Van Duimen weer terug naar af Softbalclub heeft al bijna een Volle Bak Volleyballers DAC gaan rechtstreeks op titel af Moeilijke wedstrijd voor schaakteam van Philidor Zijl doorbreekt traditie LEZERS SCHRIJVEN Ex-vriendin Billie King moet uit strandhuis PAGINA 12 DO/ST SPORT ZATERDAG 12 DECEMBER 1981 Al ledenstop voor dames LEIDEN - Eén dezer dagen heffen vier bewoners van de Buys Ballotstraat een sportmanco van Leiden op. Bin nenkort stappen zij naar de notaris voor de officiële op richting van de honk— en softbalclub 'Volle Bak'. Hoewel eerder het initiatief voor het werven van leden voor een honk- en softbal club een sof werd, heeft het er nu alle schyn van dat komende zomer een aan tal Leidenaars daadwerkelijk de knuppel ter hand neemt. Lange tijd heeft de club in 'Volle Bak'-- positie (een term voor drie wijd en twee slag) verkeert. Alles leek in kannen en kruiken, alleen: de aanwas van nieuwe leden bleef uit. Uiteindelijk bereikte Ruud Smit toch de thuisplaat. Inmid dels bereidt een damesteam zich al voor op het soflbalseizoen 1982. Verschillende softbalsters in spé moeten zelfs in de dug out ver blijven, nu 'Volle Bak' al een le denstop voor de dames heeft. Bij de heren zijn nog een paar plaat sen vacant. „En dat vind ik ei genlijk vreemd", verbaast Ruud Smit zich. „Juist door al die re clame van 'Trim u fit' had ik ver wacht dat de animo in Leiden voor softbal veel groter zou zijn". Smit laat zich er evenwel niet door uit het veld slaan. Het uit de hand gelopen geintje („Het idee werd geopperd door mijn vrouw en nog twee anderen uit onze straat, die ook in het onderwijs werkzaam zijn") heeft daar al te De dreigt in de Verenigde Staten te perfectionistisch te worden. Goede spelers aan slag krijgen vier wijd en mogen doorlopen naar het eerste honk, terwijl de overigen er meestal met drie slag uitgaan. Grote uitslagen worden daardoor niet meer geboekt. Maar bij softbal wordt nog mak kelijk gescoord. De bal is groter en er wordt onderhands ge gooid". van 'Volle Bak' mogen weliswaar hun tyd vooruit slaan (softbal wint aan populariteit aan de overkant van de plas en een specifieke damessport wordt door hen beoefend), zij keren in de tijd terug als de speelwijze ter sprake komt. Via bemiddeling van de Sportstichting komt 'Vol le Bak' voor de eerste keer aan slag op het schoolsportveldje aan de Eijmerspoelstraat. Het hand jevol leden ("We kunnen voorlo pig met slechts één heren en één damesnegental beginnen") moet niet alleen een pittige contributie betalen (200 gulden), maar moet het ook doen zonder kantine en kleedruimte. „Tja", verzucht Smit, „we zijn aangewezen op de sportiviteit van de tegenstan ders. Zij moeten-in sportkledine bij ons aankomen en kunnen na afloop ook niet douchen". Softbalenthousiasten die zich door deze koude douche niet laten af schrikken, kunnen volgens Smit rekenen op een gunstige inde ling en een even gunstige wed- striidschema van 'Volle Bak'. Ruud Smit staat klaar voor de start. Komende zomer hoopt hij de eerste homerun voor de Leidse softbalclub "Vplle Bak" te slaan. (Foto: Holvast) „We worden ingedeeld in het dis trict Den Haag. De verste tegen standers spelen in Alphen en Zoetermeer. En softbal is een avondsport en wordt altijd door deweeks beoefend. Je hoeft nooit een weekeinde voor je sport op te offeren". HERMAN POOS LEIDEN - In de eerste klase van de volleybalcompetitie blijft de situatie aan kop bij de dames on veranderd. De "toppers" won nen alle hun wedstrijden. Knap was de zege van Ridderveld op Leython 3. Bij de heren wordt DAC in een ze tel naar