Beursweek Katterige stemming op beurzen De kurk waarop de natie drijft De opkomst De voorraad De gevolgen Het gebruik De staat De extra's ZATERDAG 12 DECEMBER 1981 EXTRA PAGINA 23 Ergens in Nederland moet het vorige maand gebeurd zijn: ongemerkt stroomde daar een kubieke meter gas door de kachel, fornuispit of schoorsteen die historie maakte. Geen verslaggever en geen fotograaf legden dat opzienbarende feit vast. Laat staan een minister die handenwrijvend of bezorgd een gloedvolle rede hield. Het ging om die ene speciale kubieke meter aardgas die bekend staat als nummer 1.000.000.000.000. Het is de duizend-miljardste kubieke meter aardgas uit Nederlandse bo dem die werd geproduceerd. Een haast onuitspreekbaar getal. Om stil van te worden. Afgezien van de functie van aardgas als 'de kurk waarop we allemaal drijven' is er alle reden om het fenomeen van het Nederlandse aargas eens nader te belichten. Hoeveel had den we ooit? Hoeveel hebben we nog? Wat hebben we er uit gehaald? Wat kostte het, wat kost het en wat gaat het kosten? Wat is het waard en wat zal het nog op kunnen leveren? Die vragen komen deze week aan de orde in Economie Extra. Het wordt een verhaal met astronomische bedragen, waarbij niet op een miljoen meer of minder hoeft te worden gekeken. Het gaat om zoveel geld als nog nooit een regering in dit land bij elkaar heeft gezien. „Te dezer plaatse wordt opgemerkt, dat middelen van enige om vang uit aardgas de eerstkomende jaren niet zijn te verwach ten". Het is de Miljoenennota van 1965 waarin deze volzin staat te lezen. Neergepend door de toenmalige schatkistbewaarder, minister van financiën Witteveen. Boeiende lectuur in 1981 als het noordelijke aardgas inmiddels tot nationale melkkoe is ver klaard. De heer Witteveen weet nu wel beter. Het was de eerste keer dat er over het aardgas werd gesproken in een Miljoenennota. Aarzelend, want de distributie kwam toen net op gang. „De aardgasvondsten in Groningen zullen in de komende tien jaren leiden tot belangrijke wijzigingen in de sa menstelling van het energieverbruik. Verwacht wordt dat het aardgas in de jaren zeventig ruim een kwart van de binnenland se behoefte zal dekken", aldus Witteveen. Ondanks het aardgas zal op zowel korte al langere termijn een kolenafzet door de Nederlandse mijnen mogelijk zijn. Er is een structureel tekort aan goede huisbrandkolen in West-Europa. De afzet van Nederlandse kolen zal geen wezenlijk probleem opleveren, voorspelde minister Witteveen nog. Hij verwacht dat de stijgende energiebehoefte bijna geheel kan worden opgevan gen door aardolie. „Het aardgas zal in de komende jaren de bo vengenoemde ontwikkeling die ging in de richting van toene mende afhankelijkheid van de invoer, veranderen", meende de regering middenjaren zestig. „De aardgasvondsten zullen naast een ruimere voorziening van de Nederlandse behoefte ook een ongeveer gelijke afzet in het buitenland mogelijk maken". Op 1 januari van dit jaar had Nederland 2185 miljard ku bieke meter in bewezen en nog niet bewezen reserves. Voornamelijk in de grote 'bel' onder het wereldbe roemde Slochteren maar ook steeds meer in kleine velden in Friesland en Drenthe, de Waddenzee en het continen taal plat onder de Noordzee. Er mag dan flink wat gas ver stookt of geëxporteerd zijn, de hoeveelheid gas blijft een beetje op peil. Dat komt om dat er door de oliemaatschap pijen en de Gasunie regelma tig opnieuw uitgerekend wordt wat er in de grond