woonboten' 'Willekeur rond Bonden en universiteit oneens over bezuinigen Clubhuis Blauwkras officieel geopend CDA kaatst kritiek terug op PvdA MAANDAG 21 DECEMBER 1981 LEIDEN LEZERS SCHRIJVEN ook op andere fronten zal botsen tussen bonden en universiteit "De conflictstof elders ligt niet zo hoog opgestapeld Bovendien kunnen er ook tydelyke aanstel lingen met worden verlengd. En daarop hebben wy onvoldoende overzicht". Film (1) In het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie aan de Hooglandsekerkgracht wordt woensdag de film Reis Door De Oertijd vertoond. Deze film, die bestemd is voor kin deren van 9 tot 14 jaar, ver telt het verhaal van vier jon gens, die met een bootje de ri vier naar de oertijd opvaren. Daarbij komen ze allerlei prehistorische dieren tegen en ontmoeten o.a. een mammoet en dinosauriërs. De film be gint om 14 00 uur en duurt tot ongeveer 15.30 uur. Op 21. 22. 28. 29 december wordt er bij voldoende be langstelling om 14.00 uur een rondleiding van ongeveer 45 minuten door het museum ge geven. Film (2) De kinderfilmmiddag die op woensdag 23 december aan vang 14 30 uur, in de Kapel zaal van het K&O-gebouw ge geven wordt, zal geheel ge- vuld worden met tekenfilms. Een serie tekenfilms met veel bekende stripfiguren zoals Popey, De Supermuis, Woody Woodpecker en vele andere striphelden. Film (3) De voetbalvereniging Leiden organiseert woensdagmid dag een filmmiddag in de kantine op het sportcomplex Morsch II (gelegen aan de Smaragdlaan). Aanvang 14.00 uur. Iedereen is welkom. Gesloten In verband met de feestdagen zal de Leidse VrijwiUigers- centrale van 24 december tot begin januari gesloten zijn Sport Voor de tiende maal tn succes sie organiseren vijf Leidse sportverenigingen morgen een sportvijfkamp voor meis jes en jongens van 14 tm 17 jaar. De onderdelen bestaan uit voetbal, basketbal, tafel tennis. atletiek en zwemmen. Het programma wordt afge werkt tussen 8 30 en 9 45 uur tn zwembad de Does te Lei derdorp Van 10 30 tot 15.30 uur uxjrdt er op het universi taire centrum aan voetbal, basketbal en tafeltennis ge daan en daarna voert men op de kunstofbaan aan de Leid se Hout het'atletiekprogram- Ijsbaan open LEIDEN - De openbare Ijsbaan van Leiden, die loopt van de Ho ge Rijndijk tot de Jan van Hout- brug aan de Korevaarstraat, Is vanmiddag ofTieiecl openge steld. Er werd al enkele dagen op de leidse singels geschaatst, nu echter heeft de gemeente het ijs betrouwbaar verklaard. Dat betekent dat er op de openbare ijsbaan ijswacht zal worden ge houden door de gemeente en er ook tentjes voor koek-en-sople kunnen worden neergeset. kamsteeg Kamsteeg biedt gewoon meer. DEMONSTRATIE MODELLEN mot AANZIENLIJK VOORDEEL 1 JAAR GARANTIE Sclrocco GT 13.000 km Audi 80 GLS Paaaal LS Audi 80 LS 15 000 km Mi GLS 4-dra. achutfd. 28.000 km Paaaal LO 5-dra. 4.500 km DEZE VW-AUDI-MODELLEN ALS NIEUW VOORDEEL van f 500.-4000,-. kamsteeg Ocgslgerxl. I eiderdiirp. ka Kerst man op pad LEIDEN - Hoezeer de winter ook al heeft toegeslagen. de kerstman moest zaterdag wieltjes onder zijn arrestee Bij faculteit sociale wetenschappen Breestraat (1) Het trieste ongeluk op de Bree straat waarover u in uw krant van 17 december bericht, komt voor mij helaas niet onverwacht. Wethouder Waal heeft toch zoiets gezegd als "ik geef ze zo veel auto's dat ze er in stikken" en vervolgens twee-richtingsver- keer ingesteld na eerst de rijbaan te hebben versmald. Hoeveel onglukken moeten er nog gebeuren voordat deze man tot inkeer komt en het twee rich tingsverkeer in de Breestraat beëindigd. Wie het verkeer in de Breestraat dagelijks gadeslaat, wéét toch gewoon dat er geen plaats meer overblijft voor een fietser of bromfietser als er b.v. twee bussen elkaar tegengesteld passeren. Reeds vaak heb ik ver twijfelde fietsers in doodsnood het trottoir op zien vluchten. Waarom grijpen andere stadsbe stuurders niet in in deze onhoud bare situatie, nu de bevoegde wethouder vanwege misplaatst politiek prestige in gebreke blijft. G. van Egmond Breestraat 173 Leiden. Breestraat (2) Na het lezen van het bericht over het dodelijk ongeval op de Bree straat, dat wellicht is veroorzaakt door gladheid, ben ik eens ter plaatse gaan