Groen licht plan Academiewij k LWS treedt op tegen illegale duivenhokken Haaienshow deze week in Leiden Gemeenteraad tegen eenrichting op Noordeinde Brievenbussen met nieuwjaar afgestopt Leidse stadsrubriek DINSDAG 15 DECEMBER 1981 Aardige buit LEIDEN - Een café aan de Mus- schenbroekstraat (Groenoord) is het afgelopen weekeinde in één klap door de hele drankvoorraad heengeraakt. Onbekenden heb ben tussen zaterdagnacht en maandagochtend de toegangs deur geforceerd en zijn aan de haal gegaan met een hoeveelheid sigaretten, twintig flessen sterke drank en zes vaten bier. Een aardige buit zo vlak voor de feestdagen. Afgeschreven LEIDEN - Een bewoner uit de le Binnevestgracht heeft lijdelijk moeten toezien hoe er 5600 gul den van zijn girorekening is afge schreven. In de loop van vorige week werden zijn betaalpas en 28 girobetaal kaarten uit de la van zijn bureau gestolen. Het maximale bedrag, 5600 gulden, is inmiddels verzil verd en voor het slachtoffer ver loren gegaan. Uit een studentenwoning aan het Flanorpad zijn uit een niet afge sloten kamer 22 girobetaalkaar ten gestolen. De diefstal moet zijn gebeurd tussen 7 en 12 de cember. Er werd ook een geldbe drag van 75 gulden buitgemaakt. 'Er zijn grenzen' LEIDEN - "Voor hobbyisten een lust. Voor omwonenden en L.W.S. een last". De tekst in Be- wonerskontakt, het orgaan van de Leidse Woningstichting, laat weinig te raden over. Onderwerp van ergernis: illegale duivenhok ken op daken. Vooral in Noord en het Haagwegkwartier ontsie ren de bouwsels volgens de L.W.S. het straatbeeld. Ze zijn er altijd geweest, de illegaal gebouwde duivenhokken. Het verschil is alleen dat de L.W.S. vroeger nog wel eens een oogje dichtkneep, terwijl de stichting nu van mening is dat er krachtig opgetreden dient te worden. De ze week zijn de brieven de deur uitgegaan. De teneur is simpel: of de aangeschrevenen hun bouwsels zo snel mogelijk willen LEIDEN De gemeente raad heeft gisteravond de plannen voor de Acade- miewijk vastgesteld. De Academiewijk was de laatste buurt in de binnen stad die nog geen juridi sche bescherming door middel van een bestem mingsplan genoot. Met het vaststellen van het plan voor de Academiewijk sloot de raad dus een lange reeks van plannenmakerij af. Wethouder Waal (PydA) van ruimtelijke or dening werd voor dit werkstuk uitvoerig gecomplimenteerd. Met name door PPR-raadslid Van Oosten, die de wethouder als cadeau een boekje overhan digde met de veelzeggende titel 'Nooit te oud om te leren'. Naast de lof uitte Van Oosten ook kritiek op de gang van zaken met de inspraak. Volgens Van Oosten liet het college het op dit gebied vaak afweten, hetgeen hij teleur stellend noemde. Het vaststellen van het plan werd vooraf gegaan door een discussie over het verkeer op het Noord- einde en het Galgewater. Beslo ten werd - overeenkomstig het voorstel van B en W - om de hui dige situatie te handhaven. Het CD A-voorstel om op het Noord einde en op het Galgewater één richtingsverkeer in te stellen vond buiten die fractie geen me destanders en werd dus ruim schoots verworpen. Het idee om in het Kort Rapenburg een grachtje te maken werd naar aanleiding van de resultaten van de gehouden proef door de hele raad afgewezen. Met name ook de problemen voor het openbaar vervoer speelden hierbij een rol. De raad verzocht het college om met bouwonderneming Noorlan- der te gaan praten over de be bouwing van het braakliggende terrein op de hoek van het Noordeinde en de Rembrandt- straat. "Het terrein ligt al twee en een half jaar braak. Het ziet er smerig uit", aldus