Leger breekt stakingen België moet acht miljard bezuinigen Annexatie zet wereld voor voldongen feit Winst Mintoff op Malta Bezoek Arafat in mist gehuld Verdeeldheid in Moskou-delegatie Poolse verbindingen met westen verbroken YS zetten voedselhulp Polen stil Martens wil snel volmachten 9? DINSDAG 15 DECEMBER 1981 (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) LA VALLETTA - Dom Mintoff heeft voor de derde keer de ver kiezingen op Malta gewonnen. Na de eerste berichten gisteren raakten alle straten van de hoofdstad La Valletta verstopt met toeterende auto's en jui chende menigten. Het ziet ernaar uit, dat Mintoff zijn kleine meer derheid van vijf jaar geleden (3 zetels) nog wat heeft vergroot. Het zal nog wel even duren voor de definitieve uitslagen zijn vast gesteld: het kiessysteem is van een Britse ingewikkeldheid eh klachten over vermeende frau des bij de telling behoren tot de gebruikelijke naweeën van ie dere verkiezing. In het twee-partijensysteem van Malta moest Mintoffs Labour- partij het opnemen tegen de con servatieven van de Nationalisti sche Partij van Eddie Fenech- Adami, die Mintoff beschuldigt van dictatoriale neigingen en on democratisch gedrag. Mintoff kon van zijn kant wijzen op een sociale wetgeving zoals er in de hele Maltese geschiedenis geen te vinden is, op een nooit eerder vertoonde bloei in het toe ristenverkeer en op internationa le erkenning, die onder andere tot uiting komt in het neutrali teitsverdrag met Italië (septem ber 1980), Chinese hulp bij de bouw van gigantische droogdok ken en een bunkerverdrag met de Sowjet-Unie, waarbij Malta zijn opslagfaciliteiten voor stookolie ter beschikking stelde vah de Russische koopvaardij vloot (maar volgens Fenech-Ada- mi in werkelijkheid voor de een heden van de Russische marine, die zich in de Middellandse Zee ophouden). Aan Mintoffs vriendschap met de Libische leider kolonel Gadaffi kwam vorig jaar een einde, toen Libische kanonneerboten een olieplatform beschoten, dat voor rekening van Malta proefborin gen verrichtte in internatonale wateren. Het werd oppositielei der Fenech-Adami dan ook zeer kwalijk genomen, dat hij in het begin van dit jaar een beleefd heidsbezoek aan Libië bracht. Sindsdien werd er gesuggereerd, dat de ruime geldmiddelen die hij voor de verkiezingscampagne gebruikte (onder meer voor een televisiezender op het Italiaanse eiland Sicilië) van GadafTi af komstig waren. Maar vermoede lijk heeft de buitenlandse poli tiek bij de verkiezingen van afge lopen zaterdag een kleinere rol gespeeld dan de binnenlandse welvaart die het eiland (overi gens grotendeels bij de gratie van de buitenlandse belangstel ling) op het ogenblik geniet WARSCHAU (GPD/Reuter) - Het Poolse leger heeft gister avond een einde gemaakt aan een staking die uit protest tegen het afkondigen van de noodtoestand en de arresta tie van vakbondsleiders was uitgeroepen in een staalfa briek in het Zuidpoolse Katowice. Twaalf stakers zouden zijn gearres teerd. De militaire raad onder lei ding van generaal Jaruzelski, die de macht zondag heeft overgeno men, heeft om bedrijfsbezettin gen te voorkomen, een groot aan tal belangrijke fabrieken onder militair bestuur geplaatst. In de Poolse hoofdstad Warschau is gisteren in zeker vier grote be drijven gestaakt. De Poolse autoriteiten hebben gis teravond meegedeeld dat de toe stand in het land in het algemeen rustig is maar dat er "beroepso proerkraaiers" zijn, die verwar ring stichten. In zijn laatste reportage alvorens te worden afgesneden, deelde de correspondent van het Britse persbureau Reuter in Warschau aan Londen mee dat Solidariteit - dat werkt ondanks de afgekon digde