de titel gedragen. Het verschil met de naaste concur rent bedraagt nu reeds vijf pun ten. DAC won zelf ruim van Do- nar 2 met 3-0. Met af en toe su bliem spel werd Donar finaal weggespeeld zonder er ook maar iets tegen in te kunnen brengen. Commentaar van de spelers achteraf: "We hebben nog nooit zo'n pak slaag gehad". Setstan den: 15-4, 15-2 en 15-9). Naaste concurrent WVC 1 verloor een punt bij Orion. Orion verloor de eerste set, omdat het te lang duurde voor men in het spel kwam (8-15), maar onder leiding van Rob van Houten (aanval lend) en Adri van Weeren (blok kerend) kon Orion daarna sterk terugkomen en met 15-4 en 15-5 een 2-1 voorsprong nemen. Orion veranderde iets aan de opstelling en dat betekende dat het minder ging draaien, waardoor WVC met 9-15 toch nog op 2-2 kon uitko- LUSV 2 en Gemini 3 speelden een erbarmelijk slecht duel, waarin LUSV 2 zich de sterkste toonde. Het won de eerste set (15-5) nam een voorsprong in de tweede set, maar toen bij Gemini Arno van Velzen, de beste speler op dit moment, uitviel met een duin uit de kom. werkte dat als een pep middel voor Gemini, want het won die set: 10-15. De derde set was weer overduidelijk voor LUSV (15-4), terwijl in de laatste set Gemini weer leek gaan te winnen. Gemini liep vooral door Ruud Prudhomme uit naar 9-13; LUSV wist tot 14-14 terug te ko men; een plaatsbal net naast de lijn van Gemini en een passfout beslisten de set ten gunste van LUSV: 16-14 (1-3). WVC 2 verwijderde zich wat van de laatste plaats door het puntloze WW 2 in eigen huis te verslaan met 1-3. Leython 2 ontmoette een furieus van start gaand NO VO 2 en in een mum van tijd stond het met 0-6 achter. Rustig spelend liep Leython langzaam in een toen NOVO wat techni sche fouten maakte kon Leython naar de setwinst stomen: 15-10. In de tweede set vergat Leython nonchalant een grote voorsprong te consolideren: 13-15. Daarna pakte het de zaken weer wat se rieuzer aan en won het met 15-9 om vervolgens de eer weer aan NOVO te gunnen. (2-2). Bij Ley thon speelde de teruggehaalde Ed Hedeman voor het eerst weer mee. Bij de dames blijft de strijd om de eerste plaats open, zowel Ley thon 2 als NOVO 2 won. Leython 2 had een makkie tegen het Sas- senheimse VCS: 15-8, 15-10,15-5, ondanks de afwezigheid van de grieperige Tine de Bloois. NOVO 2 had meer moeite met te genstander DAC 2. De Alphense ploeg speelde een goede wed strijd, eigenlijk voor het eerst dit seizoen, vooral omdat het collec tief goed functioneerde. Toch was de routine van NOVO 2 vol doende om de noodzakelijke mo menten door te drukken. Via 12- 15, 14-16 en 10-15 werd het 0-3 voor NOVO 2. Leython 3 dacht wel een puntje te kunnen pakken bij Ridderveld om zo zelf de aansluiting met de top te kunnen bewaren. Het had daartoe voor een coach gezorgd en een extra speelster (Ria Pronk) meegenomen. De ploeg kwam er echter amper aan te pas. Men stond stijf in het veld. verwerkte de serve niet goed en kwam zelf niet tot goede aanval len. Wel werd een grote achter stand in de eerste set nog wegge werkt tot 12-12, maar toen die set toch nog verloren ging (15-12), werd het alleen maar slechter, (15-8, 15-7). Blok verraste de aanhang aange naam door de uitwedstrijd tegen In Up Go winnend af te sluiten. Het gunde In Up Go zelfs geen set (0-3). LUSV 2 had voor de stryd tegen VCL slechts 3 spel- verdeelsters en 3 aanvalsters ter beschikking. Desondanks leed het geen kansloze nederlaag. Men won de derde set (5-15) en in de andere had men nog een voor sprong van respectievelijk 6-8 en 8-12. VCL won derhalve met 3-1 (15-10, 15-7, 