Raakt de NAVO haar buik kwijt? Gromyko zwakt uitspraak af Klimaat zal beter worden Schoondochter Sacharov naar 'verboden' Gorki Als Griekenland en Turkije uitvallen Rusland bereid raketten te verminderen mits.... NAVO in communiqué 'Gaddafi een gevaar voor de wereldvrede' ZATERDAG 12 DECEMBER 1981 MOSKOU (GPD) - Om midder nacht Nederlandse tijd is Liza Aleksejeva met de trein vanuit Moskou naar haar schoonouders. Andrei Sacharov en Jelena Bon ner in hun verbanningsoord Gor ki vertrokken. Uit een tweetal te legrammen dat ze donderdag en vrijdag ontving, blijkt dat Nobel prijswinnaar Sacharov zijn hon gerstaking al op 8 december heeft opgegeven. Vrijdagmorgen is haar op het visumkantoor ver teld dat ze definitief toestem ming krijgt om de Sowjet-Unie te verlaten om zich bij haar man in de Verenigde Staten te voe gen. Uit de telegrammen heeft Liza Aleksejeva duidelijk afgelezen dat Sacharov en zijn vrouw al dinsdag hun hongerstaking heb ben opgegeven. Sacharov schrijft onder meer aan zijn schoondochter dat „hij is gestopt met het drinken van mineraalwa ter". Volgens Liza is dat een afge sproken code voor het feit dat hij zijn hongerstaking heeft opgege- ven. Hoewel Liza vrijdagavond nog niet zeker was of ze de acht uur lange treinreis naar de „ver boden" stad zonder problemen zou kunnen afleggen, was ze op timistisch. In de telegrammen staat dat Sacharov en zijn vrouw Liza maandag verwachten. „Maar de man van de geheime dienst (KGB) op het visumbu reau zei dat ik zaterdag al naar Gorki mocht. Hoe lang ik daar bij Sacharov kan blijven, weet ik niet. Dat merk ik wel", aldus Li za Aleksejeva. In haar gezellige, overvolle appar tement met komende en gaande vrienden, staat Liza de Neder landsejournalist zenuwachtig, in gebrekkig Engels te woord. Wan neer ze de Sowjet-Unie werkelijk kan verlaten, weet ze eigenlijk in de verste verten nog niet. Ze zegt dat ze haar paspoort al vrijdag had kunnen krijgen, maar ze was vergeten twee pasfoto's te laten maken en in te leveren. Naar alle waarschijnlijkheid denkt ze deze onnauwkeurigheid maandag goed te kunnen maken en dan binnen afzienbare tijd te kunnen vertrekken. „Maar het is mis schien de laatste keer dat ik And- rei en Jelena spreek, dus ik blijf zolang mogelijk in Gorki". Hoe de toestand van Sacharov en zijn vrouw is. kon schoondochter Liza met vertellen. „Een ding is zeker: hoewel ze na het begin de hongerstaking uit hun huis zijn gehaald en naar twee verschil lende ziekenhuizen zijn ge bracht, zijn ze op dit moment weer samen". Dat kon ze uit de beide telegrammen concluderen. Andrei Sacharov en Jelena Bonner zijn in hongerstaking gegaan om de Russische autoriteiten te dwingen schoondochter Liza Aleksejeva naar het buitenland te laten vertrekken. Vorig jaar al werd Sacharov, zonder opgaaf van redenen, naar de voor wes terlingen „verboden" stad Gorki verbannen. Of Sacharov ooit weer terug zou kunnen keren naar Moskou, en daarmee min of meer naar de publiciteit, durfde Liza niet te voorspellen. „Dat hangt in grote mate af van de steun voor Sacharov uit het Wes ten", aldus Liza. De Amerikaanse minister van defensie Weinberger heef! tij dens zijn bezoek vorige week aan Ankara de Turkse mach thebbers op nogal demon stratieve wijze over de bol ge aaid. Niets dan lof had hij over voor de manier waarop generaal Evren in zijn land orde op zaken had gesteld. Hij zei te menen dat Turkije zeer bewust het pad is inge slagen dat uiteindelijk zal lei den tot een democratische re gering en een nieuwe grond wet. De landen in Europa zijn daar entegen helemaal niet te spreken over de verrichtin gen van het huidige Turkse bewind. In oktober is de Raadgevende Vergadering (een soort parlement) dan wel begonnen met de samenstel ling van de nieuwe grondwet, maar of dat bijdraagt