Overzicht belastingmaatregelen in 1982 Kamer en minister: meer hartoperaties FNV: motivatie niet minder na nivellering VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 VARIA PAGINA 19 DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren ge stemd over het belastingplan van het kabinet- Van Agt voor 1982. Het betreft hierbij voorname lijk een verhoging van de inkomstenbelasting en verhogingen van diverse accijnzen, die bij elkaar 700 miljoen gulden moeten opbrengen. Over tien dagen debatteert ook de Eerste Kamer nog over deze wetsvoorstellen, maar daaruit kunnen geen wijzigingen meer voortvloeien. De Eerste Ka mer zou slechts volledige wetsontwerpen kunnen afwijzen. Hieronder een overzicht van alle belas tingmaatregelen voor 1982. Bier Bier wordt na 1 januari 25 cent per liter duurder door een verdub beling van de accijns op bier van 25 tot 50 cent per liter. De prijs van een pijpje pils zal daardoor met ongeveer 7 cent stijgen. Een liter 'pils* gaat in plaats van f 1.75 a f 1,80 dan f2,05 a f2,10 kos ten. Deze maatregel levert de schatkist volgend jaar 270 miljoen gulden op. Frisdrank Mineraalwater wordt na 1 januari 8,7 cent per liter duurder, door de huidige aqcijns te verhogen van 7,25 cent naar 15,95 cent per liter. Limonade en andere frisdranken worden ook 8,7 cent duurder. Bij deze dranken gaat de accijns van 14,5 cent naar 23,2 cent per liter. Vruchtesappen worden eveneens 8,7 cent per liter in prijs verhoogd, door voor het eerst accijns op deze dranken in te voeren. In de praktijk zullen deze accijnsverhogingen betekenen dat de winkelprijs voor een liter frisdrank, mineraalwater of vruchte- sap 10 cent per liter hoger wordt. De totale opbrengst van deze maatregelen voor de schatkist is 90 miljoen gulden. Suiker De suikerprijs gaat per 1 januari 5 cent per kilo omhoog, omdat de accijns op suiker wordt verhoogd van 4.34 cent per kilo tot 8,68 cent per kilo. Wellicht al vanaf 1 maart 1982 zullen ook de suiker- vervangende stoffen (isoglucose) die vooral in de limonade- en voedingsindustrie worden gebruikt onder een accijnsheffing worden gebracht. De verhoging van de suikeraccijns levert de staat volgend jaar in elk geval 25 miljoen gulden op. Loon- en inkomstenbelasting De loon- en inkomstenbelasting gaat volgend jaar ook omhoog, met uitzondering van*de laagste inkomensgroepen. Dit wordt bereikt door de belastingschijven in de inkomstenbelasting met 1 procent te verhogen. Ook de belastingvrije sommen worden aangepast. Dat die belastingvrije sommen toch hoger zijn dan die voor 1981 komt, omdat deze sommen - evenals de schijven overigens - eerst zijn verhoogd in verband met de inflatie (6,4 procent), waarna een korting van 1 maatregel levert de schatkist 285 r De schijven gaan er na 1 januari als volgt uitzien: percenta 17 pet c 26 pet ov< 32 pet ov( 40 pet ov< 50 pet ov( 59 pet ov( 64 pet ov< 67 pet ov( 70 pet ov( 73 procent c De belastingvrije sommen gaan er zo uitzien: tariefgroep 1 (werkende gehuwde vrouw) 2421 (was 2278) tariefgroep 2 (ongehuwden tot 35 jr.) 7010 (was 6599) tariefgroep 3 (ongehuwden boven 35 en ongehuwden die gehuwd geweest zijn) 9423 (was 8871) tariefgroep 4 (gehuwde mannen) 12.078 (was 11.371) werkende alleenstaande ouder 3871 (was 3644) extra aftrek niet-werkende alleenstaande ouder 2655 (was 2500) Het kabinet heeft - met instemming van de Tweede Kamer - ook besloten om de vaste aftrekken voor bejaarden en arbeidsonge- schiten te verlagen. Vooral bejaarden kunnen daardoor flink minder aftrekken. In ruil daarvoor wordt overigens de mogelijk heid van het aftrekken van buitengewone lasten voor