5-15 en 16-14). Orion trok fel van leer tegen S'70 en nam met goede spel zelfs een 2-0 voorsprong (15-7,15-9). Op 10- 10 (na een 3-10 achterstadn) in de derde set zat er zelfs een 3-0 zege in. S'70 was echter iets gelukki ger: 15-17. De vierde set draaide Orion vooral aanvallend een stuk minder, waardoor S'70 via 8-15 toch een 2-2 kon bewerkstelli gen. GER RENES >r aangeno men. Hoewel Smits voorkeur aanvankelijk uitging naar honk bal („Ik was Sparta-supporter") koos hij voor het softballen. „Want", verklaart hij, „mijn vrouw heeft die sport in Gouda beoefend". Smit draaide dus de rollen om. Terwijl de meeste honkbalclubs ook een softbaltak 'erbij' hebben, wil de Leidse vor mingsleider pas in de toekomst overwegen om er een honkbal team bij te nemen. Vooralsnog probeert hij aan Jan en Alleman duidelijk te maken dat softbal ook door mannen kan worden gespeeld. „In Amerika wint softbal aan po pulariteit", weet Smit. „Honkbal LEIDEN - Nogal liefjes dresseerde het eerste schaakteam van £hilidor/Leiden in de vorige ronde van de landelijke hoofdklasse Het Witte Paard uit Zaan stad: maar liefst zes remises, drie over winningen en een verliespartij (6-4). De Leidenaars zullen vanmiddag echter hun tanden moeten laten zien, want het Friese Philidor is bepaald geen lieverd je. Wel kocht Utrecht aan het begin van dit seizoen de meest agressieve Friezen, Gert Ligterink en Paul Boersma. Maar Philidor/Leeuwarden is in eigen huis nu eenmaal geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken. Joop Piket, de teamleider van Philidor/ Leiden, verwacht een gelijkopgaande strijd met kleine winstkansen. De Lei denaars missen Ad van den Berg, maar Marcel Piket is als invaller aan een laag bord bepaald niet kansloos. Na de forse nederlaag tegen Unitas I/Gro ningen (7-3) is de sfeer in het eerste tien tal van LSG toch niet zo als je zou ver wachten. Immers, het probleem bij LSG is de bezetting van de laagste bor den. Maar juist Joop Bakker en Erik van der Marei vochten zich in de laatste wedstrijd beiden naar remise, terwijl Heemskerk, Sikkel, Tolenaar en Osse- waarde, meestal goed voor drie vier punten, allen de mist ingingen. Deson danks is de stemming niet depressief, want de Leidenaars kunnen nu meer ontspannen gaan spelen, omdat de druk van 'te moeten winnen om kampioen te worden' is weggevallen. Voor LSG kan het vandaag in de thuis wedstrijd tegen HSG uit Hilversum vriezen of dooien. Dirk Sikkel houdt het op een kleine zege voor zijn ploeg LSG: "Onze '.staart' raakt ingespeeld en onze 'top' is ongeveer gelijkwaardig aan die van HSG." Voorschoten gaat in klasse II C vanmid dag bij Moerwijk bewijzen, dat de vorm terug is. Immers, de profs van De Va riant uit Breda hadden in de vorige ron de hun handen vol aan Voorschoten. Wel gingen Van Vleuten, Huizer, Wise en Thieme kansloos ten onder, maar Lindeboom, Erik de Vries, Bert Houwe- ling en Both zorgden voor gedegen winstpartijen. Brouwer kreeg remise van zijn opponent, echter niet nadat Erik Bongers een soort eindspelstudie van Frans Borm had verloren. Vandaag bindt Philidor II/Leiden de strijd aan met de profs uit Breda. Dit had dan de 'droomwedstrijd' moeten worden: beide teams samen op kop en het onderlinge treffen beslist de strijd om de titel. Maar in de vorige ronde had Philidor tegen Krimpen a/d IJssel zitten dromen. Ton Kohlbeck, Theo Piket en Bert Jongsma lieten zich in 'gewonnen' stelling pakken, zodat Philidor tenslotte met 4,/2-5V'2 verloor. Dat betekent, dat de Leidenaars vandaag in Breda moeten winnen, anders kan De Variant nu al de kampioensvlag