Enorm voedselkonvooi vertrekt naar Polen Kabinet keert elk dubbeltje tweemaal om Shell ontkent lozen van afval op riool Rituelen voor de veldslagen Sugar Rechtbank blokkeert vragengolf Prijsstijging blijft beneden 7 procent Ruim 100 vrachtauto's met 165.000 pakketten "Heintje" getrouwd 8R0WN NOS wil vanaf april 4 uur zendtijd meer ZATERDAG 12 DECEMBER 1981 "Ford-holding in ons land voor belangen in Z.-Afrika" AMSTERDAM (ANP) - Ford is van plan in Nederland een hol dingmaatschappij te vestigen, die de belangen gaat behartigen van de drie produktie-afdelingen en de verkooporganisatie van Ford in Zuid-Afrika. Dit heeft Henk Kox, medewerker van de Stichting Onderzoek Multinatio nale Ondernemingen (SOMO) gisteren gezegd tijdens het Ford- tribunaal in Amsterdam. Volgens Kox heeft Ford hiervoor belastingtechnische redenen. Kox verklaarde dat het bericht afkomstig is van iemand die "zeer nauw is gelieerd met het hoofdkantoor van Ford in Ame rika". In juni van dit jaar zou er bij de overheid een aanvraag voor deze maatschappij inge diend zijn. Het Ford-tribunaal kwam overi gens op alle punten van de aan klacht tot een veroordeling van het beleid van Ford. "De Amster damse produktieafdeling is ge sloten zonder dat daar aanwijs bare economische redenen voor waren". Dodewaard-proces ARNHEM (ANP) - De Arnhemse rechtbank heeft gisteren tijdens de tweede dag van het Dode waard-proces verreweg het grootste deel van de vragen te gengehouden, die de verdedigers van de veertien verdachte actie voerders wilden stellen aan de alsnog als getuige opgeroepen burgemeester Goldberg van Do- dewaard en rijkspolitiecomman- dant Feijl brief. De verdediging had een lijst sa mengesteld van dertig vragen. De rechtbank oordeelde de meeste vragen buiten de orde en niet ter zake doende. Alleen de vragen die volgens de rechtbank verband hielden met de strafbaarheid van de verdach ten of met een mogelijke niet- ontvankelijkheid van het open baar ministerie moesten Gold berg en Feijlbrief wel beant woorden. Vragen over het gebruik van de traangasspuitbussen en arresta tieteams werden zodoende niet beantwoord. Ook vragen om: trent de rol van het openbaar mi nisterie tijdens de blokkadeweek in Dodewaard behoefden vol gens de rechtbank niet te wor den beantwoord. Het was donderdag (de eerste zit tingsdag) een overwinning ge weest voor de verdediging, dat Goldberg en Feijlbrief alsnog als getuigen werden opgeroepen. De officier van justitie, mr. G. Kor- stens, had zich daar aanvankelijk tegen verzet. De rechtbank be sloot gisteren echter op voorstel van mr. Korstens de meeste vra gen tegen te houden. "Onbehoor lijk" of "suggestief' achtte de rechtbank vragen als respectie velijk: "Acht u het vergassen van demonstranten niet in strijd met uw eigen toestemming tot het houden van een demonstratie"? en "Waarom is het overheidsbe leid er vanaf het begin op gericht geweest om tot een confrontatie te komen"? Moord op straat APELDOORN (GPD) - Een ille- gaal in ons land verblijvende man heeft gisteren een 27-jarige vrouw uit Apeldoorn met een groot aantal messteken om het leven gebracht. Dat gebeurde op straat, terwijl het negenjarig dochtertje van de vrouw toe keek. De uit Rotterdam afkom stige man probeerde vervolgens zichzelf met messteken van het leven te beroven. De man ligt zwaar gewond in het ziekenhuis; voor zijn leven wordt gevreesd. Het tweetal had geruime tijd sa mengewoond. DEN HAAG (GPD) - De prijs stijging zal dit jaar evenals vorig jaar beneden de 7 pro cent blijven. Dat staat vast nu de stijging der kosten van le vensonderhoud tussen half oktober en half november be kend is: 0,3 procent. De Con sumentenbond echter toont zich in een reactie op de be kendmaking van het prijsin dexcijfer zeer verontrust over de ontwikkelingen. Het inflatietempo steeg van 6,6 tot 6.7 procent en dit laatste getal lijkt zo ongeveer de stij ging voor dif jaar te worden. Vorig jaar stegen de prijzen met 6,7 procent. Het prijsindexcijfer steeg van 146.3 tot 146.8 punten (op ba- Consumentenbond erg verontrustend sis 1975 is 100). Dat was voor al het gevolg van het duurder worden van vers