Forse verliezen makelaars "Werkspoor in Fordfabriek" Euro-strijd over ruimte legkippen Beurs Amsterdam 1st hort zakelijk marktberichten Centrale rechtspraak nodig voor stakingen Bij NBM 85% in de rode cijfers Belgische frank keldert Economische groei van 2,5% verwacht Suggestie tijdens tweedaags tribunaal: Ondernemingskamer: geen nader onderzoek ïi s~ :i~ Beursoverzicht VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 AKZO De directie van Akzo Nederland BV en de betrokken vakorgani saties hebben gisteren in Arn hem na maanden touwtrekken een principe-akkoord bereikt over de invoering volgend jaar oktober van een vier/vijf-ploe- genstelsel bij de elf continube drijven van Akzo chemie en Ak zo zout chemie (tezamen 1400 werknemers), de bonden zullen dit akkoord ter goedkeuring voorleggen aan hun leden, zo blijkt uit een samen met Akzo uitgegeven communiqué. Bergoss Mr. H.I. Prinsen, de bewindvoer der in de surséance van betaling van de tapijtfabriek Bergoss heeft de tapijtfabriek Desseaux, eveneens in Oss, benaderd om te bezien, of en in hoeverre de voortzetting van bepaalde activi teiten met inschakeling van Des- seax kan worden verwezenlijkt. Desseaux staat positief tegen over de mogelijkheden, zo heeft mr. Prinsen het personeel mee gedeeld. Bij Bergoss werken op het moment 205 ECONOMIE KBB Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) heeft een voolopige raam overeenkomst gesloten met een mogelijke koper van het centrale verdeelcentrum voor de Hema- filialen op het Utrechtse indus trieterrein Lage Weide. Ver wacht wordt, dat nog voor het eind van het lopende boekjaar, dat op 31 januari wordt afgeslo ten, een definitief koopcontract zal worden afgesloten,zo zei des gevraagd een woordvoerder van het KBB-concern. De KBB heeft het verdeelcentrum —een groot terrein met gebou wen- al een groot aantal jaren in bezit. Het verdeelcentrum is in middels flink in waarde gestegen en KBB benut thans de moge lijkheid om via verkoop een goed boekwinst te behalen, aldus de woordvoerder, die de verkoop prijs vooralsnog niet wilde noe men. De KBB zal het centrum blijven gebruiken en het terug- huren van de koper. Aardappelen 0,19, andijvie 1,41-2,12, boerenkool 0,58-0,74, rode kool 0,27, groene kool 0,50, prei 1,18-1,29, stoofsla 0,50-0,55. spruiten A 1,12-1,25, spruiten B 1,15-1,20, spruiten C 0,96-1,08, sprui ten D 0,51-1,11, uien 0,19-0,32, witlof 1,70-2,50, knolselderij 0,35-0,66, sla 0,18- 0,50, peterselie 0,54-0,68, selderij 0,53- 0,74. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN. 10-12-1981. Boerekool per kg. 21-50; waspeen AI per kist 6,-750; All 450-680; BI 850-1150; Cl 4,-620; CII 290-520; breekpeen Cl per kist 320-390; Dl 380-410; prei B per kg. 98; uien per kg. 28-30; knolselderij blad 58-68; bloemkool 12 per bak I 119-145; 1211 95; 151 80-111. DEN HAAG (GPD) - Moet de ruimte voor een legkip in een batterij nu 450, 600 of 750 vier kante centimeter zijn. En is de consument bereid de kosten van vergroting van die ruimte, waar door de kip in betere levensom standigheden komt te verkeren, te betalen. Dat zijn vragen, die volgende week zullen spelen in het Europese Parlement. De commissie voor de landbouw, waarvan de Neder lander T. Tolman rapporteur is geweest, zal dan voorstellen in de hele gemeenschap de kip een ruimte van 450 vieijcante centi meter te geven. Op dit moment varieert de ruimte voor de Europese legkip van 300 tot 400 vierkante centimeter. Tol man noemt de nu voorgestelde leefruimte van 450 vierkante cen timeter een vooruitgang van 25 procent en economisch haalbaar. ..Als de ruimte 600 vierkante cen timeter moet gaan worden, kost dit 2,5 tot 3 miljard gulden. Dit betekent, dat de consument zo'n 8 10 procent voor een ei meer moet gaan betalen", aldus Tol- Tolman zegt dat de voorstellen die nu aan het Europese Parlement worden voorgelegd een eerste stap betekenen, omdat studies over de leefruimte voor de kip nog niet zijn afgerond. De gege vens van de studies zullen vol gens hem moeten uitwijzen of voor het welzijn van het dier nog meer ruimte geschapen moet worden en ook of dit economisch haalbaar zal zijn. Het feit dat de pluimveehouderij in Europa is geïndustrialiseerd heeft tot gevolg gehad dat de prijs van