Arnoldus krabbelt na faillissement weer op LSb: van actie- naar informatiecentrum Klein Linies vraagt college standpunt over aardgasprijs Bedrijf terug naar kleinschaligheid ZATERDAG 12 DECEMBER 1981 Jan Arnoldus: "Die grote jon gens in de woningbouwdie zijn keihard. Ineens lig je on deruit". (Foto Holvast). De jaren zestig. Arnoldus is een klein bedrijf aan de Minne- broersgracht. Deze panden zijn inmiddels gesloopt. Arnoldus nu: "We willen niet meer groeien". LEIDEN - Tot verrassing van vriend en vijand ging het Leidse sanitair- en stu- cadoorsbedrijf Arnoldus bv vorig jaar failliet. "De ongeveer veertig werkne mers zijn ontslagen", stond zakelijk in deze krant. "Tegenslagen in grote bouwprojekten heb ben Arnoldus het laatste jaar de das omgedaan". Arnoldus is met veel in spanning weer opgekrab beld. Handelt weer volop in keukens, doet aan wo ningverbetering en wo ningverfraaiing, maar dan in het klein, met tien mensen personeel en al leen in de Leidse regio. Van het grote werk is di recteur Jan Arnoldus (54) voorgoed genezen. "Het eerste boekjaar na het faillissement sluiten we positief af', zegt hij met voldoening. Tien jaar geleden begon het fami liebedrijf Arnoldus zijn expansie die zoals later bleek zijn onder gang werd. Ruim honderd jaar was Arnoldus daarvoor een klein bedrijf geweest. Een boekje dat in '77 werd uitgegeven bij de opening van de nieuwe bedrijfs hal van Arnoldus in de Waard, vermeldt: "Grootvader Johan Arnoldus was nog sigarenmaker in de winters. Sinds 1866 ver diende hij in de zomer geld door te witten bij de rijkelui in Lei den. Het stucadoorsbedrijf Ar noldus was een feit. Onderkan ten in gangen, portalen en schoorstenen werden gestuca- doord. Met een ganzeveer schil derde men daar met Oostindi- sche inkt in vele kleuren marme raders. Zo ontstond het tweede ambacht in het bedrijf: het kunstgraniet, de granieten vloe ren, fraai bezet met kleine steen tjes. Ook maakte Arnoldus gra nieten aanrechtbladen en zelfs keukenschouwen met mooie spreuken als 'Oost west thuis best', 'God zij met u' en 'Onze moeder kookt het best". Grootschalig Van het fijna ambacht bleef op den duur weinig over. Het ambachte lijk granieten aanrechtblad werd vervangen door het prefab roest vrijstalen aanrechtblad. Het ou de houten gootsteenkastje maak te plaats voor de kunststof aan- bouwkeuken. De granieten vloe ren weken voor kleurige plavui zen. Arnoldus paste zich aan en werd een middelgroot keuken bedrijf en afbouwbedrijf gericht op grootschalige woningbouw. Nog maar dertig jaar geleden stu- cadoorde Arnoldus de plafonds van de historische Stadsgehoor zaal, de Waag en het Gulden Vlies. Maar Arnoldus "groeide met de tijd mee" en stucadoorde vervolgens door heel het land. Werknemers zaten vooral waar het werk was, en dat was meestal niet in de Leidse regio. In Leiden behield Arnoldus 'slechts' de verkoop van keukens, sanitair, tegels en open haarden en be hield ook de zogenaamde "bur- gerbouw", de woningverbete ring voor particulieren. "Het werk in de grote woningbouw groeide als een sneeuwbal", her innert Arnoldus zich. Het was een tijd dat het niet op leek te kunnen. Arnoldus groeide uit de twee bedrijfjes aan de Minne broersgracht. Bovendien had de gemeente het bedrijf daar graag weg. In '77 betrok Arnoldus trots een gebouw van drie kwart mil joen gulden aan de Admiraal Banckertweg. Ook de showroom aan de Haarlemmerstraat 55 ver huisde naar de nieuwe bedrijfs hal. Een eigen ontwerp van di recteur Arnoldus. "Maar die nieuwe hal heeft niets van doen met het faillissement van vorig jaar", vertelt hij. "Nee, de helft van de bouwkosten kregen we terug uit de verkoop van de pan den aan de Minnebroersgracht". Arnoldus is meegesleurd in de fail lissementen van twee hoofdaan nemers uit Den Bosch en Rotter dam. De grootste schuldeiser, de AMRO-bank velde Arnoldus. Van de ene op de andere dag. Er was een schuld van drie kwart miljoen. De veertig werknemers (van wie tien uit de Leidse regio) werden ontslagen. Onderuit J. Arnoldus begon veertig jaar ge leden als veertienjarige loopjo- gen in het bedrijf van zijn vader. "We werkten toen nog met zes of zeven mensen. Het ging 38 jaar goed. Plotseling ging het fout. Je weet