fruit, brood, varkensvlees, vleeswaren, elektriciteit, dameswin- terkleding en kosten van zie- kenhuisverpleging. Onder de dalingen was die van de ben zineprijs het belangrykst. Vo rig jaar stegen de prijzen tus sen half oktober en half no vember met 0,1 procent. „Tot de lippen" De Consumentenbond zegt de stijging van de inflatie aan de hoge Kant te vinaen en spreekt er zijn ernstige verontrusting over uit, te meer omdat de gevolgen van de opwaardering van de gul den niet in de ontwikkeling van de prijzen terug te vin den zijn. De bond is uiterst pessimistisch over de toe komst op prijsgebied. Zij ver wijt de centrale overheid te veel op de consument af te wentelen. „Den Haag is uiterst gul, zo blijkt, met het verlenen van ontheffingen aan gemeenten om tarieven te laten stijgen", aldus de CB. „Veel consu menten is het water tot de hp- pen gestegen." De 165.000 kerstpakketten zijn het resultaat van de landelijke actie 'Een Pak van je Hart voor Polen', die is georganiseerd door de Stichting Vriendenhulp voor Po len en een ochtendblad. De hele handel vertegenwoordigt een waarde van ruim zestien miljoen gulden. Elke doos kost honderd gulden. Zij die meededen aan de actie betaalden vijf tientjes, de Laboratorium voor cocaïne opgerold LA CALAMINE - In het Belgische La Calamine is gisteren het huwelijk voltrokken tussen de zanger "Ijeintje" Simons (26) en de 21-jarige Doris Uhl. Vandaag wordt het huwelijk kerkelijk ingezegend. BROADWAYS No.1 HIT SHOW Kaarten bij Haagsche Cct, Vaderland, Posthoorn. Bespreek tijdig uw plaatsen! DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal de uitgaven de eerste maan den van het komende jaar strak in de hand houden. Bovendien gaat het zich voorbereiden op eventuele extra bezuinigingen van enkele miljarden in het voor jaar. Daartoe heeft de minister raad gisteren besloten. De ministers hebben afgesproken nieuwe verplichtingen die geld kosten tot het uiterste te beper ken. De uitgaven per departe ment worden aan maxima ge bonden. Ook over de uitvoering UTRECHT (GPD) - Het (volgens de organisatoren) groot ste particuliere voedseltransport dat ooit in de wereld is opgezet, vertrekt zondag vanuit Utrecht naar Polen. Het konvooi bestaat uit 110 vrachtwagens en nog eens onge veer veertig volgauto's. De lading: 165.000 kerstpakket ten bestemd voor de minstbedeelden in het in een crisis verkerend Oostblokland. andere vijftig gulden worden bij gelegd door de bedrijven die de pakketten hebben samengesteld. De stoet vertrekt zondagmiddag om één uur. Onder politiebege leiding rijden de wagens via Ou denrijn over de A-12 naar de Westduitse grens. De opritten van de snelweg worden tijdens het passeren van de kolonne on geveer een kwartier afgesloten. De politie raadt weggebruikers aan de weg Utrecht-Arnhem- Duitse grens tussen één en drie uur te mijden. Automobilisten die de weg toch op gaan moeten rekening houden met vertraging en moeilijkheden bij het inhalen van de zeven kilometer lange rij. Al zeven maal De actie 'Een Pak van je Hart voor Polen' is een initiatief van het echtpaar Ansems uit Heemstede. Al een jaar zijn zij in de weer voor Polen en verzorgden eerder reeds zeven voedseltransporten. De kerstpakketten bevatten on der andere rozijnen, lucifers, zeep, waspoeder, koffie, worst, tandpasta, suiker en een brief kaart. Daarop staat het adres van de gever. Het is de bedoeling dat de Polen die een pakket krijgen, de kaart terugsturen zodat de Nederlanders weten dat hun doos is aangekomen. Het bedrijfsleven verleent veel gra tis medewerking aan het trans port. Negentig vervoersbedrij ven stelden een of meer vracht wagens beschikbaar. Het kon vooi wordt begeleid door een bandenflrma, een takelwagen, vijf tankauto's met 150.000 liter dieselolie en een ambulance van het Rode Kruis De ANWB neemt de reisverzekeringen voor haar rekening. De chauffeurs hebben een snipperweek opge nomen voor het transport. Volgens een van de organisatoren zal de tocht vermoedelijk zeer zwaar worden. Op sommige plaatsen zou in Polen anderhalve meter sneeuw liggen. Tot de Poolse stad Poznan blijven de wagens achter elkaar rijden. Daar zwermen zij uit over het land en doen in totaal 32 steden aan. In die plaatsen zullen de kerken zich bezighouden met de verdeling. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse narcoticabrigade heeft aan de Nassaukade een co- calne-laboratorium opgerold, dat volledig in werking was. Volgens de politie is het voor het eerst dat een dergelijk lab in Nederland - waar meestal al gezuiverde co caine wordt aangevoerd - werd aangetroffen. In verband met de ze zaak werd één 36-jarige Ame rikaan aangehouden. De politie verwacht nog meer arrestaties. De narcoticabrigade kwam het la boratorium op het spoor nadat omwonenden hadden geklaagd over een doordringende ether- geur. gingen van twee tot vier miljard gulden extra nodig. Om dan kno pen door te kunnen hakken, wor den nu al mogelijke ombuigin gen op een rij gezet. Daarbij wordt gekeken naar de so ciale verzekeringen, de gezond heidszorg, de overheidssalaris- sen en de rijksbegroting. De mi nisters maken bij het zoeken van bezuinigingsmogelijkheden ge bruik van de zogenaamde her overwegingsrapporten die nog door het vorig kabinet zijn opge steld. voorgenomen ombu.gingen Te yenvachten tegenvillers run zijn afspraken gemaakt. Nieuwe geld kostende plannen zullen slechts bij uitzondering door het kabinet worden overwogen, Als de economische ontwikkeling verloopt zoals nu wordt voor zien, zijn in het voorjaar bezuini- Afleidingsmanoeuvre van Uniser9 BREDA (ANP) De bedrijfslei ding van Shell-Moerdijk ontkent hardnekkig dat het bedrijf begin 1980 illegaal afvalwater met een hoog gehalte aan gechloreerde koolwaterstoffen op het riool zou hebben geloosd. Shell is 'veront waardigd over dit soort aantij gingen' en beschouwt ze als aflei- dingsmanoevres in het Uniser- proces. Twee oud-werknemers van Uniser verklaarden gisteren in een ge- tuigen-verhoor voor de Bredase rechtbank dat zij vlakbij de Shell-vestiging in een rioolbek ken langs de openbare weg de zelfde typische stof aantroffen die onder meer door Uniser zelf voor Shell verwerkt - naar later bleek ook geloosd - werd. De werknemers herkenden het resi duwater aan de typische geur. Deze verklaringen werden desge vraagd bevestigd door één van de hoofdverdachten, de oud- technisch directeur Magnus S. Hij was bij de 'ontdekking*'aan wezig. Shell ondervond begin 1980 pro blemen met de zuivering van het residuwater omdat de zuive ringsinstallatie door een tech nisch mankement buiten wer king was. Het bedrijf produceert jaarlijks 200.000 ton van dit resi duwater dat gezuiverd via het riool en een persleiding in de Schelde bij waarden geloosd wordt. Shell heeft bij Uniser 10.000 ton aangeleverd, ondanks waarschuwingen van Rijkswa terstaat dat Uniser dit afvalwater ongezuiverd in het Hollands Diep of op de persleiding zou lo zen. Volgens de Shell-woordvoerder hanteert het bedrijf SSN de Moerdijk juist moderne metho den voor de verwerking van het afvalwater. Maandag wordt een werknemer van Shell voor de rechtbank ge hoord die met Uniser over het re siduwater heeft onderhandeld. lagere aardgasopbrengst 1,3 miljard, tegenvallende belas tinginkomsten van 500 tot 750 mihoen, een hoger financierings tekort over 1981 en hogere uitga ven voor werkloosheidsuitkerin gen van enkele honderden mil joenen guldens. Vice-premier Den Uyl zei dat het aantal werklozen vermoedelijkin februari al 475.000 zal bedragen. Dat aantal was eerder geraamd als gemiddelde voor heel 1982. Nu al zijn er 443.000 werklozen. De komende maanden komen er nog zeker 40.000 tot 50.000 by. al dus Den Uyl. KOV bepleit deeltijdbaan EINDHOVEN „We doen een be roep op ieder lid, maar speciaal op degenen die nu samen met hun echtgenoot of echtgenote twee volle arbeidsplaatsen inne men. We veroordelen dat niet. We vragen alleen: denk zelf eens aan de mogelijkheid om vrijwil lig in deeltydarbeid te werken" Dit beroep op de solidariteit van de onderwijsgevenden deed J. G. M. van Wegberg, voorzitter van de Katholieke Onderwijs Vakor ganisatie (KOV) de grootste on- derwijsvakbond vanmorgen tij dens de algemene vergadering van zijn vakbond in Eindhoven De KOV, aangesloten bij het CNV. is met haar ruim 50.000 le den de grootste