Gemeente wil flats splitsen ^enda Tomaszewski trekt opnieuw Weidse D'66: Handen vrij en toch meer duidelijkheid Oegstgeest vraagt advies Nationale Woningraad Dansproduktie perfect, maar mist liet gevoel Pianokwartet niet bijzonder van overtuiging "Het Volkshuis een onvervangbaar begrip ZATERDAG 12 DECEMBER 19811 OEGSTGEEST - De Nationale Woningraad (het over koepelend orgaan van woningcoóperaties) moet een onderzoek gaan instellen naar het splitsen van flats ten behoeve van één- en twee-persoonshuishoudens in Oegstgeest. Dit is overeengekomen in een overleg van burgemeester en wethouders met de woningbouwver eniging "Buitenlust". Enige tijd geleden is een plan in deze richting geopperd door de stuurgroep voor de huisvesting van één- en twee-persoonshuis houdens. De secretaris van de stuurgroep, de heer Van der Sman, hierover: "we willen een proef nemen met een aantal pro- jekten. In de eerste plaats een zo genaamd drielingprojekt. Dat houdt in dat we één flat willen gaan splitsen in drie zelfstandige slaap-zitkamers met gemeen schappelijk gebruik van keuken, douche en toilet" "Het tweede en derde projekt be staat uit het in tweeën splitsen van respectievelijk acht en vier flatwoningen, dit alles zou gerea liseerd moeten worden in flats aan de Gladiolenlaan, Narcissen- laan en de Gerberalaan", aldus de heer van der Sman. Het probleem is echter dat deze flats niet van de gemeente zijn. De woningbouwvereniging "Buitenlust" is eigenaresse van deze flats en heeft tot nu toe wei nig enthousiasme getoond voor de ideeën van de stuurgroep. De voorzitter van "Buitenlust", de heer Zaalberg: "Mijn eerste be zwaar is dat de gemeente nog niet met preciese gegevens is ge komen omtrent het aantal en de leeftijd van de gegadigden voor deze wooneenheden. Ten tweede heb ik van andere gemeenten die hier ervaring mee hebben begre pen dat dit soort splitsingen nog al wat problemen oplevert". Welke gemeenten en wat voor pro blemen, wilde de heer Zaalberg niet vertellen. Hij vraagt zich wel af of men op een verantwoorde wijze beleid voert. "Als je met 21 De flats aanmerking komen. jaar al woonruimte kunt krijgen, secretaris van Oegstgeest, was persoonshuishoudens, wat overi- dan vraag ik me af waar zijn we tevreden met de bereikte resulta- gens maar één van de agenda- nu mee bezig?" ten."We hebben even gepraat punten was. "Buitenlust" heeft De heer Van Hulsteijn, gemeente- over het onderwerp één- en twee- toegezegd het voorstel tot split sing te bespreken met de Natio nale Woningraad. Kosten Mevrouw Medendorp, de secreta ris van de woningbouwvereni ging, leek na de vergadering minder tevreden. Zij zei hier over: "We zullen binnen het be stuur van de vereniging moeten bekijken of bijvoorbeeld de kos ten niet te hoog uit zullen ko men. Als de huren van gewone driekamerflats aantrekkelijker blijken dan van de gesplitse flats, dan heeft een splitsing natuurlijk weinig zin". Een andere moeilijkheid is een ad ministratieve Kamerhuur van twee of drie bewoners innen, ligt nu eenmaal moeilijker dan wan neer huur betaalt wordt door één persoon per flat. En uit andere gemeenten is ons gebleken dat de kosten van het onderhoud van dergelijke gesplitste woon eenheden hoger ligt dan nor maal". Voorlopig is dus het wachten op een uitspraak van de Nationale Woningraad over de technische en financiële konsekwenties die het voorstel van de stuurgroep (voor huisvesting van één- en twee-persoonshuishoudens) met zich mee zal brengen. LEIDEN - D'66 zal voor de ge meenteraadsverkiezingen geen bindende afspraken vooraf ma ken over samenwerking in het college van B en W. Ook zullen er geen partijen by voorbaat wor den uitgesloten. Maar - om dui delijkheid te geven aan de kiezer - zal D'66 wel vooraf zyn voor keur uitspreken voor één of meer partyen. Dit heeft de Leidse afdelingsverga dering van D'66 gisteravond be sloten. De leden gingen bijna unaniem akkoord met de door het bestuur opgestelde resolutie over de te volgen strategie. Die resolutie