„Het nieuws vers van de straat in de ether" Gebied Den Haag-Leiden te groot voor regionale omroep? „Leiden moet karretje op het spoor zetten" Initiatiefnemers Van der Plas en Fresen: CD A-fractieleider Joop Walenkamp: ZATERDAG 12 DECEMBER 1981 EXTRA PAGINA 21 Terwijl de landelijke overheid vertwijfeld achter de media-multinationals aanholt die met video, viewdata, teletekst, pay-TV en satellietverbindingen de ene na de andere vondst aan den volcke presenteren, lijkt het alsof de regionale omroep over het hoofd wordt gezien. Viewdata en teletekst vullen gaten in de informatiemarkt, communicatie-satellieten vliegen af en aan en zullen ertoe bijdragen dat de consument voor zijn amusement niet langer alleen afhankelijk is van wat de omroepbazen in Hilversum als zijn smaak veronderstellen. Ook regionale en lokale omroep horen thuis in die tendens in de richting van 'Media op maat'. Hilversum verschaft veel informatie die voor de niet direct betrokkenen oninteressant is. Uitzendingen van regionale omroepen voorzien in een grote behoefte, dat blijkt wel uit de hoge luistercijfers en het grote aantal reacties, dat de bestaande regionale omroepen, zoals Radio STAD, Omroep Brabant en de omroepen in het zuiden en het noorden van ons land scoren^ De noodzaak van kleinschalige omroep wordt algemeen erkend. De vakbonden en de NOS zijn al jaren overtuigd van het belang ervan. Alle grote politieke partijen hebben in de afgelopen verkiezingstijd gepleit voor de vestiging van een landelijk netwerk van op kleine regio's gerichte omroepen. De overheid weet dat op regionaal niveau een groot gat ligt in de informatie-voorziening. Kort na de Tweede Wereldoorlog werden in Limburg (ROZ) en in het noorden en oosten van ons land (RONO) regionale omroepen opgericht. Daarna hebben we tot 1976 moeten wachten voordat het net van kleinschalige omroepen met STAD-Amsterdam en de SROB werd uitgebreid. Technisch hoeft zo'n uitbreiding geen problemen op te leveren. Dat bewijzen de talloze illegale radiozenders, die met eenvoudige hulpmiddelen een groot publiek w eten te bereiken. In de medianota van 1975 wordt het belang van de kleinschalige omroep onderschreven. De uit 1979 daterende nota "Regionale radio-omroep" van de vorige minister van CRM, die een uitwerking van de eerdere nota is, is het laatste stukje beleid dat de overheid op dit gebied heeft afeescheirtpn Ook in die laatst verschenen nota wordt de regionale omroep een warm hart toegedragen. Minister Gardeniers spreekt echter over slechts twaalf omroepen; één voor elke provincie, alleen Zuid-Holland met zijn grote aantal inwoners krijgt er twee toebedeeld, één in Den Haag. de ander in Rotterdam. Het aantal regionale omroepen vormt een belangrijk probleem. De R.O.O.S., het overlegorgaan van de regionale omroepen, stelt 23 zenders voor. Dat lijkt al een reèeler aantal dan dat van CRM. In dunbevolkte provincies zoals Friesland. Groningen, Drenthe en Zeeland, waar de bevolking sociaal en cultureel vrij homogeen is, kan een regionale omroep een groot gebied beslaan. Voor het verstedelijkte westen werkt zo'n indeling per provincie niet. De sociale, culturele e1 economische verschillen tussen de verschillende regio's zijn daarvoor te groot. Terwijl het overheidsbeleid op zich Iaat wachten zijn in veel regio's in het land mensen alvast bezig met het op poten zetten van regionale omroepstichtingen. Rotterdam Rijnmond heeft al een zendmachtiging. Begin oktober werd de oprichting bekendgemaakt van de Stichting Regionale Omroep Groot Den Haag. met als doel een regionale omroep, die de steden Den Haag. Delft. Zoetermeer. Leiden en het tussenliggende gebied moet bestrijken, van de grond te krijgen. Of Leiden en de kust- en bollenstreek tot het verzorgingsgebied willen