ÏÏsÜK CDA: éénrichting Noordeinde Leiden weer week in teken van jazzmuziek Leidse van 101 overleden Van Dam niet naar bestuur universiteit Raadscommissie ziet af van gracht Kort Rapenburg AZL neemt afscheid van prof. De Graeff Leidse stadsrubriek Eis van anderhalf jaar tegen inbreker raiJDAG 11 DECEMBER 1981 LEIDEN - Wethouder Van Dam (onderwijs) is kandi daat-af voor een bestuurs functie bij de Leidse" univer siteit. Zijn naam prijkt met op het lijstje van namen dat het ministerie van onderwijs Wethouder Van Dam en wetenschappen aan de Leidse universiteit heeft ge zonden. Uit die personen mag de universiteit kiezen wie zij het liefst als opvolger wil hebben van W.G. Koppe laars. die in augustus als kroonlid van het College van Bestuur vertrok. Van Dam had zich als mogelij ke opvolger aangemeld, maar zei twee weken al te vrezen weinig kans te maken. Op het lijstje zouden wel de namen prijken van andere al ge noemde kandidaten: M.J. Koornstra en C.M.J. Sicking die nu nog als gekozen lid deel uitmaken van het uni versiteitsbestuur (een kroon lid wordt door de minister aangewezen) en de vroegere voorzitter van de universi teitsraad. J.C. van Esch. Overigens praat diezelfde uni versiteitsraad aanstaande maandag over de kandidaat bestuursleden. Van 9 tot en met 16 januari Pia Beek, een van de grote "trekkers" van het Keytown-festival 1 vorig jaar is ook dit jaar weer van de partij. LEIDEN - Leiden Jazz-stad. Het begint er hard op te lijken. Het Keytown-festival m de Stadsge hoorzaal begint een begrip te worden. 'Jazz on Sunday' is dat al en verscheidene Leidse cafés hebben met de regelmaat van een goedlopende klok levende jazz-muziek in huis. Voor de deur staat de tweede Leid se jazz-week, dat evenals vorig jaar een klapper belooft te wor den. De organisatoren van de jazz-week. de Commissie Leiden Promotion, enkele café-eigena ren en de oude jazz-rot Theo Van Es (beter bekand als Ted Eas- ton), zijn er wederom in geslaagd om voor de liefhebbers een aan- LEIDEN Het CDA vindt dat er op het Noordeinde en het Galgewater éénrichtingverkeer moet worden ingesteld. CDA-er Van Zijp lanceerde dit voorstel gisteravond tij dens een vergadering van de raadscommissie voor ruim telijke ordening. De gemeenteraad zal binnenkort een besluit nemen over dit idee. Gepraat werd er over de verkeers afwikkeling in het gebied Noord einde/Kort Rapenburg/Galgewa- ter/Weddesteeg. Dat het grachtje in het Kort Rapenburg er niet moet komen, daarover was ieder een het wel eens. De feiten spra ken voor zich, zei menigeen. Maar dat het gemeentebestuur nu ook van plan is om.de huidige si tuatie op het Noordeinde te hahdhaven is volgens het CDA ronduit een slecht idee. Deze partij denkt dat het veel beter is om het verkeer stad-uit over het Galgewater te leiden en het ver keer stad-in over het Noordein de. Een verbreding van het Gal gewater zou hiervoor niet nodig zijn. Marinecomplex Wordt dit plan verwezenlijkt, dan dient er wel een doorbraak te worden gemaakt van het Galge water naar het Noordeinde. Een maatregel die onvermijdelijk tot gevolg zal hebben dat de bijge bouwen van het Marinecomplex en het pand aan de Weddesteeg 4 worden afgebroken. Tegen deze afbraak zijn al verschil lende bezwaren ingediend in het kader van het bestemmingsplan Academiewijk. De gebruikers vanhet voormalige Marinecom plex wezen er bij voorbeeld op dat door sloop van de bijgebou wen een aantal sociaal-culturele activiteiten te niet zullen worden gedan. En dat is zeer onwenselijk volgens hen. Hun bezwaren