"Dit is uit het obscure gehaald" Tweede leeszaal in Katwijk Musical 700 jaar Nieuwkoop begint gestalte te krijgen Brand legt Nagtegaal Noordwijkerhout in as Burgemeester formeel juist bij goedkeuren nachtcafés Transport van Leimuiden naar Polen gaat door Energie-zuinigste gebouw van de Molenwijk DINSDAG 15 DECEMBER 1981 STREEK PAGINA 17 De laatste foto van "De Nagtegaal", gisteren genomen Noordwijkerhout enige discussie bestaat. verband met het late sluitingsuur waarover i ring aan de burgemeester een schietpartij, waarbij i gewond raakten, die plaatsvond voor de deur van "De Nagte gaal". In dat verband haakte hij in op de sluitingstijden zoals die voor het betreffende etablisse ment en een ander horecabedrijf gelden. Burgemeester F. Winkel vindt het een juiste zaak dat er enkele ho recabedrijven in zijn gemeente langer zijn geopend. Met het ge ven van de ontheffingen wordt een einde gemaakt aan een ille gale situatie. "Er is geen nieuw beleid toegevoegd. Bestaande si tuaties zijn gelegaliseerd en daar mee is iedereen gediend. Met het geven van de ontheffingen wordt het illegale, geheime en clandes tiene uit de sfeer van het obscure gehaald, waarmee in feite ieder een is gediend", aldus Winkel. Bovendien, zo meent de eerste bur ger. wordt daarmee bereikt dat de koopkracht binnen de ge meente blijft en dat de ingezete nen legaal binnen de gemeente het gewenste vertier kunnen zoe ken Voorts verdienen de horeca- exploitanten nu legaal hun inko men en hoeft de politie minder te controleren en te verbaliseren, zo voegt Winkel daaraan nog toe. "Per Slot van rekening is het ook nog zo dat ouders liever zien dat hun opgroeiende kinderen bin nen de eigen gemeente hun ver tier zoeken dan buiten de ge meente. De zogenaamde sociale controle vormt immers in dit to tale beeld ook nog een factor van betekenis", zo staat te lezen in de horecanota. De conclusie van Winkel: "Waar om zou men moeilijk doen als het eenvoudig kan"' Waarom niet twee illegale situaties in de hore ca legaliseren? Een bijkomend voordeel voor de gemeente is dat voor het verkrijgen van een ver gunning voor een later sluitings- tijdstip een niet te verwaarlozen bedrag aan leges in de gemeente kas moet worden gestort". Tegen die achtergronden heeft Winkel aan twee Noordwijker- houtse horecabedrijven een ont heffing van de sluitingstijden verleend. De bijzondere omstan digheden zijn voor die bedrijven dat zij verwijderd liggen van de bebouwde kom en dat er sprake is van een vaste groep van bezoe kers (sociëteit). De Horecanota wordt aanstaande donderdag behandeld tijdens de vergadering van de gemeente raad. Aanvang 20.00 uur. LEIMUIDEN Ondanks het uit roepen door de regering van de noodtoestand in Polen is de fa milie J. van der Pruik uit Lei muiden vastbesloten om het voedsel en kledingtransport doorgang te laten vinden. De be doeling is om vrijdagmorgen te vertrekken. Wanneer de grenzen gesloten zijn, wordt het transport op een latere datum gepland, maar vooralsnog gaan de Lei- muidense actievoerders ervan uit dat men eind deze week met drie volgepakte wagens richting Osno kan vertrekken De actie die de familie Van der Pruik heeft opgezet voor het vijf tig kilometer over de Poolse grens liggende dorpje Osno is zo succesvol dat in plaats van de twee wagens - zoals vrijdag nog de bedoeling was - nu al drie vol geladen wagens richting Polen gaan. Een paar onderwijzers uit Leimuiden zullen deze besturen Volgens mevrouw Van der Pruik zullen vooral kleding en voedsel naar Polen worden meegeno men. Ze rekent erop dat de gren zen vrijdag open zijn en het transport ongehinderd doorgang kan vinden. Zekerheid daarover komt echter pas woensdag, wan neer de visa in orde moeten wor den gemaakt. De sneeuw zal m elk geval geen beletsel zijn om naar Osno af te reizen. "De sneeuw is toch ook voor nie mand een beletsel om naar de wintersport te gaan", merkt ze la coniek op. KATWIJK - De gemeente Katwijk is een bibliotheekfi- liaal rijker. Wethouder Vink opende gistermiddag het "energie-zuinigste gebouw" in de Molenwijk. Met de officiële openingshande ling had Vink het wat moeilijk. Het was de bedoeling dat hij een pijltje op de plattegrond van de Molenwijk zou werpen. De be woners van de straat waarin het pijltje op terecht zou komen kon den dan rekenen op een ge schenkabonnement voor de bi bliotheek. Maar hoe de wethouder ook zijn best deed. de pijltjes kwamen overal terecht, behalve in de Mo lenwijk. Na zes pijltjes te hebben gegooid gaf Vink het op. De on langs aangestelde filiaalhoudster Annclies Brocrsma mocht het daarop proberen. En na enkele verwoede pogingen lukte haar dit uiteindelijk. Bewoners uit de Tolhuisstraat zijn nu de gelukki gen. Bij de bouw van het pand is op bij zondere wijze rekening gehou den met energiebesparing. Ar chitect Guus Westgeest uit Val kenburg heeft in samenwerking met het milieukundig en onder- zoeks- en ontwerpbureau Boom uit Rijswijk een, zoals dat wordt genoemd, "klimaat-bewust" bi bliotheekgebouw neergezet. Zo wordt voor de verwarming van het pand gebruik gemaakt van zogenaamde passieve zonne- energie. Dit betekent dat de zon newarmte, die door de vele gla zen wanden binnendringt, wordt "opgeslagen" om later als ver warming te worden benut. De toepassing van actieve zonne - energie via zonnepanelen bleek niet rendabel en bovendien te duur in aanleg. Het benutten var de zonne-energie en het isolerer. van vloer, wanden en dak brengl een besparing met zich mee dit wordt geschat op 50 procent van het normale gebruik. Broeikaseffect Bij de bouw. zo legdë milieu-inge- - meur Korbee gisteren uit, is men uitgegaan van het zogenaamde broeikaseffect. "De warmte die binnenkomt verlaat minder snel het pand. daar maken wij nu ge bruik van", zo verklaarde hij. Om te voorkomen dat het 's te warm wordt zullen onder r bomen voor de bibliotheek den geplant. In de den houden zij overvloedige zon newarmte tegen, in de winter maanden. als de bomen kaal zijn, kan de zonnewarmte wel door de glazen wand naar binnendrin gen. Omdat, om één en ander te verwe zenlijken. toch veel geld nodig was werd bij het ministerie van volkshuisvesting subsidie aange vraagd. Eind augustus van dit jaar werd uit Den Haag officieel vernomen dat in het kader van de 'beschikking proefprojecten rationeel energiegebruik in de gebouwde omgeving' (de Prego- regeling) het bibliotheek-filiaal werd geaccepteerd als proefpro ject. Op basis daarvan kon worden gere kend op een flinke bijdrage in de kosten Door de nu al toegezegde rijksbijdragen en de verwachte besparing op het energiever bruik wordt verwacht dat do jaarlijkse kosten van het biblio theekgebouw binnen afzienbare tijd lager zijn dan bij een pand dat niet "energie-zuinig" is ge bouwd. Gezien de bijzondere energie-be sparende bouw is in het filiaal tij delijk een expositie over energie besparing ingericht. Vanaf mor gen kunnen belangstellenden tot' eind dit jaar deze expositie tij dens de openingsuren van het gebouw bezoeken De bibliotheek zal om financiële redenen slechts 19 uur per week zijn geopend Volgens het eisen pakket werd in één bouwlaag ge bouwd. Het moderne filiaal is 620 vierkante meter groot. De collectie bestaat voorlopig uit 12.000 boeken. Gestreefd wordt om in 1991 24.000 boeken te be zitten. In totaal werken in het nieuwe filiaal 5 mensen Als volgens planning in 1983 ook het filiaal voor het werkgebied' Hoornes/Rijnsoever kan worden geopend betekent dit dat de spreiding van bibliotheek i gingen in Katwijk is voltooid Mevrouw Hoogenboom gestoken in oud-Nederlands kostuum derd jaar Nieuwkoop is ook veel ruimte voor beweging. In het oudere gedeelte zullen volksdansen uit de oude doos nog eens opgepoetst worden. De Noordense gymnastiek vereniging "LDÖ" zal dit voor znn rekening nemen. Op het moment werkt me vrouw Hoogenboom, die al 35 