'Testj aar'voor betaald voetbal "Zes ton, anders kan de toko worden gesloten Onderzoek naar fraude bij kaart verkoop gestart Ook hotels op crediteurenlijst Continuering subsidie hangt af van volgend seizoen Bestuur van amateurs voor shirt reclame Wilborts uitgeschakeld VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 SPORT PAGINA 13 UTRECHT (GPD) De Utrechtse officier van justitie mr. A. Herstel is deze week officieel het onderzoek begon nen naar eventuele frauduleuze handelingen van het bestuur van de voetbalclub FC Utrecht. Mr. Herstel verklaarde in de door B en W van Utrecht bij hem gede poneerde klacht, voldoende aanleiding te hebben ge zien een justitieel onderzoek te gelasten. Hij heeft daar om de zaak in handen gegeven van de hoofdcommissa ris van politie C. van Doesburg. Rechercheurs van het Utrechtse korps houden zich thans met de affaire bezig. Volgens mr. Herstel is het nog te vroeg om mededelingen te doen over de aard van de verdenking. ,,De politie is pas in het eerste oriënterende stadium", zo zei hij. Zoals bekend, besloten B en W van Utrecht de justitie in te schake len omdat van verschillende kan ten mededelingen waren gedaan over frauduleuze handelingen met de opbrengst van de kaart verkoop bij thuiswedstrijden van FC Utrecht. Onduidelijk is of het bestuur een deel van de re cettes zou hebben gebruikt om zwarte betalingen aan spelers te doen, of dat er voor deze extra uitkeringen een afzonderlijk kaartencircuit buiten de boek houding van de FC om zou zijn opgezet. Tot en met juni 1980 hield het ac countantskantoor Van Dien en Co. controle op de uitgifte van de plaatsbewijzen en de ontvangst van de recettes. Maar met ingang van het seizoen 1980-1981 besloot FC Utrecht de kaartverkoop en de verrekening geheel in eigen hand te nemen. Ook over het nu lopende seizoen heeft een extra controle op de toegangskaarten ontbroken. Na de komst van twee nieuwe be stuursleden, J. Bartelds en C. van Leur, in maart van dit jaar, zegde FC Utrecht het contract met accountant Van Dien en Co. plotseling op. De nieuwe accoun tant werd T. van den Doel, die ook voor de drankenhandel van Bartelds administratieve contro lewerkzaamheden verricht. In mei 1981 aanvaardde Van den Doel officieel de opdracht van het FC-bestuur. Maar volgens be windvoerder mr. J. Stael heefl Van den Doel zijn werkzaamhe den voor de club weer opge schort. De accountant heeft van FC Utrecht inmiddels zesdui zend gulden te goed en is pas be reid de controle op de boekhoud kundige bescheiden over het vo rig seizoen verder uit te voeren als de FC met de centen op tafel is gekomen. Mr. Stael deelde tijdens de pers conferentie gisteren mee, dat op de bij B en W overlegde begro ting van de tekorten van FC Utrecht, de accountantspost hoog genoteerd staat. Bewindvoerders FC Utrecht aan gemeente: "Stond een plaatwerkerij er zo voor als Utrecht nu, dan zouden we er allang een streep onder hebben gezet. In deze situatie, met gemotiveerde werknemers, een stadion in aanbouw en de goodwill en het enthousiasme van de bevolking, probeer je als bewindvoerder de zaak boven water te houden", aldus mr. Stael. Hans van Breukelen getuigt in deze UTRECHT (GPD) - Op de dag dat de voetballers van FC Utrecht zich met 30.000 handte keningen melden op het stadhuis van Utrecht, buigen wethouder Pot en de raadscom missie voor sport en openluchtrecreatie zich over het verzoek van de bewindvoerders om een bedrag van tussen de 5 en 6 ton op tafel te leggen. „Laat FC Utrecht niet verzuipen", vragen spelers en de burgerij rondom de Dom in hun petitie aan het colle ge. Dezelfde wens ligt ten grondslag aan de zes ton die de bewind voerders vragen. Een bedrag dat