Reagan roept Amerikanen terug Spanje welkom bij NAVO Bressen in NAVO- bolwerk door kernwapenprotest Papandreou: relatie Athene- Ankara niet verslechterd Walesa: „Staking ons enige wapen" Steun Europa voor sancties tegen Libië Akkoord vijftien lidstaten: Vertrek schoondochter Sacharov nu officieel VRIJDAG U DECEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 ATHENE - Dc Griekse premier en minister van defensie Andreas Papandreou gelooft niet dat er gevreesd hoeft te worden voor een verslechtering in de betrek kingen tussen Athene en Ankara na de conferentie van NAVO-mi- nisters van defensie in Brussel. „Daar heb ik vergeefs gepro beerd van het bondgenootschap een garantie te krijgen voor Grie- kenlands oostgrens". Dit zei Pa pandreou tijdens een door de te levisie uitgezonden en enigszins geënsceneerde persconferentie die hij gisteravond gaf na zijn triomfanteljke terugkeer in de Griekse hoofdstad Tijdens de NAVO-conferentic is, ook door andere delegaties, se rieus getracht in algemene ter men vast te leggen dat de lidsta ten door hun medeleden be schermd zullen worden tegen be dreiging „uit welke richting dan ook". De Turkse minister van de fensie Bayulken bleef zich ook tegen zulke algmene formules verzetten, omdat het initiatief van Griekse zijde kwam en bij aanneming toch dc indruk zou worden gewekt dat Turkije Grie kenland bedreigde. Hij heeft zich zoveel moeite moeten geven het tegendeel te bewijzen, aldus Pa pandreou, dat de perspectieven op een conflict nu inderdaad ver minderd lijken te zijn. Papandreou weigerde ook in Athe ne in details te treden over de aangekondigde „gedeeltelijke opschorting" door Griekenland van zijn NAVO-lidmaatschap. Hij zei met nadruk dat zelfs het geprojecteerde NAVO-hoofd- kwartier in Larissa voor zijn re gering onaanvaardbaar was om dat het Griekenlands eigen con trole over het luchtruim boven de Egeische Zee in twijfel stelde. Zon hoofdkwartier als tegen wicht tegen het Turkse hoofd kwartier in Izmir was een onder deel van het plan-Rogers dat on der Griekenlands vorige rege ring voorzag in de terugkeer in het militaire NAVO-verband. Papandreou sprak er zijn voldoe ning over uit dat er dankzij het optreden van de Griekse delega tie voor het eerst totale aandacht van de NAVO was gewekt voor het probleem van de veiligheid van Griekenlands oostgrens. Dit had ertoe geleid dat er geen slot communiqué kon worden opge steld. De beide andere communi- qué's, dat van de Eurogroep van de NAVO en dat van de minis ters van buitenlandse zaken die gisteren en vandaag bijeen zijn, kregen wel Griekenlands hand tekening, aldus Papandreou. Ook al was hij niet tevreden met het klimaat dat er uit sprak, maar „het zou alleen al uit tactische overwegingen niet gewenst zijn geweest drie veto's uit te spre ken". Papandreou herhaalde speciaal zijn voorbehoud tegen de toela ting van Spanje (zijn regering staat vooral in dit opzicht aan kritiek van de communistische partij bloot) en zei dat hij zich het recht voorbehield het moment te kiezen waarop deze ter goedkeu ring aan het Griekse parlement zou worden voorgelegd. De premier begon zijn verklaring met de woorden „Vanavond voel ik mij bewogen en trots dat ik Griek ben" en eindigde met een verwijzing naar zijn oude verkie zingsleus: Griekenland behoort weer aan de Grieken". Een soort post-electorale sfeer was er ook bij zijn aankomst op het vlieg veld van Athene, waar hij werd begroet door duizenden die plak katen met zijn beeldtenis om hoog hielden en nepen „Grie kenland voor altijd uit de NA VO". Ook de hele regering was ter verwelkoming aanwezig, de parlementsvoorzitter, de leger leiding en de burgemeester van Athene die volgend jaar herko zen hoopt te worden. Griekse folklore Dit is ovengens een curieuze Griekse folklore die zich van ouds ook bij het uitgeleide van elke premier voor doet: tiental len hoge ambtsbekleders wor den