deze be volkingsgroepen verruimd. Dit hele pakket levert de schatkist volgend jaar 140 miljoen gulden op. Bovendien worden de be jaarden- en arbeidsongeschiktheidsaflrek in de vermogensbe lasting afgeschaft, wat nog eens 30 miljoen oplevert. Na de verlaging zien de extra-aftrekken er als volgt uit: arbeidsongeschikten onder 65 die meer dan 45 maar minder dan 80 procent arbeidsongeschikt zijn. 636 (was 790) arbeidsongeschikten onder 65 die meer dan 80 procent e schijf totale belasting er eerste 9269 (was 8723) 1575 volgende 6433 (was 6055) 3247 volgende 12796 (was 12044) 7341 volgende 11255 (was 10539) 11843 •volgende 17792 (was 16747) 20739 volgende 22840 (was 21498) 34214 volgende 25536 (was 24034) 50557 'volgende 31424 (was 29579) 71611 'volgende 62849 (was 59155) 115605 over elke volgende gulden. ongeschikt zijn: 636 (was 1579) bejaarde'naftrek voor gehuwden: 909 (was 2253) bejaardenaftrek voor alleenstaanden: 636 (was 1579) Kosten De kosten, die mensen moeten betalen wanneer zij achter zijn met de betaling van belastingen de kosten van dwangbevelen, zul len flink worden verhoogd. Dat levert de staat in 1982 57,5 mil joen gulden op. De kosten van een aanmaning worden verhoogd van 2 gulden naar 5 gulden. Bij vorderingen van meer dan 1000 gulden worden deze kosten na 1 februari 10 gulden. De kosten van een dwangbevel voor een schuld tot 50 gulden worden 10 gulden (dat is nu nog f2,50). Bij een schuld tussen 50 en 100 gulden worden de kosten van een dwangbevel 20 gulden (was f7,50). De kosten van een dwangbevel bij een schuld van méér dan 100 gulden worden 25 gulden (was f7,50), te verhogen met 3 gulden voor elke 100 gulden schuld méér. LPG-diesel Automobilisten die rijden in een personenauto die rijdt op LPG of dieselolie, gaan in 1982 meer voor het rijden betalen. De brand stoftoeslag op de motorrijtuigenbelasting voor gasnjders wordt meer dan verdubbeld: bij een middenklasse personenauto van circa 800 kilo wordt de toeslag 400 gulden in plaats van 164 gulden. Voor elke 100 kilo eigen gewicht van de auto komt daar 45 gulden bij. Ook gaat de brandstoftoeslag op dielsolie voor personenauto's omhoog. Een auto van 800 kilo in de middenklasse wordt aange slagen voor een bedrag van 325 gulden (is nu 164 gulden). Beide voorstellen betekenen in 1982 voor de schatkist ongeveer 157 miljoen gulden meeropbrengst. Voor vier verschillende klassen auto's gaat de motorrijtuigenbe lasting er als volgt uitzien: BVB De bijzondere verbruiksbelasting (BVB) op personenauto's zal volgend jaar worden veranderd. De nu bestaande twee klassen in deze extra belasting op auto's worden dan vermoedelijk ver vangen door een glijdende schaal. Daarbij zullen de tarieven voor de duurdere auto's worden verhoogd, maar hoeveel is nog niet bekend. Motorfietsen worden in 1982 voor het eerst ook onder deze BVB gebracht. Dat gebeurt echter niet voor 1 april van volgend jaar Staatssecretaris Kombrink hoopt zo nog eens 10 miljoen gulden meer in de schatkist te krijgen. Zware bromfietsen - die wette lijk in bepaalde gevallen tot motorfietsen worden gerekend - blijven buiten deze heffing. Zelfstandigen De tijdelijke zelfstandigenaftrek blijft ook in 1982 gehandhaafd. Dat betekent dat ondernemers van 18 jaar en ouder die een winst genieten van 67.000 gulden of lager, een inkomensaftrek krijgen van 2200 gulden. Bij iedere 1000 gulden winst méér dan 67.000 gulden wordt de aftrek kleiner en wel zo dat hij is verdwe nen bij een winst van 77.000 gulden. Zelfstandige ondernemers met een winst van beneden 30000 gul den krijgen een aftrek van 2400 gulden, bij elke 1000 gulden