behoren van een regio met Den Haag als centrum is nog een open vraag. De oprichters van "Groot I>cn Haag" menen dat de regio die zij op het oog hebben wel degelijk een samenhangend gebied is. De besturen en inwoners van de tot de regio behorende gemeenten hebben door de versheid van de plannen nog geen tijd gehad een beeld te vormen van de regio-indeling. Joop Walenkamp, fractieleider van het CDA in de Leidse gemeenteraad heeft naar aanleiding van de plannen van "Groot Den Haag" een nota geschreven, waarin hij betwijfelt of een dergelijk grote regio nog wel voldoende betrokkenheid van de luisteraars garandeert. Hij pleit dan ook voor de oprichting van een Regionale Omroep Leiden. 'Regionale omroep leeft. Mensen willen horen over wat een paar straten verder leeft. De helden en de schurken wonen bij jou in de straat. Radio moet de hele dag 'op de zeepkist' zijn. De overheid in Den Haag denkt er nog veel te goedkoop over. Daar praat men nog over het witten van lokale piraten. Men hangt daar nog sterk aan de lan delijke omroepverenigingen die hun eigen hachje verde digen en gaat niet uit van wat de mensen willen horen". Door Ariejan Korteweg Door een stage bij radio STAD-Am sterdam zijn John van der Plas en Ron Fresen enthousiast gewor den voor kleinschalig radio-ma- ken. Wat in Amsterdam kan moet in de Haagse regio ook mogelijk zijn, dachten ze. Hun enthousias me om regionale omroep te gaan bedrijven sloot prachtig aan bij de ideëen van de gewestraad, het samenwerkingsverband van Den Haag en randgemeenten. De sa menwerkende gemeenten waren het er al geruime tijd over eens dat regionale omroep wenselijk was, maar vonden dat het initia tief ertoe door particulieren zou moeten worden genomen, om de onafhankelijkheid ten opzichte van de overheid te garanderen. Prijsvraag Van der Plas en Fresen hadden in middels medestanders gevonden en gezamenlijk waren ze bereid het voortouw te nemen. In juli van dit jaar resulteerde dit in de oprichting van de Stichting Re gionale Omroep Groot Den Haag. Die stichting heeft zich in middels in Den Haag van een brede steun weten te verzekeren. Het comité van aanbeveling telt vele plaatselijke prominenten, politici en bestuurders. De naam Regionale omroep Groot Den Haag lijkt niet zo ge lukkig gekozen voor een regiona le omroep, die een gebied wil be dienen waarin niet iedereen zich direct met Den Haag verbonden voelt. Waarom staat Den Haag bij jullie centraal? "Die naam is maar voorlopig. We hebben een prijsvraag uitge schreven voor een betere naam, waarin het regionale aspect van de omroep tot uiting moet ko men. We zijn nu eenmaal vanuit Den Haag begonnen, maar wil len zo snel mogelijk een regio naal gezicht krijgen. Dat is in fei te ons eerste doel. Binnen nu en een half jaar willen we onze Stichtingsraad voor de hele regio representatief hebben gemaakt. Nu zitten daar alleen nog verte genwoordigers van Haagse in stellingen in. De opzet is dat zij hun zuster instellingen in andere plaatsen in de regio benaderen om gezamenlijk tot een vertegen woordiger te komen. Zo komt er dus van alle CNV's en NVSH's één iemand in de Stichtings raad". Contact - Is het rëeel om voor steden als Den Haag en Leiden, die weinig onderling verband hebben, een "De Leidse regio heeft een heel eigen gezicht. We zijn hier niet gericht op Den Haag of Haarlem of wat dan ook. Voor iedereen die zich in de regio Leiden/kust- en bollen streek thuisvoelt is dat een vanzelfsprekende zaak. Ik ben bang dat een omroep die zo'n groot en verschillend ge bied wil verzorgen als 'Groot Den Haag', de mensen niet zal aanspreken". Joop Walenkamp, fractieleider van het CDA in de Leidse ge meenteraad. is de enige die tot op heden heeft gerea geerd op de plannen om een regionale omroep voor de 