kijken. De toch al kleine ruimte voor fietsers wordt nu op veel plaatsen beperkt door klonten bevroren sneeuw. Het feit dat de gemeente niet genoeg doet om deze straat met zyn in normale tijden al uiterst gevaar- lijkse situatie voor fietsers vlek keloos schoon te houden, is voor mij onbegrijpelijk en niet te ac cepteren. C.Doove Hoge Rijndijk 90D Leiden Piraten Het besluit van het Algemeen Be stuur van de Gemeenschappelij ke Regeling Kabelnet te Oegst- geest om, in het kader van de uit spraak in het kortgeding dat werd aangespannen door de Bio scoopbond, uitzendingen van speelfilms te verbieden, de "knop" óók vor de z.g. "piraten zenders" om te draaien, heeft by mij en ik ben er zeker van. óók bij honderden kijkers grote ver ontwaardiging gewekt! Beseft dit bestuur wel. wat met dit besluit wordt bereikt? Ik denk aan hun die ziek of werkloos zijn en tegen de lange nacht opzien omdat de pijn of de zorgen voor de toekomst hen uit de slaap houdt. Ik denk ook aan bejaar den en in het bijzonder aan de minst bedeelden onder hen, die toch al zo weinig ontspanning en verstrooiing hebben om de een voudige reden dat hun daarvoor de financiële middelen ontbre ken. En zo zullen er nog wel tal loze andere groepen van mensen zijn voor wie de uitzendingen van deze z.g. "piraten" een wel kome afleiding en verstrooiing zün. Het is bovendien een merkwaardig besluit, omdat de uitspraak van het kort geding uitsluitend het verbod betreft om speelfilms uit te zenden, waarvoor geen rech ten zyn betaald. Bovendien had den de uitzendingen van speel films tot gevolg dat het bioscoop bezoek sterk terugliep. Vanuit dat gezichtspunt bezien, acht ik de uitspraak van de rechter dan ook juist, omdat terugloop in het bioscoopbezoek sluiting van bio scopen tot gevolg kan hebben en diis werkloosheid betekent voor het betreffende bioscoopperso neel! Ik wil het dan nog met eens hebben over het ontduiken van de filmrechten' Maar wót is er tegen het uitzenden van regionaal nieuws, zoals die, met name door "Nederland III", op voortreffeiyke wyze op het scherm wordt gebracht? Het ma teriaal voor deze uitzendingen is door de zender zélf betaald. Wat deze zender met dc beperkte middelen waarover hy beschikt op het scherm brengt, is van uit stekende kwaliteit, menig "lega le" zender kan wat dat betreft, aan deze "illegale" zender een voorbeeld nemen! Er is nóg een ander aspect aan deze uitzendingen. De gigantische be dragen die aan de NOS moeten worden betaald (zesduizend gul den PER SECONDE1!!) voor re clame uitzendingen kunnen door de gemiddelde winkelier beslist met worden betaald De regiona le zender maakt het de winkelier mogelijk tegen een betrekkelijk genng bedrag zyn waren op het scherm aan te pryzen' Overigens vind ik het maar een on- begrypelyke zaak dat de over heid zo moeilyk doet met het le galiseren van deze "illegale" zen ders die in zo n geweldig grote behoefte by het publiek tege moet komen! Kcnnelyk zyn de 150 kwebbelende en elkaar steeds in de haren vliegende ka merleden zó met hun eigen par tybelangen in dc weer dat ze daarby dc meest voor de hand liggende zaken volkomen uit het oog verin L. Harms Maredyk 5 2316 VR Leiden LEIDEN - Aan de vooravond van het zestigjarig bestaan heeft postdui venvereniging De Blauwkras een nieuw onderkomen. Na een jaar aan de Berlagestraat te hebben gezeten, zijn de Blauwkrassers verhuisd naar de Voorschoterweg, waar ze zelf naast zwembad De Vliet een nieuw clubhuis hebben gebouwd. Wethouder Tesselaar verrichte zater dag de opening van het gebouw, waar De Blauwkras overigens offi cieus al sinds april zit. Het bestuur is met de houten behuizing dik tevreden. "We hebben 59 jaar lang gezworven en van deze plek gaan we voorlopig niet weg. Als er weer wat geld is, zetten we wel stevigers neer", aldus penningmeester Van de Wetering. meuwe vergunningen uit te ge ven, de brugwachters strikte op dracht geeft geen woonboten van buiten door te laten, bevor dert dat door middel van krotop ruiming er jaarlijks een aantal boten verdwijnen en vervanging door aankoop of ruiling van bui ten Leiden niet toestaat". Mooi "En dan lees je weer in het ont- werp-verkiezingsprogramma van de PvdA voor de periode 