Kamer akkoord: Van Dijk blijft Tv in eel is toegestaan Twee jaar geëist tegen'paus van de Charitas' UIT DE CONSUMENTENGIDS NOVEMBER 1981: Ondanks racistische uitspraken HAAL HET BIJ HE GOEDKOOPSTE! Spoedig toelage voor (politie)ambtenaren Mopping bij inkomen van f 60.000 Uitspraak over Allanaarse gevangenis VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 DEN HAAG (GPD) - ..Professor Z. heeft op grote schaal misbruik gemaakt van het vertrouwen dat gesteld wordt in beheerders van voor een goed doel ingezamelde gelden. De hele zaak heeft een geweldige deuk geslagen in het prestige van het Nederlands in zamelingswezen". Dit zei de Haagse officier van justitie, mr. H. A. Holthuis, gisteren tijdens de behandeling van de zaak te gen de vroegere voorzitter van het Nederlands Leprafonds, pro fessor George Z. uit Wassenaar. Holthuis, die tegen Z. een gevange nisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest eiste wegens verduistering van 166.000 gulden en valsheid in geschrifte, zei dat de zaak-Z. „op niet mis te versta ne wijze" de zwakheden van de stichtingsvorm bloot legt. „In feite ontbreekt elke controle op het doen en laten van stichtings besturen. Het Centraal Archief voor het Inzamelingswezen (een rijksorgaan dat de controle uitoe fent op allerlei liefdadigheidsin stellingen) heeft nauwelijks of geen bevoegdheden, terwijl het Openbaar Ministerie de opgedra gen controlerende taak op geen 'stukken na effectief kan uitvoe ren. Hier ligt een taak voor de Prof. Z. uit Wassenaar kritiseert rechtsstaat wetgever. Hoe het ook zij, dank zij die zwakheden heeft de Caro si-familie (een moeder-stichting met vijftien liefdadigheidsinstel lingen) zich ongestoord kunnen ontwikkelen tot een ondoorzich tige kluwen, waarin het-voor Z. en de zijnen goed toeven was", aldus mr. Holthuis. Z. stond gisteren voor de Haagse rechtbank terecht wegens ver duistering van een bedrag van in totaal 166.000 gulden-en het ple gen van valsheid in geschrifte, onder meer door het opnemen van de mededeling „bestemd voor de missie" in de boeken van de Stichting Hart van Afrika, ter wijl zijn vrouw de bedragen con tant inde en die bedragen be doeld waren als aanvulling op het privé-inkomen van Z. "Miljoenendief" Drie jaar geleden kwam Z. in de publiciteit toen bleek dat van een bedrag van twee miljoen gul den, dat in 1975 was ingezameld ten behoeve van het Colom biaanse lepradorp Agua de Dios, pas zeven ton op de plaats van bestemming was gearriveerd. Z. daarover tijdens de rechtszitting: „In de media ben ik overal gesig naleerd als miljoenendief. Van mevrouw Charmant weten ze niets; dat zaakje van die miljoen wordt onthouden. Ik heb altijd gedacht in een rechtsstaat te le ven, maar deze hele gang van za ken, die opgeblazen zaak, dit schandaal, heeft me de ogen ge opend". Mevrouw Charmant was een oude re dame (in Z.'s woorden tijdens de zitting een „verwarde dame" en een „oud mens'*), die in 1971 een bedrag van 30.000 gulden ter beschikking stelde aan de Stich ting Hart van Afrika. Het bedrag was een lening, die gebruikt diende te worden voor „hulpbe hoevende mensen in Afrika", zo als mevrouw Charmant het stel de. Het bedrag kwam de eerste zeven jaar in het geheel niet ten goede aan de Stichting Hart van Afrika. De 30.000 gulden werden voor het grootste deel omgezet in aandelen van de beleggings maatschappij Robeco en gedeel telijk gestort op de rekening van de óudste dochter van Z. "Kosten sparen" De stichting Hart van Afrika was