CDA in Senaat gispt Den Uyl 14.95 Treinverkeer in de war Staatssecretaris in gezicht geslagen 1 Zuid-Holland lanceert noodplan lmstvervuiling Voordeel- driedaagse! kerstkorting op Palthe Special kostuum CDA neemt afstand eigen bewindsman Bezwaren tegen loonwet Demonstraties tegen Poolse noodtoestand Desondanks weinig vertragingen nu fPaithenette im^althe DINSDAG 15 DECEMBER 1981 AMSTERDAM (GPD) Staatssecretaris drs. G. van Leijenhorst (binnenlandse zaken), belast met het beleid voor minderheden, heeft gis teravond bij de aanvang van een symposium in de Nieuwe Kerk in Amsterdam een vuistslag in het gezicht ge kregen van een onbekend ge bleven jongeman. De dader maakte deel uit van een groep van ongeveer 50 personen die op de Dam de monstreerden tegen het sym posium, dat zou handelen over de rechten van de bui tenlanders in Nederland. On der deze groep bevonden zich vertegenwoordigers van het KMAN, een organisatie van Marokkanen, het LO- SON en het LAKWABW, or ganisaties voor Surinamers. Met spreekkoren op straat probeerden de betogers de aanvang van het symposium te verhinderen. Enkelen van hen wisten de Nieuwe Kerk binnen te ko men en begonnen met de fo rumleden, onder wie Van Leijenhorst, te vechten. Bij de schermutselingen werd glas en geluidsapparatuur vernield. De betogers verlie ten daarna weer de kerk. Via pamfletten werd beweerd dat genoemde organisaties niet betrokken zijn geweest by de voorbereiding van het sym posium. De groepen protesteerden om dat zij zeggen „geen vertrou wen te hebben dat er serieus over onze rechten kan wor den gesproken zonder dat wij, buitenlandse arbeiders, die dagelijks de rechteloos heid aan den lijve moeten er varen. hierbij betrokken zijn". Als voorbeelden van rechteloosheid werden ge noemd: de 1-november-regi- stratiewet. het spreidingsbe- leid, de visumplicht en het optreden van de vreemdelin genpolitie. De betogers maakten van de gelegenheid gebruik staats secretaris Van Leijenhorst en minister Van Dijk hardhan dig te wijzen op in het verle den gedane uitspraken over de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek. „Rot op", zo luidde de tekst van een pam flet, „in de top geen racisten, we zullen jullie nooit meer vertrouwen". De voorzitter van het sympo sium, H. van Doorn, stelde de voortgang van de avond, die nog niet eens begonnen was, bij het honderd oerennen tel lende gezelschap ter discus sie. Het merendeel was er voor het symposium van start te laten gaan. ondanks de onrust voor de deur. Ver- tegenwoordigers van de Nieuwe Kerk drongen erop aan het symposium af te ge lasten en op een andere da tum te laten plaatsvinden, omdat niet zeker was of de betogers weer terug zouden komen. Dat laatste gebeurde. Behalve Van Leijenhorst wa ren ook de staatssecretaris sen Scheltema (justitie) en d'Ancona (emancipatieza ken) aanwezig. Het gehoor bestond verder uit vertegen woordigers van organisaties voor buitenlanders, vakbon den, werkgevers, kerken, po litie, justitie en politieke par tijen. Na uitspraken over VS-strategie DEN HAAG (GPD) - Het kan des tructief zijn als de NAVO-part- ners tijdens de ontwapeningson derhandelingen in Genève allen een „eigen kaarsje" opsteken. De Amerikanen gaan uit van de door president Reagan geformu leerde „nul-optie" en nu moeten niet verschillende mensen gaan zeggen, dat een andere formule ring eigenlijk beter in hun straatje zou passen. De defen siespecialist van de CDA-fractie. Joep de Boer. neemt met deze woorden afstand van de uitlatin gen van staatssecretaris Jan van Houwelingcn (CDA. defensie). De bewindsman zei zaterdag tij dens een bijeenkomst van het DEN HAAG (GPD) - De CDA-Eerste-Kamerfractie heeft ernstige bezwaren tegen