Onbegonnen Werk De lange traditie van kerstkaarten Kunnen Corrie en Joop het niet afzoenen? ParkeermogeKjkheden vrachtauto's beperkt Tentoonstelling in De Waag Ongegronde angst voor universiteit Pessimisme over bouw in Stevenshofpolder PAGINA 4 VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 V] Ceesje Het zijn wat trieste dagen voor de Leid.se wethouder van stadsontwikkeling, Ceesje Waal (PvdA). Hij wordt géén voorzitter van de gewestraad Gooi- en Vechtstreek. Wal er zich precies achter de scher men heeft afgespeeld is on duidelijk, maar de geur die uit het Haarlemse provincie huis (waar de beslissing moet worden genomen) komt, is niet erg fris. Het lijkt er heel sterk op dat Cees pootje is ge licht door partijgenoten. Gut, en ik maar denken dat dat soort praktijken met de op heffing van de KVP de we reld uit was. Of nogal trotse én laatdunken de opmerkingen van Waal de laatste tijd (o.a. over het peil van Leidse raadsledenmet zijn niet-benoeming iets te maken hebben gehad, zou ik niet durven zeggen. Maar verstandig waren ze geens zins. Heel zijn gedrag vond ik nogal merkwaardig toen zijn kandidatuur eenmaal naar buiten was gekomen. Enige tijd terug, na afloop van de begrotingsbehandeling, begaven Waal en ik ons naar een etablissement en in een donkere steeg heb ik hem toen gevraagd: "Wethouder, is het nu, bij het naderend afscheid, nodig zó hautain uw gesle penheid te etaleren?". Hij hield even in en zei:"Maar ik ben niet zo geslepen. Dat denkt men wel, maar in een hoop zaken ben ik argeloos. Ik sta soms zelf verbaasd hoe goed ze aflopen. En dan denkt men: ach, wat is Waal toch be rekenend, maar zo is het niet". Hij zei het nogal heftig. Dat heb ik meteen met een kor rel, wat heet, met een pond zout genomen, want politici zijn nu eenmaal kameleon achtige figuren. Maar er zou bij nader inzien toch iets (een half onsjewaars in zijn rede nering kunnen zitten. De af gelopen weken heeft Waal vreemd zitten schutteren. Ie mand die echt geslepen is doet het anders. En dit keer is het, misschien óók tot zijn eigen verbazing, niet goed afgelopen. Hij heeft er hopelijk wat van geleerd. Overigens heb ik me wel eens afgevraagd wat Waal nou zocht in de Gooi- en Vecht streek. Voor gooien en vechten hoeft hij niet zo ver weg te gaan, dat kan-ie ook dicht bij huis met de voorzitter van het Leids City Centrum. ding wéér dicht moet. Waar schijnlijk is men ten stadhui- ze nü al bezig om daar een su perieure smoes voor te verzin- Trompetstoot Kunnen Joop Maat (PvdA) en Carrie Kramp (CDA) het oru^eT de kerstboom Corrie u joos omdat Joop iets wist over de Sociaal Psychia trische Dienst wat zij niet Leidse kroniek door Ruud Paauw Dus die triomfantelijke trom petstoot is een tikkie overdre- Sektoraal Vormingswerkers, welzijnswer kers, buurt- en clubhuiswer kers - het zullen best schatte bouten zijn, hoogst waar schijnlijk nog onmisbaar ook, maar ik heb altijd de neiging er hard voor weg te lopen als ik hen gewaar word. Ik weet niet precies wat het is. Gerotzooi Uit mededelingen van gemeen tezijde heb ik begrepen dat de Trekvliet weer met water zal worden gevuld. Het besluit was al eerder genomen, maar eerlijk gezegd dacht ik niet dat het er in deze financieel zo kommervolle tijd voorlopig van zou komen. Er zijn naar mijn idee wel belangrijker dingen te doen. Dat hele gedoe rond de Trek vliet is een stukje bestuurlijk treurigheid, dat tot grote on passelijkheid leidt. Tien jaar geleden voor tonnen en tonnen dichtgooien en nu voor miljoenen en miljoenen er weer water in smijten. Een voorbeeld van slechte plan ning en onachtzaamheid. Dat mag niet in een zo arme plaats als Leiden. Meer dan wat ook brengt dit soort geldverslindende gerotzooi het stadsbestuur in diskre diet. En we zijn er ook vast nog niet, hoor. Nog voor mijn pensioen zal ik wel meemaken