een van de vijftien liefdadig heidsinstellingen waarin Z. de dienst uitmaakt Het was een van de dochters van de moederstich ting Carosi, een administratieve eenheid, bedoeld om „kosten te sparen" in de woorden van Z. ..Dan hoefje geen 15 verschillen de boekhoudingen te voeren". Door al die stichtingen, waarvan de belangrijkste en meest op de voorgrond tredende stichting het Nederlands Leprafonds was, werd Z. een hele piet in het lief dadigheidswezen „de paus van de Charitas" zoals mr. Holthuis hem gisteren nemde. In 1975 brak zijn imperium ineen toen perspublikaties gesjoemel met gelden van het Nederlands Leprafonds onthulden. De „mil joenen van Z." zoals het toen heette bleken - toen ook justitie zich voor hem ging interesseren - een verduistering van 166.000 gulden te zijn. Z.'s advocaat mr. M. Wladimiroff zei tijdens de zit ting dat het „rommelde in het land Charitas" waar de onderlin ge concurrentie steeds sterker werd. „Barbertje moet hangen. Voor het publiek is Barbertje al gehangen. Wat de rechtbank ook zal doen. ook in het geval als zij mijn cliënt vrijspreekt dan nog zal het publiek zeggen dat Z. ie dereen te slim af is geweest en dat „men het niet heeft kunnen bewijzen". De advocaat meende dat Z. niets nagewezen kon worden, de offi cier achtte bewezen dat hij ver duisterd had en valsheid in ge schrifte gepleegd had. Zo was daar het bedrag van 136.000 gul den dat aan Z. door de moeder- stichting Carosi in eerste instan tie geleend was als een hypo theek voor de aankoop van zijn huis. Later werd de lening omge zet in een onderhandse lening (er waren geen schriftelijke stukken van) en Z. betaalde geen rente. Toen hij 65 werd. veranderde de lening in een schenking. Later werd besloten dat Z. over de schenking toch rente moest gaan betalen en kreeg hij een bedrag van 10.000 gulden van Carosi om dat hijzelf die rente niet op kon vangen, zoals hij herhaaldelijk liet doorschemeren. Mr. Holthuis achtte bewezen dat Z. met opzet de zaken zo heeft voorgesteld dat hy zjn huis met gelden van Caro si cadeau kreeg. "Hoge intelligentie Over Z. is een psychiatrisch rap port uitgebracht waarin zijn ho ge intelügentia en welbespraakt heid naar voren kwam. maar ook zijn sterk verminderde normbe sef. Volgens de officier van justi tie moet bij een man als Z. met zijn intelligentie en opvoeding „het normbesef sterker ontwik keld zijn en dus het „willens en wetens" eerder begint en sneller moet worden aangenomen dan bij een persoon die met minder verstandelijke vermogens is be hept. De rechtbank doet op 31 december uitspraak. Minister Van Dijk (ontwikkelingssamenwerking) wil weer gewoon aan het werk en van de Tweede Kamer mag dat. Een vanmorgen door de PSP ingediende motie waarin zijn aftreden wordt geëist op grond van racistische publicaties van zjjn hand in het verleden werd door alle andere politieke partijen afgewezen. De PSP'ers Van der Spek en Van Es stelden dat Van Dijk in zijn recente, verklaringen niet heeft getoond spijt van zijn vroegere publicaties te hebben. Boven dien .vonden zij dat hij ten on rechte weigert te erkennen dat hij vroeger racistisch is gewees- t Van Dijk heeft onvoldoende begre pen dat anderen grote moeite Minister eist geld van de ziekenfondsen UTRECHT (ANP) - Minister Van Kemenade (onderwijs en weten schappen) wil dat de ziekenfond sen alsnog over de afgelopen twee en een half jaar een tientje per verpleegdag via de academi sche ziekenhuizen in de zg. Smallenbroek-pot storten. De ziekenfondsen