Vilé spreekt veto uit over eis van WON "Als Inter er een open duel van maakt Genade voor Wim Kieft Talan op proef bij Cercle Brugge DINSDAG 15 DECEMBER 1981 SPORT PAGINA 11 Het was mooi, hoor, die af- scheidsparty van de Leidse Sportstichting, vrijdag avond. in de spiksplinter nieuwe Engelberta-hoeve. De hemel-zij-dank geen eindelo ze rij sprekers die toch niets te zeggen hebben, maar voor de pauze cabaret van het duo Tesselaar-Philipsen en erna enkele klare woorden van Carl Pries namens de Leidse sportverenigingen en de af rondende toespraak van de opstappende Sportstichting voorzitter Piet Biegstraaten. Wethouder Dick Tesselaar en de gepensioneerde directeur van de Sportstichting, Gé Philip- sen - tot mijn laatste ogen blikken zullen ze me bijblij ven, zoals ze daar stonden in de sketch "Kloris en Roosje wuiven de Sportstichting uit". In Philipsen zag ik ineens de vele jaren ten onrechte van het podium weggehouden na zaat van Pisuisse. En Tesse laar toonde als onecht kind van F ten de la Mar (de voor oorlogse Jasperina de Jong) waar zijn wdre kracht ligt. Dat nachtgewaad dat hij als Roosje aanhad! Na afloop van de voorstelling ben ik even naar mevr. Tesselaar ge stapt met de vraag (in alle schuchterheid; eigen aan mijn generatie zodra lingerie en aanverwanten ter sprake komen): "Drddgt u dit soort nachtponnen, mevrouw?" "Gut, nee", zei ze, "mijn kinde ren hebben dat ding gevon den bij de kraak". Bij de krddk. Nu vraag ik u. Geween zal opstijgen uit dat deel van de Leidse midden stand dat het betere nacht goed propageert. Wethouder, herneem uw ddel. Walm Van Biegstraatens laatste op treden had ik hier dolgraag geschreven: hij nam afscheid met vliegend vaandel en slaande trom. Helaas, dat kan niet. Piet had een geesti ge slotspeech kunnen brengen (wat overigens een kunst apart is) daarmee zichzelj wat relativerend. Hij had het ook in volle ernst kunnen doen (de verzamelde Leidse sport nog even gloedvol toe sprekend), waarvoor hij ge knipt is. Maar Biegstraaten was geestig noch ernstig. Wat me opviel was dat hij niet één inhoudsvol woord aan de toe komst van de Leidse sport be steedde. En die moet hem, met zijn lange staat van dienst, toch boven alles gaan. Wat hij produceerde leek een beetje op de walm van een do vende kaars. Appeltjes aanbieden aan raadsleden (die hem naar zijn zeggen in de steek had den gelaten) "omdat ik nog een appeltje met hen te schil len heb". Ddt had hij eerder moeten doen, toen het moge lijk nog nut had, maar niet op deze bijeenkomst. De WD- er Elzenga, die zo'n appeltje kreeg, legde meteen feilloos uit wat er aan de hand was: "Piet, je hebt veel voor de Leidse sport gedaan, maar van de politiek heb je niet veel begrepen". Biegstraaten riep een paar keer dat hij met opgeheven hoofd wegging. Uit sommige passa ges en vooral uit zijn tóón bleek echter hoezeer hij juist de neiging vertoonde de kop te laten hangen. De gebeurte nissen uit het recente verle den waren kennelijk nog niet goed verwerkt. Enfin, van de Leidse sportwe reld kregen hij en zijn vrouw een reis naar Wenen aange boden. Van harte hoop ik dat hij daar plezier heeft, de te leurstelling van zich afgooit en dat ddn het opgeheven hoofd er echt is. Puntjes Nog enkele puntjes uit de Engel berta-hoeve: 1) Joop Riethoven bood tijdens de bijeenkomst zijn "grote vriend" Gerrit Prevo, lid van het dagelijks bestuur van de Sportstichting, een door zijn (Joops) vrouw geschilderd portret aan. Gerrit staat er mooi. sfeervol op. Terecht niet glimlachend, maar zo ongeveer als de chef van Rembrandts staalmeesters die een tamelijk krasse fout heeft ontdekt. 