"Waarom hebben ze dan gewacht? "Ik zal wel op hun zwarte lijst staan" Nederlanders en de Sowjet-dreiging CPN-fractieleider Marcus Bakker: WD-Kamerlid Ad Ploeg: ZATERDAG 12 DECEMBER 1981 EXTRA PAGINA 17 Hoe bedreigend is de Sowjet-Unie voor de Nederlandse vrijheid? Moeten we na de Spaanse, de Franse en de Duitse bezetting inderdaad rekening houden met een Russische invasie? En is het zinvol ons ertegen te wapenen? Of komen ze zoals Wim Kan ooit suggereerde - voorlopig alleen maar "stuk voor stuk" in de vorm van dissidenten? Vandaag de laatste twee van een zestal gesprekken met Nederlanders, die zich in en buiten de politiek bezighouden met de vrede. Eerst het woord aan Marcus Bakker, fractieleider van de CPN in de Tweede Kamer. En vervolgens aan de voormalige beroepsmilitair Ad Ploeg, sinds 1972 lid van de Tweede Kamer voor de WD. „Om uit te leggen waar om de Russen ons, vol gens mij, niet willen veroveren". (Marcus Bakker, leider van de CPN-fractie in de Tweede KamerX „wil ik graag met u teruggaan naar de winter van '44- '45". „Het Ardennen-offensief was aan de gang. de Duitsers zet ten de geallieerden onder grote druk. Op een gegeven ogenblik stuurde Churchill een noodtelegram aan Stalin met het verzoek het Russi sche lente-offensief tegen de Duitsers te vervroegen. Want in de Ardennen dreigden de Duitsers de geallieerden de zee in te drijven. Op dat mo ment hadden de Russen zelf de overwinning al in de zak, ze hadden de Duitsers uit ei gen land verdreven, ze ston den dacht ik aan de Oder". Kans „Stalin is op dat verzoek van Churchill ingegaan. Het was een regelrechte reddingsope ratie, en het werkte. Door het vervroegde Russische offen sief moesten de Duitsers troepen uit de Ardennen te rugtrekken en de geallieer den hielden stand. Als de Russen West-Europa hadden willen veroveren, lag daar hun kans. Ze hadden kunnen wachten tot de Duitsers in de Ardennen de geallieerden hadden verslagen, daarna hadden ze zelf de Duitsers kunnen verslaan, en West- Europa had geheel open gele gen. Dat hebben ze kennelijk niet gewild. En waarom zou den ze gewacht hebben tot West-Europa zich weer hy permodern had bewapend, zoals nu?". Marcus Bakker is communist en duidelijk tegenstander van delen van het Sowjet-be- leid. „Historisch kan il? veel verklaren, maar dat is iets an ders dan goedkeuren. Ik kan ook wel verklaren waarom bepaalde Nederlanders nog steeds koloniaal denken en neerkijken op bruinen, maar daarom is het nog niet goed. Historisch denken: dat zou je de mefisen toch eens een beetie moeten bijbrengen". „Nee, het idee dat ze het Bin nenhof op wandelen, past niet in mijn manier van den ken. Het is mijn vaste over tuiging dat ze alles willen doen om een conflict te voor komen en tot vreedzame ver houdingen te komen. Het is voor mij heel duidelijk dat ze geen agressieve plannen heb ben. Alleen al omdat ze met een gigantische hoeveelheid burgers zitten die gillend wakker worden door de Polen - Bent u er toch niet een beetje bang voor dat ze Polen bin nenvallen? „Daar hoor je nu al een halfjaar over roepen, maar ik heb steeds gedacht dat het niet gebeurt. Een punt is wel dat het totaal ondoorzichtig is wat zich precies in het Krem lin afspeelt. Dat is ook zo kwalijk". „Maar je moet je ook eens pro beren te verplaatsen in die Russen. Ik ben daar vrij nuchter in. Ik heb wel een overdreven sympathie voor ze gehad. Dat is waar. Maar als je eens probeert in een Rus te kruipen, zie je allerlei dingen. De revolutie van 1917: zo'n veertien landen staan klaar om binnen te val len in een poging de zaak tot in de kiem te smoren. Op een gegeven moment was de hele Sowjet-Unie teruggebracht tot iets meer dan de spoorlijn Moskou-Leningrad, plus een paar