winst meer neemt de aftrek iets af totdat zij bij een winst van 40.000 gulden weer op 2200 gulden is beland Deze maatregelen kosten de schatkist in 1982 ongeveer 190 miljoen gulden. Gereformeerd boekje over Palestij nen valt sleeht LEUSDEN - Het deputaatschap voor Kerk en Israël van de Gere formeerde Kerken in Nederland heeft met grote teleurstelling kennis genomen van de brochu re "De Palcstynen en de staat Is raël" die het deputaatschap voor het werelddiakonaat zonder overleg heeft uitgegeven. Dat schryft het deputaatschap Kerk en Israel in een verklaring naar aanleiding van deze brochure Het werelddiakonaat noemt het in de brochure noodzakelijk dat de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO wordt betrokken by de vredesonderhandelingen en dat er alles aan gedaan wordt om ge sprekken tussen de PLO en de staat Israel te bevorderen In de brochure neemt het wereld diakonaat afstand van de visie die door verscheidene gerefor meerde theologen wordt onder schreven dat de vestiging van de staat Israel als een direct ingnj pen van God moet worden opge vat. Het deputaatschap van Kerk en Is raél neemt nadrukkelijk afstand van deze brochure, "met omdat daarin het lot van de Palestynen centraal staat, maar omdat dit ge beurt binnen het raam van ten dentieuze geschiedschrijving die wezenlijke elementen van het Joods-Palestijnse conflict geheel weglaat of verdoezelt" "De brochure geeft blijk van een beperkte en eenzydige visie op het zionisme en een negatieve benadering van het joodse zelf- verstaan. Ook worden de diepte en ernst van het antisemitisme in allerlei vormen niet gepeild" Bewoners gjf- wijk willen vergoedingen DORDRECHT (ANP) - De bewo nersvereniging van de met gif verontreinigde woonwyk De Merwepolder in Dordrecht heeft een advocaat opdracht gegeven te onderzoeken of de gemeente Dordrecht gedwongen kan wor den tot het betalen van schade vergoedingen of tot overname van de huizen in de wijk. Een woordvoerster van de vereni ging heeft dit gisteren meege deeld. Volgens haar is opnieuw grote onrust ontstaan onder wijkbewoners door onderzoek resultaten die de gemeente woensdag bekend maakte Uit een onderzoek van het Keu ringsinstituut voor Waterleiding- artikelen (KIWA) is gebleken, dat niet alleen een deel van de wijk met 291 huizen is verontrei nigd. maar ook een deel met 400 huizen. Daar zyn onder meer de stoffen tolueen, xyleen en ethyl benzeen aangetroffen De gemeente wil slechts tydelijke maatregelen treffen zo lang de resultaten van een geohydrolo- gisch onderzoek (naar stromin gen in het grondwater) niet be kend zijn. UTRECHT (ANP) - De voortduren de suggestie van het VNO dat in komensnivellering leidt tot een slechte arbeidsmotivering is vol strekt onjuist. Er zijn vele meer factoren dan het inkomen die de arbeidsmotivering van mensen bepalen. Dat zegt de FNV in een reactie op de gisteren versche nen nota over nivellering van in komens van het VNO. Radio-actief Kema-afval nu naar zee DEN HAAG (ANP) - Het radio-ac- tief afval dat is opgeslagen in het Kema-terrein in Arnhem kan worden afgegraven De vergun ningen. nodig voor het opgraven, verpakken en storten in zee zul len zo spoedig mogelijk worden verleend. Dit schrijft staatssecretaris Lam- bers-Hacquebard (volksgezond heid en milieuhygiëne) in een brief die gisteren naar de Tweede Kamer is verzonden. Bij de uitvoering van de operatie zullen alle geldende wettelijke, en internationale regelingen in acht genomen moeten worden. Aan de vergunningen zullen voor schriften worden verbonden. Hierbij zullend de aanbevelingen van de begeleidingscommissie Kema-afval voor