de manier waarop minister Den Uyl (sociale zaken) vorige week een gedeeltelijke loon maatregel heeft afgekondigd. De christen-democraten vinden dat Den Uyl de sociale partners daarmee in de wielen rijdt. Den Uyl baséert' zijn maatregel op de gewijzigde Lonwet, waarover de Tweede Kamer het vorige week donderdag eens werd. Maar CDA-senator L. van Dalen meent dat Den Uyl niet nu van die bevoegdheid gebruik had mogen maken. Hij noemt de stap van het kabinet „geforceerd en onvoldoende aannemelijk ge maakt". Vandaag zou de Eerste Kamer de wijziging van de Loonwet behan delen. Van Dalen vindt het niet juist dat de loonmaatregel al is afgekondigd terwijl nog niet eens zeker is of de wetswijziging wel door de hele Staten-Generaal wordt aangenomen. Berouw na de zonde (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Groot was de ver bazing van een bedrijfsleider van het grootwinkelbedrijf Vroom en Dreesmann in Den Haag. Tussen zijn ochtend post zat een briefje met een bankbiljet van tien gulden. Een voorval dat niet elke dag voorkomt. Het 'kattebelletje', met de aan hef 'Geachte Heer', maakte alles duidelijk. Het was af komstig van een vrouw uit Den Haag. Ze schrijft dertien jaar geleden een paar hand schoenen, ter waarde van een tientje, uit de zaak te hebben gestolen. Een daad die steeds in haar herinnering is geble ven en haar is blijven achter volgen. De vrouw kwam echter tot het geloof en wilde 'schoon schip' maken. Ook met wat in het verleden was gebeurd. "Daarom", schrijft zij in haar briefje, "wil ik de handschoe nen, op grond van mijn ge loof in de Here Jezus, alsnog vergoeden. Ik hoop dat u ook een christen bent of zult wor den. Met vriendelijke groe ten. Een inwoonster van deze plaats." Erger vinden de CDA'ers het dat Den Uyl door het nemen van de gedeeltelijke loonmaatregel de onderhandelingsruimte van de sociale partners beperkt. „Den Uyl zal duidelijk moeten maken waarom hij de bevoegdheid uit deze wet wil hebben, terwijl hij zegt erop te vertrouwen dat de sociale partners uit zichzelf zul len matigen", aldus Van Dalen desgevraagd. „Den'Uyl zegt geen verstorende factor te willen zijn, maar hij is dat zo toch", zegt de CDA-sena- tor. Hij heeft overigens ook twij fels of de regering nu wel de be voegdheid die de Loonwet biedt nodig heeft. Wat hem betreft, had de wijziging van de Loonwèt - die een verlenging van de be staande loonmaatregel mogelijk maakt - voorlopig achterwege kunnen blijven. WEERRAPPORTEN SER-advies De kritiek van het CDA in de Eer ste Kamer richt zich daardoor ook op de CD A-Tweed e-Kamer- fractie, die vorige week eiste dat de minister van sociale zaken ook de bevoegdheid zou hebben om in aparte cao's in te grijpen. Bovendien zegt Van Dalen een advies over deze kwestie van de Sociaal-Economische Raad ern stig te missen. Van Dalen zei niet overtuigd te zijn door het argument van Den Uyl dat zonder de gedeeltelijke loo- ningreep het door het kabinet ge wenste inkomensbeeld niet tot stand zou komen. Hij wijst erop dat de inkomensgroepen die door deze maatregel worden ge troffen daar zeer grote bezwaren tegen hebben gemaakt. De eerlij ker lastenverdeling moet geen op zichzelf staande doelstelling zijn, meent de CDA-Eerste-Ka- merfractie. De christen-democraten hebben nog niet beslist of zij tegen het wetsvoorstel zullen stemmen. Dat zal vermoedelijk pas morgen blijken. Naar verwachting zullen de andere regeringsfracties in de Eerste Kamer, PvdA en D'66, het voorstel van minister Den Uyl steunen, zodat de stem van het CDA doorslaggevend wordt. Politie wil Belg horen in moordzaak HILVERSUM (ANP) - De Hilver- sumse politie wil in de Parijse gevangenis een gesprek hebben met de Belg Sylvian