het ei vrij stabiel is ge bleven. Slechts 5 procent van het legkippenbestand in Europa zijn echte scharrelkippen. Tolman zegt dat alleen die kippen tot de scharrelkippen gerekend kun nen worden die in de vrije natuur lopen en daar ook hun voedsel vandaan halen. Pleidooi van FNV ROTTERDAM (ANP) - De moge lijkheid van een meer geconcen-" treerde rechtspraak ter beoorde ling van stakingen bij een daar toe in te stellen rechterlijk colle ge moet kritisch worden onder zocht. Nu zijn er grote verschil len in uitspraken doordat de rechtspraak in kort geding is op- NSM De Nederlandse Stikstofmaat schappij (NSM) gaat haar ammo- niakproduktie uitbreiden met een nieuwe eenheid. Hiermee is een bedrag gemoeid van 400 mil joen gulden en worden vijftig nieuwe arbeidsplaatsen gescha pen. Met het werven van dit per soneel wordt zo spoedig moge lijk begonnen. Staal In de twaalf maanden tot en met oktober dit jaar zijn er in de staal industrie van e Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (EGKS) ruim 53.000 banen verlo ren gegaan, zo staat in een rap port van de Europees Commis sie. Van november 1978 tot en met oktober dit jaar zijn er 134.000 banen in de Europese staalindustrie verdwenen. Groot- Brittannië telde het grootste ver lies aan arbeidsplaatsen. Vanaf november 1978 is daar bijna de helft van de banen in de staalin dustrie verloren j DEN HAAG (GPD) - Het gaat dermate slecht op de huizen markt dat vrijwel alle makelaars met verlies werken. Van de bij de Nederlandse Bond van Makelaars (NBM) aange sloten makelaars zit al 85 procent in de rode cijfers, aldus drs. E. Peelen, hoofd van de economische dienst van de NBM. Het aantal arbeidsplaatsen dat in de makelaardij verloren is ge gaan is niet bekend, maar het moeten er alleen al in 1981 vele honderden zijn. Voor 1982 wor den nog slechtere bedrijfsresul taten verwacht. Vooral de markt in bestaande wo ningen stagneert. Er is nog wel omzet in huisjes in de prijsklasse van 50.000 tot 100.000 gulden en in de duurdere prijsklasse waar vaak woningen tegen stuntprij zen worden aangeboden. BRUSSEL (ANP) - De Nederlande gulden heeft gisteren op de vrije deviezenmarkt in Brussel een re- cordwaarde ten opzichte van de Belgische frank bereikt. Voor een gulden ontvingen verkopers achttien franken en zij die gul dens wilden kopen moesten daarvoor 18,40 franken neertel len. Om een nog grotere verslechtering van de positie van de frank ten aanzien van andere munten te voorkomen, heeft de Belgische centrale bank in een week tijd voor een bedrag van tien miljard franken (ongeveer 600 miljoen gulden) steunaankopenmoeten verrichten. De afwijking tussen de officiële en de vrije koers van de frank is in de afgelopen weken aanzienlijk groter geworden. Binnen het Eu ropese Monetaire Stelsel (het EMS) begint de Belgische frank de drempel te bereiken waarbij men verplicht is maatregelen te nemen. De geruchten over een ophanden zijnde devaluatie van de Belgische frank worden dan ook steeds sterker. Drs. E. Peelen heeft de jongste cij fers over de huizenmarkt. In mei hadden de NBM-makelaars 40.000 panden in portefeuille, op dit moment zijn het er ongeveer 40.500. Per maand worden er door NBM-leden slechts 2500 huizen verkocht. Tussen augus tus en november 1980 bedroeg de gemiddelde verkoopprijs 166.000 gulden, op dit moment is die gemiddelde prijs nog maar 146.000 gulden. „We zitten in een hele moeilijke periode. We zitten zo diep in het dal dat het haast niet dieper meer kan. In de laag ste prijsklasse trekt de omzet een beetje aan, maar in de hogere prijsklasse verwacht ik niet di rect een verbetering, veel eerder een verdere prijsdaling", aldus drs. Peelen. voor 1982 verwacht de NBM nog minder transacties, la gere prijzen en hogere kosten zo dat de toch al hoge nood onder de makelaars nog veel hoger zal worden. Daarom is het volgens de NBM de hoogste tijd dat de regering maatregelen neemt. Volgens drs. Peelen moet het stelsel van vestigingsvergunnin gen en het anti-speculatiebeding worden herzien en moet er even eens worden gesleuteld aan de overdrachtsbelasting die nu nog 6 procent van de koopsom be draagt. „Het liefst zouden we zien dat die hele overdrachtsbelasting wordt afgeschaft, maar dat zal wel niet