noodtoestand - een lijst had gepubliceerd met de namen van door een staking getroffen mijnen en fabrieken. Solidariteit deelde ook mee dat sol daten een aantal fabrieken had den omsingeld en klaar leken te staan om in de uren van het nachtelijke uitgaansverbod sta kers uit de fabrieken te verwijde ren. De communicatie tussen het kan toor van Reuter in Warschau en het hoofdkwartier in Londen werd gisteravond verbroken, zo als al eerder met de andere grote persbureaus in het Westen was gebeurd. Radio Warschau, in Londen beluis terd door de BBC, maakte be kend dat Polen in het algemeen kalm was en dat de meeste men sen punctueel op hun werk wa ren verschenen. Maar de radio deelde ook mee dat in verschillende fabrieken, waar onder een paar in Warschau, groepen beroepsoproerkraaiers, "zich ervan bewust dat hun ei genbelang in gevaar was". Ver warring stichtten en terugkeer tot normaal leven moeilijker maakten en opriepen tot verzet tegen de noodtoestandswet. Radio Warschau zei dat in de mees te mijnen, staalfabrieken en voedselindustrie gewerkt werd en het openbaar vervoer in ge meenten en land, zo goed moge lijk werkte'. Solidariteit had gisteravond ver klaard dat in Silezië mijnwerkers hadden geweigerd de mijnen te verlaten en dat in minstens ze ven delen van het land stakingen gaande waren. Een bestuurder van Solidariteit zei voorts dat een Ta am- com m an d o WASHINGTON (GPD) - De Ameri kaanse regering heeft de voed- selzendingen naar Polen stilge legd. De VS willen de situatie in het land opnieuw beoordelen, nu de militairen de macht hebben overgenomen. Particuliere voed- selzendingen mogen nog wel doorgaan. Dit heeft de Republi keinse senator Charles H. Percy, voorzitter van de belangrijke commissie voor internationale betrekkingen, gisteren meege deeld, nadat hij door de CIA en het ministerie van buitenlandse zaken op de hoogte was gebracht van de laatste gegevens. Hij benadrukte dat de Amerikaan se maatregel werd genomen om de indruk te vermijden dat de VS een de actie van de Poolse rege ring aanvaardt. Hij waarschuwde dat de maatregelen van de Pool se militaire machthebbers de tra ditioneel goede verstandhouding tussen het Poolse leger en het Poolse volk kunnen schaden. was ingesteld om het werk van de vakcentrale te leiden na de aanhouding van enkele leiders in het weekeinde. Het commando had zijn zetel, zei hij, op de Lenin-scheepswerf in Gdansk, waar de enige vrije vak-* centrale van Oos-Europa in au gustus van het vorig jaar was op gericht. Het leger, geleid door premier ge neraal Wojciech Jaruzelski, ver klaarde dat het de macht had overgenomen om een burgeroor log te voorkomen. Doodstraf Krachtens de noodtoestandsbepa lingen kunnen mensen worden vastgehouden zolang de noodtoestand van kracht is. Werknemers riskeren voorgelei ding aan krijgsraden als zij sta ken of weigeren bevelen op te volgen en het publiek is gewaar schuwd dat het gevangenisstraf of zelfs de doodstraf kan krijgen wanneer het niet met de nood wetten meewerkt. Het reizen is beperkt, vakbondsac tiviteit opgeschort, openbare bij eenkomsten zijn verboden en de pers is beperkt tot een handvol kranten die het officiële stand punt weergeven. De Poolse televisie zei dat de ernst van het ogenblik eiste, dat men zich geheel hield aan de voor schriften van de noodtoestand. Zij waarschuwde dat wie dit niet deed zeer ernstige gevolgen on der het oog moest zien. "De over heid kan niet goedertieren zijn", aldus het bericht Volgens radio-Warschau had een groot deel van het Poolse volk 'alle begrip voor beperking van de burgerlijke vrijheid krachtens de noodtoestand'. Machtsgreep ADVERTENTIE Godet Cognac