Vraag is, wat je samen kunt doen W ereldkampioenen krijgen voorrang Middenin secten en stromingen Schaakteam Lisse kan spanning terugbrengen Weer zege van familie Klimke r>°ST^2322 Gespreksgroepen voor jonge gemengd gehuwden!samenwonenden Nederlandse kritiek op Russische vredesbrief Documentatiecentrum VU geeft voorlichting Drie ton voor brieven Epple opnieuw snel VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 De Nederlandse Raad van Kerken is 'erg ongelukkig' met een vre desoproep die 'alle religieuze groeperingen' in de Sovjet-Unie aan vertegenwoordigers van kerken over de hele wereld heb ben gestuurd. In die oproep worden met name de Verenigde Staten ervan beschul digd, dat zij zich hebben onttrok ken aan de akkoorden van Hel sinki, die de internationale vrede en veiligheid moeten versterken. De gedachte dat Rusland een be dreiging voor de vrede is, en dit dan te gebruiken om de snelle groei van eigen bewapening te verdoezelen, noemt de Russi sche vredesoproep 'misdadig'. "Deze beschuldiging is volledig in strijd met de ware aard van de vredelievende binnen- en buiten landse politiek van de USSR". De Raad van Kerken antwoordt broederlijk maar beslist. "Wat wij in uw oproep missen, is een appèl op uw eigen regering. Onze tijd zou dus getuige zijn van een strijd tussen het vredelievende socialistische blok en oorlogs zuchtige westerse machtsblok ken. De kerken moeten begin nen met hun getuigenis juist af te leggen in éigen huis. Onbedoeld heeft uw verklaring nu het effect, dat de vredesbewegingen in het Westen door velen worden be schouwd alsof zij de doelstellin gen van de Oosteuropese leiders politiek ondersteunen". De Raad van Kerken hoopt, dat de ondertekenaars van de Russi sche brief zich vrij zullen voe len om deze reactie op hun vre desoproep te beantwoorden. LEIDEN - Ben Juffermans van het rooms-katholieke en Jan Robbers van het hervormde jeugdwerk in de Leidse regio proberen een paar gespreksgroepen op te zetten voor jonge 'ge mengd' gehuwden!samen wonenden. Uit vragen daarover konden zij aflei den, dat daaraan behoefte bestaat. Er zijn hier en daar ivel gespreks groepen voor oecumenisch ge huwden, maar jongeren voelen zich daar, gezien de leeftijden van de andere deelnemers, gauw 'te jong' voor. Zij gaan liever naar een groep waarin zij samen met anderen over hün speciale vragen en problemen kunnen praten. Voor een gemengde relatie kan de kerk gemakkelijk een probleem worden. Jan Robbers fin dienst van de re gionale hervormde jeugdraad): "Jongeren worden dan direct ge confronteerd met de verscheiden heid van de kerk en met het feit dat het traditionele beeld van el kaar nogal afwijkt van wat zij nü ontmoeten en ervaren". En daarover willen ze dan graag met anderen praten. Jan: "Ze zoeken naar een weg om samen verder te gaan. Vanuit de kerken wordt hun dat nauwelijks aangereikt. Wij zijn hün pro bleem" Uiteraard zullen de oecumenisch gehuwden of samenwonenden ook tegenover elkddr hün hou ding in kerkelijk opzicht moeten vinden. In het algemeen hebben jongeren een meer oecumenische instel ling. Het aantal dat in het van "Wij zullen eraan moeten wennen, dat we als christenen in het Wes ten geen religieus monopolie meer hebben. De tijd ligt achter ons, dat we het ons konden ver oorloven, andere vormen van godsdienstige beleving vanuit onze ivoren