gebeuren. Daarom pleiten r dat die het e koophuis naar het andere koop huis verhuizen alleen over drachtsbelasting moeten betalen over de meerkosten". Drs. Peelen ontkent niet dat er in de makelaardij nogal wat men sen worden ontslagen of niet ver vangen. „Toch geeft dat aantal geen juist beeld van de werkelij ke problematiek. Veel makelaars namelijk houden het persooneel nog steeds aan, ook al is er bijna niets te doen. Want doordat de makelaardij nogal arbeidsinten sief is betekent het afstoten van personeel ook vaak omzetver lies". BAZEL (Reuer/DPA) - De reële toeneming van het Nederlandse Bruto Nationaal Produkt (BNP) zal in de komende tien jaar gemiddeld 2,5 procent per jaar bedragen. Dit is één van de voorspellingen in een vandaag gepubliceerd rapport van het Europees Centrum voor Toege past Economisch Onderzoek in Genève over de economische vooruit zichten van de achttien belangrijkste industrielanden in de jaren tach tig- De economsiche groei in de Europese Gemeenschap zal de komende tien jaar iets onder de 2,5 procent per jaar liggen, waarbij de vooruitzibhten voor Groot-Brittannië met een groei van bijna één procent het slechtst zijn. Griekenland en Japan zullen met ruim vier procent de sterkste groei doormaken en daarna komt Noorwegen met bijna vier procent. Ierland kan rekenen op ruim drie procent, Oostenrijk op ongeveer drie procent, West-Duitsland op 2,7 procent, de Verenigde Staten op bijna 2,5 procent, Zweden op iets meer dan twee procent en Denemarken op iets minder dan dat percentage. gedragen aan presidenten van rechtbanken en dat zijn er zes tien. Dit zei FNV-loondeskundige Frans Drabbe gisteren tijdens een sym posium in Rotterdam over de ju ridische. sociale en organisatori sche aspecten van stakingen. Staking is volgens Drabbe geen juridische maar een sociale actie en stakingsrecht is een grond recht van de arbeiders. Drabbe vindt dat bij beoordeling door een college een betere afweging van de verschillende belangen kan plaatsvinden. Voor de FNV is er na de goedkeu ring van het Europees Sociaal Handvest (ESH) overigens wei nig of geen behoefte aan een wet telijke regeling van het stakings- gebeuren In het handvest wordt staking in beginsel als rechtma tig gezien tenzij andere feiten een ander oordeel rechtvaardi gen Volgens de rechtbank in Rotter dam mr. F. Nivard, ook een van de sprekers op het symposium, wordt staking inmiddels niet meer beschouwd als een „wan prestatie, tenzij" zoals vroeger, maar als „geoorloofd tenzij" Het verschil daartussen is volgens Nivard echter gering In het ene geval staan de werkgevers met 1- 0 voor in het tweede geval heb ben de werknemers een voor sprong van 1-0. De rechtbankpresident, één van het door Drabbe genoemde zes tiental, acht een staking geoor loofd als actiemiddel in geval van bijvoorbeeld inkrimping, sluiting of verplaatsing van een bedryf. Op een staking die tegen een geldende cao ingaat legt hij doorgaans een verbod. De mogelijkheid om partijen in kort geding terug te sturen naar de onderhandelingstafel is vol gens Nivard maar klein Dat heelt voor een president alleen zin als zich tijdens de behande ling een nieuwe opening in het conflict aandient maar een rech ter heefl volgens Nivard onvol doende mogelijkheden om een dergelijke opening te maken De eerste "getuigen", die gisteren op het Ford-tribunaal werden gehoord. Van links naar rechts M. Jansen (werknemer Ford inGent), P. van den Bos (secretaris ondernemingsraad), Henk Vos (Industriebond FNV), Jaap van Zwieten (Raad van Kerken Amsterdam), Coen Veltman (lid ondernemingsraad ADM/NSM), W. van Veen (advocatencollectief Utrecht) en, achter het spreekgestoelte, W. van den Berg secretaris van het organiserende werkgelegenheidècomité Amsterdam). (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De Neder- landse overheid kan de werkgelegenheid voor de 1200 ontslagen werkne mers van Ford-Amster dam redden door de verla ten productiehallen over te nemen en er een fabriek voor rollend materieel in te vestigen. Dat zei gisteren secretaris W. van den Berg van het werkgelegen- heidscomité Amsterdam in zijn openingsrede op het Fordtribu naal in het Amsterdamse Tro penmuseum. Hij pleitte daarmee voor de terugkeer van het voor malige