hield in dat D'66 het fractiebeleid en het programma tot inzet van de verkiezingen maakt. Verder sprak de resolutie uit dat D'66 zal streven naar deelname in het college, wanneer dit steunt op een stabiele en werkbare meerderheid in de raad en op een homogeen en werkbaar pro gramma, waarin de partij zich voldoende kan herkennen. D'66 zal voor de verkiezingen geen bindende afspraken maken over samenwerking in het college, maar ook geen partyen uitslui ten. Ten slotte stelde de resolutie vast dat er in een vroeg stadium gesproken zou moeten worden over de zetelverdeling in het col lege. "Het is beter om niets te zeggen, dan om hele vage uitspraken te doen, waar je dan bovendien la ter weer onder uit kan", zo verde digde de voorzitter zich tegen de kritiek dat de resolutie onduide lijkheid tegenover de kiezer zou scheppen. Kuyper De leden van D'66 spraken zeker een uur lang over de kandida tuur van Wouter Kuyper voor het raadslidmaatschap. Een viertal leden had een motie ingediend, waarin in feite werd uitgespro ken dat de kandidatuur van Kuy per ongewenst is. Reden hier voor zou zyn, dat Kuyper in het verleden de mening van de afde lingsvergadering naast zich neer zou hebben gelegd. Kuyper werd in 1970 voor D'66 in de gemeenteraad gekozen, maar vormde in 1973 een eigen, onaf hankelijke fractie. Om zyn han delswijze te verdedigen wees Kuyper op de moeilijkheden die er toen waren binnen het zogehe ten Progressief Akkoord, waar van D'66 deel uitmaakte. "Door het uittreden van de PSP was de situatie volstrekt anders gewor den, maar de afdelingsvergade ring wilde dat niet inzien", zei Kuyper gisteravond. Hoewel vrijwel alle sprekers lieten blijken niet veel voor de kandi datuur van Kuyper te voelen werd de 'anti-Kuyper-motie' door de vergadering verworpen. Het bestuur had de motie ontra den, omdat deze werd opgevat als een schriftelijk stemadvies aan de leden, hetgeen door de reglementen van D'66 is verbo den. Toch steunde ook hy het voorstel van onder meer de raadsleden Hoekema en Glaubitz om binnen enkele maanden met een "nade re invulling op het punt van de gedachten van D'66 over even tuele toekomstige samenwer king na de verkiezingen" te ko- ;r zowel gedacht i het uitspreken van de voorkeur voor één of meer partijen, alsook het noe- partyen de hand ligt. Om voorat^de meest gewenste coalitie te noemen vroeg het voorstel van Hoekema niet, maar uitgesloten werd het ook niet. Een voorstel om wel vooraf uit te spreken welke coalitie het meest gewenst is, haalde het by lange na niet. Het voorstel van Hoeke ma, dat als een compromis werd beschouwd, ruimschoots. Het bestuur werd erin gevraagd om zich mede te baseren op gesprek ken met alle in de raad vertegen woordigde partijen. Dit betekent ook dat veel mensen, die soms al meer dan dertig jaar in het Volkshuis komen, nu ineens naar een buurthuis in hun eigen wijk moe ten. Dat feit leidde gistermiddag tot een aantal emotionele uitspraken van de bezoekers. "Wij willen een club waar iedereen kan komen, in welke wijk je ook woont. Hier is het gezellig, wat in het Volkshuis gebeurt komt in andere clubhuizen niet eens van de grónd. Het Volks huis is een begrip" Uit een pas geleden gehouden enquête bleek ook dat de meeste bezoe kers van het Volkshuis niet uit de noordelijke binnenstad komen. Veel komen er uit andere wijken of de randgemeenten. Uit de enquête bleek ook dat de meeste mensen niet weten waarheen te gaan als ze het Volkshuis niet meer inmogen. Voor velen zou het betekenen dat ze moeten stoppen met het bezoeken van vrouwengroepen of taalcursus- LEIDEN - Voor de derde maal stond het Poolse pantomine- theater van Henryk Tomas- zewski gisteravond op het to neel van de Leidse Schouw burg. En aangezien een voor stelling van Tomaszewski's groep in de twee voorgaande jaren tot de toppers van het schouwburgseizoen behoor den viel het te verwachten dat de belangstelling ook dit maal groot zou zijn. Het veel geprezen gezelschap, dat vanavond nogmaals in het theater