Van Oosten. Hij wees er op dat er allang een bouwvergunning voor de bouw van negentien woningen is ver strekt en drong aan op spoed. Marine-complex Een ander voorstel van Van Oosten werd eveneens door de hele raad aanvaard. Daarin werd uitge sproken dat de gebruikers van het Marine-complex aan het Noordeinde, die over een huur contract met de gemeente be schikken, vervangende ruimte krijgen aangeboden, wanneer de gebouwen worden afgestoten. Tevens zou og eens onderzocht moeten worden of renovatie mo gelijk is met behulp van subsidie voor werkverruimende maatre gelen. De tuin van het Marine-complex wordt volgens het plan openbaar groen en gaat Rembrandtpark heten. Van Oosten vond dit geen beletsel om in het water van de Rijn aldaar twee ligplaatsen voor woonboten mogelijk te maken. Zijn voorstel werd aanvaard met de stemmen van de WD en wet houder Waal tegen. Het Rembrandtpark zou volgens Waal een goede plaats zijn om de monumentale Gijzelaarsbank te plaatsen. Bijna alle partijen wa ren het erover eens dat het bouw sel aan het kruispunt Kort Ra penburg/Noordeinde lelijk is en het Rapenburg ontsiert. Alleen de WD en raadslid Ponsen (PSP) pleitten er voor om het ge denkteken voor de voormalige Leidse burgemeester te handha ven. Besloten werd dat B en W zich hierover buigen en een voor stel zullen doen. Het houten noodgebouw in de Hortus Botanicus kan wat de raad betreft blijven. Gemeente ambtenaar Piret had tegen het verdwijnen ervan een bezwaar schrift ingediend. In de raads commissie had deze stedebouw- kundige zijn bezwaar met zoveel verve verdedigd, dat hij de mees i duik in het zilte water o te raadsleden had weten te over tuigen. Alleen vijf WD-ers stem den tegen handhaving van het noodgebouw. Het CDA-voorstel om de bezwaren van de Rabobank en het Leids City Centrum gegrond te verkla ren vond verder geen steun en werd verworpen. CDA-raadslid Driessen had voorts een keuken 'gevonden', die door het plan werd "wegbestemd". Een voor stel om deze vergissing onge daan te maken was volgens Waal overbodig, omdat de bestaande bebouwing en bestemming vol gens het overgangsrecht gehand haafd kan blijven. Het voorstel werd verworpen. Bruggetje Het voorziet in de aanleg van een bruggetje voor fietsers en voet gangers over de Witte Singel, ter hoogte van de Groenhazen- gracht. Sommige raadsleden vonden dit bruggetje overbodig en stelden voor om het te schrap pen. De PvdA en het CDA waren hierover verdeeld. WD en D'66 wilden dat echter niet. Bijna alle partijen namen een voor hen on gebruikelijk standpunt in (PvdA in meerderheid tegen, WD voor het bruggetje). Uiteindelijk werd het voorstel om het bruggetje te schrappen met elftegen 24 stem men verworpen. Een voorstel van de PvdA om de bestemming voor de nieuwbouw van woningen tussen Kaïser- straat 31 en 41 van kleine huis houdens te wijzigen in gezinsbe- woning werd - met de WD te gen - aanvaard. De raad sprak zich ten slotte ook uit tegen het slopen van het pand Noordeinde 3. Het zou geschikt gemaakt kunnen worden voor huisvesting van kleine huishou dens, meende Hoekema (D'66). De hele raad was het met hem eens. afbreken. Weigeren zij, dan komt de L.W.S. het zelf doen. Van der Blom. hoofd technische dienst van de L.W.S., zegt: "Ik heb respect voor iemands hobby. Laat dat duidelijk zijn. Maar er zijn grenzen. Als andere mensen gaan klagen, dan zeg ik: dit kan niet meer. Ik richt nu overigens het woord alleen maar tot de dui- venhouders, die illegaal op het dak hebben gebouwd. De ande ren laat ik vanzelfsprekend bui ten beschouwing". Wat betreft