onderwysvak bond van Nederland. HILVERSUM (GPD) - Het NOS- bestuur heeft minister Van der Louw van CRM gevraagd om de televisiezendtijd per 1 april 1982 met vier uur uit te breiden. Het verzoek is gedaan op suggestie van de minister van CRM zelf, maar de omroep heeft een afwij kende opvatting ten aanzien van de financiering van deze extra zendtijd- Het bestuur heeft, op aanraden van de raad van beheer van de NOS, vastgehouden aan het meerja renplan voor de televisiezend tijd, zoals dat een jaar geleden is vastgesteld. Dat betekent per 1 oktober 1982 deinvoering van middag-televisie, zonder dat voor die acht uur meer kijken per week geld ter beschikking wordt gesteld. De vier uur per 1 april volgend jaar vallen op de avond, hetzij op donderdag en zondag, hetzij op vrijdag en za terdag. Daarmee hoopt de minis ter een tegenwicht te kunnen gaan bieden aan de telcvisiepira- terij. De minister wil echter dat die vier uur worden gerealiseerd zonder dat dat extra programma- geld gaat kosten. Dat gaat de om roep te ver. Wel is men bereid het tot 1 oktober, het moment van de invoering van middag-televisie op werkdagen, zonder aanvul lende gelden te stellen. Het is al vaker gezegd en ge schreven: op sociaal-econo misch terrein zijn de verschil len tussen de coalitiepartners in het kabinet-Van Agt vaak groter dan de overeenkom sten. Zo'n weekje debatteren in de Tweede Kamer over een handvol financiële en sociaal- economische wetjes geeft in die verhoudingen een aardig inzicht Niet dat het tot grote botsingen kwam, daarvoor is het ge woon nog te vroeg. Maar de schermutselingen tussen bij voorbeeld PvdA-minister Den Uyl van sociale zaken en het CDA, of van D'66 met CDA-ministcr Van der Stee van financiën zijn voorpos tengevechten voor de grote veldslagen die het komende voorjaar in het kabinet moe ten worden uitgevoerd. Het was opvallend dat de scheidslijnen by die conflic ts niet uitsluitend lagen tus sen CDA en D'66 aan de ene. en de eenzame PvdA aan de andere kant, zoals de laatste maanden zo vaak is gebeurd. De „pijn" was dit keer rede lijk verdeeld over de coalitie genoten. Zo voegde minister Van der Stee de D'66'er Engwirda toe dat zijn motie over het hand haven van de koppeling tus sen lonen en uitkeringen „een persoonlijke aanval" was. En minister Den Uyl verweet CDA-vice-voorman Louw de Graaf donderdag „niet te handelen zoals rege ringspartners met elkaar om gaan", toen deze Den Uyl met strafmaatregelen begon te bedreigen. Dit soort sfeerverpestende op stellingen, in een kabinet dat toch al niet overloopt van eensgezindheid, doet het erg ste vermoeden voor die mo menten waarop het er werkelijk op aan komt, wan neer CDA. PvdA en D'66 in februari werkelijk met elkaar in de slag moeten om in het ryksbudget nieuwe, zware besnoeiingen te gaan aan brengen. Het begon eind vorige week al met de uitlatingen van minis ter Van der Stee over het be spreekbaar maken van de loskoppeling van lonen en uitkeringen. Van der Stee drukte zich in een tv-gesprek dermate onzorgvuldig uit, dat zyn „partners" PvdA en D'66 als om strijd over hem heen vielen. PvdA-fractielei- der Meijer eiste in een over spannen reactie zelfs bijna het aftreden van de bewinds- De stellige verklaringen achter af, van Van der Stee zelf en van waarnemend premier Den Uyl, dat het kabinet on verminderd vasthoudt aan de in het regeerakkoord vastge legde koppeling tussen netto minimumloon en netto-uit keringen, vermocht niet de indruk weg te nemen dat de koppeling wel degelijk op de helling gaat. Koppeling Niet de netto-netto-koppeling, maar een ander soort koppe ling: die tussen de lonen in het bedrijfsleven en de amb tenarensalarissen, waaraan de uitkeringen op hun beurt weer gekoppeld zijn. Het is met name het CDA - Den Uyls voorganger Albeda heeft daar menigmaal uiting aan gegeven - een doorn in het oog dat de loon-lasten van de overheid feitelijk be paald worden door wat in het bedrijfsleven met de lonen gebeurt. Loskoppeling van ambtenaren salarissen en lonen in het be drijfsleven is zo langzamer hand het enige middel dat de overheid naast diepingrijpen de loonmaatregelen of nog dieper