gaan opzoeken. AMMERZODEN (ANP) - De opbouw in Boet van Dulmens motorsportcarrière was tot en met het seizoen 1981 voorbeeldig. Van armlastig privé-coureur werd hij semi-fa- brieksrijder bij de Japanse motorengigant Yamaha. Als beschermeling van de dit sei zoen onttroonde wereldkampioen Kenny Roberts, de onbetwiste nummer één bij deze fabrieksstal. leek de toekomst voor de 33-jarige Van Duimen op wegracegebied toch nof» iets in het verschiet te hebben. Tarieven Aan het overigens correct weerge geven verslag omtrent de voor stellen van de werkgroep tarie ven en de daarmee gepaard gaan de verhogingen van 44% voor wat betreft de veldsporten neem ik hiermede de vrijheid nog een en ander te verduidelijken. Naar mijn mening komt in het ver slag niet naar voren waar de meeropbrengst van de velden- huur naar toe gaat. In het rapport wordt een bedrag genoemd van ƒ66.147,00 zijnde 447c verhoging voor alle veldsporten. Van dit be drag komt via een bepaalde ver deelsleutel terecht bij de tennis sport (3 verenigingen) f28.535,00 bij de zwemsport (3 verenigin gen) 29.580,00 en sporthalge bruikers 16.810.00. De gymnas tiekver. moeten ook nog ƒ2427,00 meer opbrengen. De ver enigingen die dit moeten op brengen om andere sporten dus minder te laten betalen, hebben echter niet alleen met deze ver hoging te maken. Jaarlijks wordt door de overheid alle tarieven van velden, zalen en zwembaden met 6 tot 107c ver hoogd. Met deze zogenaamde trendmatige verhogingen zijn de tarieven van de veldsporten over 5 jaar verdubbeld. Dan hebben de verenigingen rekening te hou den met steeds stijgende kosten van energie, materialen admini stratiekosten enz. enz. en zoals in het verslag al vermelde verlaging van inkomstn. In deze totaliteit gezien baart het een penning meester inderdaad grote zorgen om nu en in de komende jaren de eindjes aan elkaar te knopen en om een op een verantwoorde wij ze nog sport te kunnen laten be drijven. Met grote verbazing heb ik kennis genomen van de uitlatingen van wethouder Tesselaar Deze zijn inderdaad niet zonder enige ar rogantie. Ook hieruit blijkt mijn vrees, dat er met mensen moet worden onderhandeld, die totaal geen weet hebben hoe de organi satie van een vereniging in stand moet worden gehouden. Veelal wordt vergeten, dat men met hobbyisten heeft te maken, die van de eene op de andere dag de pijp aan maarten kunnen geven, als hun hobby te moeilijk wordt gemaakt. Wat betreft zijn jeugdleiderschap, moet ik helaas stellen, dat ik daar geen hoge pet van op heb. Bij de georganiseerde sport is het min of meer verplicht, dat een jeugd leider een zogenaamd ABO di ploma verwerft. Aangezien de jeugdige sporters steeds jonger worden (op 6-jarige leeftijd kan men reeds terecht) zijn gediplo meerde leiders een "must". Hier van wordt een groot gebruik ge maakt, zeker bij mijn vereniging, en dat kost veel geld. Naast het voetballen wordt bij de meeste verenigingen veel gedaan aan "jeugdaktiviteiten". Dat houdt o.a. in: bingo avonden, dis coavonden, super-star wedstry- den, sportdagen, zaalvoetbal- tournooien. St. Nicolaasfeest, kaartavonden, kampweken etc.. Wat dat betreft kan wethouder Tesselaar nog het programma boekje van mijn vereniging toe gezonden krijgen. En dat wordt bedoeld met inperken, want deze activiteiten kosten veel geld. En dat hoort er niet zo maar bij. Met verbazing heb ik kennis geno men van zijn "rechtvaardig heidsbeginsel" inhoudende dat elke sport financieel voor ieder een bereikbaar moet zijn. Dat zullen de minder-draagkrachti- gen leuk vinden van hun wet houder. Ik zou hem