daarbij voor uren uit hun werk gehaald. Men had verwacht dat het met deze ministers, die overigens zo ongedwongen op treden. anders zou gaan worden, maar Papandreou's reizen naar Londen (de EG-vergadering) en vooral Brussel worden voorge steld als grote nationale gebeur tenissen. Inderdaad heerst alom. ook in rechtse gelederen, voldoe ning en zelfs verrukking dat Griekenlands stem eindelijk eens goed is gehoord. Morgen moet de premier het volk op nieuw toespreken, ditmaal over de economische situatie en voor uitzichten. Daarbij zullen allicht minder plezierige dingen moeten worden gezegd. WASHINGTON-BRUSSEL - Libië werken, opgeroepen veiligheid in gevaar acht. Hij heeft bovendien Amerikanen het reizen naar Libië verboden. Onderminister van buitenlandse zaken William P. Clark heeft de ze maatregel bekend gemaakt. Hij voegde eraan toe dat de presi dent de terugkeer kan afdwin gen, als de evacuatie van VS-bur- gers uit Libië niet langs vrijwilli ge weg tot stand komt. Deze maatregel is mogelijk de eer ste van een reeks stappen die Reagan tegen Libië overweegt op grond van de overtuiging dat de Libische leider Gaddafi een groep terroristen heeft uitge stuurd om Reagan en andere be langrijke Amerikanen te ver moorden. Naar in de Amerikaan se hoofdstad verluidt, zou het Witte Huis morgen het resultaat willen bekend maken van lang durig overleg omtrent andere sancties. Amerikanen mogen al niet reizen naar Noord-Korea, Vietnam en Iran. De Libische terroristen (14 in to taal, naar het heet) zouden zich volgens Amerikaanse bronnen via Canada naar de VS willen be geven. Maar de Canadezen heb ben laten weten dat zij geen re den hebben om aanite nemer, dat de moordcommando's zich bin nen hun landsgrenzen bevinden. Canada gaat niettemin enkele re cent gearriveerde Libiërs nog eens na. Ook Mexico zegt geen aanwijzingen te hebben over Li bische infiltratie. Reagan wil Amerikaanse onderda nen uit Libië weg hebben voor dat hij zijn verdere plannen uit voert. Hij heeft de Senaat na drukkelijk gevraagd niet bij mo tie om een olie-boycot te vragen, zodat hij de handen vrij heeft. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Alexander HAIG. HEEFT IN Brussel tot nu toe geen steun gekregen van de Europese bondgenoten voor ge- (Van onze correspondenten) President Reagan heeft de 1500 Amerikanen die nog in onmiddellijk naar de VS terug te keren, omdat hij hun zamenlijke krachtige maatrege len tegen Libië. De Amerikaanse regering is de afgelopen twee we ken druk bezig geweest de Euro pese partners te bewerken, maar landen als Italië, Frankrijk, Duitsland en Engeland, die af zonderlijk door Haig benaderd zijn, voelen er niet veel voor om de relaties met Libië af te breken en een handelsboycot tegen het land in te stellen. De Europese landen, waarvoor Li bië een olieleverancier is, vinden dat een handelsboycot een wel erg vergaand middel is om hun afkeur van het internationale be leid van de Libische heerser ko lonel Gaddafi tot uiting te bren gen. De Europese bondgenoten zijn, zo werd gisteren in de wan delgangen van het NAVO-hoofd- kwartier opgemerkt, nog niet zo onder de indruk van de Ameri kaanse beschuldigingen dat een speciaal moordcommando van Gadaffi in de Verenigde Staten rondgaat. Er is, zo werd opge merkt, in Washington een ware psychose ten aanzien van Libië ontstaan. Haig heeft tegenover de belang rijkste NAVO-partners een uit eenzetting gegeven over de inter nationale terroristische activitei ten die door Libië gesteund wor den en over het moordsquadron. De Verenigde Staten voeren het overleg met Europa over de boy cot, omdat zij niet het risico wil len lopen, zoals gebeurde inder tijd bij de boycot van Iran, dat meningsverschillen tussen Ame rika en Europa over de gezamen lijke maatregelen openlijk naar buiten zouden blijken. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. Van der Stoel, die eerder deze week een gesprek onder vierogen met Haig heeft gehad, ontkende gis teren desgevraagd dat deze ook Nederland om concrete steun voor een boycot tegen Libië zou hebben verzocht. De NAVO-ministers van buiten landse zaken gaven gisteren een speciale verklaring uit, waarin zij, zonder overigens Libië te noemen, het terrorisme krachtig veroordeelden en de noodzaak onderschreven om meer samen te werken in het optreden tegen deze daden van geweld. Britse schepen voor Chili LONDEN (DPA) - De Chileense re gering wil een reeks oorlogssche pen van Engeland kopen. Naar gisteren in Engelse regerings kringen bekend werd, heeft Lon den al ingestemd met de verkoop van de geleidewapen-jager "Nor folk" en de tanker "Tidepool". Maar de regering in Chili wenst ook "minstens twee oorlogssche pen, die de Engelse marine niet meer kan gebruiken". STOCKHOLM (AP/UPI) - De Zweedse koningin Silvia werkt haar ma- ke-up bij aan het banket dat gisteren werd aangeboden aan de Nobel prijswinnaars. Gisteren werden de Nobelprijzen uitgereikt. De VN-orga- nisatie voor vluchtelingenhulp kreeg de Nobelprijs voor de vrede. De hoge commissaris voor d vluchtelingen, Poul Hartling nam de prijs in ont vangst. Na kritiek uit Moskou (Van c speciale verslaggever Anton Koene) WARSCHAU - Het hoofdbestuur vqn Solidariteit is gisteren in Gdansk bijeen gekomen om een strategie uit te stippelen tegen het dreigend verbod op stakingen en de felle aanvallen in de media op de onafhankelijke vakcentrale. Daarnaast werkt het elf leden tellende presidium aan het opstellen van een agenda voor e vandaag beginnende bijeenkomst van vakbondsleiders op de scheepswerf in Gdansk waar Solidariteit in augustus 1980 werd opgericht. Tot de verwachte ontmoeting tussen Walesa, de Poolse primaat Jozef Glemp en partijleider Jaruzelski is het gis teren niet gekomen. Voor de vergadering van het hoofdbestuur zei Walesa buiten de poorten van de werf dat Solidariteit niet uit is op een confronta tie met de regering. Daarbij waarschuwde hij dat de vakcentrale „niet nog meer stappen achteruit kan doen". Walesa bestreed beschuldigingen van het Russische persbureau Tass dat Solida riteit zich aan het bewapenen zou zijn. „Stakingen zijn ons enige wapen", aldus Walesa. Over het Poolse 'Watergate'-schandaal - het afluisteren door de autoriteiten van een vergadering van het vakbondsbestuur in Radom - zei een geirriteerde Walesa: „Als de mensen eens zou den kunnen luisteren naar banden met gesprekken tussen rege ringsfunctionarissen over Solidariteit, dan krijgen ze ter plekke grijs haar". Het nog niet tot stand gekomen gesprek tussen de 'Grote Drie' zou voor alle betrokkenen de eerst komende weken heel wat gemak kelijker hebben gemaakt. Door een dergelijk gesprek op hoog niveau zou Lech Walesa tijdens de vergaderingen op de Lenin- werf in Gdansk vrijuit kunnen praten, zonder net als vorige week in Radom te worden afgeluisterd. Voor de nog niet geheel ervaren nieuwe aartsbisschop Glemp zou een onmoeting met generaal Jaruzelski een bevestiging hebben betekend van zijn autoriteit. De afgelopen week heeft de nog jonge primaat vrij for zijn stem laten horen en waarschuwingen gericht aan regering en communistische partij. Het is voor hem zeker niet gemakke lijk als opvolger van de legendarische kardinaal Stefan Wys- zynski zijn autoriteit en kerkelijke waardigheid te bevestigen. Een dergelijke ontmoeting zou ook voor generaal Jaruzelski een steun in de rug zijn geweest. Sinds het afluisterincident in Ra dom krijgt ook hij de wind van voren, eel van wat er op die inmiddels beruchte vergadering in Radom is gezegd en alleen voor vakbondsoren bestemd was. ziet er naar buiten uit als taal van revolutionairen. Alle drie hebben de hoofdrolspekers in het Poolse drama het moeilijk met het doorzetten van hun plannen om een Raad van Nationale Eenheid te vormen. Zowel binnen de communistische