29.- MELC0 HAARLEMMERSTRAAT 105 Grandioze feestprijzen bij Melco tientallen guldens voordeel Sociaal-culturele sector moet inleveren van CRM Paus blijft bij traditionele opvatting gezin EG-iriiriisters praten over Polen en Golan Dales: "Maatregelen ziektewet gaan door" "Noodtoestand niet door toedoen Moskou' DINSDAG 15 DECEMBER 1981 VARIA PAGINA 13 DEN HAAG (GPD) - De bezuinigingen die het ministerie van CRM in het kader van de ombuigingsoperatie gaat doorvoeren, zullen vooral de sociaal-culturele sector tref fen. In een gisteren aan de Tweede Kamer verstuurde brief schrijft minister Van der Louw (CRM) dat bij de bezuinigingen is getracht de werkgelegenheid zomin mogelijk aan te tasten. De lastenafwenteling naar provincies en gemeenten toe, wordt zo klein mogelijk gehouden; uitgangspunten van emancipatiebeleid hebben een grote rol ge speeld bij de keuze van de bezuinigingen, aldus de minister in zijn toelichting op de wijzigingen in de CRM-begroting. MAASSLUIS IANP) - De bejaarde mevrouw J van der itfeer knjgl hier van prins Bemhard een verzetsherdenkingskruis. de ondefeabetding werd gisteren postuum uitgereikt aan haar man, die in de Tweede We reldoorlog als kapitein van de veerboot in Maastricht deel uitmaakte van de verzetsgroep De Geuzen. Deze verzetsgroep uias de eerste in Ne derland en opereerde vooral in het waterweggebied. (Van onze correspondent Henk Dam LONDEN, DEN HAAG - De situatie in Polen en de door Israel voorgeno men annexatie van de Golan zijn hoog op de agenda geplaatst van de conferentie van EG-ministers van buitenlandse zaken, die gisteren in Londen is begonnen. De tweedaagse ontmoeting in Londen was aanvankelijk uitsluitend be doeld om van gedachten te wisselen over de landbouwpolitiek en het EG-budget Bij de Europese top, twee weken geleden gehouden in Londen, bleken aanzienlijke meningsverschillen over deze problemen te bestaan. Zo werd men het niet eens over de melksubsidies (Engeland is tegen hulp voor kleine boeren. Frankrijk is er voor. ongeacht de gevolgen voor de melkproduktie). noch over de eis van de Mediterrane landen om met betere prijzen te komen voor wijn, olijfolie en fruit. Ook de strikte controle op de EG-landbouwbegroting, zoals die door En geland en West-Duitsland wordt geëist, heeft tot dusver geen algemene instemming kunnen winnen. Ten slotte staat de bijdrage van de indivi duele lidstaten aan het EG-budget ter discussie. De conferentie m Ponden, die tot vanavond duurt en onder voorzitter schap staat van de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Car- rington, heeft een informeel karakter. Bindende beslissingen zullen op de ontmoeting niet kunnen worden genomen Algemeen wordt verwacht dat ten minste een deel van de meningsver schillen zal blijven bestaan. Een woordvoerder van minister Camngton sprak gisteren over „erg gecompliceerde besprekingen, waarvan geen wonderen mogen worden verwacht". Bij ,de ombuigingsoperatie van ruim 1 miljard gulden, waartoe de regering heeft besloten, is het ministerie van CRM aangeslagen voor 58,5 miljoen gulden. Aanvankelijk zag het er naar uit dat CRM tien mil joen meer zou moeten op brengen. In afwijking van het beleid van zijn voorgangers, stelt Van der Louw 10 miljoen gulden ter beschik king voor jeugdige werklozen. Dat bedrag zal worden besteed aan de sociaal-culturele begelei ding van hoge concentraties jeugdige werklozen, vooral in de grote steden. Het bedrag komt uit het 300-miljoenfonds voor jeugdige werklozen. Uit de toelichting op de bijgestelde begroting van CRM blijkt dat de voorgenomen eigen bijdrage voor cliënten in het Algemeen Maatschappelijk Werk niet door gaat. Ook de vrijstelling van lees- geld voor 16- en 17-jarigen bij openbare bilibotheken blijft ge handhaafd, evenals