UTRECHT (GPD) - FC Utrecht heeft dan wel in Hamburg met 1-0 van HSV gewonnen, de reke ning van het Crest-hotel in de Noordduitse stad werd nooitvoldaan. Op de lijst van crediteuren, die bij de rechtbank ter inzage ligt, blijkt het ho tel nog 11.500 gulden van de club tegoed te heb ben. Ook hotel Groot Warnsborn eist nog 6250 gulden bij de FC Utrecht op. De ploeg trok daarin ter voorbereiding op de return in Arnhem, maar liet de rekening onbetaald achter. De crediteurenlijst vormt een waslijst van dergelijke onbetaalde re keningen. De belasting is met 1,6 miljoen gulden de grootste schuldeiser, gevolgd door de Crediet en Effecten- bank met 303.000, de USLO met 289.000 en de bedrijfsvereniging BVG met 185.000 gulden. Bij de kleinere schuldeisers zitten de KNVB met 39.000 gulden, FC Den Haag (bekerwedstrijd) met 7800 en de FBO (contributie) met 6000 gul den. Andere schuldeisers zijn: het pensioenfonds voor trainers 9300 gulden; de milieubelasting 7000 gul den; KNVB-scheidsrechterskosten 7800 gulden; Golden Tulip Hotel 2300 gulden en de tribune- onderneming Barmentlo 7500 gulden. Totaal wordt de schuldenlast begroot op 2.658.060 gul den. Daar tegenover staat een te verwachten inkomsten- post aan recettes, reclames, restant transfersom men en gemeentelijke subsidie tot 1 juli 1982 van 425.000 gulden. Op de crediteurenlijst staat overigens niet de le ning van 300.000 gulden, die de bestuursleden Bartelds en Van Leur aan FC Utrecht hebben verstrekt. noodzakelijk is om FC Utrecht in ieder geval drijvend te houden tot het einde van het seizoen. Is het antwoord van de gemeente „nee", dan is het 11-jange fusie kind de verdrinkingsdood nabij. Of, zoals bewindvoerder Stael het uitdrukte: ..Dan kan de toko gesloten worden". Is het ant woord ,ja", dan kan FC Utrecht weer even ademhalen, afslanken, spelers verkopen en hopen op betere recettes in het gloednieu we stadion Woensdag is de beslissende dag en staat de vraag ..haalt FC Utrecht het nieuwe stadion" centraal. De vraag of het demissionaire be stuur het nieuwe bolwerk haalt, is inmiddels definitief beant woord: nee. Het gemeentebe stuur heeft zich niet onwelwil lend opgesteld tegenover het verzoek van de bewindvoerders om de broodnodige centen op ta fel te leggen, maar verbond daar aan wel de voorwaarde dat het bestuur opkraste. Blijft het be- ZEIST (GPD) - Het bestuur amateurvoetbal van de KNVB heeft gisteravond in gestemd met het voorstel om shirtreclame in te voeren in het amateurvoetbal. Een en quête oiider de clubs had uit gewezen dat er vanaf die zij de belangstelling bestond om de reglementen amateurvoet bal te wijzigen waardoor het mogelijk zou worden om tot invoering van shirtreclame bij de amateurs over te gaan. Tot dusver was er alleen in het betaalde voetbal sprake ge weest van shirtreclame. Die vorm van sponsoring zou de clubs uit het betaalde voetbal extra inkomsten kunnen ver schaffen, maar een motie van CDA-Kamerlid Hans de Boer dat de steun kreeg van de PvdA-fractie voorkwam dat het betaalde voetbal al twee jaar geleden een dergelijke beslissing kon nemen. Het sectiebestuur betaald voet bal heeft zich al eerder posi tief uitgelaten over de ge dachten die er in het ama teur bestuur leefden. De ama teurbestuurders zier name lijk in shirtreclame een extra mogelijkheid om de clubs wat meer financiële armslag te geven. Volgens de secretaris van het amateurvoetbal Joop Wagenaar is het geenszins de bedoeling dat de gelden die hiervoor vrijkomen naar de spelers zullen toevloeien. „We zullen als amateurbestuur daar zeer nadrukkelijk voor waken", aldus Wagenaar die niet van mening is dat de shirtreclame alleen maar mo gelijkheden biedt voor de za terdag eerste