aan de Oude Vest op treedt, heeft, zoals men begin deze week in een uitvoerige voor beschouwing heeft kun nen lezen, ter gelegenheid van zijn vijfentwintigjarig be staan gekozen voor een be werking van de legende van Koning Arthur en zijn rid ders van de Ronde Tafel. Een legende, waarin de Heilige Graal een belangrijke rol speelt en het zoeken naar de ze Graal, althans in één van de vele versies van het uit de twaalfde eeuw stammende verhaal, een allegorie is van het christelijk leven, dat ge steld wordt tegenover de we reldse, verdorven hoofsheid. Met een verhaal, dat zo vele variaties kent, kan een thea terkunstenaar alle kanten op. Tomaszewski heeft het van de nogal gecompliceerde graal geschiedenis vrij sober uitgewerkt, waardoor ook de duur van de voorstelling be perkt bleef. De Arthur-legende wordt in elk geval niet zo uitvoerig weer gegeven als het Hamlet-dra- ma vorig jaar, maar de ver schillende taferelen zijn in deze jubileumvoorstelling op een aanmerkelijk vloeiender manier in elkaar verweven. Weet Tomaszewski elk woord op het toneel uit te bannen, hij schuwt elk ander middel ter ondersteuning van zijn aan de (klassieke) danstechniek verwante be wegingstaal niet. De brede gebaren van de groep lijken wat minder dik aangezet dan in vorige produkties maar ze sorteren toch bijna een over maat aan effect. Trouwens, ook de fraaie kostumering, de geraffineerde belichting en vooral het kleurrijke klankdecor - dat Richard Wagners muziek daar ook on derdeel van uitmaakt ligt voor de hand - maken de voorstelling weer tot een ver bluffend spektakel. Dat de spanning tegen het einde van de voorstelling echter wat af neemt, is wellicht het gevolg van de 'stijlbreuk', zowel in visueel als in muzikaal op zicht, tussen het gedeelte vóór en het gedeelte na de pauze met zijn wat gefor ceerd aandoende verwijzing naar de sociale problematiek Koning Arthur en zijn ridders van de Ronde Tafel. van deze tijd. Niettemin een fascinerende voorstelling, die terecht met veel applaus werd beloond. PI ETER C. ROSIER LEIDEN - Wat Stichting Dansproduktie uit Amster dam in het programma "Even", dat gisteravond in het LAK-theater werd ge bracht, doet, is nog het best te omschrijven als dans-on- derzoek. Dat onderzoek speelt zich af op twee ni- veau's. In vier afzonderlijke delen wordt het thema "even wicht" op filosofische wijze geanalyseerd. In die analyse worden tegelijkertijd de mo gelijkheden en grenzen van beweging en dans afgetast. Deze omschrijving van het pro gramma doet misschien cryptisch aan, maar de be handeling van het onderwerp door Stichting Dansproduk tie doet naar zulke woorden grijpen. In elk van de delen, Evenwicht, Zwicht, Even en Gewicht wordt een facet van het hoofdthema verder uitge werkt. Die uitwerking is haast ascetisch te noemen. Zeer zorgvudig wordt het ab stracte uitgangspunt van elk van de delen in bewegingspa tronen vertaald. De ernst en concentratie die de vier danseressen opbrengen, wordt ook van het publiek verwacht, dat wordt gedwon gen de opeenvolgingen van de bewegingenspatronn nauwkeurig in zich op te ne men. Ben je je niet bewust van het wie, wat, waar, wan neer en hoe van elk van de bewegingen, dan gaat de ana lytische opbouw van het stuk verloren en blijft van "Even" weinig meer over dan een willekeurige opeenvolging van telkens terugkerende houdingen en figuren. Voeg daarbij de ten dele live uitge voerde muziek, die zich ver nuftig met de dans verstren gelt, en het zal duidelijk zijn, dat in "Even" een en ander van het bevattingsvermogen Dat is dan ook het belangrijk ste nadeel van de werkwijze van Stichting Dansproduk tie. De danseressen voeren de bewegingen welhaast perfect uit. Het zoeken van een ba lans, alleen of met meerde ren, momenten van tijdelijk evenwicht, van steunen en gedragen worden, brengen vaak spanning in de voorstel ling. Die momenten zijn ech ter te spaarzaam om "Even" voldoende verhaal mee te ge ven. De onderzoeks-metho- diek wordt te strikt doorge voerd. Je