„Vroeger was het wat sentimenteler" „Het moet niet de spuigaten uitlopen" Johnny Jordaan: André Hazes. ZATERDAG 12 DECEMBER 1981 EXTRA PAGINA 19 beetje zingen". Foto: Roland de Bruin Twee stappen. Dan moet hij gauw iets beetpakken om niet te vallen. De glimlach om zijn lippen is gemaakt. Want er valt niets te lachen. Wat ge beurt is triest. Later zal John ny Jordaan ook toegeven, dat hij 's avonds voor het slapen gaan nog wel eens huilt. Wan neer 'ie in z'n eentje in zijn kamer is en vrijwel hulpeloos in bed ligt te piekeren, laat de liedjeszanger van weleer de tranen lopen. "Heus hoor", zegt hij met schorre stem, "ik vraag me wel eens af waar aan ik dit heb verdiend. Vij anden heb ik niet. Altijd heb ik het iedereen naar de zin ge maakt." Meer dan dat ene moment om met zichzelf bezig te zijn krijgt Johnny Jordaan niet. Vrienden lopen af en aan. Z'n volle neef Willie Alberti komt elke dag. Tante Leen en Le ger des Heils-kolonel Bo- schardt (met Strijdkreet) laten hun gezicht één keer in de week zien. En is er een rustig ogenblik, dan is het oefenen geblazen. Tot de zweetdrup peltjes hem van het voor hoofd druppelen. Zeven weken zit de zanger nu in 'De Drie Hoven'. Toen Johnny (voor familie 'Ome Jantje') daar werd binnenge bracht, kon 'ie niks. Nu doet hij een enkele, wankele stap en kan z'n rechterarm weer een beetje bewegen. Alleen zijn gedachten laten hem af en toe nog wel eens een keer tje in de steek. "Maar ver der", lacht Johnny Jordaan kwasi opgewekt, "mag ik echt niet ldagen. Het gaat de goede kant op. Je wordt hier geweldig behandeld. Ze ma ken je gewoon beter." Vooruitzichten? Johnny heeft ze, zo hebben de artsen hem verzekerd. Maar hij moet ge duld hebben en veel bewe gen. "Natuurlijk, ik hoop zo gauw mogelijk uit die rol stoel te komen. Omdat ik er zelf vertrouwen in heb, werk ik twee keer zo hard. Daarom wordt het lopen steeds 'ge makkelijker'. Ik hoop echt te rug te komen hoor", voegt hij er in onvervalst Amsterdams aan toe. Troosten Zo links en rechts beurt de zan ger oude mensen op, die in de put zitten. Ze waarderen het stuk voor stuk. Afstand van hen nemen doet 'ie voor geen goud. Johnny Jordaan is één van hen. Allemaal willen ze terug naar het dagelijkse le ven. "Iedereen kent me hier. Dat geeft je extra kracht. Je wilt een voorbeeld voor die mensen zijn. Zit ik in de put, dan zeg ik bij mezelf: kop op jöh, je moet niet zo lullig doen hoor. Iedereen zit naar je te kijken." Maanden zal Johnny Jordaan nog moeten oefenen voor hij weer normaal door het leven kan gaan. Hij heeft het er graag voor over. "Ik wil dol graag weer in m'n gewone doen komen. Aan m'n pen sioen ben ik nog lang niet toe. Weet je wat me zo geweldig stimuleert? Die vrouwen uit de Jordaan die bij mij op de afdeling zitten. Heel de dag zingen ze. Dat doet me goed. Met huilen, daar ben ik wel achter, bereik je niks." Tien jaar geleden kreeg de zan ger z'n eerste beroerte. Art sen zeiden toen: afscheid ne men en rustigaan gaan leven. Even hield hij dit leven vol. Toen snakte hij naar het con tact met het publiek. Zucht en zegt: "Tja, er zijn van die dingen die ik gewoon niet kan laten. Het ging zo goed met me. Dus dacht ik, ik kan af en toe wel eens optreden. Daar kan ik niet buiten. In derdaad, de dokters hadden me gewaarschuwd. Maar ik ben ongehoorzaam geweest. De inspanning was tóch te groot, denk ik." Moeilijkheden De zanger kijkt verlangend uit naar half volgend