're gio groot Den Haag' te begin nen De gemeentebesturen aarzelen nog, willen eerst we ten wat voor vlees ze in de kuip hebben alvorens ze hun medewerking te verlenen. Walenkamp heeft zijn twij fel over de plannen van 'Groot Den Haag'. Zin In een beleidsstuk naar aanlei ding van de brief van regio nale omroep Groot Den Haag waarin om medewerking van de gemeentes wordt ge vraagd twijfelt hij aan de zin van een dergelijke grootscha lige regionale omroep. "Het mag betwijfeld worden of een dergelijk grote regio nog wel voldoende betrokken heid van de luisteraars garan deert...Wie Leiden kent weet dat de gerichtheid op Den Haag en andere delen van het door de SRO Groot Den Haag geclaimde verzorgingsge bied. zoals de bollenstreek, minimaal is, terwijl de ge richtheid op Leiden als cen trum van -een weliswaar klei nere- regio zeer sterk is ont wikkeld", stelt hij in dat stuk. Walenkamp heeft tijdens de be grotingsbehandeling in de Leidse gemeenteraad dan ook voorgesteld om als ge meente te bevorderen dat de mogelijkheden om een om roep voor de regio Leiden worden onderzocht. Hoewel dat voorstel de indruk wekt van een verkapte poging om onder de duiven van 'Groot Den Haag' te schieten is daar volgens Walenkamp geen sprake van. "Ik ga ervan uit dat beide instellingen elkaar zouden kunnen aanvullen en niet beconcurreren. Wat wij als regio Leiden kunnen doen. helpt ook 'Groot Den Haag'. We kunnen hen de re gionale representatie geven die ze nodig hebben voor het verkrijgen van een zend machtiging. In de toekomst kunnen we dan aan een eigen zendmachtiging gaan werken". De CDA-fractieleider heeft de indruk dat de grootschalig heid van 'Groot Den Haag' vooral wordt ingegeven door exploitatieve motieven. Maar zelf heeft hij ook nog niet hel der voor ogen hoe een om roep voor de regio Leiden zou moeten worden bekos tigd "Het beleid van CRM zit in een stroomversnelling. We moeten vooruitlopen op wat er in de toekomst kan gebeu ren. Op het ogenblik is zo'n kleinschalige omroep mis schien nog niet mogelijk, maar daar kan echt nog wel speling in komen. In het ge bied wonen ruim 300.000 mensen Dat il evenveel als in Zeeland, waar de minister wel een aparte regionale om roep heeft gepland". Kosten Walenkamp gaat ervan uit dat zo'n omroep voor de Leidse regio te financieren moet zijn. Vooral in het veelvuldig gebruik maken van vrijwilli gers ziet hg wel wat "Er zijn zoveel mensen in hun vnje tijd als hobby met radio ma ken bezig. Die kun je heel goed bij een regionale om roep betrekken en dat drukt de personeelskosten enorm Met de huidige stand van de economie kom je vroeg of laat toch voor het gegeven te staan dat je vrgwilligers weer meer kansen moet geven". Ook tegenover de oprichting van een plaatselijke STER staat Walenkamp niet afwij zend. Hoewel Walenkamp zijn ideeen in de Leidse raad heeft gelan ceerd. moet de gemeente vol gens h« m niet meer doen dan "het karTctje op het spoor zet ten". Dat betekent in dit ge val alle daarvoor in aanmer king komende instellingen in de regio uitnodigen voor een gesprek over de oprichting van een Regionale Omroep Leiden Hoe het zich dan ver der ontwikkelt moet aan die groep worden overgelaten. "Als men bereid is het plan op te pikken, wil ik m'n schouders er wel onder zet ten". besluit Walenkamp. - De gemeenten in de omgeving van Leiden zijn toch ongetwij feld meer op Leiden dan op Den Haag gericht. Zou het niet beter zijn te streien naar de oprichting van een aantal regionale om roep je s met een veel kleiner ver zorgingsgebied'' "We gaan ervan uit dat op beleids niveau op het ogenblik wel een basis te vinden is voor regionale omroep en niet voor lokale om roep. Het is geen kunst om uur na uur muziekprogramma's uit te zenden Maar als je werkelijk goede informatie over de eigen regio wil verschaffen is daar een deskundige staf voor nodig Dat zou voor een lokale omroep te duur worden We kiezen voor een redelgk professionele regio nale omroep in plaats van een aantal gebrekkige lokale zen ders". Om diezelfde ndlO kie/en we in eerste instantie voor radio Het maken van kwalitiatief goo- de regionale televisie zou teveel geld gaan kosten". In bad - Maar hoe denken jullie mensen in Leiden of Sassenhetm te kun nen interesseren voor de plaatse lijke aangelegenheden ran Naaldwijk of Delft? 