zou kunnen zeggen dat aan het begrip "Evenwicht" zo wel verstands- als gevoels kanten zitten. De verstands kanten worden bij Stichting Dansproduktie zorgvuldig uitgediept, de gevoelskanten blijven onaangeroerd. De vier danseressen, die de cho reografie van het stuk zelf hebben uitgewerkt, komen daardoor in "Even" niet ver der dan een bewonderens waardige maar steriele even wichtsoefening. AR1EJAN KORTEWEG LEIDEN Wat samenspel be treft was er gisterenavond tij dens het optreden van het Nederlands Pianokwartet, geen speld tussen te krijgen. Ritmisch en dynamisch ver liep het programma in grote eensgezindheid. Toch was hun spel niet echt bevredi gend. Het Kwartet in Es gr.t. nr. 1 van L. van Beethoven, dat in veel opzichten nog sterk aan Haydn doet den ken, was te romantisch van toon, waardoor de lichte hel dere motiefjes onderge sneeuwd werden. In het niet zo vaak uitgevoerde Kwartet in a kl.t., opus 7 van V.d. 'Indy was deze felle breedspakerigheid meer op zijn plaats. Vooral het eerste deel van dit kwartet is bijzon der de moeite waard. Echter de strijkersklank was niet overal even sterk en so noor. Altviolist Klaas Boon heeft een wat zwakke toon, die geneigd is kaal te klin ken; cellist Fred Pot, prach tig in de lage regionen, klinkt erg nasaal in de hoogte; vio list Nobuyuki Shioda, hoe wel een duidelijk geartiku- leerde en heldere toon produ cerend, leek wat onverschil lig. Op pianist Ina Overkamp is echter niets aan te merken. Rustig en alert spel, waarvan inspiratie uitgaat. Na het Kwartet in A gr.t., opus 26 van J. Brahms speelden de 4 musici als toegift een Inter mezzo van Mendelssohn. ELLEN LOOYESTIJN LEIDEN - Het stedelijk volwassenwerk in het Volkshuis mag niet ver- dwynen. De conclusie was gistermiddag heel duidelijk. Alle aanwezi gen op de actievergadering, hun aantal liep in de zestig, waren het erover eens dat de plannen van de gemeente, om het stedelijk volwas senwerk in het Volkshuis weg te bezuinigèn, niet door mogen gaan. Met zoveel mogelijk mensen zal het Volkshuis donderdagavond dan ook naar het stadhuis komen om wethouder Van Dam een lijst met handte-' keningen te overhandigen. Donderdagavond vergaderen de commis sies voor onderwijs en maatschappelijke aangelegenheden verder over het sociaal cultureel plan. In dit plan staat het gewraakte voorstel van B en W: "Het Volkshuis mag wel aan volwassenwerk doen, maar dan voor de buurt; niet meer stedelijk" Buurtwerker Vincent Kokke: "We doen het buurtwerk liever met minder mensen, als dan ook het Volkshuis verder kan gaan met de stedelijke activiteiten". 'Nadere invulling ge- Voor het Volkshuis waren de plannen van de gemeente reden een actie- vergadering uit te roepen. "Want het is te gek dat er op deze manier honderden mensen niet meer welkom zouden zyn in het Volkshuis voor bijvoorbeeld vrouwengroepen, taalcursussen of recreatieve activi teiten". Alleen bewoners van de noordelijke binnenstad zouden nog in het Volkshuis mogen komen. Leiden - Nieuwe Mare/hoek Oude Sin gel. antiek en curiosamarkt. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18. disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- de band "Sleepless Nights'. 22 LVC - Breestraat 66, disco, 21 uur. Jazzzolder Hot House - Breestraat 66 jazzgroep 'In 'n Out', 22 uur. LAK-cinma - filmnacht gewijd aan de Poolse regisseur Andrzej W^jda: 'Ka naai', 20 uur, Landschap na de slag', 22 uur, 'Zonder verdoving', 24 uur. Leiderdorp - Muzenhof. bingo-dansant voor Polen. 20.30 uur. Parochie De Menswording - fototen toonstelling, za en zo. Zoeterwoude - Don BOSCO, EXPOSI TIE PLAATSELIJKE AMATEUR KUNSTENAARS Don Bosco, za van 11- 20 uur en zo van 12-18 uur Voorschoten - Lindehoeve, optreden de popgroep 'Black Sheep', 21 uur. ZONDAG Leiden - Bowlingrestaurant Hans Men ken, Boshuizerlaan, optreden het trio van de Leidse pianist Karei Boehlee, 15 Holiday Inn - koffieconcert, 13 uur. Vuurtoren Noordwyk aan Zee - strand- loop door Swifltoer en de Bataven, in schrijven voor 10.30 uur. De Uyl van Hoogland - optreden Drs. P., 20 u Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Oegstgeest - Mauritskerk, kerstconcert, 15 uur. MAANDAG Leiden - Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Rapenburg 100 - de werkgroep t.v.