zit. Deze gegevens worden gein- terpreteerd door de overheid die elk jaar laat weten waarop we kunnen rekenen. De hele hoeveelheid wordt herleid naar de standaard 'Gronin- gen-kwaliteit' en daarmee wordt de rol van die provin cie toch vertaald in een inter nationale functie. In 1968 hadden we 2429,6 mil- jard kubieke meter gas. Alles zat onder het land, en geteld zijn bewezen en niet-bewe- zen reserves. Vier jaar later, in 1972 hadden we 2352 mil jard kuub onder land. Het in teren begon, maar onder het continentaal plat kwam er 104 miljard kuub bij. Het weghalen van gas onder het land ging door tot in 1980. Toen werd het laagste cijfer bereikt: 1844 miljard kuub (volgens de nieuwe stan daard Groningen-kwaliteit). Bij een hernieuwd bezien van de voorraden kwam over 1979 echter 1936 uit de bus. Dat kon omdat het Groninger gasveld bij de herwaardering 152 miljard kubieke meter méér bevatte dan was aange nomen. Inmiddels teerden we weer in: op 1 januari van dit jaar was er nog 1869,6 miljard kuub onder het land. Onder het continentaal plat be gonnen we met een voorraad van 104 miljard kuub. In 1974, twee jaar na de start, bleek de hoeveelheid verdub beld: 211 miljard kuub. En weer twee jaar later wisten we dat het om 340 miljard kuub ging. Uiteindelijk zat het Noordzeegas in 1977 op zijn top-voorraad: 392 miljard kuub. Langzaam teerden we de afgelopen vier jaar in op het Noordzeegas: nu is nog plusminus 315 miljard kuub over. Alles opgeteld beschikt Neder land nu over 2185 miljard ku bieke meter aardgas. De pro- duktie was in de achter ons liggende jaren pjusminus 1004 miljard kuub. Het op ba sis van de beschikbare cijfers te schatten aardgasvoorraad- je is dus ooit 3189 miljard ku bieke meter geweest. En dat houdt in dat we per novem ber van dit jaar een derde van alle gas hebben uitgevent en opgebrand. Zo werkt het echter niet. In plaats van een leven als mini-gas-sjeik te voeren, klagen we vrijwel dagelijks over de hoge gaspnjs. Die schiet naar de 58 cent per kubieke meter. Een modale verbrui ker van 3200 kubieke meter is zo al gauw een kleine tweedui zend gulden per jaar aan het gas kwijt Die modale verbruiker betaalde in 1967 nog slechts 7 cent voor een meter gas. Er kwam later wat btw bij maar die bedroeg tot 1 april 1978 maar 4 procent. De prijs steeg in de zeventiger jaren via 8 (1971) en 11 (1974) en 16 (1975) en 20 (1976) naar 23 cent in 1977 Twee jaar later betaalde men 25 cent maar met de btw kwam dat op 30 cent. In 1980 werden alle gastarieven gelijk (eerst kenden we groot- en kleinverbruiker-consumenten) en werd 29 cent plus btw betaald. Via 32 cent op 1 juli vorig jaar gingen we begin dit jaar naar 39.9 cent (zonder btw). hetgeen echter totaal met die btw meegerekend op 47 cent uitkwam Volgend jaar zal de gas prijs wellicht 60 cent zijn. We betalen dus bijna tien keer zoveel voor één meter gas als toen we die eerste kubieke meters kregen aangeleverd vanuit Slochteren. De VEGIN, de Vereniging van Gasbedrijven in Nederland heeft uitgerekend dat we sinds 1974 dubbel zoveel kwijt zijn voor gas Toen was de gasrekening voor iemand met een minimumloon die 3200 meter verstookte 3,5 procent van zijn netto-inkomen Op het ogenblik 8 procent. In 1974 gaf iemand met een modaal loon 2.9 procent van zijn 'schoon in het handje' uit. nu betaalt diezelfde modale inkomenstrekker 6.5 procent van zijn netto inkomen. We hebben het gezien: de mij nen gingen kort daarop dicht en binnen enkele