Galeries krijgen kunsthoofd van uitleencentra Verkoopactiviteiten van artotheken zijn extra belasting voor dalende omzetten ZATERDAG 12 DECEMBER 1981 PAGINA 15 Menigeen bezuinigt vandaag de dag. Ook op de aankoop van kunst. Niet leuk natuurlijk voor de galeriehouders. En sommigen van hen hadden al zo'n bittere pil moeten slikken, toen eind 1978 de rijksaankoopsubsidie wegviel. Sedertdien zijn de verkoopactiviteiten van sommige kunstuitleencentra alleen maar toegenomen. Het is daarom niet voor niets dat de Amsterdamse galeriehouders zeer onlangs de knuppel in het hoenderhok wierpen. De galeriewereld maakt zich ernstig zorgen. Bijgaand een overzicht. Zorgen in de galeriewe reld. Nu menige Neder lander zuiniger met zijn geld omspringt, zijn in veel galeries de omzet ten tanende. Op de aan koop van kunst wordt beknibbeld en het ge lag, dat de galeriehou der ervoor betaalt, is hard. Dat gelag is des te har der, nu hij in toene mende mate wordt ge confronteerd met, wat hij noemt, „concurren tievervalsing" van kunstuitleencentra, zo als bijvoorbeeld de z.g. SBK's (Stichting Beel dende Kunst). Amsterdam bertl 20'n SBK en al geruime tijd klagen de Am sterdamse galeriehouders er steen en been over. Hun grote verwijt is dat de SBK's, die oorspronkelijk zijn opgezet om kunst louter uit te lenen, ook kunst zijn gaan verko pen en daarmee een deel van de toch al gekortwiekte markt inpikken. En dat, terwijl SBK's fors worden gesubsi dieerd en de galeriehouders niet. Zeer onlangs bereikte de erger nis van de Amsterdamse ga leriehouders haar hoogte punt, toen bleek dat de hoofdstedelijke SBK in dolle haast 650.000 gulden aan CRM-geld, dat anders naar het ministerie was terugge gaan, over de balk had ge gooid. Sommige kunstenaars sloegen daar hun slaatje uit en verkochten hun werk voor veel te hoge prijzen. De ver eniging van galeriehouders en handelaren in hedendaag se kunst uitte felle protesten aan het adres van de Amster damse wethouder van kunst zaken Polak en sprak nog maals haar afkeuring uit over het feit „dat de SBK onge hoorde winsten maakt over de ruggen van galeriehou ders en kunstenaars." Catastrofaal „De galeriehouders voelen er niets voor op die manier het loodje te moeten leggen", zegt Ger Fiolet, voorzitter van de vereniging. Ter illu stratie noemt hij een schrij nend voorbeeld: galerie De Jong-Bergers in Maastricht, die twee jaar geleden „om zeep zou zijn geholpen" door dat schuin er tegenover de kunstuitleen "Limburg" z'n deuren opende. „Het was ca tastrofaal", zegt Fons de Jong, thans ex-galeriehou der. „Vanaf het moment dat de kunstuitleen zich.hier ves tigde, ging onze omzet holder de bolder achteruit. Het ge volg was dat we binnen de kortste keren konden opdoe ken en dat terwijl onze gale rie al meer dan zestig jaar een begrip was in heel Maas tricht." Fons de Jong noemt het „onge looflijk" dat de kunstuitleen Limburg ook kunst levert aan kapitaalkrachtige bedrij ven, terwijl de kunstuitleen juist is opgezet en wordt ge subsidieerd om kunst toe gankelijk te maken voor „Jan met de kleine beurs." Vol gens de Maastrichtenaar zal dat de kunstuitleen echter een zorg zijn. „Als het sys teem maar werkt... Dat de ga leriehouder zo z'n klanten verliest, interesseert ze niks." „Je kunt erover twisten", rea geert Hans Schreijen, direc teur van de kunstuitleen Limburg, op de woorden van De Jong. „Gedurende vier jaar hebben wij een heel eind van De Jong vandaan geze ten. Dus onze schuld is het niet, dat zijn galerie ten onder is gegaan." In plaats van een