1982-'86: Woonboten spelen een rol by de bestrijding van de wo ningnood. Derhalve dient het aantal woonboten minimaal op het huidige aantal gehandhaafd te blijven". "Mooi gezegd", constateert het CDA-raadslid. "Het aantal lig plaatsen van 1978 (222) zou al ge handhaafd worden, maar dat aantal is inmiddels wel met tien gedaald. Wellicht lezen wij het zelfde weer in het verkiezings programma 1986-1990. Ik ben be nieuwd hoeveel woonboten er dan nog zyn". Het CDA acht het gevoerde beleid in strijd met het collegeprogram ma van PvdA/WD, het CDA- verkiezingsprogramma en de van 1918 daterende wet op de woonwagens en woonschepen. Het niet uitgeven van ligplaatsver gunningen mag alleen als een ge meente planologisch vol is, meent Kokxhoorn. "Uit de regel matig gevoerde discussies in de raad blijkt dat de raad van me ning is dat Leiden planologisch niet vol is en er zelfs ligplaatsen bij moeten komen. Welnu, dan moet de raad ook uitspreken aan wie nieuwe vergunningen moe ten worden uitgegeven en aan welke criteria men moet vol doen". Het CDA zegt te hopen dat het col lege voor de nieuwe raadsperio de (september 1982) een beleids plan klaar heeft. De PvdA-fractie heeft overigens vorige week be sloten om nog deze periode in elk geval de ligplaatsen in een plan vast te leggen. De aan de bo ten te stellen regels wat betreft kwaliteit, hygiène en dergelijke zouden wel kunnen wachten, meende de PvdA-fractie. Diefstal in wisselwoning LEIDEN - Twee Leidenaren van 18 en 28 jaar zijn door de politie aangehouden wegens diefstal. De twee hadden spullen meege nomen uit de wisselwoning aan de Willem Barentszstraat. die zy eerder enkele malen hadden ge kraakt. Het gestolen goed be stond uit een video-recorder, een kleurcn-tv. tapyt en enige sche merlampjes. Inbraak Van den Branderlerkade - Een antieke klok e kele tinnen voorwerpen zyn vrij dagnacht gestolen uit een wo ning aan de Van den Brandeler- kade. De buit van de inbraak ver tegenwoordigt een waarde van ongeveer 15.000 gulden. De toe gang tot de woning werd ver- schafd via de achterdeur. weinig sneeuw. Op initiatief van de commissie Leiden Leeft trok het 'jongere broertje van Sinterklaas' door de winkelstra - tgn om het 'kooplustig publiek op iets kleins te trakteren. Het meisje op de foto lijkt het pas na enige aarzeling te ficcepteren dwongen ontslagen onvermyde- lyk zyn. Overigens laat de AB- VA/KABO altyd een onvoor- waardelyk 'nee' horen als het om ontslagen gaat. "Wy winden daar geen doekjes om", zegt L.J.A. van Bentveld. De verdeling van de bezuimgings- pyn is by de universiteit overi gens gelegd bij de afzonderlyke faculteiten. Hebben die daarvoor een strategie ontwikkeld, dan komt het bij het universiteitsbe stuur dat het voorstel aan de jbonden voorlegt Vijverberg: '"Wij toetsen het en ons enige machtsmiddel is om het af te wy- zen, zodat het bij landelijk over leg terecht komt". Over de situatie bij de faculteit so ciale wetenschappen zegt hij: "Wat ontslagen betreft gaat het om minstens twee man. Niet veel zult U zeggen. Maar het gaat om hoe het spel - dat laatste in cyni sche zin - in elkaar is gestoken. Het gaat om het principe. En dan zeggen wij: voor ons niet duide lijk dat er ontslagen moet wor den". In tegenstelling tot de bon den is het College van Bestuur er wel van overtuigd dat gedwon gen ontslagen onvermijdelijk zijn bij de faculteit sociale weten schappen. Volgens Van Bentveld hoeven de problemen by deze faculteit ove rigens niet te betekenen dat het LEIDEN Hoewel het er zaterdag op leek dat het met de pret was gedaan, keerde de vorst gisteren toch weer terug. Schaatsen kon dus weer en dat werd dan ook met gretigheid gedaan. Zoals bijvoorbeeld op het Rapenburg. Wethouder Tesselaar verricht de officiële opening. Een lid van De Blauwkras helpt een handje. LEIDEN - Het universiteitsbe stuur en de bonden zijn het niet eens kunnen worden over de be zuinigingen bij de faculteit socia le wetenschappen, het overleg daarover werd eind vorige week onvernchterzake beëindigd en naar hoger niveau 'getild'. De mi nister van onderwijs en weten schappen en de landelijke amb tenarenbonden gaan zich er nu over buigen. De kans bestaat dat het College van