partij als Solidariteit is het verzet tegen een dergelijke raad niet gering en zijn er een aantal verwoede tegen standers. BRUSSEL - De ministers van bui tenlandse zaken van de vijftien NAVO-lidstaten hebben gisteren op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel het protocol onderte kend voor de toetreding van Spanje tot het Atlantisch bond genootschap. In de 15 NAVO- landen kunnen nu de procedures voor parlementaire goedkeuring van het Spaanse lidmaatschap op gang komen, zodat deze zaak in de loop van 1982 rond kan zijn, als er tenminste tussentijds geen militaire coup in Madrid plaats vindt. In dat geval zullen de par lementaire procedures aanzien lijke problemen ondervinden, zo werd ook in het debat over het Spaanse lidmaatschap in de Tweede Kamer al duidelijk. De Spaanse minister van buiten landse zaken, Perez Llorca, noemde de ondertekening van het protocol gisteren een „histo rische gebeurtenis". Hij bena drukte de Spaanse toewijding aan de „democratische princi pes, het respect voor de mensen rechten, gerechtigheid en sociale vooruitgang". Dc toetreding is fel aangevochten door de Spaan se socialistische oppositie, die een negatief effect vreest op de toch al zo moeilijke Oost-West relaties. Ook socialisten in onder andere Nederland en Grieken land stonden zeer kritisch tegen over deze uitbreiding van de NA VO, maar zij hebben de toetre- dingsprocedurc niet geblok keerd. Voor het overige viel gisteren op het NAVO-hoofdkwartier weinig goeds te melden over de zuid- flank van de NAVO. De „ernstige politieke moeilijkheden daar", zoals minister Van der Stoel het noemde, tussen Griekenland en Turkije zijn ook gisteren niet op gelost. De toestand is zo onzeker, dat minister Van der Stoel zelfs niet uitsloot dat na de ministers van defensie ook de ministers van buitenlandse zaken er niet in zullen slagen een gezamenlijk communiqué uit te brengen van daag aan het slot van hun twee daagse beraad in Brussel. Grie kenland eist namelijk NAVO- garanties tegen eventuele Turkse agressie, maar daar verzetten de andere NAVO-landen. Turkije voorop, zich tegen. Van der Stoel benadrukte, overi gens zonder partij te kiezen, dat het voor d Grieken om een reëel politiek probleem gaat. „De angst voor de Turken leeft sterk bij het Griekse volk", zei hij. Van der Stoel heeft in de NAVO- raad wel de Nederlandse be zorgdheid over de situatie van de mensenrechten in Turkije naar voren gebracht. Maar dat heeft niet geleid tot reacties, aldus de bewindsman, die zei de indruk te hebben dat de Turkse regering begin volgend jaar een datum voor parlementaire verkiezingen bekend zal maken. Woensdag had Van der Stoel al een onder houd onder vier ogen met zijn Turkse collega Turkmen. Als de Turken „op redelijk korte termijn" verkiezingen zouden or ganiseren dan betekent dat een „stap vooruit", aldus Van der Stoel. Hij gaf geen precieze om schrijving van wat hij verstaat onder „redelijk kort", maar zei wel dat de periode waarin de grondwet wordt voltooid korter zou moeten zijn dan de twee jaar sprake is. Gevraagd naar de tegenstelling tussen zijn kritiek'op het bewind in Turkije en de (voortgaande) militaire hulp aan dat land (de le vering van verouderde Starfigh- ters), verklaarde de minister dat het hier slechts gaat om het uit voeren van twee jaar geleden aangegane verplichtingen. „Er is geen sprake van nieuwe contrac ten". zo zei Van der Stoel, „en ik zou dat nu ook niet doen". Zijn collega van defensie Van Mierlo noemde het geven van militaire hulp aan een land als Turkije eer der „veiligheidsoppertunisme" In de besloten zitting va de Raad heeft de Amerikaanse onderhan delaar Paul Nitze de NAVO-mi nisters gisteren een uiteenzetting gegeven over de start van de Amerikaans-Russische bespre kingen over beperking van de in Europa te stationeren kernwa pens besprekingen over de be perking van de Europese kern wapens. Nitze