negatief effect gelooft Schreijen dat de kunstuitleen veeleer een po sitieve uitwerking heeft op de galeries. „Bij ons leren de mensen kunst kennen en waarderen. Maar op een ge geven moment ontgroeien ze ons en gaan zelf op zoek in de galeries. Wij maken ze daar zogezegd rijp voor. En over het leveren van kunst aan be drijven kan men zeggen wat men wil, maar bedrijven die kunst in hun kantine op hangen, bereiken er wel Jan met de kleine beurs mee. En dat is toch het uitgangspunt, nietwaar?" Will Hoogstraatr, Anne Marie Verbeek en Ger Fiolet (vin r t>an de Vereniging ixtor Gale riehouders en Handelaren m Hedendaagse Kunst Zoals het momenteel bij de Stichting Beeldende Kunst toegaat, is het erwtensoep". Foto: Luuk Gosewehr jéY TfèifV IfïgXTfrgfV TfrpVTfMV Tfpf*- 'fyfk ,ifr»fVTfs'^'Tf?^'Tfï>rrV Leiden Hoe anders is dan de situatie in Leiden, waar (nog niet zo heel lang) wel een kunstuit leencentrum is, maar waar van het handjevol Leidse ga leriehouders nauwelijks iets te duchten zegt te hebben. De kunstuitleen Leiden ver kóópt immers geen kunst. „En bovendien", zegt galerie houder Hans van der Vlist, „komen bij sommige artothe ken de kneusjes van de kunst en oud werk terecht." Wel geeft deze toe de tering naar de nering te moeten zetten in een tijd dat mensen op de aankoop van kunst bezuini gen. „Hoewel", tekent Van der Vlist daarbij aan, „in Lei den, een stad van arbeiders en studenten, is het natuur lijk nooit een lucratieve zaak geweest. Het grote geld voor kunst heeft in Leiden nooit gezeten. Niet voor niks heeft onze galerie jarenlang tot in de wijde omtrek het alleen vertoningsrecht gehad." Ook de eigenaresse van galerie Denise Stephan aan de Bak- kersteeg zegt zich zorgen te maken over de nadelige in vloed die de economische te ruggang op de aankoop van kunst heeft. „Maar wat kun je er, behalve hard te werken, aan doen?" „Een galerie sec biedt vandaag de dag geen enkele bestaans mogelijkheid meer", klinkt het bij galerie De Oude Rijn aan de Stille Mare. „Om een galerie te kunnen laten draai en, moet je er iets bij doen. Anders red je het absoluut niet." En Otto van galerie De Pomp in Warmond „Iets goeds wordt altijd wel ver kocht. Maar met het feit dat er minder kunst wordt ver kocht, hebben ook wy te kampen. Gelukkig hoeven wij er niet van te leven. Het is puur liefhebberij." Eerste klap Voor veel galeriehouders zijn de druiven zuur geworden. L. van Dam van de Haagse gale rie Centre de l'Art zegt dat de eerste klap al dateert van' eind 1978, toen de toenmalige minister van CRM, Garde niers. de rijksaankoopsubsi die (ASK) afschafte. Die rege ling hield in dat iedereen die bij een galerie een kunstwerk van minder dan 1200 gulden kocht, daarvan 20 procent ca deau kreeg van het Rijk. Van Dam: „Op zich was de maatregel van de minister heel terecht. Die subsidie was namelijk bedoeld voor mensen uit de lage inko mensgroepen, maar een on derzoek wees uit dat juist de mensen met de hogere inko mens van die regeling profi teerden. Maar met het ver dwijnen ervan verloren wij natuurlijk wel die categorie mensen, die op het nippertje een kunstwerk konden ko pen." (Overigens werd de aankoop subsidie ook ingetrokken, omdat galeriehouders werd verweten ermee te hebben gesjoemeld). De artotheek aan de Haagse Denneweg is Van Dam een doom in het oog. Hy be schouwt de Haagse artotheek als een oneerlijke concurrent, sinds dit uitleencentrum zijn kunst tevens is gaan verko pen. Volgens artotheek-di recteur Michiel Morel „moe ten we dat zien binnen het to tale systeem. Als