dat dat wist. En ze nam meteen maar aan dat hij dat van zijn club genoten in het college van B. en W. had. Ze vroeg zich in een open brief af of besturen "vriendjespolitiek" is. Even los van deze kwestie: na tuurlijk is het dat, mevrouw, en dat weet u, want u bent geen noviet meer in die tover ballen-tent op de tweede ver dieping van het stadhuis. Joop vond de opwinding van Corrie zo overdreven datje er maar beter niet op kon reage ren. Zeer juist. Maar hij deed het daarna toch. "Ze is kenne lijk zo gewend met haar ar men over elkaar te gaan zit ten dat ze er geen idee van heeft dat er nog andere ma nieren zijn om aan informa tie te komen". Inderdaad, Joop, je zou er uit kunnen destilleren dat mevr. Kramp een opmerkelijk pas sieve opvatting van haar con trolerende taak heeft. Maar laten we wel zijn: hoe vaak komt het voor dat raadsleden echt iets uit eigen onderzoek hebben? Juist. De sfeer die om hangt, het vakjargon, de ma nier van optreden? Mogelijk. In Katwijk heb ik er eens eentje ontmoet en die heette "Tejo". Ik droom nog wel eens van hem. Voor me ligt het geschrift "Stichting Welzijn Leiden Op Weg", een overzicht van wat er sociaal en maatschappe lijk allemaal loopt en kruipt in deze stad. Keurig werkje, hoor, er is op gedókterd. Maar het taalgebruik is van dien aard dat mijn oude vooroordeel weer hevig in me opstaat. Het kan niet anders of die mensen hebben op een héél andere lagere school ge zeten dan ik. Op pagina 2 val ik maar even binnen in een betoog"Im mers de pluriformiteit van het maatschappelijk initia tief laat zich niet represente ren door bestuurders van "in- termediare organen" of door sektorale representanten". Het zal best wddr zijn. Maar door iemand die dat uit zijn pen laat vloeien zou ik ik toch Uit de spelonken van het verleden: de Leidse Stationsweg in 1939. Weet je nog wel oudje? liever niet te woord gestaan worden. Die manoeuvreerders in het welzijnswerk zijn ook vaak zo vermoéiend uitgebreid. Op pagina 20 gaat het over de activiteiten van de sociale raadslieden stadsvernieu wing. Wat doen die onder an dere? Ze geven informatie. Wat dat is weten we nog alle maal: het verstrekken van in lichtingen. Wat u en mij be treft kan dat hoofdstukje daarmee worden besloten. Maar het geschrift ramt door als een tank die remloos de heuvel afkomt. Lees even mee: "Deze informatie kan men als volgt onderscheiden: 1) de informatieve mededeling: eenvoudige en algemene in formatieoverdracht aan de afzónderlijke bewoners; 2) diepergaande informatie: de vraagstelling is van dien aard dat de raadsman voor hij een goed antwoord geeft zichzelf eerst terdege moet in formeren; 3) samengestelde informatie: de raadsman geeft verschillende antwoorden op één vraag, zo dat de cliënt kan kiezen uit verschillende mogelijkhe den". Er is nu een behoorlijke kwak woorden tegen u aangegooid, maar weet u nu ook maar een kubieke millimeter meer dan dat er inlichtingen worden verstrekt? Goed, uit punt drie zou je kunnen halen dat men er af en toe ook een lekkere grabbelton van maakt, maar verder? Welzijnswerkers - ik denk wel eens dat ze niet zijn gebóren, zoals u en ik, maar gewoon tussen de paperassen zijn ddngetroffen. Polen Het ligt bepaald niet in mijn bedoeling op deze plek acties te ondersteunen, maar ik maak een uitzondering voor de stichting "Regio Leiden helpt Polen" (in dit geval de streek rond de plaats Torun). Van het in Leiden en de rand gemeenten (met speciale eer dient Leiderdorp te worden genoemd) opgehaalde bedrag is al een zending medicijnen naar Torun gebracht. De stu dent Hans Hoogeveen van de stichting, die mee naar Polen vertelde me woensdag met wat voor snel heid de ziekenhuizen in To run de medicijnen hadden weggehaald. Dat had hem nogal aangegrepen. Morgen gaat er weer een zen ding medicijnen, voedsel en kleding (de behoefte ligt in die volgordenaar Torun, met goede begeleiding (plus tolk) opdat alles in de juiste handen belandt. Ook de kleine protestantse ge meente van Torun die overal buiten dreigde te vallen, wordt door de Leidse regio geholpen. Maar de bodem van de schat kist komt nu in zicht. Er is nog wat meer geld nodig. Voor de ouderen onder ons herinner ik in dit verband even aan "Polen en Arnhem- 1,944". Voor wie die code niets zegt, herinner ik er maar even aan dat ze in Torun óók de winter door moeten. Er wordt op ons gewdcht. Giro: 1984100, "Regio Leiden helpt Polen". ABN 56.61.19.307. Kantoor stichting: Rijn- en Schiekade 43, Leiden. Tel. 133439. LEIDEN - Als het goed is, is het eerste winterse tafereel al door de brievenbus geglipt. De PTT heeft dit jaar zélf het startsein gegeven voor de lawine die binnenkort Nederland zal bedelven. Dit staatsbedrijf vindt het "een goede gewoonte om in deze periode rond Kerst en Nieuwjaar vriendschappen te onderhouden door bekenden een brief of een kaartje te sturen". En, van een gewoonte of - beter ge zegd - van een traditie kun je in dit geval zeker spreken. Want hebben de kerst- en nieuwjaars kaarten hun bestemming be reikt, dan worden ze vaak op de schoorsteenmantel geplaatst of aan een rood lint tussen de schuifdeuren opgehangen. Aan deze kerstkaartentraditie is tot 31 december in De Waag, Aal markt 21, een tentoonstelling ge wijd. Er zijn zowel oude, als zelfgemaakte kaarten te zien, afkomstig van particuliere col lecties uit Leiden en omgeving. Het zal niemand verwonderen dat het idee van de kerstkaart in En geland bekend om haar lange kersttraditie met de kalkoen en de plumpudding is ontstaan. De eerste kerstkaart werd ook daar 140 jaar geleden op de post ge daan. Deze kaarten zagen er vaak heel extravagant uit; ze konden bewegen, naar parfum ruiken en In Pieterswijk LEIDEN - Volgens de Leidse universiteit zal er na het gereed komen van het Witte Singel Doelenplan helemaal geen te grote concentratie uni versitaire gebouwen in de Pieters- en Academiewijk blijven bestaan. M. J. Koornstra, lid van het dagelijks bestuur van de universiteit, zei dit gisteravond tijdens een gezamenlijke vergadering van de raadscom missies voor ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en economische aangelegenheden. Gesproken werd er over de bezwaarschriften die zijn ingediend tegen het bestemmingsplan voor de Academiewijk. Om te benadrukken dat de concentratie niet groot zal zijn in de Leidse binnenstad somde Koorn stra een aantal cijfers op. Was de universiteit volgens hem in '77 van plan om 16 panden in de Pieterswijk af te stoten, nu zijn dat er 20. Voor de Academiewijk werd indertijd het afstoten van drie vier panden besproken, aldus Koornstra, en nu is dit aantal te bepalen op vijf zes. LEIDEN - De leden van de raadscommissies voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting gingen er gisteravond unaniem mee akkoord dat er bijna 27 miljoen gulden wordt uitgetrokken voor de eerste fase van het bouwrijp maken van de Stevenshof. In het voorjaar wil het gemeen tebestuur beginnen met de werkzaamheden aan de zijde van de Rijn dijk nabij de Haagse Schouw. De planning is er op gericht om in de tweede helft van 1982 met de bouw van 379 woningen te beginnen. In totaal moeten er zo'n 4500 woningen verrijzen in de Stevenshof. PPR-raadslid Van Oosten vroeg zich gisteravond af of het gemeentebe stuur er eigenlijk wel zicht heeft op wat er in de toekomst allemaal gaat gebeuren. Hij zei: "Wat ik bedoel is dit: bestaat niet de mogelijkheid dat we straks met een gebied zitten waarvan alleen bepaalde stukken zijn bebouwd, omdat we geengeld meer krijgen". WD—er Langerak was ook niet optimistisch, zij het dat hij zijn pessimisme in een andere toonaard uitte: "Het zal allemaal wel veel duurder