Tack over zijn connecties met de vermoor de platenproducer Bart van de Laar. Het verzoek is onderge bracht via Interpol en zal naar verwachting van de Hilversumse politie nog deze week gehono reerd kunnen worden. Tack, die mede-eigenaar is geweest van het zendschip Mi-Amigo, heeft in het verleden contacten gehad met Van de Laar. Hij werd vorige maand op het Parijse vliegveld Charles de Gaulle aan gehouden met ruim drie kilo he roïne. O-PA. c~j Enkele in Nederland verblijvende Polen zingen "hun itolkslied" voor de Poolse ambassade in Den Haag. AMSTERDAM. DEN HAAG (GPD) Ongeveer duizend mensen waren gisteravond in de Amsterdamse Koopmans beurs bijeen uit solidariteit met de in Polen aan banden gelegde onafhankelijke vak bond Solidariteit. De mani festatie was georganiseerd door de vakcentrales FNV, CNV en MHP. CNV-voorzit- ter Harm van der Meulen noemde het ingrijpen van de Poolse militairen „in strijd met de afspraken van Helsin ki". In een resolutie die aan het eind van de avond werd aangenomen wordt de on- middelijke vrijlating geeist van de gearresteerde leiders van Solidariteit. Eerder op de dag hadden Twee de-Kamerleden van vrijwel alle politieke partijen (alleen klein rechts was niet verte genwoordigd) de Poolse am bassadeur een petitie aange boden. Voor de ambassade hadden zich naar schatting twee honderd demonstran ten verzameld, voornamelijk aanhangers van de progres sieve partijen. In de petitie wordt onder meer herstel van de vakbondsvrijheden ge vraagd en vrijlating van de gearresteerde vakbondslei ders. Onder de demonstran ten waren in Nederland ver blijvende Polen, die het Pool se volkslied zongen. Behalve de vlag van de VVD wapper de voor de ambassade een spandoek van de CPN met de tekst: „In het socialisme be slissen de mensen, niet de ge neraals". Ambassadeur Alojzy Bartoszek sprak drie kwartier met de aanbieders van de petitie. Na afloop zei PvdA-voorzitter Max van den Berg dat Bar toszek ontkende dat de rech ten van het parlement en de politieke partijen in Polen zijn opgeschort. Wel had hy erkend dat de vakbondsvrij heid niet meer bestaat. De Poolse ambassadeur in Ne derland heeft gistermiddag op eigen verzoek minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) een uiteenzetting ge geven over de achtergronden die volgens de Poolse autori teiten aanleiding tot de maat regelen waren. Van der Stoel heeft de Poolse vertegen woordiger in dat gesprek nogmaals de bezorgdheid van de Nederlandse regering over de ontwikkelingen in Polen overgebracht. ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse rechtbank heeft giste ren een 35-jange oliehandelaar uit Rossum wegens valsheid in geschrifte en heling veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. De rechtbank achtte hem schuldig aan het opmaken van valse facturen van olie die hy niet had geleverd. Christen Democratisch Beraad (een kritische groep binnen het CDA) te betreuren dat de NAVO- landen volmondig het Ameri kaanse uitgangspunt van de on derhandelingen hebben onder schreven Volgens Van Houwe- lingen is het gevolg van het Ame rikaanse onderhandelingsstan- punt dat de nieuwe kernraketten geplaatst zullen worden In de zelfde CDB-vergadenng kondig de staatssecretaris Hans de Boer (CDA. CRM) aan. dat hy zal aftre den als het kabinet mocht beslui ten de nieuwe raketten in Neder land te plaatsen. De Boer staat bekend als atoom pacifist. President Reagan liet enige weken geleden weten dat de VS zou af zien van plaatsing van de ver nieuwde kernraketten als de Sowjet-Unie alle nucleaire mid- dellangc-afstandswapens zou ontmantelen. De NAVO-minis- ters van buitenlandse zaken heb ben in het slotcommuniqué van vorige week hun instemming