wij kunst verkopen, doen wij dat niet om er beter van te worden. Wij hebben geen enkel winst oogmerk." Krenten Wordt er vandaag de dag min der kunst gekocht? „Jawel", zegt B. Barends van de Haag se galerie Artline. „Maar als je een zekere reputatie hebt en kunstenaars als Louis Ca ne, Alan Green en Giorgio Griffa naar je zaak toe haalt, dan merk je daar niet zoveel van; dan komen de mensen toch wel." galerie als Nouvellcs Images aan het Haagse Westeinde niet de meeste hinder van de economische recessie onder vindt. Heel wat somberder daarentegen is Eugène Siau van de gelijknamige galerie aan de Amsterdamse Kei zersgracht. Hij spreekt van een dreigende catastrofe voor de gehele galeriewereld. En doelt daarbij niet zozeer op het wegvallen van de aan koopsubsidie en de economi sche teruggang, als wel op de valse concurrentie van uit leencentra als de SBK. „Deze centra worden volledig ge subsidieerd en hoeven zich nooit een buil te vallen. Maar evenzogoed pikken ze wel de krenten uit de pap." Dolle haast De onvrede omtrent de Stich ting Beeldende Kunst stamt in feite al vanaf het moment dat de SBK kunst is gaan ver kopen. Dat was in 1968. Twaalf jaar eerder legde Pie- ter Kooistra, beeldend kun stenaar te Amsterdam, de kiem voor de SBK. Hij was op het idee gekomen om zijn werk en dat van collega's te verhuren aan mensen, die geen geld hadden om een echt kunstwerk te kopen. Kooistra's initiatief bleek een schot in de roos. Zo onstond de SBK en was 's lands eerste uitleencentrum van kunst werken een feit. Alras bleek dat nogal wat men sen aan het geleende kunst werk gingen hechten en het wilden kopen Op dat mo ment besloot de SBK. die door de gemeente wordt ge subsidieerd. haar kunst ook te gaan verkopen en ze ont wierp daarvoor een aantrek kelijke spaarregeling. Een deel van het geld dat men be taalt als abonnee van de SBK wordt op een spaarrekening gezet. Daarmee kan men op elk gewenst moment een kunststuk uit de SBK-col- lectie kopen. Dat spaargeld van de SBK in Amsterdam bedraagt inmiddels twee mil joen gulden. Van de rente er van wordt een deel van de kosten van de SBK betaald. De opkomst van de SBK ging intussen niet aan de ogen van de galeriehouders voorbij. Al te vrolijk gestemd was men niet. De rijksaankoopsubsi die was net weggevallen en daarvoor in de plaats was CRM met de tijdelijke Rijksregeling Kunstuitleen op de proppen gekomen. Een regeling die de kas van 's lands gemeenten en dus de SBK's met vier miljoen gul den spekte. Een deel van dat geld speelde zeer onlangs de hoofdrol in een bencht, dat de voorpagi na van menig dagblad haal de Het zijn de beruchte 650 000 gulden die de Am sterdamse SBK voor 1 de cember aan aankopen moest spenderen, omdat anders het geld terugging naar CRM Pas medio november hoorde men dat. Vandaar dat men m allerijl met de geldbuidel be gon te zwaaien en in dolle haast kunstwerken aankocht. Schande De galeriehouders, verenigd in de vereniging van galerie houders en handelaren in he dendaagse kunst, spreken er schande van Met dne van hen voorzitter Ger Fiolet, Will Hoogstraate en Anne Mane Verbeek praten we er over. Fiolet: „Toen dat geld ijlings moest worden opge- maakt, zijn er dingen ge beurd die het daglicht niet kunnen verdragen." En ver volgens vertelt Hoogstraate over een kunstenaar (diens naam noemt hij per se niet), die uit de noodsituatie profijt trok door enkele gouaches, met een waarde van hooguit een paar honderd gulden per stuk, voor woekerprijzen van 4000 gulden per stuk aan de SBK te verkopen Dergelijke