3 October Wanneer kunnen u<e de eerste uitzending tegemoet zien'' "We willen zo snel mogelijk begin nen met lokale experimenten via de kabel. Als er in een stad iets gebeurt, neem bijvoorbeeld de 3 october-vienng in Leiden, kun nen we voor een dag een radio re portagewagen huren van de NOS en dat over de kabel uitzenden Er kan nog wel dne jaar over heen gaan voor we kunnen be ginnen met uitzendingen via een eigen zendmast en vanuit een ei gen studio De aanvraag voor een zendmachtiging is net de deur uit. Het beleid op het gebied van regionale omroep bg CRM ligt helemaal op de helling, dus de toekenning daarvan kan nog wel even op zich laten wachten Het wordt hoog tijd dat daar wat aan gebeurt Mensen hebben er recht op te weten wat er met het geld gebeurt, dat ze nu al via de om roepbgdrage aan regionale om roepen betalen" 'We willen stukjes lokale omroep gaan maken binnen het grotere geheel van een regionale stich ting. Elk gebied binnen de regio krijgt een eigen dagelgks blok, dat aan de lokale belangstelling tegemoet kan komen. Onze uit zendingen worden in principe via de ether en met via de kabel verspreid, zodat je de program ma's ook in de auto. de keuken of in bad. waar meestal geen kabel aansluitingen zitten, kunt ont vangen. Via het kabelnet willen we aanvullende lokale uitzendin gen gaan verzorgen, die alleen te ontvangen zgn m de desbetref fende gemeente" - Hoe komen de programma's er uit te zien? "Het succes van regionale omroep staat of valt met hoe dicht het bij de mensen staat. De program ma's moeten 'op straat' worden gemaakt. We nemen een voor beeld aan de werkwijze bg om roep Brabant en radio STAD Als regionale zender kun je snel ope reren. Vooral bg het doorgeven van verkeersinformatie is dat handig Verder komt er veel in formatie over activiteiten in de regio en willen we de ontwikke lingen in de gemeenten kritisch volgen De luisteraars moeten net als bij radio STAD de kans krggen steeds te reageren op wat ze horen. Ook culturele minder heden en educatieve program ma's zullen een belangrijke plaats innemen We gaan voorlo pig uit van dne uur uitzendingen per dag". Op het Leidse Stadhuisplein voelt Ron Fresen (met microfoon) CDA-fractie- leider Joop Walenkamp aan de tand over zijn plannen radio-omroep in de regio Leiden. Rechts John van der Plas. gezamenlijke regionale omroep te beginnen? 'Natuurlijk ligt het hier in het wes ten anders dan in het gebied van de RONO (de regionale omroep voor het noorden en oosten van ons land), waar de culturele ge bondenheid groter is. Maar ook in de Randstad is er op econo misch en cultureel gebied sprake van een echte regio. In het hele gebied wonen veel forensen, is er een groot woon- en werkverkeer Mensen werken in Delft, gaan uit in Leiden, doen boodschappen in Den Haag en wonen in Zoeter meer. Er is veel onderling con tact. De problemen die in Delft, Zoetermeer, Den Haag en Lei den spelen, hangen nauw met el kaar samen. Bovendien hebben we elke gemeente, die wg tot ons verzorgingsgebied rekenen, een brief geschreven om te vragen of ze met ons willen meedoen. Elke gemeente kan zelf bepalen of ze in de toekomst de regionale om roep wil beluisteren"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21