Warme stoof hield vorst niet tegen Kerkdiensten Leidse kerken 'zuinigniet warmer dan 15 graden... LEIDEN - Haar zondagse pudding liet mevrouw Sira, toen ze nog kosteres was, afkoelen op een zerk in de Pieterskerk. Ze liep dan van haar keuken in het kosters huis de lange gang naar de kerk door en zette de hete schaal daar om een hoekje op de koude grond. Als het flink vroor, kon de temperatuur in de kerk gemakkelijk tot vier vijf graden onder nul dalen. Maar de diensten gingen gewoon door, zonder dat het kerkbe stuur er financieel scha van ondervond. Immers, het enige middel tegen algehele verkleuming was en bleef de warme stoof, waarvan alleen de Pieterskerk er al zo'n vijfhonderd had. Die stoof zorgde uitsluitend voor vorstvrije voeten. De temperatuur in de kerk werd er geen graad beter van. Ineengedoken en half verstijfd zat het geharde hervormde kerkvolk - de kragen omhoog - het lange uur uit. En was het de kou niet die de dienst tot een bar gebeuren maakte, dan joeg een ijzige tocht de bibberende kerkgangers wel om de oren. De blaadjes van het psalmboe1.' waaiden ervan om. Na de oorlog zijn er overal wijk- kerken gekomen. De grote stadskerken werden leger en leger. De Pieterskerk ging zelfs voorgoed dicht. Een voordeel van de wijkker- ken was, dat de mensen er in een behaaglijke sfeer - van thuis gewend - werden ont vangen. Ze verlangden niet minder. Maar nü hebben de kosters zo waar het consigne gekregen om de thermostaat van de verwarming niet hoger dan vijftien graden te zetten. Om energie en kosten te bespa ren. Vooral kosten, want die zijn, volgens de kerkvoogdij, de laatste jaren verachtvou digd. En dat kan bruin niet meer trekken. De kerkgan gers is aangeraden, zich war mer te kleden en hun jas in de kerk aan te houden. Tegenover de koudekommer van weleer doet de vraag van het huidige kerkbestuur om voor deze 'lichte ontbering' begrip te hebben haast lach wekkend aan. Er zit. als het goed wintert, nog altijd een temperatuurverschil met vroeger van ten minste vijf tien graden tussen. De kerkganger van nu is ge steld op comfort. Tien tegelijk Ik moet vóór ik verder ga nog wel even vertellen, dat koste res Sira één keer haar afge koelde pudding niet tijdig heeft kunnen opdienen. Ze had 'm wéér op de grond in de kerk gezet en 'iemand' - de dader heeft ze nooit kun nen achterhalen - was zo leuk om de dampende schaal ylings in het preekstoeltje achterin de kerk te verstop- pen. Na een uitgebreide speurtocht werd de pudding toch nog gevonden, maar wel een paar uur te laat. Toen Jan Sira - hij woont nu in het woongebouw voor ou deren 'Rosenburch' aan de Vijfmeilaan - in 1946 koster van de Pieterskerk werd, nam hij 24 'sierstoven' van zijn voorganger Rameau over. Dat waren ronde stoven van extra kwaliteit hout met aardige versierinkjes eraan. Ze werden gebruikt bij spe ciale trouwerijen. De kerk kende in die 'goeie ou we tijd' openbare (of algeme ne) en bijzondere huwelijk sinzegeningen. De openbare huwelijken, zo vertelde oud-koster Jan Sira mij, waren gratis. Het ging soms met tien tegelijk. Dat gebeurde in het achterstuk van de kerk, het koor, waar in de roomse tijd het hoofdal taar stond. De algemene bruidsparen moesten genoe gen nemen met de 'dominee van de maand'. Beurtelings hadden de dominees een maand achtereen dienst voor zulke trouwerijen. Het paar moest voor de huwe lijksbijbel één gulden beta len. Kon een familie het zich veroorloven, in plaats van te voet met koetsen naar de kerk te komen, dan bracht het kerkbestuur nog eens vijf gulden voor een trouwdienst in rekening. Nu waren er paren die zo'n massaal ritueel niet begeer den. Zij wilden speciaal trouwmeubilair en zélf de do minee kiezen. Zo zijn de bijzondere trouwerij en in zwang gekomen. Om het onderscheid met de alge mene inzegeningen nog iets duidelijker te maken, werden de bijzondere in het schip van de kerk, vóór de hoofd preekstoel, gehouden. De 