'Laat ons sportzaal bouwen' Run vreemde criminelen tegengaan Rumoer rond ontwapening Officier wil overvallers postkantoor Noord wijk zwaar straffen: GWB wil liever Amsterdams dan meer Leids water Brandingonder slopershamer Hiüegoms raadslid verlaat woedend raadszaal Provincie akkoord met subsidie ivoor Waddinxveen Valkenburgse bouwers voelen zich gepasseerd: '«SSCiiï: VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 STREEK PAGINA 21 HILLEGOM - Het Gas- en Water- voorzienings bedrijf voor de Bloembollenstreek koopt liever water in Amsterdam dan meer water van de Leidse Duinwater Maatschappij, waar het water nu nog goedkoper is. Maar dat drinkwater wordt binnen afzienbare tijd flink duurder om-' dat het bedrijf ^en zogenaamde voorzuiveringsinstallatie moet gaan bouwen. Het water dat door de LDM wordt opgepompt uit Rijnlands boezem is de laatste ja ren te vuil om direct in de duinen te worden gepompt. Het is nood zakelijk dat dat water wordt voorgezuiverd. Bovendien zou het gas- en water bedrijf bij extfa inkoop van wa ter een dure buis moeten aanleg gen om dat water ook in het noorden van de gemeente Hille- gom te kunnen krijgen. Want de steeds smaller wordende drink waterbuizen, dat is nodig voor de druk, liggen precies in tegen overgestelde richting: een buis van het pompstation in Hillegom naar het reservoir in Lisse en en buis van de jLDM naar datzelfde reservoir. Een nieuwe buis vanaf het reservoir zou noodzakelijk zijn wil ook Hillegom gebruik maken van Leids water. De verwachting van directeur W. Koeken van het gas- en waterbe drijf is dat door deze werken het Leidse water over een aantal ja ren net zo duur is als het Amster- damse drinkwater. "We hebben gekozen voor Amsterdam omdat bij eventuele buisbreuk direct op de watervoorziening van het an dere bedrijf kan worden overge stapt", aldus Koeken. Het is voor het in Hillegom geves tigde bedrijf noodzakelijk om el ders water te gaan kopen omdat met ingang van februari het be drijf de eigen produktie van drinkwater stopt. Dat gebeurt onder druk van agrarische zijde. Door het onttrekken van water in de bloembollenstreek daalt het waterpeil en bepaalde bollen- soorten zijn zeer gevoelig voor een wisselend grondwaterpeil. Medio februari betrekt het gas- en waterbedrijf daarom water van het Amsterdamse Waterleiding bedrijf. Daartoe wordt een enke le miljoenen guldens kostende transportbuis aangelegd waar aan thans de laatste hand wordt gelegd. De drinkwaterprijzen stijgen door dat het Amsterdamse water flink duurder is. Voor een gemiddeld gezin komt die verhoging neer op twee gulden per maand. Ook in 1982 en 1983 wordt de water- prijs met eenzelfde bedrag ver hoogd. Het algemeen bestuur van het Gas- en Watervoorzie- ningsbedrijf voor de Bloembol lenstreek heeft gisteren inge stemd met die verhoging, even als met een verhoging van dé gastarieven met 8,3 per kubieke meter, maar dat gebeurt op last vari de rijksoverheid. Kerstbindavond In het gebouw De Rank in Nieuw- Vennep organiseert de Konink lijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde woensdag 16 en donderdag 17 december een kerstbindavond. Beide bij eenkomsten, die onder leiding staan van de heer A. Burik, be ginnen om 20.00 uur. DEN HAAG, LEIDEN, NOORDWIJK - De Haagse recht- bank heeft gisteren een forse pluim gezet op de petten van de Leidse en de Noordwijkse politie. De president van de rechtbank mr. D. Reisig en de officier van justitie mr. H.D.W. Klein Breteler deden dit tijdens de rechts zaak tegen vijf overvallers van het postkantoor in de Noordwijkse Voorstraat. Vier Belgen en een Marokkaan gin gen er op 9 oktober met een geld kist gevuld met ruim 45.000 gul den vandoor. Nog geen tien mi nuten later liepen ze in Leiden