Dijk blijft Extra belasting motorfietsen Minister Van "Politie is erg willekeurig opgetreden" Vrije beroepen in inkomen achteruit Getuige in proces tegen Dodewaard-demonstranten: Nederlander terug na gekaapte vlucht tegenstander apartheid STAAT DER NEDERLANDEN LENING 19S1 PEP 19SS/1932 K«M Z&ungEH1 amneSTV^ 'iMERNAnnNA Toch accijns op vruchtensap Nog begint vóór ombudsman 417 klachten Bewindsman "verklaard VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 ARNHEM (GPD/ANP) - ..De politie is erg willekeurig en ruw opgetreden". Dit zei gisteren een oudere inwoonster van Do- dewaard. die voor de Arnhemse recht bank optrad als getuige in een proces te gen 14 Dodewaard-demonstranten. De vrouw woont vlakbij de kerncentrale, die in september het toneel was van een blokkade-actie. De rechtzaak tegen de actievoerders begon gisteren officieel pas tegen de middag. Tot drie keer toe moest de rechtbank in de ochtenduren de zaak schorsen voor beraad. Tijdens de eerste schorsing ging het om de vraag of een advocaat mocht pleiten in de zaak tegen twee verdachten die verstek lieten gaan. Vervolgens werd beraad gevoerd omdat de verdediging aan de rechtbank had ge vraagd om de officier van justitie het recht op vervolging van de demonstran ten te ontzeggen. Een derde schorsing was nodig nadat bleek dat de advocaten vasthielden aan hun eisen om ook burge meester A. Goldberg van Dodewaard en ME-commandant G. Feijlbrief als getuige te horen. De officier had geweigerd hen te dagvaar den. De rechtbank besloot na lang beraad dat beide gezagsdragers vandaag wel moeten getuigen. Tien Dodewaard-arrestanten. die in leeftijd variëren van 19 tot 33 jaar, zijn gisteren door de rechtbank gehoord. De meesten ontkenden de beschuldigingen niet. De aanklachten lopen uiteen van openlijke geweldpleging en vernieling tot zware mishandeling en opruiing. Gevaren De betogens weigerden meestal i te gaan op de inhoud van de processen-verbaal. We lazen zij verklaringen voor over de geva ren van kernenergie, het optreden van de ME in Dodewaard en het overheidsbe leid. „Wij horen hier niet te staan", zei een van de verdachten. „De beschermers van de nucleaire ellende moeten juist hier te rechtstaan". Op vaak felle en geëmotio neerde wijze schetsten de arrestanten het naar hun oordeel veel te harde optreden van de politie. „Maar", aldus hun verkla ringen. „wij zijn er trots op dat we in sep tember in Dodewaard zijn geweest. Wij willen vechten voor onze toekomst en die van onze kinderen". Na iedere verklaring klonk een luid ap plaus op van de stampvolle publieke tri bune. De aanwezigen trokken zich niets aan van de verzoeken om stilte van recht bankpresident jhr. mr. P. Feith. Tijdens de behandeling van de zaak bleek dat de rechtbank gehoor had gegeven aan een verzoek van de verdachten om geen „stil len" op de publieke tribune toe te laten. Drie politiemensen in burger, leden van het Rijkspolitie arrestatieteam dat ook m Dodewaard in actie kwam. moesten op verzoek van de president de zaal verlaten. Fakkeloptocht Het proces werd geschorst tot vanochtend voor het horen van de beide verdachten waar de rechtbank gisteravond niet meer aan toe kwam. Ook zullen vanaag nog en kele door de verdediging uitgenodigde getuigen deskundigen worden gehoord. Ongeveer vijftienhonderd mensen liepen gisterochtend mee in een demonstratieve fakkeltocht door de binnenstad van Arn hem ter ondersteuning van de verdach ten bij het Dodewaard-proces. De ver dachten liepen zelf ook mee. De tocht verliep volgens de politie ordelijk en ein digde in de Stokvishal. waar gisteren on der meer een schaduwproces was