'Gemeentecommissie' - de latere kerkvoogdij - besteed de de hele regeling uit aan de koster, die zelf de spullen voor de speciale inzegenin gen maar moest aanschaffen. De koster - zijn inkomen was allesbehalve een vetpot - kon er op die manier nog wat bij verdienen. Het kerk bestuur nam genoegen met een bescheiden percentage van de 'opbrengst' van deze diensten. Klassen Maar de bijzondere inzegening had ook no g haar eigen ver schillen. Trouwlustigen kon den kiezen uit maar liefst vier klassen. In klasse 1 werd het bruidspaar een eigen bank gegund met fauteuils voor de ouders, stoeltjes voor de bruidsmeis jes en gestoffeerde stoelen voor de rest van de familie. Bij elke zitplaats stond een voetenbankje. En dat alles in een halve cirkel gerangschikt op een tapijt. Ook genoot klasse 1 het voorrecht van de lange loper, waarop eerst de familie en vervolgens het jon ge paar, onder de tonen van zelfgekozen orgelspel, de weidse ruimte binnen schreed. Trouwen in klasse 4 gaf geen luxe te zien. Daar zat ieder op gewone stoelen. Geen bank, geen fauteuil en ook geen lo per door de kerk. Wél een do minee naar eigen smaak. De prijzen van de verschillende klassen varieerden van f 16,50 in de vierde tot f42 in de eerste. Het was voor déze trouwerijen dat de voorganger van Jan Si ra een collectie mooie stoven had aangeschaft. Sira zelf liet de briketten voor de testjes aangloeien in de verwar mingsketel van zijn huis, en meestal hielp een van zijn kinderen hem om de warme stoven met de draagbaar naar de kerk te brengen. Alleen voor de bruid was er geen vuurstoof. Dan kon haar ja pon vlam vatten. Daarom kreeg zij een warmwaterstoof onder de voeten. De bruidsparen hoefden voor deze warmte-service niet ex tra te betalen. Het was bij de prijs inbegrepen. Toen Jan Sira nog koster van de Oosterkerk (Herengracht) was (van '39 tot '46), zijn de meeste openbare trouwerijen daarheen gegaan. In de Pie terskerk werd het daarvoor te druk. Langzamerhand zijn al le bijzondere inzegeningen in Toen Jan Sira nog koster van de Pieterskerk was, maakte hij zelf de warme stoven voor de trouwerijen in de week. De briketten voor de testjes liet hij aangloeien in de verwarmingsketel van de kosterij. Hier draagt hij met zijn zoon Jan een aantal ronde 'sierstoven' - die speciaal voor trouwplechtigheden waren aangeschaft - naar de zitplaatsen van bruidegom en familie. De bruid kreeg een warmwaterstoof. Anders zouhaar japón kunnen vlam vatten. deze kerk 'gewoon' gewor den. Dat waren er gemiddeld zo'n honderd per jaar! Blauwe kiel Op zondag had de koster met de stoven geen bemoeienis, al moest hij wel om half zeven z'n bed uit om een half uur la ter de twee vuurmakers te ontvangen. Het stovenpersoneel bestond in de regel uit acht personen: de twee vuurmakers, vier man die de stoven op de berries naar de uithoeken van de kerk vervoerden, en twee sto- venzetsters. De mannen kwa men in doordeweekse werk kleding naar de kerk, sommi gen met blauwe kiel. Gal- jaard, Arnoldus senior en ju nior, Segaar en Van der Laan, ze zijn allemaal in Si- ra's geheugen gebrand. De vuurplaats van de Pieters kerk was een uitgebouwde ruimte aan de noordkant van het koor, vlak bij de'wc. Op een licht ontvlambare onder grond van stukjes hout en krullen werden de uit vier de len bestaande briketten aan het gloeien gebracht. De on derste laag van de opgesta pelde briketten was gewoon lijk onbruikbaar. Die waren te ver doorgegloeid, en de blokjes zouden in de testen gauw doven. Gebeurde het stoken echt vakkundig, dan kon zota blokje zeker een uur mee. Nét genoeg voor een ge middelde kerkdienst. Hoeveel briketten er op een zondag nodig waren, bepaal de in feite de dominee. Ook toen al trok de ene predik heer meer mensen dan de an dere. En de vuurmakers wis ten dat precies. Bij een volle dienst moesten ze op vijfhon derd stoven rekenen. De do minee zelf kreeg geen stoof. Hij