2) Rob Pommee kreeg vrijdag avond van de atletiekclubs die hij in de Sportstichting vertegenwoordigde, een fruit mand aangeboden voor het werk dat hij voor ze had ver richt. Dat vond ik aardig. Met lichte nieuwsgierigheid vraag ik me af hoe de voetbal lerij, gymnastiek, zwemmerij enz. van hun vertegenwoordi- Wethouder Tesselaar als "Roosje" bij het afscheid van de Sportstichting. (Foto Jan Holvast). gerfster) hebben afscheidge- 3) Informeel vernam ik dat de heren Pries, Kallenberg. Van Leeuwen en Uiterdijk als in terim-bestuur van de nieuwe Sportraad zullen optreden. Lijkt me een uitstekend ploeg- je. Drie van de vier had ik al eerder als zodanig aangepre zen, dus u>at ik hier schrijf is niet geheel en al onbegonnen werk. Uiterdijk is ook een zeer goede keus. Verstandige man. En streng. Maar hoe zit het met de vrou wen? Moeten we soms wach ten tot het PvdA-raadslid Henriétte ran Dongen uit haar vel springt? Basketbal Vorige week naar het Europa- Cupduel P/Leiden-Kiev ge weest. Wat basketbal betreft ben ik nu eenmaal een banale genieter. Ik kom op de grote evenementen af als een mot op het licht, bij de play-offs ontbreek ik zelden, maar bij gewone wedstrijden zie je me niet. De wedstrijd tegen de Russen was aardig, ofschoon ik de kokende sfeer miste die ik eer der in duels met Donar en Den Bosch had beleefd. Vol gens de kenners waren de Russen superieur (dat zal wel, hun defensie was zeer massief) maar in de eerste helft maakten ze nogal wat fouten waarvan PILeiden be slist onvoldoende profijt trok. De wedstrijd in de Vijf-Meihal u»as op korte termijn van de woensdag naar de dinsdag verplaatst. Aan Jan Duives- teijn van de Sportstichting heb ik oevraaad of die omzet ting nog problemen heeft ge geven. Zijn antwoord: "Wel enigszins, want Leiden kwam er erg laat mee. Tot drie weken voor de wedstrijd kunnen we via het reglement wijzigingen doorvoeren, daarna staan we machteloos. Dan u de mede werking nodig van de bespe ler-op-dat-moment van de hal Dat was dit keer de roi- leybalbond. Die toonde zich bereid de uren af te staan, wat zeer plezierig was. maar vroeg wel elders om ruimte. Dat lukte gelukkig m de uni versitaire sporthal". Tijdens de behandeling van die kwestie kwam Duivesteijn er achter dat de dinsdag de vas te speeldag is voor de Europa Cup II duels. Er mag van worden afgeweken, aldus de FIBA, indien beide partijen ermee akkoord gaan. Ont staat er onenigheid over dan moet er op dinsdag worden gespeeld. P/Leiden heef steeds de tvoensdagavond ge claimd men kan wel vermoe den waarom: er is dan uit zending van Studio Sport en het belang van de sponsor is daar ingang te krijgen) en zo lang de tegenpartij daartoe bereid werd gexxmden, was er niets aan de hand. Ook van de Russen dacht PlLeiden dat die akkoord gingen, maar toen puntje bij paaltje kwam was dat niet zo en toen moest ijlings naar de dinsdag avond worden teruggegaan Met zijn huidige kennis gewa pend zal Duivesteijn voor de komende EC-duels garanties van P/Leiden vragen. Beroerdigheid Al lang was bekend dat het met de financiën in het betaalde voetbal uiterst droevig was gesteld, maar dat er zulke on welriekende geuren uit zou den opstijgen als nu bij FC Utrecht - nee, dat had ik niet verwcwht. Een processie van beroerdig heid tref je er aan schulden, zwart geld. zaken die lijken op flessetrekkerij, manipula ties bij het leven Een ongezonde geest in een (waarschijnlijk ook) onge zond lichaam. FC Utrecht ligt op apegapen en de