staatsbedrijf Werkspoor, "dat destijds met een schandaal werd opgeheven". "Het terrein is er, de Ford-werkne mers zijn tot 1 maart 1982 en vaak nog langer in dienst, de technische kennis is aanwezig, plannen zijn voor een deel al ont wikkeld, gebouwen en machines staan er nog. Wij vinden dat nu de beurt is aan de overheid, die in alle toonaarden het beleid van Ford heeft veroordeeld, om met het uitspreken van afschuw over de handelswijze van Ford ook stappen te zetten die werk schep pen voor de 1200 Ford-mensen", aldus Van de Berg, die daaraan toevoegde dat de overheid voor de keus staat; óf voor 1200 mensen uitkeringen te financie ren óf vanuit eigen verantwoor delijkheid initiatieven te nemen om werk te scheppen en dus de werkloosheid te bestrijden. "Het zou een grof schandaal zijn wan neer Ford uit de verkoop van ter reinen en gebouwen nog eens geld zou kunnen halen". Op het tribunaal, dat vandaag wordt voortgezet en moet uit monden in een aantal aanbeve lingen aan de Nederlandse rege ring, lichtte P. van den Bos, se cretaris van de Ford-onderne mingsraad, de uit vier punten be staande aanklacht tegen Ford toe. "Personeel en vakbonden hebben veertien maanden ge vochten voor het behoud van de fabriek. Alles is geprobeerd, niets is onbeproefd gelaten. En toch is Ford sterker gebleken. Maar Ford heeft geen gelijk. De ondernemingsraad en de vak bonden hebben samen met hun deskundigen meerdere malen aangetoond dat er alternatieven zijn voor het behoud van de Ford-fabriek. Het tegendeel is door Ford tot op de dag van van daag niet bewezen. Kennelijk gaat het er bij multinationals niet om wie gelijk heeft maar wie ge lijk krijgt", aldus Van den Bos. Hij zei dat de in de afgelopen veertien maanden duidelijk is gemaakt, dat niet langer mag worden geaarzeld met het nemen van maatregelen tegen multina tionals. "Er zullen wetten ten komen die het de multinatio nals onmogelijk maakt wat Ford nog wel mogelijk was melijk dat ze tegen de maat schappij kunnen zeggen; heb je 1200 arbeiders terug. Ik heb ze even geleend, maar heb ze niet meer nodig. Zie maar wat je er mee doet". De ook uitgenodigde directie van Ford Amsterdam liet gisteren weten het tribunaal niet te /ull. ri bijwonen. Met de uitspraak van de ondernemingskamer is naar het oordeel van directeur Lau rent "afdoende beslist" over de kwestie door de onpartijdige rechter. Hij noemde de bena ming 'tribunaal' misleidend. "De uitslag staat bij voorbaat al vast". AMSTERDAM (ANP) - Er komt geen onderzoek naar een moge lijk wanbeleid van de directie van Ford bij de sluiting van de vestiging in Amsterdam. De In dustriebond had hierom ge vraagd bij de Ondernemingska mer van het gerechtshof in Am sterdam, maar die besliste giste ren negatief over dit verzoek. In een 196 pagina's tellende be schikking geeft de onderne mingskamer de bonden in een aantal bezwaren gelijk, maar acht het geheel niet voldoende om een nader onderzoek in te stellen. De ondernemingskamer vindt met name dat Ford Neder land te kort geschoten is in het voeren van overleg. Hierbij staan drie punten centraal; het ver strekken van informatie, de ver duidelijking van de toekomst prognoses en de planning van de produktie van de transcontinen tal, een zware vrachtwagen, en de positiebepaling van Ford Ne derland binnen het gehele con- Henk Vos. districtsbestuurder van de FNV. noemde het vreemd, dat de ondernemingskamer wel af zonderlijke bezwaren heefl er kend maar die niet by elkaar heefl opgeteld "Ze zeggen zelf dat Ford te kort is geschoten by het verstrekken van informatie, maar trekken daaruit niet de conclusie dat er aan de juistheid van het beleid getwyfeld kan worden", aldus Vos. "°\"V id 1-4 BSSV ISKS» BELEGGINGS INSTITUTEN AMSTERDAM GOUD EN ZILVER (ANP) Een rustig 1 vandaag maar ge eenVoTf 99^0 7n voó^Komn] lijke Olie van 40 cent op 90,6( S onb'w 31,10 3251 omhoog naar 16.50, Philips Zilver onbew 507 - 700. von,e «07 - 710 werd 20 cent duurder op 20.20 BUITENLANDS GELD sevier-NDU werd 2 omlaag Pakhoed begon na een iet* hoger begin van 41 licht af te brokkelen De staatsfondsen- te zien die opliepen tot rond"»-" ho've punt Philips was vandaag het actiefst op een rustige optie-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23