voelen daar ech ter niets voor. Volgens secretaris drs. D. Blanken van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) is het niet uitgesloten dat deze zaak voor de rechter moet worden uit gevochten. In totaal gaat het om een bedrag van 35 tot 40 miljoen gulden. De Smallenbroek-pot werd jaren geleden ingesteld om medische specialisten in acade mische ziekenhuizen een toeslag op hun ambtelijke salaris te kun nen geven als ze - wat de bedoe ling is - hun particuliere praktij ken van de hand doen. Daarmee zou hun inkomen enigszins in verband worden gebracht met de inkomens van particuliere spe cialisten. WEERRAPPORTEN met zijn opvattingen hebben, zei den de PSP'ers. Vooral in zijn contacten met derde-wereldlan den kan dat grote problemen op leveren, vreesden zij. PvdA, CDA, WD en D'66 spraken ech ter hun vertrouwen in de minis ter uit, nadat Van Dijk nog eens had benadrukt dat hij door de ja ren heen een tegenstander van het apartheidssysteem in Zuid- Afrika is geworden. Van Dijk moest zich in de Tweede Kamer net als staatssecretaris voor culturele minderheden Van Leijenhorst verantwoorden voor pro-apartheidartikelen die hij in 1958, 1960 en 1966 schreef voor het gereformeerde studenten blad „Wapenveld". Van Leijen horst was eind- en hoofdredac teur van dat blad en daardoor mede-verantwoordelijk voor plaatsing van die artikelen. Van Dijk en Van Leijenhorst wil den er gisteren geen enkele twij fel over laten bestaan dat zij apartheid en racisme afwijzen. Van Leijenhorst: „de volstrekte gelijkwaardigheid van ieder mens, ongeacht ras of afkomst, staat voor mij centraal zolang ik politiek bedrijf. Apartheid en ra cisme moeten verworpen en be streden worden" Onzorgvuldig PvdA-woordvoerder Henk Knol vond dat Van Dijk onzorgvuldig is geweest door bij de behande ling van zijn begroting niet met een te zeggen dat hij meer over Zuid-Afrika had geschreven dan het artikel uit 1958 dat het eerst in de publiciteit kwam. Van Dijk legde uit dat hij nooit een archief van zijn artikelen had bij gehouden. „Mijn herinnering aan de stukjes die ik over de pe riode van 15 tot 25 jaar geleden heb geschreven is uitzonderlijk vaag geworden". Hij meende echter dat zijn publiekelijk af stand nemen van vroegere opvat tingen duidelijk en afdoende is geweest. Onderzoek heeft uitge wezen dat ik na 1966 niets meer in deze zin over Zuid-afrika heb gepucliceerd, voegde hij er ter geruststelling van PvdA en WD aan toe. Dat het CDA de „affaire-Van Dijk" hoog opneemt bewees het in stel ling brengen van fractieleidér Lubbers in dit debat. Lubbers prees de PSP'vanwege de conse- quente opstelling van die partij, ook al was hij het dan niet met de conclusie van Van der Spek eens. Hij haalde uit naar Walt- mans (PPR), die in een motie de minister had aangespoord ook vertegenwoordigers van zwarte Afrikaanse landen te overtuigen van zijn veranderde opvattingen. „Onwaarachtig zo'n motie. De minister kan functioneren of niet", aldus Lubbers. Hij vond het geen schande dat iemand te rugkomt op in het verleden ge huldigde standpunten. In die mening werd hij gesterkt door de communist Bakker, die evenmin behoefte had aan het aftreden van de bewindsman. De CPN steunde wel de motie-Waltman- ADVERTENTIE VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSMIDDELENZAKEN 1) Amsterdam geheel bew. De Bilt zwaar bew. Deelen onbew. Eelde geheel bew. Rotterdam licht bew. Twente mist Vlissingen zwaar bew. Zd.