in de val en werden ria een korte achtervolging door twee Leidse politie-agenten ingerekend. De officier vond dit avontuur van de vijf buitenlanders zo gevaarlijk, dat hij tegen elk van hen vier jaar gevangenisstraf eiste. "Het was niet niks, ze waren zwaar gewa pend". Vooral voor de twee straatagenten B. van Planken en A. Raar, die het vijftal bij de Plesmanlaan in Leiden aanhield, had de presi dent van de rechtbank daarom veel waardering. "Ik wil met na me het moedig gedrag van die twee agenten vermelden", zei hij gisteren vlak voor het requisitoir van de officier van justitie. Deze haakte onmiddellijk in op de woorden van de president en zei onder meer over de volgens hem goed afgewerkte zaak: "Dat dit in een tijd dat het politiegedrag wordt getoetst door de rechter, best vermeld mag worden". Bij de zaak zelf, zo meende de offi cier, hoefde hij niet lang stil te staan. "Die is volstrekt duide lijk". Het was op de dag van de overval tien minuten over twee toen par keerwachter Van Leeuwen in Noordwijk bij de politie alarm sloeg. Hij had zojuist vier gemas kerde mannen met het wapen in de hand het postkantoor zien binnenstormen. Op dat moment waren er zeven klanten in het gebouw. Zij kre gen de schrik van hun leven toen ze twee gewapende mannen over de balie zagen springen en zelf door twee anderen in de gaten werden gehouden. "Ga zitten" en "blijf rustig" riepen de over vallers in het Engels. Voorover gebogen, zijn handen plat op tafel en met een kromme rug, keek mr. Klein Breteler na de tweede pluim voor de politie naar de vijf overvallers, die dicht op elkaar op de verdachtenbank zaten, en zei: "Het had geweldig uit de hand kunnen lopen. Dit is een hoogst ernstige zaak. We moeten daarom voor het vast stellen van de strafmaat kijken wat daarvoor in Belgle gebruike lijk is". De officier vindt vier jaar gevange nisstraf redelijk overeenkomen met wat onze zuiderburen ge woonlijk in dit soort zaken aan straf uitdelen. "Anders komen Belgische criminelen hier naar toe om overvallen te plegen". De verdediging van het vijftal stak uiteindelijk een derde pluim op de politiepetten. "We zijn er snel bijgehaald en daar schort het zo nu en dan ook nog wel eens aan". De raadslieden vonden echter onder meer dat bij de stréfmaat niet naar het buitenland moet worden gekeken. De straf is vol gens de advocaten te hoog. Uitspraak over twee weken. Nog bijna wekelijks zijn in het badcentrum van Katwijk plaatjes te schieten van sloopactiviteiten. Gisteren velde de slopershamer zijn oordeel over het voormalige café "De Branding". Nieuwbouw van deze 'herberg' heeft elders in dit centrum plaatsgevonden. Ook voor vervangende woonruimte voor de bewoners is gezorgd. Terwijl een 26-jarige, aan heroine verslaafde Belg de motor van een gestolen auto draaiende hield, probeerden ze de kluis leeg te ha len. Dit lukte niet, zodat ze ge noegen moesten nemen met een blauwe geldkist die binnen handbereik lag. In de kist zaten ruim 45.000 gulden en circa vijf tig cheques. De officier zei dat de overval "zeer proffesioneel is uitgevoerd. En het is niet de eerste keer dat ze op deze manier op pad zijn". Mr. Klein Breteler had contact gehad met de procureur des konings in Brussel. En die heeft over de chauffeur en zijn trawanten voor de Nederlandse justitie een boekje opengedaan. Mr. Klein Breteler: "Ze hebben in Belgïe geoefend om hier hun slag te slaan". "Alleen door puur toeval is de Zaak uitgekomen", meende de offi cier. "Door de oplettendheid van een burger, die zo nu en dan zo verstandig is om opmerkelijke dingen aan de politie door te ge ven. En toevallig was de burger deze keer ook nog een oud-poli tieman". Deze oud-politieman Goedhart zag de mannen over stappen in een andere, ook