werden overigens gegrond verklaard door het ge meentebestuur. Dit, omdat de si tuatie inmiddels was veranderd. B en W willen het grachtje nu toch maar niet aanleggen en dus verandert ook de verkeerssitua tie op het Noordeinde en Galge water niet. e LEIDEN - Professor dr. J. de j Graeff (71), gewoon hoogleraar in het vakgebied van de inwendige I geneeskunde neemt vandaag in I het Academisch Ziekenhuis Lei den afscheid. Hij is in Nederland steeds de stimulerende kracht geweest bij het opzetten van or- ganisaties op het gebied van j nierdialyse en niertransplantatie, j In zijn afscheidsrede "Eendracht maakt macht" beschreef De Graeff vanmiddag de ontwikke- i j ling van een nieuw deelspecialis- me van de inwendige genees kunde, nl. de nierziekten (nefre- 1 logie). Dank zij persoonlijke con- I tacten met geïnteresseerde spe cialisten, waaronder De Graeff, werd in 1959 informeel een lan delijk gezelschap opgericht, de i "Nierenclub". In dit gezelschap, dat in 1972 opging in de Neder landse Vereniging voor Nefrolo- gie, werd de basis gelegd voor een harmonische ontwikkeling j van de nierziekten. Deze harmonie is vooral tot uiting j gekomen toen in de jaren zestig j de nierfunctievervangende be- I handeling (dialyse) en niertrans- plantie ook in Nederland werden Het Noordeinde. Winkelier Van Velzen, die ook lid is van de projectgroep Acade miewijk, hield gisteravond ech ter een pleidooi dat aansloot op v/at Van Zijp even daarvoor had gezegd. Ook Van Velzen was van mening dat de huidige situatie op het Noordeinde verbeterd dient te worden. Éénrichtingver keer op Noordeinde en Galgewa ter, was ook zijn boodschap. Van Velzen: "Als ik hoor dat de be volking tegen het éénrichting verkeer zou zijn, omdat daarvoor een paar gebouwen moeten wor den afgebroken, dan zeg ik: dat is ni^t waar. Bewoners en bedrij ven hebben zich altijd uitgespro ken voor éénrichtingverkeer. Want daardoor kan het woon- en werkklimaat in onze wijk worden verbeterd". Eigen belang Over de mensen die bezwaar heb ben gemaakt tegen de sloop van de bijgebouwen van het Marine complex en het pand aan de Weddesteeg, zei hij: "Zij gaan duidelijk voorbij aan het alge meen belang, aan het belang van de buurt. Ze redeneren puur uit eigen belang". En zich tot de aanwezige raadsle den wendend: "De gemeente raad bestaat uit een stel mario netten. Trekt de grote poppen speler zo aan de touwtjes, dan knikken jullie allemaal ja. Doet hij het zo, dan knikken jullie alle maal nee". trekkelijk programma in elkaar te zetten Hoogtepunt en sluitstuk van de week. die loopt van 9 tot en met 16 januari, is het Keytown Festi val in de Stadsgehoorzaal waar nu al een overweldigende be langstelling voor bestaat. De gro te 'trekkers' van vorig jaar, Chris Barber en zijn band en Pia Beek, zijn ook deze keer weer van de partij. Andere 'top-acts' zijn on dermeer de Zweedse vrouwen- formatie Salamander (volgens organisator Cees Hugens dé sen satie van het laatste Northsea- festival) en dc Amerikaanse ne- gertrompetist Jabbo Smith. Dixieland Ruimte is er ook weer vrijgemaakt voor plaatselijke en regionale jazz-grootheden terwijl het festi val zal worden afgerond met een sessie. De verwachting is dat de ze dixieland-marathon, die van acht uur 's avonds tot drie uur 's nachts duurt, ruim van te voren zal zijn uitverkocht Vorig jaar was veertien dagen voor het fes tival al geen kaart meer te krij gen. Hoewel dat financieel wel aantrekkelijk zou zijn, beweren de organisatoren voorlopig niet naar een groter onderkomen