praktyken doen de galeriehouders de schellen van de ogen vallen. Mede daarom heeft men bij CRM een plan ingediend, dat de verkoop van kunst moet be vorderen. Ger Fiolet: „Het komt erop neer, dat de koper de mogelijkheid moet krijgen om bij de kunsthandel een kunstwerk op afbetaling te kopen. De rentekosten, die daarmee zijn gemoeid, zou den voor rekening van CRM kunrtfen komen Als je het nu via de postgiro laat lopen, staat alles onder controle en komt de subsidie recht streeks terecht waar die te recht moet komen, by de ko per." „CRM heeft echter nog niks la ten horen", vult Anne Mane Verbeek aan, „maar dat komt omdat die tijdelijke Rijksre geling Kunstuitleen de ko mende dne jaar nog van kracht is. Voorlopig moeten we dus geduld hebben „We vinden wel", zegt Fiolet, „dat die spaartegoeden on middellijk moeten worden geactiveerd. Dat geld moet men niet oppotten, maar er kunst voor kopen Dat geld moet bij de galeries of de kunstenaars worden be steed." En Hoogstraate „Zo als het nu by de SBK toegaat. is het erwtensoep Perspectief De besnorde Amsterdammer doelt daarmee tevens op en kele ruzies, die zich binnen het SBK-bcstuur hebben af gespeeld. Oprichter Pieter Kooistra staat intussen als beleidsmaker by de SBK op non-actief Onlangs heeft hij het initiatief genomen tot do stichting Perspectief, die tot doel heeft in de kunstsector meer arbeidsplaatsen te scheppen, zonder dat daar voor een beroep hoeft te wor den gedaan op belastinggel den. De stichting wil dat doen door meer beeldende kunstenaars, die nu nog vaak geheel of gedeeltelyk afban kelyk zyn van overheid s Volgend jaar maart hoopt 'Per spectief haar werkzaamhe den te kunnen beginnen. Het is de bedoeling dat via de stichting ook de galenehou ders extra verkoopkansen zullen worden geboden 'Per spectief wil jaarlyks onge veer honderd kunstenaars gratis expositieruimte bie den. Gestreefd wordt de kunst betaalbaar te houden, enerzijds door gencht het licht te laten schynen op kun stenaars en hun werk en an- derzyds door een afbetalings regeling zonder rente- en op slagkosten. Zo'n regeling was tot 1 april van dit jaar van kracht in de gemeente Groningen. Daar heette het 'Kunst op afbeta ling' Het hield in dat men kunst op afbetaling kon ko pen en de rente en andere kosten voor rekening van de gemeente kon laten komen. Maar aangezien de kosten van deze regeling, onder meer vanwege een rentesty- ging, de pan uit rezen, be sloot de gemeenteraad de af betalingsregeling in te trek ken. Pijnlijk Weliswaar is die regeling ver vangen door een „aetivitei- tensubsidic" van enkele dui zenden guldens per ptaftt per jaar, maar toch zyn de ge volgen voor de galeries in de stad Groningen pijnlijk merkbaar. De omzetten zyn er gedaald met veertig tot ze ventig procent. Volgens mr Joop Gerntsen van de Groningse galene Het Soephuis is in zyn stad de particuliere markt volledig ingestort Hy schat het om zetverlies by verkoop aan particulieren op vyflig pro cent Voor hem had omzetda ling tot gevolg, dat hy zyn woonhuis moest verkopen en nu boven.de galene woont. Daartoe moest een boven Het Soephuis gelegen keramie- k-galene aanzicnlyk worden ingekrompen Typerend is misschien wel het geen Otto van de Warmondse galerie De Pomp terloops vertelt „Toevallig heeft van ochtend een mevrouw haar prentbriefkaarten opgehaald, die ze hier had tentoonge steld Ze zei dat de mensen wel iets anders aan het hoofd hadden, dan haar werkjes te kopen En zo is het wel na tuurlyk."

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15