uitvallen dan we nu gepland hebben wat betreft de huren". zelfs uit 1905 - melodietjes ten gehore brengen. Naast de beken de kartonnen exemplaren waren er ook van zijde, metaal en zelfs van gedroogde kabeljauw. Roodborstje Traditie kenmerkt pok de voorstel lingen van de meeste kaarten: overbekend zijn de hulsttakjes, sneeuwlandschapjes, engeltjes, klokken en kerststalletjes. En niet te vergeten het roodborstje. Het is niet helemaal zeker waar het vandaan komt. Maar omdat de allereerste afbeeldingen ech ter een roodborstje tonen met de pootjes omhoog vermoedt men dat het afkomstig is van een oud folkloristisch gebruik. Hierbij droeg de gehele mannelijke bevolking van een dorp in pro cessie een dood vogeltje rond. Die processie vond plaats op 26 december. Als iemand er in slaagde een veertje van het dode vogeltje te bemachtigen kon hij rekenen op een jaar lang geluk en voorspoed. Oegstgeestenaar Labordus geeft tekst en uitleg: "Een kerstkaart die zelf is gemaakt, kan ik niet weggooien" Op de oude kaarten in de Waag kun je veel van bovengenoemde voostellingen en symbolen her kennen. De gezusters 't Zelfde uit Leiden hebben één engelach tige kaart uit 1905 afgestaan, ter wijl mevrouw Rinkes-Benjamin uit Voorburg haar collectie (de grootste van Nederland) ook ex poseert. De heer A. Labordus uit Oegst- geest heeft in de loop van de ja ren heel wat kerstkaarten zelf ontworpen. Hij is ook van me ning dat je een kerstkaart alleen moet sturen naar hele goede vrienden. "Een kerstkaart die zelf is gemaakt kan ik ook niet weggooien. Die mensen hebben immers een tijdje over je na zit ten denken". Zelf maken Met de meest eenvoudige materia- Jazz Het trio van de Leidse pianist Karei Boehlee treedt zondag middag op bij Jazz on Sun day. Frans Bouwmeester speelt op bas en Martin Bon net op slagwerk; waarschijn lijk treden ook enkele gastso- listen op. Het concert begint om drie uur in het bowlin- grestaurant van Hans Men ken aan de Boshuizerlaan. Ruilbeurs ruilbeurs georganiseerd. Postzegels, munten, stripboe ken enz. kunnen worden ge ruild dan wel bekeken. Alles is welkom. De beurs is van 12.00 tot 16.00 uur open. D'66 Op de algemene ledenvergade ring van D'66 zullen de kan didaten voor de gemeente raad zich vanavond presen teren. Tevens zal de strategie resolutie voor de verkiezin gen worden behandeld. Het geheel vindt plaats in 't Par iemenie, Nieuwe Rijn en be gint om acht uur. Kerst-actie De parochiegemeenschap van de St. Petruskerk organiseert ook dit jaar weer een kerst actie ten behoeve van de zie ken, eenzamen en bejaarden onder de parochianen. Voor het geven van een kleine at tentie wordt in het komend weekeinde na alle H. Missen een deurcollecte gehouden. Gireren is ook mogelijk: num mer 548618 t.n.v. J.P. Bran denburg, Hoge Rijndijk 96a. len maakt Labordus, tekenleraar aan de scholengemeenschap Vis ser 't Hooft, de fraaiste dingen. "De meeste zijn in wezen heel simpel, maar het effect van op een juiste manier gebruikt lapje gebatikte stof, taartkleedjes, kantje of glittertje kan heel bij zonder zijn". Eigenlijk denkt Labordus het hele jaar na over zijn kaarten. "Heb ik een leuk idee in mijn hoofd dan breng ik het gelijk ten uitvoer". Zo kan het voorkomen dat in september het eerste ontwerp al in een lade van huize Labordus verborgen ligt. En niet alleen La bordus houdt zich ermee bezig ook vrouw en kinderen verstu ren eigen ontwerpen. Labordus raadt elk Leids gezin dit jaar aan zelf iets te maken. "Het is een ge zellige familie-bezigheid", vindt hij. Nog geen ideeën of materialen? Ga naar de Waag het één ander be kijken. Bij de tentoonstelling is ook een werkplaats ingericht, waar bezoekers onder leiding zelf aan de slag kunnen. Allerlei benodigdheden zijn voorhanden om prachtige kaart te maken. Waaggebouw, Leiden; Tentoon stelling van