voor het festival te zoeken omdat zij de unieke entourage van de Stadsgehoorzaal niet omwille van de commercie willen opoffe- De jazz-week begint zaterdag 9 ja nuari met een platenbeurs in het Waaggebouw De hele verdere week zal de Waag dienst doen als 'crisis-centrum' voor het jazz-ge- beuren. Het bestuur van 'Jazz on sunday' heeft voor deze gelegen heid een tentoonstelling inge richt van foto- en affiche-mate riaal. Zondagmiddag is er zoals gebrui kelijk 'Jazz on sunday' in het res taurantvan Menken aan de Bos- huizerlaan met het trio Rob Agerbeek e de Leids Amerikaan se zanger Joe Bourne. Op maan dag zal in de Waag een filmavond worden gehouden en de dag daarop is dit monument decor voor een dixielandconcours om de 'Keytown-trophee'. Kroegentocht Woensdag 13 januari wordt er een 'kroegentocht' gehouden langs veertien Leidse cafés die alle maal een jazz-band(je) over de vloer hebben. Voor de deelne mende cafés zal worden gepro beerd ontheffing van de slui tingstijd tot twee uur te krijgen. De NZH heeft voor de kroegen tocht twee bussen beschikbaar gesteld die de jazz-liefhebbers gratis van kroeg naar kroeg bren gen. Op donderdag en vrijdag is er ook weer levende jazz-muziek in de Waag. Verder zal er in de cafés Scarabee (Pieterskerkchoor steeg) en The Duke (hoek Oude Singel/Nieuwe Beestenmarkt) een intensief jazz-programma zijn en zullen er op koopavond (donderdagavond) enkele straat orkesten in de binnenstad optre den. En, alsof er allemaal niets aan de hand is geweest, zal de zondag middag na het Keytown-festival weer gewoon een aflevering var 'Jazz on sunday' worden afge draaid. LEIDEN - Op 101-jarige leeftijd is gisteren mevrouw Geertruida Olivier overleden. Mevrouw Oli vier, geboren en getogen Leidse. was de oudste vrouw van deze stad. De laatste acht jaar van haar leven was ze bewoonster van rusthuis Vreewijk. toegepast. Zo werden de dialyse activiteiten van den beginne af aan gecoördineerd door de zgn. Dialyse Groep Nederland (DGN). In Leiden konden vanaf 1965 pa tiënten met nierziekten worden behandeld. In 1966 werd de eer ste niertransplantatie verricht, waarna er tot op heden meer dan vijfhonderd volgden. Het weten schappelijk onderzoek lag door deze ontwikkelingen in Leiden enkele jaren stil. In 1970 kwam dat weer goed op gang, waarbij de nadruk werd gelegd op immu nologisch onderzoek. In het bij zonder naar de oorzaken van sommige nierziekten en naar de factoren die het lot van een ge transplanteerde nier bepalen. De Graeff werd in 1961 als lector in de pathologie van electrolyten- stofwisseling en van nierziekten aan de Rijksuniversiteit in Lei den aangesteld. In 1966 volgde de benoeming tot hoogleraar in de inwendige geneeskunde met een bijzondere opdracht voor nierziekten. In 1980 werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. door René van der Velden Jaap Visser g. Leidenaar sloeg 31 maal toe DEN HAAG, LEIDEN - "Weinig kieskeurig" noemde de officier van jus- 1 titie mr. H.D.W. Klein Breteler een twintigjarige Leidenaar, die zich gisteren voor de Haagse rechtbank moest verantwoorden voor een groot aantal inbraken in Leiden en omgeving. "In totaal heeft hij voor ruim 100.000 gulden schade veroorzaakt", zei de officier. Hij eiste vijftien maanden gevangenisstraf en wilde van de rechtbank ook gedaan krijgen dat deze een voorwaardelijke straf van drie maanden, die de Leidenaar nog te goed had, omzet in een onvoorwaardelijke. De jongen had alleen en samen met zijn kornuiten in totaal 31 inbraken gepleegd. Een van de