Onduidelijkheid kraakpand Wassenaarse begroting oogst lof en kritiek Le/cfee agenda Burgemeester verbiedt kernwapendiscussie Krakers, huidige en toekomstige eigenaar wachten af "Kaars" wordt "druipkaars" Leiderdorp: geen geld voor VW in Leiden DINSDAG 15 DECEMBER 1981 WASSENAAR - Er mag op dit moment in de Wassenaarse gemeen teraad niet worden gepraat over kernwapens. Burgemeester Staab deelde dat gistermiddag mee in het eerste deel van de begrotingsvergadering, die vanmiddag en vanavond werd voortgezet. Desnoods zal Staats aan de raad vragen een discus sie over kernwapens te verbieden. Burgemeester Staab kwam met de opmerking nadat de PvdA'er Greep had aangekondigd met een kernwapenmotie te komen. Pat vond Staab totaal buiten de orde. Ook de CDA en de WD waren dat van mening. Nieuwzwaag (WD): "Het onderwerp 'plaatsen van kernwapens' hoort op dit moment niet in deze raad thuis". Op de vraag van Greep wanneer die discussie dan wel in de raad thuis hoorde, antwoordde de burgemeester: "Als er één op uw hoofd valt". Greep zei zich mets aan te trekken van die "snerende opmerkin gen". Nadat hij vastgesteld had dat hij het volste recht had om kernwapens in de raad aan de orde te stellen, ging de vergade ring weer verder. Even later kwam burgemeester Staab toch weer terug op de zaak. Hij beschuldigde de PvdA van propagandistische activiteiten. "Het is een doodernstige zaak en het is misselijk makend als één partij er nu gebruik van gaat maken. Als u dit uit propaganda doeleinden toch aan de orde wil stellen, dan moet de raad maar uit maken of dat mag", zo voegde hij Greep toe. De PvdA'er werd toen boos. Hij verwees naar het antwoord van de minister van binnenlandse zaken Van Thijn, die in antivoord op vragen uit de Tweede Kamer gezegd heeft dat de gemeenten over deze zaak mochten praten. Greep: "Het gaat om het recht of we het aan de orde mogen stellen en ik heb dat recht". Burgemeester Staab: "Als t één op uw hoofd valt Over aanpak bezuinigingen WASSENAAR - De begroting van Wassenaar heeft gistermiddag in het eerste deel van de raadsver gadering lof gekregen van de grote fracties CDA en WD die ook in B en W vertegenwoordigd zijn. Kritiek was er echter van de kleine fracties, zoals D'66 en de PvdA. Voor het volgende jaar wordt er 1,1 miljoen gulden bezuinigd in Wassenaar. Alle partijen waren het over de noodzaak van een be zuiniging in de orde van dat be drag wel eens, maar de wijze waarop die bezuiniging tot stand was gekomen riep voor D'66 en de PvdA nogal wat vragen op. De fractieleider van de PvdA, Greep: "Zeventien pagina's van de aanbiedingsbrief (de toelich ting bij de begroting - red) heeft het college nodig om de slechte financiële situatie te schetsen. Prima. Die situatie is duidelijk. Maar hoe de operatie moet wor den aangepakt is allerminst klaar". Hij noemde het gebrek aan een zogenaamde prioritei tenstelling (de posten waar het eerst of het meest op worden be zuinigd - red) 'triest'. De verdui delijking van die bezuinigings operatie (één zin) "blinkt uit door vaagheid en onduidelijkheid". D'66 ging mee in de kritiek. "Noch de aanbiedingsbrief noch de me morie van antwoord (antwoor den van B en W op schriftelijk door de raad gestelde vragen - LEIDERDORP - Het is nog onduidelijk wat er gaat ge beuren met het kraakpand aan de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg. De officiële eigenaar, de familie Van Donk wil nog niets zeggen alvorens met een advo caat te hebben overlegd en het aannemingsbedrijf Meerburg, dat op het punt staat het huis te kopen, heeft weinig interesse in de afhandeling van de aankoop zo lang het pand is gekraakt. De drie krakers zelf zijn in ieder geval vastbesloten om in het huis te blijven zit ten, zeker als blijkt dat de toestemming tot sloop pas né de kraakactie is afgegeven. Het aannemingsbedrijf Meerburg blijkt volgens een ge meentewoordvoerder maandag 7 december om deze toe stemming tot sloop te hebben gevraagd. Woensdag 9 de cember, de dag van de kraakactie, is deze goedkeuring van de kant van de gemeente rondgekomen en twee da gen later is ze verzonden. Meerburg heeft al eerder bij de ge meente gepeild of men positief tegenover zijn plannen stond om op het terrein een paar woningen neer te zetten. Vooruitlopend op de definitieve koop heeft hij daarop ook meegedeeld by de gemeente dat hij voor de uitvoe ring van zyn plannen het pand wil slopen. De gemeente heeft daarop gekeken of er belemme ringen zijn of voorwaarden aan de sloop moeten worden verbon den. B en W kunnen