tot de herdemocratisering van het land is nog zeer de vraag. Want die Raadgevende Verga dering is voor een groot deel samengesteld uit leden, die daartoe door de regering wa ren aangewezen. Een van de voorwaarden om tot die Raadgevende Verga dering te kunnen toetreden was, dat men op de dag vóór de coup (12 september 1980) geen lid was van welke poli tieke partij dan ook. Het be wind schakelde op die ma nier twee miljoen Turken uit van een rol als volksvertegen woordiger. Toch zag men - ook in sommige Europese landen - in het sa menstellen vn ie grondwet een zekere bereidheid van de generaals om tot de democra tie terug te keren. Dat vertrouwen kreeg echter meteen een deuk, toen enke le dagen voor de bijeenkomst van de Raadgevende Verga dering alle bestaande politie ke partijen werden ontbon den. Intussen zijn sinds de coup van vorig jaar zo' dertgduizend mensen om politieke rede nen gevangen gezet. De Europese leiders zijn dan ook van mening dat Turkije lng genoeg het voordeel van de twijfel heeft genoten en dat er nu maar eens daadwer kelijk een democratie moet komen, waarin de mensen rechten worden geëerbie digd Vlak voordat minister Weinberger zijn bewonde ring voor Turkije omzette in toezeggingen voor economi sche en militaire steun, zette de EG haar steun voor dat land juist in de ijskast. Ook met de Raad van Europa dreigt Turkije tot een con frontatie te komen, nu het heeft geweigerd een commis sie toe te laten die in het land moet onderzoeken of de men senrechten worden nage leefd. Turkije loopt de kans als lid van de Raad van Euro pa te worden geschorst, ook al omdat een datum voor de beloofde verkiezingen uit blijft. Vermoedelijk zal Turkije op 23 januari in Straatsburg de eer proberen te redden door zelf uit de Raad te stappen, zoals ook Griekenland deed ten tij de van het kolonelsregime. De steun van Weinberger ener zijds en de bevriezing van de EG-steun anderzijds dreigen inmiddels een nieuwe wig te drijven in het toch al danig gehavende NAVO-bondge- nootschap. Een dergelkijke situatie deed zich eveneens voor tijdens het kolonelsregi me in Griekenland, toen de VS dat bewind bleven steu nen, hetgeen felle kritiek van de bondgenoten tot gevolg had. De situatie rond Turkije lijkt echter een ernstiger bedrei ging voor het NAVO-bondge- nootschap te worden, dan die rond het Griekse bewind van destijds. Dit valt op te maken uit de mo tieven. die de VS ertoe aan zetten om het omstreden be wind in Turkije politiek, eco nomisch en militair te steu- dige socialistische bewind in Griekenland dat er sterk over denkt zich uit de NAVO terug te trekken, een reden tot bezorgdheid vormt voor de VS en aanleiding is om al vast naar een 'vervanger' in dat gebied uit te kijken. Maar al is Griekenland een belang rijke steunpilaar voor de NA VO in het Middelllandse Zee gebied. dat is niet de enige re den waarom Weinberger toe nadering zoekt tot die andere steunpilaar: Turkije. Voornaamste reden is de strate gie die de plannenmakers hebben uitgedacht om de olie van de Golfstaten voor het Westen te waarborgen. De dreiging van de Sowjet- Unie in het gebied van de Perzische Golf ligt zwaar op de westerse maag. Nu Iran als bewaker voor de VS van dat gebied is weggevallen, is hier een gat ontstaan, waar de Sowjet-Unie maar al te ge makkelijk kan inspringen. Door Turkije in ruil voor enor me hoeveelheden geldelijke en militaire steun tot uitkijk post en basis voor het Westen te maken, denken de strate gen de Sowjet-Unie van drieste stappen m de richting van de olievelden te kunnen afhouden. Op die manier zou de 'schade' beperkt kunnen blijven tot noord-Iran, waar de Sowjet-Unie haar invloed zou kunnen uitoefenen. Te gelijkertijd zou een operatie vanaf Turkse bases moeten worden gevoerd die de zoge naamde Rapid