gewoon niet wat je over komt. Alsof je in een bokswed strijd zit. Je krijgt een klap en je ligt. Het is fout, die grote wo ningbouw. Je glijdt uit. Die grote jongens gaan meer personeel van je eisen, ze gaan langzamer beta len en ineens lig je onderuit. Zo'n dreun komt aan". Mevrouw Ar noldus vult haar man aan: "Je was te goed van vertrouwen". "Je was geen zakenman ge noeg", oordeelt dochter Arnol dus. "Die grote jongens in de wo ningbouw, die zijn keihard", be vestigt Arnoldus. "Al wat ik kan doen is mijn excu ses aanbieden aan mijn klanten en mijn schuldeisers", zei direc teur Arnoldus vorig jaar. "Ik zet me voor honderd procent in om de zaak mee af te wikkelen. Ge lukkig hebben verschillende werknemers al weer werk. Wat Ik hierna ga doen? Als u het weet?". Fatsoen Eeuwig rouwen heeft geen zin. De handen gingen drie weken na het faillissement weer uit de mou wen. Jan Arnoldus:"Het was een vreselijke tijd in het begin. Ik mocht mijn eigen gebouw op de Waard niet eens meer in. Het ge bouw zou verkocht worden. Ook de auto stond op naam van het bedrijf. Weg. Maar we zijn met werknemers en de accountant om de tafel gaan zitten om nieu we plannen te maken. De curator mr. Roest heeft zich minnelijk opgesteld. Die zag dat ie met een stuk fatsoen bezig was". Oude klanten, schuldeisers, buren, kennissen en familie reageerden ontroerd op het faillissement, vertelt Arnoldus: "We kregen zelfs allerlei cadeaus. Van een fles cognac tot een oude auto. Met die auto konden we weer aan de slag". Een half jaar lang was de garage van het woonhuis van Arnoldus aan de Haaghuishof in Leider dorp gevuld met keukenblok ken. "Die gingen elke dag wel weer weg. Maar soms werden er vier keukenblokken ineens aan gevoerd. Dan stonden de keu kens op straat. Een gedoe...". Heel het gezin Arnoldus en niet in het minst de tien werknemers zetten de Arnoldus bv weer op poten. Eén klant De met Arnoldus bevriende direc teur Dekker van Electrobouw Leiden bv kocht in juli het be drijfspand van Arnoldus in De Waard. Arnoldus kon een deel voor opslag, werkplaats en ver koopruimte huren. Apetrots ver telt hij dat over enkele maanden de naam "Arnoldus" weer op het bedrijfspand staat, naast dc naam "Electrobouw" en de naam van een gloednieuwe huurder, een computerbedrijf. Het gaat weer goed. Er zijn weer twee bedrijfsauto's. Veel schul den van het faillissement zijn in middels vereffend. Ook de ver plichtingen aan klanten die ten tijde van het failissement een keukenblok al hadden aanbe taald, zijn nagekomen. "We had den één klant... Die zat precies op dat moment zonder gas, water en licht en met een uitgebroken keuken. Dat was natuurlijk onze eerste klant toen we weer begon nen. Alle klanten die een keuken besteld hadden, hebben hun keuken gekregen met precies de zelfde service die we altijd ga- Andere bank "Niet één schuldeiser heeft de deur voor ons dicht gedaan na het fail lissement. Ik heb er ook alles aan gedaan om te zorgen dat zij hun geld terugkregen. Maar het is vreselijk - daar kan ik wel om janken - dat er nog enkele schuldeisers in de stad zijn, die ik nog niet kan betalen". De enige, echt grote schuldeiser, de AMRO-bank is er nog redelijk goed vanaf gekomen, meent Ar noldus. "Die bank heeft nog heel wat geld gehad. Had de AMRO ons toen maar goed geadviseerd in plaats van meteen de keel dicht te knijpen... Ik stond voor de rechter, voor de uitspraak van het faillissement. De rechter vroeg: "Hebt u schuld aan de be lastingen? En hebt u schuld aan het sociaal fonds voor de bouw nijverheid?". Niets, helemaal niets, zei ik. "Hoe kunt u dan fail liet gaan", vroeg de rechter. Tja, de bank..., moest ik antwoorden. Want we hadden nog volop werk ook Maar ja, zoiets doet de hoofddirectie van zo'n bank in Amsterdam. Daar is Arnoldus niet meer dan een dossier, een nummer. Het AMRO-kader in Leiden, met wie wij de contacten hadden, heeft er nachten van wakker gelegen", zegt Arnoldus. Hij heeft inmiddels een andere bank. "We zijn weer terug zoals we waren toen we nog aan de Minnebroers- gracht zaten. Dat wil het publiek ook. Scherpe prijzen, kleinscha ligheid en persoonlijk contact. We willen niet meer groeien. Het is heel wat anders of je veertig mensen