toren te veroordelen. Kennis van de achtergronden van nieuwe godsdienstige bewe gingen is hard nodig". Drs. Hijme Stoffels (29) is docu mentalist bij het centrum 'Nieu we religieuze bewegingen', een onderdeel van het Instituut voor Godsdienstwetenschap aan de Vrije Universiteit van Amster dam (postbus 7161 - 1007 MC Amsterdam). Hij vindt, dat er ook meer inzicht moet komen in de motieven van hen die zich bij zo'n nieuwe groepering aanslui ten. Het centrum is twee jaar geleden opgericht om informatie te ver zamelen en door te eeven over de JAN ROBBERS "Wij zijn hün probleem" huis uit vertrouwde milieu af haakt wordt groter. Terwijl an- vele religieuze groepen en bewe gingen die de laatste jaren in ons land zijn ontstaan of opgedoken. De godsdienstige kaart van Ne derland is wel sterk aan 't veran deren. Het Oosten heeft het Wes ten als markt voor zijn geestelij ke ideeën ontdekt. Surinamers en buitenlandse arbeiders bren gen hun eigen religie mee. En uit de Verenigde Staten komen al lerlei 'evangelische' stromingen hierheen. Ingewikkeld Stoffels zegt uitdrukkelijk, dat het documentatiecentrum niet op al le vragen over deze bewegingen, hun ontstaan en bedoelingen zo maar antwoord kan geven. Daar voor liggen de zaken te ingewik keld. Wel kan het bezoekers en briefschrijvers van dienst zijn door te verwijzen naar betrouw bare lectuur. Het centrum schrijft nieuwe reli gieuze groepen aan om informa tie en houdt de boeken bii die deren helemaal uit het gezicht van de kerk verdwijnen, vinden velen onderdak in groepen aan de rand of buiten de officiële kerk of in nieuwe vormen van kerk- zijn. Leiden, met zijn studentenekklesia (elke zondagmorgen om kwart voor 12 in de Hooglandse kerk en de oecumenische geloofsge meenschap in de Merenwijk (de Regenboogbiedt in dat opzicht nogal wat mogelijkheden. Open gesprek Robbers (Ericalaan 6 Leiderdorp) en Juffermans (Plantage 18 Lei den) hebben voor hun jongeren- gespreksgroepen geen vastom lijnd programma in het hoofd. Juffermans: "Wij zullen eerst moe ten ingaan op vragen die bij de deelnemers zelf leven. En dan na tuurlijk ook verder praten over eikaars kerktraditie, over kern- hierover uitkomen. Het onder houdt contact met betrokkenen en deskundigen en beschikt over uitkomsten van wetenschappe lijk onderzoek in binnen- en bui tenland. Dit alles om ouders, pre dikanten, scholieren, docenten en vele andersen zo goed mogelijk te helpen als zij met hun vragen ko- Er is nu ook een tijdschrift ver schenen: 'Religieuze bewegin gen in Nederland: feiten en vi sies'. Het verschijnt twee keer per jaar in boekvormn. Naast za kelijke informatie geeft het kriti sche analyses van hedendaagse godsdienstige verschijnselen. In de eerste nummers wordt uitge breid geschreven over Bhagwan en de Verenigingskerk van de Moon-beweging, met daarnaast artikelen over gemengde huwe lijken (bijvoorbeeld tussen chris tenen en moslims) en over het gesprek tussen de verschillende religies en een korte-berichten- rubriek. punten van het christelijk geloof, over het beeld dat de een van de ander heeft, eikaars ervaringen en over de mogelijkheden om naar elkaar toe te groeien. Ook orer kerkgang, doop (in geval van kinderen), opvoeding, school. Heel praktisch gericht dus". 