illegale duivenhokken is de L.W.S. strenger gaan optre den nadat huizen waren opge knapt. Het was ontsierend, vond de stichting, die kleine nederzet tingen van hout en gaas op de ge renoveerde woningen. Van der Blom: "We wilden toen paal en perk stellen, want die huizen moet langer mee dan vandaag". Hij vervolgt: "Het is echter de laat ste jaren steeds erger geworden. Navraag heeft my geleerd dat een aantal mensen op een andere manier duiven is gaan houden. Kijk, de echte sportman heeft duiven, die hy traint voor af- standvliegen. Je hebt nu echter ook mensen gekregen, die zich er in hebben geoefend om ander mans duiven te stelen. Die men sen bouwen een kooi op het dak. zetten er een lokkertje in en hup daar komen andermans duiven aangevlogen. Dat is toch geen sport meer". Bouwen op het dak kan volgens Van der Blom vervelende gevol gen hebben. Soms. zo vertelt hy. lopen de mensen geregeld op het dak om te kyken hoe het met hun pluimvee gaat "En wat ge beurt er door dat geloop? Pre cies. je krygt lekkages. By jezelf en bij de buren. Anderen gebrui ken hun zolder voor duiven. Ook dat is vanzelfsprekend geheel te gen de voorschriften in". Volgens Van der Blom krijgt de L.W.S. regelmatig klachten bin nen. "Mensen die ons schrijven dat ze zich ergeren. Vandaag nog. Er belde iemand op over een hok op het dak. Afschuwe lijk gezicht voor de straat, zei die persoon tegen ons. En daar kan ik inkomen". Zoals gezegd, de L.W.S. is van zins krachtiger te gaan optreden in de toekomst De druk wordt nu op de ketel gezet zegt Van der Blom in dit verband. "Ik heb overigens in het verleden altyd een beetje moeite gehad met dit soort maat regelen", besluit hy. "Misschien is het hun enige hobby wel, dacht ik dan. Maar ja. zeg ik nu. het moet toch wel legaal gebeu- LEIDEN - Johnny Barber's Florida haaienshow doet deze week Leiden aan. Op het parkeerterrein bij de Groenoordhallen staat van woensdag tot en met zondag een groot aquarium, waarin levende haaien rond zwemmen. Bijzondere attractie is het optreden van de Portugese duik ster Bella Vienna die een duik in het zilte water neemt en met de dieren 'speelt'. Er zijn diverse soorten haaien te bezichtigen (waaronder luipaardhaaien) en zijn akomstig van de Californische kust. De haaienshow is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 en er worden doorlopend voorstellingen gegeven die ongeveer vijftien minuten duren. Witte kalk Marjan Weevers (24) werd bijna tien maanden geleden door de politie opgepakt. Samen met andere Leidenaars schil derde zij met witte kalk de zin "Denk aan de Pierson" op de muur van het universi teitsgebouw aan het Schut tersveld. Het is lang geleden maar net zo koud als nu. Marjan Weevers stond gisteren aan het Ra penburg voor kantonrechter Morshuis. Zij bekende haar daad maar toonde geen berouw. "Het is schandalig dat huizen aan de Pierson ontruimd zijn voor een parkeergarage waar geen behoefte aan is". In de Pier- sonstraat in Nijmegen is des tijds een geweldloze blokka de in en uit elkaar geslagen door marechaussee en poli tie. De gekraakte huizen aan de Piersonstraat zijn uitein delijk door de gemeente ge sloopt maar een parkeergara ge kwam er niet voor in de plaats. Een te groot deel van de Nijmeegse bevolking voel de daar, zeker na de 'militai re' politie-actie, niets voor. Kantonrechter Morshuis deel de mee dat aan het Rapen burg de vraag of het protest van de demonstranten in de Piersonstraat al dan niet juist was, niet aan de orde was. "Mijn persoonlijke mening doet er niet toe. U zou er an ders verbaasd over zijn