jaar in Noorden woont, met zestig medewerkers aan de tot standkoming van de musical. Leden van de ver schillende koren uit Nieuw koop en Noorden verlenen hun medewerking aan het vocale gedeelte van de musi cal. "Iedereen is aardig en thousiast", vindt de Noor dense onderwijzeres, die ook de regie van de musical op zich neemt. Het is de bedoeling dat de his torische musical op 3 en 4 juli 1982 wordt opgevoerd op een podium op het Regthuys- plein of met slecht weer in de sportzaal "De Steupel". Deel nemers kunnen zich nog op geven bij L.M.S. Hoogen boom tri 01724-8134 of bij mederegisseur F. Mesman, tel. 01725-3392 Afhankelijk van de behoefte zal de musical in de loop van 1982 nog enkele malen wor den herhaald voor bejaarden en andere belangstellenden. Inbrekers aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie van Barneveld heeft twee mannen van 18 en 27 jaar uit Am sterdam aangehouden die eind november een poging tot in braak bij een juwelier in de Al- phense Hooftstraat hebben ge daan De mam.«-n probrerden toen met een beton to gel de win kelruit in te gooien De ruit bleek echter tegen de tegel bestand Dezelfde nacht braken de twee mannen by een juwelier in Gou da in. By een inbraak in Barne veld liepen de twee mannen uit- eindelyk tegen de lamp PARIJS (DPA/AFP) - Een groep van 15 Armeniërs heeft gisteren in Parys het kantoor bezet van de Zwitserse lurhtvaartmaat- schappy "Swissair". De leden van de organisatie "Armeense bevrijding" eisen de vrylaling van de Armeniër Mardiros Jagm gotchian. die in juni in Zwitser land werd gearresteerd Hy zou de Turkse vice-consul in Genéve hebben vermoord NOORDWIJKERHOUT - De Noordwijkerhout- se horecabedrijven die tot diep in- de nacht open zijn, zijn dat niet in strijd met de algeme ne politieverordening. Tot die conclusie komt burgemees ter mr. F. Winkel in zijn horeca nota, die onlangs gereed is geko men. Volgens de bestuurder is er geen sprake van dat hij zijn boekje te buiten zou zijn gegaan bij het afgeven van ontheffingen i voor een later sluitingsuur. Volgens Winkel van Noordwijker- hout is de algemene politieveror dening voor meer uitleg vatbaar. In die verordening staat dat de I burgemeester op grond van bij- zondere omstandigheden de slui tingstijden van een bepaald ho recabedrijf tijdelijk later kan stellen. Naar de mening van ver- 1 scheidene raadsleden betekent dat dat slechts incidenteel, bij voorbeeld bij bruiloften en par tijen, het horecabedrijf een uur tje of twee uurtjes langer mag doorgaan. Volgens burgemeester Winkel, en daarin wordt hij gesteund door de provincie, is dat echter een te krappe vertaling van de artikelen in de politieverordening. "Er zijn persoonsgebonden en plaatsge bonden ontheffingen. Die eerste ontheffingen betreffen jubilea, bruiloften, verjaardagen en der gelijke. Bij een plaatsgebonden ontheffing bestaan de zogenaam de bijzondere omstandigheden uit de speciale ligging of het ty pisch eigen karakter van het ho recabedrijf', aldus Winkel in zijn horecanota. Protesteren Zijn uitleg wordt ondersteund door een aantal uitspraken van de rechter. Ook bij de provincie wordt een dergelijke lijn ge volgd. "Juridisch gezien heeft burgemeester Winkel het gelijk aan zijn kant. In de zin van de verordening geeft hij halfjaar lijks tijdelijk een ontheffing aan twee (door het uitbranden van "De Nagtegaal" nog slechts één. red.) plaatselijke horecabedrij ven. Hoewel het lijkt dat de ont heffing van sluitingstijden een permanent karakter heeft, moet de vergunning elk half jaar wor den aangevraagd door de horeca- exploitant. Daarmee wordt vol daan aan het tijdelijk karakter van de ontheffing", aldus de af deling voorlichting van de pro- Overigens heeft de provincie geen bemoeienis met het afgeven van ontheffingen van sluitingstijden. Dat valt geheel onder verant woordelijkheid van de burge meester. Hij moet elk half jaar opnieuw bekijken of een onthef