de subsidie aan de Stichting Ombudsman. In het CRM-aandeel van het Bij zonder Regionaal Welzijnsbeleid (BRW) vinden drastische ombui gingen plaats in de periode 1981- 1984, zo blijkt uit de brief. Verder wordt gestreefd naar het terug dringen van de uitgaven voor de mocratische planning en experi menteel accommodatiebeleid. De extra honorering van orkest musici voor het begeleiden van voorstellingen van de Neder landse Operastichting komt te vervallen. Bij de scheppende kunsten worden de te verlenen opdrachten en manifestaties ver minderd. Deze bezuinigingen maken ruim 4 miljoen uit. Verder zijn de subsidie-uitgaven voor Monumentenzorg met 5 miljoen verlaagd. Daar staat te genover dat voor de bouw voor volgend jaar eenmalig 5 miljoen gulden is uitgetrokken. Bij de sport wordt rond 3 miljoen gulden bezuinigd, voornamelijk in de sector accommodatiebe leid. Op voorzieningen voor de openluchtrecreatie kort CRM een bedrag van 2,4 miljoen. Ook in de sector maatschappelijke dienstverlening vinden beper kingen plaats (totaal tot 14,7 mil joen gulden), evenals in de be leidssectoren van woonwagen- werk, allochtone (uit andere lan den afkomstige) groepen en Mo- lukkers (ruim 1 miljoen). Buiten de ombuigingen blijven de be grotingsposten bijstandsuitke ringen, uitkeringen verzetsdeel- nemers en vervolgden en de om- roepgelden. NIJMEGEN (ANP) - Veront reinigde lucht in perslucht- apparatuur van beademings apparaten in het Radboudzie- kenhuis in Nijmegen is niet van invloed geweest op de dood van patiënten. De afdeling pathologische ana tomie van het ziekenhuis heeft geen aanwijzingen ge vonden voor de aanwezig heid van minerale olie in de luchtwegen van patiënten, die in de periode van 8 okto ber tot en met 18 november DEN HAAG (ANP) - De maatregelen die het kabi net rond de ziektewet heeft aangekondigd, gaan door en brengen het be drag op dat daarvoor was voorzien, aldus staatsse cretaris Dales (sociale za ken) gisteravond voor de VARA-televisie. Met name de FNV is fel ge kant tegen de maatregelen die volgens minister Den Uyl tenminste 1,2 miljard gulden moeten opleveren. De werknemers zouden Verontreinigde lucht niet doodsoorzaak patiënten overleden op de afdeling bea- demings/intensivecare. Dit heeft het ziekenhuis giste ren bekend gemaakt. Gedu- premies moeten gaan be talen over ziekengeld of loondoorbetaling tijdens ziekte. Werkgevers zou den de eerste vijf dagen ziekengeld voor eigen re kening moeten nemen. "We gaan met de ziekte wet zover als maar enigs zins kan. Dat is uiterst pijnlijk, maar dat gaat door", aldus Dales. Zij trok fors van leer tegen CDA- fractieleider Lubbers, die heeft gesuggereerd dat de PvdA-be- rende de periode waarover het onderzoek zich uitstrekte zijn op de afdeling 17 patiën ten overleden. Op 13 van hen is onmiddellijk na overlijden sectie verricht. Van deze 13 patiënten waren er 8 beademd met machines, die de verontreinigde perslucht gebruiken. De technische dienst van het ziekenhuis on derzoekt nog in overleg met de inspectie hoe het euvel in de persluchtapparatuur kon ontstaan. windslieden Den Uyl en Dales de bezuinigingen niet zouden waar maken. Volgens de staatssecreta ris zal de PvdA zich nauwgezet aan de gemaakte afspraken hou den. Dergelijke uitspraken moet Lubbers laten, aldus Dales. "Per soonlijk wil ik niet aangesproken worden op achterbaks gedrag en niet betrouwbaar zijn", zei ze. De staatssecretaris komt binnen enkele maanden met voorstellen om geld dat voor werkloosheids uitkeringen wordt gebruikt, aan te wenden om mensen aan werk te helpen. Dat geld zou beschik baar kunnen komen voor bedrij ven die op leerlingplaatsen werk lozen een opleiding geven. Daarnaast zouden bedrijven die willen uitbreiden, geld uit de werkloosheidspot moeten krij gen naar de mate waarin zij ar beidsplaatsen scheppen. Ten slotte zei Dales dat wanneer een baan gedeeld wordt, beide werk nemers in die baan als hun halve inkomen niet voldoende is, een toelage uit de uitkeringspot zou den moeten kunnen krijgen. ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft van ochtend overeenkomstig de eis van de officier van justitie een 31-jarige Rotterdammer wegens ontoerekeningsvatbaarheid ontslagen van rechtsvervolging en hem veroordeeld tot tbr en plaatsing in een krankzinnigin- gengesticht. De man had eind augustus in het psychiatrisch ziekenhuis Delta bij Rotterdam een 61-jarige me depatiënte van het leven be roofd door haar met een tegel de schedel in te slaan. In een brief aan het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond zegt het moderamen (bestuur) van de hervormde synode, dat zijn in stemming met de demonstratie tegen de kernbewapening (21 no vember in Amsterdamgeen op roep tot deelneming was Het sy nodebestuur geeft de Gerefor meerde Bond vandaag antwoord op de 'open brief waarin het hoofdbestuur van de bond 'ver bijstering' uitsprak over het feit dat het moderamen van de syno de met de demonstratie had inge stemd. "Onze instemming hield verband met de algemene strekking van deze demonstratie, om uitdruk king te geven aan de bij allen le vende verontrusting over de ver schrikkelijke dreiging van de kernwapens", schrijft het mode ramen nu. "Het thema van de de monstratie zagen wij als een con crete bijdrage in de discussie over atoombewapening die al en kele jaren in de Hervormde Kerk wordt gevoerd, mede naar aan leiding van de Handreiking van 1979 en de Pastorale Brief van 1980". Het synodebestuur heeft niet tot deelneming aan de demonstratie opgeroepen, noch deelneming afgeraden, omdat het dan de dis cussie over dit vraagstuk voor geëindigd zou hebben verklaard en eenzijdig hebben afgesloten "En dat is niet het geval". Voor kerkleden die werken in de krijgsmacht of bij het ministerie van defensie is er. volgens het moderamen. geen aanleiding om in een gewetensconflict te ko men. "Hun wordt geen stand punt opgedrongen als het enig juiste binnen onze kerk. Wij heb ben niet nagelaten, hierop tel kens weer te wijzen" Het verwijt van de Gereformeerde Bond - de rechtervleugel vap de Hervormde Kerk - dat het mo deramen van de synode het evangelie zou 'verpolitieken' en de kerk tot een actie- en pressie groep maken, wijst de brief van de hand. "De kerk oordeelt niet over het geloof van haar leden in deze zaak, maar wil wël dat de immense gevaren van de bewa peningswedloop alle leden van de kerk en.allen in onze samenle ving met diepe zorg vervullen Dat heeft niets te maken met het bevorderen van wélke ideologie dan ook. Het gaat hier om het tot uitdrukking brengen van echte geloofsverantwoordelijkheid. in gehoorzaamheid aan Jezus Christus, die onze vrede is" Aan de bede om uitredding en ver- loss i ng. zo schrijft het synodebe stuur aan de Gereformeerde NAVO wacht ontwikkelingen in Polen af BRUSSEL (UPl/DPA) - De NA VO is niet van plan haar nood plannen te wijzigen, zolang er geen sprake is van Russische in menging in Polen en op het ogenblik zijn er geen tekenen die er op wijzen dat de Sowjet-Unie een interventie in Polen voorbe reidt. Dit heeft de secretaris-ge neraal van de NAVO. Joseph Luns, gisteren gezegd na afloop van een spoedzitting van de NA- VO-raad in Brussel. De NAVO-landen zyn ongerust over de situatie in Polen en zul len in nauw overleg met elkaar blijven, aldus Luns De contacten tussen Oost en West zullen worden voortgezet en de NAVO-landen overwegen niet hun hulp aan Polen nu stop te zetten, zo zei hy. De situatie zal echter opnieuw worden beke ken. wanneer er zich geweld of bloedvergieten voordoen. Luns