Extra centrales zijn niet nodig Toekomst Avebe somber Middenstand kan niet zonder zwart Beurs Amsterdam Kort zakelijk Philips verkocht 200 miljoen radio's Groenteprijzen fors hoger door vrieskou In derde kwartaal herstel boekverkoop Onderzoek wijst uit: Arabische Liga wil Magnusbv boycotten marktberichten Beursoverzicht RIJD AG 18 DECEMBER 1981 rood, inci rwart. '77 10500- en. bi. '79 ind. Ebro VWLT 2! Looneis De bij de vakcentrale MHP aange sloten bonden van hoger perso neel zullen bij de komende cao onderhandelingen een extra looneis van minstens één pro cent op tafel leggen om het nivel lerend effect van de loonmaatre gel- teniet te doen, zo heeft be leidsmedewerker L. Konings van de Nederlandse Centrale van hoger Personeel (NCHP) laten weten. Die aanvullende looneis kan even tueel nog wel hoger uitvallen en 2 tot 2,5 procent gaan bedragen, afhankelijk van de effecten die hogere premies op de inkomens van de hoger betaalden hebben. 5—_JKLM/Schreiner I lfl De KLM overweegt een financieel 1 Vil belang te nemen in het Neder- l-U landse Luchtvaartbedrijf Schrei- ner Luchtvaartgroep BV een on derzoek naar de mogelijkheden hiertoe is momenteel aan de gang. Dit heeft een woordvoerder van de KLM meegedeeld. Volgens zijn zeggen wordt er ook rt3 I met andere belangstellenden 9 Mitsü- over m°gelijke financiële partici- 1 patie in de Schreiner Luchtvaart groep gesproken. Hoe groot het KLM-aandeel in Schreiner bv zou kunnen worden kon de KLM-woordvoerder niet meede len. Het is echter volgens zijn zeggen absoluut niet de bedoe ling dat de KLM een meerder heidsaandeel in Schreiner zal gaan nemen. mi»bj.| Fokker agenbj. Fokker heeft aan twee Australi sche luchtvaartmaatschappijen vyf F-28 Fellowships MK4000 >k open verkocht> straalverkeersvliegtui- I gen met elk een capaciteit van 80 I zitplaatsen. Met deze twee orders I is meer dan 100 miljoen gulden gemoeid. De middelgrote maatschappij An- sett heeft vier Fellowships be steld ten behoeve van Airlines of Western Australia (AWA), die ge vestigd is in Perth. Zij moeten worden afgeleverd in juli en de- I cember 1982, juli en september 1983. East-West Airlines uit Australië, die vorig jaar twee Fellowships heeft gekocht, heeft nu zijn der de besteld. Holland International *90,-. j De aandeelhouders van touropera- nu - tor Holland International (HINT) hebben bevestigd dat zij "in het 10 BL uiterste geval" - faillissement - garant zullen staan voor de af- reden wikkeling van de lopende ver- 1 plichtingen. De HINT had aange kondigd zich terug te trekken uit het garantiefonds van de ANVR, omdat de HINT in geval van nood op de aandeelhouders kon terugvallen. De KLM (50 pet), Nedlloyd (40 pet) en de Nederlandse Spoorwegen (10 pet) zijn de aandeelhouders I van Holland International. Uniser 1 Het chemisch afvalverwerkingsbe- I drijf Uniser en de dochter-onder- j nemingen RTM en Drisolco heb ben in hun gezamenlijke faillis- sement een schuld van 31,9 mil joen gulden nagelaten. Daarvan wordt 11,3 miljoen door de cura- toren betwist. Dit is in Breda en Dordrecht gebleken op de verifi catievergaderingen die door de curatoren, mr. Frima en mr. Vor- feld, werden gehouden. De schuldeisers zullen echter vrij wel zeker niets van hun vorde- i tenig zien. EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft deze maand ergens ter we reld de 200 miljoenste radio verkocht. Waar die radio over de toonbank is gegaan valt niet na te gaan. Dat meldt de Philips Koerier, het