-issue van de Leidse Studenten Ekklesia laat het programma 'De moed der wanhoop' stellenden), di om 14.30 Kjjkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'De man die z(jn haar kort liet knip pen' van Andre Dalvaux, 20 en 22.15 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Kantine NEM - ingang 5 meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien den'. 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Leiderdorp - Dorpshuis, jaarvergade ring Oranjevereniging, 20 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk - za, H. de Jong, Hooigracht 61, tel. 123752; zo, S. Kooijman, Noordeinds- ple.n 2a. tel. 122268 Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard - za, J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225; zo, J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538. Wyk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west - za, E.H. Nieuwenhuis-Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; zo, A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Verhage: za, M. v. Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427; spreekuur van 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2; zo, R. Zwijnen burg. Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166; spreekuur van 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp - za, L. Middendorp, P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070; spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan het zelfde adres; zo, J. van der Leden, Hoofdstraat 8, tel. '894539; spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10. tel. 153747. Voorschoten - za, F. Koopman, Chur- Beuse- Wassenaar - noord: M. v.d. Feen, V. Po- lanenpark 128, tel. 18309; zuid: Mevr. I. Spelt, V. Groeneveltlaan 17, tel. 11844. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 11 tot 18 dec door: Haven apotheek. Haven 18, tel. 120085; apotheek Linnaeus, Kempe- naerstraat, Oegstgeest, tel. 153274. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. BH. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14. Leidschendam, tel. 070-271110. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - De Her vormde gemeente heeft een be roep uitgebracht op ds. E.J.C. Hamminga te Den Haag. Ds. Hamminga is 52 jaar en is, voor dat hij predikant werd, vicaris in Voorschoten geweest. Hy werkte achtereenvolgens in 's Heer Abtskerke, Hoogeveen en Steen- wijk. Sinds 1977 is hij werkzaam in Den Haag. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgevers maatschapprj Laktoch Dagblad B V Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tueaen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uu^; Abonnementsgelden Wj vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van te Haarlem. Per poet 7930 Jaarabonnement ƒ217,90 per post 307.30 Loeae nummers 0.80 Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A A M. Schuurmana Adjunct-hoofdredacteur: R O. Paauw Aig redactiechef: A van Leeuwen Ptv Aig i J M. J Poet Rubrtekchefe: J. Kroon (stad) 57.35 j P M van der Meer (regio) W Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen n der Meer S. J. de Groot (fssstsUjk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijk* (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (•port) P C Roeier (radio en televisie, kunst) toestel 236 en 227 correspondenten o.a. kt: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie kust- Privé: J P M. 071-140151 H Sonders 071-155654 H vd Poet 071-766251 O. Hoenson 071-170484" J. C. van Kuilenburg 071-787549 Bijkantoor Katwijk aan Zee 2225 BI - Bed straat 9 2220 AD - Postbus 184 Telefoon 01718-16151 Redactie Katw^k A. Brandenburg tal 01718-12363 privé: 071-133896

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2