jaren was Nederland de grootste 'gas- boer' van de wereld gewor den. Slochteren kon niet op en bovendien: het geld kwam in bakken binnen. Nu nóg wel, maar er is een verschil met 1965. Witteveen maakt melding van het absolute mi nimum aantal werklozen: on geveer 30.000 mensen. Er zijn nu twaalf keer, misschien al wel dertien keer zoveel. En tegenover die 30.000 werklo zen stonden ruim 15 jaar gele den liefst 129.000 vacatures. Theoretisch voor elke werk loze vier banen... De mijnen werden in dat ver band niet voor niets door een minister van financiën opge voerd. De omzet lag in die ja ren op een miljard gulden, een fikse bedrijfstak zoals ze in Limburg nog weten. In het begin van de jaren '60 ont ving de overheid ook al geld uit gas: er was een Staatsgas- bedrijf dat werd geliquideerd bij de komst van het aardgas in 1965. De staat inde toen de eerste vol le mep aardgasgeld: 167 mil joen gulden voor een voor raad die aan de NAM werd overgedaan. De jaarlijkse in komsten uit de jaren 1958 tot 1967 varieerden van 30 tot 44 miljoen per jaar. Nauwelijks de moeite waard, deels kwam dat geld van staatsgasbedrijf en de staatsmijnen. In 1968 begonnen de gouden tijden: 47 miljoen direct en 173 miljoen via de vennoot schapsbelasting uit het gas. In dat jaar. moest Witteveen die weer minister van finan ciën was, wél 90.000 werklo zen tellen. Evenwel in per centages uitgedrukt viel het mee, tenminste in de Rand stad. Daar lag de werkloos heid op 1,1 procent, terwijl die in de noordelijke provin cies een veelvoud was: 5 in Groningen, 3,9 in Friesland en 4,3 in Drenthe. De aardgasbaten voor de over heid komen zwijgend bin nen. In de miljoenennota's van de late zestiger en de vroege zeven^ger jaren wor den er nauwelijks woorden aan gerept. De directe op brengsten voor de staat uit Slochteren lopen met hon derden miljoenen per jaar op. De produktie van gas is enerzijds heel gemakkelijk: gewoon de kraan van Slochteren openhouden of -draaien. Zo ging het ook in het laatst van de zestiger jaren en in de zeventiger jaren. In 1978 zorgde Slochteren nog voor 84 procent van alle gas. In 1979 leverden andere noordelijke kleine velden en de Noordzee meer zodat het Groningse aandeel daalde naar 75 procent Vorig jaar was het nog 72 procent Groningen-gas en het is de bedoeling om 1984 voor de produktie 66 procent van het gas uit Slochteren en omgeving te pompen. Aardgas is een duidelijk noordelijke zaak De NAM haalt Slochte ren leeg. de Amoco haalt een paar miljard per jaar uit Bergen in Noord-Holland, de Chevron is in 'Akkrum' goed voor rond een half miljard per jaar en Petroland haalt een miljard uit de con cessie Leeuwarden. Aanvankelijk zorgden die maatschappijen voor ongeveer 100 miljard kubieke meter per jaar. Van de ruim 96 miljard kuub in 1977 nam de NAM bijna 90 miljard voor zyn rekening. In 1978 werd 88 miljard kuub gehaald waarvan 80 door de NAM, in 1979 was de totale produktie 93 miljard waarvan 78 miljard uit Groningen en 11,6 miljard uit de zeebodem. In het vonge jaar was de produktie plusminus 90 miljard, waarvan 74 miljard uit NAM-putten kwam en 12 miljard uit de zeebodem. Tot en met vorig jaar was de totale opgetelde produktie van ons aardgas 968.508 miljoen kuub. Omdat we niet op een miljoen meer of minder kijken in deze materie van het onzichtbare goud, houden we het op 968 miljard kuub. Over 1981 kan gerekend worden met maandcijfers van het CPB tot en met juni. De uit komst is dan plusminus 982,8 miljard kubieke meter. Als we juli, augustus september en oktober schatten op plusminus 4. 