klassers en de hoofdklassers uit het zondag voetbal. „Met name", aldus Joop Wagenaar, trzijn er een aantal lagere geklasseerde voetbalclubs, die ons hierover benaderd hebben. Bovendien: in ons voorstel hebben we een onderverdeling gemaakt over. senioren, jeugd, zaal- en da mesvoetbal. Daardoor komt er een natuurlijke spreiding bij de amateurs". Hoewel het bestuur amateur voetbal nu een positief advies heeft uitgebracht is het laat ste woord nog aan de algeme ne vergadering amateurvoet bal. Wordt ook daar positief geoordeeld dan zal met in gang van 1 juli 1982 de shir treclame bij de amateurs zijn toegestaan. DEN HAAG (GPD) - De subsidie aan het betaald voetbal zal nog zeker tot aan het einde van het volgende seizoen blijven voortbestaan. Wel zal het seizoen 1982-1983 als een „testjaar" voor de continuering van deze subsidie worden beschouwd. Houden de be taald voetbal organisaties (bvo's) zich volgend seizoen niet aan de door het Budget Bewakings Instituut (BBI) nog vast te stellen stringenter begrotingsmaatregelen, dan zullen de externe geldgevers ditmaal wel onverbiddelijk blijken en de subsidie defini tief stopzetten. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), één van de in totaal drie externe geldgevers, zal daarentegen met ingang van volgend seizoen reeds de jaarlijkse bijdrage aan het betaald voetbal (ongeveer 7 miljoen gulden) af gaan bouwen. Aldus luidde de toch wel verras send gematigde uitkomst van het gesprek dat gisteren op het ministerie van crm in Den Haag plaatsvond tussen de externe geldgevers aan het betaald voet bal (crm, Vereniging van Neder landse Gemeenten en Nationale Sporttotalisator) en het bestuur betaald voetbal van de KNVB. Verrassend gematigd, daar de clubs zich eigenlijk vanaf het be gin van het zogenoemde gezond- makingsproces van het betaald voetbal (seizoen '78-'79) niet aan de door het BBI - het orgaan dat toeziet op de financiële handel en wandel van de clubs - opge stelde begrotingsrichtlijnen hou den. De tekorten lopen jaarlijks op - er is nu al sprake van een totale schuldenlast inclusief langlopende leningen van zo'n 65 miljoen gulden - terwijl de clubs ook de uitgaven maar niet op de inkomsten af kunnen of willen stemmen. Vorig seizoen leverde dat nog een negatief exploitatie tekort van ongeveer elf miljoen op. De prognose van het BBI voor dit seizoen, zo werd gisteren bekend, is dat dit bedrag welis waar iets zal worden terugge drongen, maar nog steeds een af schrikwekkende hoogte zal be dragen: 7,3 miljoen. Consequenties „De toestand is dus zorgelijk", al dus de minister van crm, André van der Louw. „Het werd dan ook hoog tijd dat de geldgevers aan het betaald voetbal en de KNVB rond de tafel gingen zit ten om over het hoe en waarom van deze negatieve getallen te spreken en wat voor consequen ties deze inhouden vor de toe komst". De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft inmiddels zijn conclusies al getrokken en zal, weliswaar geleidelijk, maar toch binnen afzienbare tijd definitief afhaken als geldgever aan het be taald voetbal. Op 22 januari aan staande zal het advies van de werkgroep betaald voetbal van de VNG om de subsidie af te bouwen in een vergadering aan de verschillende afgevaardigden van de gemeenten waar gesubsi dieerd betaald voetbal wordt be dreven worden voorgelegd. Het bestuur van de VNG, dat zich in middels achter het advies van de werkgroep heeft geschaard, ver wacht dat de gemeenten het ad vies van de werkgroep zullen overnemen. Hoe de verschillen de gemeenten de subsidies af zullen gaan bouwen is voorals nog niet bekend. De VNG zal in januari voorstellen nog wel sub sidie voor accomodatieverbete- ring te