'De vraag waar het om gaat is in zo'n situatie niet meer, tot wét voor kerk je behoort, maar wat je sómen kunt doen", zegt Juffer- Op 27 januari zal de eerste ge spreksgroep voor het eerst bijeen komen. Daar kunnen nog mensen by De kringen staan open voor jonge mensen die de kerkelijke tegen stellingen ervaren als een moei lijk punt in hun vriendschapsbe leving en een geloofsxxjrm probe ren te vinden die bij hen past. S. J. de Groot Naast de deur Hijme Stoffels - die van een en an der mededeling doet in het blad 'Kerkinformatie' van de Gerefor meerde Kerken in Nederland - wil het belang van deze voorlich ting over secten en stromingen nog weieens onderstrepen. "Als Hindoe-tempels in onze woon plaats verschijnen, een moskee tn onze wijk. yoga in het gymnas- tiekzaaltje verderop in de straat wordt beoefend en de buren aan transcendente meditatie of aan Bhagwan doen, dan zitten we er wel middenin". Dagelijks komen bij het VU-docu- mentatiecentrum verzoeken om inlichtingen binnen. Van ouders, pastores, scholieren, volwasse nen en alle mogelijke groepen. Blijkbaar is het niet voor niets op gericht. Wie zijn ogen niet sluit voor de werkelijkheid, kan het bestaan ervan alleen maar toejui chen. De Raad van Kerken in Neder land - die professor Berkhof (Leiden) voor twee jaar als voor zitter herkoos (Berkhof 'de laat ste keer') - gaat m Bonn een bij eenkomst beleggen om met men sen van de Westduitse Evangeli sche Kerk t<- praten over het vre desvraagstuk Daarbij komt ook de vraag ter tafel, of er een ont moeting tussen de Europese en de Amerikaanse Raad van Kcr ken hierover mogelijk is. om ook in de kerken van Amerika het vredesproces op gang te bren gen Het dagelijks bestuur van de stichting 'Samenwerking Mo- nialen-Belangr n' iSMB). de overkoepelde organisatie van rooms-katholieke slotzusters (monialcn) in Nederland, heeft de bisschoppen bericht, dat de stichting het IKV voorstel tot eenzijdige initiatieven naar twee zijdige ontwapening steunt. Het bestuur liet zich in zgn overwe gingen vooral leiden door een Kritische beschouwing van het gangbare veiligheids-, vijands- en machtsdenken Er komt een werkgroep 'mense lijke relaties' vanwege de Raad van Kerken in Nederland. Eerste taak zal zijn, de ervaringen van 'duurzame relaties' te beschrij ven. Daarbij wordt niet alleen ge dacht aan nieuwe vormen van sa menleven en homofiele relaties, maar ook aan niet-traditionele belevingen binnen het huwelijk, bijvoorbeeld van twee volledig of gedeeltelijk werkende echtge noten. Hervormde Kerk: aangenomen naar Oostvoorne C B Posthu mus Meyjes Gouda, het beroep door de synode voor een do centsfunctie te Tomohon (Mina- hassische evangelisch-chnstelg- ke kerk, Indonesië) kandidaat C. de Jonge Hazerswoude. Kardinaal Willebrands schrijft in een uitgave van het aartsbis dom Utrecht, dat hg herindeling van de bisdommen in de huidige situatie van de Nederlandse kerkprovincie 'zacht gezegd' niet verstandig vindt. Er zijn, volgens hem, meer argumenten tegen dan voor Morgenavond om 7 uur werkt het jongerenkoor van 'De Menswor ding' (Leiderdorp) mee aan een rooms-katholieke dienst in de kerk van Oud-Ade en zondag morgen om kwart over 11 in de kerk van Katwijk aan den Rijn. In een bijzondere dienst van de Leidse baptistengemcente, zon dagavond half 8 in de school Lusthoflaan, spreekt ds. G. Bos veld over 'Kerst 1981 Laat u dit maal niet bedotten'' Een trio werkt mee en na afloop