insnijdende bezuini gingen ten dienste staat om de rijksuitgaven binnen de perken te houden. Door de grote gevoeligheden waarmee de loskoppeling - en ook deze vorm daarvan - met name bij PvdA en D'66 is omgeven, zal het kabinet in de eerste plaats naar andere bezuinigingen moeten om zien. Naarmate het daann minder slaagt zal de genoem de vorm van loskoppeling steeds dichterbij komen. Die waarschuwing heeft CDA- leider Lubbers, kort voor hy naar Moskou afreisde om we reldpolitiek te gaan bedry- ven, ondubbelzinnig laten horen. Hij verwijt Den Uyl (en in hem de andere PvdA ministers) onvoldoende ernst te maken met het zoeken naar en voorbereiden van be zuinigingen. „Als die bezuinigingen nog ver der vooruit worden gescho ven voeren we in het voorjaar een discussie over de ontkop- peling Daar is geen ontko men aan", zei hij vorige week tegen de Volkskrant. En als het zo ver is, dan alsjeblieft geen krokodillentranen, voegde hij de socialisten er nog waarschuwend aan toe. Verdergaande bezuinigingen betekenen echter ook gega randeerd een verlies aan werkgelegenheid. In de afwe ging die dan ontstaat tussen werk en loon - al is dat dan slechts het loon van ambte naren en uitkeringstrekkers - zal de keuze voor het laatste wel heel verleidelijk kunnen worden. Dat is de teneur achter de op merkingen van Lubbers en Van der Stee. Niet ontevreden Daarby komt dat Den Uyl tus sen twee vuren zit: Lubbers en de zijnen (Van Agt laat zyn fractieleider keurig de kas- tanjes uit het vuur halen) aan de ene kant, werkgevers en werknemers aan de andere. Den Uyl deed donderdag wel alsof hij „niet ontevreden" was, maar de kans dat hij zeer binnenkort een, al dan niet volledige. loonmaatregel moet nemen om verder on heil te voorkomen nadert de 100 procent. Dat lykt voor een socialistische minister, die er toch ook alle belang by heeft om de vakbe weging te vriend te houden, geen aantrekkelijke uit gangsstelling. De manier waarop de CDA-fractie don derdag in het debat over de wet op de loonvorming dat vuurtje nog eens opstookte heeft zyn positie er niet beter op gemaakt. Den Uyl wilde slechts de moge lijkheid hebben om een alge mene loonmaatregel (voor ie dereen dus) te treffen, maar het CDA eiste dat hy ook per bedrijfstak of cao zou ingrij pen, wanneer de loonontwik keling daar uit de hand gaat lopen. Dat is niet denkbeeldig, wan neer werkgevers en werkne mers, na het mislukken van het centrale loonoverleg, in de afzonderlijke sectoren over looneisen gaan onder handelen. Die ruimte hebben zy nu. ook als het kabinet met een partiële looningreep (aftopping van vakantiegeld en prijscompensatie) komt Alleen zo heeft de vakbewe ging een kansje om nog iets uit het vuur te slepen. En ook de werkgevers onderhande len - nadat hun voorstellen voor een centraal akkoord van tafel waren geveegd - lie ver per bedryf of bedryfstak, dan gedicteerd door de mi nister uit Den Haag. Tenminste, zo luidt het officiële verhaal. De vakbeweging, in elk geval de FNV. is echter al lerminst eensgezind. De lei ding van de diverse bonden lykt best bereid tot loonmati ging (in ruil voor werk), maar in de achterbannen van byv de Voedingsbond rommelt het al lang en een pleidooi voor vrywillige matiging komt daar niet over Voor de leiders van de toch al met ledenverlies kampende bonden is het dan aantrekke- lyker te kunnen zeggen: „Het kan niet, want de regering be let het ons". Terwyl de amb tenaren. ook al niet zo mati gingsbereid, weten dat elke buitensporige looneis door de werkgever - immers de overheid zelf op andere ma nieren weer teruggepakt worden. Schimmenspel Daarom drong het CDA zo aan op de mogelijkheid om be drijfstaksgewys in te grypen Feit is echter dat dergelijke ingrepen slechts mogelijk zyn. wanneer eerst een alge mene loonmaatregel is afge kondigd. Die lykt zo onver- mydelyk en paradoxaal ge noeg zal dat de FNV mis schien niet eens zo slecht uit komen, omdat de interne ver deeldheid daardoor verdoe zeld kan worden. Wat zich de afgelopen dagen heeft voor gedaan lykt in dat licht ver dacht veel op een schimmen spel HANS DE BRUIJN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7