enorme hongersnoden. In de Tweede Wereldoorlog hebben ze gigantisch gele den. Er is daar een gevoel van: wij zullen koste wat kost onze grenzen beschermen te gen vreemde invloeden". „Maar als ze dan in hun buur landen een socialisme willen vestigen naar Russisch mo del is dat een naieve gedach te, want zo gaat dat niet. Daar komt dan nog bij dat ze het vaak op uiterst onbehouwen wijze doen. Ik wijt dat wel eens aan een zekere onmacht om zich te verplaatsen in het denken van anderen. Neem Polen: een kind in de ge schiedenis weet toch het no dige van het Poolse nationa lisme, en hoe zich dat nu uit. De botte manier waarop de Russen daar dan op reageren, vind ik politiek onbegrijpe lijk. Die hele Hollanditis is in Nederland toch ook een tik keltje nationalistisch. Hollan ditis maakt veel mensen hier apetrots. Polen hebben ook zoiets". „Maar ik wil niet zeggen dat wij per definitie zo edel zijn en Russen zo slecht. Van het na tionalisme in Indonesië heeft Nederland ook lang niets be grepen, en er is ook niet zo fijnzinnig mee omgespron gen". Kampen „Zeker. Het is ook zo dat de eerste berichten over kam pen in de Sowjet-Unie door mijzelf, en ook door mijn vrienden, opgevat werden als pure laster". „Ik denk dat het keerpunt in 1956 ligt bij de onthullingen in de geheime rede van Chroesjtsjov voor het twin tigste partijcongres. Hij brak Stalin tot de grond toe af, en dat,werd in het westen gepu bliceerd. Wij geloofden dat niet. Ik dacht: het zijn verzin sels. Tot we, via contacten met de Franse communisti sche partij, te horen kregen dat die rede wel degelijk ge houden was. Wat de verhalen over die kampen betrof, wa ren we steeds op de woorden van de Russen afgegaan. Nu bleek dat we waren voorgelo gen". - Dat was een schok voor u? „Ja. dat kun je wel zeggen. Maar ik ben in mijn leven niet communist geworden omdat de Russen het zo goed zouden doen. In het Neder landse verzet tegen de Duit sers heb ik me bij het com munisme aangesloten. Dat is nog wel iets anders". - Kunt u zich nu zelf voorstellen dat er mensen zijn die de Rus sen niet vertrouwen. „Hoewel ik allerlei tegenargu menten heb, kan ik me dat wel voorstellen. Het wordt ook in de hand gewerkt door dat de Russen in hun beleid nogal eens hardhandig te werk gaan, en bot reageren. Marcus Bakker "Dat grauwe, ik denk dat het kletsxka is" (toto gpd» Een voorbeeld: met veel theater en vakmanschap pre senteert Reagan zijn voorstel len voor de conferentie in Ge- nève. De Russen roepen dan meteen: nee Dan denk ik waarom pakken ze dat nou eens niet net zo handig aan als dat stelletje rond Rea gan Heerenveen - Heeft dat ook met de angst voor Russen te maken een on behouwen. grauwe samenle ving? „Dat grauwe: ik denk dat het kletsika is. Op straat ts het er 's avonds even leeg als hier, maar de café s zitten stamp vol De maatschappij is wel veel geslotencr, het soort mensen is ook geslotencr. Een andere levensstijl dan de onze, maar dat geldt ook voor Indiërs of Chinezen. Als je op een herfstige dag 's avonds om half negen door Heeren veen wandelt, krijg je ook niet het idee van een kleurrij ke samenleving. Ja. maar ze hebben in de Sowjet-Unie maar één soort auto. hoor je dan. Dat vind ik helemaal geen bezwaar, maar het moet wel een goeie zijn. Die gigan tische verspilling in het wes ten. daar zet ik ook vraagte kens bij". "Nee, ik vindt het grootste mankement van de Sowjet- Unie dat als je bijvoorbeeld bezwaar hebt tegen de inval in Afghanistan, er geen mo gelijkheden zyn dat hardop te zeggen. Dat is voor mij een heel belangryk punt. Hier zijn ook allerlei mensen die hun mond niet open durven te doen. maar het kan wil Dat dit in Oost-Europa niet kan is uiterst kwalijk. Histo risch kan ik wel