wordt koffie geschonken. LEIDEN - Het eerste schaakteam van Lisse heeft uitstekende pa pieren om in de promotieklasse van de Leidse schaakcompetitie de spanning volledig terug te brengen. Het duel met koploper Philidor 3 eindigde weliswaar in een voorlopige 4Vi-3V4 voor sprong voor de Leidenaars, maar daar is voor Philidor 3 ook wel alles mee gezegd. De Lissenaren staan er in de twee afgebroken partijen zo riant voor, dat men in 't Poelhuys alvast aan een feestje kan gaan bouwen. Een 4'/2-5l/2 zege voor de Bollenstreekbewo ners lijkt in deze vierde ronde onvermijdelijk. Het publiek kwam tijdens het tref- fen in het clubhome van Philidor prima aan zijn trekken. Er was voldoende sensatie te beleven. Na een tamme remise tussen Braggaar en Rob v.d. Aardweg was het Gerritsen die een ope- ningsfout van Michels afstrafte. Kamps trok de stand met een ge degen winst op Prinsen weer recht. Bij deze V/2-V/2 score leek het erop dat Lisse toe zou gaan slaan. Guus van Dijk gaf echter pardoes een stuk weg tegen Nico Kuyf, terwijl Van der Poel een eindspel tegen Meyer verkeerd taxeerde: 3i/2-l1/2. Een debacle hing voor de bezoekers in de lucht, toen Lommerse een riante positie tegen Van Ofwegen ver- blunderde. Van Ofwegen maakte op zijn beurt echter een kolossa le fout, waardoor Lommerse als nog won: 3Vfe-2Vfe. Daarmee was het tij ten gunste van Lisse ge keerd. Van Steenwijk scoorde nog over tuigend voor Philidor. maar Van Hal sleepte uit een tijdnoodduel met Overeem een winstpunt weg: 4V4-3V4. Vergeer haalde te gen een overtuigende Jan Bak ker nog wel het afbreken, maar staat nu een vol stuk achter. Re- né v.d. Aardweg bouwde het voordeel tegen Freeke steeds verder uit en moet met 2 lichte stukken tegen de toren en het initiatief op zak eveneens gaan scoren. Philidor 3 kan tijdens de tweede zitting alleen nog maar op grove Lisser-blunders hopen. De gedetailleerde uitslag: N. Kuyf-G.v.Dgk 1-U; Vergeer-Bak ker afg; Overeem-Van Hal 0-1; Van Ofwegen-Lommerse 0-1; Braggaar-Rob v.d. Aardweg 'A- W, Prinsen-Kamps 0-1; Van Steenwijk-Lemmers 1-0; Gerrit- sen-Michels 1-0; Meyer-V.d. Poel 1-0; Freeke-René v.d. Aardweg afg LSG 2 kan de toekomst door het dreigende verlies van Philidor 3 voorlopig ook weer wat zonniger tegemoet zien. De LSG-reserves hadden weinig moeite om van D. Noteboom 1 te winnen: 3-7. De enige Noordwgkse winstpunten kwamen van De Jong en kop man Binnendijk. Binnendgk dreigde door Dobbelaar opge rold te worden, maar vond op de valreep nog een listige eeuwig schaak combinatie. Dobbelaar meende de combinatie moeite loos te kunnen pareren, maar overzag hierbij een mat in één en kon opgeven. Aan Leidse zgde kregen daarentegen Wiebes en Bakker de wind tijdens hachelij ke situaties plots in de rug. De 7-3 werd dan ook een juiste uit slag. De uitslag in details: Bin nendijk-Dobbelaar 1-0; Scherpe- nisse-Verburg 0-1, De Boer-Wie- bes V4-V5; Verschoor-Struikmans 0-1; De Jong-V d Drift 1-0, V.d. Berg-W. Bakker 0-1; Giliams- Geertsma 0-1; Siders-Taal 0-1; Koppenaal-Barend se Vfr-Vfc; Duindam-R Piket 0-1. ZÜRICH (ANP) - De papieren van Engeland om als 'eerste' te worden geplaatst in een van de zes groepen voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1982 liggen gunstig. Beter in ieder geval dan die van België. Het vermoeden dat het organisatie comité vorrang zal verlenen aan