wilde niet ingaan op vragen wat er in dat geval zou gebeuren. Hij zei alleen dat de NAVO-raad "on gelooflijk snel" bijeen zou kun nen komen, indien nodig. De Poolse problemen moeten wor den opgelost door middel van het compromis en overleg, aldus Luns. We hopen dat de Poolse re gering grote terughoudendheid zal betrachten, zo zei hij. Synodebestuur antwoordt Geref. Bond Bond, is onverbrekelijk de bede verbonden dat God ons als kerk en als persoon wil gebruiken bij de afwending van het gevaar en yns doet meewerken aan een we reldsamenleving waarin vrede en gerechtigheid heersen. "Wel licht is het de bereidheid om zich voor God te buiyen in verootmoe diging en gebed, die ons ten diep ste, bij alle gebleken verschil, ver bindt". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Voorschoten E J. C. Hamminga Den Haag (reeds in plaatselijk nieuws vermeld); aangenomen naar Sneek H. G Rozendal Burg- werd-Lollum (Fr naar Lunte ren K. den Klooster Oosterwolde (Geld.); bedankt voor Selbalde- buren (Gr G F Smaling Wier den. voor Amsterdam W. Ver boom Waddinxveen. voor Oolt- gensplaat E. M. Bakker Veenen- daal. Gereformeerde Kerken: beroepen te Den Haag West H W Nussel der (industreiepredikant) Castn cum; aangenomen naar Mids land kandidaat A. van 't Zand Terschelling; bedankt voor Zuid- land J. Cziria Wieringerwerf. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Veenendaal J Kok Amersfoort. Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Lutten (Ov.) kandidaat H. Fahncr Nun- speet, bedankt voor Middelhar- nis P. den Butter Hamilton (Ca nada) Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Katwijk aan Zee G. Mouw Tholen. voor Groningen en Norwich (Canada) A Moer kerken Nieuw-Beyerland, voor Zoetermeer N. W Schreuder Goes, voor Geldermalsen J. Baaijens Rotterdam, voor Rys- sen en Hilversum Chr. van de Poel Yerseke, voor Hoogeveen (met dovenzorg) Th. van Stuij- venberg Meliskerke Nederlands Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Does burg Velp W. in t Hout Bever wyk. Chileense christenen die in bal lingschap in ons land leven heb ben het initiatief genomen tot een solidariteitsactie met ver volgde christenen in Chili. Kamervoorzitter Dolman krijgt deze week 25.000 handtekenin gen van kerkleden die op 21 no vember niet aan de anti-kernwa- pcndemonstratie in Amsterdam konden meedoen, maar wel de bedoeling ervan onderschrijven. Prof. Van Gunsteren over Polen: (Van één c r verslaggevers) "De ontwikkeling in Polen is een verdrietige zaak omdat nu een poging wordt gedaan de zelfbepaling van een volk te vernietigen. Overigens is het maar de vraag of dit lukt. Solidariteit is een betrekkelijk spontane organisatie met grote aanhang onder de bevolking en die invloed zie ik nog niet direct teniet gedaan. Met de arrestatie van een aantal vak bondsleiders kun je misschien wat schrik aanjagen maar daarmee doe je de invloed van Solidariteit nog niet teniet". Dat is de eerste reactie van prof. mr. H.C.van Gunsteren, als politicoloog verbonden aan de Leidse universiteit, op de gebeurtenissen het afgelo pen weekeinde in Polen. Van Gunsteren gelooft niet dat de Sowjet-Unie de hand heeft gehad in de vorming van een militaire raad die voorlopig in Polen de lakens uit deelt. "Uit Sowjet-standpunt is de vorming van een militaire raad iets nieuws. Ik geloof niet dat de Sowjet-Unie zelf zoiets zou bedenken. Het overdragen van de macht aan militairen past gewoon niet in hun ma nier van politiek bedrijven. Ik denk eerder dat de huidige ontwikkeling voortkomt uit het sterke Poolse nationalisme, uit een houding van: we proberen de problemen hoe dan ook zelf op te lossen voordat de Rus sen komen. Interessant is te weten of de actie van dit weekeinde voortkomt uit het Poolse leger waarbij