Ministers eens over staal KLM en Garuda weer om tafel AAN HOUDERS VAN EEN RUBEWIJS. wmmmsmm Kort geding tegen top havenbedrijf Kleinere centrales zijn goedkoper Boeren en tuinders verdienen iets meer Beurs Amsterdam kort zakelijk EG-oplossing bijna rond Studie over elektriciteitsbedrijven Wegvervoer duurder Weer aardgas in Noordzee Beursoverzlcht DINSDAG 15 DECEMBER 1981 Ardanta De voorgenomen overneming van BV Ardanta, Algemene Neder landse Begrafenisverzorging- en Verzekeringsmaatschappij, te Enschede door NV Levensverze kering Maatschappij "Utrecht", een AMEV-ondememing is rond. In verband daarmee heeft de "Utrecht" alle geplaatste aande len in het maatschappelijk kapi taal van Ardanta verworven. 500 miljoenste De 'Bankgirocentrale (BGC) heeft op, 14 december de 500 miljoen ste bankgirale betaling van dit jaar verwerkt. Daarmee werden voor het eerst in het bestaan van de BGC (1967) meer dan een half miljard transacties in een jaar door het bankwezen via de cen trale verricht. Sinds de oprichting is sprake ge weest van een voortdurende groei. In 1971 verwerkte de BGC nog maar 28,5 min. posten, in 1975 was dat aantal bijna vertien voudigd tot ruim 250 min. Automatisch Met ingang van volgende week maandag wordt het mogelijk vanuit ons land automatisch te bellen met een aantal grote ste- t den in Indonesië, welke dat zijn v is na te vragen bij 004, aldus een bekendmaking van de PTT. Het is al enige tijd mogelijk vanuit Indonesië automatisch met Ne derland te bellen. Door vernieu wing van het telefoonnet daar hadden de Indonesiërs in tech nisch opzicht een voorsprong op ons land. Bellen met Indonesië (dat land- nummer 62 krijgt) kost ongeveer 9,30 per minuut. Dollar Op de Amsterdamse wisselmarkt is de koers van de Amerikaanse dollar gisteren in de ochtendu ren ongeveer vijf cent omhoog gegaan. Gisteren rond half elf no teerde de dollar f2,5275 tegen f2,4790 als slotprijs op vrijdag. Valutahandelaren noemden als voornaamste oorzaak voor de koersstijging de gespannen si tuatie in Polen. De handel was vooralsnog niet groot. Het vast stellen van de koers van de dollar ging echter chaotisch. Vroeg in de morgen werd zelfs gehandeld op even boven de f 2,55. Rodamco Op grond van de in de eerste negen maanden bereikte resultaten handhaaft de directie van het be leggingsfonds in onroerend goed Rodamco de eerste uitgesproken verwachting dat de winst uit ex ploitatie over 1981 niet lager zal zijn dan die over 1980. Ook wat de waarde-ontwikkeling betreft blijft Rodamco voorzichtig opti mistisch gestemd. De ontwikkelingen binnen Ro damco zijn goed, zo meldt de di rectie. LEIDEN - Veemarkt, totale weekaan- voer 5374. Vandaag 3628. Slachtrunde- ren 100; gebruiksvee 240; gra^kalveren 15; nuchtere kalveren 1666; veulens/po ny's 6; varkens 883; biggen 22; schapen of lammeren 634; bokken of geiten 62. Prijsnoteringen; slachtrunderen zelfde prijs als gisteren. Nuchtere slachtkalve- ren 1,25 tot 2,00 per kg. levend gewicht. Slachtzeugen: 3.50 tot 3.60. Gebruiks vee: melk- en kalfkoeien 1800 tot 3000 gulden per stuk; varekoeien 1200 tot 2500; pinken 900 tot 1750; nuchtere kal veren rood 360 tot 585; zwart 280 tot 480; biggen 120 tot 130; schapen 190 tot 250; lammeren 180 tot 250; geiten 20 tot 100. Toelichtingèn aanvoer/handel/prijzen: slachtrunderen matig/rustig/stabiel; kalf- en melkkoeien iderp; varekoeien idem; vaarzen en pinken idem; graskla veren idem; nuchtere kalveren redelijk/ rustig/stabiel; varkens dubbel/redelijk/ stabiel; lopers en biggen matig/matig/, stabiel; schapen en lammeren redelijk/ matig/stabiel; geiten matig/rustig/sta- bieL Andijvie per kg 0,75, boerekool 1,37- 1,46, rode kool 48-57, waspeen Al-per kist 10,50-13,50, All 7,00-12,90, BI 14,00- 17,30, Bil 5,00-6.50, Cl 4,60-7,30, CII 4,50- 5,40. Aanvoer: 127.000 