Spanning stijgt in Polen "Regering heeft ons verraden" Geen straf VS voor Israël Bomaanslag in Beiroet kost zeker 20 levens Landbouwgesprek mislukt UUvi li Onderzoek VN op Seychellen Verschansing Solidariteit op Leninwerf Belgische socialisten kraken akkoord "Zet voedselhulp door" Poolse vluchtelingen: Na inlijving Golan WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 LONDEN - De conferentie van de EG-ministers van buitenlandse zaken, die maandag en gisteren in Londen is gehouden om meer overeenstemming te verkrijgen over de landbouwpolitiek en het EG-budget, is goeddeels misluk- t. Met name de twee ernstigste pro blemen, de bijdrage van de ver schillende lidstaten aan de EG- begroting en de regulering van de melkproduktie, zijn onopge lost gebleven, zo moest de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington, die als voorzit ter optrad, na afloop van de con ferentie toegeven. Daarmee zijn de voornaamste strijdpunten van de Europese top. ruim twee weken geleden in EG-top houdt strijdpunten overeind Londen gehouden, recht over eind gebleven. Nu zal worden ge tracht in januari, bij de volgende Europese top. die dan in Brussel wordt gehouden, alsnog de me ningsverschillen uit te prate- Volgens Carrington heeft de twee daagse conferentie in Londen in elk geval zoveel opgelost, dat de verschillen van inzicht tussen de lidstaten zijn verkleind. ..We hebben nu het stadium van echte onderhandelingen bereikt", zo zei hij. Het voornaamste probleem bij het opstellen van het EG-budget voor de komende jaren is Enge- lands eis. dat dit land de komen de zeven jaar minder behoeft bij te dragen. Andere landen zijn be reid Engeland wel tegemoet te komen, maar niet voor zo'n lange periode. Het Nederlandse stand punt luidt eveneens dat Enge land te veel vraagt. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) zei na afloop van de conferentie geven. Bij de meningsverschillen over de melkproduktie staan Engeland en Frankrijk scherp tegenover elkaar. Engeland wil geen hulp voor kleine boeren in de vorm van subsidie; Frankrijk is daar voor. Ons land is ook voor steun aan kleine boeren, maar die mag dan niet worden gefinancierd middels een zogenaamde mede verantwoordelijkheidsheffing. te betalen door grote en efficiënt werkende bedrijven die erin sla gen hun melkproduktie te ver groten. Hulp zou kunnen komen via het Regionale Fonds van de EG. aldus Van der Stoel. LONDEN/WARSCHAU/STOCKHOLM (Reuter/UPI) - In Landen zijn vanmorgen vroeg berichten uit Polen ont vangen volgens welke soldaten zijn gebruikt om stakin gen te breken in fabrieken in Warschau en scheepswer ven in Gdansk. Volgens de berichten voerden de soldaten overvallen op fabrieken uit tijdens de uren van het nachtelijk uitgaansverbod, om stakingsleiders te pakken. Tot dusver zijn ongeveer 5.050 men sen gearresteerd. In het hele land, vervolgen deze be richten, doen zich stakingen voor en in Warschau en andere steden is veel en druk militair vertoon. De stemming in Warschau werd omschreven als een van intense spanning. Er werden nieuwe doorlaatposten opgericht. Volgens de Koninklijke Zweedse academie van Wetenschappen, hebben Poolse academici in War schau soldaten het vuur zien openen op burgers. Olof Tandberg, secretaris van de academie voor het buitenland, vertelde gisteren dat hij van vrienden in een andere Oosteu- ropese hoofdstad de desbetref fende berichten had gekregen. Zij hadden telefonisch met de Poolse geleerden gesproken. De particuliere telefoons in Polen zijn afgesneden, maar de geleer den, die officiële status hebben als leden van de Poolse academie van wetenschappen, konden hun officiële telefoons gebruiken, al dus Tandberg. De geleerden hadden gezegd dat zij het schieten hadden geobser veerd vanuit het gebouw van hun academie in Warschau. De schoten werden gelost op groe pen mensen tussen het huis der cultuur en het centraal station van Warschau, aldus Tandberg, maar de Poolse geleerden wisten niet of er slachtoffers gevallen Volgens hen zijn er gevechten in Warschau geweest tussen stu denten, docenten en leden