gehou den door de anti-kernenergiebeweging om de autoriteiten aan te klagen. Fr its Beek herenigd met zijn gezin. SCHIPHOL (ANP) - e enige Nederlandse passagier van het vlieg tuig van Libyan Airlines, dat maandag werd gekaapt, is gisteren gezond en wel op Schiphol teruggekeerd. Het is de 35-jange ir Frits H A. Beek uit Rijkswijk. Hij was maandag van Schiphol vertrokken naar Tripoli voor een korte zakenreis in opdracht van zgn werkgever Interbeton. een werkmaatschappij van de Hollandse Betongroep. In Zurich was hij overgestapt op het vliegtuig van Libyan Airlines dat hem naar de Libische hoofdstad Tripoli had moeten bren gen. In plaats daarvan begon kort na vertrek uit Zünch een gedwongen rondreis door het Midden-Oosten, die tot woensdag avond laat heeft geduurd. 'Ongeveer een half uur na vertrek uit Zünch merkte ik dat er iets niet klopte. Er was een man naar voren gelopen waarna het cabinepersoneel plotseling druk heen en weer ging lopen Er ontstond een voelbare spanning. Kort daarna bleken er twee kapers aan boord te zgn. Zij zeiden gewapend te zijn met bom men die in grote camera's verborgen waren', zo begon het relaas van Fnts Beek op Schiphol. Volgens zijn zeggen was vóór vertrek van de luchthaven van Zu rich wel een veiligheidscontrole uitgevoerd Hoe de twee kapers aan boord waren gekomen was hem niet bekend. Camouflagepakken De eerste tussenlanding werd gemaakt in de Libanese hoofdstad Beiroet. 'Daar kwamen drie of vier zwaar bewapende, in camou flagepakken gestoken handlangers van de kapers binnen', zo vertelt Beek. Kort daarna kregen de 36 passagiers een verklaring in het Arabisch en in het Engels over het doel van de kaping de vrijlating van de verdwenen leider van de Sji'tische moslimge meente in Libanon. Imam Moussa Sadr. die volgens zijn volge lingen in Libië wordt vastgehouden. Volgens Beek hebben de kapers zich bijzonder correct gedragen tegenover de niet uit het Midden-Oosten afkomstige passagiers. "Het merendeel van de inzittenden was afkomstig uit West- Duitsland. Zwitserland en Frankrijk. Alleen tegenover een groepje Libische studenten zijn in de eerste fase van de kaping bedreigingen geuit. Verder deden ze alles om het ons naar de zin te maken. Ze boden sigaretten aan en gingen gesprekken met de passagiers niet uit de weg", aldus Beek Volgens Beck was de stemming onder de passagiers zeer rustig. Twee vrouwen, die aanvallen van hysterie kregen, zijn bg tus senlandingen vrijgelaten. Retourvlucht In tegenselling tot het merendeel van de passagiers dat vanuit de Syrische hoofdstad Damascus doorgereisd is naar de oorspron kelijke eindbestemming Tripoli, verkoos Beek de retourvlucht naar Nederland. "Ik zou oorspronkelijk ook donderdag terugko men zijn. De afspraken had ik toch gemist", aldus een laconieke Frits Beck, die zei dat deze kaping hem absoluut niet zo afhou den van een volgende vliegreis. Op Schiphol werd hij verwelkomd door zijn vrouw Anfje. die gis teren haar verjaardag vierde, zijn zoons Boudewijn en Olivier, zijn ouders en medewerkers van Interbeton. HEYTHUYSEN (ANP) - De rijkspolitie in het Limburgse Heythuysen heeft in een voormalige melkfabriek van Campina potten met ge vaarlijke pillen gevonden alsmede flessen met ammoniak en een ke tel met ammoniak waarop nog steeds een druk stond van één tot twee atmosfeer. De fabriek staat volgens de politie al 2.5 jaar leeg. De politie stelde een onderzoek in nadat in de nacht van woensdag op donderdag op straat twee hele en twee kapotte potten met blchro- maatpillrn waren gevonden. In het bedrijf zelf werden nog meer van die potten aangetroffen. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 15 december 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 januari aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1988 af inschrijving 15 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 18 januari 1982 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Van Dijk zelf is ook niet van plan om af te treden, zo liet hij giste ren in Den Haag op een speciaal door hem bijeengeroepen pers conferentie weten. Hij zei een verklaard tegenstander van apartheid te zijn en meende dat het hem weinig moeite zal kosten om als minister in bin nen- en buitenland een geloof waardig Zuidelijk-Afrikabeleid te voeren. „Weer twjjlU aan mijn opvattingen blijkt te bestaan zal ik die wegnemen", zei hij. Zoals gemeld onderzoekt het kabi net Van Agt op welke wijze Ne derland het best kan bijdragen Bescherming Van Dgk wilde gisteren niet zeg gen of en zo ja hoe in het kabinet over zgn functioneren is gespro ken. Hg verwees naar de vragen van de PSP'ers Van der Spek en Van Es. die hij volgende week donderdag in de Tweede Kamer moet beantwoorden Hg heeft vorige week vrgdag echter wel met premier Van Agt over de kwestie gesproken Veel wilde hg daar niet over kwgt. maar ..premier Van Agt staat me. niet alleen in deze kwestie, altgd met raad en daad terzgdc". Het is in politiek Den Haag een bekend feit dat Van Dijk een bescherme ling van Van Agt is en door de premier in het kabinet is gehaald als tegenwicht voor de invloed van de PvdA-oconomen. Hoewel de PSP'ers ook vragen hebben gesteld over de aanlei ding tot het opnieuw oprakelen van de afTairc (de publicatie m Vrg Nederland van twee artike len (uit 1960 en 1966) in Wapen veld, een blad voor gereformeer de academici) wilde Van Dgk daar gisteren wél op ingaan. De VN-publicatie moet volgens hem worden gezien als een poli tieke aanval op zgn persoon „Ik word onvolledig geciteerd. De VN-artikelen brengen mgn ge loofwaardigheid en integriteit in het geding Daarom moet ik nu el op deze wijze reageren", aldus de minister, die zei nog niet te kun nen zeggen welke strekking de „politieke aanval" op zgn per soon had „De zaak is begonnen door uiterst rechts (Van Dgk doelt op de SGP'er Van Rossum) en is overgenomen door links. Ik heb wat dat betreft de legpuzzel nog niet compleet" Kritische benadering Dijk verstrekte gisteren ook de volledige tekst van de artikelen die hij in '6U en '66 voor Wapen veld schreef Daaruit blgkt niet alleen begrip voor de „enorme problemen waarvoor deze vecl- rassige samenleving zich ziet ge steld". maar ook een kntisce be nadering van de apartheid als systeem VN heeft de kritische opmerkingen van Van Dgk ech ter in het artikel van deze week niet genoemd In 1958 schreef Van Dgk ook voor Wapenveld artikelen over Zuid Afrika Daarin werden racistisch getinte argumenten gebruikt ter verdediging van de apartheid Van die artikelen heeft hg pu bliekelgk (vorige week nog bg de behandeling van zgn begroting in de Tweede Kamer) afstand ge nomen „Oude plurge die ik van me af heb gegooid Mgn denken over Zuid Afrika is daarna totaal veranderd zei hg toen ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Pre mier Van Agt zal zijn mi nister van ontwikkelings samenwerking van Dijk niet laten vallen nu deze in opspraak is geraakt door vroegere artikelen van zijn hand waarin veel begrip wordt getoond voor de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. aan economische sancties tegen Zuid-Afnka. Eenzijdige Neder landse stappen zijn daarbij niet uitgesloten. Van Dijk is daar fel tegenstander van. maar heeft bij dc kabinetsformatie toegezegd eventuele besluiten