personeelsblad van de onderneming. Het is al evenmin bekend in welke fabriek de radio is gemaakt. Ook weet Philips niet of het een draagbare radio is, een klokra dio, een autoradio of een ander type. Philips maakt radio's in vijf continenten en verkoopt ze in vrijwel alle landen ter wereld. De eerste radio werd door Philips in 1927 op de markt gebracht Tien jaar geleden in 1971 werd de 100 miljoenste verkocht. GRUBBENVORST (ANP) - De vorst van de laatste dagen heeft de prijzen van wintergroenten op de veilingen fors en hier en daar spectaculair doen stijgen. Een kilo prei, dat een week geleden op de coöperatieve Venlose veiling in Grubbenvorst nog dertig cent opbracht, vond gisteren voor twee gulden zijn weg naar de handel. De prijzen van selderie, boerenkool, savoiekool en spruitjes zijn sinds de inval van de vorst met ruim honderd procent gestegen. Veilingkringen verwachten dat de prijzen bij aanhoudende kou de nog verder zullen stijgen. Door de als gevolg van de vorst zeer hard geworden grond stag neert de oogst op het ogenblik, terwijl de vraag van de consu ment juist toeneemt. DEN HAAG (ANP) - Het derde kwartaal van dit jaar hebben de boekveropen een licht herstel te zien gegeven, ten opzichte van het eerste half jaar van "81. Een reden tot optimisme houdt dit evenwel niet in. dit heeft de Stichting Speurwerk betreffende het boek laten weten. In negen maanden kochten de Nederlandse gezinnen 24,5 miljoen algemene boeken voor 450 miljoen gulden. Dit zyn geen school boeken. wetenschappelijke werken, encyclopedieën en romans- tijdschriften. Vergeleken met dezelfde periode van '80 daalde de verkoop van boeken met 0,4 miljoen exemplaren of 1,6 procent. 'Gemiddeld daalde de prijs van het boek met een kwartje tot 18.35 gulden. De omzet lag drie procent lager dan in '80. DELFT (GPD) - Er zijn tot het jaar 2000 in ons land geen nieuwe kernenergie- of kolen centrales nodig als de elektriciteitsproduktie anders wordt opgezet. Opwekking van stroom zou via kleine eenheden moeten geschieden, die ook gebruik maken van afval warmte. Investeringen in milieuverbetering kunnen leiden tot een situatie van volledi ge werkgelegenheid, in ieder geval van lagere werkloosheid. rkoop Dit zijn enkele hoofdpunten uit het gisteren bekendgemaakte scena rio voor het toekomstige sociaal- econopiisch beleid verbonden met het energiebeleid. Dit „alter natieve toekomstbeeld" is af komstig van een groot aantal mi lieugroeperingen als bijdrage aan de maatschappelijke discus sie over de energievoorziening. Het Centrum voor Energiebespa ring ontwikkelde dit plan dank zij subsidie van de overheid. Het gaat om een voorstudie, waar van nu tussentijds rapport is uit gebracht. De bedoeling is over ruim een half jaar het werk ge heel af te ronden. De Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid heeft subsidie toe gezegd. Het scenario is mede tot stand gekomen doordat de GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN Andijvie per kg 1,59, boerekool per kg 97-1,16, waspeen Al-per kist 15-19,70, All 12-17, BI 14-16.70. BII 5,50, Cl 5-8, CII 1-4. Aanvoer: 135.000. Prei A per kg. 1.58. LEIDEN - Groenteveiling: Andijvie 225-255, boerekool 35-89, groe ne kool 48, prei 175-225, spruiten A 266- 313, spruiten B 290-301, spruiten C 277, spruiten D 130-305, uien 21-54, witlof 130-285, knolselderij 59-101, sla 21-59, peterselie 35-87, selderij 84-147. DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse afvalverwer