LEIDSCH DAGBLAD Straatgevechten in Polen Minnaar moet meisje met rust laten Veel scholieren vrezen geen werk te vinden Caravan MOTORHUIS VOORDEEL AANBIEDINGEN 3 JiÜHet Motorhuis Openlijk verzet tegen militaire bezetting «-Camping POLEN kerst attentie pkh H fAÏ In verband met beide Kerstdagen Pander Pander 8S5 f 14.995,- sSf.™,...,., - f 16.495,- f 24.335,- f 23.865 - VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 1 Oredeur G Koopman I Hoofdredacteur AA M Schuurmans j Ad) -hoofdredacteur R 0 Paauw 36657 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor W nrs COtofcn Tweede Kamer: desnoods deeltijdwerk afdwingen (Van verslaggevers) LEIDEN - Als het bedrijfsle ven niet bereid is voldoende deeltijdbanen te scheppen zal de Tweede Kamer dit waarschijnlijk gaan afdwin gen via een wet. In de Kamer begint zich langzamerhand een meerderheid af te teke nen die deeltijdarbeid in het uiterste geval dwingend wil opleggen. Na de PvdA en het weten schappelijk bureau van D'66 heeft nu ook het kamerlid Steef Weijers, belangrijkste woordvoerder van het CDA voor het arbeidsvoorwaar denbeleid, zich voor een der gelijk dwangmiddel uitge sproken. Hij doet dit van daag in een interview in de ze krant, waarbij hij herver deling van arbeid als een van de voorwaarden noemt om het stelsel van de sociale zekerheid goedkoper te ma ken. (Zie pagina 17) Boete van 250 gulden voor elke overtreding (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - De man die het 24-jarige Wassenaarse meisje Yvonne Kerkhoff volgt, moet voor elke keer dat hij het meisje lastig valt 250 gulden betalen. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank vandaag be slist. Hy verbiedt de Hagenaar Ruud K. het meisje „hinderlijk te volgen, haar op te wachten bij haar wo ning in Wassenaar, bij bushaltes, bij haar werkgever, haar op te bellen, zich op te houden bij haar woning, haar te bedreigen haar te volgen naar haar vakantie adres, en zich op te houden in een manege in Wassenaar, waar het meisje veel komt". Het meisje wordt al ruim tweeën half jaar door de man lastig ge vallen. Hij postte geregd voor haar deur en volgde haar zelfs naar haar vakantie-adres. Het meisje heeft zich hierdoor onder behandeling moeten stellen van een psychiater. Vorige week daagde het getergde meisje haar volger voor de recht bank om aan de geestelijke ter reur een eind te maken. De man kwam echter niet opdagen. Vol gens de president van de recht bank zijn de eisen van het meisje daarmee niet weersproken en is de vordering noch onrechtmatig noch ongegrond. De president vertrouwt erop dat op dit moment een dwangsom vol doende is om de man te weer houden van de gewraakte gedra gingen. 26 PAGINA'S WENEN/WARSCHAU (UPI/GPD/Reuter) - Duizenden Polen zijn gisteren slaags geraakt met de politie, nadat zij tegen alle waarschuwingen in de straat op gingen om te demonstreren op de door Solidariteit afgekon digde 'dag van protest'. Volgens berichten die het Amerikaanse persbureau UPI uit Polen ontving, slaagden eenheden van de oproerpoli tie in Warschau er niet in te voorkomen dat er protesten werden gehouden, die uitliepen op aanvallen op de met traangas en wapenstokken bewapende ordetroepen. Met name in het oude stadsdeel van Warschau zouden bur gers onder het roepen 'Gestapo, Gestapo' een confronta tie met de politie zijn aangegaan. Radio Warschau meldde daarente gen dat "de poging om een beto ging op touw te zetten op het 'Plein van de Overwinning' in Warschau, de orde te verstoren en botsingen op straat uit te lok ken" geen succes hadden. Van wege een totale verbreking van de