verstrekken, maar de sub sidies op de expolitatietekorten definitief in te trekken. Overigens blijkt de KNVB niet al te geschokt door het afhaken van de VNG als geldgever. „Zou de VNG afhaken", aldus Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, „dan zou de in voering van shirtreclame dat fi nanciële verlies geheel nivelle ren. Uit het gesprek van gister middag is gebleken dat de invoe ring van shirtreclame wel dege lijk bespreekbaar blijft voor de overheid.". Rapport Het eventueel invoeren van shir treclame, en dan wel hand in hand met overheidssubsidie, als mede het toestaan van bordenre clame in de stadions en de door de clubs geambieerde eenmalige schenking door de overheid van tien miljoen om de schulden te saneren, zullen ter sprake komen in een per 15 maart 1982 door het BBI op te stellen visie-rapport. Houden de clubs zich volgend seizoen aan de door het BBI voor 1 februari '82 op te stellen nieu we en stringenter begrotings richtlijnen, en zal het subsidië ringproces dus verlengd worden wegens „goed gedrag" van de bvo's, dan zal dit visie-rapport als uitgangspunt voor de komen de jaren dienen. Of dit wederom uit zal monden in een nieuw plan voor de periode van vier jaar is nog niet geheel duidelijk. De mo gelijkheid bestaat dat het subsi diëringsproces ook voor langere of kortere duur wordt voortge zet. Het mag duidelijk zijn dat de clubs, willen zij verzekerd blij ven van overheidssubsidie, zich volgend seizoen dus wel aan de taakstellende begrotingen die nen te houden. Minister Van der Louw denkt dit zelf in de hand te kunnen werken door, wanneer een bvo zich niet aan de BBI- richtlijnen houdt, die club indivi dueel te bestraffen. Tevens over weegt het BBI om de aan con tractspelers uit te betalen pre mies niet meer te koppelen aan behaalde wedstrijdpunten, maar aan de recettes. Het sectiebestuur betaald voetbal op zijn beurt heeft de clubs in dit kader de afgelopen week schrif telijk meegedeeld dat wanneer men tijdens het seizoen een spe ler of trainer wil contracteren, men zich eerst moet wenden tot het sectiebestuur, dat dan in overleg met het BBI zal bekijken of dit geen kostenverhogende ge volgen voor de begroting impli ceert. Heeft het dat wel, dan zal de KNVB geen toestemming ver lenen voor het aantrekken van die speler of trainer. Erie Vilé voelde zich niet geschokt door het verminderen van subsidie door de Vereniging van Nederlandse gemeenten. "De invoering van shir treclame zal dat verlies nivelleren" LEIDSCHENDAM (ANP) Gerbrand Appelboom, in zijn tweede vaderland Frankrijk liefkozend "Boom-Boom" genoemd, deed op de tweede dag van het toernooi om de Nederlandse tenniskam pioenschappen (indoor) te Leidschendam, van zich spreken. Hij bereikte de kwartfinales door een sensa tionele overwinning op de als eerste geplaatste Eric Wil borts. De setstanden waren 6- 3. 6-3. Met een spel, dat geba seerd is op kracht (vandaar die bijnaam» en een kogelhar- de en dikwijls goed geplaat ste opslag zette Appelboom de Nederlandse tennisbelofle rigoureus aan de kant. EM KOUD^EL MAAIO" \F)KI DE. GELEÖÊ/OWEID GEBRUIK OM TE KDMElJ OPPRO- V/EM MET Zkl 7&5W/$£//£ T/£5 De verrassende ovennning is voor Appelboom geen stap in de goede richting Hij heeft besloten vanaf volgend sei zoen met tennis zijn geld te verdienen. Nu hij zeker is van zijn toekomst is het voor Ap pelboom een uitdaging "Ik ben opgegroeid met tennis. Iedereen zei altijd dat ik veel meer kon bereiken. Ik ga het alsnog proberen." Overige uitslagen Herenenkelspel tweede ronde Gorter-Vletter 7-5. 6 3. Thung-Ranty 6-7, 7-5. 6 3. Schapers-Van Geuns 6 0. 6-2. Sie-Vermeeren 6-3, 7-5. Al- bert Boers 6 3. 6 2. Hak Koek 6-4, 6 7. 