oude en nieuw kerst- en nieuwjaarskaarten (11 tot 31 december). Ook een werk plaats waar groepen tot 18 de cember hun eigen wenskaarten kunnen maken. Zondag 12 de cember, museumdag geldt dit ook voor individulele bezoe kers. Geopend: ma. tot za. van 10 tot 17 uur en zo. van 13 tot 17 Koppelbaas - "meeloper" hoeft niet gevangenis in LEIDEN - Een 47-jarige Leidse koppelbaas is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot maanden voorwaardelijk. De Leidenaar stond vorige week te recht voor oplichting van fiscus en bedrijfsverenigingen. Daarbij zou een bedrag van drie ton zijn gemoeid. De officier van justitie had voor die misrdijven negen maanden geëist, waarvan vier voorwaardelijk. Rechter Van Koningsveld vond echter dat hier sprake was van een uitzondering. "Niet alle be lastingfraudeurs komen er zo van af'. Bij de strafmaat was re kening gehouden met de per soon. Zijn advocaat had-J.G. tij dens de zitting een meeloper ge noemd, die bang werd toen hij ontdekte, waarin hij verzeild was geraakt. Fietster (49) glijdt uit LEIDEN - Met een gescheurde wenkbrauw en een pijnlijke neus heeft een 49-jarige vrouw uit Lei den zich gisterochtend onder be handeling moeten stellen van een arts. Door glad wegdek op de Hoge Rijndijk slipte ze met haar fiets en viel tegen een auto aan. Ze werd daarna ook nog door een tweede auto geraakt. LEIDEN - Vrachtwagens die lan ger zijn dan zes meter en breder dan 2.05 meter mogen in princi pe in de avonduren en tijdens het weekeinde niet in de bebouwde kom worden geparkeerd. Enkele plaatsen zouden daarvan moeten worden uitgezonderd. Het Leid se gemeentebestuur wil dat er een bepaling komt van deze strekking. In een gemeentelijke nota wordt gesteld: "In toenemende mate wordt het in woonwijken parke ren van vrachtwagens ervaren als een verstoring van de leef baarheid". Hinderlijk zijn vol gens het gemeentebestuur o.m. de volgende zaken: belemmering van het uitzicht vanuit de wo ning en verstoring van de nacht rust door startende en warm- draaiende motoren. Ontheffing van de bepaling wil het gemeentebestuur in bepaalde ge vallen overigens wel verlenen. Maar dan moet de chauffeur of het bedrijf waar hij voor werkt wel kunnen aantonen dat het verbod onredelijke consequen ties heeft. "In dat geval zullen ui teraard tevens de belangen van de omwonenden in aanmerking worden genomen". In de nota worden ook de wegen opgesomd waar parkeren wel is toegestaan in de avonduren en tijdens het weekeinde. Genoemd worden o.a. het industrieterrein De Waard, Blauwe Vogelweg, ge legen tussen de Wassenaarseweg en de Leeuwerikstraat en het parkeerterrein gelegen ten wes ten van het Plesmanviaduct. Volgens wethouder Waal is de lijst van plaatsen waar wel mag wor den geparkeerd toereikend. "En mocht dat niet het geval zijn", merkte hij gisteravond tijdens een vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke or dening op, "dan kunnen we de lijst natuurlijk altijd nog aanpas- Op de vraag of het niet goed zou zijn eerst eens te inventariseren waar in de stad de bewoners nu precies klachten hebben, ant woordde hij: "Dat lijkt mij niet. Je moet die bepaling zo alge meen mogelijk houden". "Hoe moeten de chauffeurs eigen lijk te weten komen dat ze in be paalde straten niet mogen parke ren", bracht CPN-er Brands naar voren. Waal: "We zullen in de gemeentelijke advertentie be kend maken waar ze hun voer tuigen wel kwijt kunnen en we kunnen ook brieven schrijven naar de bedrijven". Wat gebeurt er als iemand zich niets gelegen laat liggen aan een verbod, was ook een vraag die naar voren kwam. Een ambte naar antwoordde hierop dat er in dat geval pohtiehulp ingescha keld kan worden om de chauf feur te bewegen zijn wagen als nog te verplaatsen. Wegslepen leek hem niet zo zinnig.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4