het advies willen geven de contributies van de verschillende sporten maar eens te vergelijken en voor welke uitgaven de veldsporten staan, die binnensporten in hun tarie ven verwerkt zien. Zijn rechtvaardigheidsbeginsel leidt er toe, dan deze mensen geen enkele sport meer kunnen beoefenen. Voor die mensen moet de Kaasmarkt auto-vrij worden gemaakt, opdat zij daar hun partijtje voetbal kunnen spelen. Daan van den Berg penningmeester LW Lugdunum Zijn prestaties in het seizoen 1981 in de 500 cc-klasse, de formule 1- klasse van de wegracerij, waren uitstekend. De bijna-zeges in As sen en Andersorp en de daaraan verbonden lof voor de kwalitei ten van de coureur van Ammer- zoden leken garanties voor een bestaan als goed bezoldigd fa- brieksrijder bij het Japanse merk. In het nsyaar, voor de motorsport de periode van transfers en con tractbesprekingen, bleken eerde re toezeggingen echter niets meer waard, aanbieding om op professionele basis werkzaam te blijven. Deze week hakte "Den Boet" de knoop door en veran derde van merk. Yamaha werd Suzuki. De semi-fabriekscoureur Armslag rijdt voortaan weer op privé-ba sis rond. Van Duimen is weer te rug naar af. De 33-jarige leeftijd van Van Dui men werd door de Japanse race- leiding aangegeven als hoofdre den voor zijn afzwaaien. De Ne derlandse 500 cc-titelhouder ge looft daar maar half in: "Onge twijfeld hadden ze me nog een jaar aan het lijnte gehouden als ik 25 was geweest. Was er ten minste één gevaar minder voor hun rijders. Ik zie andere oorza ken voor hun desinteresse. In Nederland is een kleine markt voor motoren. De kleine Hol landse importeur kan dan ook lang niet op tegen collega's uit Frankrijk en Italië. Die betalen geweldige bedragen om fa- brieksmotoren voor hun rijders te krygen. Dat geld bezitten wij AUTOSPORT - Slim Borgudd, gesponsored door de groep Ab ba, tekende een drie-jarig con tract bij de Formule I-stal van Tyrrell. WIELRENNEN - Joaquim Agos- tinho, de 39-jarige Portugees, te kende een éénjarig contract voor de firma SEM. Hij neemt in elk geval weer deel aan de Tour. PAARDENSPORT - Henk Noo- ren is op het openingsnummer van het CHIO in Parijs als vierde geëindigd. Winnaar werd de Fransman Cuyer. Ongewild is Van Duimen weer in een situatie terecht gekomen waarin hij vroeger uiterst sterk gereden heeft. "Ik sta weer op ei gen benen, kan gelukkig mijn ei gen gang gaan. Financieel krijg ik door een aantal sponsors rui me armslag en ik heb geen last meer van fabrieksvoorschriften. Het afgelopen seizoen ben ik door de Japanners wel eens ge kortwiekt in m Daar zal ik nu geen last hebben". Boet van Duimen had de afgelopen maanden druk werk met het tes ten van banden en motoren. Voor de Italiaanse Cagiva-fa- briek, die Virginio Ferrari naar Engeland zag vertrekken, draai de Van Duimen proeftrainingen. Het contract dat men hem daar na aanbood, ondertekende hij niet. Als testpiloot op deze Ita liaanse machine behoort hij niet meer tot de top tien van de weg racewereld. een positie waarin hij op basis van zijn kwaliteit thuis hoort. Van Duimen: "Ik wil de toprijders van mijn oude merk het komend seizoen toch wel voorbij. Dat moet mogelijk zijn. We krijgen de produktiemachines al vlot fabrieksfxets. Maar die binnen. Met een goede prepara tie krijg je de 500-produktiefiets van Suzuki net zo snel als de Ya maha fabrieksmachines. Daar ben ik althans van overtuigd. Na die afweging was het kappen met de Japanners niet zo'n pro bleem". Teleurstelling is bij Boet van Dui men nauwelijks te bespeuren. Wel vechtlust, als hij zegt: "In de motorsport