had onder de verstelbare plank waarop hij stond een soort platte asla, waarin de vuurmaker een paar blokjes briket deponeerde. Eén keer heeft koster Sira het meegemaakt, dat aan de kant van het orgel een stoof in brand raakte. Kerkdienst ge staakt. De stoof was een kerkganger blijkbaar te heet onder de voeten geworden, en die had zo met z'n voeten zitten schuiven dat het testje in de stoof was omgevallen. De toegesnelde koster kon het brandende hout nog bij tijds op het Pieterskerkhof werpen. Ingestort Na gedane arbeid - als de dienst begon ging het sto venpersoneel een boterham eten. Dat deden ze eerst in het vüurhuis. Daar was het lek ker warm. De deur ging dicht, zodat er geen warmte kon ontsnappen. Maar toen op een keer een vuurmaker wegens acute koolmonoxyde- vergiftiging was ingestort, moest de vuurplaats, op last van de brandweer, voor dit onderonsje onmiddellijk wor den gesloten. De koster kreeg het gedaan, dat ze voortaan de deftige predi kantenkamer vanuit het kostershuis verwarmd - mochten gebruiken. Er wer den dan doeken over de plu che stoelen gelegd om te voorkomen dat die zwart werden. Oud-koster Sira meent met ze kerheid te weten, dat vóór zijn tijd 'stoofklanten' twee en een halve cent voor een warme stoof moesten beta len. Zijn vrouw herinnert zich, dat dit in de Marekerk alléén was als je op een 'vrije plaats' - met de rug tegen de muur - zat, dus geen plaats kaartje had gekocht. Had je wél zo'n kaartje - van een stuiver, dubbeltje of kwartje dan was de stoof gratis. Hoeveel de stovenploeg ver diende, is niet precies be kend. Wel is Jan Sira een be drag van f 1,75 bij gebleven. Daarvoor waren de vuurma kers dan wel van 7 uur tot half 1 in de weer. Zij waren verantwoordelijk. Als ze de teruggebrachte stoven had den geteld en er ontbrak er één, dan werd de hele kerk afgezocht. Een achtergeble ven stoof betekende brand gevaar. Hoewel het stovenpersoneel gewoonlijk uit meelevende kerkleden bestond, was dit zondagse karwei ook een welkom middel óm het scha mele weekloon iets op te trekken. Een gulden extra was in die tijd al heel wat. Het verhaal gaat, dat een kerk voogd, die in de stad een be drijf had, een van zijn arbei ders dit kerkbaantje aanbood om zélf geen loonsverhoging aan de man te hoeven geven. Gat in schoen Pas in de tweede helft van de jaren vijftig zijn de stoven af geschaft. Toen kwam er elek trische voetverwarming. Al leen bij de trouwerijen bleef de 'luxe' stoof voorlopig nog in ere. Het kerkbestuur, zui nig van nature, wilde voor zo'n klein gezelschap geen dure elektriciteit gebruiken. De nieuwe voetverwarming was een verbetering, maar' het was wel even wennen. "Vooral in 't begin zette je 'm gauw te heet", vertelde Jan Sira. Menig kerkganger heeft er verschroeide schoenzolen aan overgehouden. Eén keer was het zo erg, dat bij een vrouw een groot gat in haar schoen brandde. Ze mocht toen op kosten van de kerkvoogdij die schoen laten herstellen. Het was bij een koude plechtig heid van de universiteit, dat de toenmalige koningin Juliana een warme stoof kreeg aangeboden. Dat had Truus Sira, dochter van de koster, goed. onthou den. En koningsgezind als dat meisje was, schreef ze de koningin, toen de stoven voor f2,50 openbaar zouden wor den verkocht, rap een briefje met de vraag of zij soms zo'n stoof als aandenken wilde hebben. Graag, antwoordde de konin gin. Truus heeft toen een stoof hele maal schoon geboend - be halve natuurlijk de echte brandplekken aan de binnen kant - en keurig in een oran je doos naar Soestdijk opge stuurd. Het persoonlijke bedankbriefje van de koningin bewaart ze als een kostbaarheid. Bij de verkoop van de stoven schoot koster Sira er zelf bij in. "ledereen had er een, be halve ik. Ik weet nog steeds niet, hoe dat gekomen is. 