Development Force (snel inzetbare strijd macht) van de VS de kans zou geven de olievelden te gen een aanval van de Sow jet-Unie te beschermen. Dit gezamenlijk optreden van de VS en Turkije zou een nog grotere tweespalt in het bon genootschap kunnen veroor zaken. Anderzijds zouden door de lig ging van Turkije (als 'buik' van de NAVO) de Europese landen van het bondgenoot schap direct bij de situatie kunnen worden betrokken. Wanneer de Sowjet-Unie de luchtmachtbases van (NA- VO-bondgenoot) Turkije zou aanvallen, zou dit in dat geval een daad van agressie tegen de NAVO zijn Dit risico, aldus de Amerikaan se strategen, zal de Sowjet- Unie niet graag lopen. Een di recte confrontatie met de NAVO kan namelijk per defi- niUe het begin van de Derde Wereldoorlog inhouden. Om dat risico te vermijden zal de Sowjet-Unie dus. terugre denerend, geen capriolen in het Golfgebied beginnen. Het plan is prachtig, maar de werkelijkheid is vermoede lijk anders. Want om dit te realiseren moe ten de overige bondgenoten er wel achter staan. Voorlo pig lijkt het stuk te lopen op de kritiek die binnen Europa heerst op bondgenoot Tur kije. Wanneer dit tot gevolg heeft dat Turkije uit de NA VO wordt gestoten, of - de eer aan zichzelf houdend - er zelf uittreedt, dan raakt de NAVO naast Griekenland alweer een .t kwijt V.in de zo mooi door de Ameri kaanse strategen bedachte plannetjes om de olie te be schermen komt dan niets te recht. Sterker nog: het bond genootschap raakt zijn buik kwijl ANNEMIEK RUYGROK. AU Griekenland en Turkije uit het NAVO bondgenootschap gaan, valt aan de zuidflank een grote leegte MOSKOU - De Sowjet-Unie is bereid om het aantal SS-4 en SS-5 raketten met enkele honderden te verminderen als de Verenigde Staten bereid zijn om in te gaan op het Sowjet-aanbod tot het instellen van een moratorium voor middellange afstandswapens. Het is niet uitgesloten dat de Sowjet-Unie ook bereid is tot het verminderen van SS-20 raketten, maar dat zou pas kunnen gebeuren als de onderhandelingen in Genève voorspoedig verlopen. Dit heeft de Russische minister van buitenlandse zaken Gromy ko gisteren tegen de Nederland se parlementaire delegatie ge zegd. Hij heeft hiermee de toe zegging van de Prawda-hoofdre- dacteur donderdag tegenover de delegatie, dat de Sowjet-Unie en kele honderden SS-20 raketten zou willen vernietigen, nogal af gezwakt. De Nederlandse parlementariërs, buitenlandspecialisten en de fractievoorzitters van de rege ringspartijen, hebben gistermid dag ruim twee uur met Gromyko gesproken, hoewel voor het ge sprek aanvankelijk maar een half uur was uitgetrokken. Delegatieleider Scholten (CDA) sprak in dit verband van een unieke ontvangst, niet alleen door het lange gesprek met Gro myko maar ook door het niveau van de andere gesprekspartners van de delegatie. Het gesprek met Gromyko vond volgens Scholten in een zeer vriendelijke sfeer plaats. Wel had hij de in druk dat het beeld dat men in de Sowjet-Unie van Nederland heeft enigszins is bijgesteld, in die zin dat de Russen duidelijk is gemaakt dat in Nederland ook grote bezorgdheid heerst over de bewapening aan Sowjet-zijde. De delegatie kwam naar Moskou om daar te praten over de proble matiek van de wapenbeheersing en de conferentie van Madrid waarbij de mensenrechten een grote rol spelen. Over dit laatste was de delegatie in het algemeen nogal somber na de gesprekken met de Russen. PvdA-fractievoorzittr Meijer heeft de overtuiging gekregen dat de Sowjet-Unie in Genève een grote inzet aan de dag wil leggen om tot goede resultaten te komen. Hij had de indruk gekregen dat er in het westen mogelijk wat te vaak negatief gedacht wordt over de opstelling van de Rus- Wat afstandelijker in zijn oordeel was D'66-fractievoorzitter Brink horst. Brinkhorst zei uit de ge