Jaruzelski voor het blok is gezet of dat de actie voortkomt uit de communistische partij die het leger inschakelt omdat n ze de zaak zelf niet kunnen regelen. Voorlopig lijkt het op het laatste". "Bedenk wel dat het terugvallen op botte machtsmiddelen eigenlijk ge heel in strijd is met de leer. Het communisme behoort te zijn gestoeld op het proletariaat en vanuit dat gezichtspunt kun je je afvragen waar om communisten top-militairen meer zouden vertrouwen dan arbei ders". VATICAANSTAD Paus Johannes Pau- lus 2 heeft vandaag de traditionele opvat ting van het gezin bekrachtigd met een stuk, waarin hij de diepe zorg van de kerk voor het gezin beschrijft. Hij verwerpt an ti-conceptie, sterilisatie en abortus. Ver der keert hij zich tegen het proefhuwelijk en het hertrouwen van gescheiden rooms-katholieken. Het huwelijk is on ontbindbaar, aldus de paus in het stuk, dat de resultaten bevat van de algemene bisschoppensynode over het gezin, die van 26 september tot 25 oktober 1980 te Rome is gehouden. De paus kondigt aan dat de Heilige Stoel een handvest voor de rechten van het ge zin uitwerkt. Tegenover een mentaliteit tegen het leven, waar het gezin ook onder lijdt, roept de paus alle mensen van goede wil op zich in te zetten voor de waarden van het gezin. In dit verband doet hij een dringend beroep op de theologen om, be zield door een overtuigde instemming met het leergezag, de leer van de kerk te verduidelijken. Deze leer is op het tweede Vaticaanse concilie en in de encycliek "Humanae Vitae" nogmaals bevestigd. Zorgwekkend In het eerste deel spreekt de paus van een zorgwekkende ontluistering van funda mentele waarden: verkeerde opvatting over de onafhankelijkheid van echtgeno ten tegenover elkaar, onzekere gezagsver houding tussen ouders en kinderen en groeiend aantal echtscheidingen. De oorzaak hiervan is een verkeerde opvat ting van vrijheid, namelijk ten behoeve van het eigen egoistisch welzijn. Daarom moet de kerk wijzen op het hoge belang van morele waarden. Als de rechten van man en vrouw worden verdedigd en rechtvaardiger maatschappijstructuren bevorderd, zal het "nieuwe humanisme" de mens niet beroven van zijn betrekking met God, maar deze juist vervolmaken. In het tweede deel wijst de paus erop, dat krachtens het sacramentele karakter het huwelijk onontbindbaar is. De paus veroordeelt als een ernstige aantas ting van de menselijke waardigheid alle activiteiten van overheden die de vrijheid van beslissing van ouders over het krij gen van kinderen beperken. Iedere vorm van dwang ten gunste van anti-conceptie, sterilisatie en abortus moet men met kracht afwijzen. Evenzeer verafschuwt de paus dat internationale economische hulp afhankelijk wordt gesteld van pro gramma's voor anti-conceptie e.d. Hertrouwen HetTecht van de ouders op de keuze van een opvoeding die in overeenstemming is met hun geloof, moet verzekerd worden. De kerk verzet zich tegen een bepaalde vorm van sexuele voorlichting, die is los gemaakt van zedelijke beginselen. Hertrouwde gescheidenen kunnen niet tot de communie worden toegelaten. Verzoe ning is alleen mogelijk door het sacra ment van de penitentie. Dit brengt in con creto mee dat man en vrouw zich ver plichten in volledige onthouding te leven Herders is het verboden plechtigheden te organiseren voor gescheidenen die her trouwen. Door zo te handelen belijdt de kerk haar eigen trouw aan Christus en aan zijn waarheid, aldus de paus. ADVERTENTIE ELEGANT DAMESLAARSJE in de kleuren bordo, grijs, wit en zwart. Maten 36 t/m 41 Modieus ROBIN HOOD laarsje in leer. Kleuren bordo en blauw. Maten 30 t/m 35 NU VOOR VLOTTE PUMP op comfortabel Queen-hakje. In bordo. Maten 36 t/m 41 NIET TE GELOVEN MAAR...

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13