ernstigste noemde de officier die in het gebouw van de Ge meentelijke Sociale Dienst in Leiden Daar werd onder andere een groot aantal video-banden ontvreemd. "Dat is een hoogst vervelende zaak", meende de officier. "Het geld van de gemeenschap wordt op die manier uitermate slecht besteed". Mr. Klein Breteler sloeg daarna nog een paar bladzijden van het strafblad van de Leidenaar om. "In de zomer van vorig jaar werd hij og tot zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk, veroordeeld. In februari moest hij van de politierechter wegens inbraken ook nog een maand zitten. Nu kan er geen sprake meer zijn van een voorwaardelijke straf. Hem moet de wacht worden aangezegd". De officier acht daarom een forse straf op zijn plaats. Uitspraak over twee weken. Gebed zonder end De familie Van Hagen kan bin nenkort weer de hete adem van de vorderingscommissie in de nek verwachten. Bureau Huisvesting heeft ge constateerd dat de familie nog steeds illegaal woon ruimte aan het Van Vollenho- venplein gebruikt als kan toorruimte. Tot begin dit jaar hadden de Van Hagens drie flats aan het Van Vollenho- venplein. Eén om in te wonen en twee om in te werken. Va der Van Hagen is suikerpa tiënt en oefent daarom be drijf aan huis uit. Maar drie flats voor één familie vindt de gemeente al vijf jaar lang wat al te veel. Op het moment dat de gemeen te Van Vollenhovenplein 23 uiteindelijk vorderde voor woningzoekenden, ging de familie overstag. Zo leek het tenminste. De propaganda machine van de VVD, een van de wapens van de Van Hagens, kon het onheil niet meer keren. De familie ver kocht nummer 23. Moeder Van Hagen, die toen voorzit ter was van de propaganda- commissie van de VVD, jam merde dat de gemeente be drijfjes om zeep hielp en dat zij en haar man de resterende woningen 13 en 14 te weinig ruimte hadden voor kantoor én huis. Maar alle wapens in de strijd te gen de gemeente waren nog niet op. Mevrouw Van Hagen en één van haar zoons kregen in juli een woonvergunning voor een huis in Voorscho ten. Van Vollenhovenplein nummer 14 werd intussen in de verkoop gedaan. "We heb ben geld nodig om een rui mer pand te kunnen kopen, waar we kunnen wonen en werken", verklaarde meneer Van Hagen destijds. "Onze broodwinnig gaat hier naar de knoppen. We zitten veel te krap". Dat viel eigenlijk best mee. De Van Hagens hadden immers woonruimte in Ter Wadding (Voorschoten). Bureau Huis vesting wilde wel eens pre cies uitvogelen of de Van Ha gens onderhand wonen in Voorschoten en intussen die twee woonflats aan het Van Vollenhovenplein als be drijfsruimte gebruiken. Buitendienstambtcnaar Plug in elk geval krijgen mensen geen geld terug omdat ze kwaad worden. Er komen hier zoveel mensen die kwaad worden. Daar kun je niet aan beginnen". Kale kip De Van Hagens zitten wederom tn de „illegaliteit" werd erop af gestuurd. Die kwam van een kouwe kermis thuis. Mevrouw Van Hagen weigerde hem toegang. "Geen probleem". Dan maar met een 'last' van de burge meester, met politiehulp en met enkele ambtenaren van bouw- en woningtoezicht er op af. Het hele gezelschap stond vorige week bij de flats aan het Van Vollenhoven plein en drong legaal de wo ningen/bedrijfjes binnen Consternatie over zoveel verwacht en onwelkom be zoek. De Van Hagens kregen nog een proces-verbaal ook omdat zij eerder de buiten dienstambtenaar de toegang hadden geweigerd. De verdenking dat de Van Ha gens de kluit opnieuw pro beerden te belazeren bleek terecht. In nummer 14 stond een telex die in verbinding stond met