in welke mate ik het met u eens ben" sprak de rechter tot de verdachte. "Hiér gaat het om de manieren van protest aan tekenen". Het draaide om de witte kalk. Morshuis stelde vast: "De muur van het universiteitsge bouw aan het Schuttersveld is geen muurkrant. In begin sel hebt u vrijheid van me ningsuiting maar die mag niet op alle manieren geuit worden. De dingen moeten afgewogen worden; bijvoor beeld het schoner milieu...". De grote aanhang van Marjan Weevers op de publieke tri bune schuddebuikte. Stu dente Weevers betoogde: "Mensen die geld hebben, kunnen gemakkelijk adverte ren. Ik niet". Het draaide om de vrijheid van meningsui ting. Nee, daar had mevrouw de offi cier van justitie Gerretsen Visser geen oren naar: "Me vrouw Weevers vindt de ont ruiming van de huizen in de Piersonstraat schandalig. Nou, ik vind wit kalken op een muur van een ander. Me vrouw Weevers had het over 'Leiden. Denk aan de Pierson!". De Nederlandse Spoorwegen heeft deze leus al bijna tien maanden op bij het Plesmanviaduct staan. Dezelfde leus stond op het universiteitsgebouw aan het Schut- werd al na vijf dagen verwijderd. "Dat gaat ten koste van de mensen met de laagste (foto Holvast) haar tersveld inkomens", zoals studenten, (zie Witte Kalk). geld. Maar die witte kalk heeft u ook geld gekost... Mis schien had u beter een oud la ken kunnen pakken om te demonstreren met een span doek". (Kost overigens ook geld, tenzij de leus al op het laken staat). De officier eiste vijftig gulden boete of twee dagen zitten. Advocaat Léon Sprenger vroeg vrijspraak voor zijn cliënte Weevers. Het draaide om de vrijheid van meningsuiting. De grondwet, het Verdrag "van Rome, de Hoge Raad en professor Scheltema werden afgezet tegen de Leidse poli tieverordening. Lid a van ar tikel 2 van paragraaf 1. afde ling 1 van hoofdstuk 2 van de Leidse politieverordening klopt niet. betoogde Spren ger. Volgens het bewuste lid mogen eigenaars met witte kalk of met wat voor spul dan ook 'vrije meningsuiting' op hun eigendom zetten. Anderen mogen dat ook, als zy ten minste toestemming van de eigenaar hebben. Alle ande ren mogen het dus niet, vol gens de verordening. "De grondwet stelt echter", zei advocaat Sprenger, "dat nie mand verlof nodig heeft ge dachten en gevoelens te openbaren. Dus niemand mag door de overheid uitge sloten worden van het recht op vrije meningsuiting, on geacht welk middel hij of zy gebruikt". Het lid in de Leid se politieverordening doet dat echter wel. Dat gaat ten koste van de mensen met de laagste inkomens. vindt Sprenger. Een klasse-lid dus kennelijk. Hy sprak: "De mensen met de laagste inkomens hebben geen gebouwen langs de weg om hun mening kenbaar te maken. En eigenaars van drukkerijen, radio- en tv-sta- tions of uitgevers kom je niet zoveel onder hen tegen. Je mag echter aannemen dat juist de laagstbetaalden meer behoefte hebben om maat schappelijke mistoestanden aan de kaak te stellen. Want de laagstbetaalden zijn het slachtoffer van die mistoe standen Verf en kalk zyn dan de goedkoopste midde len om hun mening te uiten". "Interessant", vond kanton rechter Morshuis. Maar een discussie over de LEIDEN - De postkantoren in Leiden en omgeving zyn op beide kerst dagen en op nieuwjaarsdag gesloten. Op donderdag 24 december slui ten alle Leidse postkantoren om vier uur, op donderdag 31 december om twee uur. De postkantoren in de regio sluiten op beide dagen om 12.00 uur. De zelfbedieningsruimten van de postkantoren gaan op 24 december om vier uur dicht, op 31 december al om twee uur. Zy gaan weer open op maandag 