verbindingskanalen door het militaire bewind bereikten an dersluidende berichten over wijdverbreide protesten het Wes ten pas twaalf uur later. Macht Volgens Westelijke waarnemers in Warschau is hiermee aangetoond dat Solidariteit, nu als onder grondse organisatie, nog aan zienlijke macht heeft ondanks tal Van Dijk mag van Kamer aanblijven Kunstenaars: "Ramp tekent zich af.." Polen de besprekingen in Mos kou in beslag zullen nemen. Pre sident Reagan van de VS zei gis teren dat het 'naief zou zijn te denken dat de staat van beleg in Polen had kunnen plaatsvinden zonder voorkennis en steun van Rusland. De BBC in Londen meldde gisteren dat de staat van beleg in Polen werd afgekondigd nadat de Russische opperbevel hebber van het Warschau-pact een ultimatum had gesteld aan de Poolse premier Jaruzelski. Veiligheidsraad eist teruggave van Golan Extra centrales zijn niet nodig Kosten zwembad drukken door forellen te kweken (Van één c r verslaggevers) arrestaties. Veel van de op- OEGSTGEEST - Oegstgeest overweegt in de wintermaanden forellen (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - De Amerikaanse brigade generaal James L. Dozier, plaatsvervangend bevelhebber van de NAVO-landstrijdkrach- ten in Zuid-Europa, is gister middag uit zijn woning in Vero na ontvoerd door een comman do van de Rode Brigades. Vier gewapende personen dron gen om half zes de woning bin nen, sloegen de generaal be wusteloos en droegen hem in een hutkoffer naar buiten, waar een vrachtauto met draaiende motor stond te wachten. Judith Dozier, de vrouw van de generaal, lieten zij gekneveld achter. Zij wist pas vier uur la ter de aandacht van buren te trekken en pas toen kon de poli tie worden gewaarschuwd. In de loop van de avond, nog voor het bericht door het NAVO-com- mando in Italië en door het Pen tagon in Washington werd be kendgemaakt, meldden de Rode Brigades zelf de ontvoering in een telefonische boodschap aan het persbureau Ansa. Bij de intensieve zoekaktie (zie fo to) wordt de Italiaanse politie bijgestaan door de veiligheids dienst van de NAVO. Behalve in Verona zelf strekt het onder zoek zich uit tot Padua en Vene tië; plaatsen waar de Rode Bri gades de laatste jaren actief zijn geweest. Het is voor het eerst dat de Rode Brigades een actie tegen de NA VO ondernemen. Tot nu toe be perkten zij zich tot Italiaanse politici, rechters en politie ambtenaren, volgens het wacht woord: „Aanval op het hart van de staat". Hun meest opzienbarende actie was de ontvoering van de voor zitter van de christendemocra tische partij Aldo Moro op 15 maart 1978. Na een zogenaamd „volksproces" werd Moro op 9 mei van dat jaar vermoord. Aanhoudende vorst Half tot zwaar bewolkt en vooral In de kustprovincies enkele sneeuwbuien. Minimumtemperatuur van min 4 gra- den op de Wadden tot ongeveer min 10 Cal3*0»Tl graden in het zuidoosten van het land. Middagtemperatuur van 0 graden aan zee tot ongeveer min 5 graden in het zuidoosten van het land. Matige, aan DEN HAAG (GPD) - Uit een blik- semonderzoek onder 500 scholie ren in Zuid-Holland blijkt dat 60 procent van hen bang is werk loos te worden. Mavo-leerlingen blijken die vrees iets minder te koesteren dan leerlingen van het lager beroepsonderwijs. Het on derzoek werd zeer onlangs ge houden door de organisatie van Werkende Jongeren CNV onder jongeren van 13 tot en met 18 jaar. Van de ondervraagde leerlingen denkt 15 procent zeker geen baan te kunnen vinden en 60 pro cent weet het nog niet. Ook bleek dat het percentage van degenen die willen doorleren hoog is: bij na 60 procent. Bij leerlingen van het lbo en