jaar. Als 'ie helemaal de oude is, wil hij opnieuw het podium op. Dan vraag je om moeilijkheden? Johnny knikt alleen maar. "Er gens wel, natuurlijk", laat 'ie erop volgen. "Je zingt wél voor je plezier en heus niet al tijd voor de knikkers. Als ik op het toneel sta, zing ik met heel m'n hart. Wanneer ik de dubbeltjes nog eens zou krij gen voor de keren die ik gra tis ben opgetreden, zou je niet over de berg heen kun nen kijken. Het optreden al leen vind ik al zalig. Geld is belangrijk, maar niet zalig makend." Of het reëel is of niet, Johnny Jordaan ziet zichzelf weer op de bühne verschijnen. "Ik doe er m'n best ook voor. Zingen gaat al behoorlijk. Ja, ik krijg spraakles. Blijft het goed gaan, dan kan ik zo nu en dan best eens een liedje zingen. Over nieuwe platen denk ik niet. Laat iedereen er maar rekening mee houden, ik ben niet afgeschreven. Ik kom terug. Is het geen plaat, dan ga ik iets voor de televi sie doen. Wat? Daar mag ik eigenlijk niet over praten.... De AVRO wil een soort fami lieportret van me maken. Half muziek, half praatpro gramma. Eerst maar eens op de been zijn, dan zien we wel verder." Terugloop Zijn langspeelplaat ('Ik ben ze niet vergeten') begon net lek ker te lopen toen Johnny Jor daan door die beroerte werd getroffen. Kans om die elpee via radio en tv te promoten kreeg hij hierdoor niet. "De verkoop stagneert nu een beetje. Misschien kan ik over een paar maanden de draad weer oppakken. We moeten dat maar eens rustig bekij ken. Ik repeteer hard. Is het niet meer om aan te horen wat ik zing, nou ja, dan zit is er niks anders op dan te stop pen." Het levenslied van 'toen' en dat' van 'nu'. Johnny vindt dat er verschillen zijn. "Vroeger was het sentimenteler, maar wel erg vrolijk. Zeker in de Jordaan. Daar wonen gevoe lige mensen. De echte Jorda- nezen zeggen ook oom en tante tegen elkaar, 't Wordt wel minder, omdat er zoveel zijn vertrokken. De Jordaan is de Jordaan niet meer." Afscheid nemen en weer terug komen. Is dat niet gek? Ze ker als je bij dat afscheid een huis cadeau krijgt? "Rod dels", roept de zanger uit. Een rode kleur van opwin ding verschijnt op z'n wan gen. "Het was allemaal come- die wat voor die televisie werd gespeeld. Jazeker, ie dereen deed het voorkomen alsof ik dat huis kreeg. Zelfs de belasting kwam bij me aan de deur om geld. Idioot ge woon. Niet één steen was er van mij", vertelt hij bitter. "Ik mocht die woning voor veel geld huren. Van een ge schenk was absoluut geen sprake. Hoe kan ik dan dat huis hebben verkocht, zoals ze zeggen, en de centen heb ben verbrast? Was het maar waar, dan had ik er nog wat aan gehad." Fantastisch In de grote verblijfzaal van 'De Drie Hoven' krijgt Johnny Jordaan nauwelijks de kans om rustig zijn verhaal af te steken. Om de haverklap wordt hij op de schouders ge-' tikt. Mensen die vragen hoe het met hem gaat. De zanger geniet zichtbaar van zijn po pulariteit. Door de radio klinkt de stem van André Hazes. "Die man vind ik fantastisch", flapt hij eruit. "Staat nog met beide benen op de grond, hè? To taal geen kouwe kak. En als een oudere collega wat tegen hem zegt, neemt 'ie dat ook aan. André stelt het op prijs om raad te krijgen. Ik vind 'm een moord-goser naar wie ik graag mag luisteren. Zingen? Eigenlijk kan 'ie dat niet zo best. Maar wat hij brengt is uit het hart gegrepen. Voor mij heeft André daar z'n suc ces aan te danken. Als je het mij vraagt, blijft 'ie nog wel