loyaal uit te voeren en daarvoor medeverant woordelijk te willen dragen. Ook gisteren benadrukte hg nog eens dat een Nederlandse olieboycot tegen Zuid-Afnka geen zin heeft vanwege de naar zijn mening ge ringe effectiviteit ervan cyv, DEN HAAG (GPD) - Er komt volgend jaar toch een accijns op vruchtensappen, al zal die lager zijn dan de regering wilde. Staatssecretaris Kombrink (financiën) weigerde gisteren in te gaan op de wens van CDA, PvdA, D'66 en VVD om deze accijns achter wege te laten. De Kamer legde zich daar - zij het niet van harte - bij neer. Een sombere fakkeloptocht bij feestverlichting. Beeld uit Amsterdam, waar gisteren, op de dag van de rechten van de mens, werd gedemon streerd tegen het grote aantal "verdwijningen" van mensen in verschil lende landen. Een protest van Amnesty International. DEN HAAG (ANP) - Bij de natio nale ombudsman in Den Haag zijn, nog vóór dr. J.F. Rang 1 ja nuari als zodanig aan de slag gaat, al 417 klachten binnenge komen van burgers uit het land. Medewerkers hebben inmiddels 185 daarvan afgehandeld omdat de klagers met hun grief niet aan het juiste adres waren. Zij zijn naar de juiste instanties doorver- Mede omdat nog onduidelijkheid blijkt te bestaan bij het publiek over het juiste werkterrein van de nationale ombudsman komt er nog dit jaar een voorlichtings campagne om aan te geven waar voor men bij Rang terecht kan. De ombudsman heeft dit giste ren in Den Haag laten weten De nationale ombudsman is be doeld voor klachten van het pu bliek over rijksambtenaren van ministeries en bijvoorbeeld de PTT. het gevangeniswezen, de krijgsmacht en zowel rijks- als gemeentepolitie. Rang heeft geen bevoegdheid voor het on derzoeken van de klachten over het functioneren van een ge meenteambtenaar of een ge meentelijke instelling, zoals veel mensen veronderstellen blijkens de binnengekomen brieven sinds de benoeming van dr. Rang in september van dit jaar. Een uitzondering geldt voor de ge meentepolitie cn wel omdat in veel plaatsen in het land gemeen ten een rijkspolitie hebben en omdat de rijkspolitie nogal eens assistentie verleent in met name de grote steden. Van de tot nog toe binnengekomen klachten zullen er volgens een voorlopige schatting zo'n 25 mo gelijk aanleiding geven om in ja nuari een onderzoek in te stellen, zo bleek gisteren. Dr. Rang ver wacht per jaar ongeveer 5000 klachten in behandeling te krij gen. een aantal dat is gebaseerd op een onderzoek bij ombudsin- stituten in het buitenland. Van die 5000 zullen er naar het. zich volgens diezelfde prognose laat aanzien zo'n 1800 overblijven die zullen uitmonden in een onder zoek waarvoor de nationale om budsman is bevoegd en aange- Ook de accijns op frisdranken en mineraalwater zal minder om hoog gaan. Om de gaten die daar door in het dekkingsplan van de regering vallen weer te dichten, zal de brandstoftoeslag op de motorrgtuigenbelasting voor personenauto's die rijden op lpg of dieselolie forser worden ver hoogd dan in de bedoeling lag. Ook worden de kosten die moe ten worden betaald door mensen die hun belasting te laat betalen, verhoogd. Voorts komt er per 1 april van 1982 een bijzondere verbruiksbelas ting (BVB) op motorfietsen (niet voor zware bromfietsen) en wor den maatregelen voorbereid om de BVB op personenauto's vol gend jaar aan te passen en vooral voor duurdere auto's te verho gen. Voor de „modale" perso nenauto zal dat overigens geen lastenverhoging betekenen. Het totale belastingpakket van de regering moet de schatkist in 1982 ongeveer 700 miljoen guide opleveren. De verhoging van de bieraccijns, waardoor een pijpje pils 7 cent duurder