Superieure Fine Champagne huis Godet. Met een eigen karakter. Evenwichtig, warm en geurig. Kenners weten 't te onderscheiden. DELEAVE linen en gedistilleerd Volgens de communistische auto riteiten van Polen had Solidari teit haar eigen beloften geschon den door aan politiek te gaan doen en te streven naar omver werping van 's lands politieke stelsel. De Poolse televisie, die berichtte dat troepen werden gebruikt om te voorkomen dat gestaakt zou worden in een reusachtige staal fabriek in Katowice, zei dat de noodtoestand in Polen noodza kelijk was omdat het nalaten van maatregelen vóór Kerstmis ge leid zou hebben tot een greep naar de macht van Solidariteit. Radio-Warschau, beluisterd in Pa rijs, heeft bericht dat de Poolse politie bij haar inval van zondag in het kantoor in Warschau van Solidariteit "instructies" heeft gevonden voor een burgeroor log. De instructies omvatten volgens het radiobericht in het geval van bezetting van fabrieken, "het op werpen van barricaden, het ma ken van grote vuren, het opbre ken van straatplaveisel, het las tigvallen van patrouilles van po litie en leger en het proberen te verjagen van personeel in strate gische installaties en burelen". Walesa Volgens de BBC in Londen be vindt de leider van Solidariteit, Lech Walesa, zich in een gasten verblijf van de Poolse overheid sinds het overleg dat hij met het militair gezag na de afkondiging van de noodtoestand heeft ge voerd, vruchteloos was verlopen. Walesa zou in een kort telefoonge sprek met het Westen hebben ge zegd dat hij correct werd behan deld, dat de toestand ernstig was maar niet geheel hopeloos, dat hij niet over alle informatie kon beschikken en dat hij hoopte dat zijn kameraden standvastig zou den blijven. Het belangrijkste was nu, volgens het telefoonge sprek, dat de gearresteerde Soli- dariteitsbestuurders werden vrij gelaten. Poolse troepen marcheren door de straten van Warschau. Het beeld werd uitgezonden via de Poolse televisie. BRUSSEL (ANP) - De Bel gische formateur Martens, die erin is geslaagd een re gering samen te stellen (een combinatie van chris ten-democraten en libera len) wil nog voor het einde van het jaar volmachten vragen aan het parlement. Volgens Martens, die zijn beleids lijn gisteren in Brussel bekendmaakte, is noodzakelijk dat het aangekon digde overleg met de sociale partners over de voorgenomen maatregelen voor 15 januari van het komend jaar moet plaatsvin den. Het prioriteitenprogramma waar over de onderhandelaars nu een akkoord hebben bereikt houdt geen volledige regeringsverkla ring in. De definitieve regerings verklaring zal pas door de nieu we ministerraad worden opge steld als de vier partijen (van Vlaamse en Waalse kant) het Bonn sceptisch over afbouw SS 20 (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - In gesprekken met de Westduitse minister van defen sie, Hans Apel, en de leider van de oppositiepartij CDU se staatssecretaris voor Atlanti sche zaken, Von Stade en met de defensiespecialist en matigende kracht binnen de sociaal-demo cratische regeringspartij SPD, Herbert Wehner. Bondsrepubliek, Helmut Kohl, Ook op andere terreinen bewaarde hebben zeven Nederlandse par lementariërs gisteren geleerd dat de visie van de hoofdredacteur van de Russische partijkrant Prawda, in Bonn niet als reëel wordt beschouwd. Afgelopen donderdag had de com missie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer van de hoofdredacteur, tevens lid van het Centraal Comité van de Rus sische communistische partij, W. G. Afanasjev, begrepen dat Mos kou bereid zou zijn een groot deel van de nieuwe Russische SS-20-raketten te ontmantelen, indien de NAVO zou terugko