6-3 Don trekt zich te rug door ziekte. stuur, dan zegt de gemeente „nee" tegen het verzoek van de bewindvoerders en dan is er geen FC meer Vandaar deze logische reactie: „Het bestuur van de FC Utrecht is voornemens op korte termijn af te treden, omdat het heeft ge constateerd dat er tussen het ge meentebestuur en dit bestuur van FC Utrecht wederzijds geen vertrouwensbasis meer aanwe zig is", aldus voorzitter Werkho ven en de zijnen. De laatste actie van het demissio naire bestuur samen met B en W is het formeren van een com missie van goede diensten, met als opdracht tijdens de winter stop een nieuw voetbalcollege te formeren. Vertrouwen Een kersvers bestuur dat het ver trouwen van de gemeente en de belangrijkste schuldeisers, de belasting en de bedrijfsvereni ging, moet terugwinnen. Bg die laatste twee instanties moeten de twee bewindvoerders, bij een po sitieve reactie van de Utrechtse gemeenteraad, langs om op schorting van het beslag te vra gen. Belasting en bedrgfsvereni ging kunnen overigens weinig anders .ja" zeggen, omdat FC Utrecht bg een weigering failliet is „En dan", zegt mr. Stael. „wordt er geen stuiver uitge keerd De spelers zgn volgens de reglementen van de KNVB transfervrij en het enige bezit dat de club verder heeft, zgn een paar oude stoelen, een biljart en de groeten". Met de gemeentelijke toezegging van een half miljoen in de achter zak kunnen de bewindvoerders het betalen van de salarissen tot het einde van het seizoen garan deren en aan belasting en be drijfsvereniging kan men toezeg gen dat vanaf heden aan de ver plichtingen voldaan wordt. „Bg een negatief antwoord van de gemeente kunnen de salarissen niet meer betaald worden en dat zullen we de rechtbank moeten melden. Dat is geen klikken bg de bovenmeester, maar een wet- telgke verplichting", zegt Stael, die nog nooit een wedstrgd in het betaalde voetbal bezocht maar die inmiddels wel ontdekt heeft dat de voetballerij aparte regels kent „Stond bijvoorbeeld een plaatwer kerij er zo voor als FC Utrecht nu. dan zouden we er allang een streep onder gezet hebben. Be taald voetbal drijft op de good will van de bevolking en dat en thousiasme is er. Er is een nieuw stadion in aanbouw, de werkne mers zijn nog zeer gemotiveerd. In zo'n situatie probeer je als be windvoerder de zaak boven wa ter te houden". De bewindvoerders hebben met hun verzoek het lot van FC Utrecht in de handen van de ge meente gelegd. Klappen zij de deur dicht, dan betekeht dat een definitieve sluiting. Blijft de poort op een kier, dan betekent dat niet dat FC Utrecht onbe kommerd in de toekomst blikt De schuld van een kleine vier miljoen gulden blgft. Grotere re cettes en lagere lasten zgn een dwingende eis. waarbg met te ontkomen valt aan de verkoop van spelers en aan teruggang in salans voor de twintig werkne Voor veel contractspelers heeft dat gevolgen, alleen Jan Wouters, Willie Carbo, Gerard Tcrvoort. Leo van Veen en Ton Duchati- nier blijft een afslanking be spaard. omdat hun contract nog doorloopt. Weer verlies Den Bosch TEL AVIV (ANP) EBBC Den Bosch heeft gisteren in Tel Aviv zgn tweede nederlaag geleden in de finalcpoule van de strgd om de Europese basketbalbeker voor landskampioenen Beker houder Maccabi Tel Aviv won met 100-87 Bg de rust leidden de Israeli's met vgf punten 55-50 De uitslagen op de tweede speeldag zijn Cantu (Ita) - Partizan Belgrado (Joe) 90- 74 Barcelona (Spa) - Panathinaikoa (Gri) 89 79 Maccabi Tel Aviv (Isr) - Den Bosch (Ned) 100 85 Stand na twee speeldagen 1 Maccabi Tel A z 14 j i mm 3. Partizan Belgrado 2 4. Cantu 2 5 Panathinaikos 2 6 EBBC Den Bosch 2 2 2 2 2 0 4 \7t\M 15» 143 170 201 143-205

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13