't Zal de drukte wel geweest zijn". Maar nü heeft hij er toch een. Hij kreeg 'm cadeau. Een heu se Pieterskerk-stoof. Met brandplekken boven aan de binnenkant. En opgemaakt tot een fraai bloemstuk. De bloemen zijn inmiddels ver gaan. Maar die eiken stoof blijft voor Jan Sira het onver woestbare symbool van een - ondanks alles - toch wel mooie tijd. S. J. DE GROOT Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Kooien, IJsselstein; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool- Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Horten- sius, 11.15 ds. Hortensius en pater Sweerts; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. v. Achter berg, opendeurdienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 ds. Bohlmeyer,. Den Haag, 10.30 ds. Kra- Vredesk. (Burggravenl.) 10 dr. Jonge- neel; Petrakerk (Surinamestr.) 10.30 hr. v.d. Bos, dovendienst; Waalse kerk (Breestr 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker en ds. Bovenberg, ha; Diakonessenhuis 10.30 ds. Pannekoek; Endegeest 9.30. Geref. Kerk Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 dr. v. Oeveren, Rijnsburg; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Veenstra. 10.30 hr. v.d. Bos. dovendienst; Oude Vest 10 ds. v. Houten, Aalsmeer, 5 ds. Koolstra. Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Veg- ter, O.geest. Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk.): 8.30 dienst, 5 hr. v. Drunen. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Glas. ha. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 11 ds. Den Hertog. 7 ds. Quant. Haarlem. Geref. Gem. (N. Run): 10 en 4.30 ds. Boogaard Geref Gem in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.); 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Lok horstk.): 10.30 ds. Kuipers. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld, 7.30 bijz. dienst in school Lusthof laan. ds. Bosveld, muz. medew. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3); 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singe! 21): 5 nam. hr. Roos. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zo. 10 en di 8 hr. Zijlstra Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (Hooigr.): 10 en 7.30. Nieuw-Apost Kerk (H. Rund 24): 9 30 en 4. wo 8 Zevendedagadventisten (Lokhorstk.): elke zat 9.45 bijbelstudie. 10.45 predik dienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7. zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo 8 30. 9.30 en 11. Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat 7, zo. 9.30 en 11 30, Steenschuur zat. 7. zo. 8.30, 10. 11.30, 6 Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 hr. Stam, 7 hr. Bor. Geref K. 10 en 6.30 ds. Modderaar. Chr. Geref. K 9.30 en 5 ds. De Vries. Heerde. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, ha, 5 ds. Vrbe. met verstandelijk gehandicapten; Kruisk. 10 dr. Haitsma; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6 30 ds. Bogers; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderk. 9 ds. Moll. 6.30 ds. Mulder, ha; De Bron 9 en 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. Oosthoek, ha; Ashram (Marsdiep) 10.30 ds. Moll, ha; Albania- nae (Diamantstr.) 10 ds. Oosthoek, ha; Onderweg (Lijsterl.) 10 ds. Oort, ha; Sionsk (Planetens.) 9.30 dr. Zwanen burg. Ede. 6.30 ds. Ouwendük. Geref K. Mar.kei k 10 en 6.30 ds. Vree; Salv.kerk 10 en 6.30 ds. Stolk. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 en 5 ds. Blokland Ned Geref. K. (school Willemstr 10.45 ds. Welmers. 7 ds. Biewenga. Chr Geref. K 9.30 dienst. 2.15 ds. Beek huis. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. ma. 14 dec 7 15 hr. v.d. Meer Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 evang. Niemeyer, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. v.d. Steen Volle-evang.gem. (school Westprelu- dew.): 10 hr. v. Putten. Pinkstergem, (school De Wegwijzer, Ba- tenstein 16): 10 hr. v.d. Laan, Mijdrecht. Remonstr. Gem. (kerkgeb. Van Man- dersloostr 10 dr. Cramer. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 i 6 30 Rk Kerk: Bonifaciusk. t. 7. zo 9.45 e BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30ds. Cu- perus. Nieuwerkerk a.d. IJssel, 6 ds. Exalto Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. H s Salv.kerk 10 ds De Vreugd, 6.30 ds. Ka merbeek Hoevelaken; Bethl.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Ge braad, Katwijk a.d. Rijn. Geref K 10 ds. Helderman, 6.30 ds. Schoep. Gouda. Geref K. Vrug. 9.30 leesd.. 3 ds. v. Hou- welingtn. BOSKOOP: Herv. Gem Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom. 6.30 ds. Stelwagen; De Stek 9.30 ds. OmU. Geref. K.: 9.30 en 5 ds. v t Hoff. Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 ds v Langevel- de. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7. zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Haakman. Geref K 9.30 ds. Welbedacht, 5 ds. v Dalfsen, R.dam. Rk Kerk: dorp zat 7. zo 9.30 en 11.30; Chr. Geref. K.: 10 leesd., 5 ds. Slofstra. Rk Kerk: Mart zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOG MADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Hoek. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Meijering, V.schoten. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 10 dr. Meyers. Leiden. 6 ds. Wuister, Scheveningen. jeugddienst; Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. v. Pa- gee, Heino. Geref. K.: 10 en 5 ds. Vrolijk, ha. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. O. Kerk 10 ds. Visser. 6 ds. Teygeler, Scheveningen; Ichthusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. Schuur- Triumfatork. 10 en 5 ds. v.d. Horst, ha. Geref. K. Vrug.: 10.15 en 3.30 ds Heida. Ned. Geref. K-: 8.45 en 7 ds. Welmers. Engelbew. zat 7. zo. 8, 9.30.11 c Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Ouwendijk, 7 ds. 't Hooft, Lisse. Geref. K.: 10 ds. Kuizenga, Waarder, 7 ds. Davidse, Zevenhuizen. LEIDERDORP: Herv Gem. en Geref. K. Dorpsk. 10 ds. Knorth, ha. 3 met ver standelijk gehandicapten, ds. Boven berg. 6.30 dienst; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg, ha; Scheppingsk. 9 en 10.30 prof. mr. Reu- gebrink. Leythenrode 10 ds. Lutmers. Elis.ziekenhuis 9.30 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb.Zijlkw.): 10 br. De Vries Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9 30 ds. Schalk, ha; dorpshuis Kudelstaart 10 ds. Baas. Katwijk. Geref K 9.30 ds. v. Houten. 7 kand. Dijkhuizen. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10.15 ds. 't Hooft. 7 ds. Veenstra, Leiden, jeugd dienst; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, ha. Geref. K.: 9 ds. Boswijk (in herv. kerk). 7 zie herv. gem. Geref. K. Vrug 10.30 ds. De Putter. 4.30 leesd. Ned. Geref K (Salvatori): 10.45 ds. Schuurman, 5 leesd. Chr. Geref K 10 en 4 30 ds. Geels. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat 7, zo. 10 en 11.30. Poelpolder zat 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat 7. zo. 8.30,10 en 11.45. Will.kerk 11 ds. Kooman, ha; Pauluskerk 9.30 ds. Kooman; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Oosten, Cothen, 7 ds. Vegter, jongeren- dienst, 10 voorm. ds. Ter Linden, jeugd- kerk. Geref. K.: 10 ds. Heemskerk. Zie ook herv. gem. Ned. Geref. K. (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 ds. De Haan. Endegeest: zie Leiden. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 11.30; Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11. - 7, a 8.30 5.45. n 6.30 NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, ha. Geref. K.: 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom, ha. Chr. Geref K.: 9.30 dienst, 2.30 ds. De Vries, Heerde. Remonstr. Gem.: 10 ds. De Graaf-Bier- brauwer. Rk Kerk: zat. 7.30, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Molenaar, ha. Geref K. 9 30 ds. Schouten. Koeken- gen. 7 ds. Steenstra, A.dam, ha. Rk Kerk: zat 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wijngaarden. 