kingsbedrijf Magnus bv is door de Arabische Liga bedreigd met een boycot. Het bedrijf kreeg deze maand een brief van het boycotbureau van de Arabische Liga in Damascus, waarin stond dat dit bureau ge bleken was, dat Magnus samen werkte met Riam Ltd in Israël. Het bureau dreigde met een boy cot indien Magnus niet alle rela ties met Israël zou verbreken. Magnus werd tevens onder druk gezet om inlichtingen te ver strekken over al zijn economi sche betrekkingen. Het centrum van informatie en do cumentatie Israël heeft de brief aangegrepen om bij minister van economische zaken aan te drin gen op stappen van de regering tegen wat het centrum noemt 'deze onduldbare inmenging in de Nederlandse rechtsverhou dingen'. Een afschrift van de brief is gestuurd naar minister van der Stoel van buitenlandse zaken en aan PvdA Tweede Ka merlid Harry van den Bergh, die voorzitter is van een speciale ka mercommissie die de Arabische Boycot onderzoekt. Tweede Kamer indertijd van het kabinet eiste dat er een alterna tief model zou zijn voor de toe komst. Een belangrijk verschilpunt is dat de overheidplanning blijft uit gaan van een veronderstelde groei waardoor het werkgelegen heidsprobleem zou moeten wor den opgelost. Maar er is nu nau welijks groei, terwijl de werk loosheid wel stijgt. Toekomst verkenningen, die uitgaan van nulgroei of lage groei, bestonden tot dusver niet. Dit alternatief, dat als „zeer realistisch" wordt geschetst, wil daarin voorzien. Het scenario van het Centrum voor Energiebesparing wil een doel matiger gebruik van brandstof fen en ruimere toepassing van duurzame energiebronnen als zon, wind en biogas. Deze koers wijziging blijkt samen te gaan met positieve gevolgen voor de inkomens, de werkgelegenheid en met een daling van het natio nale brandstofvebruik van onge veer een kwart vergeleken bij het huidige. Hogere doelmatigheid in het elek triciteitsverbruik leidt tot een stijging over de komende 20 jaar van slechts 10 procent. Met het oog op de bestaande overcapaci teit aan openbare centrales, de voorgenomen bouw van wind turbines en van kleinere, moder ne typen centrales die afval warmte benutten (en rendabeler zijn dan grote) meent men dat er tot 2000 geen nieuwe grote ko len- of kerncentrales hoeven te komen. Het CVE merkt in dit verband op dat in de overheidsnota's tot dus ver geen aandacht is gegeven aan verbetering van de doelmatig heid van het stroomverbruik. Bovendien ziin er mogelijkhe den de aardgasvoorraad langza mer aan te spreken dan nu is ge pland. In dit verband spreekt men zich afkeurend uit over de extra inzet van aardgas, die het kabinet wil om tekorten te dek ken. Fabriek Veendam kan niet openblijven DEN HAAG (ANP) - Het voornemen van het be stuur en de directie van de Avebe om de aardappel zetmeelfabriek DWM in Veendam met ingang van 1983 te sluiten is volgens minister De Koning van landbouw geen voldon gen feit Maar in kringen van de commissie voor landbouw van de Tweede Kamer wordt de kans dat gehoor zal worden gegeven aan de sug gestie van zowel WD, PvdA als D'66 om de fabriek nog één jaar langer open te houden laag aan geslagen. Het overleg dat de minister giste ren heeft gepleegd met de com missie heeft slechts enkele toe zeggingen opgeleverd. Zo zal de regeringscommissaris bij de Avebe in januari in een besloten vergadering een toelichting ge ven voor de landbouwcommissie op de ramingen van de besparing die sluiting van de Veendamse fabriek zal opleveren. Verder