sprekken met de Russen geleerd te hebben dat het nodig is om tussen de Europese landen tot een betere organisatie te komen om op die Wijze bij de gesprek ken in Genève betrokken te wor den. CDA-fractievoorzitter Lubbers heeft Gromyko in de besprekin gen voorgehouden dat de opstel ling van Nederland in de NAVO niet als zwakte mag worden uit gelegd. Waltmans (PPR) had waardering voor de positieve wil van de Rus sen om in Genève tot resultaten te komen. Na wat hij over de be- wapeningsproblematiek in Mos kou heeft gehoord, bestaat bij Waltmans de indruk dat er met goede wil aan beide kanten uit te komen moet zijn. De WD-buitenlandspecialist Van Eekelen was erover te spreken dat de delegatie in Moskou een daadwerkelijke discussie met de Sowjet-autoriteiten heeft kun- Gromyko zei het onbegrijpelijk te vinden dat de Verenigde Staten de kernwapens van Engeland en Frankrijk buiten beschouwing laten. Het Russische voorstel houdt dan ook in dat er zowel in kwantitatief als in kwalitatief op zicht een bevriezing aan beide kanten plaatsvindt, wat betreft de middellange-afstandswapens. De Nederlandse parlementariërs hebben in Moskou aangedron gen op integrale uitvoering van de akkoorden van Helsinki, met name waar het gaat om de af spraken betreffende de mensen rechten. Over de resultaten van deze gesprekken was men nogal somber. De vragen over de slech te omstandigheden van de men senrechten vielen, aldus Lub bers, "in vrij droge aarde". Doodvonnissen in Turkije ANKARA - De militaire aanklager in de Oostturkse stad Erzurum heeft tegen 109 leden van de linkse organisatie Dev-Yol de doodstraf geëist. Tegen de ande re beschuldigden in dit proces waarbij in totaal 682 mensen te recht staan, heeft hij gevangenis straffen van 5 tot 15 jaar geëist. De verdachten worden ervan be schuldigd verscheidene moor den te hebben begaan in de Zwarte-Zee-provincie Artvin. Voorts zouden zij gewapende aanvallen en bomaanslagen op hun geweten hebben. LONDEN - Onder Arctische omstandigheden in heel Engeland heeft zich bij Londen in een sneeuwstorm een personentrein achter in een lege, stilstaande, trein geboord. Er vielen vier doden. Twaalf passagiers raakten gewond. Zeker zeven mensen zaten in eerste instantie bekneld de wrakstukken, De trein was op weg 1 i wie twee in de cabine i an de Britse hoofdstad r BRUSSEL (GPD) - De NAVO heeft gisteren een duidelijk sig naal aan de Sowjet-Unie gegeven dat zij werkelijk serieus wil on derhandelen over wapenbeper king. Tegelijktertijd benadrukt de NAVO dat het systeem van collectieve verdediging onder tussen overeind gehouden zal worden. Dit is volgens minister Van der Stoel de boodschap die de NAVO-ministers van buiten landse zaken nadrukkelijk naar Moskou hebben willen doorge ven via hun communiqué aan het eind van de tweedaagse NA- VO-raad in Brussel. Opvallend was de voorzichtig posi tieve toon waarop de NAVO-mi nisters en NAVO-secretaris-ge- neraal Luns zich gisteren, na ja ren van pessimisme, uitlieten over de internationale situatie. Volgens Luns is de situatie in de wereld „niet gevaarlijker dan een hoe je maag gevuld zal worden. Solidaridad steunt groepen kleine boeren en krottenbewoners in heel Latijns Amerika die vechten voor voedsel. Met hun vakbonden, koöperaties en basisgroepen vechten zij voor een rechtvaardige verdeling van voedsel en grond, verdienen onze steun. jaar geleden, maar meer stabiel geworden". De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Haig wees erop dat de Sowjet- Unie het afgelopen jaar niet zul ke overduidelijke (agressieve) acties heeft uitgevoerd als in de jaren daarvoor. „Er is", aldus Haig, „des te meer reden voor enig optimisme nu de dialoog met het Oostblok weer is begon nen en geintensiveerd zal wor den". Minister Van der Stoel benadrukte