uitgever van hel voefbal- kwartetspel schijnt nu by de verdeling van de opbrengst (die deels ten goede komt aan de clubs) FC Utrecht eerder te willen bedienen dan andere. Dat jaagt de haren recht over eind. Clubs die arm maar netjes zijn. moeten nu toezien hoe het kwóód als eerste wordt gesteund. Naam Cassius Clay/Muhammed Alt De nóóm sterft eerder dan de Trainers willen zelf kandidaat aanwijzen DEN HAAG (GPD) Jo Witteveen kan voorlopig rustig zijn functies in het sectiebestuur betaald voetbal blijven vervullen. De vereniging van oefenmeesters is, zo blijkt uit een officiële verklaring van de WON, namelijk alleen dan bereid een andere kandidaat voor te dragen als het bestuur betaald voetbal verklaart niet het onaanvaardbaar uit te zullen spreken voor welke figuur dan ook. Aangezien de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, mr. Eric Vilé, die garantie onder geen enkel beding zegt te kun nen geven, ziet het er naar uit, dat Jo Witteveen nog wel enige tijd deel uit zal maken van het sectiebestuur. Theoretisch is het mogelijk dat de spelersraden namens de andere werknemersorganisatie binnen het betaalde voetbal (de WCS) nu de plaats van de niet langer door de WON gewenste Jo Wit teveen in het sectiebestuur zal opeisen. De kans evenwel dat dit ook zal gebeuren, moet uiterst gering worden geacht, te meer daar de spelersvakbond in een eerder stadium ernstige kritiek heeft geuit op de handelwijze Noodtoestand in Polen prikkelt Britse skiër VAL GARDENA (Rtr) - Het afkondigen van de noodtoe stand in Polen heeft de Brit se skiér Konbrad Bartelski aan een sensationele uitslag in de afdaling van Val Gar- dena in Italië geholpen. Bartelski werd tweede, voor een Brit een ongekende pres tatie. Hij behoorde tien jaar lang niet tot de elite uit de wereld der sneeuwsportlan- den. Zijn beste prestatie was de twaalfde plaats in de Olympische afdeling in Lake Placid. Bartclski, in Neder land geboren, heeft een En gelse moeder en een Poolse vader. Kort voor de start van de afdaling in Val Gar- dena werd hij geconfron teerd met de berichten uit Polen. "Ik heb daar familie en ik werd boos. Ik heb me zelf op de piste gesmeten en voltooide de afdaling zonder er bij denken wat ik deed", zei hij. is heel snel, maar geen idee van dat in de prijzen zou Na deze plaats wordt de volgende wed strijd in Crans-Montana de moeilijkste uit mijn loop baan". Zijn tijd i hij had hij ermc vallen. De KNVB heeft in verband met de slechte weersomstandigheden de voor vanavond geplande bui tengewone algemene ledenver gadering van het betaalde voet bal uitgesteld. De vergadering is verschoven naar volgende week maandag 21 december. Onderwerp van gesprek zal ook dan weer het rapport „Schuld sanering" van de financiële commissie van de KNVB zijn waarin onder andere wordt aanbevolen vier clubs te laten afvloeien. van het sectiebestuur inzke de opvolging van Jo Witteveen. Zoals bekend mag worden veron dersteld wilde de WON Jo Wit teveen als haar afgevaardigde in het sectiebestuur plaats laten maken voor Hans Kraay. Voor het sectiebestuur was zijn kandi daatstelling evenwel onaan vaardbaar, reden voor de WON om alle samenwerking met het bestuur betaald voetbal voor on bepaalde tijd op te schorten. Secretaris-generaal Jaap van der Leek van de WON: „De trainers blijven onverkort vasthouden aan het standpunt dat het sectie bestuur in de kwestie rond de kandidaatstelling van Hans Kraay heeft gehandeld in strijd met alle democratische beginse len. Kijk, wij willen echt wel meewerken aan het democratise