zal de minister van landbouw over leg plegen met onder andere de Minister De Koning ondernemingsraad van Avebe en de vakbonden over de sanerings plannen. Hierover zal hij de ka mer in januari informeren. De kamer zal zich dan kunnen uit spreken over een standpunt dat de minister zal innemen, wellicht in een uitgebreide commissie vergadering, maar als WD- woordvoerder Waalkens zijn zin krijgt in een plenair debat in de Tweede Kamer. Een golf van kri tiek van de regeringspartijen en de WD over de "kladnotities" van het ministerie en de Avebe over het herstructureringsplan van het zetmeelconcern betrof vooral de financiële ramingen van het plan die volstrekt oncon troleerbaar zyn, het op niets ge baseerde optimisme over de mo gelijkheid om aardappelen voor de zetmeelindustrie in de winter maanden zonder kwaliteitsver- bes op te slaan (een gevolg van sluiting van één van de verwer kingsbedrijven) en het feit dat volkomen voorbij wordt gegaan aan het werkgelegenheidsverlies dat voral Veendam sterk zal tref fen. Irritatie over de plannen tot slui ting van de Avebe-vestiging in Veendam was al eerder gewekt doordat op 3 november de minis ter van landbouw nog een tame lijk rooskleurig beeld van de ont wikkeling bij het Avebe-concern schilderde, terwijl slechts enkele weken later sluiting van één van de fabrieken onvermijdelijk wordt genoemd. Heinekenprijs AMSTERDAM (GPD) - De dr. H. P. Heineken prijs, een we tenschappelijke prijs van 200.000 gulden, is gisteren toegekend aan prof. dr. C. Weissman. Hij kreeg de prijs voor zijn baanbrekend werk op het gebied van de ver menigvuldiging van virussen en zijn onderzoek naar de dragers van erfelijke eigen schappen van virussen en zoogdieren. Weissman heeft ook belangrijk werk gedaan bij het ontwik kelen van methoden om menselijk interferon m grote hoeveelheden te produceren. Van interferon wordt ver wacht dat het een afweer kan vormen tegen virusziekten. Weissman is hoogleraar in de moleculaire biologie aan de universiteit van Zunch. De Heineken prijs is de groot ste Nederlandse prijs voor wetenschappelijk onderzoek en werd in 1963 door Heine- ken NV ingesteld ter bevor dering van cultuur en weten schap. De prijs wordt eens in de drie jaar toegekend voor werk op het gebied van bio chemie, biofysica en micro biologie. Op de foto links de heer Heine- ken en rechts de winnaar. Promotie-onderzoek wijst uit: AMSTERDAM - Als er geen zwart-geldcir- cuit zou bestaan, zouden zeer kleine on dernemingen geen kans van overleven hebben. Zo boud waagt de Bussumse be lastingadviseur Marnix Snijder het te zeggen in een van zijn stelüngen bij het proefschrift 'De invloed van de fiscus op het midden- en kleinbedrijf, waarop hij vandaag in Amsterdam promoveert tot doétor in de rechtsgeleerdheid. Uit onderzoek is dr. Snijder gebleken dat veel kleine bedrijven het niet zouden red den wanneer zij hun personeel niet voor een deel zwart zouden betalen of een deel van hun omzet niet buiten de btw zouden houden. Ondertussen klagen kleine zelf standigen terecht over de kosten waar mee ze door de belastingdienst worden opgezadeld voor het bijhouden van loon- en btw-administraties. Snijder zou het correct vinden, fiscus voor die administratieve lasten een vergoeding zou geven. Hij berekende dat een kleine ondernemer voor zijn loonad ministratie tussen de 800 en 900 gulden per jaar per personeelslid kwijt is. De on dernemer in het midden- en kleinbedrijf is doorgaans niet in