verband met de hoogte van de eis die de officier ter rechtszitting zal vragen. Dit gebeurt echter pas als verdachte niet is ingegaan op het schik kingsvoorstel. Hy zal dan alsnog worden gedagvaard. Deze trans acties eaan naar alle deelvissers Mr. Daverschot wyst erop dat het in de Zeeuwse visfraudezaak vastgestelde vervolgingsbeleid beslist niet betekent dat in een eventuele soortgelyke fraude zaak hetzelfde beleid zal worden gevoerd „Dat er dit keer is be paald dat aan sommigen de gang naar de strafzitting wordt be spaard wil niet zeggen dat dit in eventuele toekomstige zaken op nieuw het geval zal zijn", aldus de Middelburgse officier van jus titie. ADVERTENTIE Ondcrblouscs. hemdjes en broeder Don, behaaglijk en warm. ZUIVER ZIJDEZUIVER WOL. Onderblouses, he Dun, behaag BREESTRAAT126. LEIDEN. TEL 071-130960

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7