ringsproces binnen het betaalde voetbal, maar dan moet het sec tiebestuur zich wel houden aan de spelregels en niet, zoals nu is gebeurd, zich gaan bemoeien met de opvolging van Jo Witte veen, want dat is een klap in het gezicht geweest. Dat is overigens niet alleen de mening van de trai ners maar ook van bijvoorbeeld voorzitter Ton Harmsen van Ajax", aldus Jaap van der Leek, die verder meedeelde dat de WON deze kwestie eerst uit wil vechten alvorens er door de zes afgevaardigden ook maar ge dacht zal worden over een even tuele andere opvolger van Jo Witteveen. Over het hoe en waarom van deze onverzettelijke houding van de zyde van de trainers is Jaap van der Leek erg duidelijk. Ook hij realiseert zich namelyk maar al te goed dat de grote politieke partijen een verdere democrati sering van het betaalde voetbal als een van de voorwaarden heb ben gesteld voor een nieuw vier jarenplan. Het overleg over deze overheidssubsisie wordt binnen kort voortgezet. „En wat is nu een beter moment om het sectie bestuur onder druk te zetten en voor dé politiek aan te tonen dat er hier en daar nog heel wat man keert aan die democratisering", aldus Van der Leek. Mr. Eric Vilé: „Toch blijf ik van mening dat een bestuur pas dan optimaal kan functioneren als de verschillende leden goed met el kaar kunnen samenwerken. In het geval met Hans Kraay zagen de overige bestuursleden dat niet zitten. Ik zie nog steeds niet in waarom dat vooraf niet gezegd kan worden. Door vantevoren bovendien te eisen dat wij ak koord dienen te gaan met welke kandidaat dan ook sluit je de ogen voor de realiteit. Dat ge tuigt in mijn ogen van ongenuan ceerd denken. Wij zijn echt wel bereid om binnen een bepaalde speelruimte een kandidaat van de trainers te aanvaarden maar wat de trainers willen, acht ik echt uitgesloten". AMSTERDAM (GPD) - Het conflict tussen Wim Kieft (foto) van Ajax en trainer Kurt Linder is weer opgelost. De spits van de Amsterdammers die vrijdag van de training werd gestuurd en gisteren met het tweede team moest meetrainen, zal vanaf vanmorgen weer opgenomen zijn in de A-selectie. Kieft: ,,In een spelmoment reageerde ik vrijdagmiddag verkeerd. Ik zei wat tegen Linder en kon meteen vertrekken. Het ge sprek met hem is vandaag positief verlopen. Ik neem dan ook aan dat ik er zondag tegen Feyenoord weer gewoon bij ben". KATWIJK - De kans is vrij groot dat Rick Talan zijn voetbalkunsten voor de rest van het seizoen in Bel giê zal vertonen. Vandaag ondergaat de Katwijker in AZ-dienst een proeftraining bij Cercle Brugge. Die Belgische eersteklasser benaderde de Alkmaarse vereniging met het verzoek Talan tot het einde van het seizoen te mogen huren. Talan zelf ziet een Belgisch avontuur wel zitten. "Ik sta er positief tegenover. Bij AZ heb ik dit seizoen toch weinig te zoeken. Veel kansen op een plek in de basis heb ik toch niet, vandaar het beter is dat ik elders wel lekker kan voetballen. Misschien kom ik via Cercle wel echt aan de bak". Vanmiddag na de proeflraining zullen Talan en het bestuur van Cercle rond te tafel gaan zitten, om tot een akkoord te komen. Aan de voetbalcarrière van doelman Harry Suvee is een abrupt einde gekomen. Op advies van dr Wout Honig stopt de Wageningse doelverdediger met zyn activiteiten onder de lat. Suvee. voorheen bij FC Utrecht, heeft een rugblessure (begin van hernia), die alleen langs operatieve weg genezen kan. Maar zelfs dan blijft het volgens de medici onverant woord op topniveau te sporten. De 29-jarige doel- u van plan de keeperstraining bij Wagenin- voor