met dit uitgangspunt uitgespro ken. De CDA'er Joep de Boer wijst erop dat de uitlatingen van Van Hou- welingen van het standpunt van zijn party afwyken. Het CDA heeft immers het initiatief van Reagan verwelkomd Het valt echter niet binnen het takenpak ket van de twee staatssecretaris sen en hij ziet daarom geen reden de regering over deze kwestie aan te spreken. Die reden ziet oppositieleider Hans Wiegel (VVD) wel. Hy wil via schnftelyke vragen aan premier Van Agt en minister Van Mierlo (defensie) bereiken dat Van Hou- welingen een „ondubbelzinnige reprimande" krygt, omdat de staatssecretaris een standpunt heeft verkondigd dat afwijkt van het officiële standpunt van de re gering. Volgens Wiegel is een dergelijk gedrag „onaanvaard baar". In een toelichting bij zijn vragen zegt Wiegel dat wanneer het antwoord van de premier niet bevredigend is, de WD in de Tweede Kamer het vertrek van Van Houwelingen zal eisen. Aj ax-supporters cel in na slaan gehandicapten DEN BOSCH (ANP) - Vier Ajm- supporters, inwoners van Hoofd dorp. die op 24 oktober in Eind hoven een groep geestelijk ge handicapten sloegen en trapten, zijn gisteren door de rechtbank in Den Bosch veroordeeld tot veertig dagen met aftrek, waar van dertig dagen voorwaardelijk. De proeftyd bedraagt twee jaar, Bovendien legde de rechtbank de vier een boete van 1800 gul den op. Het viertal, in leeftyd variërend van 19 tot en met 22 jaar, bezoch ten die dag de voetbalwedstryd PSV-Ajax, die door de Amster dammers werd verloren. Na ste vig gedronken te hebben viel het kwartet na de weds try d in de Eindhovense binnenstad onder anderen een aantal geestelyk ge- handicaten lastig, waarby ge schopt en geslagen werd. De officier eiste tegen de Hoofd dorpers vier maanden met af trek, waarvan twee voorwaarde- lyk. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland heb ben gisteren in Den Haag een "provinciaal noodplan kustver- vuiling door olie" uitgebracht. Zuid-Holland is daarmee de eer ste van alle kustprovincies. Het noodplan is bedoeld om pro vincie, gemeenten, kustbeheer- ders en andere instanties doel treffend te laten optreden bij de bestrijding van ernstige oliever- vuiling op de kust. Na Zuid-Hol land zullen ook Noord-Holland, Friesland, Groningen en Zeeland een provinciaal noodplan voor kustvervuiling door olie uitbren gen. Het provinciaal noodplan en twee landelijke, technische rapporten ("Resultaten proeven oliebestry- dingsmethodieken op het strand" en "Adviezen oliebestrij- dingsmethodieken op het strand") werden op een studie dag in het Haagse provinciehuis over de bestrijding van kustver vuiling door olie gepresenteerd. Het statenlid J. Hoek van Dijke bood het concept-noodplan aan onder meer de rijksoverheid, de Zuidhollandse kustgemeenten en de waterschappen aan. Het provinciale noodplan is een raamwerk waarbinnen melding en alarmering, coördinatie, com municatie, financiële en juridi sche aspecten (onder meer aan sprakelijkheid. schaderegeling), strandreiniging en opvang van vogels zijn geregeld en waarin een bestrydingsadvies wordt ge geven. GS stellen in het plan een organisatie van bestuurlijke en technische teams op ryks, pro vinciaal en gemeentelijk niveau voor. Er zijn nog geen concrete uitspraken gedaan wie de verant woordelijkheid voor bepaalde acties moet dragen. Het noodplan geeft ook een opzet voor een gemeentelijke regeling ter bestrijding van kustveront- reiniging door olie. GS adviseren de kustgemeenten bij het opstel len van een gemeentelijk nood plan van deze opzet gebruik te maken, opdat regelingen goed op elkaar aansluiten. De Zuidhollandse kustgemeenten, kustbeheerders en andere be langhebbenden kunnen tot 15 fe bruari hun reacties op het nood plan geven. Daarna wordt het plan definitief vastgesteld. Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg onbewolkt 3-9 1 licht bew. 3-8 3 zwaar bew. 0-6 5 zwaar bew. -4 -6 4 zwaar bew 3 -3 7 geheel bew. - -- 3 onbewolkt 4-5 1 sneeuw 1 -5 3 licht bew. 6 0 11 zwaar bew. 5-1 1 zwaar bew. -3 zwaar bew. -1 licht bew. 1 onbewolkt 0 motregen 19 licht bew. 1 geheel bew. 5 Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Istanbul Las PaJmas Tel-Aviv Tunis zwaar bew. 18 onbewolkt 24 geheel bew. 27 half bew. -11 -16 waar bew 22 licht bew. 20 licht bew. -- -2 03 1 18 5 - UTRECHT (GPD) De ontregelin gen in het treinverkeer die giste ren zijn ontstaan hebben voor een deel tot vandaag doorge werkt. Sneeuw en wind hadden het treinverkeer gisteren zo in de war gestuurd dat de treinloze nacht die erop volgde te kort was om voor het spitsverkeer van vanmorgen alle treinstellen op hun voorgeschreven plaats van vertrek te krijgen. De centrale verkeersleiding van NS heeft afgelopen nacht alles op alles gezet om vele verkeerd terechtgekomen treinen naar hun vertrekpunt van vanmorgen vroeg te zenden, zodat alle trei nen konden rijden. Sommige treinen waren korter dan nor maal. De vertragingen waren ge ring - alleen op het zgn. midden- net, Arnhem-Utrecht-Amster- dam. Den Haag en Rotterdam, kwamen in de ochtendspits ver tragingen voor van vijf tot tien minuten. Nogal wat materieel is gisteren de fect geraakt - 40 tot 50 treinstel- wagens en zeven elektrische lo comotieven - voornamelijk in de motoren, 's Nachts raakten nog weer drie locomotieven defect, waardoor het totaal op tien kwam. Vastgevroren wissels hadden gis teren voor flinke vertragingen gezorgd. Maar door maatregelen die NS na de winter van begin 1979 heeft genomen, kwamen vastgevroren deuren en automa tische koppelingen veel minder voor. Wissels Teleurstellend voor de Spoorwe gen waren de resultaten van de investering van 17 miljoen gul den die NS in de afgelopen twee jaar heeft gedaan om meer wis sels te verwarmen en het vast vriezen van wissels te voorko men. Met name in Utrecht raak ten verscheidene wissels on bruikbaar. Op zichzelf, aldus NS gisteravond, waren het kortstondige voorval len. Ze ontstaan zodra een wissel wordt omgelegd en tussen de wisselpunten gewaaide sneeuw tot ijs wordt vastgedrukt. Maar zij veroorzaken grote vertragin gen door de hoge frequentie waarmee die wissels in Neder land worden bereden. In de knoop Tegen twee uur gistermiddag leek het erop dat de treinvertragingen afnamen. Maar dat viel tegen doordat veel treinen op verkeer de stations stonden, zodat de middaglichting van machinisten geen trein vond om mee weg te rijden. Als gevolg daarvan raakte ook de avondspits in de knoop. Tot laat in de avond was het treinverkeer 10 tot 15 minuten vertraagd op de lijn Amsterdam- Rotterdam. 25 minuten vanuit Brabant naar Rotterdam en een half uur in het verkeer met Utrecht. Een reeks intercity's werd opgehe ven. vooral doordat zy moesten splitsen en combineren. Daar door reden er geen rechtstreekse treinen tussen Utrecht en Den Haag. maar alleen naar Rotter dam. Er reden aansluitende stop treinen tussen Gouda en Den Haag. Tussen Utrecht en Arn hem ontstond om kwart over zes anderhalf uur vertraging doordat iemand zich voor een trein wierp - een zaak waarmee NS vier tot vyf keer per week wordt gecon fronteerd. Alléén woensdag 16, donderdag 17 en vrijdag 18 december a.s. voor kostuums. Wat is Palthe Special? Een verwèn-behandeling voor uw liefste kleding. Extra zorgvuldige reiniging, versteviging, opmaak en nakontrole, kerstklaar afgeleverd in luxe hoes met hanger. (2-delig)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7