zou daar hebben meegedeeld dat de Russen zich aan de onderhandelingstafel niet soepeler opstellen dan zij naar buiten toe hebben gedaan. Des ondanks bestond de indruk bij de NAVO-ministers dat de start van de onderhandelingen posi tief is geweest. MOSKOU (AFP/UPI) - Liza Aleksejewa. de schoondochter van de Rus sische nobelprijswn stemming gekregen mag zij, zodra zij wil, leeft. Liza kreeg op het bureau Andrei Sacharov. heeft vandaag officieel toe- naar de Verenigde Staten te vertrekken Ook ar Gorki gaan waar Sacharov in ballingschap r emigratie in Moskou te horen dat zij maan dag haar uitreisvisum kan ophalen Zij vertrok vanmiddag naar Gorki om Sacharov, die drie dagen geleden zijn hongerstaking beëindigde, een bezoek te brengen Volgens haar vertelden de autoriteiten dat zijn gezondheidstoestand voldoende is verbeterd om bezoek te ntvangen Sacharov en zijn vrouw, Yelena Bonner, gingen op 22 november m hon gerstaking uit protest tegen de weigering van de autoriteiten om Liza een uitreisvisum te geven. Zij wil naar haar man in de Verenigde Sta ten, met wie zij "met dc handschoen" is getrouwd. Alhoewel het NAVO-hoofd kwartier aan de rand van Brussel zelden of nooit de monstranten ontvangt, be gint de publieke weerstand tegen het defensiebeleid toch duidelijke bressen te slaan in het Atlantische bolwerk. De honderdduizenden demon stranten tegen de nucleaire wapenrace zijn niet onopge merkt gebleven. Binnen de NAVO is men duidelijk be zorgd over de kloof tussen wat het Atlantische bondge nootschap nodig acht en wat de publieke opinie daarvan vindt. De vraag in Brussel de zer dagen is daarom hoe win nen we onze achterban weer terug? Een complicatie is dat de NA VO met nogal verschillende achterbannen rekening moet houden Om te beginnen is daar de Westeuropese publie ke opinie die voor een toon aangevend deel kritisch tot zeer afwijzend tegenover de NAVO staat. Een heel ander beeld vertoont de Ameri kaanse publieke mening, die weinig snapt van al die Euro pese kritiek, daar ondank baarheid in ziet en de neiging voelt Europa maar aan zich zelf over te laten. De problemen met de publieke opinie stonden de afgelopen week fors op de agenda van zowel de ministers van defen sie als van buitenlandse za ken op hun achtereenvolgen de vergadering in het NAVO- hoofdkwartier Het meest op vallend was het initiatief van de Europese ministers van defensie, die uitgezonderd Frankrijk samen de zoge naamde Eurogroep vormen, om dit wat bloedeloze NA- VO-orgaan nieuw leven in te blazen. De Eurogroep zou in de toekomst het forum moe ten worden voor de Europese defensieministers om de ty pische Europese veiligheids problematiek te bespreken, de band met de publieke opi nie te herstellen en de Amen- kanen uit te leggen waarom zaken die goed zijn voor Was hington, niet altijd goed zijn voor Bonn of Den Haag. Vertrouwen „We moeten het vertrouwen te rugbrengen en we moeten de VS beter informeren over ty pisch Europese gevoelighe den, zoals het feit dat wij di rect aan de kant van het even tuele slagveld zitten", zei de Nederlandse minister van de fensie mr. Hans van Mierlo deze week in Brussel. Wat de defensieministers met name steekt is dat zij alle publieke weerstand tegen het kernwa- penbeleid op hun dak krygen terwijl ze formeel zich slechts met de technische defensiea ken, „de bouten en de moe ren" mogen bezighouden Met hun initiatief betreden de defensieministers een terrein dat zowel naar hun collega's van buitenlandse zaken (die hun terrotonum aangetast zien) als naar de VS toe zeer gevoelig ligt De „frontvor ming" van de Europese de fensieministers tegenover hun Amerikaanse collega kan, hoe informeel en be scheiden nog, het begin zijn van een nieuwe NAVO-struc- tuur waarin West-Europa een zelfstandige poot naast en soms tegenover de VS gaat vormen Het is bekend dat Van Mierlo daar veel in ziet als middel om verdere