men op haar besluit de nieuwe NAVO-raketten voor middellan ge afstand te gaan plaatsen. In la tere gesprekken met minister van buitenlandse zaken Gromy- ko, werd deze positieve ontwik keling al enigszins gerelativeerd door de Nederlandse commissie. De Nederlandse Kamerleden, waaronder de fractieleider van de drie regeringspartijen, Lub bers (CDA), Meyer (PvdA) en Brinkhorst (D'66), wilden giste ren niet uitvoering ingaan op hun eerste bevindingen in de Westduitse hoofdstad. Vandaag en morgen volgen nog gesprek ken met onder meer de Westduit- de parlementaire delegatie opmerkelijk stilzwijgen. Daar naast zijn een aantal uitlatingen van de delegatieleider, Jan Nico Scholten (CDA), een aantal ande re parlementariërs in het ver keerde keelgat geschoten, waar door weinig commentaar werd gegeven op de besprekingen van gisteren. Relus ter Beek (PvdA) toonde zich verbolgen over de uitlatingen van Scholten over de oproep van Kohl om de „twee van Breda", („deze menselijke wrakken", aldus Scholten) vrij te laten. licht op groen hebben gezet voor het vormen van dit kabinet. Mar tens zei dat hij morgen de lijst met namen van de nieuwe minis- terploeg zal prijsgeven. Martens wil bijzondere volmach ten van het parlement - zeker voor een periode van een jaar om het economisch programma te verwezenlijken. "Het tekort op de begroting mag volgend jaar de tweehonderd miljard frank (twaalf miljard gulden) zeker niet overschrijden", zei Mariens. "Er zal door de Belgen zo'n 130 mil jard frank (7,8 miljard gulden) moeten worden bezuinigd. Daar bij moet de index (een systeem waarmee de lonen automatisch aan de inflatie zijn gekoppeld) worden aangepast", aldus de for mateur. Met een ingrijpend structuurpro gramma zullen de grote econo mische sectoren van het land (zo als de staalindustrie, de textiel, de automobielindustrie en de luchtvaart) georganiseerd wor den. Daarbij moeten de financie ringsprogramma's onder toe zicht van de overheid staan. Ook zou het regeringsprogramma voorzien in het einde van de mo nopoliepositie van tv en radio ten gunste van een concurrentie- systeem. "De bepaling van het vervangen van het feitelijke mo nopolie van de radio en tv door een stelsel van mededinging heeft slechts betrekking op de verdeling van de golflengte door de regering", verklaarde Mar tens. "Verder gaat de bevoegd heid van de regering niet". De formateur wenste nog eens te benadrukken dat het de bedoe ling is dat loontrekkenden en zelfstandigen evenveel gaan inle veren. "De opbrengst van deze matiging zal direct naar de nood lijdende bedrijven gaan. Het ligt niet in de bedoeling een speciaal fonds te stichten", zo zei de for mateur. ADVERTENTIE Deze 10 mm dunne en 10 cm korte HR 5277 (bruto adviesprijs f 65. n iJechii e van die bi|zondcre Philips klokken/wekkers D mv deze bon leert u ze allemaal kennen Naam Adres Postk ode/plaats Opsturen naar Philips Nederland B V Afd Klokken, VB I Terwijl de wereld met span ning de ogen op Polen ge richt houdt, heeft de Israëli sche regering van de gelegen heid gebruik gemaakt om de rijdens de Zesdaagse Oorlog in 1967 op Syrië veroverde Golan-hoogte formeel te an nexeren. Precies een jaar ge leden weigerde premier Be gin een dergelijk wetsont werp in te dienen, met het ar gument dat de tijd daar niet rijp voor was. Gisteren was dat kennelijk wel het geval, sterker nog, het was de laat ste kans voor Israël om de wereld voor een voldongen feit te plaatsen zonder cata strofale repercussies te hoe- De ervaring leert, dat een mo gendheid als Amerika zich niet tegelijk met twee crises tegelijk kan bezighouden. Daarom ging premier Begin gistermorgen uit het zieken huis, waar