de vierde deelnemende oud-we reldkampioen boven België, groeide na de bijeenkomst die de Europese leden van het organisa tiecomité gisteren in het kantoor van de FIFA in Zurich hielden. De bijeenkomst, onder voorzit terschap van de Westduitser Her mann Neuberger, zou daarmee ingaan op de suggestie van de Spaanse organisatoren, die be halve titelhouder Argentinië en Spanje als "thuisland" de deel nemende oud-wereldkampioe nen (Brazilië, Italië, West-Duits- land en Engeland) een favoriete positie wilden geven bij de lo ting, die op 16 januari in Madrid zal plaats vinden. Een definitieve beslissing zal het voltallige organisatiecomité pas nemen op 15 januari, waarbij dan tevens zal worden vastgelegd waar de uitverkoren landen hun wedstrijden zullen spelen. Hoewel pas op 15 januari zal wor den beslist over de 'sterkte-inde ling' voor de loting, is het 'zeker' LOS ANGELES - In de rechts zaak tegen haar voormalig se cretaresse Marilyn Barnett, heeft de Amerikaanse topten- nisster Billie Jean King toe gegeven haar ex-vriendin vo rig jaar ruim 300 000 gulden te hebben geboden. Daar te genover had moeten staan dat Marilyn Barnett intieme brieven had moeten terugge ven, het huis in Malibu had moeten verlaten en uit het le ven van Billie-Jean en haar man Larry King had moeten verdwijnen. Vorig jaar ontketende Miss Barnett veel opschudding met het bericht dat zij met de tennisspeelster een verhou ding zou hebben gehad. Bil lie Jean King gaf dit later toe. Ze ontkende echter dat ze aan Miss Barnett het gebruik van een huis in Malibu en fi nanciële steun voor het leven had beloofd. Om de na een val van een bal kon gehandicapte Miss BaF- nett uit het huis te krijgen, gingen de Kings een rechts zaak aan. Tijdens een verhoor bleek dat de advocaat van Billie Jean vorig jaar aan Miss Barnett 50.000 gulden heeft geboden als ze het huis verliet en nog eens 250.000 gulden als het huis werd ver kocht. dat de vertegenwoordigers uit Afrika (Kameroen en Algerije), Middcn-Amerika (Honduras en El Salvador) en Azië/Oceanië (Koeweit en China of Nieuw- Zeeland) als de nummers vier in de groepen zullen worden opge nomen, waardoor in ieder van de groepen een als zwak ingeschat land zal zijn vertegenwoordigd. Bij de verdeling van de dan nog overblijvende twaalf plaatsen zal ook weinig ruimte overblijven voor een echte loting. Het origa- nisatiecomité lijkt niet ongevoe lig voor het idee van Frankrijk om een indeling te maken op ba sis van de bestaande hiërarchie in de voetbalwereld. Zonder twijfel zal echter ook worden vermeden dat de Europese lan den die zich uit een voorronde groep hebben gekwalificeerd ook weer bij elkaar komen in een groep in de eindronde. Boven dien wordt rekening gehouden met economische, sportieve en politieke belangen. Men zal dus uitgaan van de zeker heid dat de wedstrijden van Frankrijk meer Franse toeschou wers zullen trekken, wanneer die in Noord-Sparge zullen plaats vinden. Verder worden de wed strijden tussen Oosteuropese landen onderling over het alge meen niet als publiekstrekkers beschouwd. Daarom zullen de Sowjet-Unie, Tsjechoslowakge, Hongarije.Polen en Joegoslavië niet bg elkaar worden geplaatst. Irene Epple op weg naar weer een zege PILA (ANP) - Irene Epple heeft gisteren in Pila (Italië) haar tweede over winning in een voor de strijd om de wereldbeker