gesto len, auto en gaf dit door aan zijn ex-collega's. Daardoor kon het HILLEGOM - "Sparye en Turkije zijn niet onze bondgenoten. In Spanje lopen meer fascisten rond dan zich aanvankelijk liet aanzien en in Turkije worden mensen opgepakt en gemarteld". Met deze woorden stemde het CDA-raadslid P. de Lijster tegen een motie van zijn eigen partij over de ontwapening tussen oost en west. Woedend verliet hij daarop de raadszaal. Opnieuw kwam gisteren tijdens de gemeenteraadsvergadering de zogenaamde motie Hellevoet- sluis aan de orde. Die gemeente wijst daarin stationering van wa pens op haar grondgebied van de hand en adviseert ook andere ge meenten in Nederland een der gelijk standpunt kenbaar te ma ken aan de regering. Hellevoetsluis wil ongeacht de ac tiviteiten van het oostblok geen kernwapens in Nederland en dat standpunt wijkt af van de rege ring die langs de weg van overleg tot een gemeenschappelijk te rugbrengen van het aantal kern wapens wil komen. De motie kwam een tweede keer ter sprake omdat de stemmen tij dens de vorige raadsvergadering staakten. Toen was het D'66- raadslid J. Wotte niet aanwezig. Het lag gisteravond in de lijn van de verwachting dat de motie met een krappe meerderheid, dankzij aanwezigheid van Wotte, de eindstreep zou halen. Tot grote ergernis van een deel van de CDA-fraktie stemde CDA-er W. van Houten nu echter tegen de motie Hellevoetsluis, terwijl hij tijdens de vorige raadsvergade ring vóór diezelfde motie was. Dat was geen enkele CDA-er be kend, want tijdens de dinsdag gehouden fractievergadering van deze partij wees alles er nog op dat de CDA-ers Manshande, Draijer, De Lijster én Van Hou ten achter de motie zouden gaan staan. Maar Van Houten kon zich naar zijn zeggen meer vinden in een motie van zijn fraktievoorzitter Van der Kamp en niet meer in de op de plaatselijke situatie toege spitste motie Hellevoetsluis. Tot teleurstelling van verscheidene CDA-ers en plaatselijke verte genwoordigers van vredeswerk- groepen haalde de motie Helle voetsluis het door de ommzwaai van Van Houten niet. Van der Kamp CDA) kwam daarop met een motie waarin hij de rege ring oproept volharding en saamhorigheid te betonen bij haar pogingen, on king met de bondgenoten Nederland en gelijkgestemde krachten de kernwapens af te schaffen. En die motie schoot CDA-er De Lijster geheel in het verkeerde keelgat. Niet alleen omdat hij problemen heeft met het NAVO- lidmaatschap van Turkije en het toekomstig lidmaatschap van Spanje, maar ook omdat de mo tie niet verder reikt dan éen on dersteuning van het regeringsbe leid. "Iemand die christelijk denkt kan zich niet anders uit spreken dan tegen het plaatsen van kernwapens waar dan ook", aldus De Lijster. De CDA-motie werd uiteindelijk aanvaard door de meerderheid van de raad, zij het dat verschil lende partijen geen behoefte hadden aan de motie Van der Kamp omdat het regeringsbeleid slechts wordt bevestigd. WADDINXVEEN - De subsidie van 46.000 gulden die de ge meente Waddinxveen dit jaar heeft uitgetrokken voor de kerngroep ontwikkelingssa menwerking is toch door de provincie goedgekeurd. De pro vincie slikt daarmee het dreige ment in dat de begroting niet zou worden goedgekeurd wan neer de gemeente dit bedrag niet tot een voor het provincie bestuur aanvaardbaar bedrag zou terugschroeven. Begin dit jaar ontstonden moei lijkheden over de hoogte van de subsidie, die de gemeente al vijf jaar aan de kerngroep geeft. De provincie vond het bedrag in geen enkele verhouding tot de som die de groep zelf via acties bijeenbracht en dreigde toen de gemeente weigerde de subsidie te verkleinen - de hele begroting voor 1981 af te keu- de gemeente zwichtte echter niet voor de druk van het provincie bestuur. Mede naar