weer verkla ren: vrijheid van meningsui ting heeft er er nooit bestaan. Het bepaalt ook niet mijn ge hele beeld van de Sowjet- Unie. Maar ik heb er geen goed woord voor over". - Zit u regelmatig met van die brede Russische diplomaten thee te drinken Bakker, luid lachend „Mijn collega Joop Wolff doet de contacten met ambassades. Een paar jaar geleden wilde ik een visum halen, want na t wintig jaar ging ik wnt eens naar de Sowjet-Unie. Ik heb toen in al die straten een hele tijd moeten zoeken om de Russische ambassade te vin den". DEN HAAG - „Gisteren sprak ik nog de Hon gaarse ambassadeur",- (het liberale Tweede- Kamerlid Ad Ploeg, zit tend voor een wereld kaart), „en die zei: jullie hebben hier toch ook de Amerikanen". „Dat is juist, zei ik, maar als jullie zeggen: Rus sen, ga naar huis, dan gebeurt dat niet. Ter wijl de Amerikanen, als wij tegen hen zouden zeggen dat ze weg moesten gaan, wel zou den verdwijnen". Tot 1972 was Ad Ploeg (54) be roepsmilitair. Als luitenant kolonel (overste) ging hij op non-actief om de WD in het parlement als defensiespecia list te dienen. Zijn werkruimte op het Bin nenhof ademt een beetje de sfeer van een jongenskamer: vaantjes. vlaggetjes, een scheepsmodel, regimentswa pens en prins Bernhard, zoals Rien Poortvliet hem tekent. Nors In parlementaire kring staat de heer Ploeg bekend als een rauwdouwer die, nors boven zijn snor uitkijkend, het spreekgestoelte beklimt alsof hij zijn mannen nog éénmaal zal toespreken terwijl in de verte het vijandelijke vuur al klinkt. Maar nu ik tegenover hem zit, blijkt het een vrien delijke heer, die hoofdschud dend gadeslaat hoe een vre desbeweging als bet IKV uit dijt. Hij praat makkelijker over vuurmonden en machtseven- wichten dan over zijn eigen angst voor de Russen. Want de ware strijder kenj geen vrees. Maar kent hij wel dag en uur? Ploeg: „Ik geloof niet dat de Russen ons op korte termijn zullen aanvallen. Maar een daadwerkelijke bezetting is geen noodzaak. Ze kunnen een land ook economisth in filtreren, of politiek afhanke lijk van hen maken. Kijk maar naar Finland" *Ad Ploeg: "De zwakste schakel wordt het eerste aangevallen" .Ik u er zelf niet in willen le- Het grauwe. De kleur die ontbreekt. Eén soort auto, he lemaal geen reclame. Je mist er heel duidelijk het vrije on dernemerschap. Zoiets als winkelen, gezellig shoppen dat is in het Oostblok onmo gelijk. want er is niets te win kelen. je staat in de rij" „Niet m de sfeer van: morgen komen ze hier binnen Want dat geloof ik niet. Ik maak me eigenlijk veel meer zorgen over de wijze waarop men hier in het Westen de bewa pening wil doorbreken. In zo'n grote demonstratie, waarbij een groot aantal men sen oprecht verontrust is over kernwapens, zit toch ook een stuk infiltratie. Ik zeg niet: ze worden vanuit het Oostblok betaald. Maar ik constateer dat er in de Sow jet-Unie een groot enthou siasme is over dit soort mani festaties. Ik constateer ook dat zoiets voor de mensen daar onmogelijk is". - Maar het feit dat wij dat wel kunnen, vinden we toch zo be langrijk dat we er een heel le ger voor hebben om dat te ver dedigen? „Jawel, maar ik constateer dat in zo'n vredesmanifestatie mensen vaak verontrust zijn zonder al te veel feitenken nis. Ik geloof absoluut niet in eenzijdige stappen. De erva ring is dat je met deze lieden alleen kunt onderhandelen als je de macht letterlijk in handen hebt" - Vindt u dat de BVD maar eens goed moet uitzoeken u>at de banden zijn tussen het IKV en Moskou? „Ik heb samen met enige frac tiegenoten aan de minister een onderzoek gevraagd, zo als Alting von Geusau dat suggereerde Ik zeg niet dat het IKV geschaduwd moet worden. Maar als er maar een begin van een vermoeden is dat de