nummer 13. (Vol gens Huisvesting mag die verbinding ("een verheling") helemaal niet). Verder was 14 leeg en staat nog steeds (al langer dan vier maanden) te koop. Nummer 13 bleek in gebruik als kantoorruimte maar er stond wer een logeer bed in. De familie Van Hagen zit opnieuw in de 'illegaliteit'. Bureau Huisvesting wil een end aan 't gebed maken. Waarschijnlijk wordt de vor deringscommissie aan het werk gezet. Maar wie weet beschikkene Van Hagens nog over foefjes öm de zaak opnieuw te vertragen. Met nummer 23 lukte dit vijf jaar lang. Geen beginnen aan Meneer Spierin van de Rijnka de 4 was één van de vele men sen die de afgelopen weken het dringende verzoek van het Energiebedrijf Rijnland kregen hun energierekening eindelijk eens te voldoen. Spiering moest de maanden maart tot en met oktober nog betalen. Spiering wilde wel maar tot zün verbazing bleek hy over elke te laat betaalde energie rekening twintig gulden ex tra 'incassokosten' te moeten betalen. Dat maakte voor hem het lieve sommetje.van 140 gulden boete (zeven maanden). Wel wat veel, vond Spiering. Hij trok naar het Energiebedrijf aan de Langegracht, speelde op. en hoefde zestig gulden min der boete te betalen "Dat gaat gemakkelijk", zegt Spiering "Hup, met gemak krijg je zestig gulden terug". Maar zegt hy - bedenkelyk - stel. dat er duizend mensen zyn die niet vloeken en de in cassokosten voor lief nemen Dan steekt het energiebedrijf 60.000 gulden in dc zak. Wat doen ze daar eigenlijk mee?". "Ze" doen daar niks mee. "De afdeling incasso" van het energiebedrijf ontkent dat zy zo maar incassokosten kwijt scheldt omdat toevallig ie mand kwaad wordt: "We schelden wel eens incasso kosten kwijt maar dan moet er een speciale reden zyn. Nee, op dit moment kan ik niet nagaan of er zo'n specia le reden bij Spienng is Maar Groenteman Jan Zaal is failliet. Jan Zaal was dc man die te gen de jeugdloonverlaging was, schreven wy vorige maand. Hij betaalde de acht tienjarige Brida Pieters die in zijn winkel aan de Hoogland se Kerksteeg werkt 1100 gul den netto in de maand, ver telde hy Dc achttienjarigen by Albert Heyn- /erdienen 900 gulden als zij vorig jaar al voor me neer Heijn werkten en slechts een zakcentje van 770 gulden als zij pas dit jaar in dienst zijn genomen. Trots toonde Zaal ons daarom het pamflet "Koop niet by Al- bert Heyn totdat de jeugd loonverlaging van de baan is". Het pamflet had hy ach ter de winkeldeur gehangen. Niet omdat Albert Heyn een concurrent is, verklaarde Zaal. maar omdat hy vindt dat dc winkelbediendes loon naar prestatie behoren te krij gen. "Hun leeftijd doet niet ter zake" Plotseling was het pamflet ach ter de deur weg. Zaal was ook weg Hy had teveel schulden zitten in de groentewinkel en in een disco. Failliet. Van Dijk Markthallen, van wie Zaal de winkel pachtte, heeft dc winkel nu in eigen beheer. Brida Pieters werkt er nog. Zij vertelt dat Zaal haar al ont slagen had, toen hy voor ons trots het pamflet tegen de jeugdloonverlaging omhoog hield Bovendien blykt de failliete Zaal zich verteld te hebben Biida "Ik ben achttien maar negentien jaar en bovendien kryg ik dui zend gulden in de maand. Geen 1100" Dat is hoogstens een paar tientjes meer dan Albert Heyn betaalt aan zijn oude krachten en een dikke honderd meer dan dc verse krachten Van Heyn. Zaal heeft onder andere schul den aan Markthallen Van Dyk Ton Straver va de Markthallen denkt weinig te rug te kunnen vangen "Van een kale kip kun je niks pluk ken".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3