of tien mensen aan het werk moet houden. Met tien mensen is het te overzien, anders moetje een staf hebben en noem maar op. Negentig procent van onze klanten zit in Leiden. Er ko men Leidenaars die vragen: "Kent u me nog, meneer Arnol dus? Zeventien jaar geleden heb ik bij u een granieten keuken blok gekocht" RENE VAN DER VELDEN Nieuwe koers studentenbond LEIDEN - Al vrij snel na de op richting in 1972 beleefde de Leidse Studentenbond het hoogtepunt uit zijn bestaan toen met succes werd gestreden tegen de verhoging van de colle gegelden. Overigens was de LSb begin zeventig niet veel meer dan een voorzetting van de Al gemene Leidse Studenten Ver eniging (ALSV). De LSb was toen opgebouwd uit verschil lende faculteitsgroepen en vormde uit die geledingen een beleidsraad. In 1974 klapte dat kingsverband uit elkaar, waar na een jaar later de LSb in psy- chologie-kringen weer nieuw le ven kreeg ingeblazen. Er werd actie gevoerd tegen de vacatu restops en later werd minister Pais een veelvuldig doelwit. Be zettingen prijken ook op de 'kerfstok' van de LSb. Het bu reau van de universiteit aan de Stationsweg was een keer doel wit en ook het Academiege bouw werd op symbolische wij ze voor drie dagen gekraakt. Dit jaar leken de dagen van de LSb geteld. Wat er nog van de stu dentenbond resteert, probeert nu echter met een nieuwe koers het tij enigszins te keren. LEIDEN - Het roer bij de Leidse Studentenbond is adicaal omge gooid. Als centrum van studen tenacties leidde de studenten bond de laatste jaren een kwij nend bestaan. Zo is de boycot van de verhoging op het college geld dit jaar volledig de mist in gegaan. Te weinig studenten ble ken 'actie-bereid'. O een woens dag gehouden ledenvergadering is nu besloten acties op landelijk en universitair niveau in de ijs kast t zetten. Vooralsnog moet het onderkomen van de LSb aan het Begijnhof dienst gaan doen als informatie-centrum voor stu denten die op de verschillende faculteiten met problemen zit ten. Een noodsprong? "Zo zou ik het niet willen noemen", zegt Hans Schwenke één van de voornaam ste ijveraars voor de redding van de LSb. "Een stap terug lijkt me een betere omschrijving. Een stap terug om een nieuwe weg in te slaan. Nee, noem het ook niet een nederlaag voor de LSb, dat het zo gelopen is. Overal zie je een meer pessimistische kijk op de samenleving. De hele studen tenbeweging in Nederland kampt met dit probleem. In Gro ningen gebeurt precies hetzelfde als hier. Het idealisme wijkt' Minder tijd Is dat zo? De beweging tegen kern energie en kernwapens lijkt juist op het tegendeel te wijzen. Schwenke: "Ja, dat is misschien wel zo. Maar aan de andere kant is dat een ander soort idealisme. Een idealisme dat zich verzet te gen negatieve ontwikkelingen. Bij studentenzaken zet je je juist in voor iets positiefs. Misschien is dat wel het verschil. Wat naturlijk ook een rol speelt, is dat studenten eenvoudigweg minder tijd hebben voor actie voeren. Het is momenteel echt zaak je energie beter te verdelen en het is vrij logisch dat veel mensen dan toch voor hun stu die kiezen". "Natuurlijk speelt ook nog een aantal andere factoren een rol. Het Ik-tijdperk, ja. Al heb ik wat moeite met die term. Maar men sen zijn nu inderdaad meer met zichzelf bezig. Daarbij komt dat de LSb ook altijd het imago had van alles of niets, hè. Als je er in stapte, dan studeerde je in je vrije tijd". De LSb gaat dus min of meer noodgedwongen een andere koers varn. "Mogelijk speekt een minder hoogdravende opzet voorzichtig optimistische* Schwenke. Voorzichtig aan ook met die nieuwe koers. "Geen overspannen toekomstvisies. We moeten het stap voor stap doen". Hoe gaat de LSb er nu uitzien? "Dat moet nog uitgewerkt wor den, maar in elk geval moet alle kennis die bij de LSb ligt opge stapeld, toegankelijk worden ge maakt voor anderen (het bureau is maandag- en dinsdagochtend en woensdag- en donderdagmid dag open). Verder is de vergader ruimte voor studenten beschik baar en bestaat de mogelijkheid om een krantje in elkaar te draai en. In de verdere toekomst kan de studentenbond mogelijk ook een overkoepelende functie krij gen. er zijn bij de diverse facul teiten toch soms dezelfde proble men. De LSb kan