bijvoor beeld bezwaar maken tegen de sloop wanneer het om een ver mindering van woonruimte zou gaan, of wanneer dit terrein aan de woonbestemming zou wor den onttrokken. Dit is hier ech ter niet het geval en de gemeente zag dan ook geen reden om de sloop tegen te houden. Meerburg was van plan volgende week tot sloop over te gaan, maar dat is, nu er mensen in het pand zitten, onmogelijk geworden. De krakers, twee 18-jarigen en één 40-jarige (uit Leiderdorp en Lei den) blijven voorlopig zitten en wachten een kort geding af. "Wij zijn al een tijd op zoek naar woonruimte. Het is toch zonde dat zo'n huis geslooot gaat wor den terwijl er zoveel woning nood is." Zij gebruiken het huis voorlopig als slaapplaats, "totdat we wat meer zekerheid hebben". Wel willen zy zo snel mogelijk een borgsom storten by het Energie bedrijf Rijnland om van de gas- en lichtaansluiting gebruik te kunnen maken. Het water is wel al afgesloten, omdat het huis ge sloopt zou worden. "Dat is echter niet het grootste probleem, om dat ik familie hier in de buurt heb wonen", aldus één van de krakers. Volgens woordvoerder Wernecke van het aannemingsbedrijf is het huis helemaal niet meer zo goed. "Je kunt daar door de kozijnen naar binnen steken. Het huis is helemaal rot. Het zou best opge knapt kunnen worden voor een redelijke prijs, maar dat wordt veel te duur. Wy zijn van plan op die grond iets meer woningen neer te zetten dan er nu staat." De plannen zijn verder volgens hem nog erg vaag. Door de kraakactie is de verkoop nu ook min of meer in een pat stelling terecht gekomen. Nota ris Luykx in Weesp, die de belan gen van de familie Van Donk (die Het gekraakte pand, dat aannemer Meerburg wil slopen. Er moeten nieuwe woningen komen. het pand geerfd heeft) bij de ver koop behartigt, vertelt dat zijn werk nu even is uitgesteld. De overdracht zou volgens hem ko mende vrijdag plaatsvinden. "Dat moet nu uitgesteld worden, tenzij de koper zegt het over te nemen en ervoor te zorgen dat de krakers eruit gaan." Wernecke van het aannemingsbe drijf geeft echter aan, zoals het nu ligt, geen interesse te hebben in het pand. "Het is officieel nog niet ons eigendom. Het zou vrij opgeleverd worden en dat is nu niet het geval." Hij vertelt er bij dat de krakers van de zijde van ningsbedryf dan ook geen actie hoeven te verwachten. Eén van de familieleden Van Donk wil zelf niet zeggen hoe het nu zit met het eigendom van pand. Ook wil hy nog niets loslaten over eventuele acties tegen de kra kers, voordat hy zich daarover met zijn advocaat heeft beraden. Wel zegt hij dat het pand vanaf 18 november leeg staat. De krakers zijn van mening dat het huis al langer onbewoond is. "Als je hier rondkijkt, dan zie je al dat hier in geen vier maanden iemand meer gewoond heeft', aldus een van hen. De laatste bewoner, De Blaaij, bevestigd echter de da tum van Van Donk door te zeg gen dat hij half november het huis verlaten heeft. De krakers trotseren inmiddels de kou. Contact met de buurtbewo ners is er nog niet geweest. Wel zyn zij erg te spreken over de houding van de politie. Waar schijnlijk komt er binnenkort een vierde bewoner bij. "Wij ho pen dat we het hier een klein beetje op gang kunnen krijgen in Leiderdorp. Er staat nogal wat leeg. En we hopen ook dat de ei genaar beseft dat er ook zulke misstanden als woningnood zijn en niet alleen maar formele pa piertjes." LEIDERDORP - Laat ik maar eens iets van sneeuw gaan bouwen, zo dacht de 17-jarige Leiderdorper Rik Duiser gis teren. In het verleden had hij wel eens een gigantische sneeuwpop gemaakt, maar die bleek toch niet stabiel ge noeg en stortte al gauw in. Het bouwwerk dat hij giste ren voltooide mag dan uit 'vormgeversoogpunt' simpe ler zijn dan een pop, een kan jer werd zijn werkstuk in ie der geval wel. Het bleek ook iets steviger te zijn. Hy begon sneeuw te verzame len en aan te stampen tot op een hoogte dat hij er een krukje bij moest halen. Zijn bouwactiviteit bracht hem hoger en hoger en uiteinde lijk moest er een ladder aan te pas komen. Tenslotte sta pelde hij nog eens op de hoogste sport van de ladder stenen, om gevaarlijk balan cerend zyn kunstwerk van een top te voorzien. De 3 me ter 70 was daarmee bereikt, een gigantische sneeuwtoren naast zijn huis aan het Frede- nk Hendrikplantsoen. Aan het begin van de middag noemde hij zijn kunstwerk "een kaars, omdat de toren er wel een beetje op lijkt". Aan het eind van de middag was het met het inzetten van de dooi en de regenval "een druipkaars" geworden. Het verval kon