het door de nv Kema opgestelde "werkplan be treffende het verwijderen van het begraven radio-actief afval op het Kema-terrein" worden op genomen. Het VNO hoopt dat het voortdu rend hameren op zijn stelling over nivellering uiteindelijk als waarheid wordt aangenomen, al dus de FNV. De vakcentrale vindt da het VNO- cijfermateriaal over de hoogste inkomens nauwelijks controleer baar is, omdat er binnen bedrij ven geheimhouding bestaat over de hoogte van de topsalarissen. Dat onderstreept nogmaals de noodzaak van een volledige openbaarheid van inkomens. De FNV noemt het VNO-vergelijk tussen lager en hoger betaalden weinig solide. Het VNO baseert dat vergelijk op jaarsalarissen, maar vergeet daarbij de voorde len te melden die vooral de hoge re inkomens kunnen hebben via hun directe inkomen of via de belastingwetgeving. Luchtbruggen verdwijnen ZWOLLE (ANP) - als gevolg van een radiomededeling via de Regionale Omroep Brabant <n>er poppen die huidallergie zouden kunnen veroorzaken, zijn gisteren in de loop van de dag tientallen poppen door verontruste ouders op het hoofdbureau van politie in Zwolle ingeleverd (zie foto). De inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Brabant heeft geadviseerd twee poppen van Spaans fa brikaat buiten het bereik van kinderen te houden. De poppen luis teren naar de naam Berjusa en Mi-Bebe. DEN HAAG (GPD) - Bijna het he le Iraakse lege r loopt met Neder landse nachtkijkers rond, zegt het Tweede-Kamerlid Harry van den Bergh (PvdA). Hij wil van de ministers Van der Stoel (buiten landse zaken) en Terlouw (eco nomische zaken) weten waarom daarvoor de laatste vijf jaar ex portvergunningen zijn verstrekt. Volgens Van den Bergh heeft de regering een dubbele moraal ge hanteerd. De leverantie van nachtkijkers aan Irak is naar zijn mening in strijd met de normen die ons land zegt aan te leggen bij wapenexporten. Het kamer lid vraagt om betere controle op zulke exporten, uitgaande van openbaarheid en parlementair toezicht. In vragen aan de beide, ministers, die daarop volgende week mon deling zullen antwoorden, stelt Van den Bergh dat de optische industrie De Oude Delft sinds 1976 voor 120 miljoen gulden aan nachtzichtapparatuur heeft gele verd. Bovendien zyn ruim hon- Nederlandse leger kijkers voor Irak omstreden derd Iraakse technici in Neder land getraind voor bediening en onderhoud. Directeur Van Rhee van De Oude Delft bevestigt de levering van nachtzichtapparatuur aan Irak. In 1976. nog onder het kabinet- Den Uyl. is daarvoor een export vergunning verleend. Sindsdien zijn steeds de gevraagde vervolg- vergunningen verstrekt. Van Rhec zegt dat het om een order van enkele tientallen miljoenen guldens gaat. maar 120 miljoen noemt hy overdreven. Toen de regering na het uitbreken van de oorlog tussen Irak en Iran de vergunning wilde intrekken, was twee maanden eerder de laatste partij verzonden. De Ou de Delft is alleen met «-en laatste party reserve onderdelen blijven zitten. „En ons imago als leve rancier liep een deuk op", zegt Van Rhee Op de vraag of bijna hot hele Iraakse leger met nacht kijkers van zijn fabnek rond loopt antwoordt hij .jammer ge noeg niet". Van den Bergh is er verbolgen over dat de levering kon doorgaan, ondanks de steeds bedenkelijker situatie in Irak Hy wyst op de wrede onderdrukking van de Koerden, de gespannen verhou ding met Syrië en de oorlog met Iran. De Nederlandse normen voor wapenexport behelzen dat geen vergunning wordt gegeven voor wapenleveranties aan lan den die in oorlog zyn. de eigen bevolking onderdrukken of in een gevoelige regio liggen. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer en mi nister Gardeniers (volks gezondheid) zijn het er in v grote trekken o^er eens dat de behoefte aan hart operaties nog stijgt. Het streven naar 6500, voorna melijk open, operaties is gebaseerd op een achter haalde raming. Vermoe delijk zullen nieuwe ra mingen meer in de rich ting van 8000 tot 9000 per jaar gaan, maar dat zal vol gend jaar concreet moeten blijken. De bewindsvrouw sloot zich in het algemeen wel aan bij pleidooien, die gisteren van alle kanten uit de vaste commissie volksge zondheid werden geleverd voor het opvoeren van de capaciteit Zij meent evenzeer dat er jaar lyks meer patiënten voor opera tic in aanmerking komen De stijging van het aantal cardiolo gen en hartchirurgen is daaraan debet, evenals de ontwikkeling naar meer preventieve ingrepen. De wachttyden zijn over het alge meen nog te lang: ze zouden moeten worden teruggedrongen tot anderhalf a twee maanden, vond de minister. De hartcentra hebben ook wat „ruimte" inge bouwd om acute patiënten te kunnen helpen. Dat deze catego rie direct kan worden geholpen is overigens wel een winstpunt, vroeger was dit niet het geval. Van plaats tot plaats verschillen overigens de wachttyden nogal. Dat hangt samen met het verwij- s pa troon. Niettemin zouden bepaalde hart centra (zoals sommige academi sche ziekenhuizen) nog wel meer operaties kunnen doen. zo be aamde mevrouw Gardeniers. Vo rig jaar zyn in totaal ruim 4600 open hartoperaties in ons land verricht, dit jaar zal het totaal tussen de 5100 en 5200 liggen Als de ontwikkeling zo doorzet komt het totale aantal in 1983 of 1984 op het streefgetal uit 1976 van 6500 te liggen. DeKlokkenberg De minister staat gunstig tegen over de wens van he t hartchirur- gisch centrum De Klokkenberg in Breda om uitbreidingen te mogen plegen, zodat naar een to taal van 750 operaties per jaar kan worden toegewerkt Met de woordvoerders uit het parlement was zij verheugd dat de zaken in deze kliniek nu goed lopen De aanvraag van De Klokkenberg zal snel worden afgehandeld, be loofde zij Het aantal Nederlanders dat per jaar m het buitenland (VS. Enge land. Zwitserland) wordt geope reerd beweegt zich rondom de 1000 Met de Kamer vindt de be windsvrouw dat de „hartlucht- bruggen", die uit noodzaak zyn ingesteld, zo snel mogelijk moe ten worden verdwijnen In eerste instantie wil zij een beperking tot Europa, gezien vanuit het pa tiëntenbelang De luchtbrug op Houston (VS) zou dus het eerst moeten verdwijnen. Volgens de hartchirurg dr P van der Schaar is dit echter niet in het belang van de hartpatiënten Het is slechts tien uur vliegen naar het Texas Heart Institute in Houston en de tydwinst by ver voer van de hartpatiënten naar centra in Europa, zoals Garde niers opperde, zou gering zyn Ook is het niet zo dat by de afne ming van de vluchten naar Hous ton ook de behoefte by de pa- tienten afneemt Van der Schaar zei dit gisteren by de aanbieding van zyn boek 'Het hart op de tong aan het WD Tweede Ka merlid Wim Keja Deze is on langs hersteld van een hartin farct Middenschool kost 1 miljard DEN HAAG (ANP) - Structureel zal aan de invoering van de middenschool in ons land één miljard gulden per jaar zijn ver bonden. Dat bedrag is een mini- jongste 'Weekblad' van het Ne derlands genootschap van Lera ren (NGL). Koster is een gepen sioneerd rector van een scholen gemeenschap en actief vereni- gingsman Hij geldt binnen het NG1. als dr drskundige voor veel en ingcw ikkcld rekenwerk. De i>erantwoorehjke bewindslieden: minister Van der Stee non financien (rechts) Kombrink.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19