dat dan gaan coördineren". A ohterstand Studenten zijn dus toch wel voor iets te porren? "Studenten kun nen zeker nog wel actief zijn, maar kennelijk voelen ze niets voor grootscheepse acties, zoals de LSb die tot nu toe voerde. Op lager niveau leeft er zeker nog wel wat. Moeilijkheid is echter dat het vrij snel van tafel wordt geveegd. Studenten hebben vaak een achterstand. In het wandelgangen-circuit, waar veel wordt beslist, zijn studenten bui tenstaander. De nieuwe opzet van de LSb grijpt daar ook op in. Verschaft de studenten die dat willen de nodige informatie". Voor de driekoppige fractie van de Leidse Studentenbond veran dert er ook het één en ander. "Die krijgt indrdaad een andere rol. Niet langer de spreekbuis voor acties, zoals dat een beetje overspannen heette. De fractie moet nu gewoon de kennis krij gen uit de studentenwereld en daar wat mee doen". De keuze voor de realiteit heeft Schwenke toch niet geheel de hoop voor de toekomst doen ver dwijnen. "Er blijft natuurlijk al tijd nog ruimte voor acties. Ik hoop daar ook een beetje op. Maar de LSb zal dan toch niet veel' meer dan raamwerk zijn. Niet meer de aanstichter van een actie. De studenten zullen dat zelf moeten organiseren". BART JUNGMAN ADVERTENTIE hiaiEymirira fe.v. Catering en Party Service voor de feestdagen thuis bezorgd opgemaakte schalen met diversen salades en koude buffetten LEIDEN - Hoe staan B en W te genover de protestactie tegen de verhoging van dc aardgasprijzen door het gasbedrijf in Zaanstad? Welk standpunt gaat de Leidse wethouder Fase (WD) innemen op de komende vergadering van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEG1N)? Onder meer deze vragen willen PSP. PPR en CPN komende maandag in de gemeenteraad aan de orde stellen. De gemeen teraad heeft drie maanden gele den ook een standpunt ingeno men over de voorgenomen ver hoging van de aardgasprys. Toen werd besloten om er bij de rege ring op aan te dringen dat de mi nimuminkomens compensatie krijgen voor de hogere gas-reke- ning PSP. PPR en CPN willen weten hoe het staat met die compensa tie-regeling. "Heeft het kabinet al gereageerd en zo nee, gaan B en W er dan achterheen?", zo vra gen de linkse partijen. "Is wet houder Fase bereid het voorstel van dc Amsterdamse wethouder Wolffensperger (D'66), om de verhoging geen doorgang te la ten vinden, te ondersteunen?" De linkse partijen vragen B en W ook om een inzicht te geven in de omvang van dc betalingsproble men onder de Leidse bevolking ten gevolge van de hoge aardgas tarieven. Ze vragen welke moge lijkheden het college ziet om de ze problemen te verzachten. Ook willen ze weten hoe wordt aange keken tegen dc Haagse suggestie om een algemeen energiefonds in te stellen. PSP. PPR en CPN zeggen dat de woonlasten nog steeds stygen en de koopkracht verder afneemt Ze wyzen erop dat de prijs van het aardgas per 1 juli mogelyk nog verder wordt verhoogd. Zelfdoding rrkgroep T.V.-issue van de Leidse Studenten Ekklesia laat maandagavond het pro gramma "De moed der wan hoop" zien. Dit programma, dat eerder door het Humanis tisch Verbond op to. werd uitgezonden, Iaat zien voor welke problemen hulpverle ners en deskundigen soms ko men te staan, wanneer ze te hulp worden geroepen door mensen die een poging tot zelfdoding hebben gedaan. De video-vertoning wordt met medewerking van de psy choloog Kerkhof uitgezonden in het gebouw van de Studen ten Ekklesia, Rapenburg 100 en begint om acht uur Na af loop is discussie mogelijk. Contactmiddag Het Leids Kerkkoor verleenl dinsdag medewerking aan de maandelijkse Contactmid dag voor Ouderen en Belang stellenden in de Bevrijdings kerk m Leiden Zuid-West. Dr. J AJ3. Jongeneel zal die mid dag de kerstmeditatie voor zijn rekening nemen, terwijl mevrouw van der Schoof- Plaat de declamatie zal ver zorgen. De aanvang is om half drie. De contactmiddag wordt elke derde dinsdag van de maand aehouden Kon!«r*nt»UlaU in «Ik* ilmduig m«4 biipaaMndc «looien in chroom/ (.•Mold ot hout SfoiUring nut Een paar jaar geleden werd op initiatief 1 jaar studenten toen wel voor te porren wt de LSb het Academiegebouw drie dagen bezet. Een van de acties, l. (toto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3