gisteren na afloop van het NA- VO-beraad het accent dat de ver schillende besprekingen met het Oostblok over wapenbeperking en verbetering van de wederzijd se relaties in het NAVO-commu- niqué heeft gekregen. „Daar ligt nu veel meer nadruk op en dat vind ik na een periode van Ame rikaanse aarzelingen ten aanzien van deze besprekingen zeer be langrijk", aldus Van der Stoel. Oost en West zullen de komende tijd proberen de onderlinge be trekkingen te verbeteren en de wederzijdse bewapening terug te schroeven. De Verenigde Staten en de Sovjet Unie beginnen waarschijnlijk in maart 1982 hun onderhandelingen over beper king van de grote strategische atoomwapens. De Amerikaanse onderhandelaar in Geneve. Paul Nitze heeft bij de NAVO-minis- ters deze week een nogal positie ve indruk achtergelaten van de start van deze besprekingen. Het gaat vlotter dan men had ver wacht. De NAVO-ministers be nadrukken in hun slotverklaring dat succesvolle onderhandelin gen met de Sowjet-Unie alleen mogelijk zijn als beide kanten van het NAVO-besluit van 1979 over de invoering van 572 nieu we atoomraketten en tegelijker tijd de onderhandelingen ter be perking van deze wapens over eind worden gehouden. „De uit voering van het moderniserings programma gaat door en kan al leen worden gewijzigd door een redelijk en doelmatig akkoord over wapenbeperking, aldus het communiqué. Luns benadrukte dat alle NAVO- partners het dubbelbesluit van 1979 „herbevestigd"hebben. Met dat woord raakte hij een gevoeli ge Nederlandse snaar omdat het nieuwe kabinet-van Agt het NA VO-besluit wegens de politieke onenigheid hierover niet heeft willen herbevestigen, maar slechts als voldongen feit heeft aanvaard.Het NAVO-communi- qué besteedt voor het eerst spe ciale aandacht aan de vredesbe weging in West Europa Het wijst er weliswaar op dat de Sowjet- Unie de zorgen die in West-Euro pa over de kernwapens leven, misbruikt voor eigen doelein den. maar, zo zei minister Van der Stoel, „algemeen wordt er kend dat die zorgen oprecht zijn en dat de vredesbeweging niet domweg een instrument van Moskou is" Amerikaanse president: WASHINGTON - De Amerikaan se president Reagan, die er bij zijn landgenoten in Libië op heeft aangedrongen in verband met "dreigend gevaar" dat land te verlaten, heeft de woorden campagne gisteren voortgezet met de verklaring dat hij de Libi sche leider Gaddafi beschouwt als een "ernstig gevaar voor de wereldvrede". De president zei te hopen dat de naar schatting 1500 Amerikanen in Libië "zo snel mogelijk zullen vertrekken". Reagan sprak korte tijd met journalisten in de ovale kamer van het Witte Huis tijdens een bijeenkomst met een van zijn voorgangers. Gerald Ford, die een bezoek bracht aan Was hington. Ford zei het besluit van Reagan het Amerikaanse paspoort voor Li bië ongeldig te verklaren en Amerikanen daar naar huis te roepen te kunnen billijken. Het officiële Libische persbureau heeft gemeld dat de in Libië woonachtige Amerikaanse staatsburgers "in vrede en veilig heid" leven. Volgens het bericht is de "situatie" waarin de Ameri kanen in Libië verkeren "beter dan wat zij op dit moment in de Verenigde Staten kunnen ver wachten". "Als de president van de Verenig de Staten het heeft over terroris me. moet hij met bewijzen ko men". Zulke bewijzen bestaan volgens het persbureau niet en dat zou het duidelijk maken dat "Reagan een leugenaar en een lafaard is en dat hij zijn eigen waardigheid boven elke andere afweging stelt Libië heeft aan de olie exporteren de landen (OPEC) gevraagd ge zamenlijk actie te ondernemen tegen Amerikaanse oliemaat schappijen die zich uit dat Afri kaanse land terugtrekken De commissie voor buitenlandse zaken van de OPEC heeft het Li bische verzoek in beraad.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9