staat de loonadmini stratie in eigen bedrijf te voeren. Daar door is het te ingewikkeld geworden. De btw-administratie geeft een rompslomp die voor een klein bedrijf (met een jaar omzet tot 250.000 gulden) toch gauw zo'n 1.300 gulden kost Gaat het om een iets grotere onderneming (tot 2 miljoen om zet) dan liggen de kosten al op 5.500 gul den. Volgens Snijder zou de fiscus er goed aan doen de btw by voorschot te laten betalen (elke maand een twaalfde deel van het to tale bedrag dat in het voorgaande boek jaar aan btw verschuldigd was) met een afrekening, een keer per jaar, wanneer de bedrijfsresultaten over dat jaar zyn vast gesteld. Sr is naar de opvatting van Snijder overi gens nog veel meer mis in de belasting wetgeving ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf. Zelfstandigenaftrek, zo als die tot stand is gekomen om kleine zelfstandigen wat verlichting te bezor gen, levert juist die kleine zelfstandige niets op. Houdt men aan zijn nering iets meer voor zichzelf over (bij een winst van 21.000 gulden), dan levert de aftrek een voordeel op van 1.400 gulden; stijgt de winst echter weer iets, dan dalen de voor delen abrupt VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Ahold ABN Hyp. ii Groep Gist Brocades Hclneken Holding Holl. Beton C 'Hoogovens Kon. Olie Nedlloyd Groep Pakhoed Holding Philips ftodamro 283.00 5260 217.20 13160 117,00 56 [50 45.80 41.70 72,00 94 60 110.20 137,30 ACF Am/as Asd. Rijtuig Ant Verf Auf'tnd. Rt. 220,00b 220.00b Get Deliftc* Landré Leldsche W«l Muw Petr Metaverpa 80.5i 91.50 57,00 42.50 4,00a 91.50 55.00 201.00 42.50 ld 4400,00 6O0I0O 35?0Ö 4410,00 900£0 Mijnb. W Naarden Nagron Nedap 330,00 24.00 18.80 4.30 163.80 3530 330^00 24.00 10260b 16360. 35.70 Neflt Ned. Scheepshyp Ned. Springst. 1000.00a 340loo 193.00 740.00 Norit Nljv. Ten Cate 57.00 3260 58.00 45.10e 70i0O Orensteln 105.00 3230 33.00 mberger Schappen Slavenb. Bnk. Twijnslra e l'nikap Tokyo f Viking Concentra Lehman Corp Technologie F. 77 S0 182.00 16.80 43 00 161.00 311.00 21 50 HagemeUer Hoek s Mach. Holdoh HalMTnist Internatlo 5 Kempen Bei Kiene S KBB BELEGGINGS INSTITUTEN 42.00 195.00 61.00 GOUD EN ZILVER Goud onbew 33020 - 33720 Vorige 33000 - 33700 Zilver onbew 627 - 730 Vorige 620 - 723 BUITENLANDS GELD Belgische fr. (1661 Candadese dollar Ooatenr schilling (166) 15.52 15.62 Spaanse pe% ilM> 2 34 2 84 Griekse drachme 11661 3 70 4.50 AMSTERDAM (ANP) - Het door dc maatschappij bevestigde be richt dat VNU zich met de in de Verenigde Staten geïntroduceer de encyclopedie in de vingers heeft gesneden, vormde aanlei ding voor aanbod van aandelen. In eerste instantie viel de koers daardoor met 2 terug tot 46,50. Het bericht was ook van invloed op de koersvorming van Elsevier- NDU, waar eveneens twee gul den van de koers afging op 31,50. In het lokaal genoteerde uitgeversconcern Wegener was het vandaag verboden te hande len Op maandag zal de handel in dit fonds worden hervat Het ver bod werd in verband gebracht met een buitengewone aandeel houdersvergadering die vandaag plaats vond, waarna mogelijk mededelingen over de gang van zaken zouden kunnen worden gedaan. De beurs verwacht hier weinig goeds van. Overigens toonde de actieve markt een verdeelde stemming, waarbij duidelijke in vloed uitging van tussentijds be drijfsnieuws. Gist Brocades rea geerde op een gunstige bood schap met een vooruitgang van ruim twee gulden op 56,50.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23