4, 6 en 8 miljard per maand dan komen we uit op 1.004.871.700.000 ku bieke meters aardgas. Die duizend-keer-een-miljardste meter gas is dus halverwege oktober zonder feestje van de Gasunie, de NAM of Economische Zaken door de meterkast gevlogen. Dat een feest er best af had gekund bestrijdt niemand. In de loop van de afgelopen 20 tot 25 jaar hebben we zoveel aan het gas verdiend dat we zelf niet willen geloven hoeveel wel. kent voor de belastingen die u en ik behoren te betalen? Stel dat er geen gas was? Dan betaalden we zoveel duizen den guldens meer per jaar dat de emigratiekantoren uit hun voegen barstten. De loonbelasting bijvoorbeeld moet in 1982 ongeveer 34 mil jard opbrengen. Ruw geschat evenveel als de bijdrage die het aardgas ons oplevert. Met andere woorden de gemid delde Nederlander zou zijn belastingaanslag verdubbeld zien als Vader Staat geen gas- winst toucheerde. Een ieder kan nagaan wat dit voor zijn gezin of situatie betekent Het doorprikken van de Sloch- terense gasbel zou dan ook desastreuze gevolgen hebben voor het land. Nederland zou in feite zo failliet zijn als maar kan. Echter de gasbel is er en wie weet beschikken we nog over een tweede die even groot is. Met die ene Slochte- renbel zitten we heel goed Hij is zoveel waard dat het bijna niet te geloven is. Eind november bedroegen onbe wezen en bewezen voorraden samen 2120 miljard kuub Directe opbrengst voor de staat is 200 miljoen gulden per 1 miljard kuub. Maar door de indirecte effecten erbij te re kenen (minder dure olie el ders kopen) is het niet gek voor een miljard kubieke me ter aardgas 300 miljoen gul den te rekenen. De rekensom is heel simpel: één kubieke meter gas levert de staat 33 centen op. Als je dan nog 2120 miljard kuub hebt. zit er voor 699600000000 in de grond, ofte wel 699,6 miljard gulden. Laten we het voor het gemak op 700 miljard gul den houden. Een formidabel bedrag maar dit is de waarde op dit mo ment nog maar. De pnjsstij gingen voor het gemak op 10 procent per jaar berekend, zal de uiteindelijke waarde een veelvoud zijn van wat we nu in prijzen van 1981-1982 bezitten. Voor elke gulden die de staat der Nederlanden volgend jaar denkt te gaan uitgeven, zal ongeveer 18 cent door het aardgas aangeleverd worden. De regering verwacht name lijk dat 18 procent van de ont vangsten van de staat uit het aardgas komt. En daarvan komt dan weer ongeveer 70 procent uit het Slochteren- gas, dus kan men stellen. Slochteren zorgt zacht sui zend voor 12,6 cent van elke gulden die de staat vangt. Nog tekenender is de histori sche omslag die volgend jaar gaat plaatshebben: het aard gas zal evenveel of meer op brengen dan de helft van in komstenbelasting, loonbelas ting en vermogensbelasting etc. Die zal volgend jaar to taal 55 miljard inbrengen, ter wijl aardgas gerekend als to tale bijdrage aan het land tus sen de 24 en 42 miljard zal gaan leveren. Wat dit bete- Wim Duisenberg, onze toekom stige baas van de Nederland- sche Bank kon er dan in zijn begroting 1975 als minister van financiën ook niet om heen: „Bij de opstelling van de meerjarenramingen bleek dat in het bijzonder in 1975 op ruime extra ontvangsten uit het aardgas kan worden gerekend. Deze dragen er in belangrijke mate toe bij de door de regering gewenste uitbreiding van collectieve voorzieningen mogelijk te maken". De aap was uit de mouw: het