het mavo ligt dit aan merkelijk lager: ongeveer 40 pro cent. De CNV-jongeren tonen zich nogal verbaasd over het feit dat slechts 16 procent van de ondervraagde leerlingen ooit op een arbeidsbu reau is geweest om zijn licht op te steken. De CNV-organisatie zal er dan ook bij minister Den Uyl (sociale zaken en werkgele genheid) op aandringen dat hier- verandering wordt aange- gepakte Solidariteitsleden zijn ondergebracht in gevangenen kampen. In Zweden is uit Poolse bron ver nomen dat onder meer op een schiereiland nabij Gdansk tien tallen vakantiedorpen zijn inge richt als interneringskampen. De omstandigheden zijn er zeer slecht vanwege de strenge vorst en het gebrek aan voedsel. Ver warming is er niet en de meeste geinterneerden zijn niet voldoen de tegen de vorst gekleed, zo is meegedeeld. In Gdansk zijn 15.000 arrestaties verricht. Stakende havenarbei ders zouden explosieven en mij nen hebben gelegd in de haven. Driehonderd burgers en politie mannen liepen verwondingen op bij gewelddadigheden in Gdansk. Staking bracht zeker nu de jeugdwerk- !n de Ursus-fabneken btj War- te gaan kweken in het buitenbad van het zwembad Poelmeer. Zo hoopt de gemeente iets te doen aan het tekort van het bad: elk jaar zo'n twee ton. Bussum dient als voorbeeld. Drie weken geleden zijn daar enkele dui zenden forellen uitgezet. Als de dieren willen groeien worden zij aan het einde van de winter verkocht. Volgens wethouder Kohlbeck wil Oegstgeest volgend jaar met Bussum gaan praten en wellicht zelfs tot samenwerking komen bij de aan koop van kleine forellen in Denemarken. Automobilist-onder-invloed van de weg gedrukt (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER - Een 38-jarige inwoner van Leiderdorp is gis teravond rond 11 uur ter hoogte van Schiphol op de autosnelweg Amsterdam-Den Haag door mede-automobilisten naar de vlucht strook gedwongen. De Leiderdorper bleek namelijk zo sterk onder invloed van alcohol te verkeren dat hij met zijn sportwagen van de vier daar beschikbare rijstroken er onregelmatig afwisselend drie van benutte en ïelfs en kele malen bijna tegen de vangrail botste. De gealarmeerde politie heeft de man op het politiebureau een bloed proef laten ondergaan en hem een rijverbod van acht uur opgelegd. Hoewel de berichtge ving uit Polen op zijn mildst gezegd chao tisch ts ie noemen, kan men aannemen dal het verzet van het Poolse volk heviger is dan de oftiodfe berich ten doen geloven Dal kan worden afgeleid uil de me dedeling van de militaire leiding dal er doden en gewonden zijn gevallen t»| ongeregeldheden in verschillende delen van hel land. Poolse soldaten zouden nooit meer op landgenoten schieten, zoals in 1970 tijdens het Arbeidersoproer. dat uiteindelijk leidde tot de val van partijsecretaris Gomoelka. Het was Jaruzelski zelt die deze belofte ooit heeft gedaan. Welnu hel blijkt dat hij die belofte met heeft kunnen houden. On danks het leit dat het natuuriijk afschuwelijk is wat het Poolse volk wordt aangedaan moet men zich afvragen welke alternatieven Jaruzelski heeft Als men er van uitgaat dat het in stellen van de militaire raad een authentieke Poolse maatregel is en geen opdracht van de leiders in het Kremlin dan zal Jaruzelski alles in het werk moeten stellen om hel verzet te breken Doel hij dat niet dan zal de Sowjet-Unie een daad moeten stellen Op deze plaats is al geconstateerd dal hij voor een vrijwel onmogelij ke opdracht staat Jaruzelski zal immers moeten trachten door middel van dwang een politieke- maar ook een economische op lossing Ie vinden voor de giganti sche problemen Hij zal dal bo vendien