aanleiding van dit incident maakten Gede puteerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie on langs een nota over gemeente lijke subsidie aan ontwikke lingswerk (groepen). De uitkomst w as dat de gemeente ten hoogste het dubbele mag ge ven van wat een groep via ac ties onder de bevolking bijeen brengt. Een minderheid in GS vond een subsidie van viermaal dat bedrag ook nog aanvaard baar. Omdat Gedeputeerde Staten nog al veel tijd nodig hadden om tot dit standpunt te komen, zo schrijft het college aan de ge meente, gaat men nu toch ak koord met de 46.000 gulden sub sidie "ook indien deze hoger is dan het dubbele van de bij bur gerij ingezamelde bedragen". Wel zegt het provinciebestuur dat de gemeente het komende wel degelijk rekening moet hou den met de provinciale richtlij- Jazzconcert De vibrafonist Eddy Sanchez zal zondagmiddag bij Jazz Club Lisse in "De Beurs" als gastso- list optreden bij het orkest van pianist Hans Keune. Het kwar tet van Hans Keune is in de re gio vooral bekend van optre dens in de Zandvoortse Vijver hut. Vele prominenten hebben zij al begeleid zoals: Wim Over- gauwCees Smal. Peter Schilpe- roort, Harry Verbeke en vele an deren. Het kwartet bestaat verder uit: Henk Kooger. bas; Joop Koogrr. drums en gitarist Thijmen Hoolwerf. Het concert begint om 15.00 uur. NIEUWKOOP - De Jazzclub •Nieuwkoop blijft actief met het organiseren van uitstekende concerten. Voor zondagmiddag heeft de club het bekende dixie- land-orkest Down Town Jazz Band gestrikt voor een optreden in jachthavenrestaurant Plas- Ook bij de plaatselijke aannemers zicht in Nieuwkoop. Het optre- heerst onvrede over deze situatie VALKENBURG - "De gemeente heeft mij altijd aan het lijntje gehouden wat de bouw van de nieuwe sportzaal betreft en nu zeggen ze ineens dat ze niet meer van bouw maatschappij NEDAM afkunnen", zegt een geïrriteerde Valkenburgse architect Westgeest. Hij reageert hiermee op het voorstel van het college van B en W om de ge meenteraad vanavond te laten beslissen om NEDAM de nieuwe sportzaal te laten bouwen. den begint om half drie. De dixielandband, die in 1951 be gon als gelegenheidsorkestje op schoolfeestjes, heeft zich onder leiding van pianist Roefie Hue- ting ontwikkeld tot een formatie van klasse. ALPHE/STREEK - De Alphense jongerensociëteit Midas presen teert morgenavond, zaterdag 12 december, een optreden van de vaderlandse band "Himalaya". In 1978 had deze hardrockband twee bescheiden hits "Do it the easy way" en "Tickle my back" getiteld. Na twee jaar op non-actief te heb ben gestaan is Himalaya onlangs weer met toeren begonnen. Het concert in Midas, Himalaya's tweede sinds 1979, begint om 21.00 uur. De Boskoopse Rozen- burcht biedt, eveneens morgen avond, een optreden van de Al phense band "The Product" De band speelt bluesrock en viel dit jaar op bij het Alphens Pop festival. In het voorprogramma treedt "Avocado" op. Een op bluesrock en regae gericht gezel schap. De Schakel m Langeraar heeft morgenavond een concert van "Grace". Grace komt uit Noord- Holland en brengt deels eigen re pertoire, en deels muziek van an deren. Het optreden begint om 20.30 uur. Dezelfde avond con certeert de symfonische band "Taurus" in Roelofarendsveen in de jongerensociëteit Our House. Van deze formatie verscheen on langs de zeer goed ontvangen el pee "Illusions of the night". De zaal gaat om 20.00 uur open. De Zwammerdamse sociëteit Spi der organiseert morgenavond 12 december een optreden van de Nederlandse hard-rockband "Teaser". Deze groep werd in april van dit jaar opnieuw opge richt. Het duo Adje van den Berg/Jos Zoomer is nu versterkt met zanger Bert Heerink en bas sist Dick Kemper (ex-Turbo). Het optreden begint om 20.30 omdat ze zich bij de