nog net door de fotograaf worden vastgelegd, voordat het kunstwerk hele maal verschrompelde tot een zielig hoopje. Rik Duiser bij zijn "druipkaa LEIDERDORP - De raadscommis sie voor economische zaken in Leiderdorp is tegen mede-subsi diëring van de in Leiden geves tigde VW. De gemeente Leiden vraagt de regio-gemeenten om een bijdrage voor deze instantie, omdat de VW binnenkort ge bruik gaat maken van de zoge naamde Automatische Toeristi sche Informatie en Bemiddeling (ATIB). Deelneming aan dit project, waar bij alle gegevens van de VVV's in Nederland in één computer wor den gestopt en waaruit elke plaatselijke afdeling dan afzon derlijk kan putten, brengt extra kosten met zich mee. Met de aansluiting zou bijvoor beeld een Leiderdorper via de VW Leiden informatie kunnen krijgen over de activiteiten in Groningen. Voor het toerisme of de recreatie interessante zaken die in Leiderdorp plaatsvinden kunnen ook in die computer worden opgenomen. De gemeente betwijfelt of Leider dorp veel profijt zou hebben van een uitgebreider toeristische in formatie en de commissieleden zagen gisteravond ook niet het belang voor Leiderdorp om aan deze automatische informatie bron deel te nemen. Het ministe rie verleent voor het systeem een eenmalige startsubsidie van 25 miljoen gulden. De VW Leiden zou jaarlijks rond de 65.000 gul den op tafel moeten brengen. Momenteel heeft de VW Leiden al gegevens over Leiderdorp, zoals feesten, kermissen, circussen, activiteiten in Muzenhof en Win kelhof en bezigheden van sport verenigingen genoteerd staan. De directeur van de VW in Leiden heeft de gemeente Leiderdorp meegedeeld dat al deze activitei ten meer bekendheid zouden kunnen krijgen door aansluiting op de ATIB. Verder fUngeert de VW als theaterbespreekbureau. Begroting '82 Wassenaar red) geven de nodige handvaten voor een discussie op hoofdlij nen van het beleid". PvdA en D'66 pleiten dan ook voor een meer planmatige aanpak van de bezuinigingen. Uitleggen De WD en het CDA konden zich wel vinden in de wijze van bezui nigen. Twijfels had het CDA evenals D'66 en de PvdA echter bij de noodzaak van een bezuini ging van 3,3 miljoen gulden in de toekomst. Het CDA vroeg wet houder Barning dat bedrag eens nader uit te leggen en stelde ver der dat het vooralsnog om een verwachting gaat. Nu kunnen we dat nog niet precies bekijken, al dus het CDA. Volgens CDA-frac- tieleider Van Ry was deze bezui nigingsoperatie gewoon "natte vingerwerk". Wethouder Barning (WD) ant woordde dat hij tijdens de begro tingsvergadering niet op deze zaak in wil gaan. Het bedrag van 3,3 miljoen gulden is vastgesteld in besloten vergaderingen van de commissie financiën. Rond de jaarwisseling krijgen de raadsle den- een notitie - vertrouwelijk - waarin de bezuinigingen verder zijn uitgewerkt. Over die beslo tenheid maakte vooral het D'66- raadslid Nieuwenhoven zich erg boos. "Het moet nu afgelopen zijn met de besloten vergaderin gen. Het gaat nu om bezuinigin gen voor de toekomst en die moeten in de openbaarheid zijn". Nieuwenhoven was zo boos omdat ook zyn vragen op dit gebied niet werden beantwoord. Hij was overigens toch ontevreden over de gehele beantwoording van B en W. Een serie vragen was door het college gewoon genegeerd. Volgens hem kwam dat omdat zijn partij evenals de PvdA een minderheid is die overgeslagen wordt. Nieuwenhoven maakte zich net als de PvdA'er Greep erg boos over de opmerking van burgemeester Staab dat het ryk de gemeente "opscheepte" met het probleem van de woonwagenbewoners ter wijl daar geen financiële vergoe ding voor. komt. Burgemeester Staab maakte die opmerking (waarvan hij later tijdens de ver gadering zei dat hij hem niet had gemaakt) in het kader van de ver schuiving van taken van het rijk naar de gemeenten. Volgens hem staat daar slechts een geringe of geen vergoeding tegenover, ter wijl het wel meer werk betekent. Van een ander kaliber was de op merking van wethouder Van der Klaauw (CDA), die zei dat woon wagenbewoners "medeburgers" zijn die een plaats in de gemeen schap verdienen. Nieuwenhoven en Greep deelden die mening. Nieuwenhoven: "De realisatie van een woonwagenkampje is juist één van die dingen die wel geheel worden gefinancierd". Nummer Er onstond tussen Nieuwenhoven en Greep aan de ene kant en Staab aan de andere kant een welles-nietesspelletje. Staab be weerde die opmerking niet te hebben gemaakt. Nieuwenhoven en Greep beweerden van wel. "Luister de bandopname maar af', zo voegden ze burgemeester Staab toe, die reageerde met de