fing kan worden afgegeven. Dat is onder meer afhankelijk van het aantal klachten over het be treffende horecabedrijf. Het af geven van de ontheffing moet worden gepubliceerd om Noord wij kerhouters gelegenheid te ge ven te protesteren tegen het afge ven van de ontheffing. Schietpartij De horecanota is door burgemees ter Winkel samengesteld naar aanleiding van vragen van het CDA-raadslid Sluis. Hij vroeg zo'n zes weken geleden ophelde- NIEUWKOOP - De voorbereidingen voor de historische musical over Nieuwkoop, die ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest van het dorp in de zomer van 1982 wordt uitge voerd, zijn in volle gang. Op het moment wordt er driftig gerepe teerd en ook de bouw van de decors is al flink op streek. De geestelijke moeder achter de musical is de Noordense gepensioneerde onderwijze res mevrouw L.M.S. Hoogen boom. Zij is verantwoorde lijk voor alle teksten van de musical. Twee jaar geleden maakte zij in Nieuwkoop en Noorden al een musical voor en met de jeugd van de ge meente. Op grond daarvan is zij ook voor de historische musical aangezocht. "Ik vond het een uitdaging", vetelt mevrouw Hoogen boom. "Er is ontzettend veel werk in gaan zitten, maar in een paar maanden tijd heb ik de teksten kunnen schrij ven". Het laat zich raden dat dat voor drie tot drieëneen half uur durende stuk een flink karwei is geweest. Oud-Nederlands Een gedeelte van de teksten voor de musical zijn in oud- Nederlands geschreven. Met name in het begin, waar de Nieuwkooose Plassen en de dorpen aan bod komen, zijn de eveneens oud-Nederland se melodieën van een antieke tekst voorzien. Voor dit werk heeft de Noord- wijkse onderwijzeres heel wat afgesnuffeld in het ar chief van de gemeente Nieuwkoop. "Ook zevenhon derd jaar geleden stonden de plassen en het recreatiege bied centraal", weet me vrouw Hoogenboom, die na het struinen in de gemeente archieven het nodige van de geschiedenis van Nieuwkoop en Noorden afweet en er heel enthousiast over kan vertel len. In de musical, die in twee delen uiteenvalt - tot 1945 en de tijd erna - komt de hele geschie denis van het plassendorp aan bod. Beginnend bij de heer van Buitenweg, om streeks 1280, voert het ver haal de toeschouwer via het wel en wee van de Nieuw- koopse smidse en de beruch te schandpaal uit vervlogen tijden, naar recentere onder werpen, als de strijd om het oude gemeentehuis en het onderwijs in de gemeente. In het tweede gedeelte van het muziekstuk komt de meer ei gentijdse muziek aan bod, ge schreven door de Nieuwko- per Ton van Tol. Volgens me vrouw Hoogenboom staan dan nog steeds de plassen centraal, en daarnaast het schoonhouden van het mi lieu, en de jeugd, die de toe komst heeft. Beweging In de musical over zevenhon- NUOKDWiJKERHOUT - Een felle, uitslaande brand heeft in korte tijd bar-restaurant "De Nagtegaal" aan de Gooweg in Noordwijkerhout met de grond gelijk gemaakt. De brand ontstond om streeks zes -uur vanmorgen een greep zo snel om zich heen dat nauwelijks iets kon worden gespaard van het pand. Omtrent de oorzaak van de brand tasten brandweer en politie nog in het duister. Er wordt rekening mee gehou den dat de brand is ontstaan door sigarettenpeuken in de vuilnisbak. Overigens houdt de recherche er ook rekening mee dat de brand mogelijk is aangestoken. Het restaurant, een nachtzaak tot 4.30 uur is geopend, is ook gisteravond door veel mensen bezocht. Het vuur is geblust door de brandweerkorpsen Noord- wijk en Noordwijkerhout. Na een uur kon het sein "brand meester" worden gegeven. De nablussingswerkzaamhe- den duurden nog de hele och tend. De schade aan het pand, dat ei gendom is van mevrouw Geerlings, bedraagt meer dan een miljoen gulden. Het be drijf werd gepacht door P. Hoogeveen uit Sassenheim. De nog smeulende puinhopen van "De Nagtegaal". Door nog onbekende oorzaak brandde het pand uit.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17