aanbeste ding van de bouw van de sport zaal gepasseerd voelen. Geen van hen wil met name in de krant worden genoemd om ook de laat ste kans dat het werk voor de Valkenburgse bedrijven behou den blijft niet verloren te laten gaan maar het is duidelijk dat de plaatselijke bedrijven het ge meentelijke voorstel onbegrijpe lijk vinden. Architect Westgeest zegt al een halfjaar geleden bij de gemeente te zijn geweest om over zijn plan nen te praten. Naar zijn zeggen is hij toen aan het lijntje gehouden met de boodschap dat de ge meenteraad de uiteindelijke be slissing over de bouw van de sportzaal nog moest nemen. Men zei toen dat hij te vroeg was. Westgeest heeft ondertussen zijn bouwplannen op papier gezet en beweert dat 'zijn' sportzaal 3 ton voordeliger uitvalt dan de 2,3 miljoen gulden die voor de NE- DAM-zaal moet worden betaald. Daarnaast heeft hij energiebe sparende maatregelen in zijn ontwerp opgenomen die per jaar zo'n veertig procent aan energie kosten besparen. Ook zouden de bijzondere energiebesparende maatregelen in zijn ontwerp voor een rijkssubsidie van 1 ton in aanmerking komen. Volgens Westgeest gaat het hem er echter tevens om om de werkge legenheid voor de Valkenburgse bouwbedrijven te bewaren en niet naar de landelijke bouwgi gant NEDAM verloren te laten gaan. Hij begrijpt er dan ook he lemaal niets van dat het college van B en W nu heeft gezegd er niet meer onderuit te kunnen om NEDAM het werk te gunnen. Volgens hem kun je overal vanaf als je er maar voor betaalt en is deze stellingname in tegen spraak met datgene wat het col lege hem altijd heeft voorgehou den. Wethouder Van der Meij(CDA) zegt zich de teleurstelling van de plaatselijke aannemingsbedrij ven te kunnen voorstellen maar vindt dat zij zélf wat actiever hadden moeten zijn bij het ver werven van de bouwopdracht. "Dat de bouw van de sportzaal eraan stond te komen was al ja ren een vaststaand feit", aldus de wethouder. Hij is het echter eens met Westgeest dat de gemeente best los zou kunnen komen van NEDAM, maar vreest dat een af koopsom veel geld gaat kosten. "Bovendien heeft NEDAM de fi nanciële risico's van de plan voorbereiding gedragen", aldus Van der Meij, die daarmee toe geeft dat het college het als min of meer vanzelfsprekend heeft aangenomen dat deze bouwer de zaal ook neerzet. Van der Meij betwijfelt daarnaast of het ontwerp van Westgeest werkelijk wel 3 ton goedkoper is, zoals de architect beweert. "Westgeest zégt dat wel. maar de Het bouwterrein voor de nieuwe sportzaal met op de achterrand het Dorpsnuis In de plannen t Westgeest zou ook dit gebouw bij de energiebesparende maatregelen worden betrokken werkelijke kosten hoor je altijd pas later" CDA-fractievoorzitter De Haas in de Valkenburgse gemeenteraad heeft vorige weck het balletje op gegooid met de opmerking dat de bouw van de zaal wel eens veel goedkoper zou kunnen dan NEDAM zegt. Hij zei toen tegen het voorstel van het college te zullen stemmen indien er niet voldoende naar goedkopere op: lossingen wordt gezoeftt. De Haas gaat nu veel minder ver met de stelling dat een eventuele afkoopsom wel betaalbaar moet zijn. "Als de afkoopsom te duur wordt moet het maar met NE- DAM", aldus de CDA-woord voerder. GPV-raadslid De Vries zegt eerst nog eens goed de stukken te moeten doornemen alvorens een oordeel te kunnen vellen. Hij heeft indertijd tegen de krediet aanvraag voor de bouw van de sportzaal gestemd. Volgens Dc Vries is het niet noodzakelijk dat NEDAM de bouwopdracht krijgt maar hy ziet ook veel onzekerhe den in de plannen van de archi tect. De leden van de eenmansfracties van de PvdA/PPR en die van dc WD waren gisteravond niet voor commentaar bereikbaar

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21