Breekpeen BI 2,10, Cl 2,70-3.80. prei A per kg 1,45, prei B 0,68, schorseneren A .2,25, uien per kg 37-48, selderij 0,43. SCHIPHOL (ANP) - In Jakarta zijn gisteren besprekingen be gonnen tussen delegaties van de KLM en de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda over de luchtvaartpolitieke geschillen die er al geruime tijd tussen Ne derland en Indonesië bestaan. Het doel van deze onderhande lingen is te trachten een basis te vinden die als uitgangspunt kan dienen voor overleg tussen beide regeringen over een nieuwe luchtvaartovereenkomst. Een woordvoerder van de KLM in Amstelveen heeft dit gisteren meegedeeld. De KLM-delegatie, die drie leden telt, staat onder lei ding van de heer E. Heyning. Sinds juni van dit jaar hebben de Indonesische luchtvaartautori teiten de KLM het recht ontzegd voor doorgaande vluchten ge- bruik te maken van het Indonesi sche luchtruim. Deze maatregel treft de Australië-vluchten van de KLM. De KLM voert twee maal per week een retourvlucht Amsterdam-Australië uit. Sinds het ingaan van de Indonesische maatregel tegen de KLM moest een van deze twee vluchten wor den omgeleid via Colombo. De tweede eindigt in Singapore, waar de passagiers met bestem ming Australië worden overge- boeKi op antieie iuLiiivaai (.maat schappijen. De Indonesische autoriteiten be sloten tot deze maatregel nadat delegaties van de rijkslucht vaartdiensten van de beide lan den in drie gespreksronden geen overeenstemming hadden kun nen bereiken over de wensen van Garuda voor wat betreft uit breiding van de diensten tussen Amsterdam en Jakarta. Garuda wil hét aantal retourvluch ten tussen beide steden opvoe ren van vier naar zeven per week. Daarnaast wil Garuda op deze diensten het recht hebben om passagiers in Jeddah en Abu Dhabi op te nemen. De Neder landse rijksluchtvaartdienst was van mening dat de markt met vier retourvluchten per week voor beide maatschappijen goed kon worden bediend. Deson danks waren de Nederlandse toriteiten bereid Indonesië in wat toen werd genoemd "belang rijke mate" tegemoet te komen Tot resultaten leidde dit echtei niet. Tegenover de Indonesische eisen staat de wens van de KLM spe ciale tarieven te mogen invoeren, gekoppeld aan de tarieven Am sterdam-Jakarta, voor vluchten naar verder gelegen bestemmin gen in Indonesië. ROTTERDAM (ANP) - De onder nemingsraad van het massa goed bedrijf Frans Swarttouw b.v in Rotterdam heeft een kort geding aangespannen tegen de aandeelhouders en de directie van het bedrijf dat op 23 decem ber zal dienen voor de president van de rechtbank in Rotterdam. De ondernemingsraad wil het bedrijf via deze procedure dwin gen de overdracht van de onder neming aan een nieuw op te rich ten holdingmaatschappij op te BRUSSEL (ANP) - De EG-ministers van financiën zijn het gisteren in Brussel eens geworden om 166 miljoen gul den, die dit jaar worden uitgespaard op de Europese landbouwuitgaven, te gebruiken voor sociale hulp in de Europese staalsector. Voorts werden de ministers van H- Echter onderdruk van West-Duits- nanciën van de Gemeenschap land zal dit geld pas besteed kun nen worden als gebleken is dat m alle EG-landen bij de herstructu rering van de staalindustrie de Europese voorschriften secuur worden nageleefd. Vorige week trachtten de ministers van bui tenlandse zaken van de Gemeen schap reeds een oplossing voor dit probleem te vinden. Zij kwa men er niet uit en schoven deze zaak door naar de ministers van financiën. De EG-lidstaten hebben dit jaar al zo'n 134 miljoen gulden bijeen gebracht voor steun aan werkne mers in de staalindustrie die werkloos zijn geworden óf met vervroegd pensioen moeten gaan. Normaliter had het geld uit de kas van de EGKS (Europese Kplen en Staalgemeenschap) moeten komen. Maar omdat deze leeg is kwam de Europese com missie