een poosje aan de top." Nog maar net was Johnny uit het ziekenhuis of hij ver scheen bij Mies Bouwman in haar programma. Gevolg: kaarten en brieven over spoelden de zanger. Alle met dezelfde teneur: snel beter worden. Pieter van Vollenho ven kwam een half uurtje herinneringen uit de oude doos ophalen. Hoe het alle maal was begonnen in de sui kerfabriek van Kiene waar Jordaan samen met John Kraaykamp werkte. Herinnert zich nog een voorval uit die tijd. Neef Willie, toen nog een 'broekie', wachtte het tweetal elke avond aan de poort op. Of de één of de an der had altijd wel een paar kauwgomballen meegeno men. Kwam je door de con trole, was cr niets aan de hand. Werd je betrapt, ging je er acuut uit. Helemaal in de sfeer van het bedrijf ging die controle. Trekken aan een au tomaatje en er viel een kauw gombal uit. Was dit een rode, dan werd je gefouilleerd. Dit overkwam Kraaykamp. Toen 'ie buiten kwam zei hij tegen Willie, dat hij niks voor 'm had kunnen versieren. "Ik heb een rode bal getrokken", was het enige dat hy fluister de Het levenslied. Johnny Jordaan heeft het jaren vertolkt. Was net bezig: met een come back ('Ik ben ze niet vergeten') toen een beroerte hem voor de tweede keer velde. Op de rand van de dood balanceerde de zanger. Dagen was hij in coma. Maar Johnny Jordaan knapte op. Nu brengt de hij meeste tijd van de dag door in een rolstoel. Slechts enkele wankele stapjes kan de zanger nog maar maken. Z'n rechterarm kan 'ie niét of nauwelijks bewegen. Het wordt zeker zomer 1982 voor hij weer eens aan werken mag gaan denken. In het Amsterdamse verzorgingstehuis 'De Drie Hoven' zijn ze niet ontevreden over de vorderingen die Johnny maakt. Waanzinnig populair is hij zeker, die André Hazes ('Een beetje verliefd'). Vliegt van hot naar her. En overal waar 'ie optreedt stampvolle zalen; Of het nu in een discotheek is of in een bejaardencentrum, jong en oud dragen de Amsterdammer op handen. Met z'n vrouw Ellen op straat lopen kan André niet. De kleren worden hem van het lijf getrokken. Toen hij onlangs wat inkopen voor de feestdagen wilde doen, moest hij na vijf minuten werkelijk vluchten. Een enorme menigte sloot hem in. Angstige ogenblikken waarover Andre vaak met zijn chauffeur 'Ome Henkie\een werkloze vriend, praat. Twee zangers van het levenslied: Johnny Jordaan praat over 'toen', André Hazes doet het over 'nu'. Een dubbelportret van twee populaire landgenoten. André Hazes: "Het publiek verstaat mij" Foto: Paul Dijkstra Eigenlijk zijn de verhoudingen scheef. Een nek heeft hij niet, z'n buik puilt uit, beentjes die veel te kort zijn en een gezicht dat pafferig is. En toch krijgt hij 'heel Nederland' aan zijn voeten. Gillende aanbidders die er alles voor over hebben om hun idool maar even aan te raken. Bewakers zijn nodig om het zang-fenomeen in be scherming te nemen. Anders worden hem de kleren van het lijf gescheurd. Waaraan André Hazes deze ver afgoding dankt? "Ik weet het niet hoor. Misschien komt het wel, omdat ik liedjes zing die de mensen begrijpen. Geen moeilijk gedoe. Zo, recht uit het hart gegrepen. Anderen laten hun teksten schrijven, ik doe dat zelf. Om dat ik voor honderd procent achter een nummer wil staan dat ik zing. Goedkope tek sten? Ja, daar komen ze nu mee aan. Jaloezie. Het pu bliek verstaat die woorden van mij. Zeg maar, dat ik voor het gewone volk zing en niet voor meneer Van Agt of de koningin." André Hazes groeide als