woorden: "Maak er niet zo'n nummer van". Nieuwenhoven reageerde furieus: "Ik maak zelf wel uit wat voor nummer ik er van maak". Het CDA deelde verder mee dat een verhoging van de onroerend- goedbelasting (OGB) in principe niet wordt afgewezen. Fractielei der Van Rij vindt een verhoging van de OGB beter dan een te snelle styging van de reinigings- en rioolrechten, die respectieve lijk met tien en vier procent om hoog gaan. Ook de PvdA pleitte voor een verhoging van de OGB. De WD wil echter die belasting op de nullijn houden. De OGB is de laatste vier jaar in Wassenaar niet gestegen. DINSDAG Afdelingskantoor ABVA-KABO - Drift straat 49a. vergadering van de ambtena renbond, 20.30 uur. Collegezaal van de oude Sterrenwacht - Kaiserstraat, lezing 'Het hemelsplein en zonnewijzers', 20 uur. Aula BTS - Vondellaan 35, bijeenkomst I Leidsche Ver. v. Postz. Verz. K&O-gebouw - Oude Vest 45, film 'Citi zen Kane' met Orson Welles, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Monsieur Hawarden' van Harry Kümel met Ellen Vogel. 20 en 22.15 uur Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. NVSH bibliotheek - Haarlemmerstraat 73, Nederlandse les voor buitenlandse jongeren, 19-20.30 uur; aansluitend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67. ma t/m vr van 16-22 uur.t el 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736. Werklozen Belangen Vereni ging Leiden adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Wassenaar - gemeentehuis, voortzetting begrotingsvergadering 's middags en 's avonds. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie onderwijs, 20 uur. Zoeterwoude - Dorpskerk, kerstconcert van het koor van de vakgroep Engels aan de Leidse universiteit, 20 uur. WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen; do j soos met films en informatie program ma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67. meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'De weg naar het zuiden'-Johan van der Keuken, 20 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade 6, kerststukjes maken, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstaat 17, optreden de Hongaarse groep Muszikas Antoniuskerk - kerstviering van Noor- derwiek ten bate van Polen, 19.30 uur. Museum van Volkenkunde - lezing 'Dorpsontwikkeling en landbouw in In donesië', 20 uur. Lodewijkskerk - Steenschuur, kerst concert van het koor van de vakgroep Engels aan de Leidse universiteit, 20 Leiderdorp - gemeentehuis, commissie openbare orde en veiligheid, 20 uur. Oegstgeest - cultureel centrum, com missie welzijn bejaarden, 19.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, raadsver gadering 20 uur. Warmond - gemeentehuis, begroting, 19 DONDERDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor straat 17, film 'Malpertuis' met Orson Welles, do. vr en za om 20 en 22.15 uur Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'De Afstand'-De Winter, Seeghers, v.d. Vel de, 20 en 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, WerkgToep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, van 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit CaecUiastraat 18, open avond, 21-1 uur Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40. spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW 19-20.30 uur, tel. 142505. Morswijk Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Zoeterwoude - begin uitbreiding Ons Huis, 16 uur. Gemeentehuis - begrotingsvergadering. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 11 tot 18 dec door: Haven apotheek. Haven 18, WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis. Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand ZOETERWOUDE - Geboren: Maria Catharina van der Krogt; gehuwd: A.A.M. van der Harg met A S. Vermont; K.P.A. van Helden met J.B.D.M. Meijer; P.C.M. Paardekooper met M G. Pronk; L.A. Straathof met S.M.D. Colyn. Overleden: B.M. Angevare (1888); W. Koppers (1887). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 16 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag var. 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden Adjunct-hoofdredacteur: uitsluitendjgiro 3203571 R. D. Paauw tv-n. Dam,ate Holding BV to Haaitom. r«toct«x*el. A van Leeuwen Kwartaalabonnement p. t 57.35 j Per post f 79.70 J «w j rost Jaarabonnement Rubriekchefs: per post 1307,30 J. Ruygrol (buitentam Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, Losse nummers f 0,60 Directie: G. Koopman

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2