wordt, werd aanvaard met WD, SGP. PSP en CPN tegen. Ook de verhoging van de suikeraccijns (bijna 5 cent per kilo) werd aanvaard. De WD wees alle belastingmaat regelen van de hand. Voor de li beralen is elke lastenverzwaring uit den boze. Slechts het voorstel om de kosten bij verlate belas tingbetaling te verhogen, kreeg genade bij de VVD. Om zijn pro test tegen het belastingplan van minister Van der Stee en Kom brink te tonen, verscheurde WD-woordvoerder Joekes don derdagavond demonstratief de stukken van het plan. Bezwaren De regeringspartijen hadden voor al grote bezwaren tegen de in voering van een accgns op vruchtensappen, die een liter van deze dranken volgend jaar 14,5 cent duurder zouden maken. Ook wilde de Kamermeerder heid dat de verhoging van de ac cijns op frisdranken - Kombrink wilde een verdubbeling - en mi neraalwater (een verdrievoudi ging) zou worden chalveerd. Zover wilde Kombrink uiteinde lijk niet gaan. Hij stelde voor de accgns op vruchtensappen tot 60 procent te beperken (wordt nu 8,7 cent per liter), en ook de ac cijnzen op limonades en mine raalwater niet meer dan 60 pro cent te verhogen. Beide dranken worden ook 8,7 cent per liter duurder. In de winkel zal dit neerkomen op een prijsstijging van ongeveer een dubbeltje per liter. De nu aanvaarde verhogingen - die een verdrievoudiging betekenen van de bestaande kosten - leve ren de schatkist 12,5 miljoen op. De resterende 47,5 miljoen heeft Kombrink gevonden door de verhoging van de brandstoftoe slag op de motorrijtuigenbelas ting voor auto's die rijden op LPG en dieselolie (ruim 35 mil joen) en de invoering van een Inkomstenbelasting De Tweede Kamer ging donder dagavond verder akkoord met het regeringsvoorstel om de loon- en inkomstenbelasting vol gend jaar te verhogen door de be lastingschijven en de belasting vrije sommen met 1 procent te verhogen. Ook zullen de vaste af trekken voor bejaarden en ar beidsongeschikten worden ver laagd. Wat een en ander allemaal gaat be tekenen voor de Nederlander kunt u lezen op pagina 19. Gelijktrekking met ambtenaren DEN HAAG (GPD) - De vrije be roepen moeten verder in inko men terug. In een brief aan het parlement schrijven de ministers Den Uyl en Terlouw (resp. socia le zaken-werkgelegcnheid en economische zaken) dat de inko mens van de vrije-beroepsbeoe- fenaren gelijk gesteld moeten worden met die van vergelijkba re ambtelijke functies. Heeft een chirurg, een makelaar of welke vrije beroepsbeoefenaar dan ook daarboven nog een zoge naamd restinkomen, dan zal dit in enkele jaren moeten worden afgebouwd tot het peil dat door de ministers aanvaardbaar wordt gacht. Bovendien zal van deze beroeps beoefenaren een inkomensmati ging worden gevraagd die gelijk is aan die van vergelijkbare amb telijke funkties. Volgend jaar zal met de organisaties van deze be roepsbeoefenaren het wettelijk voorgeschreven overleg worden gevoerd. In principe willen de ministers het zogenaamde restinkomen in twee jaar afbouwen tot aan het norminkomen. Er wordt daarbg van uit gegaan, dat de afbouw 10 percent per jaar zal zijn. Is het restinkomen groter, dan willen de ministers daarvoor nog enke le jaren meer uittrekken. De ministers concluderen in hun brief dat de bevriezing van de ta rieven voor medisch specialisten al heeft gzorgd voor een zekere afbouw van het inkomen boven de vastgestelde norm. Binnen kort komen gegevens beschik baar over de inkomens van de di verse specialismen. De ministers merken op dat de vrije beroepen er volgend jaar in koopkracht met gemiddeld 8 procent op achteruit zullen gaan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7