jochie in een Amsterdamse achter buurt op. Was meer bij z'n vriendjes dan thuis. Hij ging naar school, omdat 'ie moest. Maar André had er de pest aan. Hazes trouwde vry jong, kreeg een dochter, maar het huwelijk liep op de klippen. Toen André diep in de put zat, onmoette hij z'n tweede vrouw Ellen. Overeen maand verwacht zij een kind. Zij heeft de zanger weer op de been geholpen. En hoe. André Hazes, eens een gewone barkeeper, weet nog precies hoe het allemaal is begonnen. Af en toe zong hij, terwijl 'ie achter de tap stond, een lied. Tot 'Eenzame Kerst' er kwam. Phonogram wilde dit niet opnemen, EMI wél. Bin nen de kortst mogelijke tijd was het een hit. Trots als een pauw was Hazes. Dit was z'n doorbraak. "Ik ben maar een gewone jongen van de straat, weetje. Schrijf je zelf een tekstje waarmee je op de eerste plaats komt. Hou je professionele mensen als Abba achter je. Dan mag je toch wel een beetje met je borst naar voren lopen? Of zie ik dat soms verkeerd? Kijk, Phonogram heeft onge lijk gekregen. Wilde sleutelen aan het liedje. Heb ik gewei gerd, omdat ik er dan niet meer achter kon staan. Nou kan ik zeggen, André. jongen, je hebt gelijk gehad." Populair zijn is leuk. Hoewel. Het moet niet de spuigaten uitlopen. Bij André gebeurt dit wel. Om de haverklap zelfs. Publiek dat elkaar op de bek slaat, waanzinnige fans die het toneel bestormen om een eigendom van de zan ger te bemachtigen of zelfs een pluk haar uit z'n hoofd proberen te rukken, mouwen worden van zijn pak ge scheurd. Zo kan de zanger nog wel even doorgaan. Op straat is André ook niet meer veilig. De zanger haalt diep adem. Van eèn dienblad naast hem pakt hy die avond misschien wel z'n tiende pils je. "Op straat lopen, hè?", herhaalt hij. "Nou. dat kan ik rustig uit myn hoofd zetten. Daar krijg is absoluut geen kans toe. Neem nou van de week. Samen met Ellen was ik naar Alkmaar gegaan om wat inkopen voor de feestda gen te doen. Nog maar net was ik op straat of hele drom men mensen liepen aan me te plukken. Ja, dan krijg je het wel even benauwd. We zijn een winkel ingerend, maar na vijf minuten moesten we ook hier vluchten. Naar huis. Ie mand anders heeft de bood schappen toen maar voor ons gedaan. Het enige wat ik doe is werken. Voor de rest blijf ik lekker thuis. Want binnen ben ik veilig." Miljonair De Amsterdamse zanger, die thans in Heerhugowaard woont, heeft arme tijden ge kend. Nu gaat het hem naar den vleze. Andrè verdient een goed belegde boterham en kan zich nog wel wat an dere dingen permitteren. Twee keer per dag treedt Ha- zes op, volgend jaar gaat hij zeven maanden op tournee met het circus van Bassie en Adriaan Wil hy zo gauw mo gelijk zijn schaapjes op het droge hebben? Wat geïrriteerd kijkt 'ie op Zegt dan met hese stem: "Heb je de nieuwe gulden van 1982 al gezien9 Nee9 Nou, die is niet meer waard dan een dubbeltje. Als ik echt rijk wil worden, moet ik din gen gaan doen die ik niet wil. Daar pas ik gewoon voor Wél gaat André Hazes zijn ge luk over de Nederlandse grens beproeven. In Duits land. Deze maand neemt hy een paar nummers in die taal op. Of hij zich ooit voorgoed in dit land zal vestigen? "Weet ik niet", laat hy diplo matiek horen. "Ligt daar een toekomst, doe ik het wellicht. Maar dan louter en alleen voor het geld. Ik weet wat het is om arm te zyn. Dat wil ik. als het effe kan, nooit meer meemaken 'Angstig om opnieuw door een diep dal te moeten gaan9 Het lijkt