uithol ling van het bondgenoot schap te voorkomen, terwyl anderen zoals minister Van der Stoel van buitenlandse zaken, daarjuist grotere ver deeldheid in het bondgenoot schap van verwachten Eigen gezicht De gedachte om Europa op vei ligheidsgebied meer een ei gen gezict te geven leeft ove- riges ook binnen de Europe se gemeenschap. De politie ke samenwerking tussen de tien EG-lidstaten ontwikkelt zich in een richting waarbu veiligheidsvraagstukken niet langer buiten beschouwing kunnen blijven. Europa kan niet één worden zolang het veiligheidsbeleid daar buiten blijft, zo is de gedachte Hoe moeilijk een gezamenlyk Westeuropees veiligheidsbe leid tot stand te brengen is. hoe onaantrekkelijk dat „Eu ropese gezicht" er soms uit kan zien, bleek overigens de ze week in Brussel toen de Grieken de NAVO-machine blokkeerden met hun frustra ties over mogelijke Turkse agressie. De publieke opinie in de andere Westeuropese landen zal door dit gerommel op het NAVO-hoofdkwartier weinig aangenaam getroffen zijn om over de Amerikaanse maar niet te spreken Als het gaat om het terugwin nen van de achterban, ver wacht men in NAVO-knng veel van een nieuw NAVO- document dat nu eens pre cies de krachtverhoudingen tussen Oost en West zal weer geven De VS zelf hebben daarover recent het boek werkje: „Dc militaire kracht van dc Sowjct-Unie" doen verschijnen, de Russen zyn gevolgd met „De bedreiging van Europa", maar m Euro pese NAVO-kring betwyfelt men kennelijk of deze publi- katil die genuanceerde feitelyke aanpak hebben die de Westeuropese burger zal aanspreken Krachtsverhoudingen „De vredesbeweging heeft be hoefte aan goede informatie over de krachtsverhoudin gen. Het gaat niet aan om de Rus als een reus af te schilde ren en de verdediging van de NAVO minder voor te stellen dan hij is", zegt Van Mierlo. Hij betwijfelt overigens of cij fers alleen de burger kunnen overtuigen van de ook in zijn ogen zorgwekkende groei van de Sowjet-stnjdkrach- ten. „Steeds meer cijfers kun nen op die burger een tegen gesteld effect hebben, zo van „er is toch niets meer tegen te doen", volgens Van Mierlo. Hoe die burgers weer op ge hoorafstand te brengen met het NAVO-belcid weet Van Mierlo ook niet precies, maar in de NAVO-communiqué's die doorgaans na afloop van de NAVO-ministersvcrgade- ringen worden uitgegeven ziet hij een mogelijk middel. Deze communiques bevatten momenteel moeilijk te door gronden, op een goudschaal tje afgewogen teksten die de onderlinge meningsverschil len tussen de bondgenoten toedekken en hun afspraken naar buiten brengen voor zo ver de ministers dat nuttig achten Vast onderdeel van de verklaring is een in ferme taal gestelde gemeenschap pelijke opstelling van dc bondgenoten tegenover het Warschaupact als signaal naar Moskou. „De NAVO-leeuw laat er zijn tanden in zien", zegt Van Mierlo. Hij meent dat de com- muniqué's van hun wat ge zwollen propagandataal ont daan moeten worden en als een besluitenlijst in simpele bewoordingen de burger moeten meedelen welke be- slisingen de NAVO-ministers hebben genomen Zijn plei dooi om de communiqué's van hun politieke en propa- gandalading te ontdoen kreeg deze week extra na druk toen de Grieken de slot verklaring van het ministers- beraad als het ware gijzelden om er hun problemen met Turku- en dl Grit k e bevol king mee op te lossen. Stukje papier Vraag blijft of de communi ques en mogelijke andere NAVO-voorlichtings c.q. propaganda-activitc-iten nu werkelijk zoveel invloed zul len hebben op de publieke opinie, gesteld al dat de bur ger voortaan de moeite zou nemen om de communiqués te lezen De feitelijke situatie, daar gaat het om. De angst voor kernwapens voor oorlog met Rusland de vrees dat West-Europa fyngemalen zou worden tussen de twee groot machten, die verdwijnt met zomaar met een stukje pa pier. FERRY MINGELEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9