aardgas kon onze ziekte, werkloosheid, het onderwijs stelsel, het opbouwwerk, cul turele centra etc. financieren. Er was wel een oliecrisis, maar Duisenberg zei toen ook. „Het zou echter onjuist zijn voorbij te gaan aan de posi tieve aspecten van het be staan van de Nederlandse aardgasvoorraden". Er hoef de minder olie geimporteerd te worden. De staat verhoog de dan ook zijn aandeel in de gaswinsten. De auto die in die jaren al£ heilige koe kon fungeren,k werd verdrongen door het beeld van een gas- pompstation. In 1976 weet ook Duisenberg het niet meer: „De vraag wat de invloed is van aardgas op de externe positie is moeilijk te beantwoorden. De econo mische en financiële gevol gen van het aardgas zijn daar voor inmiddels te sterk in de gehele Nederlandse econo mie doorgewerkt", aldus de socialistische minister toen. Hij vreest teruglopende ba ten „over enkele jaren". We zullen zien. Duisenberg in zijn zwanen zang, de laatste begroting van het kabinet-Den Uyl in 1977- „Er is een twee-sectoren-eco nomie ontstaan: een aardgas sector en een niet-aardgas- sector". In elk geval van die teruglopen de baten die Duisenberg ver wachtte, klopte niets. De op brengsten: in 1976 totaal 7,4 miljard gulden voor de staat, inclusief de vennootschaps belasting die oliemaatschap pijen betaalden. In 1977 werd 8,6 miljard ontvangen, in 1978 ging het om 8,8 miljard voor de staat, in 1979 open den Van Agt en Wiegel de beurs voor 9,3 miljard. Vorig jaar is naar schatting 12 mil jard binnengehaald. Over 1981 kan de opbrengst totaal op 18 miljard geschat wor den, volgend jaar mogelijk 20 tot 23 miljard. Eigenlijk zijn de voordelen nóg groter. Volgend jaar vangt de staat naar schatting 19 mil jard van die 24,5 miljard tota le opbrengsten uit aardgas door de export Maar er moet bijgeteld worden de 23 mil jard gulden die we anders kwijt zouden zijn geweest aan invoer van energie. De staat schat volgend jaar de di recte bijdrage aan de lopende rekening van de betalingsba lans op f 42 miljard gulden. Ook deze week bleven vele ef fectenbeurzen onzeker door de onduidelijke rente-ont wikkeling in de Verenigde Staten en slecht plaatselijk bedrijfsnieuws. Wall Street fluctueerde scherp van de ene dag op de andere met sprongen van vijf tot zes pun ten en ook Amsterdam wist eigenlijk geen houding aan te nemen. Hier begon de week met een flinke koersstijging, die in de twee daarop volgen de dagen grotendeels werd weggewerkt. Daarna bleef de beurs verdeeld. Renteberichten en slecht eco nomisch nieuws bleven ook nu weer de belangrijkste beursbepalende factoren. Door een discontoverlaging van 12 procent op 11 procent vorige week vrijdag in de Verenigde Staten zag het er even naar uit dat de sfeer van apathie en stagnatie in de richting van een lagere rente stand was doorbroken. Zowel de obligatié- als de aan delenmarkt schoten flink omhoog. En dat niet alleen in Wall Street, maar bijvoor beeld ook in Amsterdam. De ze week maandag echter werd die stemming door de Newyorkse effectenbeurs niet overgenomen. Beide beurssectoren lieten het hoofd hangen en gaven alle koersstijgingen weer prijs. Daarom was ook in Amster dam het feest dinsdag weer afgelopen en liepen zowel de obligatie- als de aandelen markt in koers terug. Tot overmaat van ramp is er ook geen zicht meer op een spoedig sluitende begroting, want het financieel bureau van de Amerikaanse presi dent heeft toegegeven op een jaarlijks tekort te rekenen van rond 100 