met het plan, geld dat wordt uitgespaard op de land bouwuitgaven, hiervoor te beste den. die eerste 134 miljoen wer den via de nationale begrotingen van de lidstaten naar de EGKS- begroting overgeschreven. De laatste 166 miljoen zouden van de Europese begroting naar de EGKS-begroting moeten wor den overgeheveld. Ook het Euro pees parlement had een dergelij ke oplossing voor ogen, maar de Westduitsers bleven als enige weigeren, na hevig aandringen van de andere delegaties ("even eens om-het Europees parlement mild te stemmen, dat deze week over de begroting van het vol gend jaar en de aanvullende be groting van dit jaar vergadert", zo sprak een woordvoerder in Brussel) gingen de Westduitsers na lang praten overstag. Toch zal West-Duitsland pas zijn fiat ge ven als duidelijk is aangetoond dat in geen van de lidstaten de staalindustrie op ongeoorloofde wijze door de overheid financieel wordt gesteund. "De ministers hebben een budgettaire beslis sing genomen en geen basisbe sluit", zo stelde men in Brussel. "Met een simpele handeling kan, als West-Duitsland definitief ak koord gaat, dit bedrag van de aanvullende begroting van dit jaar worden overgeschreven op de begroting van 1982. Dit is ze ker een stap in de goede richting. Dit probleem schreeuwde name lijk om een oplossing". het vol gend jaar een intensiever mone taire samenwerking moet ko men. Op de komende Europese topconferentie, die ijl maart van het volgend jaar wordt gehou den, zouden er een aantal defini tieve besluiten op dit punt geno men dienen te worden. De minis ters die gisteren in Brussel bij een waren konden echter geen eensluidende formulering vin den om een eerste aanzet te ge ven. Daarom is aan de Europese Commissie (het dagelijks be stuur van de EG) opgedragen een ontwerpprogramma op te stellen. De ministers waren ook van me ning dat er een ruimere monetai re samenwerking als gemeen schap naar buiten toe gereali seerd dient te worden. Zeker ten opzichte van de Verenigde Sta ten en Japan zal de EG in het ko mend jaar meer als een monetair blok moeten optreden. MADRID (AP) - De Nederlandse ambassadeur in Spanje Joachim Goedhart (l), die de burgemeester van Madrid, Enrique Tietno Galvan, 60.000 tulpebollen overhandigde kreeg in ruil daarvoor een foto van bloeiende tulpen in Madrid. 99 99 DEN HAAG (GPD) - Middelgrote elektrici teitscentrales komen wat investeringen be treft waarschijnlijk goedkoper uit dan grote. De elektriciteitsbedrijven mikken de laatste tijd op de bouw van produktie-eenheden van ongeveer 600 miljoen watt opwekkings vermogen, maar eenheden van 200 tot 300 miljoen watt leveren minder kosten op. Deze conclusie komt voor rekening van de Groninger economen dr. G. J. van Helden en dr. J. Muysken en staat te lezen in het week blad „Economisch-Statistische Berichten". De economen onderzochten een aantal pro duktie-eenheden van centrales, waarmee tussen 1955 en 1979 stroom werd opgewekt met behulp van stoomturbines op olie of ko len. Geconstateerd wordt dat de elektrici teitsbedrijven steeds groter zijn gaan inves teren: van 50 miljoen watt in 1955, via eenhe den van 100 miljoen watt in de jaren '60 en 300 miljoen watteenheden in het begin van de jaren '70 tot de 500 tot 600 miljoen watt eenheden in de jaren tussen 1975 en 1979. De verstookte brandstof is een belangrijke kostenfactor. Omdat de brandstofprijzen sterk stegen, vergden deze kosten zelfs meer dan de helft van de prijs, die de consument voor een kilowattuur betaalt. Het brandstof- rendement van eenheden tot 150-200 miljoen watt neemt toe als de omvang stijgt. Voor eenheden tussen 200 en 600 mihoen watt stelden Van Helden en Muyskens geen grote verschillen in opbrengst vast. Van Helden en Muyskens vinden dat de elek triciteitsbedrijven bij toekomstige investe ringen, zoals