-Limburg geheel -7 -9 -8 -12 •8 -13 •8 -10 -6 -11 bew. -( -7 -11 -7 -12 -5 -7 bew. A 6 0 Aberdeen sneeuwbui 1 -1 1 Barcelonaz waar bew. 15 11 3 Berlijn -11 Bordeaux regen li 6 10 Frankfort geheel bew. -6 Genève sneeuw 7 o 14 Helksinki onbew. -8 -17 0 Innsbruck geheel bew. -1 -6 1 Klagenfurt geheel bew. •1 -2 0 Kopenhagen 19 n r bew. -7 - ii O Lissabon half bew. 16 8 12 Locarno sneeuw 9 0 3 Londen half bew. 2 -3 0 Luxemburg Ewaar bew. -5 -5 4 Madrid half bew. 14 6 13 Malaga r waar bew. 20 10 6 Mallorca z waar bew. 19 16 0 München z waar bew. -7 Oslo sneeuw •13 -14 1 Parijs regen 8 1 3 Rome regen 17 10 1 Split z' waar bew. 13 4 0 Stockholm geheel bew. -11 -15 0 Wenen l rwaar bew. -4 •8 0.5 Zürich 6 •1 5 Casa Blanca regen 21 14 9 Istanbul onbew. 13 2 9 Las Palmas onbew. 22 18 0 Beiroet z< waar bew. 20 17 2 Tel-Aviv onbew. 13 Tunis z' waar bew. 23 12 0 prod uk ten bekende goedkoopste zaken /fJiriTv.d. Broak"7 Bes v.d. Heyden/ Jac. Hermans Prijsslag Maxis/Trefcenter/Berko v.d. Heyden/ \Digros Maxis/Trefcenter/Berko Profimarkt (Zuid-Holland) 5 a 10% duurder Albert Heijn, Da Boer; Protimarkt (Groenwoudt), Simon, Fred v.d. Werft Albert Heijn, Oe Boer. Co-op. Nieuwe Weme, Profimarkt (Groenwoudt). Simon, Spar-super. Végé. Vendet. Vivo, V O. 10 a 15% duurder A 0 2000 15 a 20% duurder Protimarkt «Zuid Holland) 20 a 25% duurder vso' W,m*' VW>d"t' meer dan 25% duurder A O 2000. Can tra. Coop. Sper wper. Végé.Vivo. onvoldoende artikelen aanwezig Jee. Herman» Prijwlag d. volyxd. binnm d. vakkw, 11 .HalMtiich AMSTERDAM (ANP) - In klederdracht gestoken dames zwierden gisteren op de nieuwe kunstijsbaan op het Leidseplein. De verlichte trapgeveltjes gaven een extra dimensie aan dit Hollandse tafereel Bevolking Tilburg mag windmolens neerzetten TILBURG (ANP) - Als eerste gemeente in ons land gaat Tilburg het haar inwoners mogelijk maken windmolens bij hun huis te bouwen. In een zogenaamd windmolen- besluit heeft het gemeentebe stuur deze week vastgelegd aan welke bouwkundige en veiligheidseisen de toekom stige windmolens moeten voldoen. Bij de opstelling van dat besluit werd Tilburg geassisteerd door een plaat selijk energiebureau. In het verleden heeft het colle ge van B en W een tweetal aanvragen voor de bouw van windmolens moeten afwijzen omdat ze in strijd waren met de bouwverordening en met de bestemmingsplannen. B en W wilden echter de bouw van deze energiewinners po sitief benaderen. Bij het ont werpen van nieuwe bestem mingsplannen en van herzie ningen van bestaande plan nen wordt inmiddels met een mogelijke bouw van wind molens rekening gehouden. i DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering geeft aan het kinderfonds van de Verenigde Naties (Unicef) een extra bijdra ge van twee miljoen dollar voor 1982. Minister Van Dijk (ont wikkelingssamenwerking) heeft dat gisteren laten weten aan uitvoerend directeur James Grant van Unicef in New York, aldus het ministerie van buiten landse zaken. DEN* HAAG (GPD) - De toeslagre geling voor zwaar en onregelma tig werk van ambtenaren moet al in april gereed zijn. Wanneer die in werking treedt, kunnen amb tenaren die ervoor in aanmer king komen met terugwerkende kracht vanaf 1 januari extra sala ris verwachten. Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) kon digde dit gisteren in een vergade ring van de kamercommissie binnenlandse zaken aan. De commissie vergaderde over de eisen die de Amsterdamse politie heeft gesteld. Volgens de politie bonden rechtvaardigen de bij zondere omstandigheden in de hoofdstad een uitzonderingspo sitie. De bonden eisen ongeveer 1000 man extra personeel en 500 gulden extra salaris. Van Thijn bleef bij zijn eerdere weigering de bonden tegemoet te komen. Hij wil geen uitzonde ringspositie scheppen. De finan ciële verlangens moeten volgens hem in het kader van de algeme ne regeling aangepakt worden. Hij zegde slechts toe haast te zul len maken met het instellen van de toeslagregeling. Als die tot stand is gekomen, staat de Am sterdamse politie bovenaan de lijst en kan het extra salaris met terugwerkende kracht vanaf 1 ja nuari worden toegekend aan de genen die er recht op hebben, al dus de minister. Over deze kwestie is grote ver deeldheid in de Kamer ontstaan. CDA en D'66 steunen de minis ter in zijn afwijzende houding. PvdA en WD vinden daarente gen dat de omstandigheden in Amsterdam zo uitzonderlijk zijn, dat een speciale beloning voor het politiewerk op zijn plaats is. De kamerleden toonden zich tevre den met de verdere maatregelen, die Van Thijn voor Amsterdam heeft getroffen. De bewindsman heeft het gemeentelïestuur van de hoofdstad toestemming gege ven te beginnen met de werving van 60 man extra politieperso neel. Deze uitbreiding vindt plaats in het kader van de 500 po litieagenten die de vier grote ste den komende vier jaar extra krij gen. Provincie wil in Noord-Holland geen atoomwapens HAARLEM (ANP) - Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben gisteren een motie van PSP, CPN en PPR aangenomen over de plaatsing van atoomwapens in Noord-Holland. Hiermee heeft de vergadering besloten het plaatsen van nieuwe middellan- ge-afstands-atoomwapens in Noord-Holland tegen te gaan. Gebruik zal worden gemaakt van alle wettelijk beschikbare mid delen. De motie werd, na herstemming, met 38 tegen 34 stemmen aange- De motie wordt gestuurd aan de Provinciale Staten in de overige' provincies met het verzoek elke soortgelijke motie te behandelen die op hun grondgebied betrek king heeft. Tot de voorstemmers behoorden onder meer de PvdA drie leden van het CDA en een lid van D'66. DEN HAAG (GPD) - De prijscom pensatie wordt volgend jaar „af getopt" op een salarisniveau van 60.000 gulden bruto. Minister Den Uyl (sociale zaken) heeft de aftoppingsgrens uit zijn eerdere voorstel van f 52.500 op aandrang van de regeringsfracties in de Tweede Kamer met 7500 gulden verhoogd. Daarmee werd zijn gedeeltelijke loonmaatregel gisteren aan vaardbaar voor een meerderheid in de Tweede Kamer. Behalve de aftopping van de prijscompensa tie, behelst de loonmaatregel een beperking van de vakantietoe slag tot 7,5 procent met een ma ximum van 5200 gulden. Tijdens het debat over de loon maatregel drongen de fracties van CDA, D'66 en PvdA woens dag aan op een verhoging van de aftoppingsgrens. Anders zouden de middengroepen, die ook al te maken krijgen met een optrek king van de premiegrens, te zwaar worden getroffen. De wij ziging betekent dat mensen met een inkomen van 60.000 gulden 0$5 procent minder aan koop kracht inleveren. „Ik ben niet blind voor de proble men in die groepen", verklaarde Den Uyl zijn bereidheid om de grens op te trekken. Hij zei ech ter dat hij zich daarmee niet schaarde in de rijen van degenen die zeggen dat de grenzen van de nivelleringsmogelijkheden zijn bereikt. Om die redên wees hij alle voor stellen van de WD'er De Korte van de hand. Deze had een reeks moties ingediend om de beoogde nivellering (van min één procent voor de minima tot min drie pro cent voor de mensen met een viermaal