7 ds. v. Winterswijk, Ben- nebroek, jeugddienst; NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Velden, Woerden, 7 ds. v. Vuuren, Ka- merik. Geref K.(W. Verlaat): 10 hr. v. Leeuwen, 7 kand. Schneider. Rk Kerk: zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee. 5 ds. v. Eyk, Gouda. 7 ds. v.d. Lee; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kolkman. 5 ds. El- gersma, jeugddienst; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Koudstaal, Baarn, ha. Geref K. Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v. Ga len, Heemstede; Vinkenl. (Binnen) 9.30 en 5 hr. De Vries, Urk; Stichtmgskerk 11 ds. Bach, A.dam; Sole Mio 9 hr. v. Duin. Ned Prot. Bond (aula O Zeew.) 10.30 ds. Wagenvoorde. Bennebroek. Rk Kerk Zee zat 7. zo 9.30 en 11 Binnen zat. 7. zo 8. 10 en 11.30 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Kalkman. Rk Kerk: Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv.Gem. Groene of OUDE EN NIEUWE WETERING. Herv. Gem. 9.30 dienst Geref. K.: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. Los. Remonstr. Gem.: 10 dr. Meijering, Lei den. Rk Kerk: zat 7. zo. 8. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 8. 9.30 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. Leimuiden. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst 2-15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiusk. 9.30 ds Schuurman. Katwijk, 5 ds. Vol- lebregt, Zwolle, jeugddienst; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Wisse. Zeist Geref. K.: Petrak. 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel. 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Dams- SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 en 7 ds. v.d. Meer, ha. Geref. K.: 10 ds. Ferwerda, 5 ds. Baas, ha. Ned. Prot Bond (Jul.laan 17): 10.30 ds. Blaauw. A.dam. Rk Kerk: zat 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Oosten- brug, Ridderkerk. 6.30 ds. KJein Kra nenburg. Geref. K.: 10 hr. v. Wallinga, 6.30 ds. Jas pers Focks. Rk Kerk Aardam zo 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11.30. VOORHOUT: Herv.' Gem. 10 ds. Bro kerhof. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps- kerk 10 ds. v. Hoegee, Alphen, 7 oecum. zangdienst in Moeder Godsk.; aula Noord-Hofl. 9.30 ds. De Zeeuw; kapel Rijndijk 10 ds. Oost; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Box- Rk Kerk: Laur.kerk zat 7, zo. 10 en 11.30; aula Noord-Hofl. zo. 11. WADDINXVEEN Herv.Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Verboom; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 kand. Verhagen; Bethelk. 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Roet- Imm.kerk 10 ds. Hulst 5 ds. Holwerda. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. Cornelisse, 5 ds. Bruin; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Rk Kerk: Victork. zo. 10; Ontm.kerk 8.30 en 11.45. WARMOND: Herv.Gem. 10 kand. Hou- welingen, 5 vic. Colijn. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters, 7 ds. Steenstra; Kievietk. 10 ds. v.d. Kamp; Messiask. 10 dr. De Ru, Den Haag; Dorpscentrum 9.30 ds. v. Vliet, Giessen- dam. Geref. K.: ZijlJaan 10 en 5 ds. Poley, Vrouwenpolder; Zuid 10 ds. v. Bruggen. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Veen, Den Haag. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Koelewijn. Geref. K.: 9.30 ds. Hemmes, O.geest 6.30 ds. Verheul. Ned. Prot. Bond (De Wijk): 7 nam. ds. Knoppers. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN; Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Kielder. Geref. K. 9.30 en 7 ds. Femhout ha. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 10.45. kerk. Rk Kerk: St. Jan 9 30 en 11, Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM Herv.Gem. 10 ds. Haakman, 6.30 ds. Vlasblom. Boskoop. Geref K. 10 en 6.30 ds. v.d. Heiden. Heemse.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4