die voor de centrales Dordrech en Hemweg (Amsterdam), er goed aan zou den doen per project een afweging te maken De keus zou bijvoorbeeld moeten gaan tus sen drie maal 200, twee maal 300 of een keer 600 miljoen watt. Dat is naar hun idee bij de onlangs gebouwde grote centrales niet ge beurd. schorten totdat de raad advies heeft uitgebracht De aandeel houders. onder wie het concern Internatio Muller met 37 procent, en de directie zijn van mening dat de overdracht van de zeggen schap over de onderneming niet onder het adviesrecht van de on dernemingsraad valt. De ondernemingsraad en de ver voersbonden FNV in Rotterdam vrezen dat de plannen van aan deelhouders en directie zullen leiden tot een commerciële en fiscale uitholling van het bedr\jf Volgens een woordvoerder van de vervoersbond FNV in Rotterdam kan het onderbrengen van Frans Swarttouw b.v. in een nieuwe holding ertoe leiden dat de finan ciële positie van het bedrijf er slechter op wordt Volgens hem heeft de nu door de bonden en de ondernemingsraad aangevoch ten constructie tot gevolg dat er een scheiding plaatvsvind tussen kapitaal (holding) en arbeid (Frans Swarttouw b.v.). De me dezeggenschap van het perso neel zal voorts ernstig worden aangetast. "Wij moeten er alles aan doen om de plannen van de directie en de aandeelhouders te blokkeren", aldus de zegsman van de vervoersbond FNV. Als een beroep op de rechter niet het gewenste resultaat heeft dan denkt men m kringen van de ver- voersbonden aan acties op het bedrijf RIJSWIJK ANP) - De tarieven voor het binnenlands wegver voer gaan met ingang van 1 ja nuari omhoog. Geregeld vervoer wordt zes procent duurder, onge regeld vervoer - afhankelijk van het soort - 5.3 tot 9.4 procent. Dit heeft de commissie van overleg voor het goederenvervoer (COG) gisteren meegedeeld De prijzen gaan omhoog, omdat de kosten in het binnenlands weg vervoer zijn gestegen. Het minis terie van economische zaken heeft de prijsverhoging goedge- keurd. HOUSTON (ANP) - Voor de derde keer is aardgas aangeboord in vak K-10 van de Nederlandse sector van de Noordzee, aldus Pennzoil in Houston, een van de leden van een consortium van tien maatschappijen dat bij de exploratie is betrokken. De put bevindt zich ongeveer hon derd mijl ten noordwesten van Den Haag. Er is geboord tot een diepte van 9262 tot 9275 voet werd gas verkregen in een tempo van 28 miljoen kubieke voet per dag. Volgens Pennzoil moeten nog meer proeven worden gedaan voordat de betekenis van de vondst nauwkeurig kan worden vastgesteld. DEN HAAG (ANP) - Het geza menlijke inkomen van de Neder landse boeren- en tuindersge zinnen is, naar schatting van het landbouw-economisch instituut LEI, in het kalenderjaar 1981 met ruim twintig procent toegeno- ADVERTENTIE Moet u voor de vernieuwing een arts raadplegen? Bent u 60 jaar of ouder, of moet u om andere redenen een arts raadplegen? Houdt u dan rekening met een aanvraagtermijn van minimaal maanden voor het vernieuwen i rijbewij sCentraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen Postbus 5301 2280 HH Rijswijk ZH men. Dit na aftrek van betaald loon, betaalde rente en na correc tie voor inflatie. Deze stijging, zegt het LEI erbij, moet gezien worden in het licht van de daling van de afgelopen jaren. Reëel gezien is het bruto- inkomen nog steeds zo'n twintig procent lager dan in het midden van de jaren zeventig. De ge schatte inkomensverbetering is dus niet meer dan een gedeelte lijk herstel, waarvan nog moet worden afgewacht of het zich in 1982 en volgende jaren voortzet. Ramingen die het LEI per sector gemaakt heeft, voor de land bouw voor het lopende boekjaar 1981/1982, voor de tuinbouw over het kalenderjaar 1981, geven al een ander beeld. Stijgingen van de arbeidsopbrengsten voor de agrarische ondernemers worden