modaal inkomen) te verkleinen. Ook een daaraan gekoppeld voor stel om de „echte minima" een extra uitkering van 250 gulden te geven, verwierp Den Uyl. „Onze plannen bieden een structureel betere uitkomst voor alle mini ma", zei hu De WD kreeg gis teravond overigens geen steun voor haar voorstellen. Behalve de voorstellen van de WD voor een minder verregaan de nivellering, werden ook die van de linkse oppositie donder dagavond verworpen. De PSP had voorgesteld van de loon maatregel af te zien, de CPN wil de niet korten op de vakantie-uit keringen. en de PPR vroeg met de loonmaatregel te wachten tot na de CAO-onderhandelingen tussen werkgevers en werkne mers. De WD-fractie stemde voor alle moties van de kleine linkse partijen. ALKMAAR (ANP) - De gedetineerden m de Alkmaarse gevangenis 'Schutterswei' mo gen voortaan televisie kijken in hun eigen cel. De beroepscommissie van de Centrale Raad voor het Gevangeniswezen heeft dit bepaald. Aan deze uitspraak is ruim anderhalf jaar van touwtrekken vooraf gegaan. De directeur van de gevangenis, mr. C. Boeij, wees ver zoeken van gedetineerden om een tv-toestel in hun cel te mogen hebben af. De beklag- commissie van de gevangenis stelde de di recteur echter in het ongelijk. De directeur weigerde niettemin toestellen in de cellen toe te staan. Vierendertig gedeti neerden gingen toen in beroep bij de be roepscommissie van de Centrale Raad voor het Gevangeniswezen. Ze spanden boven dien een kort geding aan om te bereiken, dat ze in elk geval rond Kerstmis van dit jaar nog tv zouden kunnen kijken in hun cellen. De president van de rechtbank in Alkmaar be paalde echter in november dat een uitspraak van de beroepscommissie afgewacht moest worden. Die beroepscommissie bepaalde woensdag dat gedetineerden in 'Schutters wei' in principe in de eigen cel tv mogen kij ken. De commissie stelt echter nadrukkelijk dat deze uitspraak alleen geldt voor 'Schut terswei'. Verbod mogelijk Bovendien behoudt, aldus de beroepscommis sie. de directeur de bevoegdheid om in be paalde gevallen een tv in de cel te verbieden. Ook stelt de commissie met deze uitspraak niet het ministerie van justitie voor de voe ten te willen lopen. Dat ministerie werkt aan richtlijnen om meer eenheid te brengen in het regime in de gevangenissen. Mr. C. Boeij zegt desgevraagd dat hij als direc teur van 'Schutterswei' de uitspraak van de beroepscommissie 'loyaal zal uitvoeren'. 'We hebben nog enkele dagen nodig om spelre gels op te stellen', zegt hij. 'maar dan kan iedere gevangene zelf zijn televisie plaatsen in de cel'. Een van de redenen om tot nu toe tv-toestellen in de cel te weigeren was de hoogspanning die daarin kan optreden en die de veiligheid van de gevangenen in gevaar zou kunnen brengen. Radio's in de cellen zijn wel toege staan. 'Schutterswei' telt zeventig gevangenen. Het zijn alle volwassen langgestraften voor wie een strenger regime geldt dan voor gevange nen in andere gevangenissen Tot nu toe mochten de gevangenen slechts in groepjes tv kijken en wel van kwart voor zeven tot half tien 's avonds in gemeenschapsruimten. Meer zaken De beroepscommissie van de Centrale Raad voor het Gevangeniswezen bepaalde op 7 december in een soortgeluke zaak dat één gedetineerde van de Norgerhavcn gevang.- nis in Veenhuizen ook in zjjn cel tv mag kij ken. De beroepscommissie heeft bovendien een soortgelijke zaak in behandeling die speelt in het huis van bewaring in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7