veiligheid van de staat geschaad wordt, moet dat worden uitgezocht. En als ik zie hoe de lijnen lopen, denk ik dat een onderzoek zeker gerechtvaardigd is. Al was het alleen maar om alle ver dachtmakingen uit de wereld te helpen". - Maar als u binnenlandse zaken was, zou u dan de BVD op het IKV zet ten? Ploeg formuleert heel voorzich tig: „Als. en met de nadruk op als: als ik belangrijke in formatie zou krijgen dat het IKV hand- en spandiensten verricht voor organisaties die nauwe relaties met het Oost blok hebben, dan zou het mijn plicht zijn dat te laten uitzoeken". Zwakst - Tot u kamerlid werd. bent u altijd beroepsmilitair ge weest. Is dat van invloed op de manier waarop u tegen Russen aankijkt „Ach nee. Nederlandse militai ren zijn geen verkrampte Russen-haters" Na een tijdje „Als wij eenijjdig atoomtaken afstoten, zijn on ze jongens de eerste slachtof fers. want de zwakste schakel wordt het eerst aangevallen Dat ik zo denk, is toch wel de invloed van m'n militaire car rière". „Laat ik het u zo zeggen wat my, als ik in de Sowjet-Unie was. steeds geergerd heeft, is het opvoedingspatroon De jongelui, daar makm ver knipte mensen van Kinde ren krijgen op school al een para militaire opleiding In klassikaal verband gaan ze naar die protserige musea waar de strijd tegen het fas cisme verheerlijkt wordt. Het zou hetzelfde zijn als wan neer wy schoolreisjes naar de Grebbeberg gingen organise- Zoiets vind ik beangstigend Maar nog beangstigender is hoe in de militaire vaklitera tuur van de Sowjet-Unie ge schreven wordt over het win nen van een kernoorlog. Hoe men daar adverteert dat je je kunt beschermen. Als hier de BB adviseert, dat je bij een kernaanval onder de trap moet gaan zitten met een zak erwten, zeggen wij, Neder landers: flauwekul. Je mag niet pretenderen dat een. kernoorlog ovcrleefbaar is. Als je dat dan vergelijkt met de Sowjet-Unie. daar leren de boeren hoe ze de fall-out van de koeien moeten afwassen, en dat de melk twee dagen na de atoomaanval weer drink baar is Ze hebben er idfl reiswiegen die bestand zijn tegen nucleaire straling. Alle maal zaken die hier nauwe lijks bekend zijn" Overleven Dat maakt u angstig1 „Ja, want ze geven hun kinde ren het idee dat wij, wester lingen. hen aan willen aanval len. maar dat zij. Russen, niet kapot te krijgen zijn, ook niet met een kernoorlog Die kin deren krijgen het idee dat je een kernoorlog kunt overle ven. en daar weven ze ook nog een heel romantisch waas omheen Als je denkt een kernoorlog te kunnen overleven, neemt de neiging af om die koste wat kost te willen voorkomen" En daarom vreest u dat ze als eerste atoomwapens gebrui ken? „Ik constateer dat alle Russi sche legeroefeningen ge schieden onder nucleaire om standigheden. Die mogelijk heid leeft bij ons niet" „De vraag is misschien interes santer wat ze met mij zouden doen. Ik denk wel dat ik op hun zwarte lijst sta Beroeps militair, actieve NAVO-func- tie gehad, lid Kamercommis sie voor defensie, rapporteur van de NAVO Assemblee. Ik ben er ook altijd voor uitge komen dat de NAVO voor mij de beste vredesbeweging is. Dat alles houdt in dat ze mij niet eeTi grote mate van vrijheid zullen bieden" Denkt u er vaak aan? „Ach, daar denk je wel eens over na. Ik ben niet zo pessi mistisch ik denk niet dat zich zo'n situatie in de nabije toekomst voordoet Maar als de ontwapenaars het in Ne derland voor het zeggen krij gen. zou ik me niet meer zo veilig voelen als ik me nu voel". Samen lopen we zgn Binnen- hofse kamer uit en stoten op de gang op CPN fractieleider Marcus Bakker Ze groeten elkaar royaal Ad Ploeg, grijnzend ..Kun je ook nog even zien hoe ik hier met communisten omga"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17