daarin alleen gemeld uit de vee houderij en de veenkoloniale ak kerbouw. In de andere akker bouwgebieden en in alle secto ren van de glastuinbouw zijn die arbeidsopbrengsten -beloning van de ondernemer voor handar beid, bedrijfsleiding en bedrijfs risico omlaag gegaan. De totale agrarische produktie- waarde zal volgens de LEI-ra- ming toenemen van 25,5 miljard gulden in 1980 tot bijna 29 mil jard in 1981. De toegevoegde waarde, dat is het bedrag waar mee de produktiewaarde van de gebruikte aangekochte produk- tiemiddelen te boven gaat, zal ongeveer veertien procent hoger uitkomen, dit na correctie voor inflatie. De stijging van de produktiewaar de - in akkerbouw, veeteelt en tuinbouw procentueel ongeveer gelijk - ontstond door een vier vijf procent hogere produktie- hoeveelheid en acht procent ho gere produktenprijzen. Melkveehouderij In de melkveehouderij gaan de op brengsten per honderd gulden kosten met twee en een halve gulden omhoog, maar het bedrijf blijft verliesgevend. Op de grote melkveehouderijbedrijven zijn de opbrengsten per honderd gul den kosten in het noordelijke klei- en veenweidengebied 91 gulden, in het westelijke weide gebied 88 gulden, in het zandge bied 92 gulden. In de akkerbouw gaan de opbreng sten per honderd gulden kosten met drie en een halve gulden om laag. Alleen in de IJsselmeerpol- ders wordt winst gemaakt; op de grote bedrijven per honderd gul den kosten, 105 gulden op brengst. In het noordelijk kleige bied is dat 93 gulden, in het zuid westelijk kleigebied 99 gulden, in de veenkoloniën 98 gulden. Glas In de glastuinbouw loopt het ver lies per honderd gulden kosten op van vier gulden in 1980 tot zes gulden in 1981. Het onderne mersinkomen (arbcidsopbrengst plus vergoeding geïnvesteerd ei gen vermogen) daalt van 40 600 tot 35.500 gulden. Dat het verlies van de akkerbouw groter wordt komt doordat de prijzen van de prod uk ten gemid deld met anderhalf procent om laag gaa, terwijl de produktie- middelen (met rente, energie en kustmest voorop) gemiddeld ze ven procent duurder worden. Dalende produktenprijzen wor den verwacht bij suikerbieten en uien, terwijl de prijzen voor gra nen en fabrieksaardappelen om hoog zullen gaan. De slechtere resultaten in de glas tuinbouw worden vooral toege schreven aan hogere energiekos ten en rentelasten. 78.20 DINSDAG 15 DECEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN Unilever Volker Stevi 227,00 224.50 136.30 136.00 BINNENLANDSE AANDELEN HVA-Myen eert ICU I H C later ld. 6 pel. eert. 15.50 95.80 10,10 Ned. Crediet Nent Ned. Scheepshyp IF Verto .•mij Buil BELEGGINGS INSTITUTEN Alf. Fondsenb. GOUD EN ZILVER goud fljnmeU*! 33430 341 ril ver fijn metaal 637 740 BUITENLANDS GELD Belgische fr llMl Duitse Mark ilOOi (1MI 3.70 4.30 Rommenholl. AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs hebben vandaag de noteringen van de obligaties een herstel ver toond. Gestimuleerd door de ho gere obügatieprijzen in Wall Street trokken de koersen aan en werden de verliezen die gisteren werden geleden veelal geheel in gelopen. Vandaag stond de inschrijving open op de 11.5 pet staatslening. De belangstelling voor deze le ning werd redelijk genoemd Op de aandelenmarkt viel een aantal prijwn nog wat terug Gezien de achteruitgang van de noteringen op de Amerikaanse markt viel de stemming mee. Gisteren was de Amsterdamse beurs overigens al vooruitgelo pen op een forse koersdaling die in Amerika werd verwacht Van de internationale aandelen ver loor Kon. Olie 0,60 op 88,50 en mo4»t Unilever een gulden terug tot 149,50. Aandelen Hoogo vens waren ƒ0,20 in herstel op 15,60 en Akzo trok met tien cent aan tot 22,50. Philips ging tien cent omlaag tot 19.60. De bankaandelen waren onveran derd tot wat hoger.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19