miljard dollar in de eerstkomende paar jaar. Op zich behoeft dat nog geen ramp te zijn, want in recessie tijden overtreffen meestal de macro-economische bespa ringen de investeringen op duidelijke wijze. Een omge keerde ontwikkeling van de overheidshuishouding kan dit beeld weer rechttrekken en verhinderen dat de natio nale economie te veel de re cessiekant opgaat. Maar deze uitwerking van de beroemde keynesiaanse leer, die de eerste 25 na-oorlogse jaren door vrijwel alle rijke landen werd toegepast, is nu vergeten. De hiervoor in de plaats getreden monetaristi- sche leer staart zich blind op een aantal praktische gege vens en het verminderen of laag houden van de over heidstekorten is daar één van. Daarom werkt het hoge tekort op president Reagan's begroting thans sterk rem mend op de rentedaling en voorspellen belangrijke fi nanciers dat de bankrente, die nog even boven de 15 pro cent ligt, volgend jaar weer fors kan gaan stijgen. Nog bedenkelijker is dat ook de monetaire autoriteiten zich door het spookbeeld van tegenvallende begrotingste korten laten leiden en de kre dietteugels daarom te strak houden. De desondanks vori ge week toch doorgevoerde discontoverlaging in Amen- ka wordt nu achteraf dan ook in hoofdzaak als een aanpas sing op de dalende bankrente gezien, maar zeker niet als een voorbeeld van nieuwe rentedaling, wat velen buiten de Verenigde Staten, zoals op de Amsterdamse effecten beurs dachten. Daarom was ook op onze beurs de vreug de over hét lagere Ameri kaanse disconto snel be koeld, hoewel vele instellin gen wel de afgifteprijzen van hun bank- of spaarbrieven verhoogden, terwijl de hypo theekbanken hetzelfde met hun pandbrieven deden Ook de couponrente van 11,5 q C. Wagenaar procent op een nieuwe staats lening waarop volgende week kan worden ingeschre ven en die 1,25 procent lager ligt dan de laatste lening van de staat, wijst op het feit dat er toch enige beweging zit in de rentedaling m ons land. Maar het is hier in feite pre cies zoals in de Verenigde Staten, de rente ligt in ver houding tot de slechte con junctuur veel te hoog Deze week was het vooral het Bijenkorf-concern dat aan de bel trok, nadat kort geleden de beurs met het benarde ke- telbouw- en transformatoren probleem werd geconfron teerd. En ook in ons land wordt ondergronds een ge vecht geleverd tussen voor standers van bezuiniging en terugdringing van het begro tingstekort en anderzijds het aanvaarden daarvan en het dekken van deze tekorten buiten de kapitaalmarkt, ten einde op die manier een te hoge rentestand te vermij den. Want, zo wordt gerede neerd, een recessie kan niet bestreden worden met hoge re belastingen en arbeidsbe sparende bezuinigingen. Hoewel de katterige bcurs- stemming later in de week vele eerder behaalde koers winsten deed afbrokkelen, hield een aantal prominente aandelen toch een hoger weeksaldo over Het meest was Océ-Van der Grinten m herstel, met een staging van ruim f 10 Ook Borsumy herstelde zich met f 10. Enkele guldens winst hielden Nationale Nederlan den, ACF en Macintosh over. Daarentegen verloren Gist- Brocades, ABN. NMB, En- ma. Audet en Wegener f3 tot f5 KBB Bijenkorf moest weliswaar terug, maar wist het koersverlies toch tot en kele gulden beperkt te hou den en nog juist boven een kort geleden al behaald diep tepunt van f22 te blijven. Alarmerend was de enorme koersdaling van Houthandel Pont van f 50 op f 30.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23