28 december en op maandag 4 januari om kwart voor acht 's ochtends. De brievenbussen zullen (in verband met vuurwerk) op oudejaarsdag rond het middaguur worden afgestopt tot 1 januari 's middags. Op beide Kerstdagen en op nieuwjaarsdag vinden er bovendien geen be stellingen plaats. Op zaterdag 2 januari alleen expresseverzendingen en rouwkaarten. De bestelling van telegrammen is dan als op zaterdag. Op 28 december en op 4 januari is de bestelling normaal als op maandag. door René van der Velden Jaap Visser groen dan het gifgroen waar mee de PTT haar nieuwe cel len in heel het land bedekt. Het gifgroen van de nieuwe cel len past niet in een histori sche binnenstad zoals die van Leiden, vindt de gemeente. Zy schryft "Wij blijven van oordeel dat de kleur van tele fooncellen in de binnenstad op de omgeving afgestemd moet zyn" De PTT-telecommunicatie heeft via een man met de toe passelijke naam Hoorn de ge meente al eerder laten weten dat zij er totaal maar dan ook totaal niets voor voelt om haar nieuwe huis-tuin-en- keuken kleur aan te passen; alleen omdat Leiden dat wil. De gemeente Leiden probeert echter ijverig: "Wy menen dat toepassing van een be paalde bedryfsstyl er niet toe mag leiden dat plaatselijk be leid in het gedrang komt. Mét ons gemeentelijk beleid dat uitgaat van een verhoging van de belevingswaarde van de binnenstad, zal ook reke ning gehouden moeten wor den". üe briefwisseling tussen Lei den en PTT is destijds begon nen door toedoen van de "commissie stedelijke vorm geving"; een stadsverfraai- ings-commissie waarin voor-, al het lid Leo Meijer zich blauw ergert aan het gif groen. Die commissie begint net zo'n beetje de eerste re sultaten binnen te halen van haar activiteiten. De afschu welijke hchtmastklok op de Visbrug (tegenover de V D) is enkele weken geleden ver vangen door een nieuw ex emplaar. De nieuwe klok past zo goed in de historische binnenstad dat wy pas giste ren merkten dat ie er stond... Leo Meyer maakte er ons at tent op. Bedankt, Leo De gifgroene cellen spatten er daarentegen uit in onze histo rische binnenstad Maar de PTT hoeft niet bang te zijn dat de cellen minder opvallen als ze eenmaal overgeschil derd zyn, schrijft de gemeen te aan de PTT "De telefoon cellen staan namelyk op een opvallende plaats" Nee. het opvallende zit 'm niet in de plaats. En ook niet in de kleur 't Zit 'm in de cellen zelf. Dié passen niet in de his torische binnenstad Een man met de toepasselyke naam Bell vond pas een dik ke honderd jaar geleden de telefoon uit. De Bellcel is van veel later datum. Wie heeft er ooit een monumentale cel ge zien. Moeten de cellen nou weg uit onze historische binnenstad? Leidse politieverordening kon hy gemakkelijk uit de weg gaan. Morshuis vond na melijk een ander onderdeel van het betoog van de advo caat zeker zo interessant. De officier van justitie heeft met onderzocht of de universiteit (de eigenaresse van het ge bouw aan het Schuttersveld) Weevers verboden heeft om een witte leus op de muur te kalken. Dat had de officier moeten doen. De rechter sprak Marjan Weevers vry Vijftig piek 'verdiend'. De aan hang van Weevers op de pu blieke tribune begroette de vryspraak met een donde rend applaus. Even vergat de aanhang dat de zaak voor Weevers en haar raadsman minder draaide om de witte kalk dan om de vryheid van meningsuiting. De Bellcel De gemeente Leiden heeft de PTT nogmaals verzocht "over te gaan tot de door ons gewenste kleuraanpassmg van telefooncellen in de bin nenstad". Liever bedekt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3