zijn rekening te r Blom ziet kansen voor Leiden: BRATISLAVA - Wie verliest valt zeker af. De winnaar heeft nog een kleine kans. Zo staan de zaken er vanavond in Bratislava voor wanneer Inter en Parker Leiden elkaar in de zeer fraaie sporthal van de oude Slowaakse hoofd stad treffen voor het tweede duel om de Europa Cup 2. Beide ploegen bleven nota bene in de eerste thuiswed strijd met lege handen staan. Bratislava kreeg zelfs een fors pak slaag van Real Madrid. Inter-coach Miroslav Remak haalt eens diep adem, als hij aan die 25 puntsnederlaag van vonge week wordt herinnerd. ,,Die ploeg was te goed voor ons", zegt hij kortaf. „In de rebound, op de break en qua schieten. Ons spel is geba seerd op snelheid, maar die Spanjaarden liepen ons zo maar de zaal uit. Een klasse beter Lie ver praat ik over wat anders". Over vanavond dan maar. Maar ook daar kan de man die het eer ste jaar hoofdcoach van de huidi ge nummer twee van Tsjecho-S- lowakije is, kort over zijn. „We moeten winnen, dat is duidelyk. Het publiek, zo'n vierduizend man denk ik toch weer. eist dat van ons Maar dat zal zeker niet eenvoudig worden. Ik ken het Nederlandse basketbal vrij goed. Den Bosch won hier vorig jaar met zestien punten. Leiden zal niet veel minder zijn. Plaat, Ha- gens en Bruinsma, die ken ik van het nationale team. Goede spe lers. We krijgen het moeilijk, maar laten we er het beste van hopen". De wat kalende ex-speler van Sla- via en voormalig trainer van de nationale jeugdploeg is sowieso niet mededeelzaam, maar als zijn eigen formatie ter sprake komt, brokkelt zijn eerst nog redelyke kennis van het Engels vry snel af en zyn er nog slechts wat ge meenplaatsen uit zyn mond op te tekenen. „Stanislav Kropilak. ja, dat is een echte goede, maar de rest, ach, wat moet ik ervan zeg gen. Nee hoor. alleen Kropilak speelt in het nationale team Sed- lak allang niet meer en Kratoch- vili ook niet. Middelmatige spe lers". Het is duidelijk. Meer informatie wil de alsmaar glimlachende Tsjech niet kwyt En zyn ster Kropilak, de 2.08 meter lange center die qua uiterlijk aardige gelykenis vertoont met Kees Akerboom, wil best wel praten, maar spreekt helaas alleen Tsje chisch. Geen probleem, de coach fungeert als tolk. „We moeten winnen", laat Remak hem zeg gen. En verder houdt de veelvou dige international van de Beatles en van Pink Floyd. Wat hy ver der nog heeft gezegd, weet alleen zijn baas Zijn tegenstrever, nennie tsiom. daarentegen is het praten nog lang niet verleerd. In het koude Bratislava, waar met het Leidse gezelschap gelyk ook de eerste sneeuw van dit jaar neerstrekt, probeert de Amsterdammer de zaken zo 'opvallend mogelyk te regelen. „Logisch", zegt hy. „Er weer terug achter zetten is wel het laatste wat ik doe. De durf en het geloof in eigen mogelykhe- den moet zo snel mogelyk als het kan terugkomen. Natuurlyk blij ven we serieus, maar ik ga geen zwaarmoedige verhalen ophan gen". Waar Blom op hoopt is dat de Tsje chen vanavond een man—to-- man-defensie zullen spelen. „In principe houden ze daarvan Ze gaan pas in een zóne als het echt misgaat Wel. dat zou mij best uitkomen, want dat is de kans voor Dave Downey, voor Em ill Hagens en voor Sid Bruinsma. Jongens die het beste zijn in één tegen één situaties. Je zag dat ik ze op de training flink heb laten hollen op de break Niet dat we het nu anders gaan doen. dat ze ker niet Maar voor het geval dat de Tsjechen er een open wed strijd van willen maken. En ik hoop dat dat zal gebeuren" AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11