ken je ups en downs. Het afgelopen seizoen verliep ge weldig, begin oktober kreeg ik in Japan nog toezeggingen voor fa- brieksmateriaal. Daar zijn ze la ter op teruggekomen. Kenny Ro berts heeft ze voor gek verklaard dat ze mij hebben laten lopen. Ik zal het gelijk van Roberts bewij- VEENENDAAL - Sinds de Zijl/LGB in 1973 zijn intrede maakte in de hoofdklasse, is het de Leid se ploeg voor de wind gegaan. Een enkele mis stap tegen zogenaamde mindere goden weer hield de Leidenaars ervan daadwerkelijk te con curreren met de nationale toppers, hoewel de on derlinge confrontaties (AZC of Robben) juist wel aansprekende resultaten opleverden. VZC uit Veenendaal is zo'n formatie waarmee de Leidenaars ondanks een hoge klassering, toch ontzettend veel moeite hebben. Een overwinning behoorde dan ook tot een zeldzaamheid in de laatste jaren. Zeker in het mooie Valleibad wer den de Leidenaars keer op keer met een neder laag naar huis gestuurd. Maar gisteravond was het dan zover. Eindelijk werd de ban doorbro ken. Na vier maal zeven minuten enerverend polo trok ken de Leidenaars deze keer met een 6-7 over winning aan het langste eind. Een moeizaam be haalde overwinning, dat wel, maar de vreugde was er zeker niet minder om. Toch heeft het er heel lang naar uitgezien dat puntenverlies niet te vermijden was. In de derde periode namelijk namen de Veenenda- lers door toedoen van Bart Witters een 5-2 voor sprong en alles wees erop dat de geschiedenis (een nederlaag) zich zou herhalen. Het full-press systeem van De Zijl/LGB begon toen echter vruchten af te werpen en Stan van Belkum en de zijnen gaven VZC in de slotfase geen schijn van kans meer. Stan maakte ook gisteravond zijn re putatie als goalgetter meer dan waar. Maar liefst 5 maal trof hij het doel. LOS ANGÉLES (ANP) - De rech ter in Los Angeles heeft bepaald dat tennisspeelster Billie-Jean King haar voormalige "vrien din", Marilyn' Barnett, haar strandhuis uit mag zetten. Rech ter Julius Title oordeelde dat Barnett op afpersing van de Amerikaanse speelster en haar man uit leek te zijn. De rechter zei dat Barnett een aan bod van 125.000 dollar (ongeveer 310.000 gulden) van het echtpaar King had geweigerd, omdat zij dacht nog meer geld uit de "lief desaffaire" te kunnen halen. "Als dat geen afpersing is, komt het er in elk geval dichtbij in de buurt", oordeelde'dé rechter. De advocaten van Billie-Jean King waren het ermee eens, dat Mari lyn Barnett dertig dagen de tijd krijgt om het huis, dat een waar de heeft van 500.000 dollar <1.250.000 gulden), te verlaten. Het proces duurde drie dagen. De rechtzaak is een gevolg van het feit dat Barnett openbaar heeft gemaakt dat zij en Billie- Jean King vroeger een verhou ding hadden gehad. Davis Cup De Verenigde Staten en Argentinië staan in de finalewedstrijd om de Davisbeker, die in Cincinatti wordt gehouden, met 1-1 gelijk. John McEnroe, de nummer één van de ATP-wereldranglijst, had geen moeite met Guillermo Vi las. De setstanden waren 6-3 6-2 6-2. De wedstrijd duurde 1 uur en 8 minuten. Vanaf het einde van de eerste set heeft de 22-jarige Wimbledon- kampioen het duel beheerst. Toen won hij voor de eerste keer de opslag van zijn Argentijnse te genstander, die overigens licht geblesseerd aan de partij begon. Wel bleef Vilas zich moedig ver zetten tegen de overmacht die McEnroe tentoonspreidde. Na ruim een uur nam de "lastpost" uit New York de felicitaties in ontvangst: 6-3 6-2 6-2. Later op de avond versloeg Jose Clerc zijn opponent Roscoe Tan ner in drie sets.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12