Bestuur van de universiteit zijn werk dan over moet doen. "Erg waarschijnlijk is dat overi gens niet", zegt dr. A.J. Vijver berg, die namens de Centrale van hogere en middelbare functiona rissen bij overheid en onderwijs aan het overleg met de universi teit deelnam. Hij hoopt er wel op, want samen met de ABVA/KA- BO vindt zijn bond dat onvol doende is aangetoond dat ge- LEIDEN Het beleid van de gemeente op het ge bied van woonboten is nog altijd gericht op 'uit sterving'. Het wordt tij£ dat B en W het beleids plan maken, waarom al in 1978 gevraagd is. Dat schrijft CDA-raadslid Ma ry Kokxhoorn in een nota over woonbotenbeleid. De nota is een reactie op de uit spraak die PvdA-fractieleider Peters onlangs deed. Hij zei: "Het uitstervingsbeleid voor woonboten zou worden omgebo gen in een beleid gericht op handhaving en zo mogeUjk uit breiding van het aantal ligplaat sen. Maar keer op keer, bij de Stevenshof en de Maresingel zijn CDA en WD daar tegen. Daar baal ik van". In de nota levert Kokxhoorn op haar beurt felle kritiek op de PvdA "Het CDA wil aan de hand van dat £>lan bekijken of eventuele uit breiding mogelijk is, waar en voor wie en of de woon- en leefsi tuatie rond de boten verbeterd kan worden. En in ieder geval om er in te regelen dat iemand die z'n woonboot moet vervan gen, ook buiten Leiden een nieu we boot kan kopen, om zo het huidige aantal te handhaven", zo concludeert de nota. Kokxhoorn roept in herinnering dat zij op 23 november 1978 aan de toenmalige wethouder Ver boom (PvdA) vroeg hoe het kwam dat er in het beleidspro gramma van het college stond dat het aantal ligplaatsen op het huidige peil zou worden gehand haafd en er toch een actief uit stervingsbeleid werd gevoerd. De wethouder antwoordde toen dat "handhaving in de praktijk niet goed mogelijk blijkt. Het staat wel in het beleidsprogram ma, maar ik vind dat het niet moet. Als men streng de hand zou houden aan normen betref fende milieuhygiëne en afmetin gen, dan moet als gevolg daarvan een zekere sanering plaatsvin den". De wethouder zei ook dat er sprake van afbouw moet zijn, als niet el ders volwaardige plaatsen ge vonden worden. Hij concludeer de dat niet het aantal woonboten moet worden gehandhaafd, maar het aantal meters aan ligplaat sen. Verboom zei te veronder stellen "Dat er best wel woon bootbewoners zijn die liever een huis willen bewonen". Hij verze kerde dat het college zeker geen totaal uitstervingsbeleid zou voe- Bedrogen Kokxhoorn wijst er op dat het aan tal ligplaatsen van 1970 tot 1978 terugliep van 250 naar 222. Wie denkt dat het beleid sinds 1978 is omgebogen in een beleid gericht op handhaving, komt volgens het raadslid totaal bedrogen uit. In de afgelopen drie jaar is het aantal woonboten nog met tien verminderd en op 212 gekomen. Het CDA-raadslid noemt de rede nen voor het verloop. Bewoners moeten een ligplaatsvergunning hebben. De aanvrager moet vol doen aan de normen van bureau huisvesting. Ieder woonschip van buiten Leiden wordt gewei gerd. De brugwachter hebben strikte opdracht geen woonsche pen van buiten Leiden door te la ten. Vernieuwing van woonschepen door aankoop buiten Leiden wordt niet toegestaan. Ruiling van woonschepen van buiten Leiden evenmin. Er wordt be middeld voor het verkrijgen van de premie voor krot-opruiming. Hierdoor komen ligplaatsen vry. Betreft het ligplaatsen in de Mors singel of in de Herengracht, dan worden zij niet meer uitgegeven. Komen er elders in de stad plaat sen vrij, dan worden zij, bewaakt door bruggen, gereserveerd voor woonschepen die als gevolg van openbare werken hun ligplaats verliezen. Het al of niet verlenen van vergun ningen is volgens Kokxhoorn in de praktijk een min of meer wil lekeurige zaak. Van vaste nor men is volgens haar geen sprake. Zij wyst ten slotte op het ont werp van B en W voor een veror dening op de woonboten. Daarin staat onder meer dat in af wachting van het beleidsplan geen nieuwe ligplaatsen worden uitgegeven. "Daar draait de hele materie om", aldus Kokxhoorn. "Je kan immers rustig een aantal nieuwe ligplaatsen opnemen (in bestemmingsplannen, red.) als je daarnaast jarenlang weigert

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3