op redelijk korie termijn moeten klaren, wil hij geloofwaar dig blijven. Hel arresteren van hel kader van Solidariteit heeft minder effect opgeleverd dan kon worden ver ondersteld De vakbond ol beter gezegd de beweging - is in de loop der tijd een baken geworden voor tienduizenden Polen die niet meer pasten in hel communisti sche systeem Omdat de beweging zo diep in het Poolse volk is geworteld is het voor Jaruzelski vnjwel onbegon nen werk daar met dwang iets te gen te ondernemen Dat maakt de situatie en het vooruitzicht op de nabije toekomst in leite alleen maar somberder, gezien in hel licht van de alternatieven, die bui ten de macht van Jaruzelski lig gen. Stijlvolle kerstcollectie. Damesmode. Bij aankoop ontvangt U een speciale Botermarkt 14 LEIDEN loosheid omvangrijke heeft aangenomen. Als deze bewindsman wat meer aan voorlichting gaat doen kan hij misschien meteen de scholie ren vertellen wie de minister van sociale zaken en werkgelegen heid op dit moment is, zegt De autoriteiten Werkende Jongeren CNY Slechts 40 procent van de onder vraagde scholieren wist namelijk dat Den Uyl deze functie op zich heeft genomen. schau zou nog steeds worden ge staakt. De militaire regering zou 48 uur de tijd zijn gegeven om de staat van beleg in te trekken en Solidariteit-voorman Lech Wale sa vrij te laten. Morgen geen voetbal ZEIST - De KNVB heeft besloten om alle wedstrijden voor de za- terdagamateurcompetitie af te gelasten. Over het profvoetbal is nog geen beslissing genomen. Polen hebben in middels officieel bevestigd dat zeven mensen zijn gedood en honderden gewond toen een ein de werd gemaakt aan arbeiders- verzet in Katowice. In Moskou begint vandaag een bij eenkomst van de communisti sche top uit de Oostbloklanden. De officiële aanleiding voor deze bijeenkomst is de 75-ste verjaar dag van Sowjet-president en par tijleider Leonid Bre?ji\jev. Hoe wel men in de Sowjet-Unie steeds spreekt over een 'interne Poolse aangelegenheid', staat vast dat de ontwikkelingen in WINTERJACKS HARDWEAR 119.- BEDRUKTE T-SHIRTS 15,- ALLE BROEKEN 49,50 NEW YORK - NEW YORK noord tot t 19 december Zon op: 8.46, onder: 16.29 ui Maart op: 008, onder: 13.40 u Hoogwater tc Katwijk om 9 uur, I aalwater om 5.12 en 1 Geopend van 10-17 en 19-22 uur toegang f 7,50. kinderen tot 14 jaar f 4 zaterdag en zondag 10-17 uur kullen onze kantoren op donderdak 24 december om vier uur 's middags worden gesloten. De sluitingstijden voor advertenties voor donderdag 24 december zijn ais volgt: gewone advertenties woensdag 23 december 13.00 uur sleuteltjes woensdag 23 december 10.00 uur automarkt adv. dinsdag 22 december 15.00 uur onroerend goed adv. dinsdag 22 december 15.30 uur personeels advertenties dinsdag 22 december 15.30 uur Directie Leidsch/Alphens Dagblad KERSTAAKBIEDING Boekenkast 07E eiken Of 3," Secretalre 975 Fauteuil mohair e e -»r- bekledlngI I f D," Fauteuil lederen ai.p kussen ÖW," Vloerlamp nc wit of groenI 3J," 145,- BOTERMARKT 21-22 Tafellamp Idem Opel Kadett 1000 cc 1982 rijklaar inkl. btw Div. andere Kadett aanbiedingen met korting. model 1981 NieuwI rijklaar inkl. btw Ascona type 1982 nu bij ons uit voorraad leverbaar. Rekord Nieuwl Rekord Corsa 4-drs. 2000S. inkl. vele accessoires Katalogus prijs GM f 29.500.- Caravan 2000S Ook leverbaar in dieseluitvoeringen. rijklaar inkl. btw rijklaar inkl. btw Inruil van ieder merk auto mogelijk. Levering en betaling in overleg. Dit is een werkelijk unieke kans om nü goedkoop aan een nieuwe Motorhuis Opel te komen. Leiden* Katwijk* voorschoten

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1