erop André wil het ach terste van zijn tong niet laten zien. Geeft het gesprek plot seling een wending Zegt: "Weet je waar ik wél bang voor ben? Dat wanneer m'n vrouw haar baby krygt. ik er gens in België of zo sta te zin gen Wat moet ik dan begin nen9 M'n enige hoop is. dat ik rond half januari een beetje in de buurt van m'n woon plaats zit Ais ik maar binnen een uur thuis ben kan ik haar in elk geval bystaan." Brieven. André Hazes wordt er door overspoeld Met zakken tegelijk worden zc aange voerd. Welke hem het meest aanspreken9 Zonder één mo ment na te denken vertelt 'ic: "De post uit de b«yes. Toeval hg heb ik vandaag meer dan dertig kaarten naar een paar gevangenissen gestuurd Ze ker vier maanden lagen de brieven van gedetineerden op me te wachten. Ja. dat is lang. ik weet het Maar ik had gewoon geen tyd om ze te beantwoorden. Nu ik het wel heb gedaan, ben ik blij. Ik denk. dat ik heel wat mensen gelukkig met dat simpele kaartje heb gemaakt." Populair zijn houdt in dat je veel vrienden hebt. André heeft er al eens over gezon gen. Zelf is hij uiterst selec tief. Slechts een enkeling uit het vak komt bij hem over de vloer. Toen het hem goed ging en die zogenaamde 'vrienden' van hem konden profiteren, dwarrelden ze als vlinders om hem heen. Ze lie ten hem echter als een bak steen vallen toen er niets meer viel te plukken. André heeft daarvan geleerd. Be grijpt donders goed, dat de fans van nu hem zo weer la ten schieten als cr een nieu we ster opstaat Daarom wil André Hazes intens genieten van wat het leven hem nu te bieden heeft. Hy wordt nogal eens vergele ken met Johnny Jordaan. Voelt André enige verwant schap met deze zanger9 "Wel nee, dat voel ik helemaal niet", laat 'ie resoluut horen. Verklaart kort en krachtig waarom niet. "Omdat ik voor iedereen zing. Johnny Jor daan doet dit alleen maar Alle platen "Ach, het is wel leuk wat John ny zingt Maar my raakt het niet. Zeker, ik heb alle platen van hem. En als ik een flinke slok op heb, draqi ik z'n num mers ook wel. M'n moeder en broer doen dat ook. Speciaal naar de winkel gaan om een elpee van hem te kopen, nee, dat doe ik met hoor. Het liefst luister ik thuis naar de Rol ling Stones of The Police Na zyn optreden in het Sparta- stadion in Rotterdam (André "zong dit vol") staan meer clubs te dringen om hem in huis te halen PSV. Key enoord, Ajax en de FC Am sterdam hebben zich al als kandidaten aangediend. Voor de FC zou André best een uitzondering willen ma ken Want dit is tenslotte z'n 'kluppie' Gebrek aan tijd nekt hem Dus hoeven de clubs er niet op te rekenen Hazes als publiekstrekker in hun stadion te krygen. Meer dan een jaar kan André nog vooruit Want tot februa ri 1983 zit hij barstensvol met optredens. Toont zich daar zeer gelukkig mee. De kcer- zyde is echter de enorme be lasting VIB /Ijn stem T< n slotte is de zanger al eens aan iyn keel geopereerd "Klopt", geeft hy volmondig toe. "maar ik word wél elk half jaar gecontroleerd. Tot nu toe heeft mets erop gewe zen. dat myn stembanden zouden worden aangetast De dokter heeft mc wel aangera den niet af te vallen. Dan zou ik m'n stem kwytraken Veel komt het niet voor Af cn toe is de zo populaire André Hazes somber gestemd. Op zulke momenten grypt hy naar potlood en papier en schryft z'n beste teksten. Om de laatste zorgen kwyt te ra ken. kruipt hy achter een or geltje cn maakt muziek.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19