hij verpleegd werd vanwege een gebroken dij been, naar huis. Daar riep hij het kabinet bijeen om zijn be sluit te bekrachtigen. Beslo ten werd, tegen elk parle mentair gebruik in, de wet door het parlement, de Knes set, te jagen in drie lezingen op één dag. een proces dat ge woonlijk weken, of zelfs maanden in beslag neemt. Zo werd Begin naar de Knesset gebracht en diende hoogst persoonlijk het wetsontwerp in, gezeten in een rolstoel. Ar gument voor de timing „Pre sident Assad heeft verklaard dat Syrië Israël in geen hon derd jaar zal erkennen, zelfs als de Palestijnen dat zouden doen". Ook Egypte is voor een voldon gen feit gesteld, en dat is wel licht de belangrijkste over weging geweest om de Golan te annexeren voordat in april 1982 de Sinai geheel ont ruimd wordt. Tot die tijd is niet aan te nemen dat Egypte drastische maatregelen zal nemen tegen Israël die de te rugtrekking uit de Sinai m gevaar zullen brengen. Waar schijnlijk heeft ook het plan van president Moebarak om weer aansluiting te zoeken bij de Arabische wereld na april '82, een rol gespeeld bij Begins besluit, in het zieken huis genomen na rijp beraad. Er is Begin alles aan gelegen om Mubarak in diskrediet té brengen bij de Arabische we reld, en daarmee de terug keer van Egypte in het Arabi sche kamp te bemoeilijken. Verder dan een scherpe verbale reactie zullen en kunnen de Egyptenaren niet gaan. Het zelfde geldt - zo is Begins be rekening - voor Amerika. Al les moet gedaan worden om het Midden-Oosten tot april rustig te houden, teneinde de terugtrekking uit de Sinai niet in gevaar te brengen. Behalve tegen Amerika en Egypte is de timing ook ge richt tegen Syrië en Saoedi- Arabiè. Israëlische functiona rissen verbinden de annexa tie van de Golan aan de mis lukking van de Habib-missie. De Amerikaanse bemidde laar Habib is de vorige week met lege handen uit het Mid den-Oosten teruggekeerd, nadat hij tevergeefs gepro beerd had een opening te vin den voor de al bijna weer ver geten Libanese raketten-cri sis, die een half jaar geleden bijna tot oorlog tussen Israël en Syrië leidde. Nu Israël mi litair niet kon optreden tegen Synë, heeft het politieke strafmaatregelen genomen. De annexatie van de Golan geeft ook Saoedi-Arabiè een prachtig alibi om het plan- Fahd, dat op de topconferen tie in Fez schipbreuk leed. te rug te nemen. Ook dat is pre cies wat Begin wil. aangezien hij in dat plan de eliminering van Israël op termijn ziet JAAP VAN WESEL PHILIPS Postbus 90050. 5600 PB EINDHOVEN ATHENE (AP) - Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, is giste ren in Griekenland aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. Het bezoek ging ge paard met een dikke mist van ge heimhouding. Journalisten die voor de aankomst van de PLO-leider aanwezig wa ren op de internationale luchtha ven van Athene werden teleurge steld en hun wachten was tever geefs omdat Arafat kennelijk naar een militair vliegveld was gevlogen. Een woordvoerster van het ministerie van voorlich ting verklaarde dat Arafat inder daad was aangekomen en zich op het ministerie van buitenlandse zaken bevond. Zij gaf geen ver dere bijzonderheden. Het bezoek van de Palestijnse lei der is omgeven met uiterst zware veiligheidsmaatregelen. Volgens politiekringen zouden verschil lende "preventieve" arrestaties zun verricht Naar hun schatting zijn in en rond Athene 3 000 ex tra politie-agenten op de been. Een week nadat Papandreou in functie was verstuurde hy de uit nodiging aan Arafat Daann ver wees de Griekse premier naar de permanente steun die de Grieks- Cyprioten van de PLO hebben gekregen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9