tellende reuzeslalom behaald. Epple. die eerder in Val d'Isere ook al het snelst was. legde in Pula in de eerste manch de basis voor haar overwinning. De eerste keer was zij ruim zes tiende seconde sneller dan Liechtensteins Hanm Wen- zel. In de tweede manche moest de 24-jange Westduitse tienden van seconden op haar concurrenten toegeven. De uitslag is 1. Irene Epple (Wdl) 2 minuten 34,62 seconden (1 14,90 1 19,72)., 2 Han- ni Wenzel (Lie) 2 34.89 (1 15.52 1 19,37)3 Tamara McKinnev (Vst) 2.35.27 (1.16,01 1 19.26) 4 Maria Epple (Wdl) 2.35.59 <1 16.36 1 19,23).. 5 Enka Hess (Zwi> 2 36.37 (1.16.04 1.20.33)6 Maria Quano (Ita) 2.36.83 (1 15.84 1 20,99) ZUIDLAREN Ook de tweede in ternationale dressuurwedstrijd tijdens het concours hippique in Zuidlarcn is door de familie Klimke gewonnen Werd Ruth Klimke woensdag eerste in de Prix Saint Georges, haar echtge noot dr. Rainer Klimke toonde zich gisteren veruit het sterkst in de intermediaire 2. Met Amatiado werd Rainer Klimke door vier van de vijf juryleden als eerste geplaatst, de vijfde zet te de Nederlandse amazone An- nemane Sanders-Keizer boven aan. Mevrouw Sanders kreeg 1471 pnt. en werd tweede. Klim ke, die met Pascal ook nog vier de werd, verwierf met Amantia- do 1535 pnt Het klassieke springconcours, een internationale rubriek voor de zogenoemde "lichte toer", lever de twee winnaars op de Neder lander Jan Broek met Hallo en de Italiaan Guido Dominici met Unterfall. Beide combinaties kwamen in de barrage, waarvoor twintig deelnemers zich kwalifi ceerden (van de 46), tot nul straf- punten en 31.99 seconden. Bert Romp. die in Hoeven stage loopt bg Henk Nooren, won in de avond het internationale klassie ke springconcours voor landelg- ke ruiters Hg bleef met Romana foutloos m 62.42 seconden De Engelsman John Brown zege vierde in een internationaal springconcours 1' Americai- nc" met het paard Paddy Conol ly. Van de zes combinaties met 24 punten was Brown de snelste. Hij bleef Franke Sloothaak op Priamos negen/tiende seconde Het jachtspnngconcours leverde een zege op voor wereldkam pioen Gerd Wiltfang met het paard Gratulant. Hij ging in de beste tgd rond 60,66 seconden De Nederlander Rob Ehrens lever de een goede prestatie door met Poker op de zesde plaats te eindi gen De Jager gaat toch door met kunststoten DEN HAAG (ANP) - Hans de Ja ger. vorig seizoen in Apeldoorn verrassend Europees kampioen kunststoten geworden, zet zgn biljartcarriëre toch voort De Ha genaar wilde wegens tgdgebrek de keu aanvankelijk in het rek zetten Dat voornemen heeft de Jac« r nu t <i<rt K>n p.i..r weken geleden bleek, dat er toch mogelijkheden waren om vol doende tyd voor training vry te maken Veertien dagen geleden b(j de voorwedstnjden in Enschede heb ik bekend gemaakt, dat ik dit seizoen toch weer aan de titel toernooien deelneem", aldus de als tweede voor de Nederlandse titelstrijd geplaatste De Jger De Europees kampioen ziet de strgd om het Nederlands kam pioenschap, van 8 tot en met 10 januari in Haarlem, als een goede vormtest. "Daarna heb ik nog zes weken de tijd om me voor te be reiden op de Europese Utelstrgd in Barcelona Cces van Ooster hout. titelhouder, is als eerste ge plaatst voor het kampioenschap in Haarlem. Christenen in het Westen hebben geen religieus monopolie meer.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15