van Solidariteit enerzijds en soldaten anderzijds, aldus de secretaris. De geleerden hebben verder laten weten, voegde hij eraan toe, dat leden van Solidariteit, hun gezin nen en enkele rooms-katholieke priesters de Leninwerf van Gdansk, de tractorenfabriek Ur- BRUSSEL (ANP) De voorzitter van de Vlaamse socialistische partij, Karei van Miert, heeft gis teren in Brussel op niet mis te verstane wijze het regeerak koord gekraakt, dat formateur Martens tussen de christen-de mocratische partijen en de libe ralen heeft gesloten. Hoewel formateur Martens de na men van zijn ploeg nog moet prijsgeven, en de desbetreffende partijen hun fiat voor deze coali tie nog moeten geven, twijfelt niemand in Brussel eraan dat de ze regering nog deze week een feit is. Van Miert sprak over een "havikenregering" en een "rege ring van sociale afbraak". De voorzitter van de SP noemde met name de PW (liberalen), die aan kiezersbedrog heeft gedaan. "De PW beloofde dat er niet aan de koopkracht getornd zou wor den en dat de mensen meer cen ten zouden krijgen. Nu kunnen we slechts vaststellen dat er ern stig op de koopkracht zal worden beknibbeld. Terwijl men de koopkracht vermindert wil men ook nog eens de huurprijzen gaan opschroeven. Daar staat te genover dat de rijken in België opnieuw rijker zullen worden. Wij zullen hun inkomens, als de ze regering het groene licht krijgt, zien toenemen", zo sprak Van Miert. Volgens Van Miert wil formateur Martens de volksvertegenwoor diging op deze wijze buitenspel zetten. "Dat gebeurt uit angst, omdat deze coalitie er niet zeker van is dat ze de meerderheid zal krijgen. Op deze wijze kunnen de arbeidersvleugels van CVP en PSC (Vlaamse en Waalse chris ten-democraten) monddood wor den gemaakt. 1 De SP zal zich met alle mogelijke democratische middelen verzet ten tegen toekenning van deze volmachten", aldus Van Miert. sus bij Warschau en mijnen in Si- lezië hebben bezet. Dit zijn haar den van verzet tegen het militair gezag geworden. Volgens Tandberg hebben de Poolse geleerden ook verteld dat leden van Solidariteit springstof fen hebben neergelegd buiten hun werkterreinen, om soldaten weg te houden. Radio Warschau heeft toegegeven dat vier vooraanstaande leiders van Solidariteit zich op de werf in Gdansk verschanst hebben en de vakcentrale van daar uit lei ding proberen te geven. De vier, onder wie Miroslaw Kru- pinski, d vice-voorzitter van Soli dariteit, "proberen het publiek over te halen tot activiteit die even zinloos als gevaarlijk en schadelijk is", aldus radio War schau. Radio Warschau, beluisterd door de world service van de BBC in Londen, maakte verder de aan houding bekend van 32 voorma- ligé communistische leiders, on der wie twee ex-premiers en ex- partijleider Edward Gierek. De primaat van Polen, aartsbi- schop Jozef Glemp, heeft con tact gehad met zijn landgenoot, paus Johannes Paulus II Wojtyla in Rome, en volgens Vaticaanse kringen zet de kerk haar vrede- bevorderende werk voort. Beide kerkleiders hebben gepleit voor vrede in Polen. Stefan Trzcinski, adjunct-voorlich ter van Soldariteit die in Stock holm vertoeft, beantwoordde gisteravond op de Westduitse te levisie de vraag of Walesa sinds dien gevangen gehouden wordt of huisarrest heeft: Het maakt geen verschil of hij vastzit in een gevangenis of een paleis". Hij vroeg de Poolse autoriteiten "ons Walesa te tonen", zodat het volk kon zien of hij vrij of gevan gen was. Ér Het vrijwel geheel verwoeste gebouw van de Iraakse ambassade in l puinhopen gezocht naar doden en gewonden. —Or. de explosie werd i Kissinger De voormalige Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, heeft giste ren gezegd dat de mogelijkheid groot is dat het Kremlin militair in Polen tussenbeide komt als de autoriteiten in Warschau er niet in slagen Solidariteit de mond te BEIROET (DPA/UPI/AFP/ Reuter) Bij een bomaan slag op de Iraakse ambas sade in Beiroet zijn giste ren volgens de politie ze ker 20 doden en 100 ge wonden gevallen. De ambassadeur van Irak, Abdel Raz am Mohammed Lafta, was tijdens de aanslag wel in het ge bouw, maar raakte slechts licht gewond. De consul liep ernstige verwondingen op. Door de kracht van de explosie werd het vijf verdiepingen tel lende gebouw grotendeels ver woest. Volgens ooggetuigen kwam het na de aanslag in de buurt van de ambassade tot vuurgevechten. In het hele westelijke deel van Beiroet, waar de ambassade gevestigd was, was het geluid van sirenes van ziekenwagens te horen. Er kwa men bulldozers aan te pas om het puin te verwijderen en uren na de aanslag zaten nog mensen on der het puin bekneld. Soldaten van de Syrische vredesmacht grendelden het gebied af. )ver hoe de aanslag is gepleegd doen verschillende berichten de ronde. Volgens sommige bron- President Reagan heeft gisteren la ten weten dat hij bereid is, zono dig, verder te gaan dan opschor ting van de voedselleveranties aan Polen in zijn reactie op het optreden tegen Solidariteit. Adjunct-perschef Larry Speakes zei tegen verslaggevers dat de Poolse regering met "uitermate ernstige consequenties" te ma ken zou krijgen als zij geweld zou gebruiken om de ruggegraat van de vrije vakcentrale te bre ken. De Poolse televisie heeft bekend gemaakt dat het brood in Polen met ingang van vandaag is ge rantsoeneerd tot één per per soon. Ook de voedseluitvoer naar het buitenland wordt stop gezet en de economische com missie van het militair gezag stelt plannen op voor bestrijding van de voedselschaarste. Radio War schau verklaarde over de voed selsituatie in het land dat zij 'ge varieerd en dikwijls zeer slecht' was geweest. Pools verzoek aan VS: WASHINGTON (Reuter/UPI/AFP) - De Poolse ambassadeur in de Ver enigde Staten, Romuald Spaskowski, heeft de Verenigde Staten ge vraagd de voedselhulp aan Polen voort te zetten. Hij ging gisteren voor de derde achtereenvolgende dag naar het ministerie van buitenlandse zaken en vroeg Amerikaanse functionarissen de 100 miljoen dollar (250 miljoen gulden) aan goedgekeurde kredieten voor voedsel en voeder- granen vrij te geven. De Verenigde Staten hebben de voedselhulp aan Polen tijdelijk opgeschort in afwachting van de verdere ontwikkelin gen daar. Minister Haig van buitenlandse zaken zei dat iedere interven tie in Polen van buitenaf een "repressieve actie zou zijn, die ernstige gevolgen zou hebben". De Europese Gemeenschap zal, na de recente gebeurtenissen in Polen, haar voedselhulp aan dat land niet staken. "Het is en blijft zo dat voed selhulp op humanitaire gronden gegeven wordt, ongeacht het politieke systeem dat er in een land bestaat. Daarover bestaat bij de ministers van buitenlandse zaken van de EG een hoge mate van unanimiteit" Dat heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Max ran der Stoel, in antwoord op vragen in Londen verklaard, lelrecht wacht stakingsleiders, die in diverse Poolse steden zijn gear resteerd na de afkondiging van de noodtoestand en staat van beleg zondag, zo heeft de Poolse televisie gisteravond bekend gemaakt. nen drong een auto vol met ex plosieven door op het ambassa deterrein. Toen de auto het ge bouw had bereikt volgden er bin nen enkele seconden twee explo sies. Andere bronnen meldden dat een honderd kilo zware bom, die was ingegraven in het zande rige terrein achter de ambassade, tot ontploffing was gebracht. Volgens een derde versie vond de explosie in het gebouw zelf In tot nu toe onbekende organi- ïatie, het "Iraakse bevrijdingsle- (er-algemeen opperbevel" heeft rich voor de aanslag verantwoor delijk gesteld. Sinds verleden [aar september de oorlog tussen Iran en Irak uitbrak, zijn er in Beiroet verscheidene aanslagen lepleegd op Iraanse en Iraakse liplomaten. ■t Iraakse persbureau heeft de Syrische geheime dienst verant woordelijk gesteld voor de aan- dag. Volgens de verklaring van fct persbureau zou de Syrische ^heime dienst hebben samen- |Bwerkt met Iran. Er hangt een sticker aan de wand van het Oostenrijkse opvangcentrum Trais Kir- chen Russian tanks No thanks', staat erop. Even ver derop speelt een jongetje met een plastic pistooltje en een Amerikaans vlaggetje. „Wij zijn hier maar met één doel naar toegekomen, om te emigreren", zegt een van de 1500 Poolse vluchtelingen die hier in deze voormalige militaire academie zijn on dergebracht. 30 kilometer van Wenen. De meesten van hen wachten van drie tot acht maanden op inreisvisa voor Canada. Australië of de Ver enigde Staten. Zestig proent van alle Poolse vluchtelingen die visa aanvragen, wordt echter geweigerd door' de Amerikaanse ambassade in Wenen. Poolse vluchtelingen met goe de papieren komen Amerika wel binnen; totaal 1800 dit jaar, een schijntje in vergelij king met 160.000 Indochinese bootvluchtelingen. Zo'n 1600 zijn dit jaar in Canada opge- Gevraagd wat de stelling is van de Polen in dit kamp, zegt een van hen in gebrekkig En gels: „Wij voelen ons verra den door het systeem, verra den door dit hoerenjong Ja- ruzelski". een had het gevoel dat vroeg of laat in Polen de gespannen draad zou breken. Dat is zon dag gebeurd". Hy voegt er aan toe wat andere vluchte lingen ook reeds hebben ge zegd. „Iedereen in Polen wil vry zijn". Hijzelf had in Polen een kleine onderneming. Hij trachtte met anderen een vakbond voor kleine zelfstandigen op te richten, maar zonder suc ces. Vandaag vertrekt zyn vliegtuig naar de Verenigde Staten, hij is een van de wei nige gelukkigen. Hy spreekt goed Engels, bracht al drie jaar door in de Verenigde Staten en logeert straks, met zyn gezin, by zyn oom in Mil waukee. Op de gang tussen de ryen dub bele stapelbedden, waar hele gezinnen huizen, zitten vier ,,.1 jongens dicht opeen gehurkt Moeilijk parket te luisteren naar de Poolse ra- Kampleider Karl Radek doet een dringend beroep op Eu ropa om Oostenrijk nu niet in de steek te laten. „Europa heeft de morele verplichting om te helpen", zegt hij. Vy- tigduizend Polen bevinden zich binnen Oostenrijks gren zen en dat aantal zal zeker stijgen zodra Polen de gren zen weer opent. In 1979 spen deerde de Oostenrijkse rege ring 16 miljoen gulden, in 1980 was het 25 miljoen gul den, en voor dit jaar om is zal Wenen 160 miljoen gulden aan vluchtelingen hebben uitgegeven. „Wij zitten in een moeilyk parket", zegt Radek. „we hebben gemeenschappe lijke grenzen met drie Oost- europese landen. De geschie denis wijst uit dat Oostenrijk de eerste en enige veilige uit- wykhaven biedt". WILLEM OFFENBERG dio. Een van hen vertelt dat hy anderhalf jaar heeft vast gezeten in Polen. Hij was po litiek actief in het KOR, de beweging die voorafging aan Solidariteit. Hy werd opge pakt omdat hij een plakkaat, een poster met anti-Russi sche leuzen had rondgedeeld. Al vier maanden wacht hij op een visum. Voor hem is de gewijzigde situatie sinds zon dag in Polen een duidelijk bewijs dat hy de juiste beslis sing heeft genomen. Zijn vrienden, daarover maakt hij zich vooral grote zorgen. Een andere vluchteling moest zijn anderhalf jaar oude dochtertje achterlaten. De Poolse regering had hem niet toegestaan met het hele gezin te emigreren. Vandaar dat hij voorzichtig is met uitspraken over de toestand nu: „Ieder- V-raad erkent Ciskei niet NEW YORK (DPA) - De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties heeft gisteren eenstemmig de recente aanval van buiten landse huursoldaten op de ei- (Van c correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM (GPD/AFP) Israël verwacht geen Amerikaanse strafmaatregelen als ge volg van de annexering van de Golanhoog- ten. Weliswaar zal Amerika een resolutie in de Veiligheidsraad steunen die Israël ver oordeelt, maar Jeruzalem verwacht niet dat Amerika zijn steun zal geven aan sancties van de Veiligheidsraad tegen Israël. In een gesprek dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig heeft gevoerd met de Israëlische ambassadeur in Washington heeft Haig geen strafmaatregelen vermeld. Wel had eerder de Amerikaanse minister van defensie gezinspeeld op het opschorten van wapenleveranties, zoals eerder gebeur de toen Israël de Iraakse atoomcentrale bombardeerde. Er zijn op dit moment echter geen Amerikaanse wapenleveranties van be tekenis. In Noord-Israël zijn militaire versterkingen en troepentransporten waargenomen. Minister van defensie Sharon heeft gisteren een in spectiereis naar de Golan gemaakt nadat Sy rië het bestand, dat sinds 1973 van kracht is, had opgezegd. Er is echter aan Syrische kant geen troepenbeweging of versterking van enige betekenis waargenomen. In Israël wordt aangenomen dat Syrië zich zal con centreren op diplomatieke maatregelen te gen Israël. Met dat al zeggen militaire zegs lieden dat Israël de nodige voorzorgsmaatre gelen heeft genomen. De voormalige Israëlische opperbevelhebber Goer - nu Knessetlid voor de Arbeiderspartij - heeft in dat verband de beschuldiging geuit dat Sharon uit is op oorlog met Syrië. In een radio-interview zei Goer: „Sharon streeft naar oorlog. Dat is een gefundeerde uit spraak. Hij heefi op verschillende forums gezegd: met Syrië moeten we tot een gewa pend conflict komen, vroeger of later, zelfs als het onmiddellijke doel niet direct aan te geven is. Zo dacht hij erover toen Syrië Liba non binnentrok (in 1976) en daarna. Dat is een van de fundamenten van zijn strategisch denken. Dit alles is geen veronderstelling van mij; dat weet ik". Ook oud-premier Rabin heeft de annexatie een ernstige fout genoemd. Volgens Rabin geeft premier Begin door de inlijving van de Golan Amerika impulsen om na de ontrui ming van de Sinai in april '82 de akkoorden van Camp David te begraven, terwijl het juist een Israëlisch belang is ze te verster ken. De Israëlische pers heeft opvallend kri tisch gereageerd. In het algemeen wordt de annexatie een onnodige daad genoemd, die Israël meer schade berokkent in de wereld dan dat het tastbare voordelen oplevert Israël is bereid „op elk moment vredesonder handelingen te gaan voeren met Syrië". Dit heeft minister van buitenlandse zaken Yitz hak Shamir gisteren gezegd. In een vraaggesprek met de Israëlische radio verklaarde hij, dat Israël met Damascus wil praten zonder enige voorwaarde vooraf. Sy rië kan aan de onderhandelingstafel elk on derwerp aansnijden, met inbegrip van de an nexatie van de Golan, aldus Shamir. landrepubliek der Seychellen in de Indische Oceaan veroordeeld. De raad besloot een commissie van onderzoek van drie leden naar de Seychellen te sturen om de ach tergrond van de actie te ontrafe len en de schade te begroten die zij aan 's lands economie heeft toegebracht. De bevindingen van de commissie moeten vóór 31 januari 1982 aan de raad worden voorgelegd. De vertegenwoordiger van de Sey chellen vertelde dat op 25 no vember 44 buitenlandse huursol daten op de nationale luchtha ven landden, deze tijdelyk bezet hielden, ongeveer 70 mensen gij zelden en vervolgens een vlieg tuig van Air India met bestem ming Durban in Zuid-Afrika kaapten. De Veilingheidsraad heeft de uit roeping van het zwartenthuis land Ciskei in Zuid-Afnka tot on afhankelijke natie veroordeeld. De voorzitter yan de raad, de Oe- gandees Olara Otunnu, zei dat dc/e de zogenaamde "onafhan kelijke woongebieden" (home lands) in Zuid-Afrika niet erken de en hij daarom de proclamatie van de Zuidafnkaanse regering van 4 december beschouwde als "volslagen ongeldig". Otunnu zei namens de 15 leden van de Veiligheidsraad dat het doel van de Zuidafnkaanse thuislan- denpoliliek is prolongatie van het aparthcidsbelcid. De veiligheidsraad roept alle rege ringen op de zogenaamde onaf hankelijke gebieden in Zuid- Afrika op geen enkele manier te erkennen, er geen handelsbe trekkingen mee te onderhouden en burgers, firma's en andere in stellingen te ontraden zakelijke betrekkingen met de Bantoe- stans te onderhouden. Armeniërs beëindigen gijzeling PARIJS (AFP) - De militanten van de Armeense bevrijdingsor ganisatie die gisterochtend de kantoren van de Zwitserse lucht vaartmaatschappij Swissair in Parys hadden bezet, zyn tegen de middag vertrokken na vrijla ting van de zeven employés en vier bezoekers die zij gegijzeld